NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 8e Jaargang. Dinsdag 10 Maart 1891. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTEH TIÊS: STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. De Schat van den Eadjah. r Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. V'--' ?§llp tAffX® m*. %V ven 1—5 regels 50 Cents; iedere reg'el laser lOCentj. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en A.dvortentiën word6K aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eonrantiers. Directeuren-Uitgevers J. O. FEEBEBOOH en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Cënéra/e de Buhliche Btrangère G. L. BAVBB f Co.t JGNN Jc\ J ON1S, Succ.t Tarigt 31big Banbourg Montmartre Haarlem 9 Maart 1891. F ER GA BERIN G van dm Raad der ge meente Haarlem op Weensdag 11 Maart 1891, des namiddags tm 1 ure. De volgende stukken en punten sullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken Goedgekeurde besluiten. Proces verbaal keurmeester slachtvee afkeuring paard. Verzoek eervol ODtr-lag leeraar H. B. S. met 5-jarige cursus. Lkia. idem. idem. leerares meisjesschool voor M. O. 2. Voorstel B. en W.W. dienst gemeente reiniging, met advies comm. van finan ciën 3. Idem idem. regeling onchrwij- zers-tractementen lagere scholen 4. Idem idem. goedkeuring reglement van orde vergaderingen B. en W.W.5. Idem idem. retributie gasfabriek over 1890 6. Rapport commissie bezwaarschriften plaats, dir. bel.7. Rapport opzichter gasverlichting over Januari. Ingekomen is het advies van de com - missie van Financiën, betreffende het voorstel van B. en W. tot helfingeener faecaliëu-belasting. Dit advies luidt aldus Heewel onze commissie met Burge meester en Wethouders geheel instemt, dat nieuwe bronnen van inkomsten moe ten gevonden worden tat versterking der middelen, zou ontmoette dit voorstel toch bedenkingen. Onze commissie is echter overtuigd, dat men zoolang er geen eindbeslissing is gevallen over de belastingvoorstellen aanhangig bij de Hooge Regcering, WBarbij de gemeenten ook zijn betrokken, vóór dien tijd bezwaarlijk tot ingrijpende be lastinghervormer in deze gemeente kan komen. Zij deelt de meening van Burge meester en Wethouders, er op bedacht te moeten zijn, om op eene doelmatige en redelijke wysse de bronnen van in komst ruimer te doen vloeien. In verband met dit streven, kwam in onze vergadering de thans vigeerende verterings-bela8ting tereprake. Men oor deelde het wenschelijk, aan Burgemeester en Wethouders in overweging te geven, om ter gelegener tijd voorstellen te doen, ten einde de bestaande verterings-belas ting te vervangen door een belasting stelsel, berekend op meer billijke ver deeling van den belastingdruk. Resumeerende besloot onze voltallig vergaderde commissie U te adviseeren, het ontwerp-besluit betreffende den dienst der gemeente-reiniging goed te keuren, behoudens de vraag, of het tarief voor den DPeumatischen afvoer van faecaliën niet te laag is, met het oog op de bil lijkheid, in verhouding tot de voorge stelde vergoeding voor de andere mid delen van afvoer. De som die de Gemeente over 1890 ontvangt, als recognitie van de Gasfa briek en als korting over het in de Gemeentegebouwen gebruikte gas, be draagt totaal ƒ740.94". Door B. en W. werdfc voorgesteld, om kinderen uit naburige gemeenten, die de haarlemsche scholen voor lager onderwijs bezoeken en hun domicilie niet te Haarlem hebbes, het dubbele schoolgeld op te leggen; en voor diege nen, welke de Hoogere Burgerscholen en het Gymnasium alhier bezoeken, een® dergelyke regeling te treffen. Betreffende de werkzaamheden in het afgeleopen jaar aan de in deze gemeente gevestigde Koopok-inrichting (Parc-V&c- einogène), kan het volgende worden medegedeeld Aan het verzoek van het uitvoerend comité van de tentoonstelling tot be vordering ,van veiligheid en gezondheid in fabriekeu en werkplaatsen gehouden te Amsterdam in 