BINNENLAND. die van een ouden man) door opsteken der handen de navolgende motie aan genomen „De openbare vergadering gehouden „op Maandag 4 Mei des avonds ten 8J4 uur „in de groote zaal van de Kroon, bijeen- „geroepen door 14 vereenigingen te Haar- „letn, gehoord de inleiding en de debatten „over het opnemen van voorschriften om- „trent normalen arbeidsdag met minimum „loon ia alle gemeente-bestekken, spreekt „hare verwachting uit, dat de Raad der „gemeente Haarlem in deze het geede „voorbeeld, door vele buitenlandsche sta- „ten en gemeenten gegeven, zal willen „navolgen." Daarop ging de vergadering te circa 11 uur rustig en kalm uiteen. Alhier zijn Maandag gevankelijk bin nengebracht, de twee bedrijvers der tal rijke diefstallen, te Haarlemmermeer en omstreken in den laatsten tijd gepleegd, In den nacht van Zondag op Maandag zijn zij door de politie van Halfweg, bijgestaan door een alhier gestationneer- den rijksveldwachter, gearresteerd. Eene gehuwde vrouw te Velzen, bezig zijnde op den zolder, trof het ongeluk daaraf te mallen. Zij bekwam zoodanige wonden, dat zij bijna onmiddellyk stierf zij laat 7 kinderen achter. Door den Raad der gemeente Aals meer is besloten, dat liet voortaan ver boden is, privaten tot op den grens der gemeente op of torzijde van Slooten te hebben, tenzij ze in verbinding staan met gemetselde putten of tonnen, die op tyd moeten geledigd worden, on een inhoud hebben van 125 liter. Bonoemd tot loco-secretaris te Zand- voort jkr. mr, B. C. van Merlen. Men meldt ons De proefnemingen met de italiaan- sche viechtorpedo, waaraan eene inrich ting om de stalen netten te doorboren, die de pantsering van oorlogsbodems bescher men, eenige weken aan de inschietplaats in zijkanaal F gehouden, zijn thans afge- loopen dit dure en blijkbaar onvolmaakte oorlogswerktuig zal niet voor de neder- landsehe marine worden aangeschaft. De opbrengst der Noord-Zuid Holland- sc'ne Stoomtramway-Maatschappij Haar lemLeiden bedroeg in April 1891 f 8119.56^, in 1890 f 10010.99&. Sedert 1 Januari 1891 f 27473.09tegen 129857.97 over het zelfde tijdvak van 1890. dant in builengewonen dienst van H. M. de KoDingiD, den schout-bij-nacht jonkheer J. A. Roëll op te dragen, na mens Hoogstdozelve Z. M. den Keizer van Duitschlaod, Koning van Pruisen, te Keulen te begroeten bij gelegenheid van 's Keizers bezoek aan de Rijnpro vincie. H. M. de K o n i n g i n-R e g e n t e s heeft ƒ100 geschonken voor de in Am sterdam te houden wereldconferentie van jongelings-verbonden en ƒ150 namens de Koningin. H. M. de Koningin Regentes is als beschermvrouw opgetreden van de „Vereeniging van Nederlandsche scherp schutters." De min. van Binneiil. Zaken, heeft zich bereid verklaard het eere-presidium te aanvaarden van den tweeden grooten nationalen schietwedstrijd, welke door deze vereeniging van 27 Juni tot 1 Juli te Hoorn zal worden gehouden. Als eere-commissarissen van dien schiet wedstrijd zuilen optreden: gen.maj.jhr. L, J. van Teijliagen, bevelhebber in de le mil. afd. en commandant der stelling van Amsterdamde commissaris des Koaings in Noord-Holland jhr. mr. J. W. M. Schorerde commandant van het 7o reg. inf., kolonel R. T. Muschart; het lid der Tweede Kamer, tevens bur gemeester van Hoorn, mr. W. K. baron van Dedem het lid der Eerste Kamer, jhr. mr. D. van Akerlaken te Hoorn, en de majoor W. T. de Wijs, van het 7e reg. inf. aldaar. Op de aan den minister van Oorlog gedane uitnoodiging tot het aanvaarden van het eere-presidium, hoopt men ins gelijks een gunstig antwoord te ontvangen. het middelbaar onderwijs in Nederland, belast met de regeling van de opleiding tot technisch ambtenaar bij het boschwe zen in Nederlandsch-Indië, en J. A. Sehröder, voormalig hoofdagent en vertegenwoordiger der Nederlandsch- Iudische Stoomvaartmaatschappy te Ba tavia. OFFICIEELE BERICHTEN. Aanbestedingen. Amsterdam, 4 Mei. Door B. en W. werd heden aanbesteed het bouwen van steeeen en houten wallen enz., be nevens het gewoon onderhoud van en het verrichten van herstellingen gedu rende 1891 