NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Schat van den Eadjah. 8e Jaargang. Zaterdag 28 Maart 1891. No. 2373 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE^: nabetrachting; S T A D-S N I E U \V S. A. J. FEUILLETON. HAARLEM"» Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschyDt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BnreauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door allo boekhandelaren en courantiorê. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBGOB5 en J. B. A VIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Cénèrale de Publicite Ftrangère G. L. JjbVBB CoJGJlft F. JONP3, Succ., Parijt 3ibit Faubourg Montmartre. uit den O-emeezitoraacl. XXIII. Men beeft kunnen lezen, op welke manier het Stadhui» zal worden ver bouwd. In het voorstel spraken Burge meester en Wethouders oak van het wegbreken van den fraaien, antieken schoorsteen in do Raadszaal, maar de heer Bijvoet verzekerde, dat nóch de Commissie van Fabricage, nóch de ge meente-architect van wegbreken hadden gerept, wel van aohteruit brengen. Sloo ping zou ook werkelijk jammer zijn ge weest, en ik was er dan ook blij om, dat de heer 't Hooft aanloiding gaf tot eene geëacktenwisseling, waarvan het einde was, dat aan den schoorsteen veorloopig niet zal worden geraakt. Mij dimkt, het is ook niet noedig en de heer de Breuk had gelgk, toen hg de leelyke kaokel, din als een zwaTte dikzak midden in de zaal is neergeval len en een pijp heeft, zoolang als een droogstok, weg wou hebben en onder den kleinsten schoorsteen een kachel zetten. Daar hoort zoo'n ding dan ook, zou men zeggen. Alison beklaag ik de heeren die er vlak voor zullen zitten en het is ®ea geluk, dat de heer Lodewijks een hunner is, ter beoordeeling van den gewensohten warmtegraad. Dit jaar komen er dus zes nieuwe Raadsleden bij. Waar die vandaan moe ten komen, terwijl men al zooveel moeite heeft om er nu en dan den te krijgen, is m^j een raadsel. Deze wil niet, gene kan niet, een derde durft niet, een vierde wil wel, maar men wil hem niet en zoo dient aten minsten» ze» namen te noemen, oh er een onder te vinden, die zieh bereid verklaart. Yoor zes vacatures zullen, volgens dezen maatstaf, zes ea dertig namen noodig wezen. Ik stel voor, dat we nu maar vast beginnen met er over te denken. Misschien zijn we dan in het najaar joist klaar. De «vergoeding van diensten," door de gemeentereiniging bewezen, is na toch in belastingvorm gebracht. Toen nu de heer Van Styrum sprak over een belastingschudde do heer De Kanter het hoofd. Het is dus (als ik dat hoofd schudden goed begrjjp) geen belksting, maar alleen gegoten in belastingvorm. Na, ik heb er vrede mee, ik moet wel, maar duidelyk is het mij lang niet. En koe moet het nu met de buiten Haarlem wenende eigenaars van huizen ia ooze gemeente, dien volgens den heer Yan Styrum, geen gemeentelijk* belasting kan worden Opgelegd? Is voor éie haak een oeg gevonden, waar hij in past? Het sehijnt wal zeo, vrant niemand repto daar mesr van. De meeste discussie kwam over het voorstel van het Dagelij kgch Bestuur, om de kinderen van buiten, die de scholen van juffrouw Klomp, van de heeren Hubregtse en Graaü bezoeken, dubbel schoolgeld op te leggen. De heer Krol was tegon het voorstel, omdat di9 scholen, althans de twee eerstgenoemdo, ziohzelven bedruipen de heer Waller sprak van een jaarlijksoh tskort van 5000. De heer Krol had zijn oijfers van het Stadhuis en de heor Waller zal de zyuo toch ook daar wol vandaan hebben gehaald Beide bereke ningen waren dus even oifioieel. Ik voor zag al een voorstel (van den heer Bijvoet bijvoorbeeld) om de zaak tot nader on derzoek, tet de volgende vergadering te verschuivenmaas daarvan was geen sprake en het einde was, dat de eisch van B. en W. wat werd gekort wiekt voorstanders en tegenstanders van de verhoogiDg besloten, het verschil maar te dealen. De leerlingen van buiten zul len do helft meer schoolgeld moeten betalen, dan de kinderen van de haarlem- sche ingezetenen. Nu kwamen B. on W. aan met een voorstel, om