Mud verzoet NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag- IS Februari I Heil. ABONNEMENTSPRIJS: ADYEBTEïs TIEN: i Aan onze Geabonneerde^. „Weten en Werken". FEUILLETON. ^al^arina flegma. Ne aargang» O f\ -L. U Voor Haarlem per 3 maandenf1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen* BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. .V,'yYryv':' SS» Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door Onze agenten en door alle boekhandelaren er. coarorricrs. IHoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité Mrangere G, LDAÜBE Co,t JOHN F, JONE8, SuccParijs 31 lie Faubourg Montmartre. aan de Geabonneerden van dit Blad, om geenerlei bood schappen de Courant betref fende, aan de Kondbrengers mede te geven, doeh die steeds schriftelijk of mondeling, te richten tot de Xfitgevers. Nu ons feuilleton, „K&tharina Regiaa", waarmede wij zooveel suceès behaalden, ten einde spoedt, zijn wij bedacht ge- weesfc op het vinden van een nieuwen, niet minder boeienden Roman. Wij ineenen hierin geslaagd te zijn en zullen binnen eon paar dagea een aanvang maken met door A. CONAN DOYLE. Dit interessante verhaal zal naar wij vertrouwen, niet nalaten de belangstelling onzer Lezers in hooge mate te wekken. Directeuren- Uitgevers l C. PEEREBÖOI en J. B. AVIS, STADSNIEUWS. Haarlem 17 Februari 1891. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de vereeniging //Handelsbelang'' eenigen tijd geleden een verzoek richtte aan de gasfabriek alhier, om den gasprQs te ver lagen voor neringdoenden, wier gasver bruik meer dan 1000 M3 per jaar be draagt. Op dit verzoek is au een antwoord gekomen, dat wij door de welwillendheid der genoemde vereeniging, in zijn geheel laten volgen Haarlem, 5 Februari 1891. Aan het Bestww der Vereeniging n Handelsbelang" te Haarlem. In antwoord op uw schreven, waarbij ons wordt in overweging gegeven, den prys van het gas lager te stellen voor neringdoenden die meer dan 1000 kub. meter gas per jaar gebruiken, dient het volgende Onder dagteekeoing van 28 Mei 1889, werd door ons bij het gemeentebestuur een voorstel ingediend tot verlenging der concessie; onder de voordeelen die wij daarbij aanboden, behoorde ook eene ver laging van den gasprijs de prijs van het gas zou van af de onder teekenin^ der overeenkomst, voer particulieren ge bracht worden op f 0,07s per kub. meter, benevens eene uitkeeriag aan de gemeente van ƒ0,005 per kub. meter op meter af geleverde gaa. ö8 netto-prijs kou zoo doende dezelfde zijn, als die thass aan de gemeentefabrieksn te Rotterdam en te 's-Hage betaald wordt. Werd dit voor stel aangenomen, dan zoude dit voor de gasverbruikers een voordeel van ƒ35000 en voor de gemeente van pl. m. 12000 per jaar opleveren. Dit voorstel mocht echter de goedkeu ring van het Gemeente Bestuur niet weg dragen, het werd in de vergadering van deaa Gemeente Raad van 2 October 1889 verworpen. Aangezien noch uit de beraadslagin gen, noch uit het Raadsbesluit kon wor den nagegaan op W6lke grondslagen men boffeid zou zijn te onderhandelen, hebben wij ons <*nder dagteekening van 13 De cember daaraanvolgende opnieuw tot dea Raad gewend, thans met het verzoek, ons die grondslagen te wilieo aanduiden. Aan dit o. i. billijk en practisch verzoek heeft de Gemeente Raad gemeend, geea gevolg te moeten geven. Onbekend met de wenschen van den Raad, niet wetende of de gasverbruikers zeer gesteld waren op de verlaging van den gasprijs, waren wij huiverig nieuwe voorstellen in te die nen. Nu dat uit Uw adres blykt, dat deze verlaging voor een groot aantal ingezetenen volstrekt geen onverechillïge zaak is, vertrpuwoa wij dat :nd;en het Gemeentebestuur ook daarmede in kennis wordt gesteld, dit wellieht aauleiding zal geven tot hernieuwing der onderhan delingen. Ter Uwer informatie