Pinancieele mededeelingen. Heohtszaken. VISSCHEIHJ. POLITIEK OVERZICHT. Bij kon. bealuit is, met iogaag van 1 Maart, benoemd tot directeur van het spoorwegpostkantoor no. 3 (standplaats Zwolle), W. C. Bijl de Vroe, thans commies der posterijen van de 1ste kl. Verbetering. De heer F. J. T. M. Smit is niet benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Assen, maar van dat te Asten (N -B.) Door de directeuren der n e- derlandscho Maatschappij tot bevordering van nijverheid is eeBe commissie be noemd tot overwoging of bij ontginnin gen van woeste gronden en heiden, staats- of partïcnliere bemoeiing wen- schelfk is. Deze commissie is samenge steld uit de heeren mr. W.H. de Beau fort, R. Dinger, prof. N, G. Pierson, mr. J. H. Scköber en G. E. H. Tutein Nolthenius. Directeuren hebben bij do departe menten der maatschappij in behandeling gebracht eon voorstel van het departe ment Utrecht, tot overweging van de bezwaren, die de bestaande tolheffiingoa zoo te land als te water aaiaklev&n ia verband met het wetsontwerp tot regeling van heffingen, voor het gebruik van wo gen,. vaarten enz., welker onderhoud door den sfcaat bevestigd wordt. Voorts heb ben directeuren do departementen uit- genoodigd tot overweging van voorstellen van de departenmeten Utrecht en Gronin gen, om by de volksvertegenwoordiging een adres in te dienen tot niet aanneming van het wetsontwerp tot herziening de* algemeene regels ten aanzien dor plaat selijke belastingen, en rapport uit t8 brengen betreffende het ingediende wets ontwerp tot regeling der brievenposten). De commissie, indertijd te Amsterdam bijeengekomen onder eere voorzitterschap van den burgemeester, met het doel geld te verzamelen ten be hoeve van behoeftige diamantwerkers, heeft zich ontbonden, nadat over het door haar gevoerd beheer verslag was uitgebracht door haren penningmeester en secretaris. Daaruit blykt, dat ay ƒ19,822.02 heeft ontvangen en uitgege ven. Grootendeels werd dit geld besteod om hun, die zich aan ondergeschikte takken van de diamantbewerking hadden gewijd, de gelegenheid te geven op andere wijze in hun bestaan te voorzien. Ook werden personen, die elders kans zagen hun brood te verdienen, daarheen gezonden, en eindelijk werd ook geld gebruikt om in driugende behoeften te voorzien. De commissie ontveinst zich niet, dat zij oovolledigeB arbeid heeft verricht, waar zij slechts onvolledig kapitaal ter beschikking had. Toch is menige nood gelenigd en menig kwaad voorkomen of verzacht. In de Zuiderzee is nog veel ys. Maandagavond stoomde de eerste schroefboot van Muiden naar Amsterdam nog door 2 a 2% palm dik ijs, terwijl de visscherslieden nog op de vlakte aan het visschen waren, en Woensdagmorgen zyn te Muiden drie schepen van Amers foort bij den wal langs aangekomen. Van Pampus tot aan de Oranjesluizen zit nog zoo goed als éen ijsveld, waarin hier en daar scheuren zijn. Het ijs is drij vende, doch het zal nog al moeite en gevaar opleveren om het te breken. De hoornsch©, enkhuizer en harlinger booten hebben Dinsdag getracht te varen, doca zijn wegens het. vele en zware ys onverrichtorzake teruggekeerd. Zondag overleed te Alkmaar ep 48-jarigon leeftijd, de heer mr. J. W. Mouton, president der arrondissements rechtbank aldaar. De ontslapene promoveerde te Leiden den 24n Juni 1865, werd bij koninklijk besluit van 4 Augustus 1867 benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Be verwijk en kwam vijf jaren later in gelijke fueetie te Zaandam. Kort daarop, bij koninklijk besluit van 27 September 1873, werd mr. Mouton benoemd tot kaotenrechter to Woerden, welke functie hij gedurende tien jaren vervnldo, en dia hij in 188S verwisselde met de betrekking van rechter in de arrond.