NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. gUariders g&xxroeZ\\&. Woensdag 13 Mei 1891. No. 2410. A BOH H EKEN TSPBIJS AD VEJEtTEE TIËK: Tien Cent per Stel. J. G. PEKREBOOM en .1. B. AVIS. S T A D S J\ 1 E I) U S. 81 Al N E N L A N i). 8e Jaargang. HAARLEM? DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 522» li# y; van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomea door onze agenten en door allifboekhandelaren en eourantïera. Directeuren-Uitgevers J. C. PESBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor uitenlandCompagnie Générale de FuhliciU Eirmgère G. L. DA IJ BI- &r CoJOHN F. JONESSucc.y Farys 31 lit Faubourg Montmartre. De schoonmaak is welhaast voorbij. Nóg rieken alie kamers naar de zeep, die er met kwistige hand is gebruikt, nóg zoekt de vader des gezins nu dan vergeefs naar boeken of papieren, die door den schoonmaak 7an hun ge- ivone plaats zijn geraakt en alleen door de huisvrouw weer kunnen worden teruggevonden. Maar bij het opkangen van de platen, die den wand bebben versierd, zet de vrouw des huizes nu en dan een ernstig gezicht en schudt het hoofd. Deze is vuil gewordeu, gene ingescheurd, eene andere verfrommeld. «Ja, dat kan toch niet," zucht ze, //die leelijke dingen op het nieuwe behang I wc moeten ereïs een paar nieuwe platen hebben, man z/Waar moet ik die vandaan halen?" vraagt de echtgenoot. Moeilijke vraag. Oleographiën vinden zij Diet mooi en photographiën zijn wat duur en houden niet, als ze met punaises op het behangsel worden gehecht. In dien nood kwam de huisvader tot de uitgevers van dit blad en1 ziet zij vonden er iets op, om zijn kamer en die van vele anderen met fraaie platen voor een prijsje te vergieren. Wij zijn in de gelegenheid geweest, eenige duizende platen aan te koopen en hebben die nu verdeeld in stellen van zes, n.l. twee iitographïeën en vier hout gravures, waarbij er zijn naar sfthilderyen va.a beroemde meesters, zooals Isr aels en Bosboom, en vele anderen. Behoeven wij nog wel eene aanbeveling bij te voegen, wanneer wij mededeelen, dat het over- drukjes zijn van platen uit het bekende tijdschrift Fe Kunstkroniek Al deze platen hebben dezelfde grootte, n.l. 36 bij 27 c.M. en stellen voor zee gezichten, landschappen, binnenhuisjes, allerlei genrestukjes enz. enz. Ze zijn volkomen waard, er een eenvoudig lystje om te laten zetten, maar maken ook zonder dat, in eene huiskamer, een pret- tigen, aaogenamen indruk. Wij bieden onzen Geabonneerden dus aan een Stel van deze Platen, bestaande uit ZCS stuks (twee lithograpkieën en vier houtgravures) voor den bizondei* lagen prijs van Aau onze geabonneerden buiten do stad worden zij, na ontvangst van drie blauwe postzegels, franco toegezonden. De Bon, tegen afgifte waarvan en be taling van tien cents, aaen deze platen kan ontvangen, zal door ons in ons Zater dagavond verschijnend nummer werden afgedrukt. De afgifte aan ons Bureau vangt aan op Dinsdag 19 Mei e. k., des morgens te 9 uur. 31 eer dan één Stel wordt op een Bon niet gegeven, daar de voorraad, in verhouding tot het aantal Geabonneer den, betrekkelijk gering is. Directeuren- Uitgevers Haarlem 12 Mei 1891. Den 7en Juni e. k. herdenkt de man nenzangvereeuiging //Crescendo" haar vijftienjarig bestaan. Op welke wijze dit feit herdacht zal worden, maakt in den boezem der vereeniging nog een punt van overweging uit. De directie van de Haarl. Tram heeft heden haar personeel tegen invaliditeit en ongelukken verzekerd by de eerste Nederl. Verz. Maats, op het leven, tegen Invaliditeit en Ongelukken te 's Hage. Maandagavond vergaderde de afd. Haarlem van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen." Van de aftredende bestuursleden, de heeren mr. H. Jacobi en D. André de la Porte, beide niet herkiesbaar, werd herbenoemd de heer André de la Porte, op grond van zijn kortstondig lid maatschap des bestuurs en zijne positie als lid der gemengde Commissie (voor het schoolfonds). Art. 16 van de statuten veroorloven zulk eene afwijking. In de plaats van mr. H. Jacobi, werd beoor.rid mr, H. J. D D. Kupcbedé. Als