aan wallen, riolen enz. In gekomen 9 biljetten. Minste inschrijver was de heer E. van Brummelen voor 43,969. Door B. en W. werd heden aan besteed het beuwen van een o. 1. school le klasse op een terrein besloten tus- schen de Nassaukade, de Jacob van Lennepstraat, de da Costastraat en de Kinkerstraat. Ingekomen 6 biljetten. Minste inschrijver was de heer B. van Buuren 35,862. Het heeft H. M. de Konin- gin-weduwe, regentes, behaagd den adju- By kon. besluit is benoemd tot con troleur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, S. N. Hoek controleur der belastingen te Rozendaal. Bij kon. besluit van 29 April is, met ingang van 1 Juli, aan den controleur voor de vervaardiging van postzegels enz., D. M. L. baron Sweerts de LandaB, op zyn verzoek, een eervol ontslag ver leend uit die betrekking, wordende hij tevens eervol ontheven van het hem bij de koninklijke besluiten dd. 28 Februari 1884 en 5 Mei 1886 opgedragen toe zicht op de fabricage der plakzegels, op de levering van het papier voor de loten voor de Nederlandsche Staatsloterij en op de vervaardiging van den onderdruk dier loten. By kon. besluit is, met intrekking van dat van 17 Janurri l8yl no. 22, aan den burgemeester van Hoevelaken, H. Hattink, toestemming verleend om te Amersfoort te wonen. By kon. besluit is 'sKonings commis- saris in Noord Holland gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Vrijdag 22 Mei e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten van dat gewest, in de plaats van wijlen den heer A. van Stralen. By kon. besluit is 's Konings commis saris in Groningen gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provin cie in buitengewone vergadering, op 25 Mei e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedepu teerde Staten van dat gewest, in plaats van wylen W. J. Hofman. Bij kon. besluii zijn benoemd tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren E. A. Haitink, gepensioneerd luit.— kolonel der genie van het leger in Neder landsch-Indië, chef by het technisch bu reau bij bet departement van koloniën. J. W. IJzerman, hoofdingenieur, chef van den dienst der staatsspoorwegen ter Sumatra's Westkust; dr. W. B. J. van E-yk, inspecteur van De staatscommissie, belast met het afnemen van het examen be doeld bij art. 11 der wet op het nota risambt, zal hare zittingen houden in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, Zwarteweg no. 7 te 's Hage op Woensdag 1 Juli e. k. en vol i dagen, des voormiddags te 10 uren. Hun, die wenschen tot het eaameu te worden toegelaten, wordt herinnerd, dat zij zich teD minste veertien dagen voor den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden bij den voorzitter der com missie, met opgaaf of zij zich aan het geheele examen, dan wel slechts aan éen of meer gedeelten daarvan wen3chen te onderwerpen en onder overlegging van hunner geboorte-akte. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art 16 der wet van 25 December 1878 {Staatsblad no. 222) en art. 12 van koninklijk besluit van 12 Februari 1879 Staatsblad no. 36), ter verkrijging vau een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen in Rot terdam. Naar wij vernemen, is aan het departement van Financiën een wets- voordracht gereed tot het sluiten van eene geldleening ten laste van Staat, tegen 3 pCt. rente. Omtrent dea tijd van indiening is iutusschen nog niets bepaald, daar voorshands de stand der geldmarkt weinig gunstig wordt geacht. (Fad.) of vrije banen. Gedurende de maand Augustus zal door elke afdeeling een onderlinge schiet wedstrijd worden gehoudeD, opengesteld voor eere-leden, donateurs, oud- en ge wone leden der afdeeling. Door den directeur-gen e- raal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is aan dea hoofd conducteur H. Roona eene eervolle ver melding toegekend wegens betoonde op lettendheid, waardoor ontdekt werd, dat het remwerk van den bagagewagen van trein 49 op 1 April 11. op het traject BeiienHoogeveen over den grond sleepte en er dus (gevaar voor de vei ligheid van het verkeer