BINNENLAND. Rivier-berichten. onderzocht en de De eisch is 10 weken gevangenisstraf. De verdediger van den beklaagde mr. Th. de Haan Hugenholta, zich refe- reerende aan die bekentenis van den be klaagde, voert eenige verzachtende om standigheden aan en pleit clementie. Een der getuigen k décharge kon niet worden gehoord, daar hij zoodanig stot terde, dat hij zelis het eedsforaaulier niet kon nitbrengen. mishandeling ernstig tisch dichter, Gecureerd, Eeen onder mijning tijdens de manoeuvres, Florence, Asschepoetser, Een onleesbare handtee- kening, Tooneelerifcicus, Het draaiorgel, Een goede daad, Mijnheer de President Papa is uit, Lïefdezon, Een losbol, De vrouw van zijn compagon, Mevrouw heeft bezoek, Soldanella, Leerschool in de Philosphie, De Sociale kwestie, Her innert ge u? De familie Vredeaveld, Zijn zoon, Een kus, Valsche stcenen en echte steenen, Maria, Hertha, Corry, Eeu St. Nicolaasavoed, Langs ongebaan de wegen, Geld en geen geluk, Een zedelijke misdaad, Twee regels vam een vers, Stroovuur, Geluk is broos, De familie Van Effen, Geuren, Naï, Lara- bertus Hoogeboom, Huismueschen, Een liefde, Sport, Asschepoes, Napraten over Nora. Elsa Gervat, Donkere toekomst, Vrouweastrijd, Vóór het diner, De beslissende slag, Kruiwagens, Herman, Noodlot, Twee helder», Vriendentwïst. Set Tooneel.) Het zal nog wel eenige weken duren, alvorens ,/Albrecht Beyling" bij de Holl. Opera gaat. Onmiddellijk na de opera van Brandts Buys zal //De bloem van Ysland", van Van 't Kruys, in studie worden genomen. Dinsdag werd een wnieuwe sonate voor cel" van S. de Laage uitgevoerd door de kwartetvereeuiging te Frankfort. Inhoud van de Nieutoe Gid1 Febr. 1891Over Humaniteit, F. van Eeden. Schetse», Delang. Doelleer II, dr. D. G. Jelgersma, Studies in socia lisme I, F. van der Goes. Boekbe- oordeelingen, F. M. Wiebaut, Dr. Ch. M, van Deventer en L. van Deyssel. Neurüng, Albert Verwey. Verzen, Herman Gorter. Nederl. Politiek, P. L. Tak. Men schrijft ons: Het plan tot het oprichten van een gymna8liekschool te Hoofddorp, door het hoofd van school no. 11 te Haar lemmermeer, vindt weinig deelneming, doordien de onderwijzers zelf de kosten moeten dragen. Sleohts acht hadden er zich aangemeld. Men is nu van plan zich tot de meeate te wendea om subsidie. Voor de zesde maal heeft de gemeente Haarlemmermeer uitdeeling gedaan van levensmiddelen aan behoeftige gezinnen en wel te Hoofddorp aan 270 en te Nieuw-Vennep aan 150. Blijft de dooi aanhouden, dan is de particuliere bedeeling van wege de gemeente geëindigd. Men meldt uit AalsmeerDe schade, die de vorst aan de bloem- en boom kweekers heeft toegebracht, is aanzien lek. Niettegenstaande dubbel hard in de warme kassen gestookt moest worden, zijn duizende bloemen doodgevroren. Hoewel het thans nog niet vast te be palen is, vreest men, dat vooral onder de groenblijvende heesters ook eene groote verwoesting zal zijn aangericht. Met het oog hierop werd in de jongste vergadering der land- en tuin- bouwvereeniging in overweging gegeven, de nationale tentoonstelling, bepaald in 1892, voorloopig uit te stellen. De be slissing aangaande deze zaak werd aan gehouden tot eene volgende bijeenkomst, wanneer men den toestand beter zal kunnen overzien, In dezelfde vergadering nam men het besluit om pogingen aan te wenden tot de oprichting eener onderlinge verzeke ring tegen hagelschade, enz. De hooge premiën, die bij bestaande maatschappijen betaald moeten worden, gaven aanleiding tot dit besluit. Woensdagavond is uit de Amster- damschevaart bij Halfweg het in verre gaanden staat van ontbinding verkee- rende lijk opgehaald van een tot nu toe onbekend manspersoon naar gissing omstreeks SO jaar en vermoedelijk schildersgezel. De aanbesteding van;het nieuwe sluis- gebouw te IJmuiden zal in den loop van dit jaar plaats hehben. Het ontwerp daarvoor was reeds vroeger gereed, doch is met het oog op d« grootere slagdor- peldiepte weder omgewerkt. De nieuwe bestedingsstukken zijn thans nagenoeg De fundeering is in het laatst vaa het vorige