1' NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 'WtMB*Wm <§taxx$eV& Vrijdag 15 Mei 1891 Tiesi Cesit per St.eL BINNENLAND. No, 2412^ DAGBLAD iiOENEMEÏiTSPKIJS: ,arlem per 3 maanden1,20. j-ranco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt, dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrcan Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelcroonntiBunpr 122. -I 1 Af. AW PVV l' l| I fh' S- ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Centa; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advorterstiën worden aangenomen door onze agenten en door alk Ijboekbandelare» es conrantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PESRE.BOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Mrangère G. LDATJBJR '$r Go., JOHN F. JONF8, Snee., Parijs 315»* Faubourg Montmartre. aan 1151. Advertecrendon, om hunne Annonces voor liet Pinkstcrnummcr, dat Zaterdagavond verschijnt, zoo SPOEDIG MOGELIJK in te zenden, liefst Vrijdagavond of Zaterdagmor gen vóór tien uur. Directeuren- Uitgevers. De schoonmaak is welhaast voorbij. Nog rieken alle kamers naar de zeep, die er met kwistige hand is gebruikt, nóg zoekt de vader des gezins nu en dan vergeefs naar boeken of papieren, die door den schoonmaak van hun ge wone plaats zijn geraakt en alleen door de huisvrouw weer kunnen worden teruggevonden. Maar bij het ophangen van de platen, die den wand hebben versierd, zet de vrouw des huizes nu en dan een ernstig gezicht en schudt In t hoofd. Deze is vuil geworden, gene ingescheurd, eene andere verfrommeld. «Ja, dat kan toch niet,'' zucht ze, //die leelijke dingen op het nieuwe behang wc moeten ereia een paar nieuwe platen hebben, man //Waar moet ik die vands-an halen?" vraagt de echtgenoot. Moeilijke vraag. Oleograpbiën vinden zij niet mooi en photogrnphiën zijn wat duur es houden niet, ale ze met punaises op het behangsel worden gehecht. In dien nood kwam de huisvader tot de uitgevers van dit blad en ziet zij vonden er iets op, om zijn kamer en die van vele anderen met fraaie platen voor een prijsje te versieren. Wij zijn in de gelegenheid geweest, eenige duizende platen aan te kocpen en hebben die nu verdeeld in stellen van zes, n.L twee litographieën en vier hout gravures, waarbij er zijn naar schilderijen van beroemde meesters, zooals Israels en Bosboom, en vele anderen. Behoeven wy nog wel eeno aanbeveling bij te voegen, wanneer wij mededeelen, dat het over- drukjes zijn van platen uit het bekende tijdschrift De Kunstkroniek Al deze platen hebben dezelfde grootte, r.l. 36 bij 27 c.M. en stellen voor zee gezichten, landschappen, binnenhuisjes, allerlei genrestukjes enz. enz. Ze zyn volkomen waard, er een eenvoudig lijstje om te laten zetten, maar maken ook zoDder dat, in ecne huiskamer, een pret- tigen, aangenamen indruk. Wij bieden onzen Geabonneerdcn dus aan een Stel van deze Platen, bestaande uit acs stuks (twee lithographieën en vier houtgravures) voor den Mzonder lag'eu prijs van Aan onze geabonneerden buiten de stad worden zij, na ontvangst van drie blauwe postzegels, franco toegezonden. De Bon, tegen afgifte waarvan en be taling van tien cents, men deze platen kan ODtvangen, zal door ons in ons Zater dagavond verschijnend nummer worden afgedrukt. De afgifte aan ons Bureau vangt aan op Dinsdag 19 Mei e. k., des morgens te 9 uur. Meer dan één Stel wordt op een Bon niet gegeven, daar de voorraad, in verhouding tot het aantal Geabonneer den, betrekkelijk gering is. Directeuren- Uitgevers J.C. STADSNIEUWS. Haarlem 14 Mei 1893. e Heden werd het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raad huis bezocht door den heer Samuel R. Thayer, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van de Yereenigde Staten van Amerika. Bij kon. besluit is bij de d. d. schut terij alhier benoemd tot 2an luitenant a la suite de heer mr. H. Ph. Hooft. Het candidaats, 2de ged., in de theolo gie is te Amsterdam met