Maandag 13 April 1891. No. 2385. NIEUWS- EM ADV ERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS ADVERT EN TIN Dit Nimmer bestaat nit twee Maden. Onze Wedstrijd. uitslag rass dun iedstrijd Vijf en twintig Gulden Het nieuwe feuilleton. CLARIBEL'S HUWELIJK, STADSNIEUW S. BIN AiE NL AN D. POLITIEK OVERZICHT. De Schat van den Ra&jah. 8<> Jaargang. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en J. B. AVIS. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiera. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Fublicizé Flrar^tre G. L. BBV BB Co*, JOHN F, JOB BS, £ucc., F ar ijs 31$»* Faubourg Montmarire JaaaaatmB^aeBameu^sasmak EKRSTE BLAD. Directeuren-Uitgevers hebben het ge- BOegen te berichten dat de voor de beste Novelle of Schets, waar" voor een prijs van is uitgeloofd, zal worden bekend gemaakt ia het nummer van dit Blad van 17 April e. k., dat Donderdagavond ver schijnt. Het bekroonde stuk zal worden afge drukt in hot Nummer van 20 April e. k. dat Zaterdag 18 April wordt uitgegeven. Het nieuwe feuilleton, dat wij in onze lgende nummers onzen geachten Ge- aboDneerden zullen aanbieden, is een boeiend verhaal, getiteld door don bekenden engelscben romancier H. T. JOHNSON. Directeuren- Uitgevers. Haarlem 11 April 1891. De verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Noord-Holland, vaoature wijlen de heer A. van Stralen, is be- iald op 28 April a. s. Op de Vrijdag te Amsterdam gehouden iDBtveiling, uit de nalatenschap van wijlen dr. C. Ekama, werden over het 3el geen bizonder hooge prijzen be steed één schilderijtje, voorstellende de (/Bakenesserkerk", werd echter hoog toegeslagen en wel voor f 150, koo- per hiervan werd de firma P. van Cit- tert Zonen alhier. Het was jammer dat die veiling niet in Haarlem plaats had. Tengevolge van ons bericht over de hier ter stode bestaande kinderbibliotheek, zijn door de dames, die aan het hoofd daarvan staan, een aantal zeer geschikte boeken ten geschenke ontvangen, waar voor door haar aan de gevers hartelijk dank wordt gezegd. In het magazijn van Perry-artikeleD, Barteljorisstraat alhier, is een nieuw soort kinderwagen voorhanden, dat vooral geschikt is voor menschen,die op boven huizen wonen en telkens hun wagen door een vaak nauwe gang, langs een even eens nauwe trap naar boven moeten brengen. Het bovenstel kan n.l. van het onderstel afgeschroefd en de beide deelon dus gemakkelyk naar boven gedragen worden. In het magazijn van den heer K. van Eden, Damstraat 20, zagen wij heden een verbazend ruime collectie busjes verf stof, Enamelverf genaamd, waarvan het gebruik voor hen, die zich zelf met het be schilderen en het opknappen van ver schillende voorwerpen onledig houden, zeker veel aantrekkelijks heeft. De Ena melverf, waarvan reeds verschillende Da- maaksels onder andoren naam bestaan, is natuurlijk in alle kleuren verkrijgbaar en is zoo samengesteld, dat r.jj op elke grondstof (aardewerk, steen, hout, blik, ijzer enz.) kan worden aangebracht. Zij bezit een sehoonen en hoogen glans, zij laat niet los en wordt zoo hard, dat krassen slechts met moedwil kunnen ont staan. De verpakking is zeer net en zoo prac- tisch ingericht, dat elk busje na gebruik weer hermetisch gesloten kan worden, zoo dat mogelijke restanten immer goed blijven. In ééa woord een onmisbaar artikel bij den schoonmaak. Vrijdag heeft een jongmensch, die alhier in een voornaam hotel zijn intrek had genomen, oplichting gepleegd op naam van een drietal voorname perso nen. Ook heeft hij het hotel verlaten zonder zijne gemaakte verteringen te betalen. Zijn signalement isongeveer 23 jaren