vischtoipedo's, De uitvinding is afkom stig van dsn beer Bellemo te Venetie. Een drietal Italianen woonde de oefe ningen bij. B 51\ N L A S De ingenieur van s rijks waterstaat W. K. Behrens, te Maastricht, wordt met ingang var, 1 Juni aanstaan de gedetacheerd aan het departement van waterstaat, ter vervanging van don ingenieur F. Doffignies, die, zoools reeds vroeger gemeld ia, met ingang van 1 Mei aanstaande naar Vlissingen is over geplaatst. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan den heer A. J. van Oostveen, oud-vice-eoosul van België te Amsterdam, vergunning ver leend tot het aannemen der vorsierselen der lste klasse van do Médaille civiquê hem door Z. M. dan koning der Belgen geschonken. Bij kon. besluit is ain de heeren mr. B. O. T. H. Westenberg, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin, te Rome, en J. W. Wiileke8 Mac Donald, consul der Neder landen te Warschau, vergunning verleend tot het aannemen der versiereelen respec tievelijk van ridder-grootkruis eo van officier dei' orde van de Eikenkroon, hun door Z. K. H. don Groothertog van Luxemburg, hertog van Nassau ge schonken. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin, te Constanti- nopel, vergunning verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder-groot kruis der orde van de Eikenkroon, hem door Z. K. H. den groothertog van Luxem burg, hertog van Nassau, geschonken. By kon. besluit is benoemd tot kanten- rechter-plaatsvervanger in het kanton Dokkum, D. de Vries, burgemeester der gemeente Dokkum. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binDen het arrondissement Roermond, ter standplaats de gemeente Weert, J. H. Schillings, candidaat-notaris te Maas tricht. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Goor, B. do Stop pelaar Blijdesteyn, thans in gelijke be trekking te Geertruidenberg. De heer F. A r n o 1 d y, com mies by de Holl. Spoorweg-Maatschappy te Den Helder, is benoemd tot onderchef bij den inwendigen dienst aan 't centraal station te Amsterdam. Hoewel de heer Huiaer, di uitvinder van den toestel, waardoor het aanzetten voor de paarden, voor tramwa gens gokpannen, zoozeer wordt verge makkelijkt, tot nu toe geen aanvrage heeft gekregen tot toepassing er van op trams in Nederland, zijn reeds van ver schillende zijden uit het buitenland, zoo o.a. uit België en Amerika, aanvragen gedaan om het octrooirecht te kunnon koopen. Het sterdam Uit 's-Hage wordt gemeld: Onder voorzitterschap van mr. R. J. graaf Schimmelpenniqck vau Nijenhais werd Vrijdag avond alhier gehouden de jaarlijksche algerneene vergadering van aandeelhouders in het Koninklyk Zoö logisch Botanisch Genootschap. Nadat verslag betreffende den toestand van het Genootschap over 1890 was uitgebracht, deelde de voorzitter mede, dat het be stuur voornemens was na deze vergade ring voorstellen tot verbetering en ex ploitatie van den tuin aan de aandeel houders te doen en een uitgeweikt plan aan hun oordeel te onderwerpen. Door verschillende aan-r deelhouders in een aantal syudica'en, welke hier te lande zijn gevormd voor ontginging van goudvelden in de Zuid- afrikaansche republiek, is onlangs een aanklacht ingediend tegen mr. W. F. S., advoeaat en procureur te Amsterdam. Dit heeft der justitie aanleiding gegeven den genoemden advocaat in voorloopige hech tenis te stelleD. Men spreekt van een twaalftal zulke syndicaten, die door hem zouden zijn gevormd elk voor ongeveer f 100,000, terwijl slechts een gering be drag daarvan voor bet doel zou zijn besteed, maar de boeken aangeven dat groote bedragen naar Zuid-Afrika zijn geremitteerd. Hbl (N.R.O.) comité dat zich te A ra- gevormd heeft om de ontsiagen werklieden der Kon. Fabriek van stoom- eu andere werktuigen te steunen, heeft een schrijven ontvangen van den parti culieren secretaris van H. M. de Ko ningin-Regentes waarin medegedeeld wordt, dat H. M. meent te moeten vast houden aan den regel, niet in te teeke nen op lijsten voor tooneelvoorsteiliDgen, welke