B1NNEKLAND. Een utrechtsch tweegevecht. POLITIEK OVERZICHT. adel, waar ia de tijd dat roeds i uw voorkomen indrnkwekkend was. Wat een tronies! Zoo stel ik me eer der leden van de zwarte bende voor dan edellieden, en dan de spraak, men moet dac zien en hooren om het op juisten prijs te stellen en er van te.... rillen. Onverdeelden lof heb ik voor de kleine meid van Bigot daar zit vuur in dat doet je goed er zijn veel grooten die aan haar een voorbeeld kunnen ne men, al was het haar broer maar, een markies van jewelste. De overige ver- tooners blijven buiten bespreking, zij mogen er dankbaar voor zijn. De decoraties waren inderdaad zeer goed daarvoor verdient de directie ven pluimpje, alleen moet men oppassen dat de deuren opengaan aan de kant waar de knoppen zitten dit was in het 2de bodrijf (dakkamer-achterdoek) niet Let geval en staat raar. Nog een raad wanneer de directie weer jongeheeren in de artistenloge toelaat, zal zij wel doen er eea kindermeid bij te zetten om op hon te passen nu gedroegen zij zich ergerlijk. Haarlem. f*> De Standaard spreekt het bericht tegen, dat jbr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck weldra naar Transvaal zal vertrokken, waar men hem eene ge wichtige betrekking zou opdragen. Naar wij vernemen, is de heer E. C. baron Sweerta de Èandas Wijborgh benoemd tot algemeen aecre-1 tari8 van Ned. Indië, in plaats van den j heet' Gallois, benoemd lid van deu Raad van Ned. Indië. (N. R. C.) Kiïceriki bevatte dezer da gen twee plaatjes. Het eerste stelde ten tocht op krukken van Moskou naar Pa rijs in 1813 voor, de tweede den tocht op stelten (Dornon) in omgekeerde rich ting in 181)1. Op dodenl7denMaartin Amsterdam gehouden Algemeene Ver gadering van den Amsterdamsche Kegel- Bond" hebben H.H. Afgevaardigden met algemeene stemmen besloten het voor stel van het bestuur aan te nemen en zal er mitsdien op Zaterdag, Zondag en Maandag den 11, 12 en 13 Juli een groot Nationaal Kegelconcours gehouden worden. Er zullen voor den Korpowedstrijd minstens acht medailles uitgeloofd wor den en éene gouden medaille voor den- gene, dio in den Korpswedstryd het hoogste aantal punten werpt. Er zal gekegeld worden op 2 banen iedere deelnemende club vaardigt vijf harer leden af, die op iedere baan vijf ballen werpen. Amsterdamsche Kegelclubs, geen lil van den Bond zijnde, mogen niet mede dingen voor toetreding tot den Bond bestaat echter gelegenheid zich aan te melden. De mededinging geschiedt zoowel vooe den Korps- als den Pereoneelen- Wedstrijd voor afgevaardigden zonder inleggeld, terwijl alle kegelaars van deel nemende Clubs vrijen toegang hebben tot alle feestelijkheden. De toetreding is opengesteld tot en met 15 Juni. Binnenkort zullen uitgebreide pro gramma's op aanvrage verzonden worden en zullen nadere inlichtingen gaarne worden verstrekt. Men bericht uit Amsterdam dat Vrijdag het kapitaal, bonoodigd om de nieuwe vennootschap //Nederl. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel" op te richten, bijeengebracht is. De zaak blijft, echter tot 8 April hangende, daar nog niet alle sehuld- eischers der oude fabriek zijn toegetre den tot de voorgestelde vereffening, waarbij de terreinen en het materieel op de nieuwe vennootschap overgaan. Aller medewerking is noodig, om langs minnelijken weg, d.i. zond gedwongen verkoop, op den ontworpen grondslag tot eene liquidatie te komeD. Uit Amsterdam wordt van 4 April j?eineld Op eenvoudige wijze heden het stoffelijk