hen uit te noodigon enne dergelijke regeling ook te ontwerpen ▼oor leerlingen van buiten, die hier de hoogere burgerscholen on het gymnasium bezoeken. Men herinnert sich, hoe ver leden jaar een voorstel oh deze leer lingen van die scholen te weren, Aasco maakto. Ook deze soheolgeldvorhooging wilde er niet in, naar Hg toeschoen uit vrees voor het verlies van de sub sidie van het Rgk. Do voorzitter trachtte weliswaar, den Raad nog gerust te stel len door de belofte, dat het Dagel. Be stuur eerst den minister zou raadplegen en door geheimzinnige toespelingen te maken op een hooggeplaatst ambtenaar, die Z. E. A. zou gezegd hebben, dat het heusch geen kwaad koa de fiaad had er geen zin in en de jongens van buiten, die middelbaar en hooger onderwijs go- nieten, sullen dus niet zooals hunne broertjesdia de opleidingsscholen be zoeken, meer schoolgeld moeten betalen. Nu is óan ding merkwaardig. Bij do dis cussie over de verhooging van het school geld voor de opleidingsscholen, werd de kwestie van billijkheid gebruikt als knods, om de tegenpartij neer te vellen, «'t Geld beteekende niet zooveel," zei men, en de voorzitter beweerde met een zekeren magistralen zwier «Och, die enkele honderden guldens, 't is de moeite niet weerd Goed, om het principe van billijkheid besloot men dus tet verhooging. Maar toen het middelbaar en hooger onderwijs ter sprake kwam, toen was het billijk heidsbeginsel uit wandelen gegaan, den kelijk naar den Minister of naar dien hooggeplaatsten persoon, van wien de burgemeester éprak. Althans, men sag het niet wéér. Het voorzicktigheidsbegicsel (men weet, de subsidie is lang niet onbedui dend) behaalde de overwinning. Den heer Krol moge het troosten, dat de hooggeplaatste personen die de burge meester te hulp riep, bij den Raad niet zwaarder wogen dan even te voren zijne cijfers. Het moet wel plezierig wezen voor eene leerares die heengaat van eene school, wanneer onmiddellijk daarna niet alleen versterking van leerkracht wordt gevraagd, maar ook geconstateerd, dat ƒ1400 eigenlijk eea billijk salsris is, terwijl zij (de heeDgaande) nooit meer dan f 1200 heeft geaoteD. Haarlem 27 Maart 1891. Do eerste cursus van de herhalings school, die dezen winter in de Burger school op het Klein Heiligland gehouden werd, eindigde met het begin der Paasch- vacantie. De proefneming met deze school genomen is uitstekend geslaagd. Bijna alle leerlingen toch, die het onderwijs gevolgd hebben, zijn van het begin tot het eisade gebleven ea hebbeai dus den geheelen cursus meegemaakt. Vaa de leerlingen der hoogste klasse is geen enkele jongen tu^schcntgds vertrokkea; wei een bewg's, «eau het onderwys door hen op prijs werd gesteld. Geen wonder ook als het geheel voor het praktische leven is ingericht. Het oadcrwgs ia tee kenen en handwerken was berekend naar de behoeften van den werkenden stand. Het ging verder dan de dagschool geven kan; dus zagen de leerlingen zeer goed ia, dat zij boter toegerust werden voor het dagelijksch leven. Voorzeker zal de volgende cursus, waartoe de leerlingen zich in de laatste week van Augustus bij ket hoofd der school, den heer P. D. Graaff, kunnen aanmelden, met geen geringer aantal aanvangen, dan de eerste cursus ueed. De kosten toch voor een geheelen cursus bedragen 2, voor minvermogenden is dit ƒ1 en voor onvermogenden niets. Mogo de school voortgaan nuttig te werken voor den aanstaanden arbeider, die vooruit wil Op het eerstvolgende feest van de aid. Haarlem van don Volksbond, dat Vrijdag 8 April e. k. zal plaatshebben, zullen medewerkeu het kwartet Loreley, de schermvereeniging «Ripperda," de vereeniging «Mars," de hollandsche ko miek en coupletzanger Henry Strous en een trio dat zeer geroemd wordt, bestaande uit twee cithers en een gitaar, evenals Straus behoorendo tot het be kende gezelschap Wittkower Gerson, te Amsterdam. Scliermexamen der leerlingen van den teer Donderdagavond werd door leerlingen van den heer A. J. Megerink, leeraar in de gymnastiek en het scharmen, alhier, in de groote zaal der sociëteit «de