NIEUWS- EN ADV ERTEN TIEBLAD 8e Jaargang. Vrijdag 27 Maart 2372. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N ORDRACHTEN IN TEYLER. Paleis van Justitie. BINNENLAND. Be Schat van den Uadjah. AARLEWS Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per i maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel maer 10 Cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C, PEEKEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Cénèrale de Fublicité Ftrangère G. L. BA UB li Co., JOHN F. J0NE8Succ., Farjj* 31èw Faubourg Montmarire. Sij dit Nummer is gevoegd t Gemeenteraadsver slag van I Maart. STADSNIEUWS. Haarlem 26 Maart 1891. Tot adjunct-inspecteur van politie al- ,ia, ie de plaats van den heer J. J. Bak- benoemd de heer A. F. J. Keiser, Jpectenr van politie titulair te Leeu- »den. j '-Nog eenmaal vulde zieh de fraaie anla het gebouw vau Teylers stichting tal van genoodigden, toen Woens- igavond de laatste voordracht in dezen Iter werd vervuld door den heer mr. 1 Goeman Borgesius, lid der Tweede Ipreker had tot onderwerp gekozen der romans van Ouida, „Tricotrijn 1 zijn pleegkind." eerst eene beschouwing te hebben leverd over het karakter der sehryfeter, [ie van moederszijde eene engelsche, tot Haren naam heaft Louise de Ta Ramée, haar te hebben geschetst als eene fiouw, die ten hoogste tegen haar eigen ekse ie bevooroordeeld en de gave van «tuur en eenvoud geheel mist, spoorde 'jook de liehtzyde van haar persoon op, m aïch openbaart in hare heerlyke fan- azie, waar zy de natuur in al hare litingee beschryft. Zy is by uitaemend- wid de diohteres v den herfst en haar tijl is in hoege mate boeiend. Haar werk Trieotrya en zyn pleeg» and had spreker daarom tot onderwerp •kozen omdat hg aan dezen roman anige sociale beschouwingen wenschte aat te knoopen, waartoe vooral de beide Mtste heofdetukken hem aanleiding given. Overal straalt in dezen roman de eigen- uurdigheid van Louise's karakter door. 2oe zegt zy o. a.: „Sehooae vrouwen zijn {•te zegen voor de maatsohappyzy rjjii de passiebloemen van het leven." Hoe steekt dasrby af Sehillers gedieht ilhret die Frauen, sie Hechten und weben imiisohe Blumen im irdischen Leben." JVolgens Ouïda ontaardt de vrouw in [kei verschrikkelijkste weaem, wanneer 'ere hartstochten haar ziel binnenslui- wee den man, die haar slacht- if wordtvan dat oogenblih al is het 'hts haar verlangen em mannen on- ikkig te maken. een vrouw met deze opvatting, hur personen en karakters beschryft, behoeft wel niet gezegd. Hoe helder wordt daardoor het licht over Trioofcrijn, den volksvriend, en over Viva, zijn pleegkind geworpen Treffend maalde spreker ons het toonoel van dea opstand en het sterfbed van Tricotrya, om daaruit de beschouwing af te leiden, dat de maatschappij meer behoefte heeft aan mannen wier handelingen rein en wier paden eeoht ayn, dan aan die zoogenaamde volksvrienden, wier ©enige drijfveer de eerzucht is. Geen wetten brengen verbetering, geen verandering van bestuur, maar verbetering brenge ieder an zich zeiven aan, gedachtig aan het woord van den onvergetelijfeen Mod derman „Herziet t» zelven" daarin alleen ligt het eenige middel om tot het ideaal te geraken. Hedenmorgen ten ure heeft een be gin van brand plaats gehad in den kel der van perceel No. 10 in de Anegang, bewoond door den winkelier in sigaren C. Boon. De brand is vermoedelijk ont staan door het drogen van een houten kist op een aldaar geplaatste kachel. De brand is door de politie met haar slan genwagen gebluscht. Alles was verzekerd. Gisteren is door de politie alhier aan gehouden en naar het huis van bewaring overgebracht N. J. v. Z., oud BB jaren, koetsier, geboren te Vlaardingea, die zich aan diefstal van een paar witte sokken had schuldig gemaakt. Arroudlssemeats-fi&echtbank. De Rechtbank, uitspraak doende in de zaak van Van