NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. §l'art£efö 8e Jaargang. Zaterdag 30 Mei 1891. No. *2424. A BOK S EMEKTSPMJ 8 -ADVERTENTIÊN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijt, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12® van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worde» aangenomen door onze agenten m door alle boekhandelaren en eourantiorD. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het. Buitenland'. Compagnie Génerale de Publicity Firangère G, L, DAUBB Co., JOHN F. JON.ESSucc., Parijt 31 big Faubourg Montmartre. Haarlem 29 Mei 1891. Voor belanghebbenden zal hel een welkome tijding zijn, dat de Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart Zaterdag den 23U Mei geopend is, en wordt onder hun aandacht gebracht, dat de Houtvaart in 't vorige jaar voor rekening van den lieer Van der Vliet, wegetis he- openen van een zanderij te Oosterduin, is uit gediept j waardoor het water aan frisch heid veel gewonnen heeft. Teneinde van die verbetering partij te trekken voor de Zwemschool, zijn de bassins nu geheel van de Houtvaart afgesloten, en wordt het water door middel van een duiker, die tevens als filter is ingericht, met een molen, door wind in beweging gebracht, een halven meter hoog in de bassins gevoerd. Daardoor vloeit 't water, aan de zuidzijde in het bassin gekomen, aan de noordzijde weg en wordt het voortdurend in beweging en koeler gehouden. Bij volkomen wind stilte houden twee personen den molen in werking. De bassins zijn over 't algemeen een hal ven meter dieper ge worden. Aan de Zwemschool zijn de namen der eigenaars van huizen, aan de Houtvaart gelegen, voorhanden, die willen bevestigen, dat door vele bewo ners dier huizen het water uit de Ho 't- vaaft wordt gedronken, en alle groen ten in die vaart worden schoongemaakt. Uit het bovenstaande moge blijken, dat het water in de Houtvaart voor badwater zeer geschikt is. Bij lang durige warmte wordt het water in de bassins door water uit eene Nortonpomp verfrïscht. Donderdagavond trad in eene open- [bare vergadering van de anti revolu tionaire kiesvereeniging „Nederland en j Oranje" alhier op, de heer dr. Th. C. Wijnmalen, uit 's Hage. De bijeenkomst werd met gebed ge opend door den voorzitter der kiesver eeniging, den heer A. van Huizen, die daarna eene korte inleiding hield. Thans verkreeg dr. Wijnmalen het woord. Spreker wenschte niet te spreken over de verschillende staatspartijen van ons land. Beter is het de hand in eigen boezem te steken en te vragen wat wil de anti-revolutionaire partij voor Ne derland en zijne koloniën? In 1865 is het Groen van Pinksteren gelukt tegen de liberalen staan dé te blijven, de a. r. partij is groot geworden. Men heeft haar vele namen gegeven,die van theocratische richting, school van Bilderdijk, christe lijk historisch, anti-revolutionair. Ons is de naam onverschillig, mits slechts blijke wat in ons vaandel 'staat ge schreven, kern onzer beginselen is er kenning van de souvereiniteit Gods. Wij willen geen doodelijke stabiliteit, geen bedriegelijke vrijheid of miskenning van hoogere belangen, van materieele toe standen, van vaderlandscne beginselen. Het christelijk regeeringsbeginsel achten wij daarin gelegen, dat ieder mensch recht heelt op eene goede behandeling omdat hij mensch is. Liefde tot den naaste moet voortvloeien uit liefde tot God. Men scheldt ons clericalen, ortho doxen. het niet-denkend deel der natie. Dat deel der natie houdt niet van schooldwang, geloofs- en vaccinedwang Nog erger: men vond dat wij een onzer hersenkwabben verloren hebben, omdat wij onze lichamen niet door de smetstof der vaccine willen verontreinigd zien. Zulke scheldwoorden pleiten niet voor de liberale partij, zij bewijzen krach teloosheid In de politiek komt de term „orthodox" niet te pas. Tot nog toe is het bewijs dat wij clericaal zijn, ■niet geleverd; clericaal is: zich onder werpen aan de heerschappij van den priester, wij beroemen ons er op eene protestantsche partij te zijn. Wij staan het clericalisme ten sterkste tegen. Even min als wij overheersching