NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Onze Wedstrijd, af farina "glecjina. Maandag 2 Februari 1891, No. 2326. A BON NEMEN TSPRIJS ADVERTENTIÜN: Dit Mm bsstaat rditwseMti Vijf en twintig Suldsn C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. i> T A j> S i\ t E E IV >S. U Al E N LAND. JTinilK OUBZICliT. E E U I L L E T N. Hoofdagenten voor het Buitenland.Compagnie Générale de Publicité Mrangère O, L. DATJBE 8p Co., JOHN F. J0NM8, Suae., l'aryjs olZu's Faubourg Aionlmartre. Directeuren-Uitgevers J. C. PEERFBOOM en J. B. AVIS. Voor liasrlem per 3 maanden1,20. Franco door het g-eheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschynfc dagelijks, bolialve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertoutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. EBBSÏS BLAD. De Uitgevers van dit Blad loven een prijs van uit voor de beste oorspronkelijke kleine Novelle of letterkundige Schets. Voor de mededinging worden de na volgende voorwaarden gesteld: De stukken moeten zijn oorspronke lijk, niet vertaald of omgewerkt. Zij moeten met eene duidelijke hand op halfblad zijn geschreven, en mogen over het algemeen niet grooter zijn dan een halve bladzijde van onze courant (da grootte van Fidelio's „Zaterdag avondpraatjes")-. Alle inzendingen moeten vergezeld gaan van een gesloten eouvert, waarin naam en woonplaats van den inzender zjjn vermeld. Buiten op dit couvert moet een motto zijn gesohreven, welk zelfde motto ook moet zijn gesteld op de eerste bladzijde van het daarbijgaande handschrift. Alle inzendingen moeten vóór of op den 15den Maart e.k. aan ons Bureau worden bezorgd. Het bekroonde stuk zal met den naam van inzender of inzendster in ons Blad worden opgenomen, terwijl ook de ove rige inzendingen ons eigendom big ven, die wg ons voorbehouden om (zonder naam van den auteur) in onze Courant te plaatsen. Stukkon waarin over politiek of geds- dienst wordt gesproken komen niet in aanmerking. De prijs van 25.wordt onmid dellijk na de uitspraak der jury aan den bekroonde ter hand gesteld of per post wissel toegezonden. Aan den Wedstrijd kanalleen worden deelgenomen door hen, die op den lsten Maart 1891 op dit Blad zijn geabonneerd en door hunne huiggenooten. De jury, aan wier uitspraak men zich volstrekt heeft te onderwerpen, bestaat uit de Heeren JUSTUS yan MAURIK Ja. te Amsterdam, M. J. MEES alhier en onzen Redacteur J. C. PEEREBOOM. Directeuren- Uitgevers Haarlem 31 Januari 1891. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier, zijn thans verschillende tijdelijke tentoonstellingen, die betrekking hebben op diverse takken van Kunstngverheid, geopend. Zoo hebben wij de tentoonstelling van japansche kunst en chiceesche kostuums die zeer merkwaardig isverder de tentoonstelling van tapijten uit de Kon. tapijtfabriek te Deventer, die weidra met verschillende teekeningen zal wor den aaogevuld en de tentoonstelling van het work van de leerlingen der aan het Museum verbonden teekenschool voor kunstnijverheid. Een bezoek aan het Museum is dus zeer aan te bevelen, temeer daaF eenige der genoemde tentoonstellingen weldra weder door andere zullen worden ver vangen. Des Zondags is de toegang vrij. Vrijdag is hier overleden de Wel- Eerw. heer N. Osti, vroeger eene reeks van jar.én predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Warmond. In 1889 werd hij emeritus. Hij bereikte den leeftijd van zes-en-zeventig jaren. Wij kunnen allen lietheb'sers van paar- i den aanraden, thans een bezoek aan de i „Haarlemsche Rijbaan" te brengen, j De stallen, kleedkamers en grootendeela I nieuwe harnachementen zien er keurig uit. De directeur koeht vele nieuwe paarden aan en wijdt aan ben blijkbaar de meeste zorg, zoodat wij werkelgk nieenen, dat van zijne inrichting, zoowel door eerstbeginnenden in de rijkunst als door geoefonden, bij meerdere bekend heid, een ruim gebruik zal worden ge maakt, wat de volijverige directeur ten volle verdieat. Bg den heer Jac. Post, boekhandelaar, Ged. Oude Gracht alhier, ligt een adres aan den Burgemeester ter teekeaing, inhoudende het verzoek tct sluiting der drankgelegenheden op 8, 9 en 10 Febr., zijnde de dagen dat hier de loting voer de nationale militie plaats vindt. In 1890 zijn op de Veemarkt te Haarlem aangevoerd verkocht Koeien en ossen 450 352 Stieren 16 15 Pinken 6 6 Graskal veren 35 32 Vette kalveren 6 6 Nuchtere 1789 1739 Scbapen 1815 166© Lammeren 2014 1819 Biggen 47 2 Paarden 377 15 Nu de strenge vorst geweken is en de zachte weêregesteldheid ons weder tot een bezoek aan onze schoone omstre ken aanmoedigt, meenen wij allen lief hebbers van „paardrijden" een dienst te bewijzen door hun mede te deelen, dat de „Haarlem8che Rijbaaa", achter het Hotel van den Berg, in den Haarlemmerhout, in andere handen is overgegaan. De heer P. A. W. Stallinga, vroeger onder-directeur der manége te Arnhem, is sinds korten tgd directeur dezer voor Haarlem zoo nuttige inrichting geworden. Naar wij van de commissie tot uit reiking van brood en koffie vernemen, blijft de behoefte om met dezen welda- digeu arbeid voort to gaan, nog 3teeds groot. Bij de ruime uitdeelingen dia eerst in 't lokaal Parklaan 17 en daarna dagelijks in 't Pand hebben plaats gehad, laat het zich echter voorzieD, dat de geld middelen, daarvoor henoodigd, spoedig uit geput geraken. Het is dus daarom, dat de commissie thans weder esn dringend beroep doet op den weldadigheidszin barer staagenooten oen beroep waarvan wij ons gaarne tot tolk maken. Daar de kosten aan de dagelijkscho uitdeeling verbonden, betrekkelijk niet gróót zijn, zal bg een geringen geldelijken steun van ieder, die dozen kan verstrek ken, het goede werk nog eenigen tijd kunnen worden voortgezet. De adressen van degenen, tot wie men zich daartoe 13*> wenden, zijn be kend. Heden werden door de commissie voor brood en koffie 1254 portiën ver strekt. Letteren en Kunst. j In het parijsche Journal des Beaux- Arts van 25 Jan. wordt het „Concert i Nserlandais" een volkomen succes ge noemd. „Alle medewerkenden verdienen eenparige brave's, maar een bizondere vermelding komt aan Johannes Wolff toe, die driemalen werd teruggeroepen en wiens Habanera een stroom van bij val deed opgaan," zegt het blad. De heer Charles de la Mar te Amsterdam, herdenkt Maandag 9 Febr. a.s. zijn vijf en twintig-jarig tooneel- spelerschap. Alsdan wordt in „Tivol'" opgevoerd „Doetsr Rameau," bewerkt naar den roman van George Ohnet. De titelrol zal door den heer Do la Mar werden vervuld. Inhoud: Sempervirens No. 5. De Hop, I. Gloxinia bybrida erecta grandiflora, met een afbeelding. Ner- tera depressa. Cypripediums in koude bakken. Ingezonden. Fraaie Bloem perken. Is het voordeeligde planten met warm water te gieten? Planteneters. Tegen Diptheritis. Aanbevelenswaar dig. Goede trekrozen. Perzikteelt in het groot. Wie is de uitvinder Mahart-bouquetten - De invloed van de strenge vorst. Uit het testament van wijlen den heer Gustay Dippe, te Quedlinburg. De oogst van Bloem- en Groentezaden. Een vang ijzer. 