NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Oiiss Wedstrijd. De Schat van den Ra&jah. Dinsdag 17 Maart 1891» A BOK NEMEN TSPKIJS AD VERTEK TIJEN: J. C. FEERE800M en J. B. AVIS. naar Jaargang. No. 2360. issss. B-ay* sfe- as»»* 10 Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad rersohynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, bureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ïeiei'ouiiBuiHiaer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abc/wam enten- m Ad verte ntiën worck-m aangenomen door olz« agenten en door allo boeMifitdeljm-t; ei; ccurentaera. <5Ö$S& Directeuren-Uitgevers J. C PEERKBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publiciii Mrang&re G. L. DAUBB Sf Co., JOHN F. JONBS, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Wij hebben de eer, onzen GeaboDneer den mede te deelen, dat op onze prijs- vraag voor eene Schots of kleine Novelle zijn ingekomen niet minder dan VIJFTIEN Antwosrdan o'd wel onder de navolgesde motto's: Use makes perfection. Elk wat wils. Ik wil het beproeven. X. IJ. Z. Rust Roest. La critique est facile, l'art est dif ficile. Het geluk begunstigt de stoutmoe- digen. Labor improbus omnia vincit. Einde goed al goed. Levensmoede. De liefde zoekt ziehzelve niet. Liefde, Haat en Berouw. Mie de eourantenvrouw. IS September. Moed verloren, al verloren. De jury, bestaande uit de heereu Justus van Maurik Jr. te Amsterdam, M. J. Mees te Haarlem en onzen Redacteur J. C. Peereboom, zal, zoo spoedig dit met een ernstig onderzoek mogelijk is, van de verschillende inzen dingen de beste aanwijzen. Den datum waarop de uitslag zal wor den bekend gemaakt, zullen wij voorat in dit blad vermelden. Directeuren- Uitgevers, STA DSN) E II 'tV S. Haarlem 16 Maart 1891. Naar ons wordt meegedeeld, heeft de minister van Binnenl. Zaken besloteD, dit jaar weer twintig beurzen disponibel te stellen voor iedere Rijkskweekschool voor onderwijzers, en ook weer, evenals vroeger plaats had, dechts één toelatings examen te laten afnemen. De oproeping van sollicitanten zal plaats hebben in de maand April. Tot directeur van de Kweekschool voor Onderwijzeressen alhier is benoemd de heer Bussemaker, thans hoofd eoner school te Kampen. Door het kiescollege der Ned. Merv. gemeente alhier is het volgende drietal ópgewaakt, voor de vacature Snethlage: dr. M. F. van Lennep te Dioren, dr. A. J. Th. Jonkor llzn. te Ellecom en ds. L. H. F. A. Faure H.Ezn., te Rheden. De //Lsidsehe Zangvereeniging* is voornemens den 14aen April a. s. hare 4ie uitvoering te geven, onder leiding van den heer Jan G. Strieniog. Als solisten zullen o. a. optreden mej. Jeanne Landré, uit Haarlem, en de heer Paul Hnase, uit Eoiterdam. J.eidsch Dagblad vestigt inzondarheid de aandacht op onze stadgenoote mej. Landré, die zooals het blad zegt aldaar nog eene onbekende ia, maar zieh op verschillende eoncertoa een gneden naam heeft verworven. Zaterdag is hier ter stade op tachtig jarigen leeftijd overleden de heer J. D. Wolterbeeb, sedert 1867 gepensionneerd schout-bij-nacht der Ned. Maria®. De overledene was met onderscheidene orde» gedecoreerd. Zondag hield de afdceling Haarlem van den N. S. K. B., ter gelegenheid barer jaarlijksohe algemeene vergadering, een huishoudelfjken schietwedstrijd op den Doelen. Er werd geschoten op 15 Flobert- sehijf en werden voor h«t hoogste aantal punten achtereenvolgens de prijzen behaald door sergt. C'. L. Baatena adj.-oud.-off. H. A. Balabrega serg.-maj. M. Kok kelkoren, sergt, H. v. Puttso ftdj.-ond.