overschot vani wijlen mr. Willeumier op de Oosterbe-j graafplaats ter aarde besteld. Burge meester en Wethouders, vele leden van den gemeenteraad, van Gedeputeerde en Provinciale Staten, van de plaatselijke schoolcommissie en andere corporatiën hadden zic'a op de begraafplaats veree- nïgd om den overledene de laatste eer te bewijzen. Een zestal fraaie kransen dekten den lijkkist. Aan het geopende graf brachten de heer Backer namens de schoolcommissie en Laurillard namens hot genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen hulde aan de verdiensten en werkkrachten dio den overledene kenmerkten by alles waarvan hij voorstander of lid was. De zwager, de heer Van Vloten, dankte voor de betoonde belangstelling en eer, den overledene bewezen. De voetbal-wedstrijd tus- schea Noord- en Zuidhollaod is Zondag niet doorgegaan, wagees het afzeggen van de Zuidhollanders. De Amsterd. Vereeaig-ing WR. A. P." en de Ratterdamsche //Couoordia" zyu echter des middags op het terrein achter 1 hot Rijks-Museum in het krijt getreden. Het stichten van een go- bouw voor de kantongerechten te Am sterdam, en van een bewaarplaats voor notArieele archieven, alsmede van de in richting der strafgevangenis by het Leidseho plein tot huis van bewaring met aasbouw van ambtenaarswoningen, op den 26n Maart door het ministerie van justitie aanbesteed, is gegund aan de heeren J. H. V03 te Almeloo en Jan Vos te Arnhem. Aan den nachtwaker L. Rijntalder te Schiedam, die Zaterdag zijne betrekking 40 jaar vervult, is vanwege den //Politiebond" eene gouden medaille uitgereikt, terwijl den jubilaris door het korps politie-ageotea en nacht wakers een leuningstoel en een duitschc pijp ten geschenke werden aangeboden. De ten nadeele van m e- vrouw de weduwe Van L., te Doesburg, ontvreemde voorwerpen en effecten zijn aldaar teruggevonden achter het behang in de woning van vrouw T. 81e«hts een kleine som zilvergeld ontbrak. Zooals wij reeds mededeelden, is vrouw T. gevankeiyk naar Arnhem overge bracht. Men schrijft uit Putters- hoek van Zaterdag Bij het op den wal brengen der nieuwe stoomketels voor het stoomgemaal u\ Hoofd van Benthuizen" brak een tros van een der kaapstanders, waarmede deze op het droge worden gewonden, met het 'g dat de andere kaapstander niet kon worden gehouden en een der spaken eeu joBgentje van omstreeks 14 jaar tegen het hoofd sloeg, zoodat bijna onmiddellijk de dood volgde. f n ra on etereteen.. Te O o s- sterwolöe zal met de gruis, verkregen door het stukslaan van dén steen, 100 meter kunstweg worden bedektDie kolossale keisteen is gevonden in het Weperveld onder Oeterwolde. Men heeft er thans reeds 212 mud geklopte steen van verkregen nog zit een deel in de grond, doch dat is vermoedelijk moeielijk to verkrijgen. Dezer dagen overleed te Sitnpelveid een zonderling, die eene aanzienlijke som geld in den muur van het bakhuis zijner woning had ingemet seld. De erfgenamen, die wisten dat er zich geld meest bevinden, doch niets vonden, begennen alles te onderzoeken ea ont dekten eindelijk eene versch gemetselde plaats in het bakhuis, waaruit spoedig eene kapitale som werd te voorschijn gehaald. Den Helder ad ƒ7278. 