NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Qtaxx&eCs §sxxvöetï\&. 8e Jaargang. Zaterdag 23 Mei 1891. No. f418. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. „HaarlercschGemengdKoor." BIN N E N L XN D. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verBCfcijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Boreau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122 van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel metr 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantlera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofiagenttn voor iet Buitenland-. Compagnie Génerale de FubliciU Mrtmgere 6. L. BAT]BB Co., JOHN F. J ONUS, Succ., farijt 314ii Fa ulourg Montnartre. De afgifte van de Zes Platen wordt MAANDAGAVOND gesloten. Wij ver rocken onzen èénbonneerden, die bun Uon nog- niet hebben ingewisseld, dit Zaterdag of Maandag a.s., met betaling van 10 tents, ten onzen kantore alsnog te doen. Directeuren- Uitgevers. Haarlem 22 Mei 1891. De luitenant-kolonel Hofstede, be noemd tot commandant van het alhier in garnizoen liggende bataljon infante rie, is heden hier ter stede aangekomen en heeft het commando aanvaard. In de heden gehouden buitengewone vergadering van Prov. Staten is gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten de heer J. A. Sillem van Amsterdam, met 34 van de 55 stemmen. De nieuw ingekomen leden, de hee- ren ter HofFsteede en Groen van Waar den, werden geïnstalleerd en beledigd. De Voorz. hield eene rede ter herden king van het atsterven van Z. M. koning Willem UT en u-nuac.ut u- ver diensten van de overleden Leden van Prov. Staten, Mr. C. J. Willeumier en A. van Stralen. De jury voor den in October a. s. door de vereeniging „J. J. Cremer" alhier te houden tooneelwedstrijd be staat uit de heeren J. B. Krelage, F. Allan, H. F. Waller, M. J. Mees enj. rl. Koolhoven. De beschermheer der Vereeniging, de heer J T. Cremer, lid van de 2e Kamer der Staten Generaal en mevr. de weduwe J. J. Cremer hsbbeu ieder eene gouden medaille toegezegd. De beste vereenigingen hier te lande zijn tot deelneming uitgenoodigd. De hoofdprijs bestaat uit eene gouden medaille met f 200. Donderdagavond gaf deze zangver- eeniginghaar tweede uitvoering. Hadden we reeds bij de eerste de gelegenheid te constateeren, dat er goede krachten in schuilen, en het geheel onder een flinke leiding staat, ook thans weder bleek ons, dat de vereeniging reeds aan bescheiden eischen kan voldoen. Of schoon ei' nog veel gewerkt moet worden om eenö goede eenheid in de zoo ver scheiden elementen te verkrijgen, waaruit zij is saamgesteld, uit zij zich óp be schaafde wijze in de voordracht der nummers, waaronder er nu ook enkele waren, die zelfs aan zeer geoefende en geroutineerde zangers hooge eischen stellen. Behalve de koren waren er nog eenige vocale en een instrumentaal so lonummer. Reeds kort geleden werd het verkondigd, dat de directeur een jongmensch onder zijne vleugelen had genomen, die veel aanleg bezat voor den solozang en over een flinke stem beschikt. De proeve, welke deze per soon daarvan Donderdag in het open baar aflegde, getuigt wel voor dit ver moeden, en we meenen, voor zoover wij ons oordeel durven uitspreken, dat hij onder zijn aanstaanden meester wel tot een goed concertzanger te vormen is. Mej. O. mochten we weder bewon deren in haar lieve en beschaafde voor dracht van een tweetal schoone nummers en later in een duet met eene alt, welke laatste mede over een fraai geluid beschikt. Vooral voldeden ons van de sopraan het Wiegeliedje, van S. Moolenaar en van het duet „Het Angelus klept in de verte", van Cath. van Rennes. De heer EL F. van Maas Jr., onder wiens leiding het orkest stond, gaf op verdienstelijke wijze als solo de „Fan- taisie caprice", van Vieuxtemps. Zijn sii eek is zeer beschaafd en ook aan techniek en voordracht blij it hij aan merkelijk winnen. Dat het nummer in den smaak der talrijke toehoorders viel, bewees wel het luid applaus, waarmede zij een welverdiende hulde brachten aan het talent van dezen violist. We hebben alle reden, zoowel direc teur, koor, als