sluiten wij hier bij in afdrukken van onze brieven aan den Gemeenteraad en de daarop geno men besluiten. de Imperial Continental Gas- Aetoeiation. (w. g.) S. VAN LIMBURG STIRUM. Tot zooverre de //Imperial". Laat ons eene enkele kantteekening op dit ant woord maken. De gasfabriek legt in haar schrijven al den nadruk op de prijs verlaging, die men by conoessieverlen- ging zou genieten, maar loopt over de coneessieverlenging zelve zeer licht heen. Van haar standpunt is dat begrijpelijk zij gevoelt zeer wel, dat dit de doorn is, die bij de roos behoort. Aan ons dus de taak, om nog weer eens op dien doorn te wijzen Over elf jaar is men van de gasfabriek vny, dan kan en dan aal ook de gemeente zelfde verlichting ter hand nemen. Van het jaar 1902 af zullen Haarlems ingezetenen dus het goedkoopste gas hebben dat er wezen kan, omdat zij zeiven (de Gemeente) eigenaars van de fabriek zullen wezen. Maar wordt op dit oogenblik eonces- sieveriengir.g toegestaan- tot 1922 oi 1927 (de Imperial is niet met weinig tevreden) dan ceniöt tnofi elf jaar lang et o voor deel, maar lydt 20 of' 25 jaar eet: nadeej. Dan toch betaalt men van 1891 tot 1902 minder dan men betalen moet ais do concessie niet wordt verlengdmaar r>è 1902 betaalt wen 20 of 25 jaar langer ntéer dan wen betalen zou bij gemeen telijke exploitatie. Daar is meer. Vrijheid, blijheid I En wat zou er gebeuren als co nee*»; 9-ver lenging werd gegeven, en de olectrisché verlichting ging voer 1902 zoodanig veoruit, dat men ia Haarlem clectrisch licht zou willen maken Dan had men een bindend contract met de gasfabriek z/Nees," zal de Imperial zeggen, //dat behoeft geen bezwaar te wezen. Ik wil ook eleotriseh licht aanleggen, als ik de voorkour krijg om dat te doen'tegen do® prijs, dien de laagste aanvrager noemt!" Ei, ei. Stel u voor een fabrikaat, die weet, dat, wanneer hij aan een winkelier iets presenteert, deze dat door oen ande ren fabrikant voor denzelfdea prijs laat maken i Wat zegt dan die eerste fabri kaat «Ik doe geene offerte, want ik krijg de levering tdch niet." Zoo aou het ook gaan met die aan biedingen voor den aaoleg van electrisch licht. Wij hebben vroeger ree«!s zóóveel over deze kwestie gezegd, dat wij zaet ast weinige kunnen volstaan. Dat de ver eeniging .yHandctsbf!<*?vg." w*.t de //Imperial" gaarne wil («di/unrlyk), namelijk aan den Raad ©m verlaging vau gasprijs verzoeken, lykt ons niet waar schijnlijk. //Handelsbelang" zal insien, dat het öf' van zolh een stap volstrekt geen resultaat hebben, öf de belangen der „Imperial" meer dan hare eigene bevor deren zou door het verstand. Op schoone wijze zei co spreker deze steiline' Uiteen en aan het slot waren de herbaalde toejuichin gen wel het bewijs, cal da toehoorders instemden met het gesprokene en de woorden van dank door den president tot den sproker gericht. Naar wij vernemen is in de verga dering der Kiesvereeniging //Vooruit gang" Maandag besloten candidaat te stellen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, den heer A. de Ciereq, directeur der Haarlemsch® Bank- vereeniging. In de vergadering, door dejafd. Haar lem van den R. K. Volksbond den 16en dezer gehouden, trad als spreker op de Eerw. heer pater W. Wulfiagb, uit Am sterdam. Het onderwerp door hom be handeld was ffde Vrybeid". Hij gaf een schets van do ware vrijheid, die den mensch gelukkig kan maken. Er bestaat, zoo sprak hij, eene natuurlijke ea een zedelijke vrijheid, de eerato is onderwor pen aan de natuurkrachten, de tweede ia de vrijheid van den wil, geregeld Zaterdag jl. is de gelegenheid tot gratis verkrijging van brood en koffie gesloten er werden dien dag nog 1080 portiën verstrekt. De bezoekers van de vergadering, die Maandagavond gehouden werd, smaak ten hat voorrecht in hun midden te zien optreden