Leger en Yloot. POLITIEK OVERZICHT. don behoorden tot de eersten, die te hulp konden schieteneerst natuurlijk naar den wagen vin de familie Carré. Dit was eene groote massa van hout en ijzer en menschenlichamen, die op en over elkaar lagen, bekneld dikwijls in, tusschen en onder loodzware voor werpen, die men met moeite, en dan nog alleen met hefboomen, kon bewegen. Het lichaam van mevrouw Carré was een der eerste, dat te voorschijn ge bracht werdde arme vrouw leefde nog, het is waar, maar toen zij op het gras werd nedergelegd, bewoog zij nog slechts de oogen en gaf den geest. Behalve andere gevaarlijke kwetsuren was haai de borstkas ingedrukt. De heer Carré, die in de onmiddelijke nabijheid was en zijne vrouw op het oogenblik van het onheil zelfs in de armen had gevan gen, was zelf op verschillende plaatsen aan hoofd en lichaam vrij ernstig, maar gelukkig niet levensgevaarlijk gewond. Mary Grothe had op verschillende plaatsen hare beenen gebroken, van Elise Adams was de onderkaak ver brijzeld en zij had bovendien een ernstige beenbreuk, mevrouw Persina en mejuffrouw Neville lagen geheel on der de ruïne van den wagen, zoo dat alléén beider hoofden te zien waren, de heer Pohlman was door het kokend water der locomotief overstroomd en had over het geheele lichaam zware brandwonden. Drie kwartier was men bezig om mejuffrouw Adams en den heer Pohl - man uit hun verschrikkelijken toestand te verlossen en dat, terwijl mejuffrouw Adams, die onverwrikbaar vast tusschen de fragmenten van den wagen beklemd was, bij bewustzijn bleef. Van de be ambten had een drietal den dood gevonden. De stoker Spellmeijer, de conducteur Hichethier en de controleur Dierking. De laatste was te Osnabrük met den trein meegegaan om vroeger te Hanover te komen. Zijn door midden gereden lijk hing over den tender. In den wagen, die achter dien van de familie Carré, en die, gelijk hierbo ven gezegd is, op den kop stond, was maar één slachtoffer: het ongelukkige meisje Martha Kruger, dat juist dien dag geëngageerd was. In den derden personenwagen had de schok alléén mevrouw Ciotti, die in de eerste coupé zat, een enkelbreuk bekwam. Het onheil dat de familie Carré heeft getroffen, wordt gelukkig niet verzwaard door ernstige kwetsuren van de kinde ren. Max heeft enkele onbeteekenende hoofdwonden. De heer Rabe heeft een kwetsuur aan den linkerarmPohlmann is, zooals wij reeds zeiden, door talrijke brandwonden getroffen. Achille Vinelia heeft onbeteekenende kwetsuren aan hoofd en voeten; een der gebroeders Carpini is vrij zwaar aan de borst kwetst, een andere heeft lichte kwet suren aan het linkerbeenmevr. Persina heeft belangrijke hoofdwonden, arm- wonden en een beenbreuk; Mary Grothe zeer zware beenbreuken; Zeline Pohl mann kwetsuren aan hoofd en been; mevr. Wolff een ribbebreuk en belee- diging van een der longen; Mary Ne ville kwetsuren aan het gezicht en aan den voet; mevr. Julie Rabe, armkwet- suur; mevr. Ciotti wonde aan het been en den voetMartha Kruger beenbreuk; Elise Adams levensgevaarlijke beenbreuk en verbrijzelde onderkaakMartina beenbreuk en hoofdwond; mevr. Car pini ribbebreuk; de kleine Amalia Wolft" ernstige hoofdkwetsurende kleine Carlo Carpini wonden in het gezicht; de kleine Raphaela Carpini kwetsuren aan de beenen. Behalve deze ongelukkigen zijn er nog vele personen die schrammen en lichte kwetsuren hebben gekregen. Uit Hannover wordt ge seind dat in het bijzijn eener ontzaglijke menigte Maandag de