tegenwoordige!), mocht «Jat zeker niet j zijn Dinsdagochtend behouden te Kampao va*n een ornitholoog gevorderd worden," binnengestoomd en te kwart voor twaalf schreef hij o. a. De heer Buttikofer ver- met volle lading te Zwolle aangekomen, klaarde zich bereid, als het Rijk dan met het gebeurde in kennis gesteld, maar i die in het voorste gedeelte sliep. Het althans de reiskosten wilde vergoeden (Haagscïie C4.) In den ouderdom van 75 ja- ren is te 's-Hage overleden de heer S. van Deventer, oud-lid van den Raad van Indië. De overledene heeft zich ook als schrijver verdienstelijk gemaakt, o. a. door zijn werk /Bijdrage tot de kennis van het landelijk stelsel op Java," op last van den minister Fransen v. d. Putte geschrevenea ook door zijne levensbeschrijving van den oud-goever- neur-generaal mr. P. Meijer. Ook na zijn terugkeer in Europa toonde de heer Van Deventer warme belangstelling voor Indië. Hij was gedurende eeoige jaren lid van het bestuur van het Ko ninklijk Instituut voor taal-, land- en volkenkunde. Zijne werkkracht was echter in de laatste jaren gebroken. W eer een! Volgens een schrijven door den heer W. te Arkel, uit Madrid ontvangen, is in die gemeente in den grond verborgen eene som van 4 millioen fraacs aan engelsche en fransche bankbiljetten, benevens eane ontzaggelijke waarde aan edelgesteenten. De afzender van bovengenoemd schrijven heeft dien enormen schat te ArkH eigenhandig verborgen, doch is, helaas, thans buiten staat hem op te graven, aangezien hij te Madrid in de gevangenis zucht. Hij roept nu da hulp van den heer W. in, om het verborgene weder aan het licht te brengen, hem voor zijne moeite een vierde gedeelte van den schat belovende. Jammer voor den onge'lukkigen gevan gene, dat men te Arkel weet, dat volgens de Spanjaarden in ons land op tal van plaateen enorme schatten verbergen zyn, doch dat er, vóór deze kunnen worden opgegraven, eorifc esnigo duizenden francs uit Nederland naar Spanje moeten wor den gezonden, die men niet uit den grond halen kan De Vereeniging tot behar tiging der stoomvaar tbelangen in Neder land zal hare twintigste vergadering houden op Donderdag 5 Maart, 's na middags te 1% uur, te Rotterdam („Café Fritschij," Maaskade). Tot de punten van behandeling behoo- ren de volgende voorstellen Om de Kamer van Koophandel te Amsterdam te wijzen op de wensche- lijke verbeteringen van de vaart door en om Amsterdam, naar aanleiding vaneen ingesteld onderzoek. (Voorstel van het bestuur.) Invoering van den verplichten ijk voor de schejieD in verband met het her haaldelijk gedane voorstel om bij de re- geeriDg aan te dringen de betaliDg der sluis- en andere rechten te regelen in verhouding tot de belading der vaartui gen. (Voorstel van het bestuur.) De regeering te verzoeken een college voor de scheepvaart^ in *e stellen. (Voor stel van het lid C. F. Cramer.) Zijne Exe. den minister van Water staat Handel en Nijverheid te verzoeken de gewone zomersluiting van de Zuid- Willemsvaart dit jaar niet te doen plaats hebben, op grond van de zeer langdurige sluiting der vaart gedurende dezen winter. Voorstellen van ongeveer gelijke strekking werden ieder afzonderlijk in gezonden door de leden Jos. de Poorter, gebr. Van den Boom, H. J. Oomes en J. H. Verhulst. De aandacht van de bevoegde autorl teiten te vestigen op het gevaar, waar aan de scheepvaart wordt blootgesteld door het plaatsen van ankerkuilen in de rivieren. (Voorstel van het lid J. E. d. Schuijt.) (N.R.Ct.) Het Entrepotdok te Amste dam draagt sedert lo. Januari 1891 den naam van //Amsterdamsch Entrepotdok". Het zal voortaan onder dien naam in documenten en andere stukken moeten