NIK WS- KI\ ADVERTENTIEBLAD. )nze Wedstrijd. 8e Jaargang. Vrijdag 17 April 1891. No. 2389. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: 1ST A D SN l l: U'S. BSNNENLA N D. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagclijhe, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelefoomiBatiuer 122» van 15 regels 50 Cents; iedere regel maer 10Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onzeiagenten en door alle boekhandelaren en conrautiors. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEEEBOOM en J, B» AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Centrale ie Fublicitó Mranghre GX. DATJBH Co., JOHN F. J0NF8, Succ.3 Bar ijl 31iw Faubourg Montmarire. |»i ons volgend Nummer zal uitslag van onzen Wed- tij il worden bekend gemaakt. Directeuren- Uitgevers. Haarlem 16 April 1891; Pij verwijzen naar achterstaande ad- ientie over photographiën van het pirn-monument. >ükch DagUade verslag gevende van hüsdag gehouden vierde uitvoering Leidsche Zangvereeniging waarbij d moj. Jeanne Landré, alhier, zegt [fhet volgende: „Niettegenstaande deze door de Ver ing ondervonden teleurstelling, kan oordcel over de wijze, waarop ook imatm's werk (Das Marchen von der inen Melusine) werd ten gehoore ■acht, niet anders dan hoogst gun- luiden. De beide reeds bovenge- jmden sopraan en bariton-solisten, eene voorname rol in te vervullen jden, hetzij afzonderlijk, hetzij in hun iDzang, hadden nu schitterende pblikben. ij herinneren öaart08 slechts aan „Sein Bild umsehwebt mich wo iah of „Zurn Gatten v/ill ieh dich jühlej?" door Melusine (sopraan) aan lied //Die Linden rauschen, ea plau- t die Welle'' of //Wcklan, ihr wollt's, soil es sein.... den Sehleier ihrer imliohkeit," door graaf Raimund ritou)aan het//Dein Auge Üjjjsst sin Herz mich EGhauen" of //In deiner iieb ist mir das Leben," door beiden. J)e mezzo-sopraan (mej. Landré uit sriem), die reeds in het terzett van illner medezeng, was nu in de gele- iheid zich als Klothilde afzonderlijk te oen hooren, en ®ok zij gaf reden tot redenheid. Zij deed haar aandeel op icheiden wyze tot zyn recht kowen, neens in de duetten met Sintram, s) of het terzett mede met Raimund... )fschoon het er allen echyn van had, toch nader gebleken, dat de kellner ian het Hotel Fünekler alhier, die zich net een som gelds van ^ijn patroon naar lage had begeven, zonder diens voor- mis, geen oneerlijkheden in den zin iad. Hem is dan ook na onderzoek door Jbevoegde autoriteit de gelegenheid ge- met zijn patroon af te rekenen, iwijl hij op vryo voeten werd gesteld. smet, die op den jongen man iefde, is daardoor thans geheel uitgc- Woensdagnamiddag omstreeks ure, ig ëen 7jarige knaap, wonende op don Burgwal, spelende in het water van de Zomervaart gevallen en daaruit mot veel moeite gered door H. Stokman, werk man bij den heer Peltenburg aan de Sehalkwijkeratraat. Op den 16en October 1890 ontvingen de twee kommiezen van de Rijksbelas ting te Haarlemmermeer, een ongeteekend schrijven waarbij hun werd medegedeeld, dat door den landbouwer P. A. M. Schol ten aldaar frauduleus was of zou worden geslacht. By onderzoek vonden de rijksambte naren in den kelder van S. 75 kilo verech afgehakt rundvleesch, dat niet was ge dekt, d. w. z. dat niet was aangegeven voor accijns. De lands-advokaat van Noord-Holland, mr. de Koning, requireert de veroor- deelïng van den bekl. tot verbeurte van de waarde van het vleesch, tot betaling van ƒ150.boete en vaa de kosten van het geding. De uitgestrektheid van de gemeente Haarlemmermeer, zegt de lands-advokaat, maakt de controle op de slagers van beroep voor de ryke-ambtenaren reeds moeilijk, maar ze wordt onmogelijk, wan neer nu ook de landbouwers frauduleus gaan slachtöD, Beklaagde verzoekt de clementie der rechtbank, daar zijn vergrijp toch gering is en hij niet zoo gemakkelijk een zoo groote som kan betalen. De uitspraak is bepsald op heden over 14 De Beverwyksche Zangvereeniging, directeur de heer L. F. Berkenhof!, geeft heden avond hare tweede