Leger en Vloot. VISSSKEHü. POLITIEK 0VEEZICHT. naar Battersey aan de orde, waar zij om zijn lichaam geslagen en zoo ge de „Price's Candle Works" bezichtigden lukte het veertig man, na eenige uren en vervolgens, te Londen teruggekeerd, toegang erlangden tot de bekende fa briek van Crosse Blak well. Verder zagen zij nog het Britsche museum en een kartondoozenfabriek van de heeren Coutte en Co. waar het strookarton uit Holland verwerkt wordt. Des avonds zouden zij nog een uitstapje maken naar de German Exhibition. Zaterdag bezochten zij het parlement, de Westminister Abbey en den electri- schen spoorweg en des avonds vertrok ken zij van Liverpoolstation naar Har wich, om van daar Zondagochtend Rot terdam te bereiken. Te Amsterdam loopen een man en vrouw met bedellijsten rond, wier levenswijze doorbestuurderen van het ge nootschap „Liefdadigheid naar vermo gen" aldaar als volgt omschreven wordt 's Morgens gebruikt men voor ontbijt eenige eieren en cadetjes (ander brood komt niet op talel), 2 fleschjes bier en een paar maatjes jenever. Ging men vroeger, toen rnen in logementen nacht verblijf hield, dineeren in een der res taurants op het Damrak a/i de per soon, thans wordt tehuis het middag maal gebruikt en wordt er gewoonlijk soep, vleesch, Malta-aardappelen en groenten opgedischt een bloëmkool- tje ad ƒ0.40 is niet te duur Drie kan melk daags en ongeveer 50 eieren per week worden volgens verkregen onpartijdige informatiën bovendien voor de behoeften noodig geacht. Ook de kleeding laat niets te wen- schen over, de man stelt hoogen prijs op lijnen snit en goede kwaliteit. Over dag gaat hijniettegenstaande het heet dat hij door belemmerde bewe gingen geen arbeid kan doen, eenige uren wandelen en drinkt zijn cognacje in de netste cafés, onderwijl laat hij zijne vrouw het werk loopen met bedellijsten doen. Hij maakt wel degelijk nog veel gebruik van sterken drank, en staat dan ook, om van een aanval van delirium tremens niet te spreken, aan verschillende adressen nog als een dronkaard bekend. De vrouw geeft hem in dit opzicht weinig toede naam, waaronder zij in de buurt bekend is, wijst duidelijk op hare drinkgewoonte en nog niet lan; is liet geleden, dat zij in abnormalen slaat in optocht naar hare woning werd gebracht en de flesch haar door de straatjeugd werd ontrukt. Ook omtrent hel gedrag der dochter krijgt men geene gunstige inlichtingen. De grooteindische olifant in „Artis," te Amsterdam bijna alge meen bekend onder den keuschetsen- den naam van „de kwade",had Woens dag een landerige bui. Hij zag de zon zoo vriendelijk schijnen door de ruiten van het knaagdier=ngebouw, het groen zag er malsch en Irisch uit, kortom langsnuit begreep het groote contrast, dat er bestond tusschen zijn bekrom pen stal en de buitenlucht, Hij trok daarom even den ketting van een halve d.M. dikte, waaraan hij vastlag, stuk, wandelde de deur uit en daar zagen de oppassers op een gegeven oogenblik het logge gevaarte op een sukkeldrafje door den tuin gaan. In allerijl schoten zij toe, doch al spande olifant zich met de warmte ook volstrekt niet in, het personeel kon hem onmogelijk inhalen. Allen verkeerden in doodelijken angst, dat het beest het hek, zou omver loo pen en zoo zijn tocht door de stad voortzetten. Gelukkigliep hij echter met den kop tegen het aquarium op. waardoor hij viel. Nu was het de groot ste kwestie hem overeind te krijgen. Eenige mannen klommen op den rug van het dier en één van hen begon het zelfs met het achtereind vaa een bijl op den kop te tikken Dit