POLITIEK OVERZICHT. kennis van eenigo hoofdgebeurtGDÏssen uit de geschiedenis des vaderlandsf. eenige kennis van de aardrijkskunde van Nederland, eene voorstelling vasi de kaart van Europa en van de ligging der werelddeelen gaanleg voor den zang. Van de tweede helft van Maart af tot omstreeks einde Juni wordt aan Hr. Ms. schapen Dolfijn en Argus het onafgebroken toezicht opgedsagén op de visscherij in de territoriale wate ren. Van April af wordt, gedurende de zomermaanden, Hr. Ms. a's. 4e kh 8m- riname aan die kruisers toegevoegd, meer bizonder voor denzelfden dienst bij de diepzeevisscheiij. De politie" te 's-II age heeft Zaterdagavond van eenige balbezoekors de degens eu ponjaards, behoorendo bij hun kostuum, in beslag genomen op grond van de wet op het dragen van wapenen. Van den. kantonrechter, zal het nu af hangen of deze wapenen, waaronder zeer kostbare verbeurd worden ver klaard. Als reeraten bij hetkorp mariniers kunnen worden aangenomen ongehuwde personen van 19 tot 34 jaar oud, en tot 45 jaren, als zij te voren gediend hebben, alsmede een zeker aantal jongelingen van 16 tot 19 jaar oud en voor tambeer of pijper, zij die hun 14de levensjaar hebben volbracht, mits hun physiek, in verhouding tot hun leeftijd, goed ontwikkeld zij. Tot het voorloopïg aannemen van jongelingen beneden de 19 jaar, moet vooraf de toestemming van den com mandant van het korps gevraagd worden. Men meldt eit Amsterdam; Ook door de bewoners der Utrecht- schestraat, 132 in getal, is een adres aan den gemeenteraad verzonden, waarin zij er op aandringen, dat gevolg zal worden gogeven aaa het indertijd ge nomen besluit, om stelselmatig met uit breiding van asphalt wegen voort te gaan. De onderfceekenaars vertrouwen, dat hun straat, als een der drukste verkeerswe- hen, in de eerste plaats in aanmerking zal komen. Uit Enkhuizen wordt meld: Het ijs in de Zuiderzee heeft zich in beweging gesteld. W y vernemen, dat in eene vergadering van aandeelhouders in het Noordzeebad «Wijk aan Zee", is beslo ten, de hotels met hun geheelen inven taris, benevens de aan de maatschappij toebehoorendo bouwgronden publiek te verkoopen, NR. O.) Zondagavond is de trein, die te 8 u. 11 van Harderwijk naar Utrecht vertrok, even voorbij het station Har derwijk door het breken van een der rails van den weg geloopen. Aan den machinist en den stoker, die spoedig be merkt hadden, dat er iete niet goed was, en die flink hun plicht deden, is het gelukt den trein tot staan te brengen. Echter konden zij niet voorkomen, dat de locomotief voor een groot gedeelte in het zand geraakte. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door treinen uit Zwolle en Amers foort wordt in het vervoer van passa giers en goederen voorzien. Te Kampen zrj n Zaterdag- middag bijna 100 vissehers van Urk aangekomen, welke dien tocht te voet en ook op schaatsen hadden afgelegd. Naar de koene visscherlieden meedeelden, hadden zij nogal openingen ontmoet, waar zij met behulp van den ijslooper van de Minister Havelaardie ben vergezelde tot Schokland, werden overgezet. VaE Schokland ging de reis zeer voorspoedig, daar het ééne ijsvlakte was. De vissehers zijn dien middag en voor een deel dieri avond per spoor vertrokken naar de plaatsen, waar hun schuiten dezen win ter lagen ingevroren. In den nacht van Zondag op Maandag is te Bergen op-Zoom, in de kantine der kazerne Markiezenhof, dief stal srepleeird. gepaard met inbraak, door een der militairen, aldaar gekazerneerd. De dader is door het opschuilen van een raam naar binnen geklommen en heeft zich verraden door het ontsteken vaa een luoifer. Een schildwacht merkte het licht op, waarschuwde de wacht en de inbreker werd gevonden, verborgen onder het buffet. De arrestatie had hierop plaats onder wanhopig verzet van den dader. Uit Lith wordt gemeld: Een handelaar in rijwielen enz. alhier, had eenigen tijd geleden eene adverten tie geplaatst in de verschillende bladen, ter aanbeveling zijner artikelen. Een paar dagen geleden ontving hij een schrijven van zekeren Van Os, hande laar