NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Schat van den Ka&jaL mmt* m t° 8e Jaargang. Zaterdag 11 Apri! 1891» Ne. 2384, A BOS NEMEN TSPRIJS AD VERTEN TIÉN: STADSNIEUWS. lïe Miisderp'iiai. CRESCENDO". B I N N E N L A N D. AARLEWTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeSefoonnnmiHer 122, van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent?. Groote letters naar plaateniiznte Bij Abonnement aanzienlijk ra ba'. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren -Ui tge rers J. C„ PE-..EELOG23 en «T. B. AYIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de JPullicité kkas-gtre G. L. J)A VB F Co.> JOHN 1'. JON BS) SuccBarys 31Mê Faubourg Montmartre. sjiseasSKJZBSMaas Haarlem 10 April 1891. Do vergadering van den Gemeente- iad op Woensdag, den loden April Is., is verdaagd tot Woensdag 22 April, am. 1 uur. Aan het gemeentebestuur is vergun- cg gevraagd, lo. door F. J. van Rooijen it oprichting van oone steenhouwerij het perceel aan de Spaarnwouder- raat get. no. 152. 2o. door J. Tijsson tot oprichting van lie koek- en banketbakkerij in den elder van het perceel aan da Botormarkt it. no. 3. Gedurende de maand Maart is ïd de [uivers Spaarbank van de afdeeling Haarlem van den Volksbond ingebracht 494 posten ƒ1237.23. Terugbetaald 66 posten f 931.21. Er zjjn 21 nieuwe ieinemers ingeschreven. Gedurende het kwartaal is in 1620 posten ingebracht 4183.21, ia 160 posten terugbetaald 2413.14. Er zijn ingeschreven 74 nieuwe lol nemers. Door het feestuur der vereeniging Weldadigheid naar Vermogen" is in ink ontvangen een som van 70 als ibrenget eener liefdadigheids-uitvoering igeven door de tooneel vereeniging V. D. V. E. N. D. O." Konden wy eehigen tijd geleden mel- >n dat het tafel-billart van den heer H. vaa Koon, firma J. van Koon en ion alhier, zeer de aandacht trok op meubaltentoocstelling te Amsterdam, lans kan worden medegedeeld dat ge- leinden fabrikant eene bronzen medaille ten deel gevallen. Alphohse Daudet heeft dit stuk ge- ilireven als een tegenhanger van Ibsens ;ama //Spoken." Ook Daudet behandelt herediteit, maar op andere manier, lij predikt in 1' Obstacle, dat de bo de, de ontwikkelde, de kraektig- illende man zich kan verheffen boven zoogenaamde wetten van da erfelyk- iid. De held van het stuk Didier Alein, wiens vader krankzinnig was, ijlt gezond en friseh, maar, eigenaardige geustelling, een strooper, Sautecoeur, iens geheele familie van vader op zoon seft gestroopt, en door a' Alein tot chtopziener is benoemd, kan het Diet uithouden: het stroopersbloed jordt hem te machtig en hij werpt zijn gendarmen pak in een hoek ea geut weer stroopen. Men heeft in verschillende beooriiee- lingen van dit stuk de opmerking ge maakt, dat de laatste acte, waar alles, blij «nodigt, iets belachelijks heeft. De?,; uitdrukking toekont juist den togenwoor- digen //hang" naar sterke emotifijj^-Ion vergeeft het Daudet niet, dat hij drie bedrijven over herediteit spreekt en in het vierde niet met oen of andere gruwe- welyke gebeurtenis voor den dag komt, maar eenvoudig met esn goeden dosis gezond verstand, de herediteit laat voor wat z$ is, een rekbare theorie, die een veel te dramatisch hulpmiddel is, dan dat volo schrijvers het niet zouden ge bruiken als motor v©or hunne effecten. Of die theorie wel waar, of «ij ook gevaarlijk is, kont bij hen pas in de tweede plaats. Maar ik behoef hier geen lans te breken tegen de hervditeitskwestiodie zal, zooals ieder modo-artïkel, vanzelf wel weer uit den smaak raken. Maar toch kan het geen kwaad, om «fooals Daudet in en door zijn stuk doet, tegen een mode-artikel te veldë te trekken. De spotternijen over de tournures en, indertijd, de schimpscheuten op da crino lines hebben het uiteinde van desa voor werpen allicht wat bespoedigd. Maar tournure en crinoline misvormden alleen het lichaam, en de herediteitsmode raakt den goest. Over het algemeen word het stuk door de artisten van het Nederl. Tooneel zeer goed vertolkt. In de eerste