worden aangeduid. De beide booten, dieZondag De boido deveoter booten, die den toeht mede maakten, zy aan den IJsel verder opgestoomd. De booten moesten ter wille van het vele en zware drijfys denjong- sten nacht op zee ankeren. De eerste boot, die van Amsterdam te Klampen is binneogeloopen, kwam Maan dagavond te zes uur aldaar aan. Het is de burgemeester jhr. H. A. D. Coenen, Deze boot was 8 Dec. 11. de laatste die van Amsterdam vertrok mi is Maandag 2 Maart de eerst aangekomen boot van de hoofdstad. (Z. C.) De te Amsterdam gevestig de „Bouwmaatschappij tot verkrijging van Eigen Woningen" stelt den 12en a. 8. de inschrijving open op ƒ400,000 van eene 4 pets. hypothecaire leening, in het geheel groot 475,000 in obli- gatiën van 1000. De opbrengst moet dienen voor het beuwen van 60 huizen, ieder van 4 woningen voor werkmans gezinnen, op een door de Mij. aange kocht terrein aan de geprojecteerde le en 2o Van Swindensfcraat en de Ponta- nus8traat. Ia het prospectus leest men o. a. Hare 48 woningen aan de Maurits- kade bij de Muiderpoort, hare 180 wo ningen op het voormalig Funen, Cruquius- straat, Czaar Peterstraat, Coehoornstraat en Blankenslraat, en hare 280 woniage* aan de 2 ie Hugo de Grootstraat zijn doorloopond allen verhuurd en het be stuur is verplicht, bij de veelvuldige aanvragen om woningen, ee«e Candida- tenlijst te houden om hij het openvallen eene* waning, door het lot te doen be slissen aaa wien der aanvragers de huur zal worden toegestaan. Door deze feiten aangemoedigd en gesterkt door de over tuiging, dat de nu to bouwen huizen op Het nieuw aangekocht terrein èn om da ligging èn om de inrichting èn om den huurprijs door de werklieden zear zullen worden gezocht, wenscht de Maatschappij op den ingeslagen weg voort te gaam om doer bebouwiag van het voornoemde bouwterrein in eene werkelijk bestaande behoefte te voorzien." De bemanning van het na aanvaring met het stonmschip Zanzibar gezonken nederl. stoomschip Venus met de Amstehtroom te Amsterdam teruggekeerd. Ui* nadere mededeelingen omtrent het ongeluk blijkt, dat de Venus midseheepa werd aangevaren, bij eenigs zins heiige lucht, De beeg van de Zanzibar drong zoo diep in het achterruim dar Vmus, dat zelfs het luik van dat ruim ontzet werd. Het water drong met saoveol kracht binnen, dat de tijd antbvak, iets te redden en zalfs do schaepspapieren verlor*n gingen. Da bemanniug had juist den tyd zich in de booten te werpes. waarmede za naar de Zanzibar roeide. Aan de Kattenlaan, onde Nieuwer-Amstel, heeft Zondagnacht een zeldzaam brutale inbraak plaats gehad. In een aan het Vondelspark belendend huis, door den heer Dixon bewoond, hebben 's nachts tegen halt twee eenige personen zich toegaDg verschaft. Zij hebben vermoedelijk de deur der tuin kamer geopend en zijn door het slaap vertrek van den heer Dixon naar de keuken gegaan, waar eene lamp werd ken. '8 Morgens vond men deze brandende en by onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat in de tuinkamer eene linnen- en hangkast was geopend en de kleeren over den vloer verspreid lagen. Ook bleek dat uit een lossen zak welke door de vrouw des huizes op een stoel voor het bed was gelegd, een flacon met gouden stop ontvreemd was, ea uit den pantalon van den heer des huizes een portemonnaie met omstreeks 30. Ge lukkig was een zakje met 50 aau zilvprgeld, in een achterzak geborge aan de opmerkzaamheid der dieven ont snapt. Een gedeelte van het huisje, dat uit een verdieping bestaat, was verhuurd aan een juffrouw, die 's naehts wel geraas heeft gehoord, maar zich bepaalde tot het sluiten harer deuren. Eerst later maakte zoekt tot dusver te vergeefs. (H. B.) Het