worden gegeven inet een welda dig doel. H. M. wenscht echter een be wijs van belangstelling te geven in de moeielijke omstandigheden dier werklie den, eu heeft nu aau don voorzitter van het comité, den heer T. van Wouw, doen toekomen f 2-50, en wei f 150 na mens H. M. Koningin Wiihelmiaa en f 100 namens H. M. de Regentes. De Katholieke Volksbond heelt aan het comité reeds eene ruime gave doen toekomen als opbrengst van de inzame ling, door den Bond gehouden. Een lid van het fiesachen trekkersgild, waartegen ook de burgemees ter van Loosduiuen onlangs in de pers waarschuwde, zekere Henri van Os, zich noemende aannemer en leverancier van bouwmaterialen te Looaduinen, heeft thans weder den heer A. Pennarlz, zadelmaker to Gulpen, beetgenomen voor een tuig met zilvtr gemonteerd, hetwelk deze by eene advertentie in een lim- burgsch blad te koop had aangeboden. Naar men verneemt was Van Os, in stede van aannemer, eeaigen tijd venter van schoensmeer en lucifers. Dezer dagen heeft in eeu der grootste hotels te Rotterdam intrek genomen een man, die beweerde graaf te zijn en zich als zoodanig had inge schreven in het hotelregister. Na eenige dagen verblijf en nadat hem de rekening was aangeboden, heeft do vreemdeling een chèque afgegeven op eene der baokeu te Londen, waarvan echter bericht is ingekomen, dat de man geheel onbekend was en de wissel niet met betaling werd gehonoreerd. Intusschen was de vreem deling uit het hotel verdwenen. Daar vermoed wordt, dat hij zich nog in do nabyheid bevindt, en op dezelfde wijze tegenover andere hotelhouders zou kun nen handelen, wordt de aandaeht op hem gevestigd. De man reist zonder bagage en spreekt fransch en engelsch. Vrijdagochtend ia het vaar- tuig van A. Jongeman op reis naar Groningen, in de Zuiderzee in botsing gekomen met de tjalk De Jonge Jozef die koers zette naar de Oran esluizen. Het schip van Jongejan is gezonken, en de schipper met zyne vrouw en eenige kinderen zijn overgesprongen op de tjalk. Het wrak ligt in het Hoornsehe gat, niet ver van den wal. De vrouw, die vier weken geleden te Joure door de tram werd overreden, is thans tengevolge van de bekomen verwondingen gestorven. Letteren en Kunst. Inhoud SempervirensNo. 17. Een Lentebode. Grootbloemige Knol Be gonia's, met een afbeelding. Abnor maliteit bij Lyeaste Skiuneiii. Popu-1 lus piramidalis (dilatata.) Androuieda japonioa. De internationale Vereeoi- ging tot hst onderzoek van plantenziekten. (Pbytopathologischc Vereen igiog.) Verschillende invloed van de vorst. Uit de bergstreken van Inriie. De Groen- tentuinen. Het not van petroleum voor d«u tuiebomw. Prolificatie bij een Pelargonium. Necrologie. VVeeknieuws. Verschill. mededeelin- gen. Wfcèrsgesteldheïd. Correspon dentie. Rechtzaken. W. J. S., vroeger provisor in eene apotheek te Waalwyk, die door de recht bank te 's-Bosch, wegens moord op zijne echtgenoote, tot eece gevangenisstraf van vyftien jaren is veroordeeld, is van dit vonnis in hooger beroep gegaan. .PinatLGieele modedeelingen. Zaterdag werd te Amsterdam de jaar- lijksche algerneene vergadering van aan deelhouders der Hoilandsche Hy- p otheekbank gehouden. Uit het door den raad van toezieht uitgebrachte jaarverslag bleek dat iu 1890 gesloten zijn 186 hypothecaire leerlingen tot een bedrag van 8,516,700, terwijl op uit. Dec. in behandeling bleven verschillende posten tot een gezamenlijk bedrag van f 148,000. Het totaal der leeningen, sedert de oprichting gesloten, is 44,470,950, waarvan afgelost ia 21,066,935,59, blijft dus op uit. Dec. 1890 23,404,014.41. In 1890 zija opgemaakt2,367,000 vier pets. pandbrieven, f 106,000 3% pet. met premie, en f 1,188,000 3% peis. zonder premie. Op uit0. Dee. 1889 warea in het geheel pandbrieven in omloop voor f 26,751,000. Daarvan is uitgeloot ƒ3,191,000, en aangeboden ter aflossing van hypothecaire schuld ƒ195,000, zoo dat op uit0. Dee. 1890 in het geheel in omloop was f 23.,365,000, terwijl er voor ƒ23,521,950 in omloop mocht zijn. Het totaal bedrag