commissarissen der Spaarbank (va catures de heeren Van Lyuden en Ouaries van Ufford) werden gekozen de heeren mr. Joh. P. van Outeren en mr. A. J. Heshuyseu tot commissaris der Volks bibliotheek (vacature de heer Prinsen Geerligs) de hoer J. C. vaa Bemmeleu. De Voorz. de heer mr. H. Jacob), stelt voor den heer P. J. Prinsen Geer ligs, die het departement èn vroegor als bestuurslid èn als commissaris der bi bliotheek, zoovele goede diensten heeft bewezen, in een schrijven daarvoor den dank van het departement te betuigen. Met applaus wordt dit goedgekeurd. De begrootïng van het departement over 1891/92 sluit met een nadeelig saldo van ƒ724.33 het afgeloopen jaar o. a. door het verbranden van een huis, waardoor een jaar h*ur wordt ge mist, niet voordeelig geweest. Evenwel te hopen, dat deze toestand slechts korten tijd zal voortduren. Besloten wordt, om het eereblijk voor laDgdurïgon trouwen dienst, vanwego de Maatschappij gegeven, toe te kennen aan Pieter van Koersel, die 48 jaar, Eduard Suyskens, die 47!? jaar, Carl Heyde, die 35 jaar en H. Waalewijn, die 50 jaar achtereen bij de firma A. van der Steur Zoon, kleermakers alhier, werkzaam zijn geweest. Tot afgevaardigden ter algemeene ver gadering worden benoemd de heeren H L. Janssen van Raay en P. H. van der Ley. Door den heer dr. E. van der Ven wordt aan den aftredenden voorzitter, mr. H. Jacobi, dank gebracht voor het vele, dat door hem als zoodanig voor bet departement is verricht. De vergadering stemt door handgeklap met deze woor den in. Letteren en Kunst. De stad Antwerpen richt blijkens een ons toegezonden prospectus hei zevende «bestendig Festival" in, aangeboden aan de vereenigingen voor samenzang, fan faren, harmonie osymphonie van het land en den vreemde. Het zal plaats hebben van 5 Juli tot 13 September a. 8. Maandag kwam te 's-Hage het be richt uit Moctpelïier van het overlijden van den waardigen J. C. Granier, den vroegeren orkestdirecteur der Fransche Opera. Niet lang geleden nog hadden we vrij opbeurende tijdingen van hem ont vangen, zoodat de treurige mare des te onverwachter was. Granier stierf V rydag te middernacht to Balaruc-les-Bains, een badplaatsje bij Montpellier, waar hij een kuur volgde. Aan Graniers groote verdiensten en be minnelijke eigenschappen werd hier vroe ger de welverdiende hulde gebracht. Thar8 a!lo-»u woord van warme deelneming met üe diepbedroefde achter- blij venden. {Fad.) De heer J. Samethïni heeft voor zijn Nederlandsck-Indisch Tooneelgezel- schap geëngageerd de dames P. Van Westerhoven-De Heer, van den Tivoli- schouwburg uit Rotterdam Marie van Wester hoven en Culp-Kiehl, van den schouwburg Frascati mej. Mounier, van den Salon des Variétés den heer Louis van Wester hoven, vroeger aan den schouwburg Frascati, later aan de laamsche gezelschappen te Brussel en Gent, en sedert een viertal jaren ver blijf houdende in Noderl. lndiëden heer Culp, fluitist van het orkest in den schouwburg Frascati. De heer Sa- methini en zijn gezelschap zullen hoogst waarschijnlijk in Juni vertrekken. H. K. H. de groothertogin van Saksen, prinses Sophia der Neder landen, wordt den 20en Mei aanet. op het paleis «Het Loo" verwacht, om al daar eenige dagen door te brengen. Ook Da het bezoek, door Hare Majes teiten de Koningin en de Koningin regentes aan de hoofdstad en Rotterdam j nisch-Physiologisch Instituut onder de te brengen, zal de groothertogin nog j keerkringen. eenigen tijd de gast zyn der vorstinnen. Sedert haren terugkeer op het Loo volgt H. M. koningin Wilhelmina weder hare gewone leefwijze, en zyn ook de lessen hervat. Men deelt ons mede, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer jhr. mr. A. F. do Savornin Lohman, een' paar weken vóórdat de leger wet bij de Tweede Kamer in behandeling werd genomen, naar verschillende garnizoenen is geweest, om zich op de hoogte te stellen van het kazerneleven en den toe stand der kazernes. Het resultaat van dat onderzoek is, dat zich onder de miliciens der liehting van 1891, die d8 vorige week by het leger zijn ingetreden en dus de kazerne voor korten tijd tot