oud, klein, gekleed met grijs fantaaiepak en hoogen zijden hoed. Voor de beetwertolsuikerfabriek Hol land" te Halfweg is te Eist (Utrecht) voor al het beschikbare land gecontrac teerd f 10 per 1000 KG. en ƒ70 voor schot per H. A. In antwoord op een jongst leden Woensdag door het bestuur der Kon. Vereeniging „het Eere*eeken voor belangrijke krygsverrichtingen" te'sHage aan H. K. H. nevrouw de Groothertogin van Sakeen-Wei mar gericht telegram van gelukwen8ehing met haar verjaardag, ontviDg de Vorfceniging het volgend telegram „Met oprechten dank heb ik de har telijke wenschen ODtvangen, die u mij namens het bestuur en leden dezer in stelling uitspreekt. „Dit teeken van herinnering heeft mij verheugd. Sophie." OFFICIEEEE BERICHTEN. By kon. besl. van 4 April is aan A. Mazel, Hr. Ms. buicengew. gezant en gevolmachtigd minister bij het Hof van Weenen; W. A. F. baron Gevers, ge- zantschapsraad, ver Qden aan iir. Ms. gezantschap ie Louden, en H. S. J. Maas, consul der Nederlanden te Londen vergunning verleend tot het aannemen der versierselen, resp. van ridder-groot kruis-commandeur en officier der orde van de Eikenkroon, hun door Z. K. H. den Groothertog van Luxemburg, Hertog van Nassau, geschonken. By kon. besl. van 8 April is benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arr.-recht- bank te 's-Bosch, mr. J. A. Loeff, adv. en proc. aldaar. Bij kon. besluit zijn bevorderdtot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee P. G. Bruehtot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. G. P. van Hecking Colenbrander, en tot luit. ter zee 2e kl., de adelborst le kl. E. van Assum. Bij kon. besl. van 8 April is L. L. G. Moubis, laatst, werkmeester van de ijzerbewerking, tevens chef der werk plaats te Poarworedjo (Bagelen) van de exploitatie der lyn Djokjokarta-Tjilatjap van de staatsspoorwegen op Java, thans met verlof hier te lande, op verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Bij kon. besl. van 8 April is mr. C. Yinju, laatst, lid der wees- eD boedelkamer te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, op verzoek, [eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, De W est- Indiër van 11 Maart meldt, dat de goeverneur van Suriname thans ook hooggaand ongenoe gen heeft met den commissaris van po litie, den heer Bicker. Het blad schrijft o. a.„Evenals de procureur-generaal, is ook de heer Bicker ie eigen keuze vaa den goeverneur en, evenals zijn chef, is ook by in ongenade gevallen. Men beweert, dat in het begin dezer maand de goeverneur den commissaris van po litie op de hevigste wijze heeft aangerand, eu dat dit zoover i8 gegaan dat de goeverneur den heer Bicker moet hebben gezegd, ontslag te vragen. Intusschen zegt de West-Ind., is de commissaris van politie sedert eene week ongesteld en wordt de dienst door den waarnemenden inspecteur waargenomen. Algemeen wordt beweerd, dat deze ongesteldheid verband houdt met de ondervonden aanranding zyöens den goeverneur, en tot gevolg zou kunnen hebben, dat de commissaris, wegens ziekte, buitenlandsch verlof aan vraagt." Bij het doet. ex. in de klas s. letteren slaagde Vrydag te Utrecht de heer G. Blokhuis. De p a a r d o n o p p a s s e r van den kol. A., van het 4e reg. inf. te Leiden, reed Donderdag het paard van zijn kol. af. Hy strekte zijn toer echter uit tot '8 üage, waar hy in dronken toestand aankwam zoowel ruiter als paard werden in bewaring genomen. Een ernstig ongeval had Vrydagmiddag te halfdrie op den Ouden Scbeveningaahen weg plaats. Van het rijtuig, waarin de dames M. gezeten waren en dat bestuurd werd door de joogste dier