van sienographische werkzaamheden te worden belaet. Men is lid van den Bond door lid te zijn eener Afdeeling of door reehtstreek- sche toetreding als algemeen lid. Ook voor de beoefenaars van andere stelsels is onder zekere beperking toetreding tot den Bond mogelijk gemaakt. Staande de vergadering werd het schoone succes bereikt, dat de onlangs opgerichte /Stenografen-Vereenigiog" te Leiden, Rotterdam, Haarlem en Schiedam als Afd. toetraden, terwijl drie heeren zich opgaven als algemeen lid, waarvan één beoefenaar van een ander stelsel dan het naderlandsche. Het hoofdbestuur is samengesteld als volgt N. C. Hennis te Haarlem, Voor zitter, J. J. v. d. Berg te Leiden, Secre taris, J H, Kray te LeideD, Penning meester, S. Linnebrink te Schiedam, 2e Commissaris, terwijl de tot le commis saris benoemde niet ter vergadering aan wezig was. Voor de technische aangelegenheden doet de Bond zich voorlichten door een adviseur, waartoo werd benoemd de heer H. J. van den Berg, te Leiden. Verzoeken om inlichtingen betreffende aanleering der aten. te airesseeren aan den adviseur, betreffende het lidmaat schap aan den secretaris. Men leest in de N. Rott. Ct De heer A. Faassen, directeur van den Nieuwen RotterdamscheD Schouw burg op den Cooisiogel, Ia geëngageerd bij den Tivoli-schouwburg, en zijn ge zelschap wordt met het einde van dit seizoen ontbonden. De schouwburg, waarin dit gezelschap werkte, zal hierom echter niet ledig ge raken. De heer A. Saalbora zal er in trekken, als directeur-gérant en hoofd regisseur van eene tweede Nieuwe Rot- terdamsche SchouwburgvereenigiDg. Ge lijk van zelf spreekt, moet de zaal her steld, moet er voor behoorlijke décora- ties gezorgd werden, eer de heer Saal- born met zya gezelschap de voorstellin gen kan beginnen. Een en ander zal echter zóó vlug gedaan wordeü, dat het theater in 't begin van Augustus zal kunnen worden geopend. Wio het nieuwe gezelschap zullen uit maken dat kannen wij nog niet zeg gen wel dat mevr. Saalborn Jeanne de Groot er de ster van zijn zal. Behalve gewone tooneelstukken, zul len er ook operettes, als de //Bettelstu- dent, Der arme Jonathan" en balletten als de //Puppenfee" worden gegeven, En de reeks voorstellingen zal beginnen met eenigo lyrische drama's, als Char lotte Corday, van P. Benoit, Goethe' Egmont, met muziek van Beethoven, waartoe de abonnés der Opera, die een paar voorstellingen tekort gekomen zijn, zullen worden genoodigd. Veelzijdigheid zal men dus dit réper toire stellig niet kunnen ontzeggen, Uit Rotterdam wordt aan het Fad. geschreven Thans is de reden bekend, waarom Ludwig Felix Brandts Buys den direc teurstaf heeft nedergelegd van Rotte's Mannenkoor. Genoemde Zangvereeniging had namelijk plan om in Augustus naar Keulen te gaan, hetwelk niet naar den zin van den directeur was. Op de laat ste vergadering, 11. Donderdag, kwam het voorstel ter sprake, en met 69 tegen 9 stemmen werd besloten naar Keulen te gaan, waarop de heer Brandts Buys zijn ontslag nam. De heer Ignaz Pollak te Rotter dam maakt in een brief aan de dagbla den bekend, dat hem de directie voor de opera voor het volgend seizoen is opgedragen en hij in afwachting daarvan reeds met verschillende kunstenaars on derhandeld had. van H. M. zal worden zorg gedragen. Dinsdag heeft H. M. de Ko ningin-weduwe, regentes, in een bizonder gehoor ontvangen baron Von Saurma- Jeltsch, die aan H. D. zyne terugroe- pingsbrieven heeft overhandigd als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, bij het Nederlandeehe hof. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij koninklijk besluit is R. C. Kroes sen, thans lid in den Raad van Ned.- Indië, benoemd tot vice-president van dien raad, en W. O. Galloie, algemeen secretaris van het goevernement van Nederlandsch-Indië, tot lid in den raad van Ned.-Indië, beiden met ingang van April. Bij koninklijk besluit is aan P. L. ,n Ogtrop, lid en voorzitter van den Raad van toezicht op de rijkspostspaar bank te Amsterdam, als zoodanig, inge- olge het bepaalde bij artikel 3 der wet van 25 Mei 1880 en volgons den daar voor va8tgesteldeH rooster, met 1 Apiil aftredende, met ingang van dien dag een eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking, met dankbetuiging voor de door hem aan dea lande bewezen dien sten, en is tot lid van den gemelden raad benoemd mr. A. Kerdijk, lid van do Tweedo Kamer der Staten-Generaal, te s Gravenhage. Bij koninklijk besluit is aan den eer vol ontslagen eommies bij de directie der marine te Willemsoord C. Meijers, ter zake van vijf-sn-zeatigjarigen. ouder dom, met ingaDg van 1 Oct. pensioen verleend, teQ bedrage van f 1250. Bij koninklijk besluit zyn bij 's rijks werf te Amsterdam, bevorderd: tot lste teekenaar, de teekenaar late klasse G. L. Geroertot teekenaar late klasse de teekenaar 2de kl. P. J. Roos tot teokenaar 2de klasse, de teekenaar 8de klasse N. J. Grondhouten met ingang van 1 Mei a.s.: tot bootsman, de com raandeur der takelaars on zeesjouwers H. Verbruggen. Bij koninklijk besiuit is de waarneming der betrekkingen van directeur-admini strateur van het weduwon- en weezen- fonds der militaire officieren bij de zee macht en van voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, tijdelijk opgedragen aan den gepensioneerden schout-bij-naehUtitulaïr W. L. A. Gericke. Bij koninklijk besiuit zyn benoemd tot adj,-commies bij het hoofdbestuur der posterijen G. J. W. Matla, thans klerk van de lste klasse bij de rijkstelegraaf en tot adj.-commies bij de directie der rijkspostspaarbank H. J. Nolkmaars en H. K. J. Miehaelis, thans klerken ter directie. Bjj koninklijk besluit is de met verlof hier te lande aanwezige dirigeerende officier van gezondheid lste klasse van het leger in N.I., F. van Gelder, op verzoek, eervol uit de militaire dienst met toekenning van pensioen Bij beschikking van den minister van BinDenlandsche Zaken is tot lste klerk bij zijn departement benoemd C. L. Du Saar, thans 2de klerk. De audiëntie van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal Zaterdag niet plaats hebben. BINNENLAND. Op las t van Hare Majesteit de Koningin-weduwe, regentes, brengt de directeur van het Kabinet des Konings ter algemeene kennis, dat, gedurende Hoogetderzelver verblijf in het buiten land, alle aan H. M. gerichte brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet des Konings, alwaar voor eene geregelde doorzending der stukken aan het adres De commissie van voorbe reiding uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp betrekkelijk het faillisse ment en de surséance van betaliDg, heeft een leiddraad vastgesteld voor het onderzoek van dat wetsontwerp in da afdeelingen. Voor algemeene beschouwingen heeft do commissie de volgende punten gefor muleerd I. Opmerkiagen van algemeenen aard betreffende het geheele ontwerp. H. Is eene afzonderlijke wet op fail lissement en surséance van betaling raad zaam, dan wel do opneming der des betreffende bepalingen in een