maehiuaal schoenwerk en leestklaar werk gemeld. heeft in de verschillende inrichtingen een Door de executeuren goeden stap voorwaarts gedaan. Er kon het testament van wijlen den geregeld doorgewerkt worden, zoowel Rudolph Lehman, onlangs te Amsterdam door de bestellingen vanwege het rijk en overleden, is aan den Algemeenen Ne- de aanbestedingen ten behoeve van hetjderl. Politiebond de som van ƒ250 ge- leger, als door de verminderde buiten- landsche concurrentie. De fijnere soorten leestklaar werk vonden veel meer aftrek. De bestaande bierbrouwerijen, tabaks- schonken. Zaterdag bezochten de loer- lingen der Amsterdamsche Handelsschool te Liverpool de zoo vermaarde dokken en een der grootste en best ingerichte graanpakhuizen. Vervolgens gingen zij per trein naar Birkenhard door de Mer sey-tunnel, en namen daar een kijkje op eene der reusachtige steamers, do City of Parisdie by eene lengte van 500 voet eene breedte heeft van 60 voet. De heer Van Santen, nederlandsch onmisbare inrichting te worden. De cur-j consul te Liverpool, was zoo vriendelijk sus begon met 49 leerlingen. De handel j hen uit te noodigen met hen te dineeren in huiden, leder en schors was tamelijk j en daarna den schuuwburg te bezoeken, druk. Ofschoon de bestaande leorlooierijen Volgaarne werd aan deze uitnoodiging kerverij, sigarenfabrieken en boekdruk kersen konden haar debiet regelmatig uitbreiden. De lijmfabriek {verwerkte 120,000 kg. lijmvleeach tot p.m. 35,000 kg- Uïm- Het teekenonderwij8 voor de schoenen industrie bleek rijpe vruchten te dragen de teekenechool blijkt meer en meer eene j de schoenmakeryen in do Langstraat op verre na riet kunnen gerieven, wordt geen buiteolandsch zoolleer ingevoerd. De verhooging vau 10 a 12 pet. van den 8chorsprijs, die het gewin van 1889 onderging, hield ook in dit jaar stand. Dit was voornamelijk het geval bij de prima geldersche schors de verhooging in audere soorten bedroeg slechts 3 k 4 pet. De aanvoer (hoofdzakelijk van inland- sche schors) in onze haven, per spoor en tram, met bestemming v«or deze ge- meonte en omstreken, bedroeg p. m. 1J£ millioen kilogram. Het gebruik van vreemde looimiddelen is toegenomen. Uit Amersfoort wordt van 9 Mei gemeld Hedennamiddag was de gemeenteraad bijeengeroepen voor de mededeeling door jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, benoemd tot goever- neur van Suriname, van het door hem aan H. M. de Regentes van het koninkrijk aan te vragen ontslag als burgemeester van Amersfoort. Byna alle raadsleden waren aanwezig, en een talrijk publiek vulde de tribune. De burgemeester opende de vergade ring met voormelde mededeeling, eu gaf in gevoelvolle bewoordingen to kennen dat hij het ambt van goeverneur vau Suriname had aanvaard, bewust van het hoog gewicht dier taak on do groote verantwoordelijkheid, die daardoor op hem zal rusten, doch dat het zijn ernstig' streven zal zijn, daaraan ten volle beantwoorden en dn kolonie tot steeds meerderen bloei te brengen. Hij had iu de 8 jareD, dat bij aan het hoofd der gemeente stond, Amersfoort lief gekregen en steeds getracht hare belangen te be hartigen. Den raadsleden, evenals den gemeente-ambtenaren eu den ingezetenen betuigde hij zijnen dank voor do mede werking, voortdurend van hen onder vonden. „Ecdc zware en moeilyke taak wacht my," zeide hij vorder, te zwaarder, naar mate de verantwoordelijkheid grooter is. Iedere fout in die betrekking kan schade doen, en toch zonder fouten zal niemand blijven, die werkt. Alleen hy, die niets doet, blijft voar het begaan van fouten bewaard. Wanneer slechts de overtuiging beslaat, dat de