-rechlbank te Dordrecht. Ruim ééa jaar geleden, bij koninklijk besluit van 5 Januari 1890, werd de overledene tot president onzer rechtbank benoemd en algemeen wordt zijn afster ven daar ter stede betreurd, daar mr. Mouton, behalve een bekwaam en ijverig jurist, ook een edel mensch was ea aller achting genoet. Ook in de audere gemeenten, waar hij in zijn rechterlijke loopbaan gevestigd was, zal zijn nagedachtenis in eere wor den gehouden. Uitslag examens nuttige handwerken te 's Hage :Geslaagd de da mes M. J. Schaap te Krommenie; A. B. Masssen te Zaandam; W. C. Manhoudt te Amstelveen; Maria Tillema en P. J. Klikbee, beiden te Leiden. De schrijver der „Haagsch Sprokkelingen* in het U. D. maakt melding van dit gelukkig verschijnsel, dat er thans in den Haag nog slechts 941 huizen leeg staan, juist genoeg voor de waarschijnlijke toeneming der bevel king in één jaar. Hy komt nader op dit feit terug et schryft «Uit de politie-statistiek, waaraan ik hierboven de cyfers omtrent de leeg staande woningen ontleende, blykt nog een interessant feit, nl. dat er ia het afgeloepen jaar niet minder daa 605 bedelaars werden opgepakt en waar schijnlijk veroordeeld, want het getal processen-verbaal wegens bedelary is 601. In één jaar tijds ruim 600 bedelaars I Welk een ontzaglijk cijfer, nietwaar? niet ter kenschetsing van de armoede, want deze heeft met de aalmoesvragers op den pablicken weg meestal slechts verwantschap ia naam maar ter beoor deeling van het kwaad, dat de bestrijden valt, het kwaad van 't misbruik maken van liefdadigheid en goedgeefsheid, waar aan minstens 90 pet. dier 600 bedelaars zich schuldig maakten. En dan vallen buiten de handen der politie nog die honderdtallen, die zich met behulp van een doosje lucifers, een klosje garen of oen velletje postpapier aan de termen der wet weten te onttrekken de Ha des, die op de oabeschaamdsto wijze de openbare wandelplaatsen en den omtrek van sociëteiten esploiteeren of (wat ook niet zelden voorkomt) jonge meisjes op nog minder zedelijke wijze op het ver zamelen van giften uitzenden.* Sen chique peneion. Dage- lyks, zegt de haagsche correspondent van de Fr. G. Ot.y wordt hier het aan tal «pensions", gewoonlijk door weduwen of min of meer bedaagde jufiers bestuurd, grootor. Doch het rykste en voornaam ste van alle is zeker wel het nu opge richte pension in de Javastraat, tegen over de Alexanderstraat. Deze welbe kende woning, uit ruime beurs indertyd door den schatrijken indischen oudgast, den heer Arnoldts, gebouw, was vcor een millionair bestemd, die groote par tyen wil geven en zijn gasten genot rijke uren in dit ondermaansche tranen dal wil aanbiedeD. Doch het praehtige huis beantwoordde om velerlei redenen nooit aan die bestemming en de heer Arnoldts vond er geenszins den hemel, dien hy er zich had voorgesteld. Na zijn dood werd het verkocht voor een spotprijs, in vergelijking van het kapi taal, dat de stichter er aan besteed heeft. Het bleef echter on verhuurd. Na heeft eene haagsche dame het overgeno men, die er een vierde pension* zal oprichten. Deze zeer gefortuneerde