1890, om deel te nemen, werd gevolg gegeven, zoowel in het be lang der ny verheidshygiëno als tot bevordering der koepok-inentiDg. Eene nadere beschrijving te geven van het verband, dat er bestaat tuescben nij- verheidshygiëne en koepok-inenting ach ten wij overbodig. Immers van zeer bevoegde zijde werd herhaalde malen aangetoond wat "koe pokinenting met de vereischto zorg ver richt, in het belang van het algemeen en in het bizonder van den werkman vermag. Tot bevordering der Koepokinenting achtten wij het van niet weinig belang een overzicht te geven van de wijze, waarop sedert de vestiging onzer inrich ting, de taak door ons werd opgevat en uitgevoerd. Door de jury der gehouden tentoon stelling werd aan onze inzending de-boogste ouderscheiding (eere-diploma) toegekend. Het totaal der verrichte entingen in 1890 bedraagt 1531 tegen 1490 in 1889. Er werden gedaan 1079 vaccinaties en 42 révaccinatiee. Bo*endien werden bij het garnizoen alhier verricht 492 révaccioaties en 8 vaccinaties. Van de 107-9 gevaecineerden zyn 11 niet teruggekomen, zoodat van 1068 het resultaat bekend is. Aan ieder kind wer den tien piqüres gegeven, die bijna ge regeld 10 pokken opleverden. Bij de geivaccineerden deden zich bu en dan meer »f minder goed ont wikkelde pokken voor. 1 Als regel kan worden aangenomen, dat na herenting zich meer of minder goed ontwikkelde pokken voordeden, naarmate de tijd, dis verstreken was, sedert de laatste enting. Naar den lewrtijd zijn de gevaecineer- j den te verdeelen onder het jaar 102, van 13 jaren 436, van 3—6 jaren 482, van 612 jaren 48, boven 12 jaren 0. Om gerevaccineerd'to worden, meldden zich aan le zij, die niet ia het bezit waren van een vaccinatie-bewijs van eene vroeger plaats gehad hebbende enting 2e personen, die een vaccinatie-bewijs noodig hadden om tot de school voor bejaarden te worden toegelaten en 3e 3tsdgenooten, die zich begaven naar bet buitenland, waar poeziekte (variolae) epidemisch heerechte. Het totaal der aanvrage om koepok stof bedraagt 346, waaraan voldaan werd door toezending van 772 paar glaasjes of buisjes met stof. Uit deze gemeente kwamen 46 aan vragen, die beantwoord werden door toe zending van 92 paar glaasjes met stof. Op aanvrage werd eene ruime hoe veelheid stof naar verschillende garni zoensplaatsen verzonden. Evenals in vorige jaren kon aan de aanvragen uit het buitenland om stof wor den voldaan. Van 18731891: Aantal entingen 25796 aantal aanvragen om atof 5878 getal verzonden gluaajes of buisje» met stof 13160. Het heerlijkheidsrecht van Schiplui den en H oden pijl ia overgegaan op den kapitein der genie J. Gijsherti Hoden- pijl, alhier. Na het overigden van den heer Hubrecht bet recht ©var ©p dieDS dochter, mevr. Van de V®ida- Hubrecb!, die het 2 Maart ji. aan dwi heer Gijsberti Hodenpgl heeft toegekend. Tot inspecteur ;van politie te Slie- drecht is beDoemd de heor J. J. Bakker, thaas adjuBCt-inspecteur van politie alhier. Naar wij vernemen, zal de afd. Haar lem, van den Bond van Ned. Onderw., naar aanleiding der voorgestelde regeling der onderwyzersfcraotementen, een adres aan den Raad zenden. "Waarschijnlijk geschiedt dit naar aanleiding van een ingezonden stuk in OD8 nummer van 7 dezer, onderteekeod door //Geen Onderwijzer". Zaterdagavond hield de afd. Haarlem van den //Bona van Ned. Ond." eene vergadering in de bovenzaal van 't café Montagne. Als le secretaris werd verkozen de heer B. J. Visscher. Als spreker trad op de heer A. J. C. van Es, lid van de afdeeling. Op boeiende en dikwijls treffende wijze droeg hij voor z/Het doode paard," van Hofdijk en //Bach te Dresden," van de Bulk Het luid applaus der aanwezigen en het waardeerend woord van den voor zitter zullen spreker voorzeker de bewij zen gegeven hebben, dat dergelijke voor drachten van l8don der afd. zelf ten zeerste op prijs worden gesteld. Dezer dagen zijn rondgezonden aan de donateurs