solisten een warm woord van lof te brengen voor het groot mu zikaal genot, Donderdagavond aan zoo velen bereid en wenschen „Haarlemsch Gemengd Koor" voortdurenden voor spoed en bloei toe op zijn zoo recht muzikalen weg. Dat het zich met ijver op zijn schoone taak moge blijven toe leggen. De firma G. de Vos en Co wijn handelaars alhier, zendt aan alle inge zetenen, die zich hier komen vestigen, een goeden plattegrond van onze stad met den naam harer firma daarop. Zeker zal deze reclame wel tengevolge hebben, dat velen met de kaart in de hand, hunne schreden richten naar het kantoor van genoemden wijnhandel op het Spaarne 9698. Staatsblad no. 96 behelst het kon. besluit van 8 Mei 1891, tot onteigening van eenige perceelen en perceelsge deelten in de gemeenten Uithoorn en Aalsmeer, welker bezit wordt vereischt ten behoeve van den vestingbouw tot het maken van een bedekten gemeen schapsweg (tevens inundatiekeering), tusschen Uithoorn en Kudelstaart. De heer J. Breebaart Kzn., te Winkel, wenscht voor eene candidatuur in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer niet meer in aanmerking te komen. In de algemeene vergadering der katholieke kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Beverwijk, is met meerder heid van stemmen totUandidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer W. Bos, burgemeester van Ouddorp, welke candidatuur, naar men zegt, door de anti-revolutionairen zal worden ge steund. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Sassenheim is beroepen ds. J. C. Prins, te Leksmond. Dr. C. de Vlaming, bijna 16 jaar geneeskundige te Slolen, heeft zich thans te Amsterdam gevestigd, en is opgevolgd door den heer J. F. Brand, arts te Amsterdam. Door Hare Majesteit de Koningin-Regentes-"is- aan het bestuur der Maatschappij van weldadigheid, op het daartoe strekken^, verzoek, mede,- cieeiing gedaan, dac zrc zvch gaarne be reid verklaart, als Beschermvrouw dezer zoo nuttige instelling op te treden. Hare Majesteiten de Ko ningin en de Koningin regentes zullen aanstaanden Dinsdag te 1.45 uur van Het Loo vertrekken en te 3.10 uur te Amsterdam aankomen. H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar is Woensdagavond te 9 uren op het Paleis Het Loo aan gekomen. li. K. i i. werd op het perron ontvangen door B. M. de Koningin regentes met gevolg. In rijtuigen begaven zich de vorstelijke personen naar het paleis. In de vestibule wachtte H. M. de Koningin met haar gevolg hare hooge verwanten af. De minister van Marine brengt, ten vervolge op zijne aankon diging van 24 April jlter kennis van zeevarenden, dat het torpedo-oefenings terrein in het Schulpengat, zeegat van Tessel, 3e district, wordt aangeduid door 4 zwart en wit geblokte boeien, waar van 2 aan den wittentonskant en 2 aan den zwartentonskant. Ligging ongeveer: No. 1 in 120 d.M. water op 52057'i5" NBr. en o0ioW WL. van Amsterdam. No- 2 in 120 d M. water op 52°56'59" NBr. en onio'2i" WL van Amsterdam. No. 3 in ito d.M. water op 52°57'io" NBr. en o°io'38" WL. van Amsterdam. No. 4 in 100 d.M water op 52n56'5i" NBr, en onnT" WL. van Amsterdam. De oefeningen hebben plaats tusschen de beide boeien aan den wittentonskant en het strand en tusschsn de beide an dere en de Bollen. Ter kennis van belangheb benden wordt gebracht, dat de nieuw benoemde goeverneur van Suriname op 27 en 28 Mei en op 3 en 4 Juni a. s., in het lokaal van het departement van Koloniën op het Plein, te 's Hage, zal zijn te spreken over aangelegenheden, rakende de kolonie Suriname. De Staatscourant behelst een uittreksel uit het jaarverslag van den hoofdingenieur voor het stoomwe zen over 1890. De correspondent vanhet Vaderland te Paramaribo seint van Woensdag Het oproer is beteugeld. Patrouilles waken nog voor het behoud der orde. Een der weinige inzendin- gen op de Electriciteits tentoonstelling te Frankfort, die bij de opening gereed was, is die van Plelios uit Keulen. In het midden der machinegalerij staat een door die Maatschappij gebouwde reusachtige dynamo, welke 6000 gloei lampen kan onderhouden Het is het grootste der tentoongestelde