jaar onderhands aanbesteed aan de aannemers van het graven van den sluisput, omdat hierdsor de meeste kans werd verkregen op het welslagen eener fundeering zonder middel van luchtdruk, hetgeen een groote besparing van kosten geeft, terwyl de bouwtijd er aanzienlijk door wordt verkort. De fundeering moet volgens het con tract voor 1 Aa. a.s. gereed zijn. plaatsing van het centrum kos volgen, dat het toen nog tyd genoeg geweest was om d® geheele kust van Noord- Amerika te waarschuwen wanneer slechts eene goede internationale regeling en het noodige aantal kuststatioos be staan haddeffl, dan blijkt hieruit, dat in dit opzicht nog veel voor de veiligheid van zeevarenden kan gedaan worden. In de pauze dezer belangrijke verga dering stelde de loodsschipper 2de kl. J. de Wijn een, door hem uitgevonden, toestel te» toon, om in nood verkeerende schepen in verbinding te stellen met den wal. Deze toeste wijkt aanmerkelijk af van dien van den heer P. Koning op Tessel. De toestel bevat een opge rolde lijn, ter lengte van 1000 M. Deze lijn wordt aan boord vastmaakt, waavua de toestel in zee geworpen, door de kraeht vau den wind aan den wal drijft, terwijl de lijn voortdurend afloopt. Op deze wijze wordt de verbinding tussehen boord en wal tot stand gebracht. De toestel bevat een koker, waarin aan boord een brief gestoken kan worden, alvorens eerstgenoemd voorwerp in zee te werpen. Eene nauwkenrige beschrij ving van den toestel laten wij met op zet achterwege, omdat hier te lande geen patent voor uitvindingen gevonden kan worden. Naar het oordeel der aan wezige zee-officieren zal de loods De Wijn «et zijne uitvinding vermoedelijk succes hebben om een definitief oordeel te vellen, zouden wij echter den toestel bij stormweder in werking moeten zien. Door den Commissaris des Koning8 in N. H. ïb ter kennis gebracht dat de leges van gezegelde buitenlandscbe paspoorten nader zijn vastgesteld op 3 per paspoort. Diensvolgens word6 met ingang van 1 Januari jl. 10.50 gevor- derderd voor paspoorten gezegeld k f 5 voor 2 of meer personen bestemd, en ƒ6.75 voor paspoorten met een zegel van 2.50 voor één persoon. Woensdag aanvaardde de heer dr. W. Nolen het hoogleeraars- ambt bij de geneeskundige faculteit te Leiden, met het houden eener redevoe ring in het groot auditorium over Bac teriologie en Geneeskunde. Marlne-Vereeniging. Letteren en Kunst. Op de prijsvragen, door het hoofd bestuur van het Nederlandsch Tooneel- verbond uitgeschreven, zijn de volgende antwoorden ingekomen Geruïneerd, Baas Frans, Strijd en Overwinning, Matthëös 5 vs. 44, Portret, De familie van zijn vrouw, Hypnose, Een drama- Cyclonen en de manoeuvres die er betrekking op hebben", was de titel eener voordracht door den heer L. Roo- senburg, directeur der filiaal-inrichting te Amsterdam van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, Woensdagavond jl. in de //Marine- Vereeniging" te Helder gehouden. Dit voor den zeeman zoo be langrijke onderwerp werd door den spreker op eene zaakrijke wijze behan deld. Na een overzicht gegeven te hebben van de theorie betreflende het ontstaan van cyclonen, behandelde hij achtereen volgens don invloed van hunne voort gaande beweging op den wind, de wol kenvorming by en de kenteekenen van cyclonen, den afstand van het centrum in verband met den barometerstand, enz., om ten slotte de manoenvres te beschou wen, en op grond van de onderzoekin gen in den laatsten tyd verricht, eenige nieuwe regels tot manoeuvreeren aan te geven. By het einde zijner voordracht wees de spreker op eene zaak, voor de zeevaart van het grootste gewicht, om namelijk, vooral in de orkaanstreken, seinposten langs de kust op te richten, die tijdig waarschuwen voor de nadering van cyclonen. Wanneer men bedenkt, dat by de groote St.