NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. [artdefs ^xxxvctijft. Jaargang:. Woensdag 15 April 1891. Mo. 2387. ABONNEMENTSPRIJS: ADYEETENTIËN: liÖSNiEUWS. letterlievende Yereeniging AARLENrS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. I Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen, loreanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel maer lOCente. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en dcor alle boekhandelaren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOJE en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Cinèralt de Pnbliciti ffirewgère G. L. HAVBF §r Co., JOHN F. JONFS, Snee., Farije 31 bit Fauhourg iFontmartre. Haarlem 14 April 1891. en ons mededeelt zal de heor W. Fameombe Sanders, lid Jde Kamer voor het district n de eerste dagen van Mei in Ireoniging //Vooruitgang'' als itreden. [gisteren gehouden vergadering I departement Haarlem van de Nut van 't Algemeen werd Ibrief voorgelezen van den heer [rnseaian, waarin deze wegens gezondheidsredenen ontslag lid van het bestuur van de voor onderwijzeressen. Op i den roorz. mr. H. Jacobi, floten met algemeene stem oen, het Departement, aan den feeman, die zoo ontzaglijk veel jKweekschool beeft gedaan, een I dankbetuiging te zenden. van het bestuur van de Jool wordt gekozen de heer mr. leshuijsen en herkozen de heer lestoin. ptnissarissen van deSpaarbank, mr. L. C. du Rieu die over» i mr8. A. A. Land en M. G. I Court, die bedankt hebben, ■gekozen de beeren jhr. P. Ivan Ufford, J. R. du Rieu en van Lennep. wordt gedaan van de //School Kaarden," waaruit blijkt dat in loupoa winter 17 vrouwen eo (waaronder 8 huzaren) de wden. Op voorstel van den wordt besloten aan den heer Sr. hoofd dier school, den lu het departement te brengen, wij vernemen is de heer Spaan zyn ontslag als hoofd der por bejaarden te vragen.) in wordt een verzoek van der Haarlemsehe Kookschool Icieelen steun. [bij het bestuur, noch by een der leden, bleek sympathie voor i le bestaan. Bet Zaterdag en Zondag te Rot- [gehouden internationaal scherm- uitgeschreven door de Scherm- astiekvereeniging //Progressus" 8 ook Haarlem met eere uit den ikomen. De heer F. Hessels van Ka" behaalde een 2en prijs voor [tabel en de heer L. P. Lepagnol tare" een len prijs voor pérvót |de afd. Haarlem van den Bond I-onderofficieren is een fonds It, waaruit by overlijden van een der leden aan de weduwe eene som geld wordt uitgekeerd, die afwisselt naarmate het langer ®f korter contribueeren. De contributie bedraagt 10 cent per maand, de verschillende functiën worden gratis waargenomen, en de uitkeering zal nooit minder dan 25 en voorloopig niet hoo- ger dan 65 zijn. Het verzekeren tegen invaliditeit en ongelukken van werkvolk door heeren fabrikanten, werkgevers enz. bij do Eerste Ned. Verz. Mpij. op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken, te 's-Graven- hage, neemt in den laatnten tijd, ook hier ter stede, belangryk toe. Tot heden zijn bij genoemde mpij. een 15 tal firma's alhier voor dat doel aangesloten. „J. J. CREMER." Maandagavond weid door deze ver- eeniging in den Schouwburg ten tooneele gevoerd //Jan Masseur", teoneelspel in vijf bedrijven door D. M. Maaldrink. Ofsohoon het reeds geruimen tijd is ge leden dat het Nederlandsch Tooneel ons dit stuk te aanschouwen gaf, mogen wy toch onze letterlievende stadgenooten ge- lukwenschen met hunne keuze, want het is zeker een der beste stukken, die Maal drink geschreven heeft en ofschoon eene episode behandelend, die niet tot onze geschiedenis behoort, geheel voor neder- landsche acteurs berekend en altijd aan trekkelijk en schoon. De werkende leden hadden dan ook ruimschoots gelegenheid aan de kunst- lievendeü, die in ruimen getale waren opgekomen, hunne gaven en geoefendheid te toonen, en het moet erkend worden, dat zij zelfs de stoutste verwachtingen hebben overtroffen. Wij kunnen