uitvoering in z/de Harmonie," te Beverwijk. Als solisten treden op mej. Jeanne Landré, Haarlem, en de heeren A. C. Westerborg (bariton) Arnhem, en C. A. Z. (tenor), Beverwijk. De uit te voeren werken zijn 0. a. van Hiller, Nicola® en Max Bruch. Men schrijft uit Lisse van 13 dezer Door den langdurigen winter en do daarmede gepaard gaande strenge koude, zijn de bolgewassen in Haarlem's omstre ken zeer langzaam en buitengewoon laat opgekomen. Het tot nog toe zoo koude voorjaarsweder droeg ook het zijne er toe bij, om den groei tegen te houden. Da bollenvelden zyn nu van het winter- dek ontdaan, alom komen de plantjes boven den grond kijken. De crocus is bijna uitgebloeid, de hyacinthen beginnen zich met lichte kleuren te tooien. De bloei tij d begint meer en meer te nade ren, omstreeks 18 April, kan men zeg gen, zal de volle bloei zyn ingetreden, en wij raden ieder aan, die dit schoons schouwspel genieten wil, tusscken 18 en 25 April een bezoek aan Haarlem's om streken te gaan brengen. Aanbestedingen. Amsterdam, 15 April. Door B. en W. van N.-Amstel werd aanbesteed het doen van eenige ophoogings-, bestra tings- en rioleevingswerken, ter voltooiing vaa den verbindingsweg. ingekomen 19 biljetten. Minste in- sekryver was do heer T. W. Boute, Amersfoort 25,640. Op don verjaardag va*1 H. E. H. Prinses Sophie werd door den directeur der Prins Hendrik-eticfhiïng haar, mede namens de oude zeelieden, een gelukwensch gezonden waarop h<- vol gende hartelijke telegram ais unlwoord terugkwam Directeur der Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee. Ontvangt mijne oprechten dank voor de hartelijke wensehen en de gevoelens van herinnering en verknochtheid dar mede U mij van uit de Prins He .ih'ik- stichting op mijn verjaardag heef; ver heugd. Ik ben daarvoor zeer geve.>lig en behoef U niet te verzekeren dat altijd aan deze Stichting ïn warme belangstel ling denk. SOPHIE. De Sta at scour an i deel de goedkeuring mede op de akte -ï,i op richting dek vo/géE'dhfJBke'cis- schappenTabak-maatschappij ;/Soeka Djadi", te Amsterdam dagblad De Lo comotiefte 's-GravenhageAmsterdam- sche boek- en steendrukkerij //voorheen Ellerman Harms en Co.," te Amsterdam Incasso-Bank, te Amsterdam, en op de wijzigingen der statuten van do maat schappij //De Boerenwetering"; te Am sterdam. 0IFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besl. is bevorderd tot com mandeur in de orde van den Nederl. Leeuw dr. C. E. van Koetsveld, hof prediker. Bij kon. besl. zijn, ter zake der krijgs verrichtingen in Atjeh in 1890, de le-luit. M. van der Meer Mohr, de 2e-Juit. J. F. Wenz en de korporaal A. O. P. Vogel, allen van het wapen der inf., benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, terwijl verder daarbij is bepaald dat de fuseliers D. A. Arens en W. C. G. van Dooren, ter zake voormeld, bij afzonderlijke dagor ders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld. Bij kon. besl. is benoemd bij het wa pen der inf., bij het 8e reg., tot kolonel, de luïf.-kol. G. J. Hofstede Crull, com mandant van- het kol. werfdepot, en zulks met afwijking in zooverre van de tabelle, behoorende bij hét kon. besl. van 20 October 1870 no. 27, on met inachtneming van het bepaalde bij punt 2o. van het kon. besl. van 15 Dec. 1876 no. 28. Bij kon. besl. is op vsrzoek aan mr. R. Koopmans, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als rechter- plaatsverv. in de arr.-rechtbank te Haar lem; en aan J. ter Pelkwijk en J. M. Pilaar als kantonr.-plaatsverv. in het kanton Goes. Bij kon. besl. zyn benoemd tot kan tonr.-plaatsverv. in bet kanton Goes, D. Stigter, leeraar in de staatswetenschap pen aan de hoogere burgerschool te Goestot kantonr.-plaatsverv. in het kanton Amersfoort, mr. J. Ph. Th. Du Quesne van Bruchernwonende te Soesterbergtot griffier bij het kantong. te Sittard, mr. C. M. A. H. Geuljans, adv. en proc. te Maastrichtbenoemd tot griffier bij het kantODg. te Gronin gen, mr. J. G. van der Hoop, thans substituut-griffier by de arr.