begrafenis van mevrouw Carré plaats heeft gehad. Er waren verscheidene directeuren van groote paardenspellen uit het buitenland aanwezig, o. a. die van de parijsche Hippodrome. Het lijk was in de kapel van het Strangrieder kerkhof tentoon gesteld en is daar voorloopig bijgezet, om later naar Amsterdam vervoerd te worden. De heer Carré, die aan het hoofd gewond is, ging met moeite achter de lijkkist, ondersteund door zijne vrienden, de gewezen directeuren Basch en Millini. De predikant dr. Helmer hield eene treffende lijkrede. Door een mannenkwartet werd een lied gezongen en door de militaire muziek der artillerie een treurmarsch gespeeld. De kist was prachtig met bloemen en kransen ver sierd. Vergezeld van zijne jongste doch ter en van zijne drie zonen, die alle bij het ongeluk verwond zijn en het verband nog droegen, knielde de diep bedroefde vader bij de groeve neder. Het was een alleraandoenlijkst tafereel. Maandagnamiddag, onge veer 3^ uur, is tusschen Hoorn en Aven- horn een 8-jarig meisje uit een in volle vaart zijnden spoortrein gevallen. Door middel van de noodrem werd de trein spoedig tot stilstaan gebracht. Het mocht zeker verwondering wek ken, dat het kind ongedeerd werd we- dergevonden en in goeden welstand aan de hevig verschrikte ouders kon worden teruggebracht. Het ongeluk was het gevolg van het onnadenkend doen plaats nemen van het kind in een open staand raampje. Door het ongeval had de trein ongeveer uur vertraging. Een knaapje, dat Zate rd; middag met eenige kameraadjes aan de afzanderij aan het Kanaal te Js Hage speelde, trof het ongeluk onder eene nederstortende zandmassa bedolven te worden. Hoewel spoedig er onder uitgehaald, bleek de ongelukkige reeds te zijn gestikt. De internationale poppen tentoonstelling, die 4 Juli e. k. in de theaterzaal van het Kurhaus te Scheve ningen geopend wordt, belooft al het geen tot dusver op dit gebied gezien is, achter zich te laten. Het aantal aanvragen om plaatsruimte uit Frankrijk, Engeland en Duitschland is reeds zeer belangrijk. De firma Bari te Parijs stelt 120 pop pen tentoon in prijzen van 25 tot 2600 franken. Eene serie indische poppen uit Bom bay vindt er eene plaats naast inzen dingen uit Kopenhagen, Boulogne, Stutt gart, Maagdenburg, Berlijn en Neuren- berg. Tweehonderd veertig meehanieke pop pen, waaronder vele levensgroot, be- hoorende tot de collectie van den im presario Schllrmann, worden tijdens de tentoonstelling iederen dag in beweging gebracht en zullen allerhande kunst stukken uitvoeren. Er wordt aanvrage tot het houden eener poppenverloting gedaan. Binnenkort zal van eenige der schoon ste en vreemdste modellen eene be schrijving worden gegeven Voor nederlandsche tentoonstellers bestaat de gelegenheid tot inzending van poppen tot en met 30 Juni. Een 11-jarige knaap te Middelburg, die een zakje met bleek poeder zag liggen, en, meenende dat dit suiker was, daarvan heeft gesnoept, heeft zijn snoeplust duur moeten be- koopen, daar hij na het uitstaan van hevige pijnen is overleden. Wegens het te laat in de herberg vertoeven is te Horst door de maréchaussées proces - verbaal opge maakt tegen 23 personen, waaronder degemeente-veldwachter. Zondagochtend zijn op den weg van Wolvega naar Blesse eene vrouw en een nog jeugdig kind dood in eene sloot gevonden. Of hier aan zelfmoord, misdaad of ongeluk moet worden gedacht, is onbekend. Zondagmiddag hielden de militaire wielrijders in het „American Hotel" te