-Thoma8 Hatteras orkaan van September 1889, de observator te Havaad met groote juistheid de aanwezigheid van een orkaan constateerde op een af stand van 900 mylen, en zelfs de ver- In de ?ry dagavond gehou den bestuursvergadering van de kweek school voor onderwijzeressen te Arnhem in verband met de ruime ryks-subsi- die, welke over het vorig jaar ƒ11,650 heeft beloopen, besloten om met 1 Mei het kostgeld, met inbegrip van de leerboeken, voor de inwonende leerlingen terug te brengen van ƒ450 op 420 en voor de externes het schoolgeld te ver minderen van 90 op 75, de sommen waarop, voor het wegvallen van de ryks subsidie van 7000, kost- en schoolgelden waren gesteld. Het ziekenfonds van f a- brieksarbeiders voor Enschede en Lon- neker ontving over 1890 aan inleggel- den der leden 36,583 75, aan bydjagen der werkgevers ƒ5,267.30, aan boeten geheven op de fabrieken fjaar 767-87, aan renten enz. ƒ7,090.14 of totaal 49,709.06. De uitgaven aan zieke leden ƒ12,239.65, aan begrafeniskosten ƒ3698, aan pensioenen ƒ11,982.16, aan salarissen 5,025.96, aan apothekers enz. ƒ11,517.72 of totaal ƒ44,454.39. Het kapitaal der Vereeniging be draagt ƒ29,430; op 31 Dee. 11. bedroeg het getal leden 5458, waarvan 168 gepensionneerden zyn. Het doctoraal examen in de rechtswetenschap is te Amsterdam met goed gevolg afgelegd door den heer A. Fentener van Vlissingen. Door de bouwmaatschappij Willemspark,/ te Amsterdam is aan den heer Zocher opgedragen het maken van een plan tot bebouwing van de onlangs door die onderneming aange kochte terreinen tussehen den Parkweg en het Vondelpark, welk plan thans aan de goedkeuring van het gemeentebestuur van N.-Amstei is onderworpen. Spoedig wordt te Amster- tnefc den bouw van 60 huizen, met 240 woningen, begonnen op een terrein ge legen aan de le en 2e Van Swinden- straten, voor rekening van de Bouw maatschappij tot verkrijgen van Eigen Woningen. Men meldt uit Nieuwediep van 2 Febr. Aan boord van het in de Noorder- haaksgronden gestrande engeleche stoom schip Mhiow heeft in den afgeloopen nacht een waar schandaal plaats gegre pen, dat hier algemeen verontwaardi ging heeft gewekt. Een groot aantal tesselsche visschers- lieden volgens opgave ongeveer 100 man die daartoe met een 8-tal vaartuigen de tesselsche haven verlieten, hebben nl. getracht zich van de Elstotc meester te maken en zich daarbij als ware zeeroovers gedragen. In den waan verkeerende dat het stoomschip door de bergers der lading (sleepdienst-reederij c. s.) was verlaten, vertrokken zij tegen nacht van Tessel, om het sohip in bezit te nemen. Toen de bergers Zondag middag na gedanen arbeid het schip verlieten, was echter één hunner daarop ter bewaking achter gebleven, om te verhinderen dat ande ren aan boord zouden komen. Het was kort na middernacht, toen de teseelsehe visschers de Slstow bereik ten en uit hunne vaartuigen op het schip overklommen. De waker verzette zich hiertegen en betoogde, dat zij niet bet reeht hadden zich van eens anders eigendom meester te maken, waarom hij hun raadde terstond terug te keeren.In plaats van dezen raad op te volgen, legde men den man het zwijgen op, door hem te bedreigen dat, zoo hy zich tegen hen bleef verzetten, met hem over boord zou werpen. Om aan die woorden eenigen klem bij te zetten, brachten sommigen hunne messen voor den dag. Teneinde de aandacht aan den wal te trekken, wilde de man nu noodvuren ont8iekeu, maar men wist dit te ver hinderen, door hem de lantaarns afhan dig te maken. Intusschen hadden de visschers reeds een begin gemaakt met het lossen der lading in hunnen vaartuigen, maar zij aaoosten dezen arbeid spoedig staken, toen hunne schuiten dreigden tussehen het ijs bezet te geraken. Zy gingen dus van boord en brachten hunne vaartui gen buiten het ijs, maar na eenige uren keerden zij teng, in do verwachting ni beter hun slag te ku»nen slaan. Nau welijks hadden zij echter de Mktow weer betreden, of van den anderen kant kwamen de helderscho vletterliedeD, tet de gecontracteerde bergers behoevende, opdagen en deze bereikten het sfcoom- sehip op het oogenblik, dat de visschers de gestaakte lossing zouden voorzetten. Spoedig kozen nu de indringers de ver standigste partij en ontruimden de Ehtoiwel wetende dat es met de Helderschen niet valt te gekscheren. De