NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Driponl verzool I- gH'arifieE's ^uweüjft. 8e Jaargang. Zaterdag 16 Mei 1891. No. 2413 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTED TIEN: Tien Cent per Stel. I. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEM'S Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers9,05. Dit blad verschijnt clagelijkB, behalve op Zon- en Feestdagen. BnreanKleine Houtstraat No. 9, Hnarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze ageBten en door rilt boekhandelaren er: courantiors. Directeuren-Uitgevers J. C. IEEREEOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Publicité JStrangere O. IHAVBB d" Co., JOHN F. J0NF8Succ.t Partje 31 bit Faubourg Montmartre aan DH. Advcrtccrenden, om Iiunne Annonces voor liet Pinksterunmnier, dat Zaterdagavond verschijnt» koo SPOEDIG MOGELIJK in te zenden, liefst Vrijdagavond of Zaterdagmor gen vóór tien uur. Directeuren- Uitgever*. De schoonmaak is welhaast voorbij. Nóg rieken alle kamers naar de zeep, die er met kwistige hand is gebruikt, nóg zoekt de vader des gezins nu en dan vergeefs naar boeken of papiereu, die door den schoonmaak van hun ge wone plaats zijn geraakt en alleen door de huisvrouw weer kunnen worden teruggevonden. Maar bij het ophangen van de platen, die den wand hebben versierd, zet de vrouw des huizes nu en dan een ernstig gezicht en schudt het hoofd. Deze is vuil geworden, gene ingescheurd, eene andere verfrommeld. //Ja, dat kan toch niet," zucht ze, //die leelijke dingen op het nieuwe behangwc moeten ereis een paar nieuwe platen hebben, man v,Waar moet; :k die vandaan iialv.n vraagt de echtgenoot. Moeilijke vraag. Oleographiën vinden zij niet mooi en phetographiën zijn wat duur en houden niet, als ze met punaises op het behangsel worden gehecht. In dien nood kwam de huisvader tot de uitgevers van dit blad en zietzij vonden er iets op, om zyn kamer en die van vele anderen met fraaie platen voor een prijsje te versieren. Wij zijn in de gelegenheid geweest, eenige duizende platen aan te koopeu en hebben die nu verdeeld in stellen van zes, d.l. twee litograpbieën en vier hout gravures, waarbij er zijn naar schilderijen van beroemde meesters, zooals Israels en Bosboom, en vele anderen. Behoeven wy nog wel eene aanbeveling bij te voegen, wanneer wij mededeelen, dat het over- drukjes zijn van platen uit het bekende tijdschrift De Kunstkroniek1 Al deze platen hebben dezelfde grootte, d.l. 36 bij 27 c.M. en stellen voor zee gezichten, landschappen, binnenhuisjes, allerlei genrestukjes enz. enz. Ze zijn volkomen waard, er een eenvoudig lijstje om te laten zetten, maar maken ook zonder dat, in eene huiskamer, een pret- tigen, aangenamen indruk. Wij bieden öDzen Geabonneerden dus aan een Stel van deze Platen, bestaande uit zes stuks (twee lithographieën en vier houtgravures) voor den bi/.onder lagen prijs van Aan onze geabonneerden buiten de stad worden zij, na ontvangst vaD drie blauwe postzegels, franco toegezonden. De Bod, tegen afgifte waarvan en be taling van tien cents, men deze platen kan ODtvangen, zal door ons in ons Zater dagavond verschijnend nummer worden afgedrukt. De afgifte aan ons Bureau vangt aan op Dinsdag 19 Mei e. k., des morgens te 9 uur. Meer d«n één Stel wordt op een Bon niet gegeven, daar de voorraad, in verhouding tot h9t aantal Geabonneer den, betrekkelijk gering 13. Directeuren- Uitgevers, Haarlem 15 Mei 1891. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier, zullen a. s. Zondag en volgende dagen tentoongesteld worden twee groote decoratieve paneelen >/de Dans" en //de Muziek" voorstellende en eeüige kleinere decoratieve stukken met kinderfiguren, voorstellend© het heldenlied en het minne lied, het ceremonieole en hetfeflafHcï. D decoratieve stukken versierden de mu ziekzaal van den heer J. T. Cramer en werden voor eenigen tijd ter expositie aan het Museum in bruikleen afgestaan. De merkwaardige verzameling van antieke juweelkistjes, doozen, etui's enz., die thans eveneens in het Museum te ziea is, trekt steeds een talrijk bezoek. Gedurende de Pinksterdagen is het Museum geopend. Als voorloopige candidaat voor de Tweede Kamer zijn bij de vereeniging „Vooruitgang" alhier reeds opgegeven de heeren mrs. Farncombe Sanders en Van Gilse, terwijl nog zullen worden opgegeven de heeren mrs. De Kan ter en Kerdyk. De laatste heeft echter ver klaard om persoonlijke redenen liever geen candidatuur voor Haarlem te sullen aanvaarden. De radicale vereeniging //Haarlem" heeft aan verschillende heeren, ook aan den beer Sanders, brieven gezonden, waarin wordt verzocht zich omtrent daarin geformuleerde punten te verkla ren. {N. R. C.) Tot hoogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de rijks-uni versiteit te Utrecht is benoemd, om on derwijs te geven -Li de latijnsche taai en letterkunde en de romeinsche oudhe den, dr. J. van der Vliet, conrector van het gymnasium alhiei. Donderdag 13 kier ter stede overleden de Ew. heer dr. Hendrik Smeding, sinds 1873 predikant bij do ned. herv. gemeente alhier. Hij werd geboren te Leeuwarden 10 Mei 1833, was lid van het bestuur eer afd. Haarlem van het Ned. Bijbelge nootschap, en voorz.èier van de afdeeling der Ned. Zenaings-vereeniging te Rot terdam. A. s. Dinsdag ten half twaalf uur zal de begrafenis plaats hebben. Op het concours d'Hygiène, hetwelk dezen zomer te Bróssel gehouden wordt, is o. a. bekroond met de gouden medaille eene collectieve inzending der Me Dou- gall's vergiftvrije ontsmettingsmiddelen voor chemisch en huishoudelijk gebruik, alsmede voor landbouw en bloemkwee- keryen. Het hoofdagentschap voor Nederland en België is te dezer stede gevestigd. Hier ter stede Is opgericht eene on derlinge schermver epiging. waarvan de heer H. M. F. de Bont de instructie op zich heeftr genomen. President der ver eeniging, die den raam van //OnderÜDge Haarlemscbe Schemvereeniging" draagt, is de heer "W. H. Beukhof, secretaris de heer C..~van Dr.y: - J-r. Bereids tolt de jonge vereeniging een tiental leden. Ook ten onzent wordt de zoo nuttige gymnastiek van het schermen allengs meer gewaardeerd. Dezer dagen zijn op initiatief van een paar koffiehuishouders alhier, alle hier gevestigde tappers uitgenoodigd tot het houden van eene vergadering in het koffiehuis van Prinsen in de//Vauxhall", Wijde Appelaarsteeg, en zulks Daar aan leiding van de aanmerkelijk verhoogde schatting van het vergunningsrecht. Deze vergadering heeft 11. Dinsdag plaats ge had en is door ongeveer 200 tappers bijgewoond. Algemeen was men veront waardigd over het ongemotiveerd op drijven van het vergunningsrecht, het voorbystreven der wet enz.en met algemeene stemmen werd goedgekeurd, stappen te doen om hierin verandering te brengen. Staande de vergadering wer den gelden gestort ter bestrijding der kosten, die gemaakt zullen moeten wor den voor het raadplegen van rechtsge leerden enz. Een voorloopig bestuur is gekozen. Binnenkort zal er eene tweede vergadering gehouden werden. Het aantal vervolgde personen wegens dronkenschap op straat bedroeg in do afgeloopen maand April 43 in dezelfde maand van het vorige jaar 49, dus nu 6 minder. De verpachting van het langs de dijken en wegen in den Grooten IJpolder, heeft opgebracht 2090 tegen j 1650 in 1890. De hofsteden //Jacobus hoeve" en «An- tonia's hoeve", met circa 90 HA. wei en bouwland, staande en gelegen te Haarlemmermeer, hebben in publieke veiling opgebracht ƒ86.000. Te Alkemade is een zeer aehtenswaar- dig ingezetene overleden, nl. de heer C. J. S. Boxce, sedert jaren lid van den gemeenteraad, ambtenaar van den bur gerlijken stand, lid van het college van zetters en van de commissie tot plaatse lijk schooltoezichtzoowel in deze als in zijne functiën aan het bestuur van den Buiteudykschen Veenpolder, was de over ledene steeds met ajver en nauwgezet heid werkzaam. Aanbestedingen. Haarlem, 14 Mei. Door het prc- vinoiaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. Het voortzetten der verbetering van den omringdyk op het eiland Mar ken, behaorende tot de zeewerken in Moord-Helland. (Raming 3500.) Minste insohrijver W. Blankevoort Cz., te Maar- sen, voor 3750. 