KQLOm. POLITIEK 0 «ZICHT. al zijn tijdgenooten. In de laatste jaren leed hy aan eene kwaal, die wel zijne krachten sloopte, maar niet belette zijne betrekking nog met ijver te vervullen jl. Dinsdag nog heeft hij gepleit. Hij is ongeveer 68 jaar oud geworden. Het Amsterdam8ch Studen ten weekblad Propria Cures, gewag ma kende van het overlijden van mr. C. M. J. Willeumier, oud-hoogleeraar aan het vorige Athenaeum, brengt in herinne ring, dat hem, bij den overgang daarvan tot de universiteit, een wachtgeld van f 2500 werd toegekend, hetwelk hij echter vyt jaren achtereen ten bate van de universiteits-bibliotheek afstond. Voor al de omstandigheden zegt het blad waaronder mr. Willeumier dit blijk van zijne iiefde voor onze hoogeschool gaf, doen hem, meer nog dan om de genereuse gave-zelf, als een harer beste vrienden kennen. V r ij dagavond, ongeveer 9£ uur, hebben te Amsterdam 3 mannen eene poging gedaan by den rijksbetaal meester, in het Oost Einde, in te breken. Door de waakzaamheid van den aldaar geplaatsten schildwacht is dit niet alleen verijdeld, maar zijn twee hunner onmid dellijk door de politie gearresteerd. Ook de derde is by de politie bekend. Uit Te8sel wordt gemeld: De raad dezer gemeente heeft met alge- meene stemmen ecDe nieuwe politie-ver- ordening aangenomen. De voorzitter deed de mededeoling, dat een rijkssubsidie van ƒ5500 was verkregen voor de kosten van het lager onderwijs. Met meerder heid van stemmen werd besloten tot do oproeping van twee onderwijzers, en voor de scholen te Koog en Zuid-Eier- land. Aan deze scholen waren tot heden alleen de hoofden werkzaam. Op twee adressen van vele kiezers te Eierland en Oosterend, behelzende het verzoek om bij verkiezingen in alle dor pen van het eiland stembureau's te ves- tigeD, werd afwijzend beschikt. Uit 's-H a g e wordt gemeld Het scctieverslag van den gemeenteraad over de verbouwing en de exploitatie van den schouwburg resumeorend, kan worden gezegd dat de meerderheid der ledenlo een schouwburg voor de resi dentie noodig en onmisbaar noemt2o de vooratelleo van Burg. en Weth. tot verbouwing onaannemelijk acht als niet doeltreffend en in de gevolgen bezwaar lijk voor de exploitatie3o den bouw wenschelijk oordeelt van een nieuwen schouwburg, zoo mogelijk door particu lieren met ruimen steun van de gemeente en, blijkt dit niet mogelijk, door de gemeente4o. den ouden schouwburg tot de voltooiing van een nieuwen in gebruik wenscht te laten na de meest dringende voorzieningen tegen brandge vaar. Uit Het Bildt (Fr.) meldt men aan de N. R. C. De werkstaking begint meer en meer in eenen toestand van werkloosheid over te gaan. De landbouwers hebben er hun werk op ingericht om zich met weinig hulp te redden. Velen, die nu om werk aankloppen, worden geweigerd. De kas van het burger ambestuur, die dezen winter al meer dan gewoon is aange sproken, zal op den duur wel de meeste schade lijden. Uit Harlingen meldt men Omtrent den valschen munter, Don derdag hier gegrepenverneemt men nog het volgendehij was te Leeuwar den met zijn kameraad in een logement van zeer bescheiden rang gehuisvest. De Leeuwarder politie had hen reeds in het oog en bracht Dinsdag aan de vrienden een intiem bezoek. De een lag reeds te bed, de andere was nog even achter uitgegaan, doch terugkeerende, bemerkte hij door eene ruit in de deur de aan wezigheid van den politieagent, wat hem aanspoordo om op minder gebruikelijke wijze, nl. over eene schutting en nog maals over eene schatting, het hazen pad