NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag 23 April 1891, No. 2394 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIËU \VS. DE KOOKSCHOOL. BINNENLAND. Brieven uit de hoofdstad. FEUILLETON. marlens dagblad Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad vereebynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentïën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantior». Directeuren-Uitgevers J. O» PEEREBOOM en J. B. AVIS. voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Fublicüe Mtr&ngere Q» L. BAVBB CoJOHN F. JGN2SSSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmarire Haarlem 22 April 1891. de Stct. (no. 92) zijn de statuten nomen van de Coöperatieve Bouw- iciging //De Oranjekade", te Haar- het Museum van Kunstnijverheid zal in Mei eene tentoonstelling oude doozen, bonbonnières, snuit en, taöakadcozea, juweeldoozen enz. len gehouden, die bizonder belang- teDd belooft te worden. gingen zijn reeds ontvangen vereöhillende soorten, als email of Saksisch porselein, ivoor, schildpad, hout enz. doozen worden in vitrines geëx- 3rd, tegen brandschade verzekerd aflosp der tentoonstelling franeo idere inlichtingen worden gegeven den heer E. von Saher, conservator genoemd Museum, aan wien de franco idingen ook direkt kunnen geschie- i-examen voor onderwijzeres .msterdam, 21 April. Geëxamineerd ndidateu, geslaagd 4, nl. de dames: mit, A. L. Selkers, M. E. Schubart Rademaker, allen alhier. liberale kiesvereeniging in het Bildt, vorming zonder wanorde", heeft den Fr. Lieftinck, afgevaardigde voor opnieuw candidaat gesteld voor Kamer. in8taanden Vrijdag vergadert de ereeniging //Vooruitgang" om te de vraagof ter voorbereiding de naderende verkiezing der 2de er, al dan niet tot het vaststellen een program zal worden overgegaan. men verneemt zal de hoofdin- lie van de Hollandsche IJzeren [-maatschappij, thans alhier go- naar 's-Hage worden overge- ts zoodra men gereed zal zijn met voorgenomen verbouwing van het lion aldaar. ïoft- werd ten huize van mevr. Visser de algemeene vergade- der vereeniging „de Haar- che Kooksehool", die volgens art. 16 statuten, jaarlijks in April moet hebben. r. de GraafiHoltrop opende als presidente de vergadering en be- haar leedwezeD, dat door afwezig- buitenslands van de presidente, mevr. de Ciercq Van Weel, zij zich genood zaakt zag de vergadering te openen Daarop las de secretaresse, mevr. van Eeden, het verslag voor der werkzaam heden van het afgeloopen jaar. Uit den aard der zaak kon dit verslag kort zijn, daar do werkzaamheden zich dit jaar alleen konden bepalen tot het benoemen van eene directrice, het huren van een geschikt huis en de vermeerdering der financiën. Dat dit laatste punt vooral ook noodig was, bleek uit de rekening en verant woording van den penningmeester, den keer Hoogkwinkel. Uit zijn balans bleek dat aan giften was ontvangen ƒ653, aan jaarlijksche bijdragen f 465, en uitgegeven was f 365, waarvan f 160 leergeld voer de directrice, zoedat er ruim J 700 over bleef voor het inrichten en meubileere» der schoeel. Als er dus nog wat gevraagd werdt, is dit niet overbodig. Met erken telijkheid werd herdacht de gift van ƒ100 van Hare Majesteit de Koningin- Regentes. Daarop werd een rooster van aftreding der bestuursleden gemaakt, waavaa er twee aftreden. Ook werden drie dames, buiten het bestuur, benoemd in de commissie van financiën voor het volgende jaar, van welke mevr. Rethaan Macaróter ver gadering tegenwoordig, zoo welwillend was dit aan te nemen. Met de beste wenschen voor het wel slagen dezer jeugdige inrichting, werd de vergadering gesloten. De heer N. van Hamel, surnumerair aan de inspectie te Amsterdam, is be noemd tot waarnemend Rijksontvanger te Haarlemmermeer. Door de onderwijzers in Haarlemmer meer is een adres gericht aan den Raad, met verzoek om subsidie voor eene op te richten