2o. Het verdiepen van eenige gedeel ten van het noord-hollandsche kanaal. (Raming ƒ23.300.) Minste inschrijver A. Visser te Haarlem voor ƒ21,870. Naar wy vernemen, is door HH. MM. de Koningin en de Koningin regentes de wenseh geuit, dat het aan staande bezoek te Rotterdam geen fees- telyk karakter drage, en het voornemen te kennen gegeven om het bezoek later te herhaleD, waarbij dan versieringen en ander dergelyk vreugdebetoon minder zouden stryden met den rouw, waarin het vorstelijk gezin verkeert. Het uitsteken van vlaggen kan intus- schen met den aard van het bezoek op 30 Mei a. s. niet in strijd worden geacht. Verder vernemen w$, dat HH. MM. op 30 Mei omstreeks half elf des voor middags door het gemeentebestuur met eene stoomboot aan den Hoek van Hol land zullen worden afgehaald, en dus omstreeks twaalf ure voor de stad zullen aankomen. H. M. Koningin Wilhelmina zal aan de Prineee8ekade eeD gedenksteen leggen, en daarna zullen HH. MM. „een ry toer door de stad maken en 0. a. de Dier gaarde en de tentoonstelling van schil derijen bezoeken. (V. R. C Z.M. de keizer vanDnitscfa- land zal bij zyn in Juni aan ons land te brengen bezoek met zijn jacht te IJmuiden aankomen, waar hij zal worden gesalueerd door een nederlandsch eska der, waartoe 0. a. zullen behooren Hr. Ms. schroefstoomschepen le klasse Ko ningin Kmma der Nederlanden,, Van Galen (uit O. I. komende) en Johan Willem Kriso (uit Curacao terugkomend), de pantserdekkorvet Sumatra, een drietal ramschepen en eenige rarnmonitors. De viee-admiraal J. B. A. Josselin de Jong zal, naar wij vernemeD, met het commando over dit eskader worden be last. De koning van Pruisen heeft mr. J. D. C. C. W. baron De Constant Rebceque de orde van den Rooden Adelaar tweede klasse ge schonken. Het Vaderland bericht por bulletin z/Onzo correspondent to xaiaiaaribo seint ons nader De toestand is hier zeer verergerd. Er zijn meerdere personen verwond. Do Staten zenden een telegraphiscb adres aan den minister, met het verzoek, den goeverneur per telegram te gelasten, den heer Kalfl in het beteugelen der oproer- tjes de vrije hand te laten." Door het provinciaal kerk- bestuur vaD Noord-Holland zijn benoemd tot lid der Synode van de Ned. Herv. kerk ds. J. W. van Hoogstraten, van Edamtot secundus-lid ds. A. H. ClaaseD, van Egmond-Binnen, en tot secundus-lid-ouderling de beer J. van Leeuwen, van Monnikendam. Men s c h r y f t uit A r n h e m, d.d 13 dezer, aan de N. R. O.: Heden namiddag te balf twee werden de zalen van Musis Sacrum, die voor do faacy-fair in gereedheid zyn gebracht geopend. De aanblik is verrassend. De moorsche decoratie tusschen de pilaren werkt artistiek fraaide vele tenteB, gedrapeerd met oostersche tapijtende cartouches en vanen, de slingers groen alles is in volmaakte harmonie. En wat op deze kermis der ijdelheid het meest aantrekt, zijn wel de rijke en elegante kostumes van de dames. In het Japansche theebuis op het orkest geheel ia stijl opgetrokken en geor- FEUILLETON. 