ds. M. J. Mees, met een onder werp zoo schoon en boeiend als slechts zeiden isu de Maacdagavocdbijeenkom- sten word behaadeld. Men kent den heer Meea als een by uitstek geschikt spreker over gesahied- kundige onderwerpen, en die goede hoe danigheid heeft kij ook bij deze gelegen heid weder getoond in zijn voordracht over Madame de Maintenon, een der geschiedkundige vrouwen van Frankrijk. De geschiedenis, zeide spreker, doet asr. deze vrouw geen recht wedervaren, integendeel zy wordt daarin zwaar be lasterd. Nauwgezette onderzoekingen door on zen grooten geschied vorscher wijlen prof. Jorissen hebben een groot deel van de blaam op deze rouw geworpen, wegge- wiacht. Zij was niet gelijk twee bel andere. die de geschiedenis in een adem met haar noemt, Madame de Moutespan en Madame de la Vallière, de vrouw, die, me*, verzaking van eer en deugd, zich aan het hof van Lodewijk XIV tot de meeat begunstigde van dezen vorst wist op te werken, maar zooals spreker duidelijk deed uitkomen eene vrouw, die ziek ondanks bare fouten, door hare groote gaven van geeet en hart, met onbevlekte eer en ongeschonden deugd de plaats aan de zijde van den „Roi Soloil" veroverde. Met het schoone drama tot leiddraad, gaf spreker ons een helder taf reel te aan schouwen van den toestand van Frank- ryk in die dagen, de tijd dat letteren en kunst hun hoogste toppunt van bloei had den bereikt, toen Molière, René Descartes, Lafontaine, Massillon en vele anderen hun licht over de beschaafde wereld van die dagen deden stralen; maar tevens toonde hij ons de keerzijde der medaille, door ons te laten zien, hoe aelfs de hoogste uitingen van 't menschelijk genie niet in staat waren, die uiterlijk zoo schoone maatschappij voor inwendig diep verval en bederf' te vrijwaren. Uitzui ging der bevolking, hofiotrigues, geloofs vervolging waren de uitvloeisels van het handhaven van de schitterende grootheid en het weelderig praalvertoon vau den//Roi Soleii", do allerehristelykste aller majes teiten. Hoe soboon deed spreker in zijn voor dracht do figuren van Madame de Main tenon en Lodewijk XIV op den voor grond treden. Hoe aangrypend maalde hij ons het leven van de eenvoudige Frar^oieo d'Aubigny, die bestemd was om Madame de Maiatenon te werden, hoe treöeEd was de gesohieder.ie der vervolgde Hugenoten, en hoe dnidelyk kwam het ook uit, dat geen bloeitijd in een rijk stand kan houden, wanneer zede lijkheid en godsdienst daarmede niet sa mengaan. Mot iunigen dank voor zijne aangrij pende behandeling vac dit schoone on- nwezigen van den derwerp scheidden spreker, die be;; alvorens hij door citaten en kornis: te ernstigen ine dien het trenrsf.c niet kon nalaten or niet liet gaan •ye -'echt geestige, sbtjos den al weggewisoht, em behandeld, lfekken. Men meldt ons 'ialfweg De arbeid aan d .roote werken, die bij Aalsmeer vanwe: de genie ten be hoeve der stelling dam worden uitgevoerd, is weder ;«zet. Naar wij vernemen *n de reeds uitgevoerde werken te ..ric./.naerliede, een verdekte weg, loop. de yc-s ,,de Li ede" tot Spaaradam, v: -yicn co- voogd. -v. In IJ-, Haarlemmermeer--'^; gende polders zijn door de langdurige en buitengewoon strenge koude in dit seizoen, de wintergewasseo bevroren. De landerijen zijn opnieuw bezaaid moeten worden de schade is aanzienlijk. Men meldt ons uit Zandvoort: Maandagavond werd mr. P. N. En- gelberts (cons.) burgemeester dezer ge meente, door de nieuw opgerichte//Zand- voortsche Kiesvereeniging" geprocla meerd tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Kiesdistrict Beverwijk. Op do tentoonstelling van //Architec ture en Amicitia", te Amsterdam, zijn roeds een aantal voorwemeB van hout snijwerk van J. Keur te Zandvoort, aan gekocht. Aanbestedingen. Amsterdam, 16 Febr. Door de Holl. IJzeren Spoorweg - maatechappy word aanbesteed Bestek 471. De levering van 40,000 stuks gekeepte met ehloorzink bereide platie eiken dwarsliggers in 8 perceelen Naar het engelsch van WALTER BESANT. 