niet anders constateeren, dan dat er over 't geheel voortreffelijk werd gespeeld en de vereeniging ook ditmaal weder heeft getoond over excel lente krachten te beschikken. Ondanks eene kleine indispositie van den speler der titelrol komt hij weder in de eerste plaats in aanmerking voor een woord van hulde en lof voor zijn meesterlijke vertolking. Hoewel in den beginne niet vrij van eene zekere mat heid klom zij De actie met ieder tooneel in natuurlykhsid en warmte, waardoor aangrijpende, hoogst artistieke momenten geboren werden. He®rlijk kwam dit o.a. uit in hot samenspel met zijne zuster, vooral in de acte, waarin eene scheuring tus- schen hen dreigt te ontstaan, als hij als lid der Nationale Conventie zyn schoon zoon aanklaagt van verraad en zij, deze daad onmenschelijk vindende, een aan klacht tegen hem wil indienen. Hun goed begrepen spel schiep bier ca grootsch tragisch moment. In de rol van Jeanne maakten wij kennis met eene voor ons nog ombe kende dame, die deze rol naar eiyeh vertolkte, edoch niet geheel as vrij te pleiten van eenige ges>a?fet- heid, welke niet in het voordeel -as harer opzïchzelf reeds lieve verschijning. Met den markies van Méricourt, la'.er Chevrion, die eene zeer goede opvatting van zijn rol had, schiep zij echter me ig aangrijpend tooneeltje. Vaa de overige rollen mag met .of worden genoeaid die van Pieter Cori net half domme in het karakter van dezen persoon, die met zijn herhaalde lijke explicatie van hetgeen hy te Pa» ijs komt doen, niet weinig de lachlust v er toeschouwers opwekte en daardoor don tragi8chen indruk der handeling een: s- zins brak, werd goed weergegeven. E:-n weinigje meer beweeglijkheid hadden ve gewenscht in het spel van Valent jn Tabouret. De schrijver heeft blijkbaar ook iets kwasterigs in dezen perse on willen neerleggen, dat ondanks het vide goede, waarover daze acteur beschik.e, niet uitkwam. Wat te zeggen van zijn moeder, Li- selte, de afschuwelijke //tricoteuse" wier vurigste wenBch het is om de //aristo craten" door het „roode venster" te lafea kijken of zo aan den hoogsten lantaav paal te zien hangen; haar rol, cynicsh akelig, kwam uitstekend tot haar recht, ofschoon in hooge mate weerzinwc kend. Ook den cv&rïgon v: .;- dien welke de rollen vervulden van Robespierre, den Hertog van Méricourt, Tabouret, past een woord van lof. Hat slottooneel in de gevangenis gaf ook nog aan eenige andere welbekenden gelegen heid om een schoon en treffend geheel tot stand te brengen. Over de tooneelschikking viel niet te klagen en de costumes waren geheel in overeenstemming met de eischen der handeling, die nog in den tijd der pruiken en kuitbroeken plaats bad. Alles resumeerende, meenen we met instemming van allen, die de voorstelling hebben bijgewoond, te mogen zeggen dat „Cremer" op aller dank aanspraak mag maken. Wat eene groote aantrekkelijkheid aan den avond bijzette was, dat het geheele strijkorkest van den heer Kriens de pauzes aanvulde met uitgezochte stukken, waardoor men bovendien een zeldzaam muzikaal genot smaakte; een groot ver schil voorwaar met de dunne orkestjes, die vroeger de pauzes opvroolyken moesten Ten slotte zij nog vermeld, dat door een lid van het bestuur werd medege deeld, dat de vereeniging voornemens is, in het volgende seizoen, ter gelegenheid van haar lOjarig bestaan, sen internatio nalen wedstrijd in de tooneelspeelkunst, iets wat bier ter stede sinds de 16de eeuw niet had plaats gehad, uit te sehrijven, waarvoor zij reden beeft eene groote deelneming, ook uit België, te verwachten. Op den finaneieelen steun der leden, zoo noodig, vertrouwde men volkomen te kunnen rekenen, Vóór het laatste bedrijf werd de me daille aan de baBier gehecht, welke z/Cremer" in den laatstgehouden tooneel- wedstryd te Bolsward heeft verworven. De volgende circulaire is verspreid Het bestuur der afdeeling Haarlem e. o. van den Volksbond, vereeniging