van den Staat door de kerk willen, evenmin het 0111- 1 gekeerde. Wij huldigen het beginsel souvereiniteit in eigen kring. I Ieder die in God gelooft, is antirevo- lutionair, al wordt het geloof het meest belichaamd in den Calvinist. Calvijn is onze geestelijke vader, al beamen wij 'niet alles wat door hem is gezegd. Op de door hem getrokken hoofdlijnen moeten wij letten. Van allen gevoelt zich de Calvinist het nicest afhankelijk van God. j De staatsschool trede handelend op, waar de kracht der bizondere niet toe- komt. Overigens behoort bizondere school regel te zijn. Zij bloeit nu en staat wat gehalte betreft, niet achter bij de open- bare. Ook op middelbaar en hooger on- j derwijs hebben wij bizondere scholen opgericht, gekroond door eene Vrije i Universiteit. Ieder moet volkomen vrij zijn om God te aanbidden in den vorm dien 1 hij verkiest. De Maatschappij kan niet j beslissen wat waar is, wij willen vrije kerken door de lidmaten zelve onder- i houden. De indische staatskerk is daar- door geoordeeld. Traktementen aan de hervormde predikanten, aan de roomsche I pastoors moeten ophouden en de ont- I eigende goederen teruggegeven. Geen universiteiten door den Staat, elke richting zorge voor hare eigen hoogescholen, die graden kunnen ver- leenen, welke toegang geven tot staats ambten. De staat kan zich dan zeker heid verschaffen over de mate van ken nis die hij noodig acht. Zoo vervalt ook de vaccinedwang. De staat kan niet uitmaken, welke ge neesmiddelen goed zijn. Onze partij is voorstander van vrijen handel en industrie. Men vindt in de wetgeving conservatieve neigingen, het verloopen van onze' thee- en suiker markten is er het gevolg van Ons ge heele land behoorde-- een vrijhaven te zijn. Vöor goederen gezonden van of naar Indië betalen 'in- en uitvoerrech ten, hetgeen verkeerd' is. Wij zijn een vijand van Staatsonder- drukking, en erkennende souvereiniteit Gods. De gemeenteleden moeten kiezen hunnen Laad en burgemeester, elke provincie werde geregeerd door Prov. Staten, die door ingezetenen uit alle klassen worden gekozen. Boven hen staat de koning, die de wetten geeft, in mede werking met zijne ministers en met de volksvertegenwoordiging, gekozen door alle huisvaders, tl et geheele land éen kies district. De census is een onding. De eerste kamer dient van vorm te ver anderen, zij is nu slechts een herdruk van "e tweede. Zij moet of rechtstreeks voor langen tijd door het volk uit de rijk- sten, of wel en dat vind ik beter, door de verschillende graden van het volk gekozen. Zij kan dan dienen als tegen wicht voor de eventueel democratische neigingen der 2de Kamer. De koning dus is souverein, niet het volk. Het verwerpen van begrootingen om redenen daarbuiten gelegen, is on rechtvaardig, tenzij van de zijde der kroon tirannie werd uitgeoefend. Wij vragen afschaffing der plaatsvervanging, geen duimbreed van onze koloniën afstaan, beëindiging'' van den strijd in Atjeb, aaneensluiting met België en Transvaal, snel en goedkoop recht, bescherming der prostitutie, noch van drankzucht en loterij. Wij zijn geen reactionairen, noch clericalen. De koloniën moet men beschouwen als bezitting, niet als een deel van Ne derland, al wat den inlander zedelijk be derft, moet vermeden en hij beschaafd worden. Dit gaat kwalijk onder den Islam, men moet den inlander het christendom brengen, buiten den Staat om, door kerken en particulieren. De goddelooze opiumpacht dient op te houden, de opiumverkoop verboden, heere- en cultuurdiensten afgeschaft, onderhoud wegen en bruggen door dc gemeenten zelf gedaan, individueel bezit van grond is noodig, koffiecultuur afge schaft, de woeste gronden in erfpacht uitgegeven of beplant met bosch; af schaffing van rechten tusschen Neder land en de koloniën zeltbestuur over de Europeanen, vertegenwoordiging van hen te Batavia. Elke oorlog van Neder land worde door Nederland zelf betaald de buitenbezittingen ontwikkeld, parti culiere ondernemingen gesteund, de inlander tegen willekeur beschermd, de europeesche wetgever tegen contract breuk van den inlander beschermd, Chi- neezen