- off. a. 1. s. H. E. v. d. Steur en sergt. J. F. J. Verdonk; terwijl den sergt. W. J. Reiningh de prijs ten deel viel voor bet laagste aantal punten zonder poedel. Vervolgens werden onder hartelijke toe spraak van den wd. voorzitter de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. De donateurs waren niet genoodigd. Za'.erdag-avond 11., omstreeks 8]& ure, heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van J. Muller, costumier, houdende een magazyn van costumes voor tooneel en bal maeqoé, woonachtig in de Frankenstraat no. 45 rood, welke brand vermoedelyk is ontstaan door het vallen van een rek mat costumes tegen een brandende petroleumlamp in de achterkamer, ingericht tot magazyn. De brand werd echter spoedig ontdekt en geblusoht door de bewoners met behulp van eenige buren. De schade ia nogal belangrijk, maar alles was verzekerd. Hedenmorgen is in de Wilhelmina- straat een paard, gespannen voor een voertuig, behoorende aan J. Meines te Heemstede 6n bestuurd door diens knecht, op hol gegaan, maar aan d9 Gasfabriek tet staan gebracht, zonder ongelukken te veroorzaken. Bij de Vereeaiging: bobben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor oppasser. - Een voor zie kenoppasser. - Een voor schrijver. - Een voor portinr. - Tweo voer schil der. - Een voor schoenmaker. - Een voor broodbakkersknecht. - Een voor Btoelenmatter. - Vijftien voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burger- wa8ekvrouw. »- Een voor ÜBDennaaisSer. Drie voor burgernaaïster. - Drie voos breister. - Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wen- echen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Be stuur te richten bus Doelen of Stadhuis, Letteren en Kunst. Naar |wy uit zeer goede bron vernG- men, zijn de geruchten als zoude de bekends baritonzanger Orelio in de Ne- derlandsche Opera "^erugksr.. ran all? grond ontbloot. Orelio studeert op dit oogenblik te Parijs bij een leeraar in don zang van naam en heeft uit Frank rijk reeds verscheidene aanbiedingen voor den volgenden winter gekregen. Voorstellen om op concerten in Ne derland fce komen zingen, zijn in den laatstee tijd herhaaldelijk door hem af geslagen. BiNNENLA N D. Men verwacht, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal kort na Psschen zal bijeenkomen, o. a. tot af doening van de Steden wet-.. De commissie uit de Tweede Kamer voor de Legerwet zou heden het overleg eaet de regeering voortzetten. De Staatscommissie voor den landbouw heeft haar rapport over het belastingwezen in verband met den landbouw aan den minister van Water staat ingezonden. «FFICISELE BERICHTE#. Bij kon. besluit is aan den heer H. J, Wessels de Vries, wonende te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van den Leeuw en de Zon hem door Z. M. dec Shah van Perzië ge schonken. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. A. J Rethaan Maeare, cff. van justitie bij do arrond.-rechtb. te Haarlem, verlof ver leend tot het aannemea der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z, M. den koning van Belgie geschon ken. Bij kon. besluit is aan C. Boidingh Gz., op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als notaris te Hoorn. Bij kon. besluit zijn benoemdtc-t voorz. vun het eollege van reg. over het huis van bewaring te Winschoten, mr. E. Pelinck, lid van dat collegatot lid van gemeld college H. J. Wichers, burg,, der gom. Windscboten. By kon. besluit is aan mr. Chr. H. Star Busmann, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het coll. van regenten «ver de rijks werkinrichtingen Yeenhuizen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezea dieDSten en is benoemd tot lid van genoemd coll. van reg., mr. E. Oosting, vice-pres. van ée arrond.