gymnastiekschool te Hoofddorp. Men schrijft ons De werkzaamheden aan de inundatie- werken te Haarlemmermeer zija zoover gevorderd, dat er spoedig een begin zal gemaakt worden met de fundeering der schutsluizen en in verband hiermede de verdere voltooiing van het zo© gewenschte oommunicatie-kanaal. Op verscheidene punten der wegen, waar bruggen ge maakt worden, doet de stoomheimacbine dienst. De harde kunstwegen voldoen zeer goed. Helder verlicht bij avond en nacht, geven zij alle waarborg voor vei ligheid, zoowel voor rijtuigen als voet gangers. Jammer dat onze prachtig be plante wegen zoo ontsierd worden. De geest onder de werklieden is uitmuntend evenals hun gedrag. Het oude stelsel van houten bruggen zal in Haarlemmermeer spoedig ver dwenen zijn. Binnen eenige dagan wordt er weder van wège het polderbestuur een aanvang gemaakt met het maken van vier gemetselde gewelfbruggen, in plaats van do thans bestaande houten bruggen. Aanbestedingen. Amsterdam, 21 April. Door de genie alhier werd aanbesteed lo. het eenjarig onderhoud van de kazerne-gebouwen alhierbegr. f 8750. Ingekomen 9 biljetten. Minste in schrijvers waren waren de heeren Dekker en BoenvJermakers 8119. 2o. het eenjarig onderhoud der werken in de stelling van Amsterdam, begrooting f 3000. Ingekomen 8 biljetten, waarvan een van onwaarde. Minste inschrijver was de heer C. J. Maks Jz., voor 2480. H. M. de Koningin-Regen- tes heeft aan de commissie voor de arme visschers van Hollum, die onlange by het opbreken van het ijs hunne schepen verloren, 100 doen toekomen. In een vergadering der cen trale kiesvereeniging van Zaandam, te Koog a/d Zaan gehouden, trad voor de liberale kiezers op de heer De Metier, afgevaardigde van dat district in de Tweede Kamer. De spreker verklaarde zich voor het verleenen van kiesretht aan den werkman, die in eigen - ■- houd kan voorzien, voor leerplicht, voor verbetering van het belastingstelsel, enz. Te Amsterdam is opgericht eene Vereeniging van directeuren van h. b. s. 5-jarigen cursus. Dertig van de vijf en dertig direc teuren zijn als leden toegetreden. Tot loden van het bestuur zyn be noemd Dr. D. de Loos, te Leiden, voorzitterdr. H. Brongersma, te Haar lem, endervoorzitter, en dr. J. Campert, te Amsterdam, secretaris. Op voorstel van den heer De Loos werd op de onlangs gehouden vergade ring besloten, dat het wenschelijk is dat de leden dezer Vereeniging tevens lid zijn van de Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs. Door den directeur der openbare handelsschool te Amsterdam aal met een 13-tal leerlingen der hoogste klasse van die school een studiereis worden gemaakt. De reis zal bij het einde van April worden aanvaard. Be zocht zullen wordenSheffield, Leeds, Bradford, Manchester, Liverpool en Londen. Zondagavond kon een jonge werkman, die te Delft in beschonken toestand langs de straat ging, het niet uitstaan dat hy op oenigen afstand door twee jongons werd gevolgd, die hem overigens niets in den weg leg den. Aan de Molslaan gekomen, verzocht hij aan twee meisjes, die ieder hem aan een arm vasthielden, hem een oogenblik los te laten. Nauwelijks was aan dit verzoek vol daan, of hij liep haastig op een der jongens toe en wierp hem ruggelings in gracht, terwijl hij zelf de beweging volgende, er voorover in terechtkwam. Beiden werden spoedig op den kant ge haald, en tegen dsn dronken werkman is proces-verbaal opgemaakt. Ver be el ding 2 Dinsdagoch tend is door de politie te Rotterdam naar het ziekenhuis overgebracht eene jonge vrouw die vóór eenige dagea, naar zij meende, slapende een gulden, dien zij in den mond had gestoken, zou hebben door geslikt. Tot dusver is die gulden echter niet teruggevonden. In de Domkerk te Utrecht is op Goeden Vrijdag, naar uit eene thans gedane opgave blijkt, o. a. een gouden horlogeketting in een collectezakje gevonden. II. Vereenigingen I