44ste Nederland8ch Landhuis- houdkundig Congres, Boekaankon diging. Weekoieuws. Verschill. mededeeiingen. Vraagbord. Ont vangen Prijs-Couranten Correspon dentie. Advertentiën. Inhoud van Het Ned. Tuinbouwblad. Men schrijft uit Hillegom, dd. 29. Heden had de gemeente Hillegom een recht feestelijk aanzien. Yan de woningen der ingezetenen, ja, van den torentrans zelfs, wapperde in den vroe gen morgen reeds de vaderlandsche driekleur. De eerste wethouder, de heer Van Waveren, vierde zijn tachtigsten verjaardag. De eerbiedwaardige grijs aard, die al sedert tal van jaren iedereen met raad en daad ten dienste is, was die onderscheiding dan ook overwaardig. Met zeer veel inspanning is het de stoombooten Haarlem Packet en 3paarne Vrijdagmorgen van Haarlem vertrokken, gelukt het Noordzeekanaal te bereiken, waar zg des avonds aankwamen. Sedert den dood van Z. M. den Koning is het geene verplichting meer, dat de troepen iederen Maandag ochtend geregeld uitrukken om inspectie te maken. Het bepalen van het tijdstip tot het maken van inspectie is thans overgelaten aan den garnizoens-comman- dant. Waarschijnlijk zal het standbeeld van J. Pz. Coen nog dit jaar binnen Hoorn verrijzen. Het be- noodigde kapitaal is, naar men ver neemt, volteekend. Aan de universiteit te A m- sterdam is het doctoraal examen in de rechtswetenschap met goed gevolg afge legd door den heer H. J. Koenen. Uit Amsterdam wordt van 80 dezer gemeld Den heer Hoogenboom, directeur der slachtplaats, is, te beginnen met morgen, tgdelijk opgedragen het administratief beheer denbrand weer. Bij brand zullen voorloopig de seciie- brandmeestere elk in zijn sectie bevel voeren. Aan de meelfabriek te Alk maar werd Donderdag een werkman door de machine gegrepen on rondge- sleurd. Hij was onmiddellijk dood. Te Helder hoeft de vader van een talrijk gezin zich heimelijk naar Amerika begeven, eene vrouw met negen onverzorgde kinderen in armoede achterlatendewaarvan het jongste tien dagen. Donderdagavond ontspoorde trein 111 to 's-Bosch. Gelukkig zgn geen persoonlijke ongelukken voorgeval len of werden reizigers gekwetst. Een rijtuig le en 2e klasse werd zwaar beschadigd, de lijnen naar Tilburg en naar Bokstel werden versperd. De rei zigers moesten in wederzijds terugkeerende treinen overstappen. Rechtszaken. De zaakwaarnemer J. van Noord, die den veearts G. B. had bewogen, hem ruim f 7000 af te geven voor het innen eener vermeende erfenis van vier mil- lioen, is door de rotterdamsohe recht bank tot 8 jaar gev. veroordeeld. De wetsontwerpen, die in de tegen woordige zitting van den duitschen Rijksdag in behandeling zijn gekomen, hebben nogal eens stof opgeleverd tot warme debatten. Een der merkwaardigste ontstond bij de behandeling der begrooting van pos terijen en telegrafie. Naar aanleiding van een adres der dagbladen, die eese vermindering vroe gen op den prijs der gewone telegram men tt-B gunste der pers-telegrammen, hebben de heer Stephan, postmeester- generaal en andere conservatieve leden zich beklaagd over de houding van een zekere pers, waarop de heer Richter, de leider der progressisten hun den bal terugkaatste in den vorm van oen scher pen aanval op de voorrechten door de administratie aan zekere telegrafische agentschappen toegestaan. De heer Richter schiep er een leedvermaak in om de beursmanoeuvres te onthullen, waaraan b. v. het agentschap Wolff zich schuldig maakt op de geldmarkt of door het terughouden van tijdingen, die het vóór de particulieren ontvangt. Bovendien houdt dit agentschap op eigen gezag berichten en artikelen aehterwege van dagbladen, die der regeering of zekeren A'nar het engels c h van WALTER BESANT. 