politie is met het gebeurde in kenDis gesteld. Een 19 jarig spoorwegar beider van den Staatsspoorweg, die tij delijk als remmer moest dienst doen, is bij het vertrek van een goederentrein uit Middelburg, toen hij in het rem- huisje wilde stappen, gevallen en met ééoe hand onder den in beweging zijnde trein gekomen, met het gevolg dat de hand totaal verbrijzeld werd en met ee» gedeelte van den arm in het gasthuis is moeten afgezet worden. In een z ij tak van de Berkel te Zutfen is het lijk gevonden van den sedert 2 jaar vermisten notaris J., te Gorsael. Door de politie te Gr o^nin- gen is Dinsdag gearresteerd de assistent der posterijen J. J. M. die zich heeft schuldig gemaakt aan het feit, van rijkswege uitgegeven postzegels, welke reeds tot gebruik badden gediond, te ontdoen van het merk om ze voor ver der gebruik ongeschikt te maken, en ze daarna weder, als waren zij nog niet gebruikt, heeft aangewend, terwijl hij zich voorts zal hebben te verantwoor den wegens het verduisteren en ten eigen bate aanwenden vao gelden, aan den staat toebehoorende. Hij is ter beschikking van de justitie De man heeft eene vrouw en drie kinderen. Hieromtrent wordt nog het volgende medegedeeld Hy was werkzaam bij de afdeeling postpakketten en ontving van het pu bliek als zoodanig de adreskaarten en het geld voor de frankeering. In plaats van nieuwe postzegels plakte hy dan reeds gebruikte op die kaarten, stem pelde ze zelvea af en verzond ze daarna. Om steeds in het bezit te zyn van post zegels die niet te erg bestempeld waren, verzond hij alle stukken, waarvan hy wist dat ze na gebruikt te zijn aan het postkantoor terug kwamen, slechts dan wanneer hij in de gelegenheid was ge weest de postzegels zeer weinig en dan nog in een heek te bestempelen. Het is Meken dat hij deze praktijken reeds maanden volgehouden heeft. Te Groningen ontstond Dinsdagavond te ongeveer 9^ uur brand een kamer van het Gerhardus- gasthuis in de Groote Rozenstraat. De bewoonster, zekere weduwe K., oud 75 jaar, die in beschonken toestand verkeerde, had de brandende petroleum lamp, die op de tafel stond, omverge worpen en stond onmiddellijk in vlam. Toen de buren ter hulpe toeschoten, had vrouw K. reeds zulke brandwonden bekomen, dat zij eenige oogenblikken daarna overleed. De brand werd spoedig gebluscht. Men meldt ons uit de Lekstreek d. d. 4 Februari De ijsbeweging gaat vry geregeld benedenwaarts voost. Nadat die beweging was waargeno men te Wageningen, Grebbe, Ameron- gen en Wijk bij Duurstede, zette het ijs aieh gisteren in beweging te Culem- borg en in don afgeloopen nacht aan het Oudslikkerveer en Vreeswijk. Overal zit het thans weer vast. Hard opschieten doet het dus nog niet. Voor hen die het kruien van het ijs zouden willen zien, is het thans tijd naar Vreeswyk te komen. Financieele mededeeüngen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 3 Febr. loopende, door hun fcussefaenkomst ver handeld. Oblig. Waard Groet Gronden (2e Hypoth.) k 82 pet. Aand. Bouwonderneming Willemspark. 600. Aand. Gemeenté-Crediet Serie B (Mpij. voor)105 Aand. Nat. hypoth.bank. 200. Aand. Herstellingsoord de Trompenberg u 70 Oblig. N. I. Cult.-Mpij. 103% H Aand. Steenk.-My. Oost- Borneo met Opr. Bew. y 108 Scrip. Boxte^Wezel spw. (van le Hyp. Oblig.) H 8% H Idem. id. id. 7 Inkomsten Oblig. Ned. Zuid-Ooster-Spw.-Mij. u 29 w Aand. Delftsehe Distill., Gist- en Spiritusfabr. 99J Oblig Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen (le Hyp.) H 85 Aand. Meel- en Brood fabrieken (Mpij. voor) n lll;jj Oblig. Ned. Biscuitfabr. 97 t, Aand. Ned. Gist- en Spir. fabriek te Delft. 