hielp langzamerhand richrte het gevaarte zich op. spoedig werden nu eenige touwen werkens, den deserteur maar meteen naar zijn nieuw verblijf in de roofdie- réngalerij over te brengen. Des nachts hielden twee oppassers bij het schuwe dier de wacht, doch de lust tot wandelen schijnt voorbij te zijn. Echo Uit Amsterdam wordt ge meld Omtrent de komst des duitschen keizers wordt ons bericht, dat zij in elk geval eerst na 23 Juni zal plaats hebben, met het oog op den eerst eindigenden hofrouw. Het verblijf zal twee dagen duren. Op beide dagen gala-diner ten paleize. Of de Koningin regentes den keizer bij aankomst aan het IJ ontvangen zal of Z. M. ten pa leize zal afwachten, is niet bepaald. Op het programma vin af te leggen bezoe ken door den keizer, komen voor de kweekschool voor de zeevaart, eene diamantslijperij en het rijksmuseum Tevens zal een tocht georganiseerd worden naar de Zuiderzee, ter bezich tiging van de sluis- en Keulscheyaart- werken. Onze Deutsche Vereine hopen in de gelegenheid te worden gesteld aan den keizer eene ovatie te brengen, onder medewerking van de Wagner-vereeni- ging- Uit Ter Neuzen wordt meld Tengevolge der weigering van de dokwerkers te Gent om steenkolen ie lossen uit schepen, uit Engeland ko mende, hebben alhier gelost of liggen in lossing alhier aan het spoor de en- gelsche stoomschepen PoloBittern D er wenty Ravens koe, Anglia, 1/orma en Antiquary, alle anders bestemd voor Gent. De Polo is ledig naar Gent op gevaren eu teruggekomen met eene la ding stukgoederen, bestemd naar Huil, Aan de chemische fabrie ken der firma M. H. Salomonson, nabij het Kralingsche Veer, heeft Zaterdag een eigenaardig feest plaats gehad. Bij de nieuwe uitbreiding, welke deze inrich ting ter vervaardiging van kunstmest stoffen heeft ondergaan, heeft de firma nevens hare nieuwe fabriekslokalen een afzonderlijk ruim gebouw doen plaatsen, uitsluitend bestemd om te dienen als schaftlokaal voor de werklieden. Het beslaat eene oppervlakte van ruim 200 vierk. meters en is eenvoudig en prac- tisch ingericht. Het staat ter zijde der grootere fabrieksgebouwen en ontvangt licht en lucht door twaalf groote ramen en ventilatoren, terwijl de verwarming des wintere zal geschieden doormiddel van vier stoomtoestellen, die tevens zijn ingericht ter verwarming van spijzen alle jaargetijden. Rondom de tafels ten dienste van ochtend- of middagmaal staan ruime geriefelijke zitplaatsen, ter wijl voor het overige alles er op is aangelegd om te maken dat de schafttijd er gezellig kan worden doorgebracht en het lokaal ook op andere tusschen- tijden een aangenaam verblijf voor de werklieden is. Dit gebouw nu werd Zaterdag, te gelijk met de nieuw aan gebouwde fabriekslokalen, feestelijk in gewijd. Te dien einde waren de patroons met het gezamenlijk personeel der fa brieken, alsook van het aldaar geves tigde. kantoor der firma, in het boven genoemd lokaal bijeengekomen, dat voor deze gelegenheid door de werklieden op smaakvolle wijze versierd was met groen- en vlaggen-decoratief, waarin onder anderen de emblemen verpakking der verschillende fabrieks- producten waren aangebracht. Nadat de viering, met een toepasselijk lied en muziekuitvoering was geopend, werd het gezellig samenzijn onder anderen opgeluisteid door de toeren van een goochelaar, terwijl vervolgens de pa troons, beambten en werklieden zich gezamenlijk aan een welvoorzienen disch schaarden. Na eene toespraak van den M, A Salomonson, werd door de ge-1 korpsen, de laatste werd gegageerd. d. Sch., uitgaven deed