NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag 14 Mei 1891. No. 2411 ADVE'RTENTIÉN: üaarta m „iijverheitl". gfariBeC's ci/ij li. HAARLEMS DAGBLAD ABOK NEMEK TSPEIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangonomen door onze agenten en door allegboekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgever» J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de FubliciU Btrangère G. L. BAVBB Co., JOHN F. J0NB8, Succ., Farjjt 31 hie Faubourg Montmarire. STA DSN I El! US. Haarlem 13 Mei 1891. ff Bij de heden gehouden opening van stembriefjes, Dinsdag bij de herstemming ingeleverd voor een lid voor de Provin ciale Staten van dit gewest, is gebleken dat zijn uitgebracht 4103 stemmen, waar van 36 van onwaarde. Het getal gel dige stemmen was dus 4067. Gekozen is de heer Johs. ter Hoff- steede met 2143 stemmen, de heer mr. L. J. G. van Ogtrop verkreeg 1920 stemmen, terwijl nog zijn uitgebracht op P. Verkuyl 2 stemmen, W. Jager Ger- ling8 en dr. D. de Haan, elk één stem. De heer H. D. Tjeenk Willink heeft aan de pas opgerichte „Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer," vijfhonderd exem plaren van zijne fraaie uitgave Gids voor Haurlem ea omstrekea" door den heer J. Craaadyk, ten geschenke ge geven. Dit royaal geschenk zal door genoemde Vereeniging worden gebruikt om het bezoek van landgenoot ea vreemdeling aan onze stad en hare omstreken, te bevorderen door toezending van den „Gids" aan d© leestafels van groote stations, stoombooten, clubs, sociëteiten enz. in binnen- en buitenland. Op de bovenzaal van het Nutsgebauw -in do Z'jlstraat "orgaderdeu Dinsdag avond te acht uur de leden der afdeeling Haarlem van „Nijverheid". De heer J. H. Krelage, voorzitter, opende de vergadering en heette de aan wezigen welkom. Na vermelding van eenige ingekomen stukken, werd het gevoelen der aanwe zigen gevraagd over het voorstel van het bestuur om het departement te deen optreden als lid der Neé. Kamer van Koophandel te Londen (volgens de 2de alinea van art. 13 der algemeene wet). Het voorstel werd door de aanwezigen met veel bijval ontvangen en aangenomen. Thans kwam aan de orde het derde punt „Voorstel van het bestuur, om, zoo mogelijk, tijdens de algemeene vergade ring te Haarlem, van wege het depar tement eene tentoonstelling te houden, die een overzicht zoude kunnen geven van de wijze van werken van de ver schillende in Nederland gevestigde am bachtsscholen, en daarvoor 600.be schikbaar te stellen uit de kas van het departement en het Bestuur te machtigen verder deze zaak te regeleD." De voorzitter deelde mode dat een I veertiental nederlanascho ambachtsscholen j waren uitgenoodigd cn dat van een achttal daarvan es» gunstig antwoord was ingekomen; vijf moeten hun ant- woord nog inzendeD, zijnde Groningen, j "s-Bosch, twee van Amsterdam en die van den werkenden Stand in Leeuwarden; den Haag had geantwoord niet deel te kunnen j nemen. Men gaf echter den moed niet j op, om ook deze laatste rtog voor het denkbeeld te winnen en twijfelde niet J alsnog hare medewerking te verkrijgen, j Nog deelde de Voorz. mede, op de j verschillende desbetreffende vragen, dat het 't idee was om de tentoonstelling kort j voor de algemeene vergadering te openen. De ƒ600.die gevraagd wor- j den, zullen als waarborgkapitaal strekken. Een catalogue zal niet noodig zyn, tenzij eene beschry vende handleiding, wanneer I de omvang der zaak zulks noodig maakt, j Door enkele leden werden nog nadere j inlichtingen gevraagd over den aard der tentoonstelling, of men alleen ambachts scholen of ook andere inrichtingen, die in die richting iets te kijkon geven, zal toelaten. Dit laatste zegt de voorz. zal veel vac de ruimte afhangen, die echter niet zoo heel groot is. Besloten wordt thans, dat de tentoon stelling zal worden gehouden en het crediet toegestaan. Tevens werd (punt 4) mededeeling gedaan van het adres