of meer on zer wetboeken meer gewenscht? III. Wat is verkieslijk: een systema tische indeeling, waarbij materieel en formeel recht uit elkaar worden gehou-' den, dan wel eene meer practisehe, het ontwerp aangenomen, waarbij de gang van het faillissement-proees in zijne verschillende stadiën wordt ge volgd Naar het Fad. verneemt heeft de afgetreden minister van Marine de sehout-by-nacht H. Dyserinck, aan H. M. de Koningin-Regentes zyn eervol ontslag uit den zeedienst en pensioen aangevraagd. Naar wij vernemen heeft d regeering eene herziening voorgenomen van de regeling der voorwaarden tot erkrijgiDg der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende, en heeft zij daarover het advies van verschillende deskundige colleges ingeroepen. Edele Sportl Uit Batavia werd in een der mailbladen gemeld Om aan een jacht op kaaimannen beter succes te verzekeren, indien de Tsare- witch (russische kroonprins) daarin lnst mocht hebben, worden honden in de riviermondingen geicorpen tot lokaas. Aan de ambtenaren der centrale eontróle van nederl.-spoorwegen te Utrecht zal, als beloonicg voor het overwerken gedurende de laatste maan den, een gratificatie worden toegekend van ééa maand bezoldiging. (Jap.) Prof. P. W. A. Cortvander Linden, hoogleeraar aan de rijks-univer siteit te Groningen, heeft zijne benoeming tot hoogloeraar aaa de universiteit te Amsterdam aangenomen. Ter verkryging van eene akte als onderwijzer of onderwijzeres bij het lager onderwijs hebben zich te Am- sterdom 163 candidaten aangemeld. Het schriftelijk gedeelte van het examen vangt heden aan in het gebouw van de maatschappy voor dea werkenden stand aldaar aan den Bloveniersburgwal. Wederom heeft de delftsche politie een valschen gulden in beslag genomen, die de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1865 draagt. Het randschrift //God zy met ons" ont brak. Op laat der justitie is te Maastricht gevangen genomen A. v. B, herbergier, verdacht van oplichting ii zake het stellen van nummerverwisselaars voor de nationale militie. Maandagmiddag is de land- beuwer Putters, wien in de voorgaande week bij het aan de halte De Kijkuit van den spoorweg MeehelenTerneuzen plaats ge ..ad hebbend ongeluk de beide beenen werden afgereden, aan do gevolgen overleden. Het ongeluk heeft dus twee slachtoffers geëischt. Te Staet^bergen rs door de rijkspolitie aangehouden en gevankelyk overgebracht naar Breda J. H. Deze persoon oefende het beroep uit van won derdokter, verkocht fleschjes drank en poeders, en betastto tevens zieken. Hij gaf bij minvermogenden voor compagnon te zijn van een nieuwen dokter te Din- teloord. Pastoor Sletering te Har- lingen heeft aan de politie aldaar doen weten, dat het gestolen ambtsgewaad hem in goeden toestand is teruggezonden. De te Assen op bevel van den officier van justitie gevangen geno men beëedigde klerk ter griffie bij de rechtbank aldaar, was tot 1 Januari 11. tevens klerk bij den boekhouder-diaken der nederlandsch hervormde gemeente aldaar. Hij wordt beschuldigd, in de laatste 5 jaar omstreeks 3000 te hebben verduisterd ten nadeele van die diaconie. Nu de gure Maart, zonder één enkelen zomerschen dag gebracht te hebben, ten einde is, moge het vele een troost zijD, dat de volkstaal aan deze maand nog zooveel kwaads niet toe denkt. Het spreekwoord zegt//Witte Paa8ch geeft vette kaas, een groene Maart brengt zelden iets goeds, Maart in bloem, zotuer zonder dauw, de oogst verdroogd, de akker dor. Maartgroen