verre boven zijn zamenhjke werklieden_het volgende tele- j Uit Suriname repatrieerde 1 soldaat vermoedelijk vermogen. Geleidelijk had paspoort, en uit Curasao 2 Hij zijn herderschap overgedragen aan 1001'llllrDr.Kan 1i - -1 .1 i gram aan H. M. de Koningin gericfitdie „De feestvierende fabrieksarbeiders der firma M. H. Salomonson drinken op de gezondheid van Uwe Majesteit van H. M. de Koningin-regentes, met de innige bede dat het Gode moge behagen, HH. MM. een lang en geluk kig leven te schenken." Daarop werd het volgende antwoord ontvangen „Hare Majesteit de Koningin regentes draagt mij op, U allen Hoogstderzelver dank over te brengen voor een heil dronk op de Koningin en Hare Majes teit uitgebracht. de adjudant van dienst VAN SPENGLER." Ook het verder samenzijn leverde zooveel genoegelijks op, dat men kon scheiden onder den vollen indruk, dat de herinnering aan dezen dag, in ruime mate zal strekken Ier versterking van den aangeüamen zin, waardoor de be trekking tusschen patroons en personeel zich steeds heeft gekenmerkt. Te Gent (Betuwe) is n a b ij het veer zekere G. P., uit Sliedrecht, bij het uitwerpen van een anker ver ward geraakt in het daaraan bevestigde touw; hij sloeg overboord en verdronk, trots alle pogingen tot redding aange wend. De man laat eene vronw 3 jeugdige kinderen na. Zaterdagavond werd te Vlissingen door de stoomtram op de Kleine Markt een jongentje van 6 jaar overreden doordien het, vóór de stoomtram de straat willende oversteken, struikelde en onder de tram geraakte. Het hoofd werd van het lichaam afgereden. Kort na "de ontvangetvan een brandbrief, werd verleden jaar de herberg „Jagershuis" onder Gastel ge heel in asch gelegd. Thans hebben de bewoners weder een dergelijken brief ontvangen, die blijkens het postmerk te Halsteren ter post is bezorgd. De politie heeft een streng onderzoek in gesteld. De molenaar van den wa- termolen onder het friesche dorp Ter Idzart is Vrijdag, terwijl hij bezig was met aan de wieken iets te veranderen door den bliksem gedood. soldaten, die met een jaarlïjkschen on- een ander, ettelijke" dos-i-dos "gekocht derstand den dienst verlieten. 0m te verhuren en de geheele kampong Alle overige uit de koloniën gerepa-1 die hij bewoonde verblind door het triëerden werden te Amsterdam en uitdeelen van rijke geschenken aan geld Rotterdam door de commissarissen van j en kleederen. Aangezien de justitie van afmonsteiing gepasporteerd met of zon-oordeel was dat nog geene genoegzame der gagement, en op hunne haardsteden'; gegevens bijeen waren om denman gedirigeerd. gevangen te nemen of eene huiszoeking Voor het jaar 1891 is door de indi-jbij hem te gelasten, liet de schout Van sche regeering de uitzending gevraagd de Diestpoort hem toch zekerheidshalve van 90 onderofficieren, 50 korporaalsbespieden door een gewezen oppasser 4 staf-hoornblazers en 1390 soldaten die zich als koetsier verhuurde op een dei- der infanterie 68 cavaleristen (geen j dos-4-dos van verdaehte. kader); 119 artilleristen, waaronder 3 1 Toen deze spion den schout rappor serg.-majoors-vuurwerker; 6 onderofif. teerde, dat de inlander in kwestie f 150 der bereden en 6 der vest.