aan den Ge meenteraad, in verband met de aan staande Algemeene vergadering, en het voorstel aangenomen om het Bestuur te machtigen voor eene gepaste ontvangst van heeren directeuren, afgevaardigden n leden der msatschapp-j, de noodige maatregelen te nemen en daarvoor een crediet uit de kas van het Departement toe te staan. De besturen der Sociëteiten „Trou" en „Vereeniging" zullen worden verzocht, aan de deelnemers der algemeene ver gadering weder de faciliteiten te verleenen, zooals zij vroeger zoo welwillend geweest waren, toe te staan; reeds is dit officieus Aan het einde der vergadering hield de heer W. Meyer een voordracht over landbouwcrediet. Hij zeide dat het hem aangenaam was eens over dit onderwerp in deze afdee ling te mogen spreken, èn omdat hij er het grootste belang in stelt èn bet eene ingrijpende beschouwing overwaard is. De aard van den landbouw zeide spreker heeft in den loop der eeuwen een geduchte verandering ondergaan. Vroeger was de landbouw, toen handel en ny verheid nog in hunne geboorte wa ren, alles. Sinds de adel zyn invloed heeft verloren, is de boerenstand achter uitgegaan, hij ia met de arbeiders de asechepoetster der maatschappy gewor den. En toch is de boer een belangrijke factor in de algemeene welvaart. Gaat het hern slecht, dan gaat het allen slecht. Hoe dit kom*, is bij nader inzien duidelijk. Hoezeer men daarvan ook doordrongen is, wordt er eehter niets gedaan om den boer te hulp te komeD, door hem crediet te verleenen. Zoo goed als de fabrikant en de handelsman, heeft ook de boer crediet noodig. Zien wij een oogenblik op zijn bedrijf, dan zien wij dit wel degelijk, maar hij heeft lang crediet noodig de tuinbouw, de bloem bollencultuur bewijvn bet, daar de grond meest eerst na jaren zyno rente afwerpt. Men bedenke toch dat de grond geen voorraadsBcbuur is, waarvan de boer den sleutel in den zak heeft.- De grond zelf ia een tabula rasawaaraan de cultuur de waarde moet geven. Er moet dua een financieel crediet worden gegeven en wel progressief. Men heeft in ons land knnnen zi8n hoe ont zaglijk de landbouw en veestapel door een groot bedrijfskapitaal gebaat werden. Niemand zal twij&len of de boer is so- liede, want hij belegt zijn geld in den grond, hij is aan de aarde gebonden en zelfs al loopt het hem tegen, zal hij slechts zeer noode zijn land verlaten. Ook zijn levenswijze biedt geen gevaar voor zijn soliditeit, hij is meestal een voudig, spaarzaam en matig. De wijze vau crediet-verstrekking die thans in gebruik is, door veekoopers, makelaars, notarissen, suikerfabrikanten, enz. deugt nietin onze specialiteiten maatschappij is daarvoor ook een specia liteit Doodig. In hst buitenland is men ons daarin wf/b/ tal van jaren voor, d'.-otidv Ï2=trdii:_'Ktv. ia tandbouwhanken. Inzonderbeid ried spreker de Raöeiseri- sche bankinstellingen, in Duitschfand in zwang, aan, met alle waardeeriog van de provinciale banken in ons land, die reeds veel in die richting doen. Het best zou zijn dat do Staat te hulp kwam waar het noodig was, door eene rente-garantie waarom vraagt spreker wel een handel- en kanaalmaatschappij en geene voor den landbouw, de bron van ons volksbestaan Na het eiDde zijner rede werden door eenigen der aanwezigen nadere inlich tingen omtrent sommige punten gevraagd en bedenkiogen tegen andere geuit. Na een eeer heldere en duidelijke repliek van den heer Meyer, ging de vergadering onder dankzegging van den voorzitter aan den spreker van den avond, uiteen. Rechtszaken. Bij vonnis der Arrondissements Recht bank alhier van 12 Mei 1891, is Jan Rem Corr eliszoon, tapper en slijter, wonende te Zaandijk, verklaard iD staat van fail- liseemeat met ingang van 11 Mei 1891. Bij hetzelfde vonnis zijn benoemd tot Rechter-Commissaris de rechter Jhr. Mr. A. G. de Geer en tot Curator de heer Mr. A. J. van Tlaiel, advocaat en pro cureur alhier. Benoemd tot onderwijzer