te kiezen. Nu ging hij bij nacht naar Harlingen eh deed daar navraag naar gelegenheid, om met eene stoom boot naar Rotterdam te komen. De po litie, die hiervan hoorde, doorsnuffelde elke boot, welke hier passeerde, en vond den vluchteling dan ook op eene naar Rotterdam bestemde goederenboot. Ge reed om hem de boeien aan te leggen, ontsnapte hij Dog, en daarop werd eene drijfjacht gehouden, die eindigde met de definitieve arrestatie van den jongen man. Hij bleek de voornaamste firmant te zijn, is kopergieter van beroep, ter- dewijl andere glazenmakers-diamanten zet en repareertbeide beroepen schij nen nooit te veel voordeel aan te bren gen, reden waarom men zichzelf de noo- dige betaalmiddelen, zij het ook „ge- setzwidrig," verschafte. De kopergieter maakte de munten geheel volgens de regelen van zijn vakhy goot ze in1 eene doos met gips gevuld, waarin vooraf de voor- en keerzijde van den galden waren afgedrukt. Het werk kan niet den meester loven, want het mate rieel is zoo blykbaar onecht, dat men zonder veel moeite in het aangeboden muntstuk een loodan gulden ziet. Het is den jongen man dan ook niet gelukt, hier meer dan twee producten zijner minder gewettigde nijverheid te plaatsen. In het dorp Oudehorne (Friesland) heeft, naar ons bericht wordt, het volgende plaats gehad: Een veehouder was een timmerman 60 schuldig, waar onder ook de rente. De schuldenaar wilde geen rente betalen, en de crediteur stelde zich toen tevreden met f 55, mits hij dadelijke betaling erlangde. De eerste stemde hierin toe, telde 20 op de tafel en deod daarop zijne portefeuille open om, zoo het heette, het overige met bankpapieren te betalen. Hij verzocht den crediteur inmiddels de rekening te kwi- teeren, waaraan deze voldeed, maar er kwam geen papier voor den dag. De veehouder wist echter de gekwiteerde rekening in handen te krygen, en gaf deze aan zijn vrouw, om zo nog eens goed na te zien. De vrouw verliet de kamer, maar kwam niet terug. Op eeee listige manier wist de veehouder vervolgens zijnen tegenstander buiten de woning to krijgen en grendelde daarop de huisdeur. Aanvankelijk verklaarde de veehouder aan de politie, dat hij de geheele schuld had voldaan, hetgeen de kwitantie kon bewijzen, maar later heeft hij zijne daad bekend. Er is proces-verbaal opgemaakt, maar de man is met zijne vrouw intus- schen naar Amerika vertrokken. (Rbl.) vermeld onder a en b gedurende ten hoogste 35 dagen, en die vermeld onder gedurende ten hoogste 14 dageD. Herhalingsoefeningen der militie van de lichting van 1888 behoorende tot de le en 2e divisie inf. (reg. gren. en jagers, 4e, 7e, le, 5e en 8e reg. inf., le en 2e comp. hosp. sold.) van 7 Augustus tot 9 Septemberbij de bat- teryen van het le reg. veld.-art. van 12 Aug. tot 15 Sept. bij de batterijen reg. veld. art. van 20 Juli tot 21 g.bij de rijdende art. van 10 Aug. tot 12 Sept.bij de le comp. ponton niers van 17 Juli tot 20 Aug.bij de 2e comp. pont. van 10 Aug. tot 12 Sept. Bij de regimenten vesting-art. komt de lichting van 1889 voor eene maand onder de wapenen. Bij het 2e, 3e en 6e reg. komt de lichting van 1887 onder do wapenen om met het getransformeerde geweer geoefend 'e worden van 17 Aug. tot 29 Aug. de lichting van 1888 van 7 Sept. tot 19 Sept. en do lichting van 1889 van 21 Sept. tot 3 Oct. Leger en Vloot. Krachtens de wet betrekkelijk de na tionale militie kunnen in 1891 van de militie te land, tegen den daartoe door den minister van Oorlog te bepalen tijd, worden opgeroepen om in den