-art.40en den volgenden J 300 fu bankpapier man genietroepen, waaronder 4 sergean-1 aau huisgenooten had ter hand gesteld, ten en 4 korporaals, en eindelijk 39 met de boodschap dat hij naar Bantam soldatenschrijvers alles te zamen een vertrok voorloopig vastgesteld contingent van 1800 man troepen. Bovendien zullen in dit jaar nog moeten uitgezonden worden naar Suri name 44 en naar Curacao 53 man sup pletietroepen. De officier van administratie ie klasse bij de nederlandsche marine W. E. M., van wiens terechtstelling voor den krijgsraad aan boord van het wachtschip te Wiliemsoord wij indertijd melding maakten, heeft bij het feoog militair gerechtshof appèl aangeteekend van het door dien krijgsraad tegen hem geslagen vonnis, waarbij hij wegens ontrouw in zijne administratie tot acht tien maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Gedurende het ie kwartaal van dit jaar zijn voor den indischen militairen dienst aangenomen134 Nederlanders, 36 Belgen, 26 Duitschers, 2 Zwitsers, 1 Frartschman, 1 Italiaan en 1 Luxem burger, totaal 2or man. Uit de verschillende korpsen van het leger h. 1.1. werden 196 onderofficieren en minderen overgenomen, zoodat het totaal der werving 397 man beliep. Onder de aangenomenen bevonden zich 32 miliciens, die voor den tijd van 2 jaren werden gedetacheerd, en onder de overgenomen 17, benevens ponder officieren die voor een engagement voor den tijd van 4 jaren werden toe gelaten. Aan deze 397 militairen werd aan handgelden uitbetaald de som van 1.01,0 33.. Naar Oost-Indië werden uitgezonden in 6 detachementen door 18 officieren geleid, 344 militairen en daarenboven 16 afzonderlijk reizende onderofficieren, nl. 1 der mf., 13 der art., 1 der genie van de I en 1 serg.-stafhoornblazer. Onder deze 360 militairen waren 290 Nederlanders, 32 Duitschers, 29 Belgen, 6 Zwitsers, 2 Luxemburgers en 1 Italiaan. Naar West-Indiö werden gedurende dit kwartaal geen troepen uitgezonden. Bij het koloniaal werfdepot te Har derwijk keerden uit Oost-Indië terug 33 miliciens na volbrachte 2-jarige deta- cheeiiug en 1 soldaat. De eersten Tessel, 17 Mei. Het rogvisschen binnengaats gaf in de afgeloopen week eene betere vangstde rog gold ge middeld 50 c. per stuk en werd naar Antwerpen en Brussel ter markt ge zonden. De Noordzeevloot ving in die week per schuit van ƒ80 tot 110. Het garnalen visschen leverde per schuit 4 aio manden op; prijs f 4 per mand. Naar -Londen, Huil, Parijs en Brussel had de uitvoer der garnalen plaats Het geepvisschen gaf eene bevredigende vangst, maar de prijs liep terug van ƒ20 tot j 4 <;er tal. Eenige vletten vingen ongeveer 150,000 stuks ansjovis die verkocht werden tegen ƒ6.30 8 per 1000 stuks. Voof de rookerij wer den mooie hoeveelheden poonen en scharren aangevoerd tegen 2 3 per mand. KOLONIËN. BATAVIA 17 Apirl. Heden zijn de procureur generaal, de officier en de substituut-officier van jus titie, de assistent-resident en de schou ten gekomen in het huis bewoond door den heer v. S. en den heer en mevrouw v. d. S. op Goenoeng Saharie, waar schijnlijk in verband tot den postdief- stal. Onder anderen zijn de bultzakken uitgehaald, terwijl de grond op het erf werd opgegraven. Ook is een verhoor afgenomen. Het onderzoek duurt nog voort. De chineesche kassier der firma Tidman Balfour en de derde chineesche kassier van de Javasche Bank zijn gevangen genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal De Javabode kan nog mededeelen dat er in het huis stukken van overtuiging zijn gevonden en dat de heer Van S. en mevrouw Van der Sch. naar de gevangenis zijn gebracht. Reeds sedert anderhalve maand was, in verband met den bekenden post diefstal, de aandacht der politie geves tigd op twee inlanders, van welke de eeu onlangs met een som van 3000 naar Bandong moet zijn vertrokken, en vermoedelijk over eene maand wel terug zou komen, achtte de politie het toch geraden den vogel