aan school no. 4, te Hoofddorp, de heer Van Leeuwen te Aalsmeer. Door den Commissaris des Konings in Noord-Holland zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen, te As sendelft, de heer D. A. Kz. de Boer Ben- nebroek W. J. Hulsebosch; Boveckarspel J. Boon Broek in Waterland M. Boel houwer Edam H. A. Lemkes Egmond aan zee G. v. d. Schinkel; Heemskerk J. Hoogerwerf Sz. Huizen D. Kos Nieuwediep K. de MoorSt. Pancras A. Kroonenburg; Tessel C. Cz. Bakker Jr,; Warmenhuizen C. FransWeesp J. Haring; Hilversum G. Taverne en J. van Woudenberg. Beroepen naar de Herv. gemeente te Leïmüiden ds. L. Smit, te Nieuw-Vennep. Letteren en Kunst. Bij de opvoering van Cleopatra te Zutphen werd Maaldrink ten tooneele geroepen en fereeg hy een lauwerkrans, dien hij echter aan Bouwmeester over handigde. Lamoureus zal in October met zijn orkest in ons land komen. Er ia toch nog kans dat Adelina Patti zich dit jaar in ons land' doet hoorenzij zou een concert geven in November, in het Concertgebouw te Amsterdam. Inhoud Gaecilia No. 11.Binnen- landsshe berichten ('s Hage, Groningen). Concerten, opera's enz.'s Hage (o»n- certen van Toonkunst en Melosophia). Amsterdam (Berlioz' Requiem Ka mermuziek A. Brodsky De bloem van IJsland; Soirée-mej. J. Belinfante). enz. BINNENLAND. Aan het koninklijk paleis te Amsterdam is thans ook het bericht ontvangen van het bezoek des Keizers Wilhelm II aan Amsterdam, in de laatste dagen van Juni. OFFICIEEL*} BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier van het gerechtshof te 's-Hage, mr. F. J. J. L. de Veer, thans substituut griffier bij de arrond.-rechtbank aldaar. By kon. besluit is benoemd tot hoog- loeraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, om onderwijs te geven in de staat kundige geschiedenis, het volkenrecht, de statistiek en de staatshuishoudkunde, mr. W. A. Reiger, agent van de Nederl. Bank aldaar. Bij kon. besl. is aan den eervol uit zijne betrekking ontslagen mr. geweer maker bij het wapendepot te Dordrecht, A. van Deventer, pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van 600 's jaars. Bij kon. besl. zijn benoemd tot com miezen der posterijen van de 4de kl., P. W. Gerbers en W. H. van der Meulen, thans surnumerairs der posterijenen zyn m«t ingaDg van 1 Juli 1891 be vorderd tot commiezen der posterijen van de lste kl. Xf. J. Keiser en M. C. Hennequin, thans commiezen der poste rijen van de 2de kl.; tot commies der posterijen van de 2de kl. C. Ebels van der Loeff, thans commies van de 3e kl., en tot commiezen der posterijen van de 3e kl. J. J. Bijsterus Heemskerk, J. Warnaars Jzn. en A. J. Vergroesen, thans commiezen der posterijen van de 4de kl. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat de commissie, belast met het afnemen der examens B. volgens art. 60 en C. volgens artt. 6165 der genoemde wet, voor het jaar 1891 zit ting zal houden te Delften zyn be noemd tot lid en voorzitter dier com missie, N. Th. Michaëlis, directeur bij den aanleg van Staatsspoorwegen te 'e-Hage tot leden 5 E. Gugel, N. H. Henket, mr. B. H. Pekelharing, dr. Ch. M. Schols, J. A. Snijders C. Jzn., H. A. Ravenek, dr. G. J. Legebeke, P. van der Burg, J. M. Telders, dr. S. Hoogewerfi, dr. C. A. Scheliema en H. Cop, hoogleeraren, en A. Huët, G. J. Morre, A. Le Comte en A. E. Rahu8en, leeraren aan de Polytechnische school B. Hoogeboom, hoofdingenieur van den waterstaat, en A. C. Broek man, eerstaanwezend-ingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen, beidon te 's-Bosch, J. F. Van Beek, ingenieur der marine en dr. C. A. Lobry van Troostenburg de Bruyn, scheikundige bij de directie der marine, beiden te Am sterdam J. Cardinaal, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg; en G. L. Schim van der Loeff, ingenieur by de Utrechtsche beetwortelsuikerfa- briek te Utrecht die zich te Delft zullen vereenigon op zoodanigen tyd als hun nader door den voorzitter zal worden medege deeld. Door de liberale kiesver- FEUILLETON. 