weduwe be stuurt pensions voor haar pleizier, zeo- als anderen renpaarden houden, een schilderijen-kabinet aanleggen, aan curio siteiten duizenden uitgeven, of regentes van een groote stiehting worden. Met dit onderscheid echter, dat deze pensions, door eene flinke vrouwenhand beheerd, vermoedelijk nog een aardig batig saldo afwerpen. Pensions dezer directrice vindt men op den Bezuidenhoutschen weg, in het Korte Voorhout, in de Emmastraat en nu in de Javastraat. Het zyn pen sions voor deftige, welgestelde dames, want de prijs is natuurlijk naar even redigheid van den comfort en de weelde en de uitmuntende tafel, die men in deze voorname inrichtingen vindt. Het is iets zeer speaifiek haagsch en de eigena resse, die zelve in de Alexanderstraat woont, houdt dagelyks eene inspectie in loco, bepaalt de menu van den dag, doet daarvoor de noodige aankoopen, en houdt toezicht over de door haar aangestelde dienstbare geesten. Alles rolt daar zacht gemakkelijk, als over een Smirna tapijt, ea de haagsche voorzienigheid van deze aanzienlyke pensionaires ver dient werkelijk een pluimpje. Op korten afstand van het Holl. Spoorwegstation, te 's-Hage, ont spoorden Woensdagochtend de locomo tief en tender van een van Amsterdam komenden goederentrein. Daar de wissel- stand goed was, is de oorzaak van dit ongeval vooralsnog onbekend. Waarschijnlijk moet het worden toe geschreven aan het hevig slingeren der machine, die daardoor uit de rails sprong. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit het kanaal te Scheve- Dingen is Woensdag ochtend opgehaald het lijkje van eenrrim 6-jarigeo knaap, die Dinsdag avond aan het kanaal speelde en sedert vermist werd. Het drijven van eene pet gaf de politie aan leiding tot dreggen, tengevolge waarvan het lykje werd opgehaald. Men meldt uit DelftrNaar met leedwezen wordt vernomen, is de gemeente-architect en directeur van de stedelijke gasfabriek, de heer C. J. de Bruyn Kops, door een beroerte getroffen, Te Dordrecht is sprake van het oprichten eener volksleeszaal. Uit Dordrecht meldt men: Evenals de oude, schilderachtige ge veltjes alhier meer en meer verdwijnon, zoo wordt ook nu en dan van de hand gedaan wat er in de huizen zelf nog ouds overbleef, al spreken daaruit da kunstzin en de kunstvaardigheid onzer voorvaderen. Zoo is dezer dagen uit een der oudste huizen, ,/In den Rozijnkorf" genaamd, waarin reeds onheuglijke tij den een drogiatwinkel gehouden wordt, een goudlederen behang verkocht met een uitmuntend geschilderd plafond. Dit laatste dagteekent van het jaar 1686 en is van de hand van Terwesten, den schilder van de voor eenige jaren aan deo dag gekomen plafouds van het Trippenhuis te Amsterdam. Kooper is de heer J. Schotel Jkza., antiquaar alhier. Vermoedelijk zal een en ander weder den weg opgaan naar het buitenland. B ij de wed. O., te Wagenin- gen; is Dinsdag te 3,2 uur 's namiddags een brutale pogiDg tot inbraak gepleegd, terwijl de bewoonster afwezig was. Den dader is het gelukt de achterdeur te openen. Binnenshuis heeft hij een kabi net opengebroken, waarin zich behalve f 100 aan geld, ook gouden en zilveren sieraden bevonden. De dief is toen echter gevlucht op het geblaf van een hond, die in huis was opgesloten. Er worden nu alleen maar een tweetal worsten vermist. Aan de politie is het gelukt den dader, zekeren A. L. K., een ouden bekende van de justitie, op te sporen. Hij heeft reeds bekend den diefstal te hebben gepleegd. Men schrijft uit Arnhe Naar wij vernemen zyn er alhier valsohe bankbiljetten van 100 uitgege ven. Deze moeten goed zijn nagemaakt en van de echte niet gemakkelijk kun nen worden onderscheiden. Onder de nagemaakte is 6r één aangetroffen, ge merkt B. L. 1935, (get.) Mees en Quack Aan de ommezijde staat echter, in plaats van Staatsblad, Staatsblab. 