in bouwmaterialen, enz. te Loosdui nen, hem verzoekende, eene vélocipèl© per staatsspoor aan zijn adres af te zen den, volgens het nieuwste systeem, a f 240. Hij kon daarna een wissel op hem afgeven. Toevallig las de rijwielhande laar in den Kampioen, weekblad voor wielryders, dat de Graaf en Van Os twee beruchte oplichters zijn. Hij schreef aan den burgemeester van Loosduinen en kreeg ten antwoord, dat genoemde Van Os als oplichter door de politie voor sohepen bestond. Hoe dikwijls ook op den aanleg daarvan bij de regeering is aangedrongen, het heeft niet mogen baten. Letteren en Kunst. Naar ons werd medegedeeld, zou H. M* de Koningin-regentes geen termen hebben gevonden om de Koninklijke subsidie aan de Vereeniging «Het Ned. Tooneel" namens de Koningin te bestendigen. De Raad van Be beer heeft sick nu tot den Raad van Voogdij gericht, die in overleg met de Regentes zal te beslissen bobben. Am&erdQé.) Uit Harlingen meldt men van 8 Februari: Het is al dikwijls voorgekomen, dat werklieden op schepen, vooral bij nacbt, van het dek in het ruim stortten en ellendig omkwamen. Zoo nu weder bij het lossen van het stoomschip Hindidat steenkolen lost. De werkman M. de Burt werd bij het ruimen van het schip kreu nend en hevig bloedend beneden gevon den, en hoewel uitstekend behandeld en verzorgd, is hij gisteren aan de gevolgen van den val overleden. Daar dergelijke ongelukken veelal 's nachts gebouren, it het misschien niet ongepast te vragen, of er wei voor voldoend licht bij derge- lijken arbeid wordt gezorgd, De Raad van Breda heeft afgewezen het verzoek van den heer Bee- lenkamp, tot toelating van zyne dochter1 als leerlinge op het gymnasium. Door de maréchaussee van Schinveld is Maandag naar Maastricht overgebracht Jac Peter Sendenvan Schinveld, oud 33 jaren, verdacht vau zijn vader door middel van phosphor van het leven te hebben willen beroo- ven. Reeds in het vorige jaar heeft hij wegenB mishandeling van zijn vader ge vangenisstraf ondergaan. Te Rijperkerk (Fr.) moest eenige jaren geléden de slager B. R. van der Kooi zich een vinger laten af zetten, omdat een varken, dat hy bezig was te slachten, hem in dien vinger gebeten had. Thans is deaen zelfden mac nogmaals een dergelijk ongeval overkomen. Voor eenige dagen was hij ook bezig een varken te slachten en werd hij wederom in de hand gebeten. De hand liep spoedig sterk op, zoodat Van der Kooi geneeskundige hulp moest inroepen. Men heeét echter veel hoop, dat de hand behouden zal blijven. Te Winschoten is in 1890 eene hoeveelheid van 175 hectoliter ge distilleerd méér veraccijnd dan in het jaar te voren dus voor een meesder bedrag van ƒ10.500. Vermoedelyk staat dit in verband met het afnemen van den sluikhandel in spiritus. Uit Ameland wordt gemeld: Met het opbreken van het ijs op de Wadden zijn de geheele visscheravleot en een paar beurtschepen van Hollum uit de buurt van Ballum, waar zij in winterlaag waren, medegesleurd. Twee vischaken zijn de Noordzee ingedreven en daar hoogst waarschijnlijk gezonken. Een andere visehaak ïs te Terschelling gestrand en moet zeer gehavend zijn, Ook de andere Bchepen zijn zeer geha vend teruggevonden, alle met verlies van ankers en kettingen. De eigenaars der genoemde aken zijn door het verlies daarvan van hunne broodwinning be roofd, en de uit 12 koppen bestaande j Financieele mededeelingen. De Nederlandsche Bank heeft haar disconto met pet. verlaagd, Rentestand bij deNederlandsche Bank. Wissel-disconto 3 pet., promessen dito 8% pet., korte beleenisgen 4% pet., voor schotten in rekemng-cou#&nt 4J£ pet. Beleeningen van binnenl. effecten $1 pet. van buiteul. dito 4 pet., van goederen 8% pet. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 9 Februari. Vele be woners van Andijk, aangelokt door de gunstige ansjovisvangst van verleden jaar, zullen aanstaanden zomer hun ge luk op zee beproeven. De vloot, die het vorige jaar uit 24 vaartuigen bestond, heeft 3ich reeds tot een 40tal uitgebreid. De behoefte aan een veilige ligplaats voor de booten heeft zich echter drin gend doen gevoelen. De vissehers hebben daarom, na verkregen vergunning, zelf de handen aan het werk geslagen en zijn thans druk bezig met het maken eener haven. Nieuwediep, 9 Februari. Door 2 korders werden heden 9 mandjes kleine schol aangevoerd, die tegen 3 a 3.50 per mandje werd afgeslagen. T e 8 s e 1, 8 Februari. Met het haring- trekken is aan den Hors weer een aan vang gemaakt de vangst is echter nog zeer gering. In de binnewateren begon ook weer de palingvisscherij, die matige uitkomsteu geeft. De paling gold 20 50 cent per KG. Door eenige Noord- zeevisschers werd van ƒ35 tot 20 per schuit besomd. De garnalenvisscherij leverde, nog niets ©p. K0L0Ü1IEH. (Uit batavia8che bladen van 5 Januari jl.) Door den commandant der 1ste mili taire afdeeling op Java is, op last van het departement van oorlog, de militaire commandant te Serang uitgenoodigd om het detachement cavalerie aldaar, waaraan wordt toegevoegd een contro leur van het binnenlandsch bestuur, in de eerste helft van Januari 1891 eenen tocht doör bet Bantamsche te doen ma ken, strekkende tot het houden van mi litair vertoon en zoo mogelijk tot waar neming van den algemeenen geest onder de bevolking. Padang, 23 December. Volgens een uit Solok ontvangen schry ven, loopt daar hei gerucht, dat een Eugelschman, die ondanks de door hét europeesch bestuur daartegen geopperde bezwaren, toch naar de onafhankelijke binnenlanden van Dj am bi is doorgedrongen, met zijn ïnlandschen bediende is vermoord. Het dool van zijn tocht was, mijnbouwkun- diga onderzoekingen te doen. Naar men van Padang meldt. bemanniDg mist thans geheel hare ge- j heeft de italiaansche reiziger Modigliani, wone verdiensten. die vroeger gedurende verscheidene Deze ramp zou niet hebben plaats ge-J maanden Nias hoeft doorreisd en over had, indien hier eene veilige ligplaats zijn bevindingen een boek heeft uitge geven, thans eenuitgestrekten tocht door' de Bataklanden ondernomen. Hij is nu diep in het binnenland door gedrongen en bevindt zich in de streken, die nog kort geleden door Singa-Maha- radja zijn onveilig gemaakt. Hem is tot dusverre geen overlast aangedaan. Aan de regeering is in overweging gegeven da toelating van den zending- leeraar J. Wilhelm voor de uitoefening van zijn dienstwerk in de residentie Djok jakarta, onder voorwaarde dat bij den uoop van inlanders aan dazen gesne bijbelsche Damen mogen worden gege ven. In eenen brief uit Soerabaija vao den 2den Jan. opgenomen in den Javab., leest men: «Een opmerkelijke Kerstmis is gevierd te Modjowarno, het bekende zendingsta tion van den mission naris broeder Kruyt. Dé godsdienstoefening in het flinke kerk gebouw werd door een aantal Orang serani bijgewoond, hetwelk wel deed zien dat men hier met de meest bloeiende christengemeente van Java ta doen had, Ongeveer negenhonderd kinderen wa ren tegenwoordig bij de prijsuit- deeling, dia op de godsdienstoefening volgde ©n het w?>8, naar ik van een ooggetuige vernam, een lust om te zien hoe ordelyk en bescheiden al die kleine Javaantjes zich gedroegen, hoe netjes ze in de kleeren zaten en welk een geluk kige mengeling van westerscho opvoeding en oostörscheu adat men hier onder de oogen kreeg. Iemand, dio onlangs een van de meest welvareode streken van Britsch- Indie bezocht en Java goed kent,.gaf ons zya gevoelen te kennen, dat de toestand van de inlandsche bevolking ginds diep ellendig en armoedig is, vergeleken bij dien van de Javanen. Tot hetzelfde resul taat kwam kort geledon een engelsch reiziger in een britseh-indisch blad, die de schaduwzijden van ons regeeringsbe- leid breed uitmeette, maar erkennen moest, dat de practijk er gelijk aan gaf, daar vau eene welvaart als op Java heerechte, in Britsch-Indië geen spoor waa te vinden. Javabode Volgens do Straits Times komt de russische grootvorst-troonopvolger met zijn broeder in de maand Maart van Colombo hierheen, van waar hy dan met vier groote russische oorlogsschepen naar Singapore zal gaan. Drie dier oorlofs schepen met een admiraal zouden reeds in deze maand te Batavia komen. CIVIEL DEPARTEMENT Verleend Een tweej. verl. naar Neder land, wegens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienst aan den griffier van den landraad te Bandjermasin G. J. Mallien. MILITAIR DEPARTEMENT Verleend een tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den luit. der inf. A. Overduijn negen maanden verlof naar Nederland, buiten bezwaar van den lande, aan den kapt. der inf. L. P. F. Sehimpf. MARINE DEPARTEMENT, rgunning verleend om wegens langd. verblijf in O.