vereenigingen en nog maals vereenigingen Bonden I bonden en nogmaals bonden Een uiterst practisoh man heeft eens gfl'Wgd dat b?t leven uit een verzameling van duizenden kleinigheden bestaat. Men zou tegenwoordig wel kunnen beweren, dat die kleinigheden eigenlijk vereeni gingen en bonden zijn. Wie toch is niet lid van een of an dere vereeniging of bond P Met den dag wordt het aantal daarvan grooter. Vooral een groote stad is rijk aan dergelijke instellingen. Vandaag wordt een ver eeniging opgericht, morgen krijgen de leden of het bestuur oneenigheid, de af gescheidenen vormen een nieuwen bond en het aantal is weer met een vermeer derd, totdat in laatstgenoemde weer het zelfde gebeurt en zoo gaat dat maar steeds voojt. Dat de kies- of kiezersvereenigingen wier aantal hier nogal tamelijk groot is, met het oog op de te verwachten verkie zingen voor de Tweede Kamer reeds vergaderingen gaan beleggen, is te be grijpen. Zoo werd in de afgeloopen week door de afdeelingen II en III van Bur gerplicht door uwen stadgenoot mr. H. Ph. De Kanter de vraag behandeld //Welke richting hebben wy te volgen waarin de spr. eenige belangrijke vraag punten van den dag behandelde uit een liberaal oogpunt beschouwd. Meu moest dit, men moest dat doen de tyd zal leeren wat van al dat doen of laten terechtkomt. Mr. Z. Van den Bergh beprak in een bijeenkomst van den soc.-dem. bond de socialisten on hun tegenstanders. Even min als het mogelijk is dat een neger zichtbaar bloost, bestaat er kaos een socialist te overtuigen van zijn dwaalbe grippen. Zonder in een beschouwing te treden van de argumenten door spr. aan gehaald, raag zijn rede ongetwijfeld ge roemd worden en was vooral wat de redenaar zeide over de taal van het or gaan der soe.-democraten een woordje op zijn pas. Eigenaardig was de wyze waarop de voorzitter deze vergadering sloot, nl. een opwekking tot de aanwezigen om z/bij nacht en ontijd" oproerige biljetten aan te plakken //op plaatsen waar ze in het oog vallen en door velen liever niet gezien worden". Een vergadering waar het vreedzamer toeging, was die van de Vereeniging Ut bevordering der nederlandsche muzikaal- dramatisohe kunst, die zich hoofdzakelijk de ondersteuning der Nederl. Opera ten doel stelt. Bijna had ik geschreven der Opera, want nu de duitseh© en fransche opera's zijn ter ziele gegaan, is onze opéfa ie opera. Vee] bizonder meldens waardigs is er niet voorgevallen. Het grootste deel der vergadering werd ge wijd aan de vaststelling vaa het ver slag, waarbij è-la-Dan. De Lange, secre taris der Vereeniging, lof werd gebracht aan die en die, aan dit en dat. 'c Was wéér een algemeene lof-uitdeelingof 't nu suikerei- of brusselsch lof was, daar heb ik niet achter kannen kotu-on. Maar 't is nu geen wonder dat onze huismoe ders klagen over de duurte van 't Jof bij den groenboer. Als onze jonge meisjes geen huishoudsters worden, ligt de schuld aan haar zelf of aan de ouders. Er is zoo waar aiweêr een vereeniging opgericht en wel een AmsUrdamsche Huishoudschool waar de toekomstige huisvrouwen kun nen leeren alles wat in een huishouden te pas komt, zooals uit dit blad van Zaterdagavond gebleken is. Het bestuur is samengesteld uit eenige dames met een.... advocaat als secretaris. Zou deze tot do soort //Jan Hen" behooren Het schijnt overigens dat advocaten tegenwoordig voor alles geschikt zijn. Immers de verschillende soorten van financieele instellingen hebben bijna alle een of meer advocaten als directeur of commissaris. Ook werd tot redacteur van het Nederlandsch Tooneelverbond onlangs benoemd een jong rechtsgeleerde. Gaarne wil ik aannemen dat deze jonge man een bolleboos is in de rechtspraktijk, maar waar de man opeens de geschiktheid van daan haalt voor deze redacteursplaats is mij een raadselten minste, hoewel ik bijna reeds van 't begin af lid van het verbond ben, heb ik nog nooit 