-rechtb. te Assen. Bij kon. besl. is aan mr. Chr. H. Star Busiitann op zijn daartoe gedaan verzeek, eervol ontslag verleend als lid vau hei college van regenten over het huis van bewaring te Assen, onder dankbetuiging voor de in dis betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten, mr. I. Ronssingh, president van de arr.- rechtbank te Assea. Bij kon. besl. zijn benoemd tot kan tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Rotterdam no. 2, mr. E. L. Jaeobson en mr. I. A. Hofielt, beiden advocaat eB procureur te Rotterdam. Bij kon. besl. is bij het korps, ge vormd uit de vereeoigiDg tot vrijwillige oefening in den wapenhandel te Beets, Beetsterzwaag en Olterterp, gevestigd te Beetsterzwaag, benoemd tot 2de luit.- eomm. L. van der Vegt. Bij kon. besl. is, met ingang Aan 1 April, benoemd tot direeteur van het postkantoor te Emmen, S. Beumée, thans commies der posterijen van de 4de klasse. By kon. besl. is, met ingang van 1 Aprii benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoar te Hengeloo C. A. Willem8e, thans in gelijke betrek king thans in gelijke betrekking te Naarden. Men verneemt, dat de naar aanleiding van hot voorgevallene in de Tweede Kamer benoemde commissie van "generaals tot het instellen van een onderzoek naar den toestand aan de Kon. Mil. Academie te Breda in haar rapport aan den minister van Oorlog omtrent ae huishoudelijke aangelegen heden en de sanitaire behandeling aan de Academie eenen indruk heeft neer gelegd, tegenovergesteld aan de mede- deelingen, die tot do enquête aanleiding gaven. Uit den Haag wordt gemeld: De aanstaande aftreding, op eigen verlangen, van den directeur van het Kabinet des Koinings, jhr. mr. Alewijn, kan als zeker beschouwd worden. Als zijn opvolger zou bestemd zijn de oudste referendaris by het Kabinet, jhr. mr. P. A. Gevers Deynoot. Het personeel der afdeoling /hoofdboekhouding" van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft het plan gevormd, een cursus in het boekhouden te vormen, teneinde zich voor het akte examen te bekwamen. In verband hiermede bebft de direetier dier niaaatschappij bepaald, dat zij die een diploma als boekhouder behalen, een jaarlijk8ehe naar hun rang geregelde toe- lags zullen genieten. De winkelier B. v. D. onder Sloten (N.-H.) miste in den laatsten tijd gedurig geld uit de toonbanklade tot een bedrag van J 50 k ƒ60. Het ver moeden viel op de dienstbode. Dit ver moeden werd bevestigd door hare be kentenis legeliovur do politic Zij ont vreemdde dit geld, om naar haar zeggen, daarvoor kleederen te koopen. Het bestuur van de V e r- eeniging ,/Het Buitenland* (eere-voor- zitter jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek; voorzitter de heer J. D. Hooglandt Azn., en secretaris de heer G. M. Boissevain, beiden te Amsterdam) heeft het derde jaarverslag toegezonden aan de leden en begunstigers. Uit dat verslag, loopende over het jaar 1890, deelen wij het on derstaande mede, met den weusch dat het velen eene aansporing zij, zich bij deze hoogst nuttige vereeniging aan te sluiten. Het verslag vangt aan met eene dank betuiging aan de ministers van Water staat en Buitenlandsohe Zaken (de Ver eeniging geniet van rijkswege een subsidie van f 5000), en aan verschillende ne- derlandsche consuls, wier medewerking werd ondervonden. Inzonderheid neemt het verslag van dezendo heeren mr. J. A. de Vicq, te Melbourne,; J. A. Kruyt te Penang en Van der Houven Van Oordt,die aldaar tijdelijk het consul- laat waarnam F. Palm, te Rio de JaneiroC. M. G. von During, te FEUILLETON. Naar het engelse h 19) A. CONAN DOYLE. HOOFDSTUK VII. Het dwaalspoor. z,De kaart is gedateerd uit den tijd, toen Morstan in nauwe betrekking stond tot de veroordeelden. Jonathan Small heeft den schat niet opgegraven, omdat hij en zijne bondgenooten zeiven gevangen wasen en niet konden ontsnappen.