bedoelingen goed zyn, dan zullen ook zij, die tot oordeelen be voegd zy*D, met omstandigheden rekening houden." Met den wensch dat Amersfoort steeds in bloei moeht toenemen, en zich in aller herinnering aanbevelende, eindigde hy zyne rede. De heer W. A. Croockewit, oudste wethouder, beantwoordde hem op har telijke wyzehij wees er op hoe de burgemeester altijd met den meesten ijver de gemeentebelangen had behartigd, im mer rekening had gehouden met ieders persoonlijke beginselen en ueze had geëerbiedigd, ook daar waar zij in strijd met de zijne waren. Spreker eindigde met den wensch dat het hem voortdurend wel moge gaan. Voor de betrekking van on der-directeur der gasfabriek te Middel burg hebben zich 78 sollicitanten aan- gevolg gegeven Door de politie te Leiden is aangehouden eene gehuwde vrouw, die1 zich aan verschillende diefstallen van manufacturen had schuldig gemaakt. Zij was eerst den 13n April jl. uit de cel lulaire gevangenis te Scheveningen ont slagen, waar zij een vonnis, mede we gens diefstal, had ondergaan. Te Helder is Maandag bij het schijfschieten door de vesting-artille rie, een met 8 kilogram kruit gevulde kardoes ontploft. De kanonnier Klasquia werd ernstig gewond, en met brandwon den overdekt in het garnizoens-hospitaal opgenomen. Te Helder is Zaterdag aau- gehouden en naar Roermond overgebracht de dienstknecht H. K., verdacht van valschheid in geschrift, ten nadeele van zijn meester, den koopman P. J. Uit den Rijn bij de alfensche brag is met de baggermachine opgebracht een bronzen muntstuk (of legpenning, want er is aau de bovenzyde een rnnd gaatje in), ter grootte van eua rijksdaal der. De voorzijde, met kartelrand, ver toont de beeltenis van Hendrik IV" van Navarre (die regeerde van 15821610) met het roudachriftHanricus II1I. Dei gratia Francoruin et ÏTavarrorum rex, Onder de beeltenis staat; oon. (conetus) S. L. O. C. De achierzyde, mede met kartelrand, vertoont twee gekruiste scepters, waarover een zwaard, omgeven door een lauwerkrans, met het roud- echrift//Duo protss^at unus, en het jaartal 1598. De penning berust op het raadhuis. Men schryft uit Arnhem: Woensdag 13 Mei wordt bier een fancy-fair gehouden ten bate van het Kinderziekenhuisin de zalen van //Musis Sacrum." Zeker nog nooit is er zooveel werk gemaakt van een weldadigheidsfeest als hier. In de groote zaal van //Musis" is eene doorloopende moorsche versiering aangebracht, en buiten de pilaren is eene groote verscheidenheid van tenten ge bouwd, die dank zij hare drapeeriug |jnet perzische gordijnen, het ooetcrsche karakter van het geheel doen bewaren. Midden in de zaal treft men een sier lijke bufletkiosk aan en op het orkest een chineesch theehuis, dat een aller aardigst effect maakt. Dames ia chinee- sche kostuums zullen hier thee schenken. Een wafelkraam, een waarzeggerstent, een zwaarteweger, een kunstsalon, een tent met wangedrochten en nosce-te- ipsum-spiegele, een kijkje driehonderd meter onder de aarde enz. enz. zijn, benevens een viertal koopkraampjes verspreid geplaatst, zóo dat de circulatie in de zaal onbelemmerd blijft. Er zijü 60 van de lieftalligste dames en jonge mevrouwen uit Arnhem, die zich met de zichtbare regeling van alles belasten. Passende gewadeD, elk bij hare rol, zullen den verrassenden aanblik van het ensemble niet weinig verhoogen. Zeer wordt toe gejuicht het denkbeeld om in de nieuwe zaal een operetie en eene comedie door leden van de vereeniging //W. W." te doen opvoeren, maar vooral ook de be-1 y a n reidvaardigheid, waarmede de vertoouers heer van de terecht zoozeer geprezen //tableaux vivants" zich