tegen Drankmisbruik, neemt de vrijheid het volgende onder uwe welwillende aandacht te brengen De algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer dit j,aar, hebben weder een nieuw tijdperk van politiek leven geopend. Het kan wel niet anders of zij, die in uwe vereeniging hun oordeel over den toestand des lands ten besto geven, zullen in het algemeen alle belangrijke en daarop betrekkelijke aangelegenheden behandelen. Dat onder de belangrijke onderwerpen de //drankkwestie" een voorname plaats inneemt, zal door U wel Diet betwijfeld worden. Wij veroorloven ons mitsdien U te verzoeken, wanneer in of vanwege uwe vereeniging politieke voordrachten worden gehouden, daarbij zoo mogelijk r'.o; vraag van het drankmisbruik te berde te brengen. Sedert de invoering der Drankwet in 1881 behoort de drankkwestie" tot die, tot welker oplossing de Wetgevende Macht in Nederland terecht van oordeel is geweest mede te moeten werken. Het zal U eohter niet onbekend zijn, dat de taak des wetgevers met het aannemen der huidige Drankwet en hare wijzi gingen in 1884 en 1885 geenszins als afgeloopen kan worden beschouwd. Vele punten alshet verleenen van vergun ningen boven het maximum in buiten gewone gevallen, de drankverkoop aan op stroom liggende schepen en meerdere, vereischen nadere wettelijke regeling. Vooral is echter een optreden des wet gevers op dit gebied in de toekomst noodzakelijk geworden door de bepalingen der Drankwet zelve. De wet geeft een maximum van vergunningen aan, welke in de gemeenten mogen worden verleend. Voorts bepaalt de wet, dat aan de tap pers, die op 1 Mei 1882 hun bedrijf uitoefenden, hun leven lang de vergun ning niet kan worden geweigerd, wan neer ze slechts in dezelfde lokaliteit hun bedrijf blijven uitoefenen. Evenmin kan de vergunning geweigerd worden aan de lokaliteiten waarin op 1 Mei 1881 zonder strijd met wet of verordening sterke drank werd verkocht, gedurende de eerste twintig jaren, dus tot 1 Mei 1901, al wisselen die lokaliteiten van bewoners. Wanneer dus dat tijdstip is aangebroken, als wanneer er slechts zeer weinige tappers meer zullen zyn, die 1 Mei 1881 in dezelfde lokaliteit zyn gebloven, dan zal het gemeentebestuur bij het uitreiken van vergunningen de weinige beschikbare vergunningen hebben te verdeelon over een zeer groot aantal aanvragers, van wie de wet niet langer zegt hoe onder hen een keuze gedaan moet worden. Nadere voorziening van dit punt, waardoor de geheele Drankwet ten slotte beheerscht wordt, is dus vol strekt noodzakelijk. Langs verschillende wegen zal dus de Wetgevende Macht telkens weer ge plaatst worden voor het vraagstuk van het AlkohoJ-misbruik. De beslissing van alle ook ondergeschikte punten zal afhaDgen van de houdiog, welke de Wetgevende Macht in beginsel tegenover het geheele vraagstuk inneemt. Op deze gronden, komt het ons voor, dat het van groot belang is om vooral hen, die straks geroepen zullen worden de betrekking van Volksvertegenwoordi ger te vervullen, de vraag voor te leggen, welke houding de nederlandsche wet gever tegenover de nog altijd onrust barend hooge alkohol-consumptie behoort aan te nemen. Vandaar, dat wy tot U evenals tot alle uwe zuster-kiesvereeni- gingen, met aandrang het verzoek richten om bij uwe besprekingen over politieke en maatschappelijke onderwerpen, den strijd tegen het misbruik vaD sterken drank niet over hoofd te zien. Het bestuur voornoemd A. VAN DER VOORT Azn. Voorzitter. A. J. v. THIEL, Secretaris. Zondag en Maandag 1.1. zijn door de politie alhier, vergezeld van de recher cheurs Panhorst en Verbeek uit Amster dam, een groot aantal goederen, all8 van diefstal afkomstig, bij verschillende parti uliers en winkeliers in beslaggeno men, aan dezen verkocht door de eohte- lieden Boller, woonachtig te Amsterdam, die reeds zijn aangehouden ter zake het opkoopen van goederen, wetende dat die van diefstal afkomstig