goed gevolgd afgelegd door den heer J. B. du Buy, van Haarlem. sche artistes bijeengebracht zullen wor den. In de vergadering der vrijzinnige kïesvereenigïng //Heemstede en Benne- broek"is met algemeens stemmen candi- daat gesteld voor het district Haarlem mermeer jhr. J. B. van Merlen. Letteren en Kunst. Naar het U. D. uit goede bron ver neemt, zal te Utrecht in de tweede helft van Juni, gelijktydig met de studenten feesten, eene zeer bizondere schilderij tentoonstelling plaats hebben. Eene zeld zame collectie moderne kunst zal er verzameld wordenmeesters, als Jozef Israels, de gebroeders Maris en Mesdag, hebben reeds hunne medewerking toe gezegd, terwijl er ook schilderijen van Anton Mauve en van uitstekende fran- De minister van Binnen- landsche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweede Earner van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Kampen, noodig gewor den door de benoeming van jhr. mr. T. A. J. van Aseh van Wyek tot goever- Beur van Suriname, zal plaats hebben op Dinsdag 9 Juni, en de herstemming, is die noodig, op 23 Juni. Bij besluit van Ged. Staten van Noord-Holland is verklaard, dat J. Schram, ontslagen onderwijzer aan eene openbare lagere school te Oosthuizen, de bevoegdheid tot het geven van on derwijs heeft verloren. De Burgemeester vaa Rot terdam is Woensdagochtend naar Het Loo vertrokken, daar H. M. de Konin gin-Regentes hem wenschte te raadplegen over de aanstaande komst van H. M. de Koningin-Regentes en II. M. de Ko ningin te Rotterdam. Men seint aan het Vader- land uit ParamariboHet gepeupel treedt oproerig tegen de burgerij op. Eenige personen zijn al verwond. Door de on- eenigheid tusschen de heeren Lobman en Kalfï wordt de handhaving der orde bemoeilijkt. Er heeraebt eene algemeene paniek. Het bal dei Staten err verdere feesten zijn daarom afgezegd. De toestand is zorgvol. Woensdagochtend te 9 uren brak er brand uit in de stoom meelfabriek van den heer De Koster te Leiden, Al heel spoedig stond het gebouw in lichte laaie vlam, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Omtrent dezen brand meldt bet L. D. De hooge muren waren- niet tegen de hitte bestand, want omstreeks half tien viel reeds een gedeelte met donderend geraas naar beneden, later weer een ander gedeelte en het derde gedeelte by elven, toen de spuitgasten zich in middels, op bet vrij uitgestrekte terrein, grenzende aan de katoenweverij, dichter bij het gebouw hadden gewaagd. Geluk kig ontstonden er echter geene ongevallen door. Het gedeelte, waar de brand was ont staan, was bestemd voor het malen van graan, waartoe verschillende machines aanwezig waren op alle vier der verdie- dingen. Nog Dinsdag pas waren er weer drie nieuwe in werking gesteld. Die ijzeren machines zijn in meelfabrieken van houten omkastingen voorzien en Vandaar, in verban^ tevens met den grooten voorraad meel, dat de vlammen overal zooveel voedsel vonden. Door een hoogen muur afgescheiden, waarin echter enkele openingen waren, bevonden zich in het andere gedeelte van het gebouw aan de singelzijde de z. g. silo's, d. z. de van het hooge dak tot den grond loopende afdeelingen, waarin het pas aangevoerde graan geborgen werd. Verleden week was er nog eene groote scheepslading gearriveerd, zoodat de thans aanwezige voorraad op meer dan f 60,000 geschat werd. Terwijl in hot eene gedeelte nu nog de vlammen voortwoedden, werden ook de dakloos geworden silo's aangetast, zonder dat de geheel aangerukte brand weer, dus ook de stoomspuit, er iets tegen vermocht te doen. Man moest het eenvoudig aanzien. Hoofdzakelijk kon men er zich toe bepalen om andere ge bouwen nat te houden, of op geverderden afstand te spuiten. De gootlfjst, om over den muur in' het gebouw te spuiten, kon moeilijk bereikt worden. Door genoemde binnenmuur werden do buitenmuren in verband gehouden en bleven ze dus staan, ofschoon er her haaldelijk geweldige vlammen en rook wolken uit