maar te knippen. Op den weg naar Tange rang werd hij achterhaald en gevat bij visitatie aan den lijve werden in zijn buikband en in zijn baadje voor ƒ3800 aan bankpapier gevonden en in een trommel, dien hij bij zich had, voor eene groote waarde aan brillanter. zijden kleedingstukken. Een onder zoek hierna in zijn woning ingesteld, heeft nog eene som van ƒ500 aan den dag gebracht. Volgens het Bat. Handbl. heeft de politie, in den grond, op het erf van den inlander Simid, verborgen gevonden een bedrag van 33,400 aan bankbil jetten, welker nummers oversenkomen met de gesignaleerde. Deze bankbiljet ten waren geborgen in een tinnen siga renkoker, zooals deze op Billiton ge maakt worden. Ze waren nog op de zelfde wijze verpakt als de algemeene ontvanger ze afleverde. Verder zegt rit bladHet optreden van de politie In deze zaak getuigt inderdaad van groote schranderheid. Reeds weken geleden had zij vermoeden dat het gestolen geld bij een der kas siers van geldinstellingen moest zijn ingewisseld. Het vermoeden rustte vooral «p den kassier der Javasche Bank Van dat oogenblik af werd deze door den adsistent-resident persoonlijk bespion- neerd, en spoedig bleek het dat hij 's nachts bij den thans gearresteerden Oemar kwam. De adsistent-resident bespiedde hem herhaaldelijk in Oemar's woning, maar kon hem niet op heeter daad betrappen, Men verwacht dat hij thans door de mand zal vallen. Op grond van dezelfde aanwijzigin- gen, welke tot de arrestatie van den chineeschen kassier der Javasche Bank geleid hebben, nl. dat hij zich geleend zou hebben om de gestolen bankbiljetten tegen andere in te wisselen, is ook gearresteerd de chineesche kassier der staatsspoorwegen te Tandjong Priok, die reeds sedert een paar weken onder verdenking ligt. Een derde kassier wordt nog bespionneerd. Verder is een chineesche kaartjes- verkooper van het spoorwegstation te Tandjong Priok i 1 hechtenis genomen, op vermoeden dat hij ook eenige der gestolen bankbiljetten zou hebben in gewisseld. de andere, zijn zoogenaamde broer, een oudsten chef der firma, den heer'gingen met groot verlof of naar hunne gewezen sapieherder van mevr. v. Dick sprong van zijn stoel op en riep uit: „Dus Claribel is een rijke vrouw I Ach, hoe pijnlijk treft mij dat, want daardoor wordt de kans nog kleiner, dat zij ooit mijn vrouw zal worden „Naar hetgeen ik er met mijne eigen oogen van gezien heb» geloof ik niet, dat mevrouw Carstairs veel rijker zal worden door dat geld en ik vrees ook, Dick, dat er weinig kans op be staat, dat zij ooit uw vrouw zal worden." „Waarom?" vroeg Dick met beklemd gemoed. „Omdat mevrouw Carstairs geen weduwe is!" „Wat?" riep Dick uit met ingehouden adem, „gij wilt mij toch niet vertellen, dat zij weer gehuwd is. Dat is onmogelijk „Neen," gaf Gleddow ten antwoord. „Zij is nog mevrouw Carstairs." Een uitdrukking van de hoogste verbazing vertoonde zich op Dicks gelaat. Nu vervolgde de inspecteur: „Dudley Carstairs is niet dood „Niet dood!" riep Dick onstuimig uit, „dan is het dus niets dan een groote schurkenstreek „Juistantwoordde Gleddow. „Een. oplichterij op groote schaal „Maar ik durf er op zweren dat Claribel er de hand niet in heeft gehad!" riep Dick en sloeg met zijn vuist voor zich op de tafel. „Geheel onbewust," zeide Gleddow. „Zij is opgetreden als de agent van haar echtgenoot en zijne medeplichtige zonder echter een oogenblik te hebben vermoed welke rol zij speelde. Zij hield haar echtgenoot tot op deze» dag voor dood, daarvan heb ik de bewijzen." „Goddank," riep Dick bewogen