NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. L'arxijeCs gjsuvoeZxjft. Woensdag 22 April 1891. No. 2393 A BON NEMEN TSPRIJS ADVERTENTIÊN: jM, STAüS'NIJtll \VS. BINNENLAND. "ip Jaargang'. Voor Haarlem per 3 maanden1,20, Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat DireeteureD-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze|agenten en door alle boekhandelaren en courantieriu Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Fublicité Etremgère G. L» JDAÜBE §r Co., JOHN F, JONES, SuccF ar if t 315»» Faubourg Montmartre. Haarlem 21 April 1891. ilgens het nieuwe reglement voor de van Leening moet daarvoor oen itour worden beaoemd. Voorge- u wordt door commissarissen de D. J. Ziegeler. tegenwoordig kas- boekhouder aan de B. v. L. der akte examens voor onder- res, Amsterdam, Geëxamineerd 6 daten geslaagd 3, nl. de dames Lelsz, M. H. van der Linden en Heijbroek, allen alhier. noemd tot onderwijzer aan de chris- school voor den werkenden stand de heer J. W. Robijns te Woerden. de elf alhier gevestigde bewaar- gingen in het afgeloopen jaar kinderen beneden zes jaren en 424 ren van zes jaren en daarboven. denzelfden voet als dit in vorige ts had, zullen ook dit jaar de ilairs-sergeants van het 2e studiejaar militaire school alhier, tijdens de troepen in de legerplaats by Zeist eeren, van 3 tot en met 5 Augus- lat kamp bezoeken, ten einde de lillende aldaar door dat korps uit- irde werken te bezichtigen, en daarbij worden door twee officieren-leeraars. landag is alhier na eene kortstondige teldbeid overleden de heer H. de leven majoor-intendant van het Iod. leger, sedert 1875 gepeüsion- Hij was 1 Januari 1829 te Leiden aflevering van de ter inlijving wezen lotelingen uit Haarlem en nde gemeenten, zal plaats hebben Doelen alhier, op Donderdag 14 Vrijdag 24 April a. s., 's avonds ire, zal er door de leden der veree- Ambachtschool te Haarlem'', op ovenzaal van café Montagne, eene idering worden gehouden. >lgende punten zullen ter tafel gebracht: Constitutie der ver ing. Behandeling statuten. Id. Huis- dijk Reglement. Benoeming bestuur, ooting. Voorstellen. Wat verder ter worden gebracht, ssteld wordt1. aan de Gemeente worden gevraagda. kostelooze af- van een gebouw, ingericht om als ichtschool te worden gebruikt. 5. eene van 2200.ik de opriehtings- c. eene jaarlijksche subsidie van 2. Aan de Provincie Noord-Holland zal worden gevraagda. eene subsidie van 2200.in de oprichtingskosten. b. eene jaarlyksehe subsidie van 2500. 3. AaD het Rijk zal worden gevraagd: a. eene subsidie van 2200.in de oprichtingskosten, eene jaarlijksche subsidie van 6500. 4. Aan Haarlems ingezetenen zal worden gevraagd i a. voor d« oprichtings kosten 500.6. aan jaarlijksche bij dragen f 1550. AIb bewijs van de onvoldoende getal sterkte van de agenten van politie hier ter stede, kan dienen, dat overdag de voor geschreven ronden vaak niet alle kunnen worden gemaakt, omdat by de scholen veel surveillance noodig is, (minstens 15 agenten) terwyl des avonds, althans tus- schen zes en tien uur, verschillende rondes door bezetting van de vele vaste posten geheel verlaten zijn. Dit wordt ons medegedeeld door een gewezen politieman, die volkomen ver trouwen verdient. Als men zich denkt eene operette, die ruim twee uur lang het oor verblijdt met liefelyke, opgewekte melodiën, waar^ van elke volgende weer mooier schijnt dan de vorige eene operette met veel tekst, maar die humoristisch is in den vollen zin van het woord, dan heeft men aan Millöckers Bettelstudent ge dacht. En wanneer men dan aan de vertol kers de eisch stelt, dat zy, vooral wat de beide studeDten en den goeverneur be treft, evengoed acteeren als zingsn wan neer