58) HOOFDSTUK XIX. Hei kasteel stort ineen. //En dan het ouderwetsche zilver. Ik veronderstel, dat gij wel zult weten, dat de verzameling van mijn oom zeer veel geld waard is." //Ik heb dat alles aan mijn vrouw gegeven. Mij kon dat ouderwetsche zilver niete schelen. Vrouwen heuden veel van zulke dingen. Ik heb haar alles gegeven maar niet om het te verkoopen natuurlijk. Zij zou het niet verkocht hebben. En wat doet zij nu Zij zet alles neer in die kast en beweert, dat ik het daar gebracht heb." „Maar dan de schilderijen. Ik heb er verscheidene in den gang zien staan." «Ik moet veronderstellen, dat zij ze er zelf heeft gebracht. Goede hemel, Tom, zoo iets heb ik nog nooit beleefd!" z/Wat den wijn betreft, nu z/Ja, ik heb tot uw terugkeer geregeld van uw wijn gedron ken. Waarom ook niet?" z/Jem, er bestaat toch wel een wet over het erfrecht. Waart gij tot al die dingen gemachtigd? Ik heb nog andere neven zooals gij weet, van mijn moederskant. Zij wonen, wel is waar, in Nieuw Zeeland, maar toch...." /,Ja," Jem keek verlegen voor zich en knipte met beide oogen, z/ik kan u dat alles wel duidelijk maken. Maar het is een laug verhaal. Ik kan u van de wetten over het erfrecht geen ver klaring geven in vijf minuten. Wanneer wij een kwartiertje kalm bij elka&r zijn...." z/Ja, ja," zeide Tom. //De mededeelingen van uw vrouw heb ben mij echter den stand van zaken duidelijker doen inzien. Mijn terugkeer moet u hoogst onaangenaam zijn geweest, en dat had ik moeten inzien. Wees nu zoo goed om mij een op gave te doen van de geheele bezitting laten wij zeggen mor gen. Kunt gij dat doen Zal ik een paar boekhouders hierheen sturen om u te helpen?" „Ik moet zeggen," begon Jem, „dat uw achterdocht...," „Ik koester volstrekt geen achterdocht jegens u. Ik zal niet verder onderzoeken naar hetgeen uw vrouw mij heeft geopen baard. Maar mocht ik het vernemen uit.... uit Katharma's eigen mond, wanneer wij haar ooit vinden hoe haar onderhoud met u is geweest, en of zij ti verteld heeft van haar kommer vollen toestand, dan is alles tusschen ons uit, en zoolang ik dat nog niet weet, wil ik ook niets met u te maken hebben." „Ik zal toch mijn onkostenrekening wel mogen inleveren," zeide Jem." „Zeker. O, Jem, wanneer gij tegenover dat arme meisje eer lijk waart geweest wanneer gij haar de waarheid hadt ver teld, dan zoudt gij alles wat in dit huis is, het uwe hebben mogen noemenAlles wat het mijne was, was dan ook het uwe. Ja, dan zoudt gij u over mijn terugkeer hebben mogen verheu gen, en er den hemel voor hebben kunnen danken." Door deze rampzalige en onverwachte gebeurtenis waren de plannen van Jem verijdeld en was alle hoop vervlogen, dat hij niet geheel zonder leege handen van oom Joseph's erfenis af stand zou doen. Wie had kunnen denken, dat Harriet hem zulk een poets zou hebben gespeeld. Nog slechts één hoofdstuk moet geschreven Avorden, en dit verhaal is geëindigd, en het is een kort hoofdstuk. Laat ik u dan nu nog vertellen, dat Jems handelwijze, ten opzichte van oom Joseph's erfenis, verder eerlijk en oprecht was. Hij zond Tom den volgenden dag een opgave van de bezittingen, van de verschillende fondsen, huizen en landerijen, die er toe behoor den. Hij zond ook zijn onkostenrekening in welke natuurlijk zeer hoog, om niet te zeggen, buitensporig was; deze was ver gezeld van een brief, op zeer waardigen, deftigen toon geschre ven, waarin hij meldde, dat na hetgeen er was gebeurd, het hem aangenaam zou zijn, om te worden ontslagen van zijn ver plichting, om als Toms zaakwaarnemer, betreffende de erfenis, op te treden.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1