Hameren, Huigsloot en Akerboom, van Boeiofarendsveenbe schuldigd van poging tot diefstal en brandstichting, veroordeelde den eerste tot 6, en de beide anderen elk tot 9 maanden gevangenisstraf. Terecht staat weder de tienjarige Willem van Duin, die een paar weken geleden terechtstond wegens diefstal van een portemonnaie doer een openstaand venster heen. Thans heeft hij met den 14-jarigen Weasel IJlstra en den 17-jarigen Cornelis Jacobus Meys by eene winkelierster hier ter stede de toonbanklade gelieht. Van Duin klem op de schouders van IJlstraduwde de winkeldeur een kiertje open en hield de bel vast, zoo dat die niet kon overgaan toen zy de deur geheel openduwden. Daarop gingen ze samen den winkel in, openden de lade en stalen de geldbakjes met hun inhoud. Meys, die er zjju werk van maakt kleine jongens op diefstal uit te zenden, en van de vruchten daarvan te profi- teeren zonder aiehzelven bloot te geven, Meys wachtte buiten. Hij erkent nu ©venwel zelf, dat hij van het gestolen geld heeft geDotea. Toen Van Duin de vorige maal tereohtstond, meende de subs. off. v. just, mr. J. P. van Outeren, dat hy in weer wil van zyn zoer jeugdigen leeftyd, wel degelyk had gehandeld met oordeel des ondersoheids De Beohtbank was van een andere meening eD veroordeelde hem tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting. De subs off. van just, is evenwel niet van opinie veranderd en requireert de veroordeeling van Van Duin tot 2 maanden en van IJlstra en Meys elk tot 8 maanden gevangenisstraf. Van Duin is thans in het Buitenhuis en is daar zeer lastig. Zelfs is reeds eenmaal weggeloopen, zoodat hij onder streng toezicht moet staan. Door de af deeling Bennebroek en Vo gelenzang van de Algemeen© Vereeni- ging voor bloembollencultuur zal van 28 Maart tot en met 1 April te Bennebroek eene tentoonstelling gehouden worden, hoofdzakelijk van bloemen en van bol- en knolgewassen. De deelneming is blijkens de toege zegde inzendingen groot en de ten toonstelling belooft zeer aanzienlyk te zyn. De geruchten omtrent de sehatfe, door de strenge vorat van den jongsten winter aan de bollen toegebracht, zyn zeer overdreven en voorban*, j Over de schade welke'natnurlyk niet kan uitgebleven zijn zal eerst geoordeeld kunnen worden in het begin der maand Mei, wanneer uit de meer of minder krachtige ontwikkeling der plan ten kan blijken of de gewassen veel ge leden hebben of niet. De levering van graan ten behoeve der garnizoessbakkery te Utrecht is deor den minister van Oorlog toegewezen aan den heer H. H. Van Waveren, te Hillegom, n.l. 600 HL. witte tarwe k f 7.59 per HL., wegende 76 Kg., alsmede voor de bakkerij te Harderwyk 270 H. L. witte tarwe, a ƒ7.74 per H. L., wende 76 K. G. De vastgestelde en Woensdag gesloten kiezerslijsten in de gemeente Zandvoort bevatten 156 hiezera, zoowel voor leden van den Raad, als voor leden van de Provinoiale Staten en voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Aanbestedingen. Aan het ministerie van Waterstaat is Woensdag aanbesteed: lo. de uitvoering van werken tot voortzetting der norma liseering van de Waal onder de gem. Ubbergenboven de Groer.elanden prov. Gelderland, tusschen de kilometer- raaien XIX en XXI dor herziene riviarkaart. Minste inschrijver was J. P. de Groot, Giassondam, voor 33740 2o. het bouwe© van eene sluiswachters- woning met bergplaats bij de schutsluis op de omgelegde vleatensche Watering onder de gem. Utrecht, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste iBsehrijver was W. van Dijk, Jutphaas, voor ƒ4200. Haarlem, 25 Maart, Heden werd door den majoor eerstaanwezend ingenieur by enkele inschrijving aanbesteedhet maken van inlaatduikers in de Waarder-, Veer- en Zuiderpolders, onder het be heer der genia alhier. Raming ƒ18,900. Laagste insohryver B. Zuithef, alhier voor f 17,845. Naar w ij vernemen, zal