beschikbaar hebben gesteld om die beelden voor het weldadige doel nogmaals te doen bewonderen, onder vindt algemuene sympathie. De toegangs prijs tot de groote zaal is 1 de afzon derlijke vertooniugen zullen een kleinig heid extra kosten. Te R i e 1 b ij Tilburg is het 6-jarig kind van een molenaar door een der molenwieken getroffen en aan de gevolgen overleden. Pedro M ate u, C all e del H o pital piso 3e BarcelonaEspagntzooals thans naam en adres luidt van dezen be- ruchten ridder der flesschentrekkers, gaat nog steeds voort in zijne brutale vallen op de lichtgeloovigheid van het publiek. Thans is weder een ingezetene der gemeente Eindhoven, met een uit voerig schrijven vereerd. //Gaarne voldoen wij aau het tot ons gericht verzoek, zegt de Meier. Cé., om nog eens eene waarschuwing tot onzt lezors te ricble: En misschim niet vruchteloos, want uit de vasthoudendheid van den kerel, zou men al heel licht afleiden, dat de oplich ter wol ooit dupes weet te maken. Hij, de kapitein zit nog steeds ia do gevan genis en men heeft zich te wendeu tot z/een trouwen knecht" on zeudt men dien knecht 750 franken, het bedrag der onkosten van het proces des ougeiukkigeu kapiteins, dan komt do goede dienaar onmiddelijk over met het plan van een terrein in de nabyneid dezer stad. Daar ligt een fcchat geborgen, dien men dan samen deelt. Men ziet, 'fc is nog steeds dezelfde taktiek slechts bizonderhedeu veranderen eenigszina maar den drang dei- noodzakelijkheid. De spaausche politie schijnt ook een oogje in het zeil Le hou don want telegraf'eeren wordt afgeraden en overkomen gaat ook niet meer, want „de trouwe knecht" wordt gesurveilleerd. Te Sneek brandde Zon da g- na8ht het winkelhuis van do firma Van Bergen de Ruiter in de Nauwe Burg stri: it af. Drie der eigenaars, code." welke eeu oua bekende dor justitu-, zyn, op ver-' mooden het gebouw titel petroleum in brand te hebben gestoken, iu verzekerde bewa iug gebracht. Alles was, naar men mededeelt, hoog verzekerd. Uit Akkrurn wordt van 10 Mei gemeld: deden nucht, omstreeks 12 nur, ont lastte zich geheel onverwachts een zwaar onweder boven onze plaats. Reeds bij een der eerste hevige donderslagen tee- keude de rood getinte lucht in het oos ten brand. De bliksem was geslagen in ée boerenwoning van C. Zwanenburg te Sorremorre en heeft alles in asch ge legd. Met groote moeite zyn de zes kiuderen der familie, het oudste tien jaar oud, geredvan den inboedel en do levende have is het meeste door het vuur verteerd. 18 koeien eu 11 kalve ren, benevens een paard, werden eene prooi der vlammen. Een eu ander was tegen brandschade verzekerd. stuks ansjovis, waarvan de prijs nog niet bekend is. T e e s e 110 Mei. Het rogvisschen binnengaats was in de afgeloopen week wel iets beter, doch nog niec bevredi gend. De verzending had plaats naar Brussel en Antwerpen. De rog gold vaa 50 tot 65 cc. per stuk. Le Noordzee- vi9schers konden in die week van ƒ60 tot 80 per schuit besommen. Voor de rookerijen had weer aanvoer plaats van scharren en poonen, die tegen f 1 a 2 per mand werden opgekocht. Het geep- vi83chen langs de kust leverde eene matige vangst op. De geep gold gemid deld f 20 per tal. De garnalenvloot ving per schuit van 4 tot 8 manden garna len, die door de kokerijen werden ver zonden naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. De prijs was 4 per mand. 