men verlangt, dat Ollendorff het komi sche element door de gansche operette heen bijna alleen draagt, van den armen student Symon wil een frisch tenorgeluid en van de drie dames wat stem en wat voel actie, wanneer men dat alles verlangt, dan heeft men volkomen vrede gehad niet alleen met, maar hartelijk toegejuicht de voor stelling door het duitsehe gezelschap, dat hier gisteren genoemde operette op voerde. De afwezigen hebben groot ongelyk gehad en wij die er zaten hebben, al waren we niet met zoovelen als de ansenten, dezen van harte beklaagd, dat zij niet gekomen waren. Heden morgen is door de politie al hier aangehouden en naar het huis van bewaring evergebracht de 41-jarig8 we duwe van den Berg, zonder vaste woon plaats, die zich door middel van insluiping had schuldig gemaakt aan diefstal van een barometer, dien zy bij een uitdrager had verkocht en de opbrengst aan sterken drank verteerd, aan het misbruik waarvan zij zich dagelijks schuldig maakte. Zij is eerst negen dagen geleden uit de ge vangenis ontslagen. Heden morgen is uit het water van den Kloppersingel opgehaald het lijk vaD den 16-jarigenjongeling C. (Isr.)dieeodert 28 Maart jh werd vermist. Rechtzaken. Bij vonnis der Arr.-Rechtbank alhier dd. 21 April 1891, is in staat van fail lissement verklaard Gerrit den Hertog, winkelier en brood* erkooper te Haar lemmermeer, met ingang van 14 April 1891, benoemd zijn: tot rechter-com- mi88aris de rechter mr. J. de Clercq van Weel en tot curator de heer mr. Z. W. Straatman, advocaat en procureur alhier. Letteren en Kunst. Bij den uitgever W. Versluys te Am sterdam is verschenen in brochurevorm de redevoering, gehouden in de kieaers- vereeniging //Amstels Burgerij" door Dr. P. C. F. Frowein, en getiteld: Bijdrage tot een program der vooruitstrevend-libe- ralen. De terugreis uit Zwitser- land van HH. MM. de Koningin-Ref ntes en de Koningin zal vermoedelijk Mfei a. s. plaats hebben. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te As sen, mr. J. J. Willinge, thans rechter- plaatsvervanger in gemeld college, als mede advocaat en procureur te" Assen. By kon. besluit is aan mejuffrouw A. A. M. Vaodenhofi, geboren te Rheine (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. By kon. besluit is aan G.H. Rensink, gewezen kommies 2de kl. bij 's ryks be lastingen, wegens lichaamsgebreken een pensioen verleend van ƒ312 'sjaars. Bij kon. besl. zijn benoemd tot adju dant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de gepens. luit.-gen. A. E. Mansfëldfc tot dusver adj. in buitengew. dienst van wijlen ZM. den Koning, alsmede de gepens. ritm. der cav» C. A. baron Bentinck. Bij kon. besluit zijn de heeren C. M. van Oosterzee, predikant by de her vormde gemeente to Sliedrecht, en M. A. Rouwenhorst, predikant bij de her vormde gemeente te Rozenburg, benoemd tot predikant bij de protestantsche ge meente in Nedorlandsch-Indië. De gewone audiënties van den mi nister van Financien en van den min. van Oorlog zullen op Donderdag den 23st©n dezer, en die van den min. van Marine zal op Vrijdag 24 dezer niet plaats hebben. Onze correspondent te Pa ramaribo seint ons, dat de oneenigbeid tusschen den Goeverneur en mr. Kalff tot verschillende heftige tooneelen in den Raad van Bestuur aanleiding heeft ge geven, en dat de heer Kalff, ten gevolge der ondergane bejegening, Zaterdag de vergadering van den Raad van Bestuur verliet. Fad.) By de administratie der posteryen zijn benoemd tot commiezen der le kl.de commiezen der 2e kl. L. J. Keiser en M. C. Henneqnin tot com miezen der 2e kl.die der 3e kl. C. Ebels van der Loeff en W. Meijertot commiezen der 3e kl.die der 4e kl. J. J. Bijsterus Heemskerk, J. Wamaars