'ij ft uit Nieuï Een onzer lezers schrijft ons dat, volgens zijn inlichtingen, t het atationaterrein te Veuloo niet minder dan 1083 goederenwagens te veel aan wezig zijn, deels ongeladen. Van vele der geladen wagens zou zelfs de plaats vaa bestemming onbekend zyn. Van zelf rijst bij dit bericht de vraag, of zulk een toestand houdbaar is. Zulk een buitengewoon hoog cijfer voor één station, terwijl elders gebrek aan ver voermiddelen is, kan toch niet gehand haafd worden. {Rblai.) In de steenkolenmijn te Kerkrade is Dinsdag een mijnwerker door eigen onvoorzichtigheid verongelukt. Hij had zich nl. op een met steenkolen geladen wagen naar boven laten hijschen en is daai' afgevallen. Men s e h Amsterdam Het komt meermalen in de drentsehe dorpen voor, dat de inwonende jonge lingschap niet kas gedoogen dat iemand uit een andere plaats omgang zoekt te hebban met een meisje uit hun dorp, Zendag jl. had dit weder treurige ge volgen ie Nc ordeleen. Een onderwijzer uit het naburige Zweeloo was uit met een noordsleener meisje. Hei", paartje werd lastig gevallen, hetgeen de woede van don onderwijzer opwekte en hem de onberaden daad deed begaan om één der plagers met eene revolver in het been te schieten. Onlangs werd melding ge maakt van het schieten van een wolf door dsn heer De Jonge van Zwijnsbor- gen nabij Helvoirt. De heer De J. v. Z. schryft over dit zeker zeldzaam geval zelf in de R.-Br. en 's Hert. Ct.\ Op Maandag 19 Janna», even 12 uur, was ik in de nabyheid van het kasteel Zwijn3bergen, vergezeld van den 13jarigen Alexander Knoops,- met hot plan ogq koolduiven te schieten, «Terwijl wij in éen laantje waren, riep genoemde jongen: «Kijk! wat loopt daar voor eon aardig beest?* «Ik keek in de aangeduide riehting, zag bet dier loopen, en het kwam mij voor als eea hond met de eigenschap pen van een vos. «Hot scheen dat dit dier de stom van den knaap had gekeord; plotseling draait het om, komt ia h«t laantje, waar w§ stonden, recht op ons af, in eene hou ding, die juist niet aan eone vriend schappelijke geneigdheid deed denken. Ik plaatste den onversehrokkee jeagen achter eon boom, en sprong zelf, gereed oaa te schieten, achter een anderen boom, de komst van den ongenooden gast afwachtende. «Op veertig pas van aay bleef hij even staan, hief den kop omhoog, overzag het terrein en keek naar ons, misschieo ontstemd omdat hy gestoord was ia zyn plan; met versnelden gang en open bek kwam hij op ons af. Toen hij op dertig pas was genaderd, gaf ik hem het volle schot van voren; hy viel neer, maa» stond weer op. Zoodra ik gescheten had, slaakte hij tweemaal een korten krachti- gon schreeuw, en zag ik duidelijk dat hij goed geraakt was. Hij liep eon zij- dreef in. Ik spoedde mij in die richting, met het voornemen ongemerkt dicht by hem te komen, maar hy zag mij, en onmiddellijk kwam hij naar ons tee. Ik liet hem naderen, op 10 pas; toen draai de hij min of meer naar rechts, waarop ik hem achter het linker voorbeen schoot. Hy stortte neder. «Het dier