neerd zijn zos dames in zijden ja- pansehe gewaden met kapsels, bezig thee te 8ehenken. In den hoek der zaai links ia eene weegtent waar men door dames in rus8i8cke kleederdracht gewogen wordt en te licht of te zwaar gevonden. Daar aan grenst een chooolade-bazaar, waar eenige dames in den gepoederden prui kenstijl van de markiezin de Pompa dour u tot koopen uitnoodigen, Dan volgt eene kunstgalerij waar pnotogra- phieën, geschilderde paneeltjes, photo gravures enz. verkocht worden door da mes in rococostijl. Verderop een visch- vijvertje met vier allerbevalligste marker visschersmeisjes, die u den hengel aan bieden. Hiernaast een geurige bloemen- kraam, die veel te doen heeft. Ook hier syn het do bekoorlijkste phantasie-kos- tuums, die u een bouquet in het knoopsgat wringeD. In een hoek een echte kermistent „Omnibus", waar eene Grieksche dame in een schitterend ge waad tot het draaien van het geluka- bord of het werpen met ringen naar messen uitnoodigt. Op den achtergrond twee groote magazijnen, het eene voor hen die hun avc-otuur in de tombola- schaal willen beproeven, het andere voor de meer practisehe bezoekers, die nemen wat van hunne gading is uit het logio artikelen van smaak en luxe, dat hier is bijeengebracht. De prijzen zijn matig. In den hoik daarnaast de ge drochten en de spiegels. Dan de parfu- merieënkraam ea de open uitstallingen van handwerkjes enz., alweder bediend door allervoorkomendste toiletten. De geheimzinnige tent 300 meter ond.'.t len grond" hiernaast heeft het druk. Ook de heerlijke wafels, door flinke Friezinnetjes voorgediend, vinden zeer veel aftrek. Dan komt eeife sigarentent, waar spaansehe dames u de genietingen van het narcotische kruid aanbevelen. In den -rechtschen hoek eindelijk naast het orkest zetelt de geheimzinnige madame Lencrmaud, die evenwel eerst heden avond arriveert. In de kofiezaal wordt de helft der ruimte ingenomen door de aquarellen en schetsen, die do schilder Louis Apol op zyne Noordpoolreis maakte. In het midden der groote zaal is een ruime buffettent opgericht, waar dames natuurlijk in de elegantste phaDtai- 8iekostuom8 geholpen door otficieren der artillerie (ook in kostuum) cham pagne en andore verfrisschende dranken „over de toonbank" verkoopen. Ofschoon or in de zaal eene zeer aangename en zelfs vrij koele temperatuur heerschte, werd van hei buffet een bizondeF druk gebruik gemaakt. Nog twee avonden duurt de faney- faïr, waarvan de opbrengst geheel komt ten bate van het Kinderziekenhuis al hier, dat eene koog noodige uitbreiding moet ondergaan. Men meldt uit Amsterdam, Het programma der ontvangst onzer Koninginnen en der pleohtigheden ge durende het verblijf van Hare Majestei ten is thans vastgesteld. Dinsdag 26 Mei is de dag van den intocht, 's Avonds zal ten paleize cour worden gehouden voor dames. Woensdag voormiddag heeft de gebruikelijke audiëntie plaats, terwijl 's middags de plechtige begroe ting geschiedt in de Nieuwe Kerk. Deze plechtigheid wordt ingeleid met het Halleluja ui^Haendels „Messias". Daarop volgt de cantate op woorden van Beets, muziek van Zweers, uitgevoerd door een koor van 600 dames en hoeren en groot orkest, directeur Willem Kes, solisten de dames Kempees, Christine Veldman en de heeren Rogmans Messchaert. Tusschen de beide deelen van de cantatetoespraak der wcezeu tot de jonge Koningin onder aanbieding van veldbloemen- Tevens zullen in de kerk aan Hare Majesteiten de herinne- rings-medailles namenB de gemeente worden aangeboden. De medaille draagt op de voorzijde de beeltenissan der Koninginnen