plaats komen dan wel in aanmerking mevr. Holtrop en de hoer Clous. Mevrouw Holtrop, die wij altyd met genoegen zien en hooren, heeft een bepaalde gave voor het wêergeven van jonge-meisjes rollen, en dat niet alleen door een prettig uiter lijk, maar ook door den eenvoud en de toe wjg ding, waarmee zij hare rollen vervult. De heer Clous gaat meer en meer vooruit. Met de styfheïd van voor heen heeft hy allengs gebroken en is nu een acteur gowordeD, dien veel op de schouders kan worden gelegd zonder dat hij bezwijkt. Vooral in het tooneel met Estelle, die ham den ring en de brieven van zijn meisje komt terugbren gen en in het onderhoud met haar, was hy zeer artistiek. Mevrouw de Vries, hoe talentvol ook, lijkt ons vaak wat luidruchtig en be wegelijk voor een salonstuk. Men krygt van haar in deze rol saeer den indruk van de gebiedende, rijke gravin, dan van de liefhebbende moeder. Boter vol deed ons de heer Morin, (Hornus) hoe wel deze, notbgedrungen, wel wat al te vaak en te dicht bij het souffleurshokje verwijlde. Mej. S. de Vries en de heer W. van Zuijlen Jr. beiden zijn jonge talanten, waarvan iets io veswachten is. Vooral ée laatste was goed in da rol van den strooper Sautecoeur.. De heer Vaa Schoonhoven (de CastUiondie zoo apgzamorhand de cfficieele „v®rraaier' 'Ihijnt te worden, werkte evenals mé- Vrouw Stoetz mede to', esn bevredigend geheel. De Haarlemsche Mannen-zangvereeni- ging «Crescendo" gaf Dondsrdagavond een concert, met medewerking van mej. J. H. Kempee8, alt, uit Amsterdam en den heer C. Blazer, violoncellist, alhier. Over het algemeen was de indruk, dien dit concert op de talrijk opgekomen leden maakte, voortreffelijk. Het koor is in de laatste jaren in ge talsterkte bizonder toegenomen, vele nieuwe leden hebben zich aangemeld en de hoedanigheid van het koor is daar mede niet- achteruitgegaan. Nog klaar beriuneren wij oaa toen hoogstens een veertig a vijftig werkende leden //Cres cendo" vormden, terwijl dit getal thans reeds in de tachtig bedraagt. Zoo is de Daam //Crescendo" geen ijdelo klank ge weest 1 Hot programma bood weder groote verscheidenheid er. bevatte o. a. een num mer, ^Vriendelijke Lau-.", getoonzet door den heer B. J. Visacher, werkend lid der vereeniging. Over mej. Kenapet--.. w-na. maar één oordeel. Het omvangrijk altgeluid van deze zangeres werd algemeen gepre zen. Vooral in do Aria sit de //Odys seus had zij gelegenheid hare gaven te toonen, zoo o. a. in de indrukwekkende passage *0, A try tone I Tochter des Albeherrscher8 Kronioa". Ook in een tweetal bekende stukjes van Verhuist, waarvan zij op geestdriftig verlangen z/Het looze Molenarinnetje" bisseerde, toonde zij veel talent. Haar glanspunt was echter //lm Herbst" van Franz, waarin haar voortreffelyke altstem prach tig uitkwam. De heer Blazer, op wiens bezit wij hier ter stede trotsch mogen zijn, ver tolkte met zijne gewone geacheveerdheid eenige schoone nummers, van Demunck, Mann en Popper. Zijn heerlijk instrument geheel in zijn macht hebbende, toonde hy ook nu weder hoe uitstekend cel voordrachten een dergelyk concert kunnen opluisteren. De begeleiding was weder opgedragen aan den broader des directeurs, de* heer C. Andriessen Jr., den uitstokenden pianist ea vaardigen componist. Een tr*ffend oogenblik was het aanbieden van een krans vanwege de leden van //Crescendo" aan den hoer Visaeher, na jde uitvoering van diens compositie, en wij sluiten ons geheel aan bij de warme woorden van hulde en waardeering door den heer H. Savry, president der veree niging, tot dit werkend lid, ossder het aanbieden van den krans, gericht. Ook het publiek toonde zich dankbaar een herhaald, enthousïastïsch applaus viel den keer Viaseher te beurt. Voor zoover wij een oordeel mogen uitspreken over zijn werk, was de hulde hem ge bracht, alleszins verdiend. Van zijne medeleden ontving hij tevens nog e»n fraai muziek-album, terwyl hem van een dei- kunstlievende leden nog een zeer schoone krans ten deel viel. Over de koren kunnen