NIEUWS- EN AD V ERTEN TIEBLAD. Jaargang. Donderdag 5 Februari 1891. No. 2329. mmi ABOH NEMESTSPKIJS ADYEKTENTIËN: „Weten en Werken". Dood van Emile Blauwaert. FEUILLETON. ^af^arinct IHegtna. Voor Haarlem per 3 maanden.f 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verscbynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DareauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. 'f j van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters n&ar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangcmomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers JT. C. PEERED GOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor «het BuitenlandComvuqnie^ G enérale de Publicitê Mir anger e G. L. DAVBM tf CoJOHN F. J ONMS, Succ.f&Parijs 31 bis Faubourg Montmarire. S T A D S NI U IV S. Haarlem 4 Februari 1891. In eene buitengewone vergadering van den staf van het korps brandblusschers alhier, werd Dinsdagavond aan dec al'tre- denden secretarie, den heer Joh. de Breuk, lsten adjudant, een welverdiend eerbewijs gebracht. De kommandant van de brand weer, de heer D. E. L. van den Arend, dankte in welgekozen bewoordingen den heer de Breuk voor de vele en goede dienBten, in zijne betrekking by de brandweer aan de gemeente bewezen en bood hem, namens den staf, een fraai aandenken aan, bestaande uit oen eoupe met zilver gemonteerd en van inscriptie voorzien. Zooals men weet is de betrekking, die de heer de Breuk aan de brandweer vervulde, niet vereenigbaar met het lid maatschap van den Raad, waartoe hij oalangs geroepen werd. Voor de brand weer is zijn heengaan een groot verlies. Wij ontvingen van de Holland- Bo- ciety uit New-York zooals men weet eene vereeniging van de afstammelingen der Hollanders aldaar, een tweetal merkwaardigheden, n.l. eeu keurig be werkt menu van //the sixth annual din ner of The Holland Soc. of N. Y.", waarop de heildronken zyn vermeld uit gesproken door den heer Robert R. Roosevelt, voorzitter, tintelend van geest drift voor de geschiedenis van het aloude moederland. Op dit merkwaardige docu ment komt voor een fraai uitgevoerd portret van H. M. Koningin Wilhel- mina met bet onderschrift //Health, long life and happiness to Wjlhelmina of OraDge, Queen of the Netherlands en daarnaast een tropee der nederlandsche en amerikaansehe vlag gen vereenigd door het jaartal 1891 en een lier, met het devies der society //Eindelijk wordt een spruit een boom". De //spijskaart'' is in 't hollandsch gesteld, al is het ook een beetje ameri- kaansch hollandsch. Bovenaan staat//De weleerw. heer Willem Rankin „zal bidden over tafel."" Dan volgen de gerechten waarby o. a. z/Paukenvormjes, arnhemsche stijl",/Os senhaas in friesischen stijl", „kiprieugels in leidschen styl", „groenteslA zaandam- schen stijl", zoete gerechten" goudsche spritsen, witte janhagel, deventer koek. kaagsche hopjes enz. en last Dot least //gekronkelde" goudsche pijpen en tabak. Door de commissie zijn heden ver strekt 1124 portiën brood en koffie. Door de oom missie van spijsuitdeeling aan behoeftigen zijn heden aan haar loknal in de Jacobstraat 264 personen gspijzigd waaronder 54 volwassenen. TENTOONSTELLING van Plaatselijke nijverheid. 1891, te houden van wege het departement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. De volgende circulaire is heden ver zonden i Houtstraat 46. Het Bestuur van het Departement J. H. Krelage, voorzitterG. E. L. iiijmaD9, secretaris. Het algemeen reglement der tentoon stelling zal in ons volgend nummer woi- den opgenomen. Door het hier ter stede gevestigde Departement der „Nederlacdgehe Maat schappij ter Bevordering van Nijverheid" werd het Departements-Bestuur gemach tigd tot het voorbereiden eener tentoon stelling van plaatselijke nijverhsid. Het voornemen bestaat om, by genoegzame deelneming, aan het Gemeente Bestuur aan te vragen een gedeelte van den Hertenkamp te mogen gebruiken, en daarin