wapen handel te worden geoefend van de lichting van 1888 de ver lofgangers die behooren tot de regimen ten der le en 2e divisie infanterie, tot de le en 2e compagnie hospitaalsoldaten, tot de regimenten der veld. arfcilL, tot het korps rijd. art., tot het korps ponton niers en tot het korps genietroepen; echter met diea verstande, dat buiten de oproeping blijven de verlofgangers van genoemde lichting die bdhooren tot de treincompagnieën van de regimenten der veld-art. alsmede de daarop rechtheb bende vestingtelegrafbten van de lichting 1889 de verlofgan gers die behooren tot de regimenten vesting-artillerie en het korps genie troepen c. van de lichtingen 1887'88 en '89 de verlofgangers, die behooren tot het 3e divisie infanterie. De verlofgangers voor oproeping aangewezen, kunnen in wer- kelijken dienst worden gehouden, die De Javasche Courant van den lOen Maart bevat het volgende offieieele be richt Zijne Keizerlijke Hoogheid Nikolaas Alexandrovitch, grootvorst-troonopvolger van Rusland, kwam Zaterdag 7 dezer alhier aan tot het brengen van hoogst- de8zelfs aangekondigd bezoek aan de ne'ferlandach-indische bezittingen Nadat het eskader, bestaande uit drie oorlogsschepen en gecommandeerd door Zyne Excellentie den vice-admiraal Na zinroff, waarmede Zijne Keizerlijke Hoog heid werd overgevoerd, ten anker was gekomen en de gebruikelijk saluten ge wisseld waren, begaf' Zijne Excellentie de goeverneur-generaal, vergezeld van den commandant der zeemacht, den algt non secretaris en zijne adjudanten, zich boord van het vJaggeschip Pamiat Agova ten einde Zyne Keizerlijke Hoog heid te verwelkomen. Weinige oogenblikken later debarkeer- de de grootvorst-troonopvolger, aaa de landingsplaats opgewacht door Zijne Ex cellentie den goeverneur-generaal, bijge staan door den vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië, den com mandant van het leger," den commandant der zeemacht, den algemeenen secretaris, den directeur der burgerlijke openbare werken, den resident van Batavia, den havenmeester en den aan Zijne Keizer lijke Hoogheid toegevoegden hoofdofficier. Met den gereedstaanden extra-trein begaf men zich oaarop naar het station Weltevreden, waar de daartoe uitgenoo- digde autoriteiton zich verzameld hadden, terwyl eene eere-compagnie infanterie met het bataljonsvaandel en de bataljons- muziek op het perron stond opgesteld, Nadat Zijne Excellentie de goeverneur- generaal de aanwezigen aan Zijne Keizer lijke Hoogheid had voorgesteld en met Hoogst-Denzelven de eere-compagnie had geïnspecteerd, begaven Zijne Keizerlijke Hoogheid en Zijne Excellentie met ge volg zich naar het residentiehuis aan het Koningsplein, waar de hooge gast gedu rende zijn verblijf te Batavia zyn intrek neemt. Zondag, den 8n dezer, is Zijne Keizer lijke Hoogheid met Zijne Excellentie den goeverneur-generaal naar Buitenzorg ver trokken, terwijl Zijne Keizerlijke Hoog heid gisteren ochtend vroeg per extra- trein naar Garoet zich heeft begeven, Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen ïn het goeverneinent Atjeh en Onderhoorigheaen, loopende van 16 Februari jl. tot en met 1 dezer, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Op Grooi-Atjeh word de rust niet verstoord en onze voorposten slechts in geringe mate beschoten. Wel gaven de vijandelijke benden bij het kappen in de nabyheid van Lamsajoen en het herstellen van de spoorbaan en brug tU88cben Lamreng en Lambaroe teekenen van hunne aanwezighotd, doch het gelukte zonder noemenswaardige