is niet goed, Aprilgroen half goed. de aard, Maart met een langen staart brengt later spek en worst aan den haard." ArnhSt.) de australisehe klachten. regeering iDgekotne Leger en Vloot. In de legerplaats by Oldebroek zijn thans aangekomen de detachementen, welke moeten dienen om de legerplaats enz. in gereedheid te brengen voor de oefeningen, welke gedurende dezen zo mer zullen gehouden worden, en wel een detachement van hei vaste personeel der artillerie-schietschool, onder de be velen van den le-luitenant J. S. Tromp en waarbij de le-luitonant V. Noest, beiden van genoemde inrichting. Voorts een detachement trein met de nooöige paarden van het oe regiment veldartil lerie, welk laatste detachement den 3en dezer wordt verstsrkt met de noodige manschappen en paarden van het le regiment veldartillerie. Het zal dan ko men te staan onder de bevelen van den le-luitenant T. A. de Nede, van het Oostindische leger, gedetacheerd bij hot Se regiment-veldartillerie. Aan het dezer dagen verschenen Jaarboek van de Kon. Ned. Zeemacht (188990,) is het volgende ontleend Uit de mutatiën bij het personeel dek- onderofficieren en minderen blijkt, dat in het jaar 1889 werden aangeworven 502 koppen, tegenover een verlies van 409. Die cijfers waren in 1888 450 en 462, in 1887 387 en 412, de gedeserteerden en vau desertie teruggekeerden buiten rekening latende. Er werden in 1889 314 jongens aangeworven, tegen 266 in 1888 en 247 in 1887. Van de lichtmatrozen na 1877 door de opleidingsschepen afgeleverd waren dienst in April 1890 2304, terwyl dat cijfer in April 1889 2354 en in April 1888 2304 was, zoodat de ver liezen ongeveer zouden opwegen teges de door de Admv. Wassenaar geleverde aanvullingen. Tot April 1890 waren ontslagen van de sinds lö77 afgeleverde lichtmatrozen 870 koppen tot April 1889 707, tot April 1888 501, zoodat in 2 jaren 369 wer den afgevoerd, tegen 448 die in dat tijdvak op de oorlogsschepen overgingen. Van April 1888 tot April 1889 verlie ten van dio afgevoerden 77 den dienst wegons diensteindiging, van April 1889 tot April 1890 49, welke vermindering als een gunstig teeken moet worden be schouwd. Omtrent den gezondheidstoestand aaa boord der schepen in Oost-Indië wordt medegedeeld, dat het ziektecijfer ongun stiger was dan in het voorafgaande tijd- perk, waarvan de drukke diensten doer de marine in Atjeh gepresteerd, als oor zaak worden aangewezen. Te Atjeh bestond do algemeene dienst der oorlog88toomers in het met alle krachtsinspanning voortdurend en ge streng waken tegen allen in- en uitvoer en in het verhinderen van de visscherij zooveel zulks maar mogelijk was. Het varen aldaar geschiedde des nachts steeds met gedekte lichteü, tor- wijl ten anker liggende geene anker lantaarns mochten gehesehen worden. Onder de bovendien bewezen diensten moeten worden genoemd de kranige wy- ze, waarop de marinetroepen op Edi de landmacht hebben geholpen bij het ver meesteren van vyandelijke positieo aldaar, Na de uitbreiding die do af te sluiten kuststreek in Augustus 1890 onderging, was deze ïn 9 stations of kruisposten verdeeld I van Kwalla Atjeh tot Ba toe Kapal II van daar tot Segli; III van Segli tot Kwalla Batoe IV van daar tot Ajer LeboeV van daar tot Merdoe, VI van Merdoe tot Oedjong Radja; VII van daar tot Vlil van Passangan tot Telok Semaweh IX van daar tot Diamantpust. Zooveel mogelijk was elk der posten voortdurend door een schip bezet. De Java verleende steun 6n bescher ming aan eene expeditie naar Wan dammen en Wandessie op Nieuw-Guinea Financieel© mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hou. ders bevat o. a. de volgende opgave van minder conrante of incourante fondsei in de week, tot den datum van 31 Maart loopende, door hun tueschenfeomst handeld. Aaad. Ameriean Hotel (Mij. tot easpl. vaa het) k 130 Aand. Burger Bouw-Mij. Aand. K. N. Beiersch Bier-Brouwerij Aand. Dagbl. v. Z.