en aan de achterzijde het wf.pen van Amsterdam. Donderdag ochtend is bestemd voor particuliere audiëntie. Te 2 uren zal de steenlegging van het Buitengasthuis, door onze jonge Koningin Wilhelmina plaats hebben. Ook déze plechtigheid zal worden opgeluisterd door eene muzikale uitvoering op groote schaal. Behalve een kinderkoor van 5000 kinderen der verschillende openbare en bizondere scholen zal daartoe een mannenkoor meewerken van 600 zangers. Het ge heel staat onder leiding van Henri F. Brandts Buys. Het vertrek van Hare Majesteiten is bepaald op Vrijdag voormiddag. De leerlingen der Handels- school te Amsterdam brachten Dinsdag ochtend in de nabijheid van Manchester een bezoek aan de reusachtige iron-works van Glatt-Brass, waar ongeveer 11,000 werklieden arbeiden aan tal van machi nerieën, waaronder de powerlooms en spinning jennies eene eerste plaats in nemen. Des namiddags namen zy een kykje in een kolossaal engros-magazyn (warehouse) en in een kunstnijverheid museum. Des avonds vertrokken zij naar het potterij-district en namen hun intrek in een der hotels van Stoke. Woensdag hadden zij de gelegenheid een faïenoe-fabriek in Stoke en een van Wedgewoodwaren, de zoo vermaarde gewilde artikelen van deze Btreek, te Btruria, op eenigen afpand van eerst genoemde stad, te zien.Tegen den avond vertrokken zij van daar om na een paar uur sporens het einddeel der reis, Londen, te bereiken. Zij zullen daar 3 dagen vertoeven om dan per Harwichboot weder naar Holland terug te keeren. Woensdagavond, ongeveer kwart over tienen, brak in het magazijn van verplegingsartikelen der firma Si- monis en Co., Kalverstraat, te Amster dam brand uit. Binnen weinige oogen- blikken stond de winkel in vlam, doch de brandweer was tijdig ter plaatse en had in een twintigtal minuten, met drie Veehtkranen, het vuur gebluscht, zonder dat de stoombrandspuiten, die spoedig op het terrein waren, dienst behoefden te doen. Het benedenhuis is geheel uit gebrand en ook het achterhuis, uitko mende op het Rokin, heeft eenige sehade geleden, doch de bovenverdiepingen zyn gespaard gebleven en beliepen zelfs geen waterschade. De oorzaak van den brand is onbe kend. Toen de bewoner van het huis te ongeveer tien uur den winkel sloot, had hij niets verdachts bespeurd, doch korten tijd daarna zagen voorbijgangers de vlammen en alarmeerden de brandweer. Zekere G. R.tij de 1 ij k te Amerongen gevestigd, heeft zich met eenige hem tor reparatie toevertrouwde horloges uit de voeten gemaakt. Later gearresteerd, is hy gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De hoofdcommissaris van politie te 's Hage verzoekt, namens den vader, opzending van Catharina Wil- heima Ebben, 20 jaar, dienstbode, lengte, 1.66 meter, voorhoofd hoog, haar en wenkbrauwen blond, oogen grijs, neus klein, mand en lippen gewoon, tanden gaaf, kin rond, aangezicht ovaal, kleur bleek, postuur gezetgekleed met rood kostuum, grys zomermanteltje, ronden witten, strooien hoed en stoffen laarzen. Zij heeft 2 Mei jl. haren dienst te's Hage verlaten. Te Winschoten is gevanke lijk binnengebracht en in het huis van bewaring overgebracht A. P., handels reiziger te Groningen, verdacht van ver duistering. De sociaal-democraten Bos en Tieman, die België, op last van de belgische regeering, moesten verlaten, zijn naar Engeland uitgeweken. Leger en Vloot. By kon. besluit is het hoofdkwartier van het veldleger aldus samengesteld 1 commandant, 1 hoofdoff., ohef van den staf, 1 hoofdoff., sous-chef van den staf, adjuncten, 4 toegevoegde officieren, 2 adjudanten, 1 luit.