-I. naar Nederland terug te heeren, aan den lo luit. der mariniers C. van den Ban en den luit. ter zee kl. D. E. van Dijk een tweej. verl. naar Nederland, wegens ziekte, aan den 2en machinist bij de goev.-marine L. Bruyne. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten (Uit de ind. bladen van 4 tot 9 Jan.) GEBOORTENM. C. Harten— Agerbeek z. Semarang. - Joh. Ufcermöhlen Best cl. Willem I. Eehtg. van Van den Abeelen z. Padang. - IJ. M. E. Ockerse Olijve z. Pajacombo. - Echtgen. van Loonen d. Batav:a. - G. J. C. Dezentje Fudeborg z. Karang-Anom. - Dibbets z. Prambon. - S. M. TaunayVan Goens d. Batavia. - A. P. Hein—Stek- kinger z. Semarang. - M. P. E. Scipio Ipsen d. id. - Eehtu. van A. Shiell leveol. d. Batavia. - C. C. H. Sibbald Van Weddingen d. id. - E. H. Veen- stra—Zaalborg d. id. J. J. de Calonne Meister z. Pegansaan. - E. V." Eich- holtzBeer d. Weltevreden, GEHUWD: C. J. K. van Aalst ecj. T. A. P. Hoorweg. Batavia. OVDRLEDEN W. K. vaa Motman 57 j. Buitenzorg. - C. A. Vernig— Kuijpers 27 j. Semarang. J. Keulemans 61 jj. Probolinggo. - H. Ee de Does 2$ j, Deli. - A. B. L. PostmaHiddinga. Batavia. - J. F. A. van Kriegenberg 7 m. De gemachtigden der belgisehe werk lieden, leden van de nijverheids- en arbeidsraden, zija Zondag doer den koning ten gehoore ontvangen. De ko ning heeft met veel belangstelling in lichtingen gevraagd omtrent den toestand der arbeidersklasse. De gemachtigden vroegers, of de koning van zijn invloed gebruik zou willen maken tot invoering van het algemeen stemrecht. Do koning antwoordde, dat hg veel symphatie heeft voor de werklieden, maar hij is geen dictator het is de natie, die ten 'deze zieh moet verklaren. Karakteristiek voor den algemeenen politieken toestand is het, dat de Nord- deutsche Allgemeine Zeiiung in een entre filet, hetwelk blijkbaar van hoog offiei- j euse zijde is aangegeven, scherp te keer gaat tegen eene beschuldiging, die som mige jegens Bismarck vriendschappelijk I gezinde bladen hebben opgeworpen. Deze I beschuldiging luidde dat van duitsche zijde na den val van Bismarck een we zenlijke grondslag van Doitsehlands po litiek des vredes, namelyk eene vriend- schappelijk versta dhouding met Rusland, was prijsgegeven. De Norddeutsche noemt dit willekeurige verzinsels om Duitsch- 1 laadsch buitenlandsche politiek in dis- crediet te brengen. Naar alle kenteekenen schijnt het alsof de dagfbladstrijd tusschen Caprivi en Bismarek over de buitenlandsche po litiek zal wordea voortgezet. De russische Nowoje JVr&nja zegt «De val van Ciispi, de verplaatsing van graaf Waldersee en de aankomst van aartshertog Frans Ferdinand te St. Pe tersburg, mogen te zamen als zoovele waarborgen voor een langdurigen vrede gelden." Aartshertog Frans Ferdinand heeft van den czaar de orde van St. Andreas en het bevel over een regiment dragonders ontvangea. Vrijdag had te 2ijner eer te Sint-Pe tersburg een hofbal plaats, dat geopend werd door den czaar en de czarewska, die onmiddellijk gevolgd werden door dan gast uit Oostenrijk en groot-vorstin Maria Paulowna. Aan tafel was de aarts hertog tusschen deze laatste en de cza rewska gezeteD. Eerlang zal bet licht zien een boek van den italiaanschen Afrïka-reizi- ger Casati, waarin o. ra. de twist tus schen Stanley en Emin Pacha wordt behandeld. Het zal getiteld zijn: «Tien jaren in Equafcoria en de terugkomst met Emin Pacha," en in verschillende talen verschijnen. Vaa Emin zegt de schrijver, dat hij in gevaar vaak het hoofd verloor, terwiil hij Stanley's energie, vastberadenheid, helder verstaed en