-Holl. en 's-Grav. te 's-Hage. Aand. Goudache Waterl.- Mpy. te Gouda. Aand. Passage-Mpij. te Rotterdam h Oblig. N. I. Cult.-Mij. Aand. Petroleumbr. in N.-I. (K. N. M. t. E. v.) Aand. Rott. Deli-Mpy. Aand. Amst.Rhijnbeurtv. Scrip. Boxtel-Wezel spw. (van le Hyp. Oblig.) Aand. Leidsche Broodfab. Oblig. Concertgebouw te Amsterdam (Het) Aand. Geb. v. Kunstenen Woten8ch. te 's-Hage. Oblig. Nat. Artis Mag. Aand. Tivoli te Utrecht Aand. Batar. Zee- en Br. Assur.-Mpij. Aand. Holl. Soeiet. van 110 52£ 102 11436 40 104 60 170 37^ f 305. 42 35 100* 72 90 y 320 Blijkens het verslag, uitgebracht inój algemeene vergadering van de Neder- a rt d s c h e Grootboek-Bank li Amsterdam, zijn in het jaar 1890 aar gekocht bezwaarde kapitalen tot een no minaal bedrag van ƒ377,451. Dt wiaBt- en verlies-rekening wijst es voordeelig saldo aan van ƒ8306,19. Het dividend is vastgesteld op 6J4pet of 32.50 per aandeel. De heeren mr. E. N. Rahusenennn D. H. van Tienhoven, als com missak sen, en de heer mr. C. H. Hacko, a directeur asn de beurt van aftreding werden allen herkozen. werd na afloop daarvan belast met Meigroen heel goed, een j een onderzoek naar een afloopen en uit- gure Maart geeft des zomers een moorden van een onder britsche vlag vruchtbare gaard, koude in Maart,varend schip, op de Z.-W.-kust van wordt een lente te paard en zaait vrucht Nieuw-Guinea, volgens de daarover van VISSCHERI1. Enkhuizen. 31 Maart. Op giste ren en heden word alhier aangeven: 680tal (één tal is 200 stuks) haring, prijs aan don afslag 75 a 80 c. per tal Huizen, 31 Maart. Gedurende i voorgaande week werden hier voerd door 65-span schuiten ongeveei 80 last haring (ruim 60 tal gemiddell per span), de prijs was f 1.10 per tal zoodat de opbrengst van elke schot 33 a 34 bedroeg. K0L0HIEK. Uit Atjeh wordt van 19 en 22 Feot jl. aan de Jeli Ct. het volgende gemelö De posten werden nog steeds bes ten door benden Pedireezen, die de volkiug in de kampongs buiten postenlinio ook molesteerden. DezePeoi reezen behooren tot het krijgsvolk vsi wijlen Sech Saman, alias Tengkoe! Tiroe, en moeten thans door roof in hl levensonderhoud voorzien. Hoewel door eenige hoeloebalangs e: pinglima's de oudste zoon van den oral leden priester te Oelama is verhevK zal Tengkoe Amin niet veel aanhaoj hebben, omdat zijne benden bij do I) völking zich door knevelarijen geha hebben gemaakt en te meer, omdat Teng koe Amin's verheffing de goedkeuricj van den sultan niet heeft. Volgens berichten van buiten de lies zal do pretendent sultan eerstdaags, 17en of 20en van de maand Redjeb,aic naar Groot Atjeh begeven, om te Glie»! een opvolger voor den overleden Pacgli ma Polim aan te stellen en ook om bi graf van Tengkoe Di Tirou te bezoek Pangeran Hoesin, de oom van pretendent, die zich thans te Paloji Pedir bevindt, zal van daar zoo spoedH doenlijk n*ar Kemala vertrekken. Van de Noordkust wist men hief I; vertellen, dat bij Djamboe-Aer veel kri) ,/Ik ben geboren nabij Pershore in Worcestershire. Wanneer gij daarnaar wildet onderzoeken, zoudt gij tot de ontdekking komen, dat