nauwkeurig beschouwende, kwam ik tot de overtuiging, dat het eene niet groote, maar oude wolvin was. «Van verscheiden personen en inrich tingen kreeg ik verzoek, den wolf af te staan. «Den directeur van «Artis*, te Am sterdam, antwoordde ik, dat het beest te zijner beschikking was, met verzoek het hier te komen afhalen. Dit geschiedde, en ik ontving van dien heer, nadat het in zyn bezit was, eene beleefde dank zegging, met de mededeeling, dat de wolvin zal worden geplastsï in het mu seum van inlandsehe dioren, waarvoor het eene groote aanwinst is, vermits het de ©enige is, die er ij voorkomt.* berioht wordt, den volgenden weg. De raadsleden uit ieder dorp vergaderden met bargemeestep en wethouders en den veldwachter uit het derp. Laatstgenoemds gemeente-ambtenaar licht h«t college in oaatrent do inkemoass dor verschillende ingezetenen van het dorp, waarin hy rustbewaarder is. In de gemeente gaan steeds stemmen op veor de instelling van eene com missie, die B. en W. zal voorlichten. Het "Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen,, de week, tot dendatam van 17Febri loopende, door hun tussohenkomst ver handeld. Aand. Bouwonderneming Willemspark. a, f 600. Aaad. Brakke Grond (Mij. tot expl. van De) 92 Aand. Burger Bouw-My. 105 Aand. Nat. Hypotheekb. f 220. Aand. Amat.-Deli-Cemp. 1879 «435 Idea idem idem 1886/88 435 Aand. Deli Langk. Tab.- Maatsehappy. 150 Oblig. N. I. Colt.-Mpy. 103% Aand. O. Java Calt.-Mij. 125 Aand. Petroleumbr. in N. I. (K. N. M. t. espl. v.) 77 Aand. Rot». Deli-Mpij. 175 Aand. Steeek.-My. Oosfc- Bfraeo. Herio B. 100 Aaad. Br.- en Meelfabr. te '«-Hage 144 Aaad. My. «de Koren schoof*. 110 Aaed. Veenend. Steooi- opibaery qd Weverg 50 Oblig. Eigen Help* atd. Zekerh. v. asabteD. en beambten (Vereen.) 101% Aa»d. Oost Ind. Zee- oa Braad Assur.-Mpy. 70 Dertig arbeiders van den heer Tbëne te Stadskanaal zijn door do typhus aangetast. Men vermoedt, dat slecht drinkwater de oorzaak van de epide mie is. Tot nog toe is éen sterfgeval geconstateerd. Een onderzoek is inge steld. Bij het ontwerpen van het kohier van den hoefdelyken omslag "olgt men in Schoterland, naar aan het Hblaè De krijgsraad te Leeuwarden heeft dou huzaar v. W., uit Deventer, beschul digd van op Nieuwjaarsavond zijn vader te Vaassen om het leven te hebben bracht, veroordeeld tot 5 jaren gevange nisstraf. Nieuwediep, 18 Feoruari Door 7 korders werden heden 8 tot 20 mandjes kleine schel en 1 tot 20 manden schar en door trekkers 18 tal haring aange voerd; aangevoerd; kleine schol gold f 4 k 4.50 per mandje, schar 2 a 2,25 per mand en haring ƒ18 a 23 per tal. Onlangs is gemeld, dat koning Leopold bij gelegenheid van de overeenkomst tnsschen Fraskryk, Portugal en den on- afhankelijken Congoataat, waarby het douane-tarief voor het westelijk gedeelte van het Congo-bekken is vastgesteld, toegestemd heeft in do varlagiög van zekere belastingen on de afsehaifiug van andere. Thans is bekead gewerden, waarin die concessies bestaan. De patent belasting zal worden afgeschaft; de uit gaande rechten op ivoor worden verlaagd tot 10 en 25 pet. «ad valorem*, volgens de streek die op caontehoue op 10 pet. vastgesteld. De desbetreffende besluiten zullen voor den tijd van 10 jaren van kracht zijn en bovendien zullen voor dezelfde periode de personeele en de directe belastingen, alsmede de rechten tot verkoop van aleoholisohe dranken, welke thans van kracht