wij niet an ders dan een gunstig oordeel velles. We hebben Crescendo's uitvoeringen te lang bijgewoond, dan dat wij, in e*n verge lijking tredend met vroegere, niet zouden kunnen wijzen op den grooten vooruit gang, dis haar stesds kenmerkten waar toe voorzeker de bekwame ©n bezielende leiding van den directeur, met wien Crescendo" steeds één lichaam heeft gevormd, niet weinig heeft bygedragen. muur ter vervanging eener bouten be schoeiing langs de haven op Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noord- Holland. (Raming 8500). Minste in schrijver F. Volker, te Sliedrecht, voor ƒ8000; 4o. voortzetting van de verbete ring van rijks-zeewerken op het eiland Urk, prev. Noord-Holland. (RamiDg ƒ2400). Minste inschrijver H. J. Buis, to Urk, voor f 2447. Te Haarlemmerliede is in den ouder dom van ruim 77 jaar overleden de heer S. van der Feyst, vroeger tal van jaren lid van den raad en wethouder dier gemeente en tot zijn dood voorzitter van het bestuur van den Waarderpoldsr. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarisracieriaes?- drn April j.l.Witte tarwe f 8.65 Af 10.70, rogge f 6.40 f6.85, haver f8.25, h f9.15, wintergersft f0.f6.20, duivenboo- nen f7.45 a f7.85, paardenboouen f 6.30 a f 6.75, groene erwten f 9. De heer Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, lid der Tweede Kamer voor het distriet Beverwijk, zal deD lOen dezer te Uitgeest een politieke rede honden. Aanbestedingen. Haarlem, 9 April. Door bet pro vinciaal betuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed lo. het vernieuwen der vaste bruggen ne. 15, gelegen onder de gemeente Landsmeer, en no. 16, onder de gemeente Ilpendam, behoorende tot de werken van het Noard-Hollandsöh kanaal. (Raming 12,300). Minste inschrijver J. Olden burg, te Bergen, voor 11,100; 2o. het verbeteren en maken van rijkszeewerken op het eiland Wieringen, prtv. Noord- Holland. (Raming ƒ10,100). Minste in schrijver J. Hermans, te Wieringen, vaor f 9784 3a. het bouwen van een bazalt- Naar de Amsterdammer meldt, zal tijdens het verblijf van HH. MM. de koningin-regentes en de ko ningin te Amsterdam, in de Nieuwe Kerk eene muziekuitvoering plaats hebben, waarop onder andere» ten gehoore zal worden gebracht eene cantate, voor welke prof. Beets de woorden en do hoer B. Zweers te Amsterdam de mu ziek heeft geschreven. Koor en orkest zullen staan onder leiding van den heer W. Kes. Eene commissie uit den ge meenteraad is met de organisatie van deze feestelijke uitvoering //ter verwel koming van Nedorland's koningin in Nederland's hoofdstad" belast. De Staatscommissiën voor do kustdefensie en voor het onderzoek naar den toestand van de Indische Ma rine zullen binnenkort met haar taak ge reed komen, zoodat met de samenstelling der rapporten spoedig een aanvang zal worden gcsiasktrr- - - De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zutfen, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het ver zoek het aanhangige wetsontwerp op de regeling der failisBomentsprocodure op enkele punten te wijzigen. De Kamer heeft in beginsel niets tegen eene commissie (art. 74) van bijstand e* coutróle naast den curator, doch meer hecht zij aan een imperatief voorschrift, dat by het vonnis van faillietverklaring worde benoemd minstens den deskundige naast den curator-rechtsgeleerde on dien bij voorkeur uit de schuldeischers te be noemen. Verder zou de Kamer zeer gewenscht achten een imperatief voorschrift van den curator, om voor de rekening en ver antwoording aaa alle schuldeischers, wier vorderingen geverifieerd zijn, uiteenzet ting te doen van de likwidatie des boedels en opgaaf van het le verwachten divi dend onmiddellijk na hel afleggen dier rekening en verantwoording. De Kamer toch moet hot constateeren, dat de schuldeischers in een faillissement na de oproepingen tot bijwoning der verificatie-vergaderingen vaak niets mesr daarvan vernemen, hetgeen zeer zeker FEUILLETON. N r het engelse l A. CONAN DOYLE. HOOFDSTUK XII. Het zonderlinge verhaal van Jonathan Small. Ik heb u verteld, dat ik iets van de geneeskunde had geleerd. 