H. M. de Koningin-Regentes met H. M. de Koningin bij haar verblyf te Gersau aan het Vierwaldetattermeer niet in //hotel Muller", dooh in een daartoe afgehuurde villa in het park Flora aldaar, zynde een dépendanee van dat hotel, haar intrek nemen. De fraai aangelegde villa met haar salons en groote verscheidenheid van kamers, is ten volle ingericht voor het bedoek van vorstelijke personen. (Zceuwteh Dbl.) OFFICIEELE BERICHTEN. By kon. besluit in benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter stand plaats de gemeente Ouder-Amstel, P. li. Willems, candidaat-notaris te Rotterdam, en tot notaris binnen het arr. Amster dam, ter standplaats Amsterdam, J. Broens, candidaat-notaris aldaar. Bij kon. besluit zyn herbenoemd tot kantonreohter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam no. 1, rar. J. H. Muller en mr. J. C. van Eyk in het kanton Winschoten, mr. A. J. de Sit ter; In het kanton Rotterdam no. 2, mr. M. W. C. Melchersin hef kanton '•Bosch, jhr. mr. G. A. J. van Sasse van Ysseltm het kanton Oostburg, H. C. Couwenbergin het kanton Heusden, W. Kruiswijkin het kanton Utrecht, mr. D. Ragay; in het kanton Heerlen, J. W. A. Dautzenbergin het kanton Terborg, mr. F. H. Losecaat Vermeer; in het kanten Breuhelen- Nyenrode, J. Th. A. Breams; in ket kanton Groningen, mr. J. A. Teilegen. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het ooilege van regenten over de gevangenissen te Alkmaar, mr. F. F. Karseboom, subs.-officier van justitie bij de arr.-rechfcbank aldaar. Bij kon. besluit, is benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot officier van gez. Ie hl. de ©ffiier van gez. 2e kl. J. Rentmeester, van dat personeel. By kon. besluit is benoemd tot ad junct-commies bij het depart, van wa terstaat, handel en ny verheid F. W. van der Du88en, thans Ie klerk. Bij kon. besluit islo. de luit. ter zee le kl. J. H. Bneeker Andreas met 16 April a. s. eervol ontheven van do waarneming der betrekking van inspec teur van 's rijks stoomvaartdienst, tevens lid dei' commissie tot het examineeren van zee-offleieren, enz.en 2o. de waar neming dier betrekkingen tijdelijk op gedragen aan den kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema. Bij kon. besluit is met 1 April aan den eersten teekenaar by 's rijks werf te Amsterdam J. A. Ter Wolde, den teekenaar le kl. by dis werf L- Happée, en den schipper bij die werfB.de Kam, op hun verzoek, ter zake van meer dan 95jarigen ouderdom en meer dan lOja- rigen dienst, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens toekenning van het pensioen, waarop zij volgens de wettelyke bepalingen recht hebben. De minister van Binnen- landsche Zaken heeft de commissarissen dea Konings verzocht zich in het ver volg ter bekoming van verlof tot afwe zigheid, rechtstreeks by een op zegel geschreven adres te wenden tot do Koningin-regentes. De minister van Oorlogia in de laatBte dagen herhaaldelijk aan het dep. van Marine geweest, hetgeen in verband wordt gebraoht met een eventueel optreden van generaal-majoor BeFgansius als minister van Marine, ad interim. De minister van Finan- cien heeft het by de Maastrichtenaren gehoel verkorven, door aan de Vereeni- ging tot bevordering van de veemarkten en van den kleinhandel aldaar de ver gunning te weigeren tot het houden van een verloting, ook vau voorwerpen, bestemd voor huiselijk gebruik. Drie maanden lang had de minister op een antwoord laten wachten en toen alleen toegestaan, dat vee- en landbouwvooz- werpen mochten worden verloot. Men wil te Maastricht sm weten welke geheime vyand de Vereeniging by den minister belasterd heeft en kaar FEUILLETON. Naar hét eng el» ch A. CONAN DOYLE. 