en leden der op te richten Kookschool alhier, de programma's der lesuren. Tot Mei kunnen de leerlingen zich laten inschrijven bij de dames van het bestuur, die ook bereid zijn verdere inlichtsDgeD te geven. Bij de secretaresse, mevr. van Eeden, Frederikspark 10, zijn voor belangstellenden nog meer program ma's te bekomen. Ook kan man aldaar informatiën krijgen betreffende abonne menten voor bet middageten. Een bestuurslid van de iiedertafel //Zanggenot" deelt ons mede, dat twee maanden geladen door baar is besloten tot een oaderlingen wedstrijd in kwartet- zang, en dat de kwartetten reods zijn gevormd. Doer den heer A. J. Meyerink, leeraar in de gymnastiek alhier, zijn twee cur sussen geopend voor onderwijzers en on derwijzeressen ter verkrijging eener aan- teekoning voor het verlichte examen in de gymnastiek. Zooals men weet zgn de vrije en ordooefeningen bij het lager onderwijs verplichtend gesteld. De gynastiekvereenigingen «Ripperda" en pConcordia," welke vroeger gebruik maakten van de gemeentelijke gym- nastiekschool, zyn nu overgegaan tot de inrichting van den heer Meyerink, Ja- cobijnestraat 20. Blijkens achterstaande advertentie wordt Donderdag 12 Maart a. s. in den schouwburg door het gezelschap A. van Lier gegeven ,/Thermider," van Victo- rien Sardou. Zaterdagavond zijn door den vischkeur- der alhier 5 manden met kedorven schol in beslaggenomen. De inhoud is onder toezicht van de politie aan de vuilnisbelt vernietigd en begraven. Zondagavond is bij eeDe weduwe, broodverkoopster, wonende in de Oranje- boomsiaan, een bedrag van ruim vier gulden uit de toonbanklade ontvreemd, waarvan veraaoht worden drie jongens De aanbesteding van de nieuwe sluis te IJmuiden zal in de maand Mei a. s. plaats hebben. eïsssasasz-ïE Letteren en Kunst. Bij den Uitgever J. M. Roldanus Cz. te Edam wordt eon belangrijk werk ter perse gelegd, dat alom belangstel ling vurdient. Het is getiteld„De Militaire Willemsordeen zal bevatten al de portretten» der credecoreerden, ge- rankschikt naar de opvolgende oorlogen benevens pbotografieën naar de schilde rijen genomen, van die plaatsen, waar de Willemsorde verdiend werd. Zooals men weet, i3 bet verleden jaar 75 jaar gelede» geweest, dat deze ordo werd ingesteld en zeker zal dus ieder, die belang sielt in onze krijgsverrichtingen zich dit albusa wenschen aan te schaf fen. Reeds meer dan 400 portretteu zijn den verzamelaar, den Heep P. H. K. van Schsndel, to Amsterdam, toegezon den het wevk wordt op fijn chromo papier gedrukt en za: in 5 afleveringen of compleet te verkrijgen zijn, en den pry3 van 15 niet te beveu gaan, ter wijl een gedeelte der netto opbrengst zal worden ter beschikking gesteld van het hoofdbestuur der Vereeuiging //Moed Beleid en Trouw," ten bate der gede coreerden beneden den officiersrang. Als blijk van instemming met deze uitgave, ontving de hoer Roldanus een zeer vleiend schrijven namens H. M. de Koningin-Regentes, waarin ri. M. be richtte, dat zij op dit album intcckende. Achter het werk zal een lijst voor inteekenaars gevoegd worden in hand schrift. Naar eene voorloopige opgave zul len op de internationale kunsttentoon stelling te Berlijn vertegenwoordigd zyn: Maris, Mesdag, Bisschop, Haverman, Klinkenberg. Jac. van Looy, W. Mar tens en Tholen. Uit Engeland zullen werken komen, van Millais, Leightoo, G. Watts, Pettie. Henry Moore, W. W. Ouless, Tom Collies, Alma Ta Ie ma, Walter Crane, Orroch, Marcus Stone, eaz. en de beeldhouwers Ford, Simmonds, Gibert, Tbornycroft. Uic Italië komen eênige schilderijen, bohoorende aan de musuems te Monza en te Rome, van FavrettoMichettiBianchi, Oiardi, Dell'Orto, Cariano, Boggiani, Delleoni, enz. benevens werken van De Santis, Mario do Maria, Pagliano, Vanutelli, Cipriani, Joris, Cabianca, Ferrari, Sarto- rio Simoni, Corelli, Coloman, Vertumni, Mariani enz. Klinger en Passini zullen deelnemen evenals prof. Kopf. Uit