24) HOOFDSTUK XVI „W?}, «-kunnen nog juist den trein naar (Joalstead halen," zeide Dick, „over tien minuten is het te laat." Hij kon zich haar aarzeling niet verklaren, een onbestemde vrees, dat zij geen meesteres was over hare daden, vervulde zijn hart. „Ga toch mee/' smeekte hij, „wanneer wij voor dezen trein te laat zijn,, dan kunt gij Dene-on-Dass niet voor morgenavond bereiken." Wacht een oogenblik!" riep zij haastig uit, het kan zijn dat ik dadeiijk meega Zij wilde Dudley opzoeken, om hem over te halen dadelijk met haar te vertrekken. Wanneer zijn liefde voor haar aprecht was. dan zou hij tenminste dit verzoek inwilligen. Zij verliet haastig de kamer en begaf zich ijlings door de gang naar de kamer, die Punter als werkkamer gebruikte /Dudleyriep zij, „ik moet dadelijk naar huis mijn vader is Maar een hevige ontsteltenis en verbazing deden haar plot seling verstommen. De kamer was leeg Langzaam en geheel werktuigelijk keerde zij terug naar het vertrek, waar Dick haar terugkomst met ongeduld verbeidde „Zijt gij gereed?" vroeg hij en wierp een blik op zijn hor loge. Zij hadden nog juist tijd om den sneltrein naar Coalstead te halen. „Dick," zeide zij. greep zijn hand en zag hem diep in de oog en, „gij weet dat hoe zonderling mijn gedrag u ook moge toeschijnen ik mijn vader onuitsprekelijk liefheb." „Ja zeker mijn kind!" „En dat mijn innigste wensch is om naar hem toe te snellen en met het verleden te breken." „Zeker." „Dan zult gij ook weten, Dick, dat het niet aan gemis aan liefde of plichtsbesef moet worden geweten, dat ik u moet me- dedeelen dat - ik vaudaag niet naar mijn vader kan terug- keeren, ofschoon „God weet het, mijn hart van verlangen breekt, om hem te zien Hij was een oogenblik stom van verbazing. Daarna barstte hij in hartstochtelijke woorden uit „Claribeler wordt een spel met u gespeeld, booze machten hóuden hier geboeid. Met mijn leven wil ik er voor borgstaan, dat gij nog even goed en rein zijt, als toen wij als kinderen aan de vriendelijke Dass met elkaar speelden, maar kwade gees ten hebben u in hunne machtClaribel mijn geliefde van vroeger dagen vertel mij alles. Ja, ik heb u nog steeds lief, en door den dood inoogt gij nu naar de bekentenis mijner liefde luisteren," vertrouw mij vertel mij dat wanneer gij een -rijen wil hadt, gij naar uwen vader zoudt terugkeeren, maar dat verderfelijke machten u van hem verwijderd houden, en laat ons dan met ons beiden den goeden ouden man gaan op zoeken en alle duivelen der hel trotseeren!" Zij keek hem aan, zooals hij daar stond, krachtig, vastberaden en eerlijk, zoowel naar het innerlijk als naar het uiterlijk bereid om ter wille van haar den dood te trotseeren. Claribel haar hart van droefheid vervuld, wenschte vurig, dat zij zijn moed, zijn kracht en liefde bezat, zij wenschte, dat zij haar hand in zijn krachtige hand kon leggen, en kon zeggen „Dick, breng mij naar mijn vader." Maar het mocht niet zijn, en terwijl er tranen in hare oogen opwelden en een hevig snikken haar het spreken bijna belette, zeide zij „Beste Dick, vertrouw mij, en ter wille van onze vriendschap bewijs mij dezen dienstKeer naar mijn vader terug en zeg hem, dat ik in goeden welstand leef, maar dat mijn hart brandt van verlangen om naar hem terug te keerenvraag hem of hij nog een paar dagen wil wachten totdat zijn kleine lieveling terugkeert, haar hoofd op zijne knieen legt en hem smeekt haar vergiffenis te schenken en weer lief te hebben." En zoo ging Dick alleen weg met gebogen hoofd en droef heid in het hart. HOOFDSTUK XVII. Majoor Jibs. In dien tusschentijd zat majoor Punter met Dolly op zijn knie zich te verdiepen in de grootte van de Kaspische Zee en in de jaartallen, die in verband stonden met den regeeringstijd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1