dames, sloegen de paarden, waarschijnlijk schrikkende voor een visohwagen, nabij de B. K. kerk op hol. By het Scheveningsche Veer weken ze op het wandelpad af, doch kwamen daar spoedig tot staan, deordien het rijtuig botste tegen een boom en daardoor brak. Mejuffrouw M. werd uit het rijtöig geslingerd en ernstig aan een der beenen gekneusd. Mevrouw M.. die in het ry- tnig was blyven zitten, bleef ongedeerd. Spoedig werd door vele belangstellen den aan de dames de noodige hulp ge boden. Donderdag in den laten avoDd heeft de politie ontdekt dat in een weiland aan den Laauslootschen weg te Schiedam, langs den straatweg naar Overschie, een wagen stond waarop lagen een gevild rund en 2 gevilde kalveren. De politie is den wagen blyven bewaken, en toen midden in den nacht 3 personen kwamen, die den wagen vervoerden, heeft zij, op het vermoeden dat het vleesch schadelijk voor de gezondheid was, het vleesch in beslag genomen. Nadat het Vrijdagochtend door den keurmeester Van Velzen was aLekeurd, is het des namiddags begraven, Tegen de vervoerders wordt proces-verbaal opgemaakt. SO.) Een persoon, die te Botter- dam met kaartspelen ƒ300 had gewon nen, word in hechtenis genomen, maar is, na opgemaakt proces-verbaal, wegens gebrek aan bewijs dat hy valsch had gespeeld, weer op vrije voeten gesteld. Óp last der justitie te Dor drecht is te Oud-Beierland gevangen ge nomen J. B., agent voor den heer Van der Tol, te Schiedam, voor het stellen van plaatsvervangers en nummerverwisselaara voor de nationale militie. Hij wordt verdacht van verduistering en valschheid in geschriften. Leger en Vloot. In Mei a. 8. zal te Amsterdam eene compagnie pantserfort-artillerie worden opgericht, bestemd voor het fort „Pam pus". De kapitein J. C. J. Wentzel, van het 7e reg. inf. te Amsterdam, wordt op zyn verzoek op pensioen gesteld. Blijkbaar eene door het departement van Buitenl. Zaken gtïospireerde mede- deeling in de National Zeitung noemt, wat er in den laatsten tijd in verschil lende bladen gemeld is omtrent eene tot staod gekomen verlenging van het drie voudig verbond, met betrekking tot Italië, niet anders dan gebazel. Tot dus ver zijn er daarover zelfs geen onder handelingen gevoerd daarvoor bestaat FEUILLETON. Naar het engelse h A. CONAN DOYLE. 39) HOOFDSTUK XII. Het zonderlinge verhaal van Jonathan Smalt. (Slot.) Ik geloof niet, dat ik nog meer heb te vertellen. Ik had een schipper hooren spreken van de verbazende snelheid van de #Aurora", de stoombarkas van Smith, zoodat ik van oordeel was, dat deze zeer geschikt zou zijn voor onze vlucht. Ik maakte een overeenkomst met Smith en hij zou een flinke som gelds ontvangen, wanneer hij ons veilig overbracht naar ons schip. Hij wist ongetwijfeld, dat er iets niet in den haak was, maar wij hadden hem in het geheel niet in ons geheim ingewijd. Dit alles !s de waarheid, en wanneer ik het u vertel, heeren, is het niet °m u aangenaam bezig te houden want gij hebt mij een slechte poets gespeeld maar omdat ik geloof, dat de beste wijze om mij te verdedigen, juist is om niets te verzwijgen; laat de geheele wereld weten, hoe schandelijk majoor Sholto mij heeft bedrogen, en hoe onschuldig ik ben aan den dood van zijn zoon." //Een zeer merkwaardig verhaal," zeide Sherlock Holmes. „Een geheel passend besluit van een bizonder belangrijk geval. Het laatste gedeelte van uw verhaal bevat niets nieuws voor mij, dan alleen, dat gij zelf een touw hadt meegenomen. Dat wist ik niet. Bovendien had ik gehoopt, dat Tonga al zijne pijlen had ver loren; op de boot heeft hij er echter een op ons afgeschoten." „Hij had ze alle