2o. Het maken van een regonwaterbak. Hiervoor waren ingekomen 12 gezegelde biljetten, waarvan het minste was inge schreven door de heeren C. A. van Neck te Don Helder ad ƒ6378. Leger en Vloot. Aan de Normaal-Schietsch. te 'sHage is een aanvang gemaakt met het nemen van proeven ter verkrijging van een nieuw repeteergeweer van verkleind kaliber met rookzwak buskruit. De bevordering van een vijftal kapiteins bij het wapen der inf. kan dezer dagen worden tegemoet gezien. Men leest in de TJtr. Contant Na mag Utreeht trotseh zijn De fransche duels hadden ons al zoo lang jaloersch gemaakt. Wij moesten ook zoo iets hebb«n. 's Bosch was vóórgegaan. In Maart of April 1887 had daar de Ambtenaar waar nemende het Openbaar Ministerie, jhr. mr. van der Does de Willebeie, geduel leerd met den len luitenant der huzaren Brandsma. De eer was gewroken en heeren gingen respectievelijk vier en zes dagen achter slot. Welke stad zou niet trotseh zijn op het bazit van zulke dappere inwoners Ook Utrecht heeft thans zijn Roche- fort en Mermeix of Laguerre en Dérou- lède. Een student heeft een luitenant be- leedigd, de luitenant daagde den helee- diger uit tot een duel. Beiden hebben een pistool afgeschoten bij de Lunetten. Nie mand werd gewond, ook niet per ongeluk de getuigen. De politie bemoeit zich reeds root de zaak. Beide heeren zullen wel worden vervolgd. Leve UtrechtHeel Europa zal van onzen roem gewagen Alle ridders van den voortijd draaien zich om in hua graf en lackeu elkander toe in het donker. De oude geest is-nog niet uitgestorven Hoera 1 Maar in ernst Hebben wy dan waarlijk in onzen tijd weer getuigen moeten zijn van de er- gerlyke vertooning, welke geboden werd door twee ontwikkelde jongelui, die zich belaehelyk maakten, toen zij elkander niet treffen wilden, eu dio moordenaars waren geweest, als de zaak anders was afgeloopen. Nu moeten die jongo menschen aan bet begin van hun leven terecht staan voor den strafrechter, omdat zij de Wet hebben overtreden, een deel van de Wet, dat even goed zijn kracht heeft als elk ander. De //Militaire Eer" is gewroken door een feit, waarvoor een officier van het Leger zal moeten plaats nemen in d8 bank do beschuldigden en hoogstwaar schijnlijk ook in de gevangenis. Dit zon rede» genoeg mogen zijn om den dienst te moeten verlaten, in plaats van te worden toegejuicht oin den moed, het leven te hebben gewaagd bij een gril, of een belachelijke grap te hebben hoog genoeg geacht, om als maatstok te dienen voor de Eer. zaal werd gehoord en dat zelfs het rek met billard-queuën, 't welk in de nabij heid stond, er het nadeel van moet heb ben ondervonden. Of nu de luitenant er niet aan gedaeht heeft, terstond de schande van dien dag uit te wisschen door teekenan van per soonlijken moed, meldt de geschiedenis niet. Zooveel is echter zeker, dat ge- noomde heer het niet liet uit vredelie- j vendheid. Den velgenden dag ten minste zond de luitenant zijn getuigen aan den stu dent, die de zijne koos. :q functie werd waargenomen voor Ter Beek door de luitenants van Meurs van Ittersnm en voor Hohman door de heerea van Utenhovea, essayeur aan 's Rijks Munt, en Savenster, kweekeling der Veeartsenijschool. Als geneesheer ging mee, je kon t nooit wetaa de militaire arts Nooren. Het duel had plaats in do vorige week Donderdagmorgen om vijf uur achter Lunette 2 onder Houten. Elke partij ging in open rytuig zondar koetsier near het terrein. De naoht was buitengewoon storm achtig. De vsorwaarden luidden Het twee gevecht zal plaats hebben met hot pi stool, éen schot op 25 pas at'staiads. Er werden gebruikt lange ouderwetsche gladloopspietolen. Eerst was besloten, dat geschotei zou werden deor de heeren mat doe rug naar elkaar gekeerd. Maarwaar schijnlijk omdai dit te gevaarlijk was, is