hun verblijf hebben, bevindt een zoon van dezen minister (dezelfde jonkman, die indertijd te Am sterdam een der oprichters was van de vereeniging van jongelieden, die zich ver bonden om persoonlyk hunnen dienstplicht te vervullen.) Het blijkt dus, dat ook de minister Lohman er geen bezwaar in ziet, om zyn zoon toe te vertrouwen aan de kazerne, ondanks al het kwaad, dat er in de Tweede Kamer en daarbuiten tvan het kazerneleven gesproken wordt. (N. R. C.) De minister van Buiten- landsche Zaken en de minister van Oor log zijn Maandag naar het Loo vertrok ken, naar men verneemt in verband met maatregelen voor d9 ontvangst van Z. M. den keizer van' Duitschland i>ij zijn bezoek aan ons land. Door den minister van Ko-| loniën zijn de heeren mr. S. C. H» Nederburgh, oud-lid in den raad van Nederlandsch-Indië, en J. Spanjaard, hoogleeraar-directeur van de instelling voor onderwys in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandach-Indie te Delft, benoemd resp. tot lid en voorzit ter en tot lid en secretaris van de com missie, welke in 1891 in Nederland zal afnemen het grootambtenaars-examen voor den indischen dienst. Door de vr ij zinnige kies- voreeniging te Schermerhorn zijn voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tot voorl. candidaat gesteld de heeren mr. W. K. baron van Dedem, te Hoorn; J. A. Levy, te Amsterdam en H. Ph. de Kanter, te Haarlem. De Academia Caesarea Leo- poldina-Carolina Naturae Curiosorum te Halle, heeft de groote gouden Cothe- nius-medaille voor dit jaar gesehonken aan dr. M. Treub, directeur van 's lands Plantentuin te Buitenzorg op Java, we gens zijn verdiensten op botanisch gebied en de oprichting vaa het eerste Bota- Yoor het examen tot toela- ting als adspirant-administrateur bij de Kon. Ned. zeemacht zijn dit jaar 4 plaatsen opengesteld. Het schriftelyke gedeelte van het examen zal aan alle adspiranten gelijktijdig worden afgenomen op 24 en 25 Juli a. 8. te 's-Hage, ter wijl het mondeling gedeelte den 4en Augustus zal aanvangen en telkens zal worden afgelegd door groepen van 3 ad- spiranten. De verzoekschriften tot het deelnemen aan het examen moeten voor 1 Juli aan den minister van Marine worden ingediend. De kapt. W. J. A. C o 11 h o f f, van het korps genietroepen te Utrecht, is belast met eene zending naar Frank fort a/M. tot het bezoeken van de inter nationale electriciteitstentoonstelling al daar. Bij terugkeer zal hij een gedetail leerd verslag moeten uitbrengen van de nieuwe uitvindingen, voor zooverre die uit een militair oogpunt van belang kunnen geacht worden te zijn. Naar wij met stelligheid vernemen, is besloten tot het organisee- ren van een bedevaart der nederlandsche jongelingschap naar Rome, ter gelegen heid van de driehonderdjarige herden king van den sterfdag van den H. Aloyeius van Gonzaga, patroon der stu- deerendrf jeugd. De bedevaart zal waar schijnlijk in September plaats hebben. (Tijd) Aan het verslag der Kamer van Koophandel en fabrieken te Waal wijk over deD toestand van handel en nijverheid in IS90 ontkenen wij het vol gende Over het algemeen genomen konden handel en nijverheid in het afgeloopen jaar wedijveren met de ori middellijk voorafgaande jaren en kunnen wij van een redelijk goed jaar meidïDg maken. De bestaande instellingen b'evon op den zelfden voet of werden uitgebreid. In alle takken van handel, landbouw en leder- en schoenmakerij industrie ging vrij wat om. De zoolleer-looierijen werk ten geregeld door, alhoewel do huiden- prijzen op de markt te Antwerpen het geheele jaar door hoog bleven. De win sten voor de looiers zijn vooralsnog te gering, daar de lederprijzen niet hier mede evenredig zijn. Dewyl bet voor de zoollederlooïerij benoodigde bedrijfskapi taal, om met succes te werken, zeer be duidend is, wegen voor iemand wien het niet gegeven is met eigen kapitaal te werken, de voordeelen der fabricage niet op tegen de te betalen intresten, wijl de looier V8elal lang crediet moet geven. De paardeleerlooieryen werken gunstig en gaan goed vooruit, in tegenstelling met de ambachtenfabrieken, wier pro ductie verminderd is. De bereiding van FEUILLETON. 