120 Oblig. Quebec. Provincie 103% u Oblig. Florida Central PeninsulairExt. Bonds 95% De tot. (no. 29) bevat de statuten der naaml. venn. wItaliaansch-Holland- sche Maatschappij tot exploitatie van goudhoudende gronden //de Orba"", ge vestigd te Rotterdam. Doel het e®ploite©ren dor goudhoudende gronden in de vallei der Orba, provincie Alessandria, koninkrijk Italië b. het uitvoeren van publieke werken voor indijking en normaliseering van den stroom, die de esploitatievelden doorloopt, en het verkrygon der voor- deelen, die daaruit mochten voortvloeien e. het verkrijgen van allo terreinen, die door het bestuur der vennootschap noodig geacht worden, en de verkoop dezer terreinen na hunne exploitatie d. het verkrijgen en de verkoop van patenten voor de exploitatie van goud- houdende gronden. Aangegaan voor 90 jaren. Kapitaal i 300.Ö00, in 300 aandeelen van 1000, geheele personeel tot een oude dienstbode was verminderd, ter wijl er bovendien geen diners meer werden gegeven ontving Harriet hem met een duister gelaat en gemelijke woorden. Alsof het zijn schuld was, dat Tom was teruggekeerd! Hij trachtte dit dan ook aan haar verstand te brengen, maar zij gaf hem geen antwoord, dan alleen door een verachtelijken blik, die den echtgenoot zoowel woedend maakte als schrik aanjoeg. De oproepingen waren begonnen. Reeds sedert geruimen tijd wist bijna het geheele land, dat een zekere Katharina Capel, een en twintig jaar oud, was verdwenen; dat, toen men haar voor het laatst had gezien, zij gekleed was in een zwart manteltje, met een japon van een zwart wollen stof, dat zij een hoed had ge dragen met zwart fluweel afgezet, en een grijs doekje om haar hals had; dat zij vijf voet lang was en licht, krullend haar had, met regelmatige gelaatstrekken en grijze oogen; dat zij vergezeld werd door een jong meisje, dat ook vermist werd, Lily Doran genaamd, donker van gelaatskleur, met een japon van bruine stot, een zwart manteltje en een rooden zakdoek. Toch was niemand in het geheele land in staat om eenig spoor van deze meisjes aan te wijzen. Ongeveer vijf weken lang hield men vol met adverteeren. Weldra zult gij hooren, wat het einde was. Er kwamen drie brieven. De eerste was van mevrouw Emptage, en was geheel van onwaarde, omdat hare inlichtingen ophielden met den dag, toen Katharina Harley House had verlaten, maar het was een op rechte, hartelijke brief, vol teedere ontboezemingen betreflende het vermiste meisje. Tom bracht haar een bezoek. De familie Emptage was van Doughty Street verhuisd naar een klein huisje nabij Kensal Green, waar zich een geheel dorp uitstrekt van huisjes, welke alle tot den prijs van elf shilling per week ver huurd worden, met inbegrip van de belasting. In zulke huisjes houdt men er geen dienstboden op na, en de kinderen worden naar de openbare school gebracht, waar zij veel beter onder wijs ontvangen, dan van goevernantes, zooals de arme Katha rina er een was. Mevrouw Emptage betreurde haar goevernante, de vervlogen deftigheid van haar huisgezin en het inkomen, dat zoo vermin derd was, en som~'e alle rampen op, die haar en haar familie getroffen hadden, zoodat het scheen, alsof Katharina, toen zij dat huis verliet, het geluk, de familietrots en de waardigheid van het gezin had meegenomen. De goede vrouw wist echter volstrekt niet te zeggen, wat er verder met Katharina was gebeurd. De tweede brief was van Dittmer Bock, die om een onder houd verzocht. Zijne mededeeüngen, omtrent het lot van de beide meisjes strekten zich niet verder uit dan tot vier en twintig uur nadat zij Harley House hadden verlaten. Maar helaasuit zijne in lichtingen bleek maar al te zeer, in welken rampzaligen toestand zij hadden moeten verkeeren. In den mist had hij hen niet kun nen weervinden, en verdér wist hij niets meer van hen mede te deelen. Waarheen hadden deze twee ongelukkigen in den gelen mist van dien vreeselijken Zondag hun weg genomen? z/Ik heb gezocht," zeide Dittmer. Ach! Himmel! Hei lig! Ik heb gezocht in de bureau's, waar de meisjes komen, die een betrekking noodig hebben. Nergens heb ik haar kunnen vinden. Waarheen is zij gegaan Wat doet zij nu Beste H e r r krijgscorrespondent, wat doet zij nü?" Na een stortvloed van woorden en uitroepen, begreep men eindelijk, dat hij een nacht met de meisjes buiten had doorge bracht, en bij den vriendelijken bakker een onderkomen voor hen was gaan zoeken. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2