der hypothecaire vorderin gen en dat der reserve overtreft derhalve het bedrag der pandbrieven op 31 De- comber 1890 in omloop siet f 156,950. Het kantoor d9r Bank is verbouwd, hetgeen ongeveer f 15,000 heeft gekost, waardoor de balanswaarde van het ge bouw tot 88,000 is gestegen. De niet voor de Bank bestemde lokalen zijn ver huurd voor ongeveer f 3800 's jaars, eene som, ruim voldoende om jaarlijksche niet onbelangrijke afschrijvingen mogeiyü te maken. Twaalf malen ia gebruik gemaakt van de onherroeppelyke volmacht tot verkoop van verbondeo goederen. De schade, by eenige dier verkoopeu geleden, bedroeg 20.619.33%. Zij werd op het hoofd Insolvente Debiteuren" geboekt, eu, met de vroegere daarop gestelde posten, al daar uitgetrokken voor f 1. In twee ge vallen is gebruik gemaakt van de bevoegd heid. tot inkoop van het verbonden goed, waardoor de Bank den eigendom verkreeg van zeven pereeelen. Van zes dier perceeleu heeft zy zich echter in den loop van het jaar met voordeel kunnen ontdoen. Bovendien is door verkoop eu door ook nu weer ge dane afschrijving de post ,t Onroerende Goederen" met ƒ49,500 verminderd. De directie heeft het weoscüelijk geacht, ook wederom dit jaar een som van /"600al9 buitengewone bydrage voor de reservs-kas te bestemmen. Blijkens de winst- en verliesrekening is op rente-rekening f 35,190 81% en op provisie-rekening 12,968.6 L verkregen, terwijl op admioistatiekosten-rekeuing ƒ100,038.57, als winst op verkochte pandbrieven 9910.62% en als vergoeding voor vervroegde aflossingen f 22,755.66% ontvangen is. De zuivere winst beloopt 118,929.64%, waarvan f 113,000 voor verdeeling overblijft, zoodat f 24,25 per aandeel en 17 per oprichtersDewys wordt uitbetaald. Het verslag en do rekening en ver antwoording werden goedgekeurd. De aftredende commissarissen en de direGteur, jhr. H. A. De Geer, werden met alge rneene stemmen herkozen. msna Enkhuizen, 24 April. In eene heden gehouden bijeenkomst ter bespre king van plannen voor de groote vis- seherij werd een ontwerp vastgesteld, waarbij 10 houten loggerschepen in de| vaart zullen worden gebracht. Het daar voor beaoodigde kapitaal bedraagt f 255,000. Men is voornemens deze som door het plaatsen vaa aandeden te ver krijgen. In aanmerking genomen, dat reeds toe zegging is gedaan voor een bedrag van f 150.000, zoodat neg slechts ruim f 100,000 moet worden verkregeD, heb ben de plannen der eemaiieaio veel kau3 van stagen. N i e a w e d i e p, 25 April. Dcor 74 korders en beugera werden heden 3 tot 20 tongen, 3 tot 30 roggan, 8 tot 30 kabelj., 2 tarbotten, 40 tot 200 schel v., 4 tot 8 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd, tong gold 75 a 85 etraï, rog 65 k 70 cent. kabelj. ƒ.1 k 1.25, tarbot f 13 per stuk, schel v L9 h 23 het honderd, kl. schol 1.60 a f 2.25 per mand en schar ƒ1.80 per mand. (Uit de bataviasehe bladen van 2L 27 en de Deli Ct. tot 25 Maart). BATAVIA, 27 Maart. In de Javaeche Ct. vindt men het of ficieels relaas van liet verrassen der ben ting Kanclasg, en van -.e daarop vol gende geveetiten, waarin kapitein Van Wicheren eu andoren sneuvelden of gewond werdeo. De bizouderhedsn daar van zijn reeds in vorige mailberichten vermeld. De Jav. Ct. voegt er nog by: De beide genomen bentings werden tot en met li dezer bezet gehouden, ten einde, daardoor gedekt, do vrije strook en de kampongs Arosn en Tiogkem schoon te kappen. Na afloop dezer werkzaamheden, den elfden 's avonds, werden de door ons genomen bentings verlaten na ae borst weringen enz. opgeruimd te hebben Onze verliezen bedroegen gedurende die dagen aan dooden één officier minderen en aan gewonden 22, alle min deren, terwijl nog 7 anderen door matte kogels of schampschoten zeer licflÈ werden verwond. D e vijand moet vry zware verliezen geleden hebben da daaromtre .t binnen gekomen berichten loopen echter zoo uitéén, dat daaraan geen volle waarde te hechten is veilig mag echter worden aangenomen, dat zijn getal doodea rniu stens 30 bedraagt. Ouder de