44) HOOFDSTUK XV. Verblijdende lijding „Het geld moest overgaan op de erfgenamen van den man, die dood is, of anders kwam het toe aan de erfgenamen van dengene, die het geld had gestort. Welnu. Het lastige van het geval is, dat ik het aan geen van de beide partijen heb uitbe taald, en nu komt Tom terug, en zit ik dus in de benauwdheid." „OWie is de erfgenaam „Dat ben ik eenigen geleden te weten gekomen." „Het is niemand anders dan Toms verloofde, Katharina Capel; Zij weet het echter niet en ook Tom heeft het nooit geweten." «Waar is zij „Ik weet het niet. Dat juist zal mij redden. Ik weet niet waar ik haar vinden moet. Tamelijk armoedig en vervallen zag zij er uit, toen ik haar zag. Toen ben ik ook achter de waar heid gekomen." „Jem," zeide Harriet met de openhartige beslistheid harer sekse eigen, "gij zijt een schavuit." Haar echtgenoot gaf haar geen antwoord op deze woorden. „Gij hebt al dat geld gestolen. En wat het overige betreft, wij waren slechts mede-erfgenamen." „Wees nu niet gek, Harriet. Ik deed het geheel ter wille van u. Hoe zoudt gij u anders in het rood fluweel hebben kunnen kleeden? Noem geen namen, maar wees mij behulpzaam, hoe ik mij uit die verlegenheid moet redden." „Ik zou wel willen weten waarvan wij moeten leven?" „De hemel weet het! De eerste vraag is, wat zal Tom er van denken? En hoe kan ik hem alles verklaren?" „Wanneer wij dit huis jverlaten, waar moeten wij dan heen? Wat moeten wij doen? Gij hebt mij opnieuw bedrogen. Gij hadt mij alles moeten vertellen. Gij hadt eerlijk moeten zijn tegenover dat meisje, welke de gevolgen ook waren. Ik had nooit gedacht, dat ik in staat zou zijn geweest mijn echtge noot een...." „Houdt u stil, voor den duivel!" riep hij uit. „Niet langer van dien onzin, Harriet, en luister. Er zijn verscheidene dingen in dit huis, die wij kunnen meenemen. Zij zullen niet gemist worden. De juweelen van mijn tante Tom weet van hun bestaan niets af kunt gij wel meenemen, Zend de dienstboden weg en dan zullen wij alles wat het meenemen waard is inpak ken. Drommelsde ouderwetsche zilveren drinkbekers van mijn oom, die zullen wij ons ook toeëigenen. Bovendien zijn er veel kostbare boeken; ik ken ze wel niet, maar ik weet toch wel dat he* boeken van waarde zijn. En dan de schilderijen. Het huis is vol schilderijen. Wij kunDen er een menigte meenemen, zonder dat zij gemist zullen worden. Ik geloof niet dat Tom ooit in de slaapkamers geweest is." „Is dat de eenige manier, waarop gij uw vrouw denkt te on derhouden?" vroeg Harriet toornig. „Welnu, als ge daarmee nog niet tevreden zijt, zoek dan wat anders. Hoe hielden wij het dan vroeger nog uit „Gij hebt al uw eigen geld verteerd. Wanneer Tom niet ge storven was op het tijdstip dat alles verdwenen was, zoudt gij vermoedelijk markeur in een biljardzaal zijn geworden, omdat niemand u zonder twijfel tot zijn zaakwaarnemer zou hebben verkozen. Het was een verschrikkelijk leven; dat gij mij liet leiden. Duizend maal per dag wenschte ik mij op mijn lustig plekje achter mijn uitstalling terug. Neenik wil dat leven niet langer leiden." {IV or dl vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1