Kroon", het sehermexamen afgelegd. Te 10 min. voor 8 marcheerden een 17-tal jongelieden onder laiding van hun leermeester binnen. Hun riet kostuum trok zeer de aandacht en maakte een gun8tigen indruk op de talrijke aanwe zigen, waaronder wg tot ons genoegen een groot aantal dames konden tellen. Nadat de jongelui front voor de jury hadden gemaakt, nam de heer Megerink het woord, riep allen het wolkom toe en dankte voor de belangstelling in het schermesamen, betoond door de talrijke opkomst. ZEd. besprak de noodzakelijk heid van de lichaanasontwikkelingwees op het verband tus9chen geest en lichaam, daar slechts in een gezond lichaam eon gezonde ziel ban wonen, ena. De heer Meijerink moest tot zijn leedwezen mee- deelen, dat de heeren Hamburger en Dree8e, van Amsterdam, zich door ambts bezigheden tot hun spgt genoodzaakt hadden gezien te bedanken als examen leden. De jury bestond nn uit d© heeren S. J. van Menrs, sergeant-majoer ves ting-artillerie, Amsterdam, en de wacht meesters W. Hendricks en Helmers, van het 2e reg. huzaren, alhier. Het prévdt-examon, dogen on sabel, nam hierop een aanvang. Hoewel hier en daar een klein vlekje was aan te wyzen, waarschijalgk speelde een zekere zeer verklaarbare opgewondenheid den jon gelui parten, waren over het algemeen de stand en verschillende parades en aan vallen zeer goed te noemen, enkelen zelfs bewaarden over 't gekeel een zeer goede houding. Het meester-examendegen, volgde. Was een der candidaten in het begin zeer zenuwachtig, spoedig veranderde dit, en vooral toen beiden met elkaar in het krgt traden, ontwikkolde zieh een waar meesterlgk gevecht. Zelden zagen we van amateurs zulke prachtige standen, als hier. Vooral bg het «om de laatste drie", ging het er heet toe. Een luid applaus van ket publiek was hun dank. Bij het próvót-examen, sabel (holl. meth.J werden de verschillende lessen zeer correet geslagen, ook het trekken viel in den smaak, evenals het próvót- examen volgens de fransehe meth. Het glanspunt van den avond was de «degen- colonne". Bij het prévót-examen langen stok, vielen nog al eenige flinke slagen, terwgi bij het meester-examen laDgen stok, heft tweetal candidaten, dat reeds telkens bg zijn optreden werd toegejuicht, toonde, ook dat wapen volkomen in zijn macht te hebben. De lessen langen stok werden door hen zonder commando geslagen. Hierna volgde het prévót-examen korten stok, volgens de fransehe en hollandsehe meth., evenals bet meester examen. Het trokken liep vlug van stapel, rechts en links werden slagen ontvangen en uitgedeeld. Na afloop van het examen verwijderd» zich de examen-commissie, terwgl men belangstellend op den uitslag wachtte. Na verloop van een kwartier kwam de jury terug, waarna de heer van Mours het woord nam. Na eenige opmerkingen gemaakt te hebben, ken de heer van Menrs den heer Meijerink gelukwen- schen mjt den nitslag van het examen. ZEd. spoorde de jongelui aan voort te gaan met zich te oefenen onder leidiDg van hunneD instructeur, terwijl aan de heeren Klinkhamer en Maks een hizonder woord van lof toegebracht word voor hun uitmuntend werken. De uitslag van hot examen was als volgt De heeren J. M. Klinkhamer en H. F. Maks werd het brevet als meester op degen, sabel, langen en korten stok uitge reikt, terwgl aan J. C. Rijk, H. F. Eilbracht., P. W. van Doorn, F. H. H. C. Strieker, P. S. Ger- J. L. Brantjes, R. Grlü, B. G. Polak, K. Hontmao, D. H. van Someren Grove, J. van Doorn en C. Strieker hes brevet als próvét op verschillende wapens word uit gereikt. Deze uitslag word met lnid applaus begroet. De jongelui vereerden den heer Megerink een paar prachtige wand versieringen, als een bswgs van hulde voor zijne onvermoeide zorgen bij hunne opleiding aan hen besteed. Donderdagavond heeft een mansper soon van omstreeks 30 jaren, die zich met eon bedelbrief aanmeldde ten huize van den beer C. K. aan den Dreef al hier, terwgl de dienstbode met dien brief naar binnen was, zich is de vestibule schuldig gemaakt aan diefstal van ©en zwartzijden parapluio met bruin hand vat, waarop »en zilveren plaatje met de lettors C. K. Woensdagavond is eene 30-jarige dienstbode, die, haar vrijen avoad heb bende, zioh met hare zuster huiswaarts begaf, op straat plotseling doodgebleven. Boers, B. lings, N. Chits, E. Houtman, Naar het engelsck A. CONAN DOYLE. 