27) HOOFDSTUK X. Hei uiteinde van den eilandbewoner «Hij was slim genoeg om dit te kunnen doorzien. Onder be- pkking van de duisternis hadden zij hun hoofdkwartier verla ten, en vóór dat het helder dag was, wilde hij terug zijn. Vol- jS*ns juffrouw Smith was het drie uur, toen zij met de boot Vertrokken. Een uur later zou het helder dag zijn en vele men den zich reeds naar htm werk hebben begeven. Daarom zouden 3' v°*Sens mijn meening, niet ver de rivier zijn afgestoomd. r? betaalden Smith goed, opdat hij zijn mond zou honden, Inleiden zijn barkas voor zich met het oog op de latere ont- I chting en snelden met den schat naar hunne woning. Over een paar dagen, wanneer zij eerst in de gelegenheid zijn geweest om in de dagbladen te lezen, hoe men de zaak beschouwde, öi of men ook eenigen argwaan had opgevat, zouden zij zich onder bescherming van de duisternis, naar een schip te Graves- end of in de Dorons begeven, waar zij ongetwijfeld reeds hun overtocht naar Amerika of naar de Koloniën hadden genomen." z/Maar de barkas? Zij hebben die toch niet kunnen meenemen naar hun huis!" //Juist. Ik beweer, dat de barkas niet ver weg is, alhoewel zij onzichtbaar schijnt te zijn. Ik heb mij toen in de plaats gesteld van Small en de zaak bekeken zooals iemand als hij dat doen zal. Hij zou waarschijnlijk van oordeel zijn, dat hij door de boot terug te zenden of bij een aanlegplaats te laten liggen, een vervolging zeer gemakkelijk zou maken, indien de politie hem op het spoor kwam. Hoe kon hy nu de barkas verbergen en haar toch bij de hand hebben, wanneer hij haar noodig had? Ik vroeg mijzelf af, wat ik doen zou, wanneer ik in zijne schoe nen stond. Volgens mijn meening was dit maar op één manie» mogelijk. Ik zou de boot naar een scheepstimmerman laten brengen, en hem bevelen, er eenige onbeduidende herstellingen aan te doen. Hij zou dan de boot op de werf of in de loods plaatsen* eoodat zij werkelijk verborgen was en ik haar toch ieder oogenblik zou kunnen gebruiken." „Dat schijnt zeer eenvoudig." „Het zijn juist de meest eenvoudige zaken, welke zoo bizon der geschikt zijn om over het hoofd te worden gezien. Ik be sloot evenwel om naar dit plan te handelen. Ik vertrok dadelijk als zeeman gekleed en ging de werven langs de rivier onder zoeken. Vijftien had ik er reeds bezocht, maar tevergeefs, toen ik bij de zestiende Jacobson's vernam, dat daar twee dagen geleden de „Aurora" was gebracht door een man met een houten been, die eenige onbeduidende verbeteringen aan het roer had willen laten aanbrengen. „Het roer is nog zeer goed," had de meesterknecht gezegd. „Daar ligt zij, met die twee roode randen." Op datzelfde oogenblik verscheen niemand anders dan d© rechtmatige eigenaar, Mordecai Smith. Hij scheen eenigszins door den drank beneveld. Ik zou natuurlijk niet ge weten hebbea, wie hij was, wanneer hij niet zijn Daam en dien van zijn boot luid had uitgeschreeuwd. „Ik heb de boot van avond om acht uur noodig," zeide hij, „acht uur precies, want ik moet twee heeren vervoeren, die niet willen wachten." Zij hadden hem klaarblijkelijk goed betaald, want hij was zeer mild met zijn geld, en deelde shillings onder het werkvolk uit. Ik volgde hem op eenigen afstand, maar hij trad een bierhui» bin nen, zoodat ik naar de werf terugkeerde, en daar ik onderweg toevallig een van dt jongens tegenkwam, beval ik hem om een wa kend oog te houden over de barkas. Hij zal bij den oever staan en met zijn zakdoek wuiven wanneer de boot vertrekt Wij zullen in de nabijheid blijven liggen, en het aou mij zeer ver wonderen, wanneer wij de mannen zoowel als den schat, niet spoedig in onze macht hadden." „Gij hebt dat plan zeer netjes gemaakt, of gij de gosde man nen voor hebt of niet," zeide Jooes, „maar wanneer deze zaak aan mij was overgelaten, dan zou ik eenige politie-agenten naar Jacobson's Yard hebben gezonden en de bedoelde personen hebben laten gevangen nemen, Wanneer eij daar kwamen."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1