en Arabieren moeten niet van privilegiën voorzien. Conservatieven en liberalen hebben getoond beginselloos te zijn. Nu heeft men veel te zeggen op onzen leider, Dr. Kuyper. Hij is echter een van de vurigste strijders voor vrijheid en recht. Men heeft zich vaak vroolïjk gemaakt over onze .programs, ons deputaten- program echter is niet bindend voor de regeering. Wij willen zorgen den hartader van den constitutioneelen regeerings- vorm niet te doorsnijden. Tegenwoordig acht de edelste liberaal zich niet te hoog, om den.volke mede te deelen, wie hij is en wat hij denkt. Dat heeft ook Groen altijd gpwild, en de liberale Thorbecke wilde het anders. Stemt op niemand van wien gij niet weet wat gij aan hem hebt. Hoe is de toestand sedert 1877 ver anderd. De grondwetsherziening in 1887 had meer afdoende moeten wezen, nu was ze stukwerk en liep hoofdzakelijk over kleinigheden. De Eerste Kamer moet veranderd, de verwerping van de Stedenwet ligt nog versch in het ge heugen. De oude matrone wil van geene hervormingen weten. Grondwetherzie ning is noodig, dit dient bij de stem bus te worden uitgesproken. Het tegen woordige kabinet moet daarom op onzen steun kunnen rekenen, en op- onze dankbaarheid voor wat zij gedaan heeft. Het tegenwoordige kabinet is onpar tijdig geweest, de liberalen zullen dat zeiven moeten erkennen. Spreker releveert, hoe Nederland zijne koloniën verwaarloost en minacht, en de millioenen bewoners onrechtvaardig behandelt. De anti-revolutionaire partij is helaas haar program ten opzichte van Indië niet nagekomen. Scharen wij ons, aldus besloot de spreker, wat ons bij de stembus ook verdeele, als éen man rondom den troon van onze jeugdige vorstin. Van de geboden gelegenheid tot debat werd na eenige schermutseling over de vraag of men alleen mocht inlichtingen vragen of bestrijden, in verband met dr. Wijnmalens spoedig vertrek, gebruik gemaakt door den heer van der Spek, die opmerkt, dat wat betreft de beleedigingen waaraan de a. r. partij zou hebben blootgestaan, de pot den ketel verwijt dat hij zwart is. Op de deputatenvergadering werd eene klasse van menschen, die zich christe nen noemen, vergeleken met Judas Iseariot. Met trotfw aan de Gereformeerde kerk is onvereenigbaar het behooren tot de anti-revolutionaire partij. De heer G. Vclthuysenmerkt op, dat de spreker alleen zijn eigen partij heeft gewaardeerd. Waar leest de spre ker in den bijbel, dat er Zondagsrust moest zijn De heer Wijnmalen antwoordt. Ook Irvingianen enz. kunnen, antirevolutio nair zijn. Wat de beer Van der Spek bedoelt rnet te zeggen dat het voort bestaan der Vrije Universiteit onver eenigbaar is met trouw aan de Gerefor meerde Kerk, is hem niet duidelijk. De heer Van der Spek zegt dat hij heeft bedoelddat met trouw aan de Gereformeerde Kerk onvereenigbaar is het steunen der antirevolutionaire partij. De heer Ja.cs. Post Jr. roept uit dat dr. Wijnmalen zelf lid is van de Geréf. kerk. Daverend applaus. De heer Van der Spek antwoordt, dat men met luid ruchtige bijvalsbetuigingen een kalm in het midden gebrachte opmerking niet afmaakt. Dat dr. Wijnmalen nog lid van de Geref. kerk is, komt voor zijn eigen rekening. Mijne overtuiging is, zegt de heer Van der Spek, dat alleen doleerenden en afgescheidenen antirevo lutionair kunnen zijn. Geroep: „Neen, neen, dat is laster!" De heer Winkler Jr. staat op en zegt met bevende stem „Ik ben een jong- mensch, maar ik hoop .altijd te denken wat ik nu denk en ik geloof, dat wij God mogen danken, dat hij een man als dr. Knijper aan ons hoofd heeft gesteld." Na. een woord van dank aap den spreker, wordt de bijeenkomst met gebed door den voorzitter gesloten. Niet Maandag-, maar Dinsdagavond a s. zal de heer mr. J. A. van Gilse in „Vooruitgang" als spreker optreden. Niet-leden hebben toegang k f 0.25 de persoon. Donderdagnamiddag is een blind paard, dat onbeheerd aan de Turfmarkt stond, aldaar in het Spaarne geloopen, maar door middel van een takel jered, waarbij een helper, genaamd Kleinhout, te water is geraakt. Diertzelfden middag is een 7 iarige knaap spelende in de