23) HOOFDSTUK XV. Dit laatste betwijfelde Dudley Castairs zeer. Hij zeide«Zou het niet beter zijn, dat gij mij het geld gaaft:" «Ja, antwoordde /.ij, en stond haastig op," dan zult gij het aan de maatschappij terugbetalen, en zeggen dat zij dat geld mogen behouden, en dat ik - o, welk een onschatbaar geluk is mij vandaag te beurt gevallen ~/$J~"'begaf zich naar haar schrijftafel. Plotseling ontstelde zij. «Mijne sleutelsZij zijn weg Neen toch niet, hier liggen zij op de tafel. Hoe zonderling Ik draag ze toch bijna altijd bij mij." Zij wilde juist den sleutel omdraaien, toen de deur weer werd geopend ea de nieuwe kellner weer binnentrad. De man wist klaarblijkelijk nog niet hoe het behoorde, want hij trad binnen zonder te kloppen. «Er is een heer die u wenscht te spreken, meviouw," zeide hij. «Hij zegt dat hij een dringende boodschap aan u heeft, een boodschap van uw vader." Een kreet ont napte Claribel, en haar hart begon sneller te kloppen. «Zijn naam?7 vroeg zij angstig. «Mijnheer Bramley," was het antwoord. «Laat hem dan onmiddellijk hier komen." «Neen, zeg hem dat hij nog een paar minuten moet wachten", riep Dudley op haastigen toon uit. Maar het was te laat. De kellner was verdwenen en zij hoorden de voetstappen van den bezoeker reeds op de trap. Dudley uitte binnensmonds een reeks van verwenschingen. Daarna riep hij uit na haastig de deur gesloten te hebben: «Claribel, deze stoornis is mij verbazend onwelkom. Vertel mij eens, heeft deze kamer nog een anderen uitgang dan door de deur, welke die gek zoo even heeft gesloten «Ja" gaf zij ten antwoord, «deze deur geeft toegang tot de kamer, welke majoor Punter in de laatste dagen voor zijn zaken heeft gebruikt. Maar Dudley, waartoe die geheimzinnigheid Het is mij nog volkomen duister, ik begrijp niet waarom gij, raijn echtgenoot, hevreesd zijt om een ander hier te ontmoeten," en een vaag voorgevoel van een nadere id onheil vervulde haar hart b:-j net zonderiiuge verzoek van haar echtgenoot. „Ik neb geen tij.i om nu alles te vertellen", antwoordde hij kortaf «Ik heb u reeds gezegd, dat ik u bij een betere gelegen heid alles zal verklaren. Voor het oogenblik verzoek ik u mij te vertrouwen en te gehoorzamen. Met trillende lippen antwoordde zij langzaam «lk vertrouw u_en zal u gehoorzamen.'' z§—1233&4 ing achter haar echtgenoot dicht op het oogenblik dat e/ voor de tweede maal werd geklopt. Claribel maakte de deur ios en Dick Bramley trad binnen. Met teedere liefde en met van vreugde stralende oogen greep hij hare handen, en riep uit: «Eindelijk, Claribel!" HOOFDSTUK XVI. Keer terug «Dick! Hebt gij een boodschap van mijn vader?" riep Cla ribel ademloos uit; «vertel mij, hij is toch nog immers gezond? Ik had reeds vroeger naar huis willen terugkeeren, maar nu zal het toch binnen een paar dagen gebeuren." Het hart van den grootmoedigen bewoner van Noord-Engeland werd van medelijden vervuld toen hij Claribels gelaat gadesloeg. Smart, angst en onzekerheid en niet allerminst de vreeselijke schok, die haar zooeven was toegebracht, hadden duidelijke sporen op haar gelaat achtergelaten. Hare wangen waren bleek, hare oogen stonden hol en hare lippen trilden. Dick voelde dat de liefde die hij in zijn hart had trachten te begraven, weer met nieuwe kracht herleefde, nog versterkt door een innig me delijden, waarmee de sterke, goedhartige mensch steeds voor den zwakke, lijdende vervuld wordt. Hij had deze door het aardsche leed zoo diep getroffen vrouw wel aan zijn hart willen drukken en haar willen zeggen, dat wat het verleden ook had mogen zijn zij bij hem nog liefde en vrede kon vinden. En zij Het verdriet, de twijfel en de vrees, die 'naar hadden terneergedrukt, alhoewel zij haar vertrouwen en liefde voor haar echtgenoot niet hadden geschokt, waren oorzaak, dat nu de ge dachte bij haar opwelde, dat wanneer zij dit trouwe hart, de schat, dien zij met voeten had vertreden, hetwelk nu buiten haar bereik stond, niet verworpen had, haar toekomst niet zoo

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1