* /,Maar dit is slechts een vermoeden," zeide ik. //Het is meer dan dat. Het is de eenige veronderstelling, die te oordeelen naar de feiten, mogelijk is. Laten wij eens nagaan, hoe dat alles in overeenstemming is met hetgeen volgt. Majoor Shoito leidt eenige jaren lang een kalm leven. Daarna ontvangt hij echter een brief uit Indië, waarvan hij zeer ontstelt. Wat welke hij had bedrogen, op behelsde dien?* «Het bericht, dat de mannen, vrije voeten waren gesteld." z/Of ontsnapt waren. Dat komt mij waarschijnlijker voor, want hij zou wel geweten hebben, voor hoelang zij gevangen zaten. Dan zou het geen verrassing voor hem zijn geweest. Wat doet hij nu? Hij is op zijn hoede voor een man met een houten been let wel, een blanke, want hij ziet een engelsch koop man voor hem aan en vuurt een pistool op hem af. Op de kaart staat ook slechts den naam van één blanke vermeld. De ande ren zijn Hindoes of Mohammedanen. Daarom kunnen wij met zekerheid zeggen, dat de man met het houten been niemand anders is da* Jonathan Small. Zijt gij van meening, dat deze redeneering valsch is „Neen zij is duidelijk en klaar." „Welnu, laten wij ons een oogenblik in de plaats van Jona than Small stellen en alles van zijn standpunt bekijken. Hij keert naar Engeland terug met het dubbele plan om zich mees ter te maken van hetgeen hij als zijn rechtmatig eigendom be schouwt en zich te wreken op den man, die hem heeft bedro gen. Hij ontdekt waar Shoito woont, en zeer waarschijnlijk knoopt hij betrekkingen aan met iemand binnenshuis. Dat zal de bot telier Lal Rao zijn, die» wij niet hebben gezien. Juffrouw Bern- stone geeft een verre van gunstige beschrijving van zijn karak ter. Small kon echter niet te weten komen, waar de schat ver borgen was, want niemand wist het, uitgezonderd de majoor en een trouwe bediende, die gestorven was. Plotseling verneemt Small, dat de majoor op zijn steribed ligt. In zijn angst, dat het geheim met hem zal sterven, weet hij de bewakers te verschal ken, verschijnt voor het raam van de sterfkamer van den majoor, en slechts de aanwezigheid van de beide zoons houdt hem er van terug, om de kamer binnen te dringen. Vervuld van haat jegens den doode, betreedt hij dienzelfden nacht zijn kamer en onderzoekt zijne papieren, in de hoop, dat hij iets zal ontdek ken, dat betrekking heeft op den schat, en laat een aandenken van zijn bezoek achter in den vorm van een beschreven stuk papier. Hij had dit ongetwijfeld reeds van te voren klaar ge maakt, om het, wanneer hij den majoor had vermoord, op zijn lichaam neer te leggen als een teeken, dat het geen gewone misdaad gold, maar dat het een wraakneming was van de vier bondgenooten. Zulke zonderlinge feiten komen meer voor in de annalen der misdaden, en meestal geven zij de beste aanwijzin gen omtrent de schuldigen. Kunt gij mij volgen?" „Alles is zeer duidelijk." „Welnu, wat kou Jonathan Small verder doen Hij kon slechts in het geheim toezien, welke pogingen er werden aangewend om den schat te vinden. Het is mogelijk, dat hij Engeland van tijd tot tijd verlaat. Eindelijk komt de ontdekking van het ge heime zolderkamertje, en hiervan wordt hij onmiddellijk inge licht. Wij bespeuren dus weer, dat hij een bondgenoot had binnenshuis. Jonathan met zijn houten been is niet in staat om de tamelijk hooge kamer van Bartholomew Shoito te bereiken. Hij is echter vergezeld van een zeer eigenaardigen bondgenoot, die deze moeilijkheid uit den weg ruimt, maar met zijn bloote voet in het creosoot stapt, daarvan is het gevolg, dat de hulp van Toby noodzakelijk is geworden, en een officier van gezond-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1