een gebouw te plaatsen. Op eene meeting van iudustriëelen, den SOsten December 1890 gehouden, ter besproking dezer zaak, waaromtrent slechts voorloopige mededeelingen kon den werden gedaan, werd het plan met sympathie ontvangen. Het bestuur wendt zich thans tot alle industriëelen in het Departement, en hoopt in ruime mate de medewerking voor zijn plan t6 zullen ondervinden. Immers meent het, det eene tentoonstel ling, op een tijdstip dat onze gemeente door velen van buiten af pleegt bezocht te worden, zal strekken om aan onze nijverheid m&erdere bekendheid te ge ver), zoowel iu enze stad zelve als daar buiten terwijl aan den anderen kant, by gunstig slagen, de Tentoonstelling ongetwijfeld het vreemdelingenbezoek bevorderen kan en onze stadgenootcu ten goede zal komen. Het Bestuur heeft thans de eer U hierbij toe te zenden le Het Algemeen Reglement voor da tentoonstelling2e Eene aanvraag tot toelating. Het verzoekt de aanvraag zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk den lOen Februari e. ingevuld en onderteekend terug te willen zenden, ten einde te kunnen beslissen omtrent het al of niet doorgaan der tentoon stelling. Alleen bij zoodanige deelneming, dat de noodzakelyke kosten voor het gebouw in elk geval gedekt worden, zal de uit voering van het plan mogelijk zijn. Het tijdstip voor de Tentoonstelling werd zoodanig gekozen, dat zy zal ge opend zijn gedurende de dagen, waarop de Algomeene Vergadering van boven genoemde Maatschappij te Haarlem zal worden gehouden. De Commissie van voorbereiding Mr. Jobs. Enschedé, Damstraat J. J. F. Beijnes, Stationsplein: J. Merens, KI. In //Weten en Werken" trad Dinsdag avond als spreker op de heer P. M. Keiler van Hoorn, van Dordrecht. Reeds vroeger hadden we het voorrecht om kennis met dezen recht on derhoudenden spreker te maken en van daar dat zijn optreden weder met vreugde werd begroet. z/'t Zal wel ergeDS goed voor zijn", zeide spreker en deelde ons mede hoe hem hedenavond die spreuk zoo inviel. En wat spreker zeide was werkelijk ergens goed voor, waut niet alleen gaf hij ons een schat van levenswijsheid ten beste, maar by zorgde ervoor de pil zoodanig te vergulden, dat wij dio zonder tegenzin slikten en er oois Dog een hartelijke lach op over kon schieten. Hij handelde als een geneesheer, die zelfs bij de meest bedenkelijke ziekte zijn patiënt moed weet in te boezemen en door een geestige opmerking of iets der gelijks een glimlach bij hom te voorschijn weet te roepen. Spreker voerde ors in een denkbeel dige stad, waar een 'icht brandde, dat de rnenschec doerssLyn^ad maakte, waar door men tet op den bodem hunner ziel kon lezen en waar men winkels had ia welke men hooiden, neuzen, oogen enz. kon koepen, want //iemand raakt soms zyn hoofd kwijt" of heeft hier of daar „zijn neus gestoten* zoodat een nieuwe noodig is, of „men heeft eens een oogje laten vallen of gegeven* en men heeft een nieuw noodig. In die stad was ook een //kartonfabriek", daar werden harten gerepareerd. wGebroken harten, werden gelijmd, dat was een der moeilijkste werkzaamheden die zelden gelukten. Er waren //groote" en //kleine" harten, har ten die //te hoog" zaten, „harten die in de schoenen waren gezakt" en zelfs kwam er iemand die zijn hart wilde laten repareeren, maar het per abuis //in zijn brandkast" had opgesluten. Men zal gemakkelijk inzien waar de aangename voordracht van den heer Keiler van Hoorn //goed veor was". Te Brussel is Dinsdagnacht in den ouderdom van 46 jaar en na een onge- gesteldheid van slechts vier dagen, over leden de ook hier ter stede welbekende en geliefde baritonzanger Emile Con- stantin Blauwaert. Dertig jaar geleden was Blauwaert violist in den vlaaraschen schouwburg, toen hij met zijn vriend Reubsaet het plan opvatte, om het orkest te verlateD voor de planken. Reubsaet werd tenor en Blauwaert bariton. Na eenigen tijd in Nederland en België te hebben ge studeerd, crëeerde