gewonden was Toekoe Maa Arciu, stiefzoon van jjlen Tengkoe di Tiros, die thans met zijne bende naar Anak Galoeng is alge- trokken, waardoor ia de VI Moekims geen vijanden zich meer ophouden, hooj stöDS een veertigtal. Onderhoorigheden. Noordkust. Ter Noordkust viel niets belangrijks voor. De rijst schijnt, door niet-siaging van het gesvas, er schaarsch te worden. Onze versterking werd slechts in ge ringe mate beschoten. Oostkust. In het Edische was alles rustig de wd. adsisient-resident maakte, vergezeld van de radja's van Perlak, Djolok besar era Boen gei Raja, eene voetreis van Edi van Pedawa besar en Perlak naar Kroet Linlang, ten einde een tracé voor een aan te leggen weg te zoeken bij die gelegenheid vertoefde hij twee nachten in de kedei van Perlak, alwaar, behalve met bovengenoemde radja's, ook met den panglima Prang en Sjahbandar besprekingen werden den met zijne^/kikvorschen naar buiten, na eerst den in specteur nog een beteekenisvollen blik te hebben toegeworpen. Deze ledigde zijn glas en verliet, gevolgd door Dick, de her berg en keerde terug naar de deur van het assurantie kantoor. Zij kwamen juist te rechter tijd, want er stond een rijtuig voor de deur en de majoor hielp een dame bij het instijgen. Een seconde later reden ze in vliegenden galop westwaarrs. „Dat is de majoor, nu weet ik genoeg," zeide de inspecteur, terwijl hij het nummer van het rijtuig en de plaats van bestem ming opschreef, welke aan den koetsier was opgegeven en door Gleddow aan Ikey was oververteld. Deze had het portier gesloten. „Het is de majoor, maar hij heeft zijn baard atgeschoren. De vraag is echter, wie die dame in het zwart is." „Dat kan ik u zeggen," antwoordde Dick kalm. „Gij," riep de inspecteur vol verbazing uit. „Ja, en ik zal het doen ook, hoewel ik liever zou sterven, dan het vertellen, als ik meende, dat het haar eenig letsel zou doen. Het schijnt echter, dat zij haar ongeluk tegemoet gaat. Dat meisje is mijne eerste en eenige liefde geweest. Haar naam moet zijn en de hemel geve, dat zij dien draagt mevrouw Dudley Car stairs." gehouden. Ook werd Raatau Paadjaug en Blang Bimpo, de vroegere verblijf, plaats van Tookoe Moeda Ali in de bovenstreken van Perlak, ongeveer uur stoomens boven de kedei gelegen, bezocht. Evenals Kroet Lintang werd Blan^ I Sempo nog altijd door lieden van den was dl radja van Perlak bezet, omdat hu vreesd was dat zijne vijanden zonde! terugkeeren. Te Perlak was voor oogeoblik alles rustig, en hield de volkiDg zich onledig met het soho-3 maken der in de laatste maanden verwaarloosde pepertuinen. Toekoe Moeda Adi, zijn broeder 1( Hadji Mohamad eu T. Adek, bovondel zich alloa te Ediop verzoek van radja zou door bet bestuur getracht WOrj den tussGhen hem en genoemde hoofdi eene verzoening tot stand le bren?en. T. Tibaug van Djinki scheen de Si' pang Olim verblijf te houden hij eeaigen tijd gelede» in het Edischa weest ten einda er onder «ie Mosl aanhang to verwerven. T. Moedah Lambak, sedert het vertre] van T. Mohamad Sjam hoofd der dongers in Simpang Anas, bad neg zijne opwacüting bij dc-n radja goraaakj zoodat deze genoodzaakt zal zijn ookdi landschap te tuchtigen, indien hij van houding verandert. Jfestkmt. Bij de beschieting van gas, iu het vorig verslag gemeld, zoudi volgens berichten 6 personen omgekomf zijn. De weersgesteldheid was droog warm. De gezondheidstoestand was ove algemsea minder gunstig, Het gemiddeld getal zieken pej het hospitaal opgenomen was tegen 21.4, en dat der beri—berilijdj 10 tegen 10 gedurende den verigea slagtijd. De toostand dor beri-beri etationnair. Het sterftecijfer was hooger. Voorts bevat de Javasche Ct, volgende bericht: Nadat de gosverneur van Soma! Westkust vooraf verklaaid had, daartegen geea politieke bezwaren verzetten, is door den hoofdingani* chef van den dienst der staatsspoorweg ter genoemde kust, J. W. IJzerman, verkenningstocht door Midden-Su: ondernomen, «en einde een onderzot-ij te stellen, naar do mogelijkheid en wi schelijkheid