ij s tusschen Monniken- dam en het eiland Marken is geheel weggedreven, zoodat de overtocht weer geregeld plaats heeft. Ook te Elburg is geen ijs meer zicht baar. De scheepvaart is daar weder ge opend. Als eene bizonderheid zij vuur ward plotseling zóó hevig, dat men alleen de brandkast en de boake* uit hot kantoor heeft kunnen redden. Kart daarop was de fabriek een kolessala vuurpoel. Braadweer en schuttery be waarden de nabijstaande woningen an deden die ontruimen. Ook was het ge vaar graot gelukkig bleef de ni*d liggen. Door het krachtdadig optreden van hefc braadpersaneel des hoeren Carte'let vermeld, dat bij Oudewater in den IJsel bleaf het ketelhuie gespaard. Het avorige ann rp 13 nn rrnso KI IT o n -ia an mal aa aiaavi- -11 i. 1 tegelyk met de Stad Kampen den tocht zij leven en vermoedelijk was het daar van Amsterdam naar de overijselsche aan te danken, dat de dieven zich ver kust ondernamen, èalJsel en de Amstel, j wijderden. De politie werd onmiddellijk een zalm gevangen is en wel op eigen aardige wijs. 's Nachts ia namelijk het beast in de schuil van den visscher P. v. d. Kuij gesprongen, zoodat dez# den volgenden morgen dan buit voor hot gr ij pan had. In de laatste dagen worden hier te lande wederom waggonladingen mot aardappelen uit Duitschland aange voerd. Somtijds werden geheele treinen niet dit voedingsmiddel aangebracht voor de aardappelenhandelaren te Rot terdam. Dinsdagnacht, waarsohijn- lijk in het vroege morgenuur, heeft een diefstal plaats gehad in het huis van den commissaris des Koüings te i-Bosch. In het particulier kabinet van Z. E. inbraak gepleegd. Uit eese afgesloten secretaire, die opengebroken was, ie eene rij aanzienlijke som aan bankbiljetten ontvreemd. Ook een jachtgeweer is door den «lief of dieven medegenomen. Zij hebben evenmin een extra-souper of ontbyt versmaad. Zij deden zich te aan wyn, taart en kaas. Twee ledige glazen en twee bordjes werden in de eetzaal gevonden. Des ochtends bemerkten de dienstbo den het eerst den diefstal; eenige post- lagec over den vloer voor de secretaire verspreid. Een streng onderzoek is ingesteld. N.B Dinsdagnacht zijn de prachtige kandijfabriek „Java" aan den Steenweg te Rozendaal en het entrepot door brand geheel vernield. Niets heeft men kannen redden. Omstreeks half twaalf werd de brand door voorbijgangers in het middenge deelte der fabriek bij de stoven ontdekt. Spoedig waren de brandweer der firma Castelat en van gemeente en waterlei ding ter plaatse doch wegens den feilen wind en het hevig branden der suiker was aan behoud niet te denken. Dank zij den westea wind, zijn echter vijftien helende woningen gespaard gebleven. Het vuur was verschrikkelijk. Dui zenden nieuwsgierigen, zelfs uit den omtrek, waren samengekomen om den vuurpoel te zien. De stoomketels waarschuwden door het voortdurend gefluit dat er gevaar was voor springen, hetgeen gelukkig niet geschiedde. Te twee uren viel de voorgevel met donderend geraas ineen en brak in zijn val tal van telegraafdraden, waarbij een gedeelte van den muur op den spoorweg terecht kwam. Alle gevaar voor nabijstaande panden is bij de afzending van het bericht geweken, hoewel de brandweer nog voortdurend het terrein bewaakt. Van de fabriek is nog slechts een smeulende puinhoop over. De opstal der fabriek is verzekerd voor ƒ40,000; de machinerieën en ge- eedachappen voor f 60,000de suiker en grondstoffen tot een gezamenlijk be- van 150,000, alles op rotterdam- sehe beurspolis, in hoofdzaak bij engel sche maatschappijen. Door gezamenlijke assuradeuren is Dinsdag ter beurze eene commissie tot regeling der schade be noemd. Uit Breda en Steenbergen