bestond. Bij de redactie van de Bodeorgaan van den Bond van Neder landsche onderwijzers, zijn tot dusver 116 berichten ingekomen van personen, die, het bezit van onderwijzersakte, nog niet geplaatst konden worden bij het on derwijs. Enkelen hebben, ten einde raad, de hoop om als onderwijzer op te treden laten varen een teekende als torpadist. Het werkelijke getal der buiten betrek king zijuden is nog veel grooter; een der berichtgevers deelde mede, dat er in zyne woonplaats nog minstens zeven on derwijzers zonder betrekking waren. Waarom velen niet willen of niet durfden schrijven, is ons bepaald een mysterie, schrijtt de redactie van de Bode. „Laten zij toch begrijpen, dat slechts openbaarheid hun lot kan verbeteren. De regearing moet weten, dat tientallen, wellicht honderdtallen van jonge men seden, die zij onder allerlei gunstige voorwaarde» naar kweek- of normaal scholen lokte, thans een leven lijden vol ontbering. De regeering moet weten, dat tal van jonge menschen, die nuttigen arbeid konden verrichten, tot werkeloos heid zijn gedoemd. Want als zy dit weet, zal zij stellig krachtig handelen. „Op 1 Januari 1888 waren er nog 1240 onderwijzers te kort in dienst. En velen liepen rond in armoede en zochten werk". Door de bevelhebbers in do militaire afdeelingen is aan besturen der weerbaarheidsvereenigingen medegedeeld, dat, byaldien eene vereeniging, die de kon. toestemming tot oprichting Leeft verkregeD, wegens gebrek aan patronen hare schietoefeningen zou moeten staken, door het bestuur eene gemotiveer- d e aanvraag om meerdere patronen aan den betrokken bevelhebber kan worden gericht, welke vraag alsdan ter beslis sing aan bet departement van Oorlog zal worden ingezonden. Het vorzook der vereenigingen, otr^ steeds patronen van den nieuwaten aanmaak te mogen ont vangen is van de hand gewezen, aange zien ook door de korpsen van het leger de oudste patronen het eerst moeten worden verscüoten. Maandag werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden de heer J, D. van der Plaats (geboren te Leeuwar den), met academisch proefschrift get. hBenige opmerkingen naar aanleiding van de macht der (Gedeputeerde Staten ten opzichte van het budgetrecht der gemee?i ten." De jaarlyksche algemeen vergadering van den Nederl. Schutterij kaderbond zal gehouden worden Utrecht op Zondag den 12den Juli. In overleg met de afdeeling aldaar zal daar aan verbonden worden een op beperkte schaal ingericht feestelijk samenzijn, ter herdenking van het 5-jarig bestaan van den Bond. Behoudens goedkeuring van den com mandant der schutterij te Utrecht zullen den volgenden dag (Maandag 13 Juli) korpswedstrijden gehouden worden op eene der banen van het fort „DeBildt" aldaar, evenwel zonder eenige personeele Naar de Arnh. Ct. verneemt! is de politie aldaar tot de ontdekking] gekomen, dat de houtzaagmolen aan We8tervoortaehen dijk, die in den nachtL van 24 op 25 Maart jl. tot den gronffl too is afgebrand, moedwillig moet zijn| in brand gestoken. De dader wordt c gespoord. Uit Eibergen, wordt gemeld! Door de fabrikanten alhier is besloten,! deze week te beginnen de arbeiders in| boll, geld uit te betalen en het is t voorzien dat verder ernstige pogingen! zullen worden aangewend, om de circu-| latia van pruisicshe munt tegen gaan. Hef ia in deze streken zoo erg datl geen Hollandsch g8ld genoeg in omloi r is om de belastingen te betalen, zoodat| op een zitdag van den ontvanger winkeliers bestormd worden met aan-l vragen om te wisselen. De nominale! prijs van alle artikelen wordt dan cok| berekend sn Pruisisch geld. Door de drukke gemeenschap met del duitsche grensbewoners is het natuur-1 lijk niet mogelijk het pruisisehe geld ge-1 heel te weren, maar het is geheel on-l noodig dat het de overhand heeft, en| met eenige samenwerking zoowel vanl de boeren als van do burgerij, is LetI zeer wel mogelijk daarin verandering te brengen. Ia de eerste plaats diende beter del hand te worden gehouden aan de wette-1 lijke bepalingen, dat de nikkel pasmnatl alleen tegen verminderde