dit plan veranderd in een meer gewoon men8chelijk. Zooals wij reeds vooraf zeidea, de acht ten werden gelost, maar niemand werd geraakt. Daarop reden do heeren wear van het terrein ea aas de eer was voldaan. Zaterdagavond word de verzoening gevierd met een feestje. Do politie me®t eenig onderzoek heb- gedaau en da getuigen reeds in verhoor hebben goaeaiea. king bijstaan, welke weldra in België moet uitbreken. Het congres is onder langdurig hoera geroep uiteengegaan, na eenparig op voorstel van de engelsche afgevaardigden het comité, dat reeds te Brussel in 1890 werkzaam ia geweest, opnieuw belast te hebben met het gereedmaken eener ontwerp-eoBstitutie voor een internationa len ra^awerkersbond. Het uit Raagoon ontvangen bericht, dat Quia ion en de ham vergezel' personen zouden gedood zijn, is gread en slechts eeta echo van de eerste verontrustende geraehten. Do fcfficieele berichten drukken integendeel het ver trouwen uit, dat hun geen kwaad geschieden en zij uleehts als gijzelaars gevangen worden goheodes, ten einde vaa de Engelsehea betere voorwaarden ta verdrijgen. Luitenant Grant trok van Tamu met 80 man en earn stormenderhand den 31n Maart een fort, dicht bij Manipoer, dat bszst was door 800 M&aipoeries. Troe pen zyn gezonden om Grant te verster ken, omdat mou zeer vreest dat hij door de Manipoeries in massa zal worden aangevallen. Het detachement van Grant was van Tamu vertrokken, verscheidene dagen eer de opstand te Manipoer uit brak. Grant is dus thans alleen te mid den van do Manipoeries. Ofschoon de dwaze toespelingen op «en ophanden zijnden //oorlog" van de Vereen. Staten met Iralië beginnen te verstommen, wordt er toch uit hot di- oaaatieke geschil reeds munt ?o#r militaire doeleinde. Kort hoeft de etaais-secretaris voor ds mari ne se» rapport ingediend over de weer loosheid van de haven van New-York. Tkatis hoeft hij aaa een dagblad-corres- poadeet gezegd, dat indien vijandige kaaoBiseerbooten het goedvonden Hudson- en de Haarlem-rivier op te varen, zij »lle spoorwegbruggen konden veraiöle», waardoor New-York en Long Ielawd van alle verkeer met het binnen land afgesloten zouden worden. Er zullen dus bij de eerstvolgonde staaSabegrooting wel hoepel forten batte rijen eu nieuwe torpedo-inrichtingen e het Congres aangevraagd worden. Aanbestedingen. Willemsoord, Den Helder), April. Door de directie der naarine te Willemsoord werd heden aanbesteed lo. Het verrichten van eeaigo werk zaamheden aan gebouwen enz. van het maritieme etablissement Willemsoord. Hiervoor waren ingekomen 14 gezegelde biljetten, waarvan het minst was inge schreven door de heeren gebr. Klein to Ziehier de gebeurtenissen. De heeren hebben zich zoo dapper frausch gedragen. Wij zullen dus het verhaal meedeelen, zooals Ze Figaro dat doen zou, met namen en al, opdat de roem volkomen zij. Op Palmzondag-avond na afloop van Jset café ehantant kwaru de student in de medicijnen Hohman in de kleine zaal van Tivoli, toen de luitenant der in- 3faaterie Ter Beek, om een of andere reden, misschien zonder redenvoor Hohman verstaanbaar zeide //Wat voor een kerel is dat!" Hierop ontstond een schermutseling, De eigenaars der ijzerhutten ia het noorden van Engeland hebben aan ha arm werklieden medegedeeld, dat zij h«t loon moeten verlagen, omdat de marktprijs vrij wat lager is dan de kestea va» voortbrenging. Als de markt niet weldra verbetert, zullen verscheidene oveas wor den uitgedoofd. Togen de Vrijdag ver melde verklaring