hij te Antwerpen in Benoit's oratorium //de Oorlog", de rol van den Spotgeest, waardoor op eens de aandacht op hem werd gevestigd. in 1880 ging Blauwaert naar Parys en was daar met zijn landgenoot Ernest Van Dyck, den bekenden tenor, de attraotie van de concerten van I.amou- reux. Vooral de //Damnation de Faust" van Berlioz en talrijke fragmenten van Wagner, vertolkte hij met niet minder taleDt dan succes. Toen ia 1887 Lamoureux de bekende uitvoering van //Lohengrin" gaf in het Eden-Theater, werd aan Blauwaert de partij van graaf Telramund opgedragen. Sedert vertrok hij naar Baijreuth en zoDg daar o. a. de partij van Gurne- mans in Wagners //Parsifal". In alle beschaafde landen heeft Blauwaert gezongen. Bij ons heeft hij de vlaamsche muziek, die hy zoo uitnemend wist te vertolken, populair gemaakt, zoo ook te Weenen. In Berlijn zong hij tweemaal den //Damnation de Faust", in Londen het oratorium //Lucifer" van Benoit. Blauwaert bezat in hoogen mate het feu sacré, dat een zanger maakt tot de lieveling van hot publiek. Vooral kon hij hart en ziel leggen in de vertolking van z/zine vloamsche liedekens, zulle", waarvan verscheidene voor hem waren geschreven. Velen onzer ingezetenen zullen zich dan ook met dankbaarheid en waardee ring de talrijke oogenblikken herinneren, waarin Blauwaerts zang hun een rein genot heeft geschonken. In het bericht over de uitvoering van „Crescendo" in ons vorig nummer staat Vrijdagavondzooals uit de advertentie eehter duidelijk is, wordt Donderdag avond bedoeld. Naar aanleiding van het stukje over de verbetering van het kustlicht, ver zoekt de heer J. A. Bakker ons, te willen melden, dat het onderwerp internationaal is, d. w. z. dat alle zeevarende mogend heden belang hebben bij zjjne uitvinding. Dinsdagavond ten 6-} ure heeft een begin van brand plaats gehad op de 2de verdieping van perceel no. 4 in de Ane gang, bewoond door den winkelier J. H. De brand is oatstaan in eene bed stede op de voorkamer, vermoedelyk door zelfontbranding van een kapokbed. Het vuur is door de buren met eenige emmers water gebluscht. Gisterenavond ten ruim 9 ure zijn door de politie alhier aangehouden 2 personen van 20 en 21 jaren, die zich hadden schuldig gemaakt aan .diefstal van eenige hectoliter steenkolen op het terrein van de Holl. IJz. Spoorw.-My. ten nadeele van den koopman W. Bosch. Als poldermeester en hoofdingeland van den Osdorper bovenpolder zijn her- kezen de heeren G. ThiaDgen en C. Nelis. De heer J. Titema, stationschef te Uitgeest, herdacht Maandag onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hy véór 25 jaren bij de H. S. M. in dienst trad. Op het perron prykte een fraaie eereboog, dio 's avonds met een toepasselyk transparant verlicht was. Namens vele ingezetenen, die zijne welwillendheid op pry's stellen, werd hem een prachtig schrijfbureau aangeboden, terwijl het fanfarecorps hem 's avonds eene ovatie bracht. Van de Hollandsche spoorwegmaat schappij ontving de jubilaris als aan denken een paar fauteuils met tafeltje, terwijl nog veie andere cadeaux getui genis aflegden van de sympathie, die de heer Titema zich heeft verworven. BINNENLAND. Aan H. M. de Koningin-Re gentes is het volgend adres gezonden „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het centraal bestuur van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Volksbond (goedgekeurd bij koninklijk besluit van 29 September 1888 no. 19) „dat het zich dankbaar herinnert het vele goede, dat op voorstel van de Hooge Regeering en in samenwerking met d« Volksvertegenwoordiging reeds is tot stand gekomen, waaronder vooral de wet van 5 Mei 1889, regelende den arbeid van vrouwen eD kinderen „dat het tevens met genoegen heeft kennis genomen van het Regeeringsant- woord op Hoofdstuk IX der Staatsbe- grooting, waarin het voornemen wordt uitgedrukt, dat ook de verzekering van werklieden tegen ongelukken zal worden ter hand