Brussel zijn toegezegd werken van do Vriondt, Clays, Courtens, Cocseraans. de Lalaing, Jan Verhas, Alfr. Verwée, Verfeeyden, Yan Leemputten, Denduyts, de beeld houders De Vigne, Lambeau, Menner, De Groot, en uit Antwerpen van Aken, I Henri Luyten, Lamorinière, Debaert, j Verstraeiten, Tarazijn, Rosseels, Heve. I Böchlin zal er zijn «Meareaidylle" ten- FEUILLETON. Naar het engelsch A. CONAN DOY LIE. 13) HOOFDSTUK V. Het treurspel van Pondicherry Lodge. //Integendeel," antwoordde hij, «ieder oogenblik wordt het duidelijker. Nog slechts een paar gegevens ontbreken en de geheele samenhang van deze zaak ligt voor mij. Sedert wij de kamer waren binnengetreden hadden wij geen oogenblik meer gedacht aan onzen metgezel. Hij stond nog in den ingang van de deur, als het beeld van angst, handenwringend en kreunende. Plotseling echter slaakte hij een luiden, door dringenden kreet. «De schat is weg!" riep hij uit. «De schat is hem ontstolen Daar is het gat, waardoor wij het kistje hebben laten zakken. Ik heb hem er bij geholpen! Ik heb hem het laatst gezien. Ik verliet hem gisteravond, en ik hoorde hem de deur sluiten, toen ik naar beneden ging. «Hoe laat was het toen «Het was tien uur. En nu is hij dood en zal de politie wor den gehaald, en ik zal er van verdacht worden aan zijn dood schuldig te zijn. O ja, dat weet ik zeker, Gij zult dat toch niet gelooven, heeren. Gij zult toch zeker niet willen gelooven, dat ik er aan medeplichtig ben. Als dat zoo was, dan zou ik u toch niet hier hebben gebracht Goede genade Ik weet zeker, dat ik nog krankzinnig zal worden Hij zwaaide met zijne armen en stampte met zijne voeten in een soort razernij. «Gij behoeft niet bang te zijn, mijnheer Sholto," zeide Holmes vriendelijk en legde de hand op zijn schouder; «volg mijn raad en rijd naar het hoofdbureau van politie en maak melding van de zaak. Zeg, dat gij hen in alles zult helpen. Wij ziallen hier op uw terugkomst wachten." Half verbijsterd gehoorzaamde de kleine man, en wij hoorden hem in de duisternis de trap afstrompelen. HOOFDSTUK VI. Sherlock Holmes houdt een betoog. «Welnu, Watson," zeide Holmes en wreef zich in de handen, «wij hebben nu een half uur voor ons. Laten wij er een goed gebruik van maken. Zooals ik u reeds gezegd heb, ligt de gansche zaak bijna duidelijk voor mij, maar ik moet niet al te vermetel worden. Hoewel de zaak nu zoo eenvoudig schijnt, ligt de oplossing toch wellicht dieper dan ik denk." «Eenvoudigriep ik uit. «Zeker," zeide hij, met iets in zijne manieren van een pro fessor, die voor zijn klasse het een en ander verklaart. «Ga daar in dien hoek zitten, wanf anders zouden uwe voetsporen mij bij mijn onderzoek een hinderpaal kunnen zijn. Nu aan het werk! In de eerste plaats, hoe zijn hier menschen gekomen, en hoe zijn zij weer weggegaan? De deur is sedert gisteravond niet open geweest. Hoe staat het met het raam Hij greep de lamp en begaf zich daarmee naar het venster, terwijl hij hetgeen hij opmerkte, overluid uitsprak, ofschoon het meer tot hemzelf dan tot mij was gericht. «Het venster is aan den binnenkant gesloten. Het geraamte is zeer sterk. Geen scharnieren aan den kant. Ik zal het eens openen. Geen water pijp in de nabijheid. Het dak is niet te bereiken. Toch is er iemand door het raam binnengeklommen. Het heeft gisteravond een weinig geregend. Hier op het kozijn zie ik een voetspoor. En ziehier een ronde vlek en hier een op den vloer en hier een bij de tafel. Kijk eens hier, Watson Dat is werkelijk een zeer belangrijke ontdekking." Ik bekeek de ronde plekken modder. «Dat zijn geen voetsporen," zeide ik. «Het is voor ons van veel meer waarde. Het is de afdruk van een houten been. Hier op de vensterbank staat het afdruk sel van een schoen, een groven schoen, met een breeden, met ijzer beslagen hiel, en daarnaast bevindt zich de afdruk van een

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1