waarde ma°l worden uitgegeven. Daardoor zoude del overstrooming van 10 en 5 penningstuk-1 ken ten minste geweerd worden. Er zijn I reizigers van duitsche huizen in ijzer-1 waren, die van de winkeliers alleen Eibergen by hun bezoek voor meer dan I ƒ200 in nikkelstukken moeten ont*| vangen. Het 6-jarig knaapje van de molenaar K. to Molenbeersel is door eene I molenwiek aan het hoofd getroffen en I kort daarop overleden. De Nederl. Bakkers-Gezol- lenbond zal eene openbare vergadering honden tor gelegenheid van het congres op Zondag 10 Mei, te Amsterdam. Ver schillende sprekers zullen het woord voeren, o. a. een afgevaardigde uit Gent (België). Zekere W. F. M., een 18jarig jongmensch te Dordrecht, had liefdesbe trekkingen aangeknoopt met de dienst bode van den kofliehoishouder V. aldaar. Of hem dat ernst was, dan wel of hij op die wijze eene gemakkelijke gelegen heid dacht gevonden te hebben, zich op goedkoope wijze van sterken drank te voorzien, is niet uit te maken. Het staat echter vast, dat hij dezer dagen 's och tends tegen 8 uur aan de achterzijde van het koffiehuis aanbelde en, toen zijn meisje hem opendeed, zich toegang versehafte tot den kelder, waar hij eene flesch met sterken drank ontvreemdde, die hij op straat met zijne makkers uitdronk. Ofschoon zoo vroeg, scheen dat vocht naar meer te smaken, al thans M. keerde nog tweemalen naar den kelder terug. De eerste maal bracht hij opnieuw eene flesch mede, maar de dorst zijner makkers scheen toe te nemen, want bij zijn derde bezoek viel hem eene 2^ kans kruik in het oog, welke hij uit verschillende in den kelder liggende v^ten vulde. Ook die poespas werd door vriendenschaar naar binnen geslagen en de kruik vervolgens tegen de straat stukgeworpen. Zooals echter van zelf spreekt, was hot nobele gezelschap zoo geducht beschonken geworden, dat zy al spoedig d9 aandacht trokken der politie, die een paar huDner in arrest bracht, met het gevolg dat cok de wijze waarop zy aan drank gekomen waren, haar Ier oore kwam. Tegen M. werd toen proces verbaal opgemaakt, zoodat zijne oaad hem r.og lang zal beugen (D. Q Letteren en Kunst. Te Rotterdam worden door Vereenigingen Eruditio, Officiereutuin,! Diergaarde en de afd. van Toonkunst I pogingen in het werk gesteld, om het I orkest bij elkander te houden. Vermoe-I delyk zullen echter uie pogingen schip-1 breuk lijden, omdat de kosten te hoog I zijn, nu do Duitsche Opera er niet meer I daar deze tot heden een groot deel I der kosten voor het orkest droeg. Eerst daags zal er een vergadering worden gehouden van de besturen der boven-1 genoemde Vereenigingen wordt dan geei definitief besluit genomen, dan zullende! meesten der orkestleden elders engage-1 ment zoeken. De tweede stad van Ne-| derland, eens beroemd wegens zijn liefde I voor de muziek, zal dan zelfs geen eigen I orkest van eenige boteekenis meer hebben. (Portef.) De heer Orelio is voor hot a.s, seizoen te Gent geëngageerd. Uit de Frankf. Zeit. Op het I feestmaal, des avonds ca de oponing der I tentoonstelling te Berlijn, wenschte Mes dag namens zijn deemche landgenooten de berlynsehe kunst voorspoed toe. Wat is dat blad op de hoogte ¥iS8S5?si!J, Enkhuïzen, 3 Mei. Gisteren werd I alhier aangevoerd 5250 E.G. schol, prye 5.50 a f 6 per 50 K. G. Gedurende de vorige week werd in het geheel aan gebracht 19,500 K.G. schol, prijs 5 a 7.50 per K. C. Aosjovis wordt nog weinig gevangen. Nieuwediep, 2 Mei. Door 2 kor- 1 ders en beugera werden heden 14 tongen, 195 roggen en 7 mandjes kl. schol en I door trekkers 2-tal greep en 1000 stuks ansjovis aangevoerdtong gold 80 c., ten verzamelende, die tusschen zijne vingers wegstroomen als wa ter in een zeef, terwijl zij zich voor hun moeilijken arbeid laten betalen met een loon, dat juist genoeg is, om hen niet van honger te laten omkomen. In zijn nabijheid bevindt zich een heer, wiens beroep het is den jongeling te leeren, hoe hij de vrouwen in zijn maeht kan krijgen. Hij zal zijn jongen vriend nooit verlaten, dat heeft hij gezworen, en ongelukkig voor den jongen