genomen, door een en ander waardoor de erkenning is uitgesproken, dat bescherming van den arbeid door den Staat noodig ishet is dan ook met het oog bierop, dat adressant zich met eerbiedig verzoek tot Uwe Majes teit richt met de bede, om deze be scherming ook te willen uitstrekken tot volwassen mannelyke arbeiders „immers, uit de reeds verschenen ver. s c h 47) WALTER BESANT. HOOFDSTUK XVI. Toms terugkeer. „Wel, goede hemel!" zeide Jem alsof hij zich plotseling iets herinnerde, „zij is hier geweest hoe lang geleden? laat eens zien, vier weken geleden ongeveer, on\ mij te vragen of er nog hoop was omtrent uw leven. Ik kon haar die niet geven, arm meisje Het was volstrekt onticodig, dat ik haar vertelde, dat ik niet aan uw dood geloofde, vindt gij ook niet?" „Zij is hier geweest bij u Hoe zag zij er uit vroeg Tom met heesche stem." „Zij zag er, voor zoover ik het kan beoordeelen, zeer goed uit en zeer mooi. In diepen rouw, Tom, maar het stond haar goed, en zij zag er zeer lief uit." „Scheen zij, naar haar uiterlijk te oordeelen, in bekrompen omstandigheden te verkeeren „Daarvan heb ik niets bemerkt." Jem sloot zijne oogen, opende ze toen weer en herhaalde deze beweging zeer snel ver scheidene malen achtereen. „Zij zag er nu juist niet uit alsof zij in het Park wilde gaan wandelen. Zij sprak er mij met geen enkel woord over, dat zij in behoeftige omstandigheden ver keerde, en wat zij zeide betrof slechts u." „Arme KatharinaJem, gij hebt mij een plechtige gelofte gedaan, toen ik wegging een zeer plechtige gelofte." „Dat heb ik, beste vriend ja, dat heb ik. Wanneer ik maar eenig spoor aan haar had kunnen ontdekken, dat zij in moei lijkheden verkeerde, dan zou ik mijn laatsten stuiver met haar gedeeld hebben om haar uit den nood te redden. Dat zou ik stellig gedaan hebben, Tom." „Ik dank u, Jem." Tom reikte hem de hand. „Dus zij sprak er met u volstrekt niet over, dat zij in moeilijkheden ver keerde „Neen, met geen enkel woord." „En toch is zij zeker bij u geweest, in de dagen, dat zij Harley House heeft verlaten." „Tom," zeide zijn neef op ernstigen toon, „ik hoop toch, dat gij mij zult gelooven, als ik u zeg, dat ik die belofte nooit heb vergeten." „Daarvan ben ik overtuigd," zeide Tom. „Ik heb die belofte nooit vergeten," vervolgde hij op meer vertrouwelijken toon. (Deze verzekering was letterlijk waar, hij had die belofte nooit uit zijn gedachte kunnen verbannen.) „Ik geef u de verzekering, dat, zoodra de bewuste som uitbetaald was, ik haar zou opgespooid hebben." „Neen, gij zoudt, indien er nog wat overbleef, alles aan haar hebben gegeven." „Juist zoo. Ik weet de belofte nog zeer goed. Welnu, Tom, die schuldvordering is nog niet uitbetaald. Ik heb al het moge lijke gedaan om de erfgenamen van kapitein Harry Willoughby op te sporen, maar alles tevergeefs." Misschien had hij advertentiën laten plaatsen in de duistere spelonken van Delphi of in de donkere spoorwegtunnels, om dat zulke advertentiën natuurlijk door niemand worden gelezen. „Wat betreft de vaste eigendommen van uw oom, Tom, ik verzeker u, dat het een duivelsch werk is, om dien warboel uit elkadr te pluizen, en ik geloof, dat het nog wel zes maanden zal duren, alvorens alles in orde is. Er zal evenwel meer over blijven, dan ik eerst had gedacht. Dit kan ik u nu reeds belo ven, Tom. Nog al tamelijk wat, dat is zeker." „O, ja!" riep Tom, zich plotseling iets herinnerende. „Watde erfgenamen betreft, ik heb een verrassende ontdekking gedaan een hoogst merkwaardige ontdekking." Zijn neef verbleekte. „Welke ontdekking, Tom." „Ik heb de erfgename gevonden. Het is niemand anders dan Katharina in eigen persoon, Jem; ik weet het zeker. Owan neer ik dat geweten had voor dat ik wegging „Is het mogelijk? Miss Capel zelf?" „Zij heet Willoughby. Maar waar is zij „Ik weet het niet, maar zij kan toch niet weg zijn. Zij zal de

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1