schrijft meD, dat men den brand aldaar good heeft kunnen waarnemen. Te half één was de brand het hevigst. Nog meldt men uit Rozendaal De brand ia vermoedelijk uitgebroken in de droogkamer, alwaar de vlammen het eerst zyn gezien. Zeker is het j laten, voordat dat de brand binnen toen reeds geruimen was verleend tijd heeft gewoed, daar de fabriek op1 het gewone uur was gesloten en nie- masd er zich in bevond dan de porter, der fabriek is totaal uitgebrand. De fabriek zal weder ©pgebauwd warden, zoodra de zaken voor brand schade varofianö rijjn. De oorzaak van den bïanfl is nog niet bekend. De telegraaflijn naar Rotterdam was Dinsdag avond hessteld. Aan zekeren Brouwers, landbouwer te Overst-Voerendaal, die Maandag op de veemarkt te Valkenburg een stuk vee had verkocht, werd van het daarvoor ontvangen geld in eene herberg aldaar 420 franken ontvreemd. Het mocht de politie tot dusver Diet gelukken den dader te ontdekken. Te Waalwyk heeft eene groote firma, bandelende in huiden, leder en 8ohoenmakersfournitureD, hare beta lingen gestaakt. De beide firmanten, die bij den rechter van instructie in verhoor moeten komen, zijn dadelijk in hechtenis ge» omen. Uit Enschede meldt meD, dat de politie aldaar fabrikanten gever baliseerd haeft, omdat het gedurende den afgeloopen strengen winter meermalen voorgekomen, dat kinderen en arbei ders, die op de fabrieken werkteB, gedurende hun schafttijd in de fabriek bleven, omdat het daar warm was, en zij uit eigen beweging dan weieens eenige bezigheid verrichtten. Naar aan leiding hiervan is de fabrikantenver- eeniging bij den minister van Justitie op audiëntie geweest. De minister gaf te kennen, dat hij traekton zou aan de grieven zooveel mogalyk tegemoet te kosten. Sedert eenige dagen zwerft de gemeente Bedum een klein man netje rond met krommen rug, welke soms voorgeeft koopman in sigareD te zijn, waarbij hij aan dengene, welke van hem bediend wil wezen» drie siga ren (allerslechtste) voor een dubbeltje verkoopt, doch ook volstrekt .niet bang is om paardeo, koeien enz. te koopeu. Zoo aijn door hem van versehilleade landbouwers onder Bedum en Noord- wolde alle paarden on al de rimderon opgekocht, welke ze maar wilden mis sen, tagen hooge pryaen, bij welke ge legenheid hij zich de aangeboden bor reltjes goed liet smaken en o®k niet weigerde om mede aan te schikken en zich te goed te do®a aan apgedischte knollen of snijbooner met een stuk spek. Deze persoon geeft voor, te zija genaamd Hoeksema, wonende te schijnt wel door bovengenoemde prak tijken zyn zwervend leven te rekken. Hoogstwaarschijnlijk is dit dezelfde Bemaard Hoeksema, vermeld in de Nieuwe Apingedamster Courant van dan 18en Februari' jl., als aoa hij bij Bok van Wettum zijn vwdroaken. (Reeds vroeger tweemaal verdronken.) Ceutr Zondag deed zich in de strafgevangenis te Groningen een zelden voorkomend geval voor. Een zekere Kiers, afkomstig uit Vledder, was ver oordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en tot betaling van ƒ1500 schadever goeding, wegens het stukslaan van iemands arm, die volgens geneeskundige verklaring onherstelbaar is. Maandag was de tijd zijner gevangenschap ver streken en werd dit den delirquent me degedeeld en hem tevens aangezegd, om voor den directeur te verschijnen, ten einde zijne papieren te ontvangen en nader af te rekenen. Tot groote verba zing der aanwezigen gaf Kiers te kennen dat hij de gevanganis niet wilde ver- hem schadevergoeding voor zyne langdurige nemen en een voet buiten de gevangenis te zetten. Nadat de hoogere autori teit van dit feit in kennis was gesteld, werden eenige agenten der rijkspolitie gorequireerd om den nu