-kwartierm., 7 officie ren voor den krijgsraad te velde, 1 hoofdoff., chef der intendauce, 1 inten dant, 1 toegevoegde officier, 1 dirig. off. van gez., ohef van de geneesk. dienst, 1 toegevoegde off. van gez. Ie kl., 1 paar denarts le kl., 1 commandant der cava lerie en 1 der art., ieder met 2 toegev. officieren, 1 magazijnmeester der art., 1 comm. der genie met 1 toegev. off., 2 officieren voor de stsfwacht, waarvan de oudste tevens comm. van het hoofdkwar tier; totaal 39 officieren. Voorts 5 bur gerambtenaren, als 1 registrator by den gen. staf, 2 ambtenaren voor den dienst van de veldpost, 1 auditeur-militair en 1 provoost-geweldige. Het aantal onder officieren en manschappen bedraagt 88, terwijl er bovendien voor memorie zijn uitgetrokken voor de veldpost, voor de perm, militaire spoorwegcommissie, voor den dienst van de levensmiddelen, voor werklieden, voor commissarissen van „Het Roode Kruis", voor de rijdende treinen van het korps pontonniers en voor de maréchaussée. Het aantal paarden be draagt 53 officiers- en 83 troepenpaar den, terwijl er 18 voertuigen zijn voor den korpstrein. Ter onmiddellijke be schikking van het hoofdkwartier worden gesteldeene spoorwegafdeeling, eene telegraafafdeeling en de reserve verbaud- plaatsafdeeling. Financieel© mededeelingen. In de Woensdag te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van aan - deelhouders der Hollandsche Stoomboot- Maatschappij w^ren vertegenwoordigd 142 aandeelen, uitbrengende 19 stemmen. Door den directeur werd het verslag over 1890 uitgebracht, waarna de balans en de winst- en verliesrekening met alge meene stemmen werden goedgekeurd. De heer G. A. baron Tindal, die als commissaris volgens rooster aftrad, werd bij acclamatie herkozen. De tegenwoor dige directie werd herbenoemd. deze gelukkige gebeurtenis toebracht, deden eerder denken aan do verlossing van een buitenlandschen vijand, dan aan de eenvoudige verwisseling van het hoofd des bestuurs. De heer Lohman heeft der kolonie bloedige wonden geslagen, waar van zij nog lang de gevolgen zal ge voelen." BATAVIA, 14 April. CIVIEL DEPARTEMENT. VerleendEen tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 2de kl. C. F. de Haan, aan idem le kl. J. A. van der Lee, aan den tijd. algem. ontv. van 's lands kas te Kotta Radja F. M. Bernbard, aan den onderwijzer 2de kl. W. Grondijs, den leeraar by de afd. „hoogere burgerschool" van het gymna sium Willem UI, dr. C. Ph. Sluiter, aan den onderw. 2de kl. S. A. van der Kolff, aan den ing. le kl. bij de Staats- spoorw. A. E. Wijss, en aan den dir. der hoogere burgerschool te Soerabaja. dr. J. Haver Droeze, MILITAIR DEPARTEMENT. Verleendeen tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den kap. der inf. H. F. C. van Bylevelt en aan den 2en luit. van dat wapen H. C. D. F. A. Bröuwers wegens twaalf jaren onafgebr. dienst, aan den off. van gez. le kl. dr. A. J. Hel- wichwegens vijftien jaren onafgebr. dieDSt, aan den magazijnmeester 3e kl. (2e luit.) der genie A. W. Meijer. MARINE DEPARTEMENT. Vergunning terlemd om te r&patrieeren luit. t. z. 2e kl. H. H. Del Court vac Krimpen, id. C. F. Pabst, off. van adm. kl. A. A. J. Schilt, insp. van adm. W. H. F. Vogel, off. van gez. le kl. H. J. van Rbijn, id. 2e kl. M. J. Brandts, id. 2e kl. R. Willemsen, id. 2e kl. J. Aahsz, id. 2o kl. G. D. Giesberts, luit. t. z. 2e kl. J. G. W. J. Eilerts de Haan, id. W. J. G. Umbgrove, id. E. s, id. J. Stoutendam, id. S. F. Nolst Trénité, id. S. Rijnbende. VfSSCKERU. Nieuwediep, 13 Mei. Door 85 korders en beagers werden hier heden 20 tot 60 tongen, 3 tot 90 roggen, tarbotten, 10 tot 15 kabelj., 100 tot 200 sGhelv., 1 tot 8 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 130 tal geep aangevoerd tong gold 50 a 60 eens, rog 60 *T0 eant, tarbot/9, kabelj. 