'a morgens, sectie-vergadering, 's middags algemeene vergadering, 'a avonds eonoert, aangeboden door het Kon. Zool. Bot. Genootschap. Zaterdag, bezoek aan de tentoonstelling der Hollandache Maat schappij van Landbouw te Alkmaar, Zondag, bezoek aan het Noorzeekanaal. IJpolder enz. Maandag 's morgens, al gemeene vergadering en sluiting van het congres, 's middags bezoek aan de Z. H. leerhoeve voor zuivelbereiding te Ouds hoorn. Dinsdag bezoek aau de afzandery en de prise Peau der waterleiding. Financiëele mededeelingen. Io de Zaterdag j.l. gehouden jaarlyk- sche algemeene vergadering van aandeel houders in de nml. venn. „Maatschappij tot Exploitatie van hel American Hit el" te Amsterdam, is het dividend vastge steld op 10 pet. De aftredende commis sarissen en leden van de commissie, be doeld by art. 31 van de statnten, werden met algemeene stemmen herKozen. WiSSCHERIJ. Enkhuizen, 10 Mui. Gisteren werd alhier aangevoerd 6850 KG. schol, prijs 4 k fl.Zb per 50 KG. en 75,000 stuks ansjovis. Gedurende de vo rige week werd in hot geheel aau gebracht 21,350 KG. schol, hoogste prijs ƒ8.25, Land- en Tuinbouw. De hieronder volgende neeren hebben op zicb genomen, op het internationaal lanabouwcongres te 's-fïage de op het programma voorkomende onderwerpen in te leiden en daarover eene verhandeling te houden. Sectie I. a. de heer L. Broekema directeur van de rijkèiandbouwschool te Wageningen en de heer Tesserand, lid j van den Raad van State en directeur van den landbouw te Parijsverder de hoeren: b. W. A. Viruly Verbrugge, lid van de Tweede Kamer; c. G. Reynders, leereer aan de rijkslaodbouwschool te Wageningend. P. F. van Hamel Roos, scheikundige te Amsterdam, eu prof. dr. j Peeac-j A. Maijer, directeur rijksproefstatioii, 1 eur0P' Wageningeu. Sectie II. a, F. G. 's Jacob, directeur van de Utreehtsche landbouwbaukb. Tardit, auditeur bij den Raad van State te Parijs, en mr. A. Slotenmaker, ad vocaat en procureur ie 's-Hagec. Gomof, )id van de Ka uier van Volks vertegenwoordiging, oud-minister van landbouw ie Parys. Sectie III. a. A. F. Marlet, landbouw- leeraar te DelftTh. H. Wallen direc- reur N.derl. Maatsch. van kaas- en roomboterfabrieken te Hoorndr. A. de Jong Iz., leeraar aan de Z. li leer hoeve voor zuivelbereiding te Oudshourn J. PI. Krelage, voorzitter vaa de Al gemeens Vereeniging ter bevordering van bloembollencultuur te Haarlem. Sectie IV. a. J. H. de Koning, inge nieur te Nijmegen b. Masson, inspecteur voor de gezondheidsverbeloring van de stad Parijs; c. A. Dekiog Dura, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat te Zwolle. Sectie V. a. Jules Benard, landbouwer te Coupvray prof. mr. baron d'Aulni de Bourouill, noogleeraar te Utrechtb. mr. A. J. M. Bake, chef der atdeeling tarieven der Maatsch. tot oxpl. van staatsspoorwegen e. J. Stoflel te De venter. Sectie VI. a. dr. W. P. Ruijsch, adviseur bij het departement van Bin- nenlandsche Zaken, inspecteur op het staatstoezicht van krankzinnigen b. dr. J. Ritzema Bos, leeraar aan de ryks- landbouwschool te Wageningen Oustalet, directeur van het museum van natuurlyke historie te Paryse. W. J. Paisant, president van de rechtbank to Marseille d. Armand Sassen, directeur van de rijkspostspaarbank te Amsterdam. Als voorloopig programma en dog ver deeling voor het congres ia het volgende bepaald Zondagavond 6 Sept., ontvangst van de leden van het congres. Maandag 's mor gens, algemeene vergadering, opening van hot congres, 'a middags vergadering der sectiën. Dinsdag en Woendag 's mor- hens eveneens secl.ie-vorgadering. Woens dag a' uiidiiags algemeene vergadering, KOLONIËN. BATAVIA, 10 April. By dagorder voor het Indische leger wordt bekend gemaakt een nominatieve opgave der officieren, onderofficieren en manschappen, die in 1890 bij de krijgs verrichtingen tegen Atjeh, op Zuid-Flores en Sumatra's Westkust (onafhankelijke Battaklanden), gesneuveld en gewond, dan wel aan bekomen wonden overle den zijn. Het totale verlies te veldo bedraagt 173 man, waaronder echter niet begrepen zyn vermisten, die veruioedelyk gesneu veld zijn, doch waaromtrent geen zeker- 's avonds concert in net Bosch. Donderdag '8 morgens, sectie-vergaderiBg, 'e middags algemeen© vergadering, 'g avonds gemeen schappelijke maaltijd, concert en vuur werk, aangeboden door de directie van laagste f 4 psr 50 KG. nn ruim 160.000 I het Kurhaus te Schevemosen. Vrijda; Van de 173 zijn 22 gesneuveld en 151 gewond; v«n de laaisieu zyn 5 aan de gevolgen hunner verwonding over leden, zoodal hei totaal dooden 27 be draagt. Gesneuveld zija1 officier, 3 euro- sergeauton, 1 ml. sergeant, 1 korporaal, 7 curop. fuseliers, 2 amboineesehe fuseliers en 7 inïandscbe fuseliers. Ten gevolge hunner verwonding zijn overleden 1 officier, 1 enrop. sergeant, 1 europ. korporaal, 1 inlandsch fuselier 1 inlandsch geniesoldaat. Tot nog toe wan volgens art. 809 van het wetboek van koophandel ieder opgekomen schuldeischor in een faillieten boedel, mitsgaders do weeskamer, be voegd do beve8tigiog onder et de te vor deren van do deugdelijkheid der inge diende schuldvorderingen, voordat die op do lijst der erkende bchuldeischers werden gebracht. Thans ia bij een koninklijk besluit, dat het genoemde artikel wijzigt en io de Jav. Ct. is op genomen, bepaald dat alleen de weeska- mer zulk eene beëediging zal kunDen vorderen. Er wordt bij overwegen dat deze beperking weuschelijk ie, zonder dat er by staal; waarom. De aanleiding er too licht in hetgeen te Somarang is gebeurd in den faillieten boedel van den vorigen opiumpachtereer, der schuid- eischers heeft daar namelijk gevorderd dat do regeering hare voedering onder zou beveatigen, en toen de goever neur-generaal den landsadvocaat hiertoe had gemachtigd, beweerd dat de laud- voogd hiertoe geen recht had. De maatregel, thans genomen om de regeering in het vervolg voor dergelijke» twyfel aan hare goede trouw en verdere onaangename behandeling te vrijwaren, is verbazend radicaal, daar nu van geen enkelen sehuldeischer meer door een schuldeischer bevestiging zijner vordering onder eede kan worden verlangd, en tegelijk min of meer owbillijk, omdat de weeskamer zulk eene bevestiging wel nimmer van de regeering zal vorderen, en deze dus iets boven de andere schuld- eisohers voor heeft. li.) Van den directeur der burgelijke openbare wei ken ia de mededeeling ont vangen, dat volgens telegraphiech bericht van den hoofdingenieur, cbef van den dienst der Staats*'""" wegen ter Sumatra's Westku-1" iJzerman, deze, den 20ii Maart jl. van Langgam vertrokken, den 31u dier* maand te Siak en den 4n dezer te Singapore aangekomen is en dat alle leden der espeditie gezond waren. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 4 tot 10 April.) GEBOORTEN: A. M. H. H. van WalsemDe Booij d. Salfdnre - C. J droevig zou zijn geweest, zoo vol angst en twijfel. Zij herhaalde de woorden„Binnen een paar dagen zal ik nu terugkeeren." „Gij zoudt beter doen met dadelijk mee te gaan, mijn kind," zeide Dick met eeu ernst, die haar schrik aanjoeg. „Is mijn vader ziek vroeg zij op gejaagden toon. „Ja mijn kindde veerboot ligt nu den ganschen dag aan den oever, het is voor de eerste maal sinds veertig jaar. „O, Dick!" weende zij en liet het hoofd op de borstzakken, //vertel mij alles, is hij dood? „Neen mijn kind," antwoordde Dick op geruststellenden toon* „zoover is het nog niet met hem, maar de oude man kon dien vreeselijken slag niet te boven komen en dag en nacht brandt hij van