zijn. De alhier in beslag genomen goederen zynkarpetteD, jassen, stukken flanel, keper eD linüen, japonstoffen, paren pan toffels, zijden dassen enz., te zamen ter waarde van eenige honderde guldens. Maandag is alhier naar het huis van bewaring overgebracht Henri Bruinzeel, oud 22 jaren, laatst kelner in het hotel FEUILLETON. N nar het eng elsch H. T. JOHNSON. HOOFDSTUK I. De dochter van dtn veerman. overpeinzingen werden gestoord door het geroep van |y ahoy", een roepstem, waaraan hij bij mooi zoowel J slecht weer altijd gehoor gaf; hij begaf zich weer naar ot en roeide naar den anderen kant. hij zich van den oever verwijderde, wierp Claribel een zich heen en ijlde vlug als een hinde naar een laan in Ingestelde richting van den oever. J üep in de schaduw der olmen Dudley Carstairs op haar |hten en sloeg telkens ongeduldig met zijn rijzweep met knop naar de brandnetels en het vingerhoedkruid, die aan den kant van den weg groeiden. Wie was Dudley Carstairs? Niemand in Denei-on-Dass kon die vraag beantwoorden. Hij had eenige weken in het district rondgezworven, oogenschijnlijk naar aanleiding van den verkoop van mijnwerken in den omtrek. Hij had al zijn best gedaan om met Claribel kennis te maken, en dit scheen hem ook zeer goed gelukt, want de vreugdetrek, die zich op zijn gelaat vertoonde, toen hij haar de plaats van samenkomst zag naderen, werd in het hare weerkaatst. Dudley Carstairs was op en top een heer, in uiterlijk en ma nieren zoowel als in zijn spreken. Hij was meer dan knap hij was mooi. In zijne donkere, doordringende oogen, in de lijnen van zijn fraai gevormden mond en gevulden kin, lag de uit drukking van een wil, waaraan andere naturen zich moesten onderwerpen. Geheel op zijn gemak bij mannen en vrouwan van allerlei rang en stand, met een knap uiterlijk, goed gekleed en met beschaafde manieren, was hij een man, die welgeschikt was om een meisjeshart in liefde voor hem te doen ont branden. Hij greep Claribels hand en vroeg, terwijl hij zijn doordrink genden blik op haar half afgewend gelaat gevestigd hield z/Welnu, liefste, wat is uw besluit?" „O, Dudleywat ik u bidden mag, vraag mij dat niet." z/Maar ik moet mijn lot kennen." „Ik vond het zoo slecht zoo wreed voor mijn ouden, lieven vader, die mij meer liefheeft dg.n zyn leven. Het. zal hem het hart breken." z/Onzin! Over een paar weken zullen wij als een gelukkig ge trouwd paar terugkeeren en hem alles vertellen." //Waarom kunnen wij het hem niet dadelijk vertellen?" //Claribel, gij vertrouwt mij toch, nietwaar, liefste //Natuurlijk. Ik weet, dat gij niet tot een oneerlijke handel wijze in staat zijt." Welnu, vertrouw mij. Ik heb redenen gewichtige redenen om het nog een paar weken geheim te houden. Familiebezwa- ren, liefste." z/Ja, en wat zal uw familie zeggen, wanneer gij my, de dochter van een eenvoudigen veerman, als uw vrouw komt voorstellen /,Zij zullen allen zeggen, dat ik in geheel Engeland geen lief talliger, schooner en beter vrouwtje had kunnen vinden. Clari bel, gij moet de zaken uit een juist oogpunt beschouwen. Gij weet zeer goed, dat gij door uw opvoeding zeer verre boven uwe omgeving staat." „En dat alles h£b ik te danken aan mijn goeden, besten vader, die mij naar een kostschool heeft gezonden, waar ik een opvoeding heb genoten, verre boven mijn stand en met meisjes van een geheel anderen stand in aanraking ben gekomen. Hij meende er mij een weldaad mee te bewijzen, maar somtijds denk ik, dat het een fout'van hem was omdat ik mij nu niet geheel met mijn omgeving kan verzoenen." „Het is in ieder geval eenmaal gebeurd en het verleden kan niet meer veranderd worden. Gij kunt nu uw natuur, uw smaak en uwe denkbeelden niet meer veranderen. Bedenk het wel, Claribel, twee wegen liggen voor u open; de eene weg voert it door een eentonig leve* te midden van eenvoudige menschen,

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1