ver liezen onzerzijds die werkzaamheden te verrichten, zoodat den lsten Maart de ceintuurbaan weder geheel in gebruik is gesteld, en door het openkappen van het terrein beter dan voorheen tegen bescha diging zal kunnen beveilligd worden wij bekwamen slechts twee gewonden waarvan een zeer licht. Onderhoorigheden. Ter Noordkust viel weinig belangrijks voorde versterking te Segli werd in nog minder mate be schoten dan in het vorig tijdvak. Oostkust. Toekoe Tibang van Djingki schijnt nu door Perlak totaal geslagen en met zijn zoon naar Simpang Olim gevlucht te zijn. Het laat zich aanzien, dat de rust te Edi dit jaar niet verstoord zal worden. Ter gelegenheid van de komst van den civiel en militair goeverncur te Edi kwamen de Radja's van Simpang Olim, Boloeq, Diolok besar Bagoh, Perlak en Soengei reja hunne opwachting maken. Westkust. Op den 17en Februari wer den de sloepen van Hr. Ma. Merapi toen zij in de baai van Rigas eene aldaar op strand liggende atjehech prauw wilden bemachtigen, hevig be schoten, waarbij men van onze zijde 3 gesneuvelden en 5 gewenden (allen min dere schepelingen) bekwam, en daardoor men van het bemachtigen der prauw moest afzien. Bij een door den wd. adsistent-resident gehouden plaatselijk onderzoek bleek, dat veoraamelijk volgelingen van Toekoe Oemar, die thans weder in Rigas ver blijf houdt, in vereeniging met eene kleine bende van zekeren Toekoe di Roempit, aan die beschieting hebben deelgenomen, waarom besloten werd Toekoe Oemar's kuis in do kampong Rigas te beschieten. Toen op den 21ston daaraanvolgende Hr. Ms. Banjermasing met dat doel ia de Neord-baai vaa Rigaa ten anker kwam, werd, vóórdat die bodem een schot ge daan had, behalve met geweervuur, met tweo lilla'a op dat schip uit de kampong Riga geschoten, waarop de Bandjermasing het vuur beantwoordde, de kampong op twee plaatsen in brand geraakto en oenige huizen eene prooi der vlammen werden. De weersgesteldheid was zeer droog. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstiger. Het gemiddeld getal zieken per dag in hot hospitaal opgeno men, w&s 21.4 tegen 23.5, oh dat der beri-berilyders 10 tvgen 10 gedurende den vorigen verslagtyd. De stand der beri-beri was dus sta tionuair. Het sterftecijfer was lager. Een particulier telegram van do Java-Bode luidt als volgt: Macassar, 13 Maart. Den 28sten Febr. hebben de Java en de Van Spegk de versterkingen van den vyand in Ipihbal (Endeh, Flores) be schoten het bleef den onzen onbekend welke uitwerking die beschieting had. De stelling van Baranoeri is zonder troepen en bergartillerie waarschijnlijk niet te nemen. Op de inlandsche hulp troepen valt niet te rekenen zij zyn niet tot een zelfstandige optreding te krijgen. Den lsten Maart heeft de Van Speijk de kampong Manoeggok in brand ge- eehoten. (NB. Men weet dat Baranoeri na het hier gemelde reeds gevaDgen is genomen.) Volgens de Heli Courant is dr. Snouek Hurgronje, alias Hadji Abdul Gafar, benoemd tot adviseur voor de oostersche talen en het mohamedaansch rechc, op een traktement van ƒ700 maands, mot jaarlijksche verhoogingen van f 50 's maands tot een maximum van f 1260 's maands. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend Een tweej. verl. naar Europa wegens ziekte, aan den ingenieur le kl, bij den waterstaat F. R. Scherius; aan den architect 2e fel. A. Verburghaan den cpz. 3de kl. W. Wolters, beiden bij den waterstaat en aan den onderwyzer 3e kl. L. H. J, vau Douveren. MILITAIR DEPARTEMENT. Vtrieendeen tweej. verl. naar Neder land, wegens ziekte, aan den kapt.