Jz. en A. J. Vergroeaen. //In wel onderrichte krin- gen wordt verteld", meldt de haagsche briefschrijver van de Asser Ot//dat pro fessor van Hamel uit Groningen zijn professorale toga aan den kapsiok wil hangen en naar Parijs metterwoon wil gaan trekken, na zijn huwelijk met raej. Campboli, de dochter van wijlen den beminnelijksten aller nederlandscho ge leerden. Zelfs werd de naam van zijn opvolger ook reeds genoemd, maar 't zou wel wat heel voorbarig zijn, dien nu reeds „m de krant" te zetten". Aan de ryks-universiteit te Leiden is het doetoraal examen rechts wetenschap afgelegd door de heeren C. Hoogendijk en H. V. Monsanto. Het voornemen bestaat, een album uit te geven, bevattende de pho- tographieën van gedecoreerden met het ridderkruis der Militaire Willemsorde, van 1815 tot heden, met vermelding der expeditiën en met afbeeldingen der plaat sen, waar het eerekruis werd behaald. Een gedeelte der opbreDgst zal ter beschikking van het Hoofdbestuur der vereeniging «Moed, Beleid, en Trouw" worden gesteld, ten bate der gedecoreer den beneden den rang van officier. Naar wy vernemen zijn in de gemeenten Deventer, Almelo en Del den nieuwe af deelingen van den Volks bond tegen drankmisbruik opgericht. Deze vereeniging blijft zich voortdurend uit breiden. Te Amsterdam wordt met 1 Juni een cursus geopend in de practische photographie. Cursus A wordt gehouden 3 maal per week, des morgens van 1012 uur deze cursus is toegankelijk voor dames en heeren, terwyl bij genoegzame deel neming door dames, voor dezen een af zonderlijke cursus zal gegeven worden. Cursus A omvatlo. Het photogra- pheeren met droge broomzilver gelatine platen 2o. de voornaamste kopieer methoden 3o. vergrooten, projecteeren, lantaarnplaten enz.3o. grondbeginselen der retouohe. Cursus B wordt gehouden des Zon dags van 1012 uur, en is uitsluitend toegankelijk voor heeren. In dezen cur sus wordt behandeld de practische pho tographie in het algemeen. De duur van beide cursussen zal zijn 6 weken. In deze week werd aan de werf //De Zaan" van de heeren Ver hoeven Vis te Wormerveer de kiel gelegd van een ijzeren zeil-kraakschip, groot 108 ton, voor rekening der firma H. v. d. Hoek Co. te Waalwyk, en de kiel van een ijzeren Rynschip, groot 604 ton, voor rekening van de firma Gebrüder Kröll te Mannheim. Maandagmorgen is door een nog onbekende oorzaak het spoor der komenden treinen tusechen Yfarmoad en Piet Gyzenbrug onklaar geworden, zoodat de internationale trein niet verder kon. Eon achterkomendo goederentrein verhinderde den trein terug te stoomen, waardoor de passagiers genoodzaakt wa ren over te stappen. Eerst te 1.15, dus met een vertraging van even 5 kwartier, kwamen passagiers en post aan het Cen traalstation te Amsterdam. A. M. D e Wit, de 2 8-jarige bierhuishoudster, op wie voor eenigen tijd in de Peperstraat te Rotterdam een moordaanslag werd gepleegd, waarbij zy door 4 revolverkogels werd getroffen, heeft nagenoeg genezen het Ziekenhuis verlaten. Twee der kogels zijn uit het lichaam verwyderdde twee anderen nog niet. NR. C.) Zondagochtend omstreeks 10 uren ging te Rotterdam eene vrouw, wonende hoek Zandstraat en Hofstraat, eene boodschap doen, haar bijna 3-jarig zoontje onbewaakt achterlatende. Bij hare terugkomst vond de moeder het kind, dat waarschijnlijk met lucifers had ge speeld, brandende in het midden der kamer. B.K., schilder, in de nieuwe werkinrichting van den Staatsspoorweg te Blerick, had het ongeluk, tusschen eene aankomende machine en den muur te geraken. Hy werd zwaar gekneusd. Te Sneek is Zondagnacht de 8toomoliemoleD van den heer F. de FEUILLETON. HOOFDSTUK V. oor den ingang van een lief huisje aan de oevers van de nabij