Amsterdam, eene vergadering, waarin besloten werd eene vereeniging op te richten, waarvan alle militaire wielrijders lid kunnen worden. Een concept-regle ment zal opgemaakt worden, hetwelk in eene volgende vergadering aan de leden ter goedkeuring zal aangeboden worden. In het voorloopig bestuur wer den benoemd de heeren Cohen, Berends en Muller Massis, allen te Amsterdam Door den raad van onderzoek in zake den ie luitenant H., welke te Breda zitting heeft gehad, is met 4 tegen 3 stemmen tot ontslag uit den militairen dienst geadviseerd. (2?. C.) de plorabeerloodjes en na verbreking van het touw, waarmede bedoelde zak ken waren afgesloten, voorgenoemde 5 pakketten, welke zich uithoofde zijner betrekking in zijne handen bevonden en door hem in zijne voornoemde be trekking waren in bewaring genomen, twee pakketten, inhoudende ƒ82 000 aaa bankpapier, toebehoorende aan den lande, opzettelijk heeft verduisterd, aan hunae bestemming onttrokken en arg listig weggenomen dat de tweede verdachte, bewust van de onrechtmatig herkomst daarvan, een deel dier verduisterde aan hunne bestemming onttrokken en ontvreemde gelden, tot een bedrag van ƒ33,300 in den loop van de maand Januari 1891 in haar bezit heeft gehad en in den haar toebehoorenden tuin, gelegen op Pi sang Batoe (Goenoeng Sari) te Welte vreden, in den grond heeft begraven, met den wil om die gelden aan den rechthebbende te onttrekken. of gedeeld geld onder zieh had. Summa sumraarum zijn nu van de vermiste 82000 gulden door de onver moeide pogingen van den adsistent- resident en de schouten Vermeulen en Hinne, een dikke 40000 gulden terecht. Er zijn tot nog toe de volgende tien personen in hechtenis genomen de heer v. d. S., Simin, Oemar, de en de 3® kassier van de Javasche Bank, een familielied van dien eersten kassier, de kassier der firma Tidman Balfour, een kassier van de staatsspoor en de wijkmeester van kampong Blakang Moeharip. De chinees Nio Kim Kong, kas sier van de firma Tidman Balfour and Co., en de inlander Moeharip, eer ste wijkmeester van kampong Blakang, die in verband met den postdiefstal in hechtenis waren genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. MILITAIR DEPARTEMENT. VISSCHER1J. Enkhuizen, 24 Mei. Gisteren werd alhier aangevoerd 160,000 stuks ansjovis, prijs 9 per 1060 stuks, en 2300 kg. schol, prij f 5 per wichtje. Gedurende de vorige week werd in het geheel ruim 1 millioen stuks ansjo vis aangebracht, prijs 10 en 9 per 1000 stuks. T e s s e 1, 24 Mei. De geepvïsscherij gaf in de afgeloopen week slechts eene middelmatige vangst. De geep gold van 6 tot f 9 per tal. Door de Noordzee- visschers werd van 75 tot no per schuit besomd. Het rogvisschen binnen gaats leverde onbevredigende uitkom sten. Voor de rog werd van 50 tot 65 ct. per stuk betaald. Grootendeels werd de rog naar Brussel en Antwerpen ter markt gezonden. Voor de rookerijen werden kleine hoeveelheden scharren en poonen aangevoerd, tegen J 2 3 per mand. KOLONIËN. (Uit de bataviasche bladen van 18 •24 en de Deli Ct. van 22 April.) BATAVIA, 24 April. De raad van justitie te Batavia heeft met bekmehtiging van hunne voorloo- pige aanhouding, reehtsingang met bevel van gevangenhouding verleend tegen J. P. J. C. van S. en L. W. C. van der S., geboren Sch beiden laat stelijk wonende op Goenoeng Sahari, thans gedetineerden in 's lands gevan genis te Weltevreden. Aan verdachten >yordt n 1. ten laste gelegd dat op 18 December 1890 vijf pak ketten, inhoudende