-intend. N. J. van den Bent. MARINE DEPARTEMENT. Verleendeen tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den havenmeester te Batavia, jhr. C. G. J. Barr.aart. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind, bladen van 7 tot 13 Maart.) GEBOORTEN: J. J. W. Valette— du Cloux z. Palembang. - Kuijpers Coers z. Magelang. - H. C. Everts—de Vogel d. Seraarang. Tjandi. - J. von StietzDickhofl z. Modjokerto. - -A. A. S. de KlerckSntorius d. Ramanoekan, - Easton d. Weltevreden. - Echtg. van H. V. S. Davids d. Buitenzorg. - J. C. MerkelbachMoer mans d.C. W. ScheepeSchmidt Weijmans z. beiden Soerabaja. - H. N. Lunbeckv. Noord d. W. A. Manuel—Ibsen d. beiden Semarang. - EchtgeD. van G. H. van Duiken d. Indramajoe. - E. E. M. D„ MullelValckenier de Greeve d. Bui tenzorg. GEHUWDH. C. Scballig en P. Bommel. Malang. - W. H. Soesman en H. B. M. de Bruyn. Djokdja. - H. E. Ruleman Voget en J. C. Boers. Sema rang. - J. H. F. Peter en M. F. Jones. Batavia. - F. H. van der Hoff en Tb. H. KleinH. van Ligten en C. H. Mensïftga G. Felix en J. R. H.Muhl- dorfl, allen Soorabajs. C. H. Brouwer en L. B. LebertT. A. C. J. v. Kervel en M. M. C. HesselV. van der Woude eta A. R. Wensel, allen Semarang. - Ch. Senstius en E. S. C. D. Olt. Djokdja. OVERLEDENW. Leijers 3]£ m. Soerabaja. - A. S. de Bok 74 j. Kedong- Djati. - M. van der Eijk 68 j.L. S. Steffin 51 j. beiden Somarang. - J. A. Kramers 11 m. Weltevreden. - C.F. E. MichaëlisHiDrich, Batavia. - A. L.M. Bekking. Djatie, Kedirie. - Dochtertje van L. G. J. F. Sterrenburg 3 m. Solo. - H. J. A. Morbeck. Pasoeroean. - P. C. K. M. Bakker 25 j. Padang. - F. G. D. Colscn Pacqué 33 j. Makassar. mmmu. Nieuwediep, 11 April. Door 59 korders en beugers werden heden 3 tot 10 tongen, 7 tot 40 roggen, 4 tot 18 mandjes kleine schol en 1 tot 3 manden sehar en door trekkers 142tal haring aangevoerd tong gold f 1.10 rog 1 f 1 1.10 per stuk, kl. schol f2 a 2.50 per mandje, sohar f 1.80 per mand en hariüg 60 c. k 11 per tal. Lemmer, 10 April. De vaDgst van haring was in de laatste dagen overvloe dig en de aanvoer daardoor ruimer. Vooral in de nabijheid van Urk werd met zegens en fuiken veel gevangon. Een en andor oefende op de pryzen een dalenden invloed uit, zoo zelfs dat voor sleepharing niet meer dan 40 cent, voor zee- en fuikharing slechts 15 a 25 cent te bedingen was. De haringvisscherij kan dan ook dit voorjaar spoedig als geëin digd worden beschouwd. Bij de opening van den Rijksraad constateerde de keizer van Oostenrijk Zaterdag dat alle europeesche mogend heden dt.n levendigen wenseh aan den dag leggea om met hare naburen vrede te leven. Alle regeeringen bobben aaa het weener Kabinet de verzekering gegeven, dat zij het handhaven van vrede als het hoofddoel van haar streven beschouwen. Deze verzekeringen en goede Bob Musgrave had intusschen zijn boot vastgelegd en begaf zich langs den oever naar zijn huis. Hij liep dicht genoeg langs het groepje nietsdoeners om die laatste woorden op te vangen, en toornig trad hij op hen toe. Hij was iemand van ongeveer vijftig jaar oud, met een ver weerd, taankleurig gelaat en sterk afloopende schouders, die ge tuigden van zijn zwaren arbeid met de riemen. Als jongeling en man had hij reeds meer dan dertig jaar lang met zijn boot op den Dass gevaren, zoodat hij met zijn boot één geheel vormde. „Wat zegt ge; daar vrouw?'' zeide hij, terwijl zijne staalgrijze oogen ^oórnig fonkelden. //Volstrekt niets kwaads, Bob," antwoordde