-rechtb. al daar tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr.-Dordrechtter standplaats Dord recht, mr. W. H. van Nes van Meer kerk, thans kantonr.-plaatsverv. adv. en proc. te Zwolle, tevens beëedïgd klerk tér griffie van de arr.-rechtbank aldaar, en benoemd tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arr.-Middelburg voor de kantons m Goes, ter standplaats Middelburg, mr. E. Dull, adv.. en proc., tevens werkzaam bij den officier van justitie bij de arr.-rechtb. te Zutfen, wonende te Lochem. Bij kon. besl. is aan C. Post, op ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Tiel, met ingang van 1 Juni. Naar aanleiding van een van Harer Majesteit zaakgelastigde en consul-generaal te Teheran ontvangen telegram, vestigt de minister van Bia- nenlandsche Zaken de aandacht van be langhebbenden op het volgende De perzische regeering heeft aan eene Britsehe Maatschappij het monopolie ver leend voor den inkoop, verkoop en be werking der in Perzië geteelde tabak. Bij die Maatschappij „the Imperial Tobacco Corporation of Perzia (limited) kunnen thans 300 ambtenaren ge plaatst worden als controleurs, opzichters bij den aan- en verkoop, exportagenten, kassiers, magazynchefs enz. Gegadigden moeten zich schriftelijk wenden tot den directeur-generaal van voornoemde Maatschappij te Teheran onder opgave van adres, ouderdom, vroe gere bezigheid, referentiën en van de talen welke zij machtig zijn. Harer Majesteits consul generaal aldaar, de heer F. M. Knobel, zal desgevraagd gaarne aan ne- derlaiad3che gegadigden zijne tusschen- komst verleenen voor de indiening hun ner aanvragen. De minister wijst er op, dat het in het belang eener behouden en spoedige over komst van voor Perzië bestemde brieven Doodig is dat men zich bediene vaa sterke (liefst linnen) om.slagen ec de brieven met lak worden verzegeld, terwijl het adres behoort voorzien te zijn van de aanwijzing Voio de Russïe en het aanbeveling verdient de brieven aan te teekenen. (SL Crt De minister veil Koloniën brengt ter kennis vaD belanghebbenden, dat de commissie, welko in dit jaar be last zal worden mot het afnemen in Ne derland van het groot-ambtenaars-examen voor den Indiaéhën dienst, bedoeld bij bet koninklijk besluit van 29 Augustus 1883 no. 25 (NederlandseJt Staatsblad no. 133 en Indisch Staatsblad no. 249), hare eerste vergadering zal houden te 's-Hage, op den 15n Juni 1891. Zij, die verlangen dat examen (waar van het reglement met programma is vastgesteld bij resolutie van den minister van Koloniën van 30 Augustus 1883 no. 4S, opgenomen in de Nederlandsche Staats courant van 1 September 1883, no. 205) af te leggen, behooren zich uiterlijk op den 14n Mei 1891 bij een op zegel ge schreven rekest aan te melden bij het departement van Koloniën onder nauw keurige' vermelding van voorna men, woonplaats, en dag en plaats van geboorte, en met vermelding van de in- landsche taal of talen waarin zij verlan gen geëxamineerd te worden. Alleen zij worden tot h8t afleggen van het examen toegelaten, die het bewijs overleggen dat zij voldaan hebben aan een der examens, genoemd in artikel 2 van het koninklijk besluit van 29 Augus tus 1883 no. 25, dan wel op 4 Septem ber 1871 bij het burgerlijk bestuur in Nederlandsch-Iadië in dienst waren op eene bezoldiging van 150 's maands of meer. Zij, die zich vroeger tot eenigen dienst bij de marine of bij het leger in Neder land of in Oost- of West Indië verbon- den hebben, bohooren tevens aan de toonen dat hun dienstverband is verstre- ken, of wel een bewijs van verkregen j eervol ontslag over te leggen. Doen zij I dit niet, dan wordt op hun verzoek om j het examen af te leggen geen acht ge- slagen. Evenzoo wordt gehandeld ten j aanzien van de verzoeken van hen, die i uithoofde van hun landaard niet in aan- merking kannen komen voor eene be- noeming bij den burgerlijken dienst in llaxïbeVz §suroetx\k. HOOFDSTUK II. I//En uw hart dan en het mijne, Claribel? Bovendien zult gij Echts voor een paar weken