van «ie hamburger sigarenfabrikanten- vereeniging maakt thans de nederland- sche consul-generaal Richard ven Schmidt- Pauli eene tegeB-verklaring openbaar waarin hij mededeelt, dat het beweerd® bericht van den aodsrlaudachtn vice consul, waarin dezo de amsterdamsche Kamer van Koophandel aanbaveolt «et de hamburger tabaksarbeidersvereonigiKg in betrekking te treden, in het geheel niet bestaat. De nederlandscke vice-1 cohsul bepaalde er zich too, de hem gedaoe veorstellea van de arbeidera- vereoaiging eemvoudig aan de» voorzit ter der amsterdamaehe Kamer van Koop handel //privatim# toe te zenden, mot de opmerking, dat hy consul dio voorstellen «och beoordeelee, noch be- autwoorden kon. Het Kjynwerkarscongres te Parijs heeft Zaterdag voormiddag mei eenparige stemmee der franscho, bolgiache duiUehe en met 34 stemman dor ongelsche go- machtigden het voorstel van dsn bel- gischen gevolmaeiatiado Dotnet aangeko men strekkende om de regeeringe» uit te Roodigen tot hot sluiten eener inter nationale overeenkomst betreffende eéne wet op de mynwerkers. Vijt engelsche gemachtigden hebbes tegen gestemd. Het congres hoeft ook eenstemmig en met groote geestdrift aangenomen de voorstellen der belgiseh» afgevoardigden. Volgens deza zullen cl. buitenlRndsche mijnwerkers door alle en zooals schermutselingeB vaak de voor- j middelen welke ia hunne naaekt staan boden zijn vau een oorlog, zoo ook hier. hetzij door zelf het werk te staken' uoluul, Hohman sloeg Ter Beek in het aange-hetzij door de productie van stee»kool j derwerpt zicht, zóó hovi?, dat het in de grootete verminderen, de ftigeraweno wvrkst»-Deze Het BiijiwerteHiiiips, te Parijs Eindeloos werd er Vrijdag op het- mynwerkers-congres geredekaveld over het voorstel van den belgischen gemach tigde Dafnet. Daariu wordt verklaard dat ce»e algeineene werkstaking der engel sche, fransche, belgische en oosten rijkschhongaarsche mijnarbeiders noo dig is ter verkrijging van den werk van acht uren. Diwntengevolge worden de regeeringen en de wetgevers der ver schillende landen uitgenoodigd zich met elkander te verstaan omtrent eene inter nationale overeenkomst voor eene wet regelende den toestand der mijuwerkers zooals er jeeds internationale overeen komsten bestaan omtrent post-, telegraaf Hpoorwegaangeleg0Dhod8D Eeco opsomming, zelfs in hoofdzaak wat door de vele sprekers voor en togen het voorstel is ingebracht, zou doelloos zijn on voor een goed deel slechts eeno herhaling van hetgeen wij omtrent de beraadslagingen van den vorigon dag meegedeeld hebben. Aan sommige sprekers zij hier ©eno plaats vergund. James Hasnen, een der gemachtigden van de mijnwerkers Wales, ten getale van 142,000, verklaarde dat aan eiken mijnwerker deze vraag ter beantwoording was voorgelegd //Is het raadzaam tot eene algemeene werk staking te besluiten, indien bet parlement niet een wet goedkeurt, waarbij de werk dag voer do mijnarbeiders gesteld wordt op acht uren Hierover nu is niet in het openbaar beraadslaagdmen heeft de groote redenaars er buiten gehouden ook de vrouwen met de kinderen, die het eerst te lijden zouden hebben van eene algemeene werkstaking. De uitf was dat 75 percent op de vraag beves tigend hebben geantwoord, en de min j derhcifl heeft verklaard, dat zij zich aan het besluit der meerderheid rede vond ontstuimigvn bijval schadelijk maken, kunnen wij ons den schat wel toeëigenen, daar deze in onze handen evengoed bewaard is als in den schat kist. Wij zullen dan