verlangen om u weer te zien. Hij is nooit meer dezelfde geweest sedert gij hem hebt verlaten. Er lag altijd een uitdruk king in zijne oogen alsof hij over iets peinsde, en de arme oude man zat voortdurend Yoor zijn huis naar den overkant van de Dass te staren, alsof hij daar iemand meende te zien, en nooit kon iemand een woord uit hem krijgen. „Dick zweeg een oogen- blik, hij zag dat Claribel schreide en zoo lang hij haar kende, had het hem steeds leed gedaan haar te zien schreien. Daarna, yervoigde hij op zachten toon „Het verlies van zijn geld deerde hem minder dan het ver lies van zijn kind." Ciaribel ontstelde. „Zijn geld?" vroeg zij op een toon van verbazing Dick aarzelde. Hij was er steeds vast van overtuigd ge- eest als van zijn eigen bestaan, dat Claribel onbekend was gebleven met de diefstal bij haar vader gepleegd en den eerste den beste te Dene ou-Dass, die op hel tegenovergestelde had gezinspeeld, was door hem duchtig afgeranseld. Men had gezien dat Dudley Carstairs de woning van Bob Musgrave een paar minuten later had verlaten dan Claribel, en Digk was van mee ning, dat hij de kist had opengebroken. De man was echter zooals Dick meende, dood en ofschoon hij de spreuk, d e mor tuis nil nisi bonum. niet kende, handelde hij geheei daarnaar, en hij wilde de nagedachtenis van den man niet schandvlekken, die hem zijn dierbaarste hoop had ontnomen, in tegenwoordigheid van de vrouw, voor wie zijn nagedachtenis heilig was. Claribel herhaalde echter haar verzoek, en nu zij hoorde dat een ander ongeluk den vader had getroffen, dien zij verlaten had, besefte zij haar plichtsverzaking nog des te meer. „Vertel mij alles Dick," vroeg zij. „Het was een noodlottige gebeurtenis," gaf hij ten antwoord- „Nadat gij vertrokken waart," Dick wachtte zich wel met haar te zeggen, hoe laDg na haar vertrek," is de eeu of andere schurkachtige dief het huis binnengedrongen, terwijl de oude man aan den overkant was, en heeft de kist opengebroken, waarin uw vader zijne spaarpenningen van vele jaren bewaarde alles, zooals hij placht te zeggen voor zijn lieveling bestemd, wanneer hij niet meer in staat zou kunnen zijn voor haar te kunnen werken." „O, die schurken!" riep Claribel uit te midden van hare tra nen, „om een ouden man van de vruchten van een eerlijken, moeilijken arbeid te berooven. Een man, die zijne medeme-n- schen nooit voor een cent heeft bedrogen, die liever zou willen sterven dan zich aan een bedrog schuldig te makenEn met een bitter verwijt tot zichzelf bedacht zij, dat wanneer zij haar vader niet lxad verlaten zijn schat tijdens zijn afwezigheid in veiligheid zou zijn geweest, en zij gevoelde de schaamte van een schildwacht, die zijn post had verlaten zoodat de vijanden ongehinderd zijne vrienden hadden kunnen overvallen. Dick stoorde haar in haar gepeins vol wroeging en berouw, door op vriendelijken tot haar te zeggen „Claribel, mijn kind, wilt gij met mij naar uw vader terug piet met- u terugkeeren Dick, maar, dierbare vriend, rga dadelijk naar hem terug en zeg hem dat ik spoedig, zeer spoedig kom." Een hevige strijd woedde in haar binnenste. Misschien lag haar vader reeds op sterven en was zijn dood veroorzaakt door een vreeselijken slag, die hem door haar snoode ondankbaar heid had getroffen en in tegenwoordigheid van den man, die haars vaders toewijding voor haar kende, moest zij weifelen ot zij naar zijn sterfbed zou ijlen of niet. Zij kon hem ook niet zeggen wat er haar van terughield naar haar zieken vader terug te keeren, want Dudley had hare lippen verzegeld. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2