26)' HOOFDSTUK XVII «Neen, nu niet. Ik ben krankzinnig geweest maar ik heb mijn verstand en tegelijk mijn eer en vertrouwen teruggekregen. Onze wegen loopen voortaan geheel uit elkaarvan dezen dag af wil ik leven als een eerlijk man, al moet ik werken in het zweet mijns aanschijns En terwijl hij de kamer verliet, mompelde hij «Nu Dolly, wanneer hij God vanavond bidt dat Hv mij zal zegenen, dan zal Hij u wellicht verhooren." HOOFDSTUK XVIII. Toen de deur zich achter Punter had gesloten, stond Dudley Carstairs half verlamd van woede en verbazing woede om dat zijn tot dusverre gehoorzame bondgenoot hem nu op het beslissende oogenblik verliet, verbazing omdat hij tot dien stap durfde besluiten. Want wij behoeven niet te vermelden dat Punter, die reeds in menige gewaagde onderneming was betrok ken geweest, niet in staat was om met een gerust geweten de rechterlijke macht den sluier over zijn verleden te laten op- lichien, en wanneer Dudley Carstairs sommige feiten, waarmede hij bekend stond, wilde openbaren, dan zouden de gevolgen voor den majoor zeer noodlottig zijn geweest. Maar en bij deze gedachte klemde Dudley zijne parelwitte tanden vast op elkaar, moest hij in aanraking komen met een macht, die Punter de belooning voor zijne misdaden zou geven, het gevolg zou ook zijn dat hijzelf nog zwaarder zou moeten boeten, want in de meeste misdaden, die deze twee mannen samen hadden ge pleegd, had Dudley steeds het plan beraamd en uitgevoerd, en al was Punter nu en dan ook handelend opgetreden, Dudley had zich steeds het grootste gedeelte van den buit toegeëigend. Met wraak in het hart en verwenschingen op de lippen trad hij op het raam toe, dat uitzag op de straat, om te zien welke richting majoor Punter insloeg, wanneer hij het hotel verliet. De majoor was niet te zien, maar er was iets belangrijkers, dat Dud-ley's aandacht trok en hem een oogenblik deed verbleeken. Aan den anderen kant van de straat zag hij den kellner, die tijdens zijn onderhoud met Claribel op zoo onbeschaamde wijze de kamer was binnengetreden, in gesprek met een politieagent, terwijl hij wees in de richting van het venster, vanwaar Dudley hem bespiedde. Een andere man, in wien Dudley's ervaren blik oogenblikkelijk een in politiek gekleeden politieagent herkende, stond tegenover den tweeden ingang aan den voorgevel van het hotel. Toen hij het gelaat en de gestalte van den kellner wat nauwkeuriger gadesloeg, ging hem plotseling een licht op, en een lichte kreet ontsnapte aan zijne lippen. „Ik wist wel, dat ik dat gelaat meer had gezien. Natuurlijk zijn de bakkebaarden valsch en draagt hij een zwarte pruik. Het is de man, die reeds twee jaar lang mijn spoor op het vaste land heeft gevolgd Gleddow, de de- tective 1" Hij trad nu op de deur toe, waardoor Punter was vertrok ken. Hij draaide den knop om, maar de deur was gesloten. „Wel vervloektriep hij binnensmonds uit. Daarna trad hij op de deur toe. waardoor hij uit Claribels kamer komende, dit vertrek was binnengetreden. Deze deur ging open. Een sardonische glimlach speelde om zijn lippen. „Door deze deur moet ik zeker de gang bereiken en naar beneden gaan om daar in handen van een paar van Gled- dows ondergeschikten te vallen," zeide hij bij zichzelf. „Ik zou wel eens willen weten of Claribel ook in het complot is?Neen ik zou er op durven zweren van niet, of liet moest zijn onbe wust. Het zou wel geschikt zijn om haar weer op te zoeken, al was het slechts voor een paar minuten en haar te zeggen wat haar verder te doen stond, maar in deze hachelijke omstandig heden is dat niet voorzichtig. Het is niet waarschijnlijk, dat ik de trap af naar beneden gaande, nog een gaatje zal kunnen vinden om te ontsnappen. Dat zal Gleddow mij wel beletten." Hij wierp nu een blik door het raam aan den tegenoverge- stelden kant Het kon opengeslagen worden cn tien voet lager zag hij onder zich het platte dak van een aangrenzend ge Jeelte van het hotel. In een oogenblik had hij het raam opengestooten, en nadat hij zijn jasje voor een lange jas van Punter had verwisseld.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1