voorwerpen. Naar wij in de Frankfurter Ztg. lezen, is de dynamo bestemd om na afloop der-tentoonstelling naar Amsterdam te worden overgebracht en geplaatst te worden in het nieuwe electrische sta tion van Electra. Door de Vereeniging „Am- stels Bouwkring" te Amsterdam is besloten als p 1 ij s v r a a g uit te schrij ven: „het samenstellen van een hoofd stuk in het bizonder het bouwvak betreffende voor eene nederlandsche wetgeving op den arbeiden voorts het aangeven van de meer algemeene bepalingen, voor alle vakken geldend en waarnaar de artikelen van bovengenoemd hoofdstuk verwijzen of waarmede deze al of niet met afwijkingen in verband moeten worden gebracht." Het ant woord zal moeten behandelen de vol gende onderwerpeni°. kamers van arbeid2°. duur van den arbeid30. arbeidsloonen 40. uitbetaling van het loon (de wijze waaropde termijn waarinde plaats waar)50. aangeno men werk; 6°. verzekering tegen on gelukken, invaliditeit enz. 70. gezond heids en veiligheidsmiddelen; 8°. arbeidscontract. Antwoorden worden ingewacht tot 31 December 1891, aan het adres van den voorzitter der Vereeniging, den heer B. van Buuren, terwijl bij de secretarissen Th. Ligt- hart, Jan Steenstraat; I. T. Staal, 3de 'Weteringdwarsstraat, en C. B. Schnei der, Leidschestraathet programma van de prijsvraag verkrijgbaar is. Uit geloofd worden prijzen van ƒ500, 300 en ƒ200, met eventueele verhoo ging van hetgeen zustervereenigingen wellioht nog beschikbaar stellen. Als juryleden zullerj worden uitgenoodigd de heeren Mr. A. Kerdijk, lid van de Iïe Kamer der Staten-Generaal, te 's Hage, mr. J. A. Levy en mr. L. H. Kuhn Jr., beiden advocaten te Amsterdam; prof. mr. B. H. Pekelharing, hoogleeraar te DelftJ. C. van Marken, fabrikant te Delft; mr. M. W. E. Treub, lid van den gemeenteraad te AmsterdamJ. A. Schuurman, directeur der publieke werken te AmsterdamJ. A. Nieuwen - huis, architect te Utrecht; P. H. Ber- lage, idem te Amsterdam; D. Schut en J. F. Staal, beiden aannemers te Amsterdam; H. van fiattem, idem te Dordrecht; S. J. Buré, schilder, G. van lieerde, smid en Bern L Kuhlman, stucadoor, allen te Amsterdam B. H Heldt, voorzitter van het Nederl. Werkl. verbond, te 'sHage; IC. Kater, idem van „Patrimonium te Utrecht; W. C. J. Pastoors, idem van den Nederl. R. IC. Volksbond; C. T. Stork, fabrikant te Hengeloodr. F. R. Hu- brecht en M. E. Jonker, leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken, te Amsterdam. Aan het programma van den van 27 Juni—1 Juli te Hoorn te houden tweeden iiatiohalen schiet-ei- strijd der Vereeniging van Ned. Scherp schutters, is het volgende ontleend Het feit, dat dezer dagen I-I. M. de Koningin Regentes als Beschermvrouw der Vereeniging is opgetreden en de minister van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog zich het eere praesidium van den wedstrijd hebben laten welge vallen, pleit zeker en voor het door de Vereeniging beoogde nuttige doel, èn voor de degelijkheid van den uitgeschreven wedstrijd, die bovendien hier te lande nimmer op zoo uitgebreide schaal werd gehouden. Uit het programma blijkt, dat tot mededinging zijn uitgenoodigd de korp sen van de marine en het leger, alle schutterijen, alle scherpschuttersvereeni- gingen en korpsen, alle Flobertschiet- vereenigingen, de aideelingen van den Ned. en Noord-Nederl Schutterijkader- bond en die van den Bond van oud onder-officieren, terwijl voorts iedereen, tot geen dezer categorieën behoorende, tor enkele afdeelingen van den wedstrijd wordt toegelaten. Gaarne wekken wij ieder, die daartoe in de gelegenheid is, op, 0111 aan dezen wedstrijd deel te nemen. Er bestaat zeker geen grooter prikkel om de schietoefeningen vruchtbaar te maken, 31 i HOOFDSTUK XXI in tivijfel. Ten prooi aan verschillende ontroeringen, verbijsterd door de wederverschijning van haar echtgenoot en ontsteld door zijn even plotselinge en zonderlinge verdwijning, wachtte zij ieder uur met ongeduld en in angstige spanning naar eenig bericht van hem, en een hevige angst beklemde haar hart, toen de tijd langzaam voortkroop, ieder uur haar bijna een dag toescheen, en er nog