verloren, mijnheer, uitgezonderd de eene, die zich nog in zijn blaaspijp bevond." „Ja, natuurlijk," zeide Holmes. „Daaraan had ik niet gedacht." „Is er nog iets anders, waarover gij mij nog iets hadt te vragen vroeg Small beleefd. „Dank u, mij dunkt van niet," antwoordde mijn metgezel. „Welnu, Holmes," zeide Athelney Jones, „gij zijt iemand aan wien men wel wat moet toegeven, en wij weten allen, dat gij drommels handig zijt in het opsporen van misdadigers, maar plicht is plicht, en ik ben al te ver gegaan, door het verzoek van u en uw vriend in te willigen. Ik zal mij veel meer op mijn gemak gevoelen, wanneer onze vriend hier zich achter slot en grendel bevindt. Het rijtuig wacht nog steeds en beneden staan twee inspecteurs. Ik ben u beiden zeer verplicht voor uw hulp. Natuurlijk zullen wij u bij het verhoor noodig hebben. Goeden avond dus." „Goeden avond, heeren," zeide Jonathan Small. „Hoor eens Small," zeide de behoedzame Jones, toen zij de kamer verlieten. „Ik zal wel oppassen, dat gij mij niet met uw houten been onschadelijk maakt zooals gij dat hebt gedaan met dien ongelukkige op de Andaman-eilanden." „En dat is dus het einde van dit kleine drama," zeide ik, nadat wij eenigen tijd stilzwijgend hadden zitten rooken. „Ik vrees, dat het voor de laatste maal geweest is, dat ik in de gelegenheid was om uwe methode te bestudeeren. Miss Morstan heeft mij de eer bewezen mij aan te nemen als haar toekomstigen echtgenoot." Hij slaakte een diepen aucht. „Dat heb ik gevreesd," zeide hij. „Ik kan er u werkelijk niet mee gelukwenschen." Ik gevoelde mij eenigszins door zijne woorden gegriefd. „Hebt gij eenige reden om niet met mijn keus in te stem men vroeg ik. „Volstrekt niet. Ik geloof dat zij een van de bekoorlijkste jonge dames is, die ik ooit heb ontmoet en groote diensten zou kunnen bewijzen in dergelijke gevallen als wij nu behan deld hebben. Zij bezit daarvoor ongetwijfeld groote talenten, getuige de wijze waarop zij de teekening van het Agra-fort» die zij onder de papieran van haar vader ontdekte, zoo zorg vuldig heeft bewaard. De liefde is echter een zaak van het hart, en alles waar uitsluitend het hart bij noodig heeft, staat geheel tegenover de koele, gezonde redeneering, die ik boven alles stel. Ik zou nooit willen trouwen, wanneer ik ten minste in dat opzicht niet van gedachte veranderde. „Ik vertrouw," zeide ik lachende, „dat mijn oordeel en inzicht de proef zullen kunnen doorstaan. Gij ziet er echter ver moeid uit." „Ja, de reactie begint reeds haar uitwerking op mij te doen gelden. Nu komt voor mij een week van loomheid en luste loosheid." „Het is zonderling," zeide ik, „hoe gij met al uw scherpzin nigheid en geestkracht toch dikwijls in een toestand kunt ver- keeren, dien men bij een ander luiheid zou noemen." „Ja," antwoordde hij, „ik bezit hoedanigheden, die mij nu eens tot een nietswaardigen luiaard dan weer tot een ijverig meosch maken. Maar a propos van die Norwood-zaak, gij hebt gehoord, dat zooals ik ook reeds vermoedde, Small een bondgenoot in het huis van Bartholomeus Sholto had, die niemand anders kon zijn dan Lal Rao, den hofmeester; aan Jones komt dus werke lijk de groote eer toe, dat hij een visch in zijn groot net heeft gevangen." „Het is toch onrechtwaardig verdeeld," merkte ik op. „Gij hebt in deze zaak al het werk gedaan. Ik heb er een vrouw door gekregen, Jones krijgt de eer, wat blijft er nu voor u over „Voor mij," zeide Sherlok Holmes, „blijft nog het cocaine- fleschje over." En hij strekte zijn lange, witte hand naar het fleschje uit.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1