ongetwijfeld schatrijk zijn. Niemand zal iets van deze zaak vernemen, want wij zijn hier als het ware van alles afgestorven. Kunnen de omstandigheden nog gunstiger zijn. Ik vraag u nogmaals, sahib, of gij een van de onzen wilt zijn? zoo niet, dan moeten wij u als een vijand beschouwen." z/Ik ben de uwe met hart en ziel," zeide ik, «Het is goed," antwoorddel hij en gaf mij'mijn vuurwapen terug. //Gij ziet, dat wij u vertrouwen, want uw woord kan evenmin als het onze gebroken worden. Wij behoeven nu nog maar slechts op mijn broeder en den koopman te wachten." z/Weet uw broeder dan wat gij wilt doen vroeg ik. z/Het plan is van hem afkomstig. Hij heeft het beraamd. Wij zullen ons naar den ingang begeven en met Mahomet Singh op wacht blijven staan." Het bleef nog steeds regenen, want wij waren juist in het begin van het natte seizoen. Zware, donkere wolken dreven door het luchtruim, zoodat men slechts op zeer korten afstand voor zich uit kon zien. Een diepe gracht omringde aan dezen kant het foTt, maar zij was bijna geheel uitgedroogd, zoodat men ze gemakkelijk kon oversteken. Het w^.s een zonderlinge gewaar wording voor mij, zooals ik daar met deze twee woeste Punjau- bees den man stond af te wachten, die zijn dood tege moet liepjl Plotseling zag ik aan den anderen kant van de gracht hst lichtschijnsel van een lantaarn. Het verdween weldra achter de aarden wallen en verscheen toen weer en naderde langzaam in onze richting. z/Daar zijn zij riep ik uit. z/Roep hen eerst toe, sahib," fluisterde Abdullah. //Hij moet zich niet ongerust maken. Beveel hem, ons tot in het fort te vergezellen, dan zullen wij voor de rest zorgen, terwijl gij hier op wacht kunt blijven staan. Houd de lantaarn gereed, opdat wij kunnen zien of wij den rechten man voor hebben." Het flikkerende licht kwam langzamerhand naderbij; nu eens was het onbeweeglijk en bewoog zich dan weer in onze richting, totdat ik eindelijk twee gestalten aan den anderen kant van den gracht zag opdoemen. Zij daalden langs den hellenden oever naar beneden waadde* door den modder en waren reeds halverwege tegen den anderen oever opgeklauterd, toen ik hen aanriep z/Wie is daar?" zeide ik met gedempte stem. //Vrienden was het antwoord. Ik hield mijn lantaarn in de hoogte en het volle licht viel op de beide gestalten. De eerste was een reusachtige Sikh met een zwarten baard, die bijna tot aan zijü middel reikte. Nog nooit had ik zulk een grooten man gezien. De ander was klein en dik, met een grooten, gelen tul band op het hoofd, terwijl hij iets in een doek gewikkeld onder zijn arm droeg. Hij scheen te trillen van angst, want zijne handen beefden alsof hij de koorts had, en telkens wendde hij zijn hoofd naar rechts en links, terwijl zijne twee kleine oogen schitterden als die van een muis, welke zich uit zijn hol waagt Een huivering ging mij door de leden, toen ik bedacht, dat hern de dood wachtte, maar ik dacht ook aan den schat. Toen hij het gelaat van een blanke zag, uitte hij een kreet van vreugde en liep haastig op mij toe. z/Uw bescherming, sahib," smeekte hij, „uw bescherming voor den ongelukkigen koopman Achmet. Ik ben door Rajpootana hierheen gereisd om in het fort van Agra bescherming te vinden Men heeft mij bestolen en mishandeld, omdat ik een vriend van het goevernement ben. Deze nacht is een gezegende nacht voor mij, daar ik nu weer in veiligheid zal zijn met mijn kleine bezitting." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2