er nog verscheidene Smalls wonen. Ik ben dikwijls van plan geweest om die streek nog eens te bezoeken, maar gij moet weten, dat ik bij mijn familie nooit zeer hoog stond aan geschreven, en ik betwijfel het zeer, of het hun wel veel genoe gen zou hebben gedaan om mij te zien. Zij waien allen kleine pachters, getrouwe kerkbezoekers, die allen zeer werden geacht, terwijl ik altijd een zwerver, een soort verschoppeling was. Toen ik echter ongeveer achttien jaar oud was, deed ik hun geen overlast meer aan, want ik vatte liefdé op voor een meisje, en van deze liefde kon ik slechts genezen door dienst te nemen voor Indië, ik werd ingelijfd bij het 3e regiment, dat juist naar Indië zou vertrekken. Niet lang zou ik echter soldaat blijven. Ik had juist geleerd het geweer te hanteeren, toen ik zoo dwaas was om in de Ganges te gaan zwemmen. Gelukkig was mijn kameraad, sergeant John Holders, gelijk met my in het water, en hij was een ran de beste zwemmers van het regement. Een krokodil viel mij aan, juist toen ik in het midden van de rivier zwom, en hapte mijn rechterbeen af boven de knie, zoo netje6, dat een bekwaam chirurgijn het hem niet zou verbeterd hebben. Tengevolge van den schok en het bloedverlies, bezwijmde ik en zou ongetwij feld verdronken zijn, wanneer Holder mij niet had vastgegrepen en met mij naar den oever was gezwommen. Vijf maanden heb ik in het hospitaal doorgebracht, en toen ik eindelijk in staat was om dit hinkende op een houten been te verlaten, werd ik ongeschikt voor den dienst geacht en moest dus het leger vaar wel zeggen. Zooals gij u natuurlijk kunt voorstellen, was mijn toestand alles behalve rooskleurig, want ik was een invalide, ofschoon nog geen twintig jaar oud. Wat mij echter een rampspoed toe scheen, bleek ten slotte een geluk voor mij te zijn. Een man, Abel White genaamd, een indigo-planter, had een opzichter noodig voor zijne koelies 0111 toezicht te houden op hun werk. Hij was toevallig een vriend van onzen kolonel, die na het on geluk zeer met mijn lot was begaan. Welnu, om niet langdradig te worden, de kolonel beval mij voor die betrekking sterk aan, en daar ik meest altijd te paard zou moeten zitten, was mijn houten been geen bezwaar, want ik had nog wel zooveel van mijn rechterbeen overgehouden om vast in den zadel te kunnen zitten. Ik had niets anders te doen, dan te paard de plantage te doorkruisen en toezicht te houden op het werk en rapport uit te brengen over de koelies, welke lui waren. Mijn salaris was vr$ hoog en mijn woning was uitstekend, kortom, ik had gaarne mijn geheele leven op die wijze op de plantage willen doorbi engen. Abel White was een vriendelijk man, en hij hiel1 er veel van om mij in mijn kleine woning op te zoekent een pijp met mij te rooken, want in die streken voelen de W ken zich veel meer tot elkaar aangetrokken dan hier. Welnu, het noodlot scheen mij te vervolgen. Plotseling,201 der de minste voorbereiding, brak de groote opstand uit. Zo was het nasr allen schijn in Indië kalm en vredig als in Suite of Kent, en geen maand daarna waren er tweehonderd duizet- zwarte duivels losgebroken en was het land in een helherscto pen Natuurlijk weet gij er alles van, heeren veel meer waai schijnlijk dan ik er van weet, want lezen doe ik niet veel. weet alleen wat ik met eigen oogen gezien heb. Onze plantag lag dicht bij een stad, Muïtra geheeten, nabij de grens van1 noord-westelijke provinciën. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2