te zamen 200,000 aan bankpapier, namens den algemee- nen ontvanger van 's lands kas alhier ten postkantore te Weltevreden zijn bezorgd ter verzending aan den alge- meenen ontvanger van 's lands kas te Kotta Radja; dat die 5 pakketten ten postkantore te Weltevreden zijn verpakt in een kleinen postzak, welke daarna met touw afgesloten en geplombeerd is dat die kleine postzak met de 5 voornoemde pakketten weder in een grooten postzak is gedaan, en dat ook deze zak, na goed gesloten en geplom beerd te zijn des avonds omstreeks tusschen 8 en 9 uur in de op voor noemd postkantoor aanwezige kamer van den kantoorchef, de zoogenaamde veiligheidskamer, is opgeborgen? dat destijds de eerste verdachte was hoofdkantoorchef van het post- en telegraafkantoor te Weltevreden en als zoodanig openbaar bewaarnemer van al hetgeen aan het postkantoor werd be zorgd dai. hij blijkens de verkregen aan- Men leest in de Javabode van 18 April Wie gisteren te halt vier uur de ontknooping heeft bijgewoond van het drama, dat sedert December anno po. allor gemoederen bezig hield, den be kenden postdiefstal van f82000, moet innig medelij eten gevoeld hebben met de negen kinaeren van de in hechte nis genomen mevrouw v. d. S. en den gewezen hoofdkantoorchef van Welte vreden v S. Om het verder onderzoek niet te bemoeilijken, kunnen wij natuurlijk niet afdalen in al de bizonderheden, die aanleiding gaven tot de inhechtenis- name van bovengenoemde Europeanen; onze lezers zullen zich dus, naar wij hopen, voorloopig tevreden willen stel len met den volgenden draad der tragi-komedie, die met alle recht „De dieven bestolen" zou kunnen heeten. Die draad is saamgesteld uit hetgeen tot nu toe van de voorloopige verhooren is verluid. Simin, de koewachter van mevrouw Van der Sch., zag zijne meesteres op zekeren dag iets in den tuin begraven. Toen de dame bespeurde, dat Simin met alle aandacht daarnaar stond te kijken, waarschuwde zij hem dat hij van het begravene af moest blijven, want dat het ontplofbare stoffen waren. Zoo dom was Simin echter niet, of hij begreep wel dat dames zich althans in Indië niet met dynamiet inlaten; hij besloot het er dus 's nachts maar op te wagen en vond in het gat een ver zegelden tinnen sigarenkoker, die bij opening eene macht van bankpapier bleek te bevatten. Hoeveel precies kon hij niet lezen of ontcijferen. Nu komt Simin's vriend Oemar op deze ver zoekt op een regenachtigen avond logies bij den koewachter en al spoedig komt het gesprek op den gevonden schat. Oemar, die heel wat geleerder is dan zijn gastheer, heeft dadelijk ge teld dat er ƒ25000. bijeèn is in biljetten van 200. en van f 50, en hij weet ook raad, hoe die te^ ver zilveren. Simin geeft de geheele som aan Oemar over, die haar na allerlei geheimzinnige besprekingeu met ver schillende chineesche kassiers van bank- en handelsinrichtingen, weder bij deze Mongolen deponeert. De afspraak was, dat die kassiers de bankbiljetten geleidelijk in circulatie zeuden bren gen en hem de netto -opbrengst natuurlijk met een ferm agio afdra gen, naarmate de emissie slaagde. Nu moet dat slagen wonderwel gegaan zijn, want hier en daar zijn reeds gesigna leerde biljetten achterhaaldalleen kreeg Oemar er maar een akelig beetje Verleend: een tweej. verl. naar Neder land, wegens ziekte, aan den ze-luit.