's mans HOOFDSTUK VI. verliepen verscheiden dagen zonder dat zij eenige tijding am. Zij schreef twee brieven aan haar echtgenoot, maar bleven onbeantwoord. vreeselijke angst, die haar bekroop, trachtte zij te onder den door zichzelf wijs te maken, dat hij reeds op zijn peis was, en hare brieven dus te laat waren aangekomen, ndelijk keerde op zekeren dag majoor Punter terug stond op en li#p hem tegemoet, met ontsteltenis op haar en angst in hare oogen. ■hjn echtgenoot waar is hij waarom heeft hij u niet :zeld?" stamelde zij. majoor zag haar aan zonder een woord te spreken zij rkte, dat zijn gelaat buitengewoon ernstig stond, ertel mij," riep zij hartstochtelijk uit, „is hij ziek i>j is zeer ziek.... geweest," antwoordde Punter. „Mevrouw tairs, mij is de vreeselijke taak opgelegd u te verzoeken u eel mogelijk te beheerschen bij het vernemen van een treu- tijding.... uw echtgenoot is.... dood!" Een woeste kreet ontsnapte aan hare aschgrauwe lippen, en Claribel zeeg bewusteloos ineen. HOOFDS1UK VII. Dick Bramley. Men kan wellicht het karakter van een jongen man niet beter beoordeelen, dan naar de wijze, waarop hij de slagen, die het noodlot zoo dikwijls uitdeelt, namelijk de teleurstellingen van een eerste liefde, trotseert. Wanneer wij ongeveer veertig jaar oud zijn, dan worden ons meestal zulke wonden niet toegebracht, op dien leeftijd zijn wij er steeds eenigszins op voorbereid, maar zijn wij een twintig jaar jonger, dan treft ons de slag, en zoo plotseling, dat wij eenigen tijd als verplet zijn, en de zwakkeren hebben dikwijls hun geestkracht reeds verloren alvorens de strijd des levens voor hen begint. Verscheidene jonge mannen*, die het lot van Dick Bramley moesten deelen, zouden dien slag niet te boven zijn gekomen. Het bleek namelijk, dat de wond, die hem was toegebracht, niet alleen groot en diep was, maar ook ongeneeselijk. Dick was echter een van die menschen, welke na een bittere teleurstelling te hebben ondervonden, de tanden op elkaar klemmen en met verdubbelde geestkracht de toekomst trotseeren. In zijn hart was de hoop gestorven, maar de eerzucht had de ledige plaats in genomen. Vol moed legde hij zich op zijn arbeid toe om zich daardoor fortuin en eer te verwerven zaken, die zoo begeer lijk en zoet" zijn, wanneer de gloed van een eerste liefde is ver doofd, wanneer die liefde vertrapt is als een bloeiende roos. En juist in de noordelijke districten worden vele mannen rijk daar wordt de mijnwerker eigenaar van een mijn, de fabrieksarbeider kapitalist, de gespierde schuitenvoerder eigenaar van schepen en een man van zaken daar vindt men de vast beraden mannen vol geestkracht, die leden worden van de Kamers van Koophandel en mettertijd ook van het Lagerhuis, als afgevaardigden van hunne ruwe broeders uit het noorden. Dick Bramley was nog niet hoog op de maatschappelijke lad der gestegen, maar waar hij stond, stond hij met vasten voet, en degenen, die hem omringden, zagen, dat hij hooger wilde stijgen. Hij had eenigen tijd geleden een aandeel genomen in een kolensohip, dat van Dene-on-Dass naar eenige van de zui delijke havens voer. Eenigen tijd na Claribels verdwijning, bracht Dick de kleine wereld, die hem omringde, in verbazing door een belangrijk contract te sluiten betreffende de levering van verscheidene duizende tonnen steenkolen voor een van de havens in het zuiden. Het was een speculatie, waarbij hij zijn kleine bezitting op ihet spel zette de fortuin, die hem in zijn liefde tegen was geweest, lachte hem in deze speculatie bizonder toe. Vele eigenaars van kolenmijnen in den omtrek kenden Dick als een flinken, verstandigen jongeling, die niet licht onvoorzichtig zou handelen. Hij verzekerde zich weldra de levering van steenkolen op zeer voordeelige voorwaarden, betreffende den prijs en de betaling,

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1