ongeweoschten kostganger met den sterken arm buiten de poort der gevangenis te zetton, het geen slechts met zeer veel moeite ge lukte, daar hij zich daartegen met a! zijne macht verzette. Het geld de papieren moesten he® met geweld in zijne zakken worden geduwd. (2>. G. C.) Rechtszaken. onschuldige gevangenschap. Hij weigerde pertinent zijne stukken en het hem toekomend bedrag in ontvangst te L, J. S., 37 jaar, commissioenaic wo nende te Rotterdam, had zich Dinsdag te verantwoorden op de aanklacht, ale zoude hij met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, de na te noemen personen respectievelijk heb ben bewogen a. to Vlaardingen omstreeks Februa: 1890, J. den B. tot afgifte van 15, door hem te koop aan te bieden een waardeloos stuk, zijnde een zoo- „bulletijn van verkoop op ter mijn voor Holland", welk bulletin den houder later zoogenaamd recht zoude gevea op een origineel lot der stad Antwerpen, en voorts hem, id strijd met de waarheid mede te deelen, dat het een lot ^stad Antwerpen", dat de cou pons van dat lefc overal inwisselbaar waren, sn dat van dat lot het nummer nog niet, maar de serie wel reeds uit geloot was, het nummer zelf spoedig zonde uitloten b. te Kralingen, eenige dagen na den 14en Juni 1890, J. M. en M. S., huis vrouw van C. G. D., ieder tot afgifte van 30, door hun te zanaen te 1 aan te bieden twee geheel waardelooze stukken, zijnde weder twee zoogenaamde „bulletijns van verkoop op termijn voor Holland", onder eoortgelyke voorgovens De bovenbedoelde personen verklaar den allen door de mededeelingen van bekl. er toe gekorasn te zijn, genoemde papier c«, die het voorkomen van eöecten haddoa, to koopen, maar later tot i wetenschap gekomen te zijn dat zij be drogen waren. Befel. beweerde, nooit aan getuigen loten verkocht te hebben, maar alleen certificate*, waarop zij later de loten konden bekomen. Het O. M. verklaarde het zich zeer goed te kunnen voorstellen, dat menschen dio wel eens van effecten hebben hoeren praten, maar ze niet kennen, door deze waardelooze papieren, die het voorkomen van effecten bezitten, id den waan worden gebracht, werkelijk geldswaardige papie ren te koepen. Het achtte bewezen dat bekl. door een samenweefsel van ver diehtsels getuigen hadden bewogen tot afgifte van geld. Het vorderde zijne ver ©ordeeling tot twee jaar gevangenisstraf Mr. Jos. van Raalte, voor bekl. op tredende, verklaarde dat diens handelic gon ernstige berisping verdienen, zelfs zeer afkeurenswaardig zijn, doch niet vallen in de termen van art. 326 Wet boek van strafrecht, daar zij geen samen weefsel van verdichtsels vormen, waarom pleiter aandrong op ontslag van rechts vervolging. Uitspraak over 8 dagen. Voor de arroadisaamonts-raehtbank te Maastricht stond Maandag ierech J. H. Leuni8sen, oud 34 jareD. gebore te Weuatenrade-Klimmen, beschuldig van poging tot moord, of afthans poging tot, het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. Beklaagde, die in het politie blad was gesignaleerd als verdacht diefstal met geweldpleging, was op 26 December 11. in het huis zijner moeder te Weu8tenrade-KlimxDen teruggekeerd De brigadier der maréchaussee te Val kenburg, daarvan kennis gekregen heb bende, wilde tot de arrestatie van Leu nissen overgaan, bij welke gelegenheid éeor beklaagde uit een venster een revolverschot op den brigadier en den hem vergezellenden herbergier Moonen werd gelost. Zelden zag men voor eene reedtbank een onbeschofter beklaagde verschijnen Op de gebruikelijke vragen van den voorzitter antwoordde hij te beeten Ei het alledaagache van het leven had geklaagd. Hier werd hem tenminste een vraagstuk opgegeven, waarbij al zijn