ijzeren wil hoog rpemt. Vooral omtrent de tweede ontmoëting tusschen Stanley en Emin, den 5den Aprii 1889, zal men in het werk be langrijke bizoisderheden vinden. De newyorksehe Smi verklaart dat er eene proclamatie van den Staatspresi dent ophanden is, ter .bijeenroeping eener extra zitting van den Senaat op 4 Maart, waarin belangrijke zaken zouden worden behandeld., Blaine laat duizenden ingekomeo protesten en smeekschriften, betreffende de Jodenvervolging in Rusland, in ette lijke folianten inbinden ter opzending aan den Czaar. Volgens de newyorksehe Sun wil de mexicaausche staatspresident eerstdaags naar Frankrijk vertrekken tot herstel van gezondheid. Diaz vreest onlusten tijdens zijd© afwezigheid, welke niet on waarschijnlijk heeten met het oog op de toenemende ontevredaoheid over zijn een meisjemaar zij had reeds zooveel geleden, dat rust het eenige was, wat zij noodig had. Iedereen heeft in zijn leven dagen van droevig lijden, welke gevolgd worden door dagen, waarin het overspannen brein de dingen ziet als in een droom, en men volstrekt geen aandacht schenkt aan hetgeen er om hem heen gebeurt. In dezen toestand verkeerde ook Katharina. Niets boezemde haar belangstelling in. Zij stoorde zich volstrekt niet aan het geen er van haar gezegd én over haar gedacht werd; zij deed geen moeite er zichzelve een verklaring van af te vragen, hoe zij in zulk een hopeloozen toestand was gekomen; het was voor haar gelukkig, dat het geen oogenblik bij haar. opkwam om te vragen, wat men van haar dacht. De jonge dame, haar redster, gaf haar dehand, hoewel eenigszins aarzelend zooals een ieder weet, kan men op zeer veel verschillende wijze iemand de hand reiken, en wanneer een jonge dame een meisje de hand reikt, dat de manieren van een dame heeft, maar stervende van den honger van de straat is opgeraapt, terwijl zij bekent geen vrienden en bloedverwanten te bezitten, dan zal een zeker iets zelfbedwang, twijfel, neer buigende vriendelijkheid of aanmoediging zich uiten, alleen in de wijze, waarop men zijn hand uitstrekt of terugtrekt. Hoofdstukken verhandelingen ja, dikke boeken zouden kunnen worden geschreven over de verschillende, manieren en graden om iemand, de hand te reiken, van af de minzame be groeting van een vorst tot aan den vriendelijken handdruk van den zieleherder van een gevangenis, waarmee hij van zijne scha pen afscheid neemt. Katharina ontdekte evenwel niets bizonders in deze be groeting. «Zij* gij nu. weer gezond en sterk?" vroeg de jonge dame. «Ja, dank u." «Woont gij nog in hetzelfde huis?" «Ja," antwoordde Katharina, zonder de minste belangstelling. «Het zijn kalme menschen, die mij alleen laten." «Mag ik u eens komen bezoeken?" «Zeker. Waarom niet «Zondag dan, na de godsdienstoefening. Dan kom ik u zeker wel gelegen. Ik heet Katharina evenals gij Katharina Wil- loughby. Wanneer ik u bezoek, dan zult gij mij misschien wel willen vertellen, hoe uw naam is. Ik zou zoo gaarne uw vriendin willen- zijn," voegde zij er op zachten toon bij, «wanneer gij er tenminste niets tegen hebt." Katharina gaf geen antwoord. Haar blik viel echter op de japon van het meisje. Zij had een gekleurd dasje om haar hals, gekleurd fluweel op haar hoed en bruine.handschoenen. «Ik meende, dat gij in diepen rouw waart," zeide zij. «Heb ik dan gedroomd? Somtijds bekruipt mij een vreemd gevoel, alsof alles slechts een droom is." «Gij hebt goed gezien. Ik ben in diepen rouw geweest. Maar, Katharina, op denzelfden dag, dat ik u vond, vernam ik een voor een meisje verblijdende tijding. Ik vernam, dat - dat de p»rsoon, om wien ik rouwde, niet dood was, maar nog le'eide, zoodat ik mijn rouw onmiddellijk aflegde." «Was het uw verloofde?" «Ja, het was mijn verloofde. Hij bleef goddank gespaard voor degenen, die hem lief hadden." «Kom mij Zondag bezoeken," zeide Katharina en scheen plotseling belangstelling te toonen. «Ik zal u dan al mijn leed toevertrouwen, wanneer gij tenminste niet te gelukkig zijt om naar mij te luisteren." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2