zijn, belangrijke haar zag, herinnerde Katie zich weer de dagen van angst en ge brek, en hoorde zij weer de woorden van deze troosteres. Zij sprong op en verwelkomde haar. «Liefste,* zeide miss Beatrice, al was zij schamel gekleed, toch had niemand zulk een zachte, lieflijke stem, ot kon beter troostwoorden vinden dat zij, «heb ik u niet gezegd, dat in het donkerste oogenblik God op wonderdadige wijze altijd nog red ding geeft. Ik heb dat alles geleerd ja, ik weet het nog beter dan gij, dat gij door uw lijden geleerd hebt anderen lief te hebben en wel te doen, op welke wijze ook. Ik heb ge hoord, liefste, dat gij rijk zijt en gelukkig. Vergeet ons niet. Gij zult veel veranderd vinden. Miss Stidolph is naar het werkhuis gegaan. Ik zoek haar somtijds op. En miss Grant, die iederen avond zoo hard werkte, is dood. Zij was getrouwd, liefste, met een man, die slecht oppaste; niemand wist het echter, maar zij had een kind, waarvoor zij hard werkte. Anderen zijn vertrok ken, maar er zijn er ook weer bijgekomen. Wij zijn allen even arm en tobben en zwoegen den ganschen dag. Vergeet die arme vrouwen niet o die arme vrouwen zij hebben geen vrienden dan alleen den hemelschen Vader!" «Hoe zou ik hen ooit kunnen vergeten Maar miss Beatrice, waar is Lily?" Miss Beatrice sloeg haar oogen neer. «Ik weet het niet, wij hebben, wel is waar, iets van haar vernomen, maar ik weet werkelijk niet, waar wij haar moeten zoeken, enjhoe aij leeft. Liefste, gij moogt God wel in allenootmoed danken voor de dingen, die gij niet weet, zoowel als voor de dingen, die gij weet." Zij omhelsden elka&r en miss Beatrice trad zijwaarts. Er zijn niet veel vrouwen meer, die nog steeds een onwrikbaar geloof hebben, en niets vreezen, omdat zij leven met een zekere hoop. Daarna verscheen niemand anders dan Dittmer Bock. Toen hij Katie zag, barstte hij in oprechte tranen en snikken uit en viel op zijne knieën. «Ach! Himmell# riep hij uit. «Het was mijn schuld. Ik had u nooit moeten verlaten. Ik was een domoor. Ik verdwaalde in den mist, en het was reeds middernacht, toen ik in het Park was teruggekeerd, en toen waart gij weg.... weg. K a t c h e n, kunt gij het mij vergaven Het was mijn schuld, dat gij zooveel hebt geleden. Maar dat alles is voorbij, nu....* Hij zweeg en bedacht zich. Zij gaf hem haar hand, die hij kuste als een berouwhebbend zondaar. «Gij hebt uw best gedaan, Dittmer. Maak uzelf geen verwij ten. Zal ik het ooit vergeten, dat gij de eenige vriend waart, dien wij op de gansche wereld bezaten Lily en ik voor dat wij van elkadr gescheiden werden. Waar is lily?" Dittmer stamelde. «Ik.... ik.... ik weet het niet. Ik zoek nog steeds naar haar." «Wij moeten haar vinden, Dittmer. Laten wij elkaar nu voortaan niet meer verliezen. Gij zult mij na al die weken wel veel te vertellen hebben.* «Ach! Ik mag u niet meer Katchen noemen, maar F r a u 1 e i n Willoughby, en gij zult niet meer naar mij luiste- teren, omdat...." Hij zweeg en keek verlegen voor zich. «Maar gij zult gelukkig zijn. Wat doet het er toe, al gaat de gansche wereld bankroet." Als gij maar gelukkig zijt. Het is waar, dat mijn salaris van veertig tot zestig pond verhoogd isik zou dan dertig pond per jaar hebben kunnen overhouden om u te hel pen, want ik kan gemakkelijk van dertig pond leven." Hij zuchtte alsof hem een goede kans was ontnomen. {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2