scherpzin nigheid te pas zou moeten komen. Thaddeus Sholto keek van den een naar den ander met zichtbaren trots over de uitwerking van zijn verhaal, en daarna vervolgde hij, steeds doorrookende: „Mijn broeder en ik," zeide hij, „waren, zooals gij wel den ken kunt, zeer verlangend naar den schat, waarvan mijn vader had gesproken. Weken en maanden lang dolven en spitten wij in den tuin zonder iets te vinden. Het was om gek te worden, dat wij steeds moesten denken, dat de plaats, waar de schat verborgen was, op zijne lippen had gelegen, op hetzelfde oogen- blik, dat hij stierf. Wij konden ons steeds een denkbeeld vor men van de aanzienlijke waarde der verborgen schatten door het snoer paarlen, dat hij er van had afgedonderd. Over dit snoer paarlen hebben mijn broeder Bartholomew en ik nog een oneenigheid gehad. De paarlen vertegenwoordigen blijkbaar groote waarde, en hij wilde ze niet afstaan, want, in vertrouwen gezegd, mijn broeder was ook eenigszins behept met mijn vaders kwaal. Hij meende bovendien, dat, wanneer wij afetand deden van het snoer paarlen, dit achterdocht zou verwekken en ons wellicht in verlegenheid zou brengen. Ik kon hem er dan ook slechte toe overhalen, om het adres van miss Morstan op te sporen en haar op bepaald< Cd een parel te zenden, zoodat zij tenminste nooit gebrek behoefde te lijden." „Dat was zeer vriendelijk van u," zeide zij op ernstigen toon; „dat was zeer goed van u." De kleine man maakte een afwijzend gebaar met de hand „Wij waren uwe schuldenaars," zeide hij, „uw geld was aan ons toevertrouwd; van dat standpunt beschouwde ik de zaak, hoewel Bai tholomew het daarin volstrekt niet met mij eens was. Wij hadden reeds geld genoeg. Ik verlangde niet meer te be zitten. Bovendien zou het van weinig eergevoel|hebben getuigd, om een jonge dame op die wijze te behandelen. „Le mau- vais goüt mène au crime". De Franschen kunnen der gelijke dingen in zulke mooie bewoordingen zeggen. Ons ver schil van meening over dit onderwerp ging zoo ver, dat ik het voor raadzaam hield om in een eigen huis te gaan wonen; ik verMet dus Pondicherry Lodge en nam den ouden khitmutgar en Williams met mij mee. Gisteren kwam mij echter een zeer belangrijke tijding ter oore. De schat was ontdekt. Ik heb toen onmiddellijk aan miss Morstan geschreven, en nu hangt het van ons nog slechts af om naar Norwood te rijden en-ons deel op vorderen. Ik heb gisteren mijne plannen aan Bartholomew mee gedeeld, zoodat hij zijne bezoekers zal opwachten, of zij hem welkom zijn of niet." Thaddeus Sholto zweeg en vleide zich op zijn sierlijke rust bank welbehagelijk neer. Wij bewaarden een diep stilzwijgen vertoelden met onze gedachten reeds bij de nieuwe ontknoo ping van dit zonderlinge avontuur. Holmes was de eerste, üi van zijn zitplaats opsprong. „Gij hebt u van het begin tot het einde uitstekend gedragen mijnheer," zeide hij. „Het is mogelijk, dat wij in staat zullen zijn om het u te vergelden door eenig licht te werpen op het geen nog duister voor u is. Maar, zooals miss Morstan zooeveu heeft opgemerkt, het is reeds laat, zoodat wij niet beter kunnen doen, dan ons zonder meer tijd te verliezen, op weg te begeven." Onze nieuwe kennis maakte onmiddellijk de buis van zijn hookah los en haalde van achter een gordijn een lange jas te voorschijn, met een kraag en mouwen van astrakhan. Hij knoopte deze geheel dicht, wegens den koelen, mistigen avond, en voltooide zijn kleeding door een muts van konijneveln opte zetten met kleppen voor de ooren, zoodat er niets anders van hem te zien was, dan zijn beweeglijk, scherp gelaat. IVordt vervolgd!)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2