Jacob op veront schuldigenden toon. „Laat haaf naam er dan buiten. Ik wil niet, dat de naam van Claribel genoemd wordt in de babbelpraatjes van dit dorp." „Wij zeiden slechts," vervolgde Jacob, „dat het toch wel hard is om op uw leeftijd nog zoo te zien zwoegen en werken, ter wijl uw dochter den ganschen dag voor haar piano zit of boeken leest, waardoor zij zich allerlei dwaze denkbeelden in het hoofd haalt." „Bemoei u met uw eigen zaken, maar niet met de mijne, Jacob," antwoordde Bob .kortaf. „Wijs mij in ieder geval in geheel Dene-on-Dass een j huis aan, waar het er van binnen netter en gezelliger uitziet dan in de wontng, waar mijn dochter voor de huishouding zorgt." „Dit was een wenk, dien de vrouwelijke toehoordsters zich konden aantrekken. Zij lachten op schellen toon en riepen in koor uit„Ja, maar zij denkt, dat zij een dame is." „En dat is zij ook," gaf de oude man woedend ten antwoord- „Wie durft dat ontkennen?" „En sedert wanneer zijt gij een mijnheer geworden, Bob vroeg iemand uit het groepje op sarcastischen toon. „Ik een heerIk ben nooit een heer geweest en hoop het nooit te worden ook. Maar mijn moederloos kind is een dame, dat zeg ik u. En waardoor is zij dat geworden Doordat zij op school is geweest en veel uit de boeken heeft geleerd, waarvoor ik mijne met eerlijken arbeid-verdiende penningen heb betaald, in plaats van mijn geld te verkwisten met drinkefi^ en wedden en dergelijke dingen meer." Juist toen het troepje mannen en vrouwen zich langzaam ver wijderde, verscheen de aanleidende oorzaak van dit twistgesprek zelf op het tooneel. Zij had haar vader met verheffing van stem hooren spreken en trad langs het pad in het tuintje op het kleine tuinhek toe, van waar men den geheelen oever kon overzien. „Wat scheelt er aan, vader?" vroeg zij, met een glimlach op hare lippen en een lach in hare oogen. „Niets, mijn kind; een paar van die leegloopers denken ech ter, dat zij zich met de zaken van een ander in plaats van met hunne eigen zaken hebben te bemoeien. Kom, mijn kind, geef nw vader een kus. God zegene u, gij ziet er nu zoo mooi en frisch uit als een roos des zomers na een regenbuitje." En Claribel was ook een roos gelijk, terwijl zij daar tegen het tuinhek leunde en haar lieftallig, ovaal gelaat liet rusten op een mollig, blank handde. Van onder den schaduw van haar strooien hoed hingen de kleine krullende haarlokjes op haar blank voorhoofd neer, terwijl hare fluweelzachte wangen roze rood waren gekleurd, een tevreden, vroolijke glimlach speelde om de hoeken van haar mond en vormde een kuiltje in haar fraai gevormden kin. Een zachte, donkere glans lag in hare violette oogen, oogen, waarin een ernstige uitdrukking zetelde. Zij bezat de schoonheid en bevalligheid van zeventien zomers. Toen hij haar in deze houding gadesloeg, gevoelde de vader plotseling een beklemheid in zijn borst. Sedert zijn vrouw j storven was, ongeveer tien jaar geleden, was. zijn dochter de zonneschijn van zijn leven geweest ter wille van haar was werken hem een plicht, zwoegen hem een genot geweest. Zij was zoo schoon in haar eenvoud en lieftalligheid, zoo bekoorlijk in den bloei van haar jeugd, dat hij vreesde, dat zij niet lang meer het zonnetje van zijn huis en van zijn leven zou zijn; z de liafde voor hem, die nu uitsluitend in haar hart zetelde, zou vroeger of later moeten plaats maken voor een andere liefde? wanneer de tijd haar een echtgenoot zou brengen. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2