'P zekeren dag, toen dr. Somerton door een koorts was aan- etast, werd door een troep dwangarbeiders een kleinen Anda- aan-bewoner in een der bosschen gevonden en meegenomen, •y was doodziek en had zich naar een eenzame plek begeven daar te sterven. Ik nam hem tot mij, ofschoon hij zoo ge- aarlijk was als een giftige slang, en na verloop van een paar banden was hij, dank zij mijne verpleging, weer in staat om loopen. Hij vatte toen een soort genegenheid voor mij op, dde niet naar zijne bosschen terugkeeren en bleef steeds in den omtrek van mijn hut. Ik leerde een weinig van zijn taal en daardoor werd hij nog meer aan mij gehecht. Tonga aldus heette hij kon met groote vaardigheid een boot besturen, en hij bezat een flinke,, ruime canoe. loen ik bemerkte, -dat hij aan mij gehecht was en alles wilde doen om mij van dienst te zijn, zag ik daarin een middel tot ontsnapping. Ik sprak er met hem over. Hij zou op zekeren nacht zijn boot bij een eenzame aanlegplaats, die nooit bewaakt werd, neerleg gen en daar zou hij mij opwachten. Ik gaf hem de noodige iulichtingen, en zeide hem, dat hij voor een flinken voctraad drinkwater, wortelen, kokosnoten en aardappelen moest zorgen. Die kleine Tonga was flink en trouw. Niemand heeft ooit zulk een trouwen bondgenoot gehad als ik. Op den bewusten nacht lag zijn boot bij de aanlegplaats. Toevallig bevond zich daar echter een der bewakers een schurkachtige Pathan, die nooit de gelegenheid had laten voorbijgaan om mij te beleedigen en te mishandelen. Ik had hem wraak gezworen en nu was de geschikte gelegen heid daar. Het was of het lot hem daar had gebracht, opdat ik met hem zou afrekenen alvorens het eiland te verlaten. Hij stond aan het strand, met den rug naar mij toegekeerd en zijn geweer op den schouder. Ik keek rond naar een steen om hem daarmee de hersens in te slaan, maar ik kon er geen vinden. Toen kwam een zonderlinge gedachte bij mij op, en ik had -tegelijkertijd een wapen gevonden. Ik zette mij neer in de duis ternis en maakte mijn houten been los. Met drie groote spronï gen was ik bij hem. Hij legde zijn geweer aan den schouder, maar ik deed mijn wapen met volle kracht op zijn hoofd neer komen en verpletterde hem den schedel. Gij kunt nu nog aan mijn houten been de plek zien, waar ik er bij die gelegenheid een splinter heb afgeslagen. Wij vielen beiden neer, want ik had mijn evenwicht verloren; toen ik echter weer opstond, lag hy nog roerloos op het strand. Ik begaf mij naar de boot en een uur later waren wij in zee. Tonga had al zijne aardsche goede ren meegenomen, zijne wapens en zijne afgoden. Onder anderen had hij een lange speer van bamboesriet en eenige matten van de bolsters der kokosnoten vervaardigd, bij zich, waarvan ik een soort zeil maakte. Tien dagen lang zwierven wij op goed geluk rond, den elfden dag werden wij opgenomen door een koop vaardijschip, dat op reis was van Singapore naar Jeddah, met maleische pelgrims aan boord. Er waren er zeer velen, zij had den echter een goede hoedanigheid, namelijk, dat zij ons onge stoord alleen lieten en ons niets vroegen. Wanneer ik u alle avonturen vertelde, die mijn kleine met gezel en ik hebben doorleefd, dan zoudt gij mij e? niet dank baar voor zijn, want dan zaten wij hier bij het aanbreken van den dag nog. Wij zwierven door de wereld rond, en altijd scheen ons wel iets te verhinderen om Londen te bereiken. Al dien tijd echter heb ik mijn doel niet uit het oog verloren. Ik droomde des nachts steeds van Sholto. Wel honderdmaal heb" ik hem in mijn slaap vermoord. Eindelijk echter, ongeveer drie of vier jaar geleden, bereikten wij Engeland. Zonder veel moeite vond ik de plaats, waar Sholto woonde, en ik stelde alles in het werk om te ontdekken, of hij de juweelen had ten gelde gemaakt, of dat hij ze nog bezat. Ik knoopte vriendschap aan met iemand,

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1