van hem gescheiden zijn." [„Maar bedenk eens," snikte zij, te midden van hare tranen, ielfs nu nog is hii in den kouden, donkeren avond naar buit tén gegaan om een paar stuivers te verdienen en die te voegen het geld, dat hij reeds jaren en jaren lang voor mij heeft Tpgespaard. Bedenk eens, welk een ondankbaarheid/' en terwijl ij deze woorden uitsprak, wees zij met den vinger naar de ude, eikenhouten kist. „Het zou ondankbaar zijn, liefste, om u zijn zelfopoffering p. nutte te maken, en noemt gij het ondankbaarheid 0111 over -n paar weken hier terug te keeren en uw vader te zeggen, at gij zijne spaarpenningen niet meer noodig hebt, dat gij on- ezorgd en in weelde kunt leven, en hij zijn geld kan gebruiken n er een kalm en, ouden dag van te hebben." „Laat ik dan nog een paar regels achterlaten, om hem te ;ggen, dat ik spoe< ig zal terugkeeren," smeekte zij. Dudley beet zich ongeduldig op de lippen, maar plotseling erspreidde zich een trek van vreugde over zijn gelaat. „Doe dat," zcide hij, en toen het meisje haastig een kort briefje aan haar vader had geschreven, nam Dudley de pen ter hand en zeide z/Claribel, ik zal ook een paar regels aan uw vader schrijven, en hem beloven, met u als mijn vrouw terug te keerendat zal hem geruststellen." Een vreugdetrek vertoonde zich op Claribels gezicht. „De tijd is kostbaar, liefste," vervolgde hij, „dus wees zoo goed en begeef u dadelijk naar de laan; ik zal u oogenblikke- lijk volgen." Claribel wierp haastig een dikken sjaal over hare schouders, stak een klein doosje, dat zij reeds had gereedgezet, onder haar arm en voldeed aan zijn verlangen. Nauwelijks had de deur zich achter haar gesloten, of Dudley wijdde al zijn aandacht aan de kist, die Claribel hem had aangewezen als bewaarplaats van haar vaders spaarpenningen. „Dat was een mooie list," mompelde hij in zichzelf, „om een paar van die vlegels om te koopen, om zich op dit uur te laten overzetten, zöodat de oude man tegen den stroom moetopwer ken. Hij is nu voor een kwartier tenminste uit den weg geruimd. Dit is dus de kist, waarvan Claribel mij in haar kinderlijke onnoozelheid zoo dikwijls heeft gesproken; de gedachte zal nooit bij haar zijn opgekomen, hoezeer ik mij hare mededeelingen nog ten nutte zou maken. In alles gaan zaken voor vermaken, en onze wittebroodsweken zullen er niet minder genotvol doorzijn, wanneer mijn eerbiedwaardige, maar burgerlijke, toekomstige schoonvader de oorlogsschatting betaalt." En terwijl hij deze woorden sprak, haalde de verfoeielijke schurk een klein beiteltje te voorschijn en lichtte met de meeste handigheid den knip uit het slot. „Hm bijna alles zilvergeld een hoop kopergeld, onwaar dig metaal niet veel goud. De oude man heeft een vooroor deel in bankiers, naar ik meendeze gebeurtenis zal hem er wel van terugbrengen om zijn huis als de veiligste bergplaats van zijne schatten te beschouwen. Er is minder dan ik verwacht had. Wacht hier op den bodem ligt een pakje banknoten. Hadat is beter. Ziezoo die zijn voor de wittebroodsweken en met deze woorden stak hij de bankbiljetten en het goudgeld in zijn zak, greep zijn zweep en verliet het huisje als een wolf, die zijn prooi heeft gevonden. Een oogenblik daarna kon men duidelijk het rijtuig hooren wegrijden in de richting van Coal- stead, het naastbij zijnde station. Eenige minuten later trad Bob Musgrave zijn woning weer binnen. Hij wierp een blik in het vertrek en zag tot zijn verwondering, dat het leeg was. „Een paar zonderlinge klanfeen," gromde hij, „om nu nog naar Halfway Lock te gaan. Ik wil wedden, dat zij geene goede bedoelingen hebben. In ieder geval, zij hebben mij redelijk wel betaald. Waar kan Claribel toch zijn Zij is niet in huis. Wat is dat?" Zijne oogen vielen op een briefje, dat op de tafel lag. Hij nam het op en las langzaam den inhoud „Lieve Vader. Vergeef het mij. Ik ben weggegaan om met een eerlijk man, die mij liefheeft, te huwen. Geloof mij, ik zal uw

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1