90 cent 1.35 per stuk, schelv. /14 18 't honderd, kl. schol ƒ2.50 b 3.50 per mandje, schar ƒ3.50 per mand en geep ƒ6 k 8.50 per tal. KOLONIËN. PARAMARIBO, 22 April. De West-Indiër heeft den 20en dezer het volgende bulletin uitgegeven „Wij verheugen ons onzen lezers mede te deelen, dat, naar aanleiding van heden door den Goeverneur ontvangen dépêches, waarbij zyne bestuursdaden door de Re geering worden gewraaktde heer Lohman dezen middag zijn ontslag telegraphisch heeft aangevraagd." - In het Dommer van 22 dezer staat dit met groote letters afgedrukt, met bijvoe ging van het volgende „Het oogenblik is nog niet gekomen om al de moeilijkheden en al den strijd, al de smart en al de ellende, al de on gelukken en al de rampen te vermelden, die het onzinnig bestuur van jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman in zoo kor ten tjjd over deze kolonie heeft uitge stort. Maar de snelheid waarmqde het bericht van zyn ontslag zich gisteren avond in deze stad verspreidde, de uitbundige blydschap zichtbaar op het gelaat van allen die hei heugelyk nieuws vernamen, de wederzijdeche hartelijke gelnkw,eB8chen die men elkander over POLITIEK OVERZICHT. Blijkens bericht uit Brussel heeft de algemeene raad der werkliedenparty in België besloten tot maatregelen van pro paganda. De werkstaking zal volgehouden worden, zonder nochtans, wanneer er geen aandrang ig, de beweging algemeen te maken. Verder zal men de dokwerkers te Gent steunen en die te Ostende en te Antwerpen tot aansluiting bij de werk staking uitnoodigen. Op vrij groote schaal wordt onder de werklieden in de hoofdstad geld inge zameld voor de werkstakers. De beweging in de versehi-,lende fabrieken te Brussel en omstreken zal waarschijnlijk niet al gemeen worden. Te Jolimont-Haine-Saint-Paul maak ten vier werkstakers zich aan een schan delijk feit schuldig. Zy lokten een werkman, die niet gestaakt had, in een hinderlaag en ranselden hem op zulk een wreede wyze af, dat de ongelukkige-zich juist nog naar huis kon sleepen, waar hij terstond overleed, zonder de namen der vier „helden" te hebben kunnen noemen. In de Borinage wordt de toestand gunstiger. Te Charleroi bleef hij onver anderd. Tusschen ChAtelet en BoulfióulK loste een werkstaker een geweerschot op een voorbijsnellenden treinniemand werd gewond. Ia het bekken van Luik wordt de beweging al minder en minder. In de' fabrieken van Cockerill onderwierpen bijna alle werklieden zich aan de directie. De or/le werd niet meer verstoord. Ook te Tilleur breekt het licht meer en meer door. .In de verschillende eta blissementen begint weder leven te komen. Volgens de laatste berichten uit Luik, hebben de industrieelen van SeraiDg be sloten tot 15 Juni geen nieuwe werk lieden meer aan te némen, by welken maatregel de directies dar kolenmijnen en metaalinriehtingen zich hebben aan gesloten. Arbeiders, tot syndicaten- be. boerende, zal men niet meer aanwerven. Te Gent is weer meer dan de helft der dekwerkers aan den arbeid. Uit Brussel wordt van 14 Mei ge meld De avond was onrustig Een groot aantal werklieden vereenigden zich in de buurt van de Beurs om eene betoo ging te houden. De politie dreef hen uiteen, maar zy verzamelden zich aan stonds weder. Ongeveer tien personen werden gevangen genomen. Er werden verscheidene vergaderingen gehouden