uit, daarna vroeg hij„Waar houdt zich die groote schurk dan tegenwoordig op?" „Op hetzelfde uur, dat gij mevrouw Carstairs een bezoek bracht, bevond hij zich daar en had zich in de kamer verborgennaar aanleiding van die geschiedenis betreffende de levensverzekering had Punter hem verzocht terug te keeren. Ik meende hem te zullen pakken, maar hij is zoo glad als een aal, die graaf, hij is aan mijne vingers ontglipt. Ik zal hem nu echter wel spoedig in mijn macht krijgen. Mevrouw Carstairs heeft het geld nog, en zoolang zij dat in haar bezit heeft, zal de graaf haar niet verlaten, zcodat ik haar als een schaduw zal moeten volgen om hem in mijn macht te krijgen. „En dat zal ik ook doen," riep Dick uit, „terwille van haar en van haar vader en terwille van mijn liefde voor haar, die slechts gelijk met mij zal sterven. Ja, nu kan ik mij verklaren, waarom de uitdrukking van haar gelaat zoo droevig was, toen zij mij zeide, dat de d?oom, dien ik koesterde, altijd een droom zou moeten blijven. Hij klemde zijne ijzeren vuisten op elkaar en er lag een uitdrukking in zijne oogen, die niets goeds voor spelde voor den man aan wien hij dacht." Wanneer ooit die schurk en ik tegenover elkaar staan Maar de inspeoteur beteugelde hem, kalm maar beslist „Neen Dick, vergeet niet, dat wanneer hij in onze handen komt, hij de mijne is en gij zult niet veel van uw wraak ver liezen, door mij over zijn lot te laten beschikken." „Ove* één zaak verkeer ik nog geheel en al in het onzekere," zeis; de nspecteur in gedachten verdiept, „namelijk waar het In de belgische steenkolenstreek doet zich geenerlei noemenswaardige veran dering voor. De werkstaking breidt zich weinig uit. Te Brussel is alles rustig. Het ontslag van den pruisischen minister van Openbare Weaken, den heer Maybach, is volgens de National Zeiiung vooral te wijten aan de onguns tige gevolgen van 's ministers spoorweg politiek. De heer Maybach was de man, die de overneming van de spoorwegen door den Staat tot stand wist te bren geld zich bevindt, dat zij van de levensverzekeringmaatschappij heeft ontvangen.^J^ê--dttéqïïe werd aan een andere bank afgegeven dan die, waarin mevronw Carstairs eenig geld had belegd, ter wijl een paar dagen later het bedrag in banknoten werd opge vraagd. Mevrouw Carstairs liet zich in alles door majoor Punter leiden, en ik heb gehoord, dat hij haar aanraadde dit te doen. De sluwe schelm maakte haar wijs, dat de bank niet soliede was/ en zij dus verstandig zou doen, haar rekening gelijk te m^'ken. Deze bankbiljetten bevonden zich tot op dezen morgen veilig en wel achter slot in de schrijftafel van mevrouw Carstairs. IJc vrees echter, dat de graat ze reeds ki zijn bezit heeft Jioewel ik eerst hoopte, dat dit het geval zou zijn, daar ik hem met het geld bij zich in hechtenis had willen nemen „Waarom hebt gij den majoor niet gevangen genomen vroeg Dick." „Daarmee zou ik alles bedorven hebben. De graaf zou op zijn qui vive zijn geweest en zich ijlings uit de voeten hebben gemaakt. Dan zouden er verder een massa moeilijkheden zijn ontstaan, met het oog op de bewijsstukken van zijn dood en zijn begrafenis, om te bewijzen dat hij nog leefde. Gij ziet het: ondanks al mijn zekerheid in deze zaak, was het eenige be wijs, dat hij nog leefde, de getuigenis van een op wraak beluste vrouw en het is zeer waarschijnlijk dat „Dood Goud" niet tegen zich zelve zal getuigen dan alleen wanneer de graaf in eigen persoon een bezoek in het hotel kwam afleggen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2