opstegen, als waren ze eeD vuurspuwende berg. Aan de Singelzijde bevond zich het groote houten toestel, waarmede geladen en gelost werd. Door eene deur stond het met de fabriek in verband, en toen nu die deur ook door het vuur werd aangetast, 3treomde een groot gedeelte van het graan het vlak aangelegen Sin gelwater in, waar het tegen het gebouw weldra een grooten berg boven water vormde, terwijl in den Singel groote balken van het ladingstoestel lagen te branden. Zo© was de toestand toen het middag geworden was en enkele spuiten hadden kunnen inrukken, daar vo®r verdere uit breiding van den brand niet meer te vreezen scheen. Eenige handspuiten waren er nog, alsmede de stoomspuit, aan welke om half twee een defect ontstorid, waar door zo eenige tijd rust moest nemen. Toen de brand ontstond, was de eige naar der fabriek, de heer A. de Koster, niet in de stad, maar bevond hij zich op de stoomtram, welke van Katwijk kwam, waar zijn gezin woont en hij o®k den nacht doorbrengt. De schade is natuurlijk zeer groot. Minstens wordt ze berekend op 150,000 van fabriek, machinerieën, graan en meel. i Daar het kantoor op eenigen afstand van i de fabriek, in de Looierstraat, gevestigd is in een afzonderlijk perceel, hebben de boeken geen gevaar geloopen en kunnen j de cijfers dus nader juist worden opge- j maakt. Het verbrande, pas S jaren oude gebouw j was voldoende verzekerdvoor bij i de Bru8sel8ehe Brandwaarborg-Maat schappij en voor V3 bij de Maatschappij van Algemeene Assurantie, beide te Brussel, welke daarop bij verschillende andere maatschappijen her-verzekeringen hebben gesloten. In de fabriek vonden 20 personen werk. De machinekamer is behouden ge bleven. Het andere, op anderbalven meter afstand aangrenzende gebouw, twee jaar geleden opgericht, is brandvrij gebouwd en heeft de hitte doorstaan. De binnen muren blekeD nog vrij koud. Dit ge bouw, uitsluitend voor magazijn bestemd, is niet verzekerd, wel de inhoud er vsd, welke ook vrij aanzienlijk is. Een paar opgeschoten ben gels waren Woensdagnamiddag aan het bakkeleien op den Vest wal aan 's Plant soen nabij de Zijdgracht te Leiden. Daar 't terrein op die hoogte vrij glooiend is, kwamen de strijdlustige al rollende, vrij spoedig te recht in het water van den Singelgracht te dier plaatse. Gelukkig wisten zy zeiven zich spoedig weder op 't droge te helpen. Het onverwacht bad scheen kalmeerend op hen te hebben ge werkt, immers Da den vasten wal weder te hebben betreden, gevoelden zy blijk baar verder geene behoefte om hun mee- ningsverschil door 't vuistgevecht to be slechten. (X. C.) Men schrijft uit Roermond: Te Swalmen heeft Dinsdag de her bergier H. T. getracht zyne vrouw te Öooden, door middel van eene revolver. Na twee schoten gelost te hebbeD, welke misten, gelukte het haar te vluchten. De dader is door de maréchaussées van Roermond aangehouden. Woensdagochtend werd te Vuoht uit een der forten opgehaald het lijk van een ongeveer 10-jarigen jongen. Men vermoedt dat het een sedert Vrijdag te 's-Boech vermist knaapje is. Men schrijft uit Diepen veen Sedert langen tijd dwalen in deze gemeente wilde varkens rond. Reeds vroeg in het voorjaar is er door ver scheidene jagers jacht op gemaakt, doch met ongunstig gevolg. Die dieren ver plaatsen zich zoo snel, dat zij spoedig uit het oog verdwenen zijn. De land bouwers verlangen zeerdat er nog eens wat jachtliefhebbers op uitgaan, om hen van die lastige dieren te bevrijden. De schade, die zij veroorzaken, is groot, omdat ze de akkers omwroeten in gezel schap van eenige jongen, die hen later, wanneer ze groot geworden zijD, wel ijverig zullen bijstaan om de verwoes tingen nog grooter te maken. Dinsdag nacht heeft men zich door het stukslaan van een paar rui- FEUILLETON. 