van den aanleg eener spiJ wegverbinding van liet Ombïliëo-kol! veld met de Oostkust van Sumatra. Vergezeld o. m. van den le luiteni der triangulatie-brigade L. A. Bakbi den houtvester S. H. Koorders, dr. F. van Bemmeleo die den toch! demaakt tot het doen van onderzo gen in het belang van nodirlandi musea en van eenige inlaadt hoofden, vertrok de heer IJzerman I6an Februari van Padang, terwij! ingenieur der staatsspoorwegen J. dré do la Porta uit Siak over Baroe de expeditie zou legemobtrei om baar te Laoggam aan tie IC -ni; rivier te ontmoeten. Den 22st0n Februari jl. kwam expeditie te Padang Tarab aan en 25sten d. a. v. werd Loeboo Ambaij bereikt, terwijl ay, blijkens een den 25* dezer viu Siogapore ontvangen Jflti phisch bericiir,, dan 2dan dezer van L) di Rimboe vertrokken on den ITJdi Langgam aangekomen is. Onderweg werd de opzichter Raalten, die in den namiddag dezer alleen eu ongewapend een vi wa3 achtergebleven, door eenige, schatting 10 k 12, bandieten overvallj vermoord ea beroofd, terwijl bij he! drijven dezer bende een javaansca aj doer doodelijk werd verwond, De overigs europeesohe leden der peditie waren allen gezond, en o: de inlanders waren slechts enk) zieken. Over de marine-expeditie naarj Ipih baai schrijft een berichtgever de Javabode nog: De kans op eene nederlaag was gij Had Baranoeri een paar duizend meer gehad om zijns gehuurde troel te kunnen betalen en den strijd vooij zetten, we zouden weldra de Ipih- HOOFDSTUK IX. Verlaten. Het duurde geruim en tijd eer Claribel hersteld was van de neerslachtigheid, veroorzaakt door Punters bericht. Eerst kon ze zich geen begrip vormen van haar verlies; het kwam haar zo© onwaarschijnlijk voor, dat haar echtgenoot, dien zij schijnbaar geheel gezond had verlaten, zoo plotseling kon zijn gestorven. Als hem een ongeluk was overkomen, zou ze het beter begre pen hebben, al was de slag haar ook even zwaar gevallen; maar dat hij, dien zij zich nog zoo vol levenslust en kracht voorstelde, binnen zoo korten tijd was bezweken tengevolge van een verkoudheid, scheen haar ongelooflijk toe. In dien tijd overlaadde majoor Punter haar met bewijzen van vriendschap en hartelijkheid, zoo zelfs, zoodat zij hem er zeer dankbaar voor werd. Door zijn toedoen bleef zij gespaard voor zorgen, die haar anders zouden gehinderd hebben. Haar eerste plan was om dadelijk -naar Nizza te gaan, om de begrafenis van haar echtgenoot bij te wonen. Majoor Punter be hoefde haar niet te zeggen, dat deze reeds had plaats gehad» want Claribel lag gedurende verscheidene weken geheel bewus teloos, verlamd door den verpletterenden slag en buiten zich- zelve van verdriet. Toen hare krachten waren teruggekeerd, gaf zij haar voor nemen te kemnen om dadelijk naar huis terug te keeren. Haar echtgenoot was dood en begraven. Het treurige genoegen om nog eens het gelaat te aanschouwen van hem, dien zij zoo tet| beminde, was haar ontzegd waarheen zou zij zich a begeven dan naar huis, naar die woning, welke zij zool geleden als jong meisje had verlaten em waarin zij nu wel maanden later als weduwe zou terugkeeren. Weduwe! F overweldigde haar een zonderlinge angst. Zij was op zulk een vreemde wijze uit. Dene-on-Dass ged* Welke praatjes zouden er wel door het dorp gaan, als zijl® keerde? De menschelijke natuur en vooral het vrouwelijk! slacht is zoo lichtgeloovig, wanneer het den goeden naam 8 van een vrouw. Claribel overdacht bij zichzelf, dat het zelfs moeilijk was! de geheele geschiedenis aan haar vader te vertellen, en zij niet, hoe zij het zou aanleggen. Zij vroeg majoor Punter, waar de verwanten van haar 0 leden echtgenoot woonden, maar tot hare groote verbazing deze daarvan niets. „Dudley was altijd erg in zichzelf gekeerd en vertelde nooit tl vooral niet wat zijne eigen aangelegenheden betrof," antwooj de majoor. „Maar, Mrs. Carstairs, ik heb naar Nizza ge om zijne papieren en daaronder zijn er vele, die belangrijk] u kunnen zijn." Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2