- kwart. L. J. R Prins en wegens twaalf jaren onafgebr. dienst aan den ie-luit. der inf. C. J. van Dort. Trouw Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 18 tot 24 April.) Geboorten Mevr. Geill z Solok. - A. van der Hucht—Breuer d. Djocdja. J. L. van VuurenBrandon d.Gom- bong. - A HissinkLiddell d. Batavia. P. BoumanAuwers z Soerabaja. - Van ExterJeekel d. Soerabaia. - E. PrinsSchaap z. Semarang. - Mevr. van Es z. Batavia. - C. Grutzmacher— Grüter z. Meester-Cornelis. - J. E. A. Stiller—Stok d. Koedoes. - M. Warde naar Mentel d. Sitoebondo. - L. C. KootBackhaus z. Poerworedjo. - J. M. BolteWeiman z. Semarang. - J. H. van Steenbergen Simon z. Cheri- bon. - Schroder z. Semarang. - J. M. v. d. Meulen - Berg d. Menado. - A. L. VerverTaylor d. Soerabaia. - A. E. Losse Paijr z. Soerabaia. - J. van Sprew - Lapré d Soerabaia. A. Lobry Moll z. Soerabaia - W. Thomassella d. Soerabaia. - A. V. Gulcfenaar d. Soerabaia. - S. E S. Schell—Plijnaer d. Soerabaia. Gehuwd J M. J. van der Heijde 1 E, A. Burgemeister, Padang. - M. T. C Bruijn en A. M Haentjes Dekker, Koedoes. - J. Hessing A Jz. en A. A. Niepong, Pecalongan. - E. H. Ruhl en L. Ch. LammerdingH. W. Hermans en M. R. B. Kramer, beiden te Ba tavia. - A Soesman en M. A. Lande- gent. Madioen. J. Lidgerwood en M. C. A. Calkoen J. JA. van Daim en V. Abels, beiden te Soerabaia. Overleden D. Hodde 69 j. Soera- karta. - A. C. LacksVan Heun, Soe- kaboemi. - E. Hassner 2 j. Medan. - E. de Senerpont Domis, Semarang. - J. H. Gotter, Batavia. - C. G. E Lens Bisschoff 54 j. Poerworedjo. - Wed. A. C. de JonghGehne, Batavia. - F. C. Vervloet, Tegal. - Wed. Voll—van Rhee 74 j. Macassar. - W. F. Th. de la Fontaine 28 j. Macassar. - W. F. Rosbak 54 j. Soerabaia. van te zien, Simi-n natuurlijk nog veel minder, en tot overmaat van ramp zijn deze inlanders zelf herhaaldelijk besto len. Niemand waagde het evenwel zich wijzingen in den nacht van 18 op 19! te beklagen, omdat ieder er zieh zeec December 1890, na verwijdering van j goed van bewust was, dat hij gestolen In de mijnen van de maatschappij Cockerill bij Luik, is de werkstaking geheel ten einde. In de mijnen van Marihaye is de toestand belangrijk verbeterddie ploegen die Maandag ochtend in de mijnen zijn afgedaald, waren nagenoeg voltallig. Men achtte het waarschijnlijk dat heden de werk staking geheel geëindigd zou zijn. Te Bergen is Maandagochtend de werkstaking der mijnarbeiders zonder onderscheid geëindigd. De engelsche hoofdbladen bevatten weder donderende artikelen tegen Por tugal naar aanleiding van het nieuw gemelde «onflict op de Pungwee. Times hunne bekwaamheden te hebben hooren opsommen en hen te hebben hooren verklaren, dat zij de noodige geschiktheid voor de bedoelde betrekking bezaten wellicht ook wel getroffen, behalve door de ernstige uitdrukking in het gelaat van Punter, door den zucht, dis,, dezen onwillekeurig ontsnapte. „Het spfgids, dat ik kan geven, is natuurlijk in verband met 'liet""eenvoudige werk, dat zal worden geëischt, zeer gering te klein voor een man als gij om daarvan te leven." „Wanneer het nog minder as dan mijne inkomsten van de laatste weken, dan is het zeer zeker bizonder klein," antwoordde de majoor droevig. De koopman keek Punter scherp in het gelaat en was een oogenblik in diep gepeins verzonken, daarna vroeg hij „Kunt gij boekhouden?" De majoor dacht een oogenblik na en zeide vervolgens met omzichtigheid „Ik vrees van niet veel." „Gij hebt toch zeker wel verstand van rekeningen schrijven vroeg hij vervolgens. „O, ja," antwoordde de majoor haastig. Hij bezat er zelf een stapel, welke onbetaald waren. „Gij