geen nieuws kwam. Claribel bleef echter in Londen, want hoe kon zij naar haar vader terugkeeren Zij verlangde er vurig naar, maar toch be kroop haar een heimelijke vrees bij de gedachte aan een terug keer? Zij had den flag, nadat haar echtgenoot zoo plotseling als uit het graf was herrezen, willen terugkeeren, maar de omstan digheden waren nu geheel veranderd. Vóór dien dag was zij in haar eigen oogen weduwe, en haar verlaten toestand zou zoo noodig een voorspraak zijn geweest voor de vergiffenis van haar vader; maar nu, hoezeer zij ook op Dudley vertrouwde, ondanks al de bizondere gebeurtenissen, welke hadden plaatsgevonden, kwam onwillekeurig de gedachte bij haar op, dat degenen, die haar van haar eerste jeugd hadden gekend, haar voor een ver laten vrouw zouden houden, wanneer zij naar het kleine dorp terugkeerde, alleen, zonder zelfs te weten, waar haar echtgenoot vertoefde. Haar vrouwelijke trots kwam hiertegen op. Medelijden mag in nauw verband staan met liefde, maar wie van degenen, die gaarne liefde ontvangen, willen medelijden ontvangen Zij dacht aan de smart van haar vader, wanneer zij, zijn trots, als een verlaten vrouw, nog maar slechts een paar maanden ge huwd, zou terugkeeren. Dan weer herinnerde zij zich Dudley's bevel om Londen niet te verlaten, alvorens hij was teruggekeerd. Haar vertrouwen op hem was nog niet dood, haar liefde hield dit in leven. Hij had beloofd om haar alles te verklaren en hij zou ongetwijfeld zijn belofte houden. En met deze laatste ge dachte trachtte zij zichzelf te troosten, ofschoon zij geen vrouw ware geweest, wanneer het haar niet griefde en verontrustte, dat Dudley zich niet openlijk aan de geheele wereld kon vertoonen. Zij verkeerde echter in gevaar, en zij hield het voor haar plicht, om dit vooral en bij alles voor oogen te houden. Deze gedachte verzegelde hare lippen. Zij dacht met angst aan het geld, dat zij op de polis op het leven van haar man had ontvangen. Nauwgezet en eerlijk, als een waardige dochter van haar vader, kwelde het haar iets te bezitten, wat haar niet toekwam. Tiaar eerste gedachte was om het onmiddellijk naar de levensverzekeringmaatschappij terug te brengen, maar zij bedacht tevens, dat zij dan genoodzaakt zou zijn, een zeer bizondere verklaring te geven. Er weer kwam de gedachte bij haar op, dat daardoor het geheimzinnige gevaar, waarvoor Dudley scheen te vreezen, nog zou toenemen. Boven dien had hij beloofd om terug te keeren, zoodat zij het slechts een paar dagen zou behoeven uit te stellen. Zij zou zijn terug komst afwachten en het geld zoo lang bewaren, dat haar, zij dankte er den hemel voor, niet van rechtswege toebehoorde. Gelukkig was het geld eenigen tijd veilig bewaard. Alvorens haar te Parijs te verlaten, had Dudley Carstairsmet al zijn omzichtigheid bij zichzelf overwogen, dat het zonderling zou schijnen, wanneer de weduwe van een man, wiens leven voor zulk een groot bedrag was verzekerd op een zeer beschei den voet leefde, en daarom had hij, toen hij Claribel verliet, haar de noodige middelen verschaft om gedurende den korten tijd, waarin hij zijn plan zou volvoeren, een onbekrompen levenswijze te kunnen volgen. Met dit doel had hij een van de voornaamste hotels uitgekozen, waar zij tot zijn terugkeer zou vertoeven, en hij had Punter de belangrijkheid van deze be drieglijke komedie ernstig op het hart gedrukt. Zijn duivelsch genie was te groot, dan dat hij over kleinigheden zou struike len. Weinig vermoedde Claribel, toen zij Parijs voor Londen verliet, dat de aanzienlijke som gelds, die hij haar had geschon ken, een gedeelte was van het geld, haar vader ontstolen; het was voor haar slechts een blijk van Dudley's edelmoedigheid. Iedere put echter, hoe diep ook, heeft een bodem, en hare hulpbronnen, hoe aanzienlijk deze haar ook hadden toegesche nen, waren langzamerhand uitgedroogd. Punter had getrouw Dud ley's aanwijzingen gevolgd om Claribel aan te moedigen, zoo weelderig mogelijk te leven, en haar schat, die haar zoo groot had toegeschenen, smolt weg als sneeuw voor de zon.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1