in lokalen van socialisten, waar men zich uitte ten gunste van de herziening der grondwet en der werkstaking. Verscheidene traepen loopen rond door de stad, zingende de Marseillaise. Zij sloegen eenige ramen in. De politie joeg hen uit elkaar met de sabel. Verschei dene personen zijn gevangen genomen. De losdensche stadsraad besloot 3000 te besteden voor de kosten van de ont vangst van den koning van Duitschland by gelegenheid der aanbieding van het burgerrecht op den 1 Oen Juli, benevens ig 500 voor versiering der straten. Poorter Morton wilde de motie daartoe bestrij den, betgeen veel ontevredenheid wekte poorter Jex stelde voor het debat voort te zetten met gesloten deuren, hetgeen aangenomon werd. Naar aanleiding van d© jodenvervol gingen op Corfu heeft de engelschc re geering besloten een oorlogssehip daar heen te zenden. Een liehte aaoval van influenza ver hinderde Woensdag den prins van Wales den ontvangdag der koningin by te wo nen, zoodat de hertog van Connaught op den huldigen ontvangdag in het Buc kingham Paleis de koningin zal verte genwoordigen. Woensdag hebben een aantal Engel- schen, onder wio versoheiden parlements leden, die geïnteresseerd zyn bij de ar- menische kwestie, eene conferentie ge houden met voorname leden van de ar- menisehe kolonie, in de conferentie-zaal van het Lagerhuis. De vergaderiug be slot een anglo-armenisch eomite' op te richten ter bevordering van de armeni- sche rechten en belangen, en in het bizonder voor de tan uitvoerlegging van artikel 61 van hef tractaat van Berlijn. Voorts werd besloten het ar menische blad Eaiasdan, dat te Londen verschijnt, voort te zetten als orgaan van het eomité, met welke taak eene subcommissie werd belast. Berichten uit Haïti, over New-York ontvangen, melden dat er een burger oorlog dreigt. Gedurende de jongste we ken stond staatspresident Hyppolite bloot aan vier aanslagen op z$n levan. D^zer dagen vtfurden vief in hinderlaag gelegen mannen nabij Jaemel op hem. Twee zyner volgelingen werden gedood. De staatspresident bleet'ongedeerd. Demoor denaars ontsnapten. GEMENGD NIEUWS. By een brand in Cook ato wa is een jong1 meisje, Elise Dinjmore,'in een brandend kuis gedrongen en heeft in rook en vlammen, eene arbeidster en hare drie kinderen gered. Hoewel zy ernstige brandwonden heeft bekomen, bestaat er geen vreefc. voor haar leven. Zulk een dappere vrouw verdiént ver meld te worden op den dagorden Van hèt' moedige leger van de soldaten der plicht. De. prins 'van -Wales heeft influenza in een lichten graad. Keizer .^ilbeim zal in de tweede helft van J.uli naar Londen gaan. De ge- meenforaad zal hem dan een gouden Cassette aanbieden, gevolgd door een diner. Ken fransch dorpje, Oyon- nax, is het tooneel geweest van een onbegrijpelijk misdryf. Een jongen van twaalf jaar, die trouwens als kwaad aardig en slecht bekend stond, heeft zonder eenig motief een ander kind van vier jaar, eeD lief meisje, wreed ver- welke hij op een stoel zag liggen, liet hij zich uit het venster zakken op het dak. Voorzichtig kroop hij daar langs en kwam voorbij verscheidene .ramen, waardoor hij naar binnen keek totdat hij ten laatste bij een kamer kwam, die hij niet ten onrechte voor een slaapkamer van een der bedienden hield. Na dat hij er zich van overtuigd had, dat het vertrek op dat oogen blik leeg was, schoof hij het raam open, en klauterde naar binnen. Een portierspet met den naam van het hotel op den zilveren band, hing aan een deurknop. Oogenblikkelijk zette Dudley de pet op het hoofd, en nam tevens een vest met alpaca mouwen» dat