vriend, hij zal zijn woord houden. Aan den anderen kant van het vertrek staat een blonde jon geling, met verlakte schoenen, tegen den schoorsteenmantel ge leund. Hij heeft iets mats in zijn spreken, maar hij draagt een naam, die een eervollen, schoonen naklank heeft in de geschie denis der brilsche veldslagen, bovendien heeft hij er de toover- letters V. C. aan toegevoegd. Hij is bezig aan een minister van het Kabinet te vertellen, hoe een rechtsgeleerde, een „groot" bokser, gezeten aan de naastbijzijnde tafel, den vorigen Zondag tot driemaal toe een beroemden champion heeft overwonnen, terwijl de kleinzoon van een hertog, die in de londen- sche wereld een hoofdrol speelt, aandachtig naar het verhaal luistert. Dit, voor zoover het de zwartgerokte en witgedaste leden van den Camelia-club betreft, nu zullen wij onze aandacht gaan wijden aan de sohoone vrouwen, wier vingers fonkelende van de juweelen, een cigarette vasthouden, die zij telkens naar haar mond brengen. Vrouwen uit de groote wereld, die gaarne als actrices zouden willen schitteren, en beroemde actrices, die gaarne vrouwen van de groote wereld zouden willen worden, de laatste hebben de meeste kans van slagen, ziedaar degenen, die men^Jiier aantreft. Bijvoorbeeld mevrouw Talloe Chandler, die er bijna hare ooren voor zou willen missen om als onvrouwelijk bekend te staan, haalt zich ongesteldheden op den hals bij hare pogingen om evenveel cigaretten te rooken als lady Polly Pottifer, aan wie het nog niet is gelukt om anderen achting af te dwingen. De burggravin Scattercast pijnigt hare hersens met de gedachte? hee zij hare verliezen hedenavond met het kaartspel gemaakt zal betalen, en zij tracht de aandacht van lord Plungepool met zijne zwarte oogen, tot zich te trekken. Miss Cecilia St. Cyr, geboren Higginbottom, die tien jaar geleden in een achterbuurt blootsvoets bij een draaiorgel danste, heeft haar blar&ien arm, waarmee zij het glas vol schuimende champagne naar hare lip pen brengt, versierd met diamanten ter waarde van meer dan duizend pd. st. Het vroolijke, levendige gesprek verstomt een oogenblik als een slanke, statige vrouw, met een zwerm mannen achter zich, als een koningin het vertrek komt binnentreden. Het is „Dood Goud". Wie is zij F Wat is zij F Op deze vragen worden zooveel ant woorden gegeven, dat ik ze niet kan opnoemen. Een van de geheimen van haar roem is de geheimzinnigheid, die haar om- ïingt. Men vertelde, dat zij in de nauwe stegen in de nabijheid van het Strand met lucifers heeft gevent. Ook werd er verteld, dat haar portret, door een der grootste schilders vervaardigd, een geestdriftvolle verwondering had verwekt bij een der ten toonstellingen van de academie. De schilder was door haai schoonheid getroffen toen zij in den oogsttijd op het veld lag te slapen, vermoeid van het binden der korenschovenvolgens een ander verhaal, was zij de dochter van een predikant en had een voor haar noodlottige liefde opgevat. En er bestonden evenveel gissingen omtrent hetgeen zij was, als omtrent hetgeen zij was geweest. Sommigen zagen op haie klassieke wenkbrau wen den sehaduw van een gravinnekroontjeer werd gefluisterd, dat een bekende predikant haar zijn beroemden naam had aan geboden. Zij was schoon en zij was verstandig; deze beide hoedanig heden met elkaér vereenigd, vormden het geheim van haar zegepraal. Verscheidene meisjes, die haar benijdden, Zouden wat schoonheid betreft, de vergelijking met haar hebben kunnen doorstaan, terwijl overal dames gevonden konden worden, die wat haar geestelijke ontwikkeling betrof, zeer zeker met haar gelijk stonden, haar wellicht zelfs overtroffen, er waren echter weinig vrouwen en meisjes zoo schoon als zij en tegelijk ook zoo verstandig de liefelijke eenvoud van „Dood Goud's" glimlach was tienmaal meer waard dan de geleerdheid van de Minervas. Nog een van hare gaven was, dat zij zoo uitstekend sprak. Een nog belangrijker gave was deze, dat zij ook zoo goed kon zwijgen. Wor dt vervolgd'.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2