Charenton, zat een jonge man met zijn blik op den elijken hemel gevestigd. Hij was ongeveer zes en twintig oud, en er was iets in zijn gelaat, het koortsachtige blosje :ijne wangen, de onnatuurlijke glans van zijne diepliggende i, waaruit men kon opmaken, dat hij nog maar weinig te leven had. Nu en dan deed een diepe, holle kuch zijn lichaam schokken, en naar adem snakkende, ging hij achterovergeleund in zijn stoel liggen en wischte de koude zweetdruppels weg, die zich onder zijne zwarte okken op zijn voorhoofd vertoonden. was zoo diep in gepeins verzonken, dat hij plotseling op- ikte, toen Lebas, die hem van achteren naderde, een hand zijn schouder legde. waarde dokter, zijt gij het?" ben het, Gustav. En vertel mij eens, hoe gevoelt gij u Toch zeker wat beter, nietwaar?" Beter in den zin, dat ik het einde meer nabij ben," gaf de ten antwoord. z/Kom, kom, zoo moet gij niet praten en denken." //Beste vriend," hernam Gustav, «om uwentwille zou ik gaarne geheel andere gedachten willen koesteren, want gij zijt werkelijk meer dan vriendelijk voor mij geweest. Gij hebt mij ontmoet in Parijs, arm en zonder vrienden, tengevolge van de ziekte, die mij verteert, te zwak om in mijn levensonderhoud te voorzien voor den korten tijd, dien ik nog maar te leven zou hebben. Zonder e enige vergoeding te ontvangen, uitgezonderd mijn dank baarheid, hebt gij mij niet alleen zorgvuldig verpleegd met al de hulpmiddelen, die uwe kundigheden u verschaffen, maar gij hebt mij een tehuis gegeven en alles gedaan om mij het uiteinde minder pijnlijk te doen worden. Zonder u zou ik op een arm-r zalig zolderkamertje zijn gestorven, waarbij honger en gebrek mijn dood zouden hebben verhaast." Lebas bewaarde een oogenblik het stilzwijgen. De dankbaar heid van Gustav Melot trof hem. En hij bracht zijn gemoed tot rust door de gedachte, dat hetgeen deze man zeide, waar heid was het einde was nabij en zijn dood had minder zacht kunnen zijn. /,Denk toch niet zoo voortdurend aan het einde," zeide hij ten laatste. wMaar denkt gij dan, mon ami, dat ik er bang voor ben; ik leg den weg slechts in wat korter- tijd at dan gij. Wij allen bereiken toch immers den eindpaal dat is onvermijdelijk. Zou ik nu morren, omdat ik hem eerder bereik dan vele anderen Ik zie het zonlicht en het getij van het water, en ik weet, dat de zon zal op- en ondergaan, en dat het water zal wassen en dalen, maar voor mij zal het getij van het leven spoedig de zee hebben bereikt en de zon in het gouden westen zijn onder gegaan." De dokter zweeg. Eindelijk zeide hij met eenige aarzeling: zrEr is aog één wij zullen echter niet zeggen laatste toevlucht. Wanneer gij eens in een ander klimaat gingtleven?" //Beste vriend, gij spreekt tot iemand, die geen cent bezit." z/Dat doet er niet toeuw ziekte boezemt mij belangstelling in. Dat gebeurt meermalen bij doktoren. Gij moet het in dit geval niet aan menschlievendheid toeschrijven de kosten van uw reis moet gij op rekening stellen van een proefneming, die dokter Lebas gaat doen in het belang van.... de wetenschap. Kom, de zon is ondergegaan, de schemering valt in, laat ons naar binnen gaan." HOOFDSTUK VI. Weduwe. Er was een week voorbijgegaan zonder dat Claribel berkht van haar echtgenoot had ontvangen. Onder geleide van majoor Punter, was zij in Londen aangekomen en had daar haar intrek genomen in een van de groote, weelderige hotels, de paleizen van de moderne stad. Punter was van oordeel, dat, wanneer hij een stiller verblijf in een meer afgelegen wijk had gekozen, een onderzoek naar hen had kunnen worden ingesteld, dat min der aangename gevolgen voor hem zou hebben. In de reusach-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1