25) HOOFDSTUK XVII De majoor zweeg. Hij dacht er over na, hoeveel beter het geweest zou zijn, wanneer hij evenals de vader van dat kind was gestorven. En Dolly, die weinig vermoedde, boe diep hare woorden wondden vervolgde «Papa zeide altijd, dat men een soldaat kan vertrouwen, dat een werkelijk soldaat nooit liegt." "Ik vrees Dolly, dat er soldaten en soldaten zijn," zeide de majoor met gedwongen lach. «Ja, maar ik weet zeker dat gij eerlijk en moedig zijt," zeide Dolly met overtuiging, ziet gij omdat gij zoo vriendelijk en hartelijk zijt, en omdat ik nu zooveel van u houd majoor zal ik u mijn medaillon laten zien Kijk eens hier aan dezen kant een lok van mama's haar en aan den anderen kant het portret van papa." En D.lly liet haar schat aan den majoor zien, die het portret een paar £fëcon den aandachtig bekeek en toen uitriep: «We!, dat is Frank Dan vers, onverschrokken Frans", zocals wij hem altijd noemen Ik heb nooit geweten, Dolly, dat uw ader en ik kennissen waren in onze jeugd, beiden officieren in hetzelfde regiment. Dolly drukte haar hoofd nog vaster tegen de borst van den diep bewogen avonturier. «Ik ben zoo blij, dat gij mijn lieven papa hebt gekend," fluisterde zij, „want nu zult gij mij wel spoedig alles van hem willen verte len Ik was nog een zeer klein, meisje, toen hij vertrok naar Egypte, en ik herinner mij nog dat hij schreide, toen hij mij een afscheidskus gaf; ik heb hem nog steeds lief, ofschoon hij nu in den hemel is, en iederen avond zeg ik in mijn gebedje „God zegene mama en God zegene papa." De majoor zweeg zijne handen had hij voor zijn gelaat ge^ slagen en de woorden van het kind drongen als gloeiende naal den in zijn hart. Hij bedacht hoezeer hij was veranderd sedert den tijd, dat hij en Dolly's vader nog jong waren. „Nu moet ik gaan," zeide Dolly en liet zich van zijn knie glijden, „het wordt tijd om Rags zijn eten,te geven. Mag ik u kussen, majoor, omdat gij mijn lieven papa kendet?" Hij nam het kleine gelaat, dat naar boven was gericht, tus schen zijne handen en drukte er een kus op. Terwijl hij dit deed, zeide Dolly „Wat is er majoor Ik geloof dat gij schreit, want ik voelde eer. traan op mijn wang." «Vaarwel, Dolly." zeide hij met half gesmoorde stem, zijne ontroering belette hem biïna te spreken. „Vaarwel, majoor," zeide zij en liep naar de deur. Toen zij deze had bereikt, keerde zij zich om, en zeide op zachten toon En wanneer ik van avond gezegd neb, «God zegene mijn lieven papa en mama," «dan zal ik er ook bijvoegen, dat God u zegene. Zij was verdwenen de majoor was^alleen en dacht er over na hoeveel beter het zou zijn geweest, wanneer hij had geleefd als haar vader en was gestorven als haar vader „als een moedig' soldaat en als een man met een onbesmet geweten." Nu begon hij zichzelf te beschouwende diepte, waarin hij was neergezonken, hij was eeu schelm en de handlanger van een schelm, en wanneer zijn masker eenmaal voor zijn gelaat werd weggerukt, dan zouden alle mannen en vrouwen hem ver achten, evenals hij veracht werd door zichzelf. Het scheen donkerder te worden in de kamer, toen het kind hem had verlaten. Dudley Carstairs trad binnennu scheen de duisternis nog toe te nemenhet was alsof de verschijning van een engel had plaats gemaakt voor den zwarten schaduw van den duivel. „Welnu hebt gij haar gesproken P" vroeg de majoor gemelijk. «Ja, het was werkelijk een aandoenlijke ontmoeting", antwoordde Dudley met een hateliiken grijnslach. Het zou inderdaad nu Dog niet geëindigd zijn, wanneer niet een vervloekte kellner; dien ik de trap heb moeten afsmijten omdat hij de vormen nog niet in acht weet te nemen, plotseling het vertrek was komen binnenstormen met de verontrustende tijding, dat iemand, die mijn vrouw een boodschap van haar vader kwaip brengen, haar wenschte te spreken. Punter had verscheidene jaren met dezen man samengewerkt, zonder hem ooit genegen te zijn geweest; maar nog nooit had hij hem zoo zeer gehaat als nu, terwijl hij daar tegenover hem stond met dien wreeden, kouden glans in zijne oogen en met

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1