onder de pet hing. In een oogwenk had hij dit aange trokken. Op de waschtafel zag hij een scheermes en een scheerkwast liggen. „Dat is een goede inval!" mompelde hij. „Ik zal alles af scheren." En juist was hij begonnen zijn kin in te zeepen, toen hij in de spiegel kijkende, die voor hem hing, zag dat de deur werd geopend. Toen hij zich ijlings omkeerde trad de portier binnen. Zonder een oogenblik te aarzelen, wierp hij zich op den binnentredende, die te verbaasd en te ontsteld was om tegen stand te bieden aan de gespierde handen, die hem den hals toeknepen. In een oogwenk lag hij op den grond en door een geweldigen slag tegen zijn onderkaak verloor hij het bewustzijn. „Ziezoo, mijn vriend", zeide iiJudley op koelen toon tot debe- weginglooze gestalte, „gij zijt tenminste voor een paar minuten onschadelijk gemaakt. Ik kan echter geen tijd meer verspillen met mijn toilet in orde te maken, want de tijd is kostbaar." Hij veegde de zeep van zijn kin, verliet behoedzaam het vertrek en kwam aldus in de gang, die, gelukkig voor hem» leeg was. Hij bereikte weldra de trap, die uitkwam op den ingang voor het bediendenpersoneel van het hotel. Op het portaal viel zijn oog op een groote porte-manteau. Hij tilde deze op en droeg ze zoodanig, dat zijne gelaats trekken zoo goed als onzichtbaar waren op die wijze daalde hij de trap af en liep kalm voorbij de plek waar inspecteur Gled- dow op hem stond te wachten, om vervolgens weer in den hoofdingang te verdwijnen. Daarna sloeg hij een zijstraat in, wenkte den koetsier van een vierwielig rijtuig en beval dezen hem met den meest mogelijken spoed naar Êuston te rijden. Inspecteur Gleddow, die met ongeduld het oogenblik ver beidde, dat zijn prooi het hotel zou verlaten, met het voornemen om hem naar zijn verblijf te volgen, om hem daar dan, zoo het mogelijk ware, in hechtenis te nemen en daar naar over tuigende bewijzen van zijn schuld te zoeken, begon zich eindelijk ongerust te maken, en nadat hij zijn ondergeschikten had bevolen hun post niet te verlaten, alvorens hij was teruggekeerd, trad hij het hotel weer binnen. Toen Wj de kamer van majoor Punter binnentrad, zag hij slechts Claribel tegen een stoel geleund en met een uitdrukking van verbijstering op het gelaat. Inspecteur Gleddow liet een zacht gefluit hooren, en zeide „De vogsl is gevlogen Maar deze woorden waren tot hem zelf gericht. Hij achtte het niet raadzaam orn zich bekend te maken. Voor Claribel was hij slechts de niéuwe kellner, en hij besloot om zich den eer sten tijd nog in dit masker te vertoonen. Hij was er van over tuigd, dat deze vrouw onschuldig; was aan de misdaad van haar echtgenoot en zijn werkelijk karakter volstrekt niet kende, maar hij begreep wel dat de verstandigste manier om vroeger of later weer met den graaf in aanraking te komen was, om in de on middellijke nabijheid van Claribel te blijven. HOOFDSTUK XIX. De luistervink Somber gestemd keerde Dick naar het station terug, met het voornemen om Claribels boodschap aan haar vader over te brengen. Hij had nog geen honderd schreden gedaan of er werd een hand op zijn arm gelegd, en toen hij onjkeek zag hij tot zijn verwondering den kellner, die hem bij Claribel had aangediend, maar nu was zijn „ambtsgewaad" onder een overjas verborgen. „Reed» weer in stad, Dick weer een groote aanbesteding?" vroeg de kellner hem op vroolijken toon, en toen hij deze stem hoorde, kerkende onze vriend uit het noorden, tot zijn groote verbazing in den kellner inspecteur Gleddow. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2