27) HOOFDSTUK X. Het uiteijide van den eilandbewoner. Ongemerkt was zij tusschen eenige vaartuigen voortgegleden, zoodat de boot bijna reeds in volle vaart was, toen wij haar zagen. De barkas doorkliefde het water met buitengewone snel heid en hield haar koers zoo dicht mogelijk langs den oever. Met ernstigen blik sloeg Jones haar gade en schudde het hoofd. «Zij gaat zeer snel," zeide hij. «Ik betwijfel het of wij haar zullen inhalen." «Wij moeten haar inhalenriep Holmes binnensmonds uit. «Stookt het vuur op Laat de boot haar toppunt van snel heid bereiken I Al zou zij verbranden, wij moeten de «Aurora" inhalen De boot sneed met groote snelheid door het water. Een dof geloei deed zich uit den stoomketel hooren, en de sterke ma chine bonsde en suisde alsof het een groot hart van staal was. Met iederen slag van de machine zaten wij in de boot te schok ken en te trillen. Een groote lantaarn op den boeg wierp een grooten, gelen, flikkerenden lichtstraal in het water. Recht voor ons toonde ons een zwarte vlek, waar de «Aurora" zich bevoud en een witte streep schuim wees ons haar spoor. Wij stoomden voorbij vracht schepen, stoombooten en koopvaardijschepen, die zoowel stroom opwaarts als stroomafwaarts gingen. Stemmen riepen ons toe uit de duisternis, maar de «Aurora" vloog steeds pijlsnel voort, en wij volgden haar met een even groote snelheid. «Stookt het vuur op, mannen, stookt het vuur opriep Holmes uit en keek in de machinekamer, terwijl de helle gloed van beneden een rood schijnsel wierp op zijn scherp, levendig gelaat. «Maakt zooveel stoom als gij kunt." «Ik geloof, dat wij een weinig winnen," zeide Jones en hield zijn blik op de «Aurora" gevestigd. «Daar ben ik zeker van," zeide ik. «Over een paar minuten hebben wij haar ingehaald." Het noodlot scheen ons echter te vervolgen, want op dat zelfde oogenblik scheidde een sleepboot, met drie schuiten acu ter zich, ons van elkadr. Slechts door het roer bliksemsnel om te gooien, konden wij een aanvaring vermijden, en nog voordat wij, na een omweg te hebben gemaakt, onzen weg konden ver volgen, had de «Aurora" reeds meer dan tweehonderd meter op ons gewonnen. Zij was echter nog duidelijk te zien, het twijfel achtige schemerlicht had plaats gemaakt voor een helderen avond. Het uiterste werd van den ketel gevergd, en de wanden van den boot trilden en kraakten bij iederen slag van de machine. Wij waren reeds voorbij de west-indische dokken, het lange Deptford Reach en voorbij Isle of Dogo. De donkere vlekvoor ons vertoonde zich weldra in meer duidelijke vormen aan onze blikken. Jonas richtte de lichtstralen van een der lantaarns op de «Aurora", zoodat wij de gestalten op het dek duidelijk kon den onderscheiden. Op de voorplecht zat een man met iets zwarts tusschen zijne knieen, waarop hij al zijn aandacht geves tigd scheen te houden. Naast hem lag een donkere massa, die in vorm eenige overeenkomst had met een newfoundlander hond. De zoon van Smith hield het roer vast, terwijl ik bij het schijnsel van den rooden gloed den ouden Smith, tot op het middel ontbloot, haastig steenkolen op het vuur zag werpen. In den beginne hadden zij misschien reeds vermoed, dat wij hen vervolgden, maar nu wij iederen draai, iedere wending meemaak ten, kon er voor hen geen twijfel meer bestaan. Te Greenwich waren wij nog slechts driehonderd voet van hen verwijderd. Te Blackwell kon de afstand niet meer zijn dan tweehonderd en vijftig voet. In mijn loopbaan, vol afwisseling, heb ik in verscheidene landen vele menschen achtervolgd, maar nooit heeft een vervolging mij in zulk een toestand van zenuw- aohtige opgewondenheid gebracht als deze tocht op de Theems. Langzamerhand werd de aistand tusschen de beide booten kleij

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1