hebt echter meer verstand van biljarten, nietwaar?" De majoor ontstelde bij deze vraag. „Ed gij zijt noodlottig voor een ieder, met wien gij om een inzet speelt! Gij hanteert de queue met uw linkerhand even vlug als met uw rechter." „Alle kans is verkeken," dacht de majoor bij zichzelf. Deze man had hem ergens gezien of ontmoet, en terwijl de meeste mannen een betrekking zochten in wijken, waar zij eenigszins bekend waren, kon de majoor slechts bij vreemden eerlijk werk vinden. Door eigen schuld was hij iemand geworden, op wiens naam een smet kleefde. Hij keerde zich om en wilde gaan, toen de ander zeide „Laat uw herinnering u, wanneer dat mogelijk is, twintig jaar terugvoeren, naar een biljartzaal in Oxfordstreet, waar steeds om een hoogen inzet werd gespeeld, en waarheen zich een aantal dwaze jonge mannen, meenende, dat zij het leven ken den, op zekeren avond begaven, en zich lieten afzetten en beetne men door een bende oplichters. De majoor herinnerde zich deze plaats. „Herinner u, zoo gij kunt, dat op zekeren avond, na den universiteits-rroeiwedstrijd, een aantal jongelieden studenten en jonge kantoorbedienden, na een bezoek aan Haymarket, op gewonden ja, buitengewoon opgewonden binnenkwamen. De majoor herinnerde zich dien avond. „En tracht u een jongeling voor den geest te roepen, die u verzocht met hem het pyramide-spel te spelen, omdat door iemand werd beweerd, dat gij de beste speler waart in de zaal aanwezig, tenvijl hij zoo dwaas was om te meenen, dat hij nog beter speelde." De majoor herinnerde zieh den jongeling. „Gij speeldet met hem tot drie uur in den morgen lang nadat het eafé van buiten reeds was gesloten. Hij verloor het eerste spel met zoo weinig verschil, dat hij de domheid beging om door te spelen. Hij won het volgende spel en het daaraan volgende, terwijl de inzet met ieder spel werd verdubbeld. Toen deze eindelijk een soeverein was geworden, gingt gij winnen - hoewel slechts met een klein verschil; hij wilde voortdurend doorspelen, maar verloor iederen keer. En eindelijk hadt gij hem al zijn geld afhandig gemaakt niet alleen het geld, dat hem toebehoorde, maar bovendien nog een aanzienlijke som, die hij van zijne patroons in bewaring hadtoen hij dus de zaal ver= liet in de doodelijke kilte, die aan het aanbreken van een nieuwen dag voorafgaat, moest hij denken aan zijn bezoedelde eer, verwoeste toekomst en aan zijn oude eenzame, moeder, wier hart hij zou breken. Toen gij een half uur later op Westminster Bridge liept, zaagt gij een man over de leuning klauteren. Gij greept hem bij zijn jas vast nog juist bijtijds! Hij worstelde tegen, en zeide, dat gij hem moest laten sterven, daar gij hem in het verderf hadt gestort en hij u vervloekte. Maar gij waart in die dagen een gespierde vent en in uwen ijzeren greep sleeptet gij hem met u mee en ontloktet hem de bekentenis van zijn wanhopigen toestand dat het geld zijn patroons toebehoorde, en hij geen middelen bezat om het verlies te dekken. Gij sloegt niet veel acht op zijne woorden, totdat hij van zijne moeder begon te spreken, wier eenige zoon hij was. Toen zeidet gij tot den jongen man ik herinner mij nog zeer goed ieder woordLuister eens, ik ben een scha vuit, maar gij zijt nog grooter dwaas, dan ik schavuit ben, en reeds hebt gij een slechte daad begaan. Gij zijt echter nog niet diep gedaald en kunt nog terugkeeren, ofschoon het voor mij te laat is. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2