Leidschevaart gevallen, maar spoedig gered door den agent van politie Uylenburg. Is het Weekblad van het Recht wel ingelicht, dan bestaat bij de regee ring het voornemen om, met wijziging van art. 14b van het zoogenaamde academisch statuut, bij de toelating tot de promotie voor de doctorandi in de rechtswetenschap niet langer „het schrij ven van een proefschrift" als vereischte te stellen. Naar het blad verder ver- HOOFDSTUK XXIV. Ann Mary Na de verdwijning van den nieuwen kellner, bleef Ann Mary biddings even troosteloos achter als Calypso na het vertrek van Ulysses. Haar smart werd nog grooter bij de gedachte, dat het lot haar een gerechte straf had opgelegd voor de folteringen van een liefde, die zij in de harten van anderen had opgewekt on versmaad. Betooverd door het ravenzwarte haar en den zwar ten knevel, nu helaas aan haar oog onttrokken, van den nieuwen kellner, had zij met ijskoude onverschilligheid de liefdesverkla ringen van een korporaal uit de Coldstreams aangehoord, had tegelijkertijd een bakker geweigerd met hem zijn liefde en huis te deelen, had de lietde van den portier in tie hoofdgang on beantwoord gelaten en het liefdevuur van den eersten kok in zijn hart uitgedoofd. Haar liefde had den gewonen loop van, zaken gevolgd en zich gevestigd op den man die haar had verlaten. En nu ad de zoon van Mars zich van Venus, die zijn liefde van-- ,pT onbeantwoord had gelaten, afgewend en zich in het huwelijk begeven met een opgewekte weduwe, die een groentewinkel hield en hem had uitgekocht. De bakker, die eenmaal vol be wondering voor haar was geweest, had een andere bloem ge plukt en had Ann Mary dus niet meer noodig, terwijl de por tier een vrouw had ontmoet, die lief en leed met hem had willen deelen. Slechts de opperkok was nog overbleven en hij had haar verweten, dat zij hem schandelijk had bedrogen. Bij hem zou zij dus ongetwijfeld geen troost vinden! Een eenzaam, vreugdeloos leven wachtte haar dus, meende zij, en met tranen in de oogen beweende zij de zwarte lokken en den zwarten knevel. En het gelaat van Sam Spatchett, den eersten kok, werd nog blozender en dikker dan ooit bij den gloed van het heete vuur voor hem, en de stukken vleesch op zijn braadpan schenen de echo te vormen van het onderdrukt gelach, waarin hij uitbarstte bij de gedachte aan Ann Mary en aan den nieuwen kellner, die hem den loef had afgestoken, en nu fcij slot van rekening haar had getopt. Sam was echter veel te goedhartig om zich langen tijd vroo lijk te kunnen maken over het leed van anderen en hij hield te veel van Ann Mary om nog langer voldoening te smaken bij het aanschouwen van die betraande oogen en droevige gelaats trekken. Toen hij zich op zekeren dag van het gloeiend fornuis af wendde en vurige kolen op haar hoofd stapelde door haar een verleidelijke cötelet aan te bieden, zoo zacht en malsch als zijn eigen hart, en zij zeide geen stukje door haar keel te kunnen krijgen, zeide hij bij zichzelf, dat hij het onmogelijk langer kon aan" zien, haar steeds zoo droevig te vinden. Het was de vrije avond van Ann Mary, en zij bedacht in droevig gepeins, dat niemand haar uitnoodigde 0111 hem te ver gezellen naar de voorstelling van het een of andere roerende drama, of het eigenaardig genot te smaken, dat de Gruwelka mer van madame Tussaud aanbood, toen plotseling op zijn sier lijkst uitgedost, terwijl het papieren mutsje door een glimmen- den, zijden hoed was vervangen, zijn wit linnen jasje en voor schoot hadden plaatsgemaakt voor een fijn lakensch pak, terwijl een dikke zware ring van Albert-'goud, waaraan verscheidene versierselen hingen, op zijn vest bengelde en het oog be koorde de eerste kok voor haar stond. „Goeden avond, mijnheer Spatchett," gaf Ann Mary ten ant woord op zijne vriendelijke begroeting, terwijl zij in angstige spanning verkeerde of hij haar dien avond zou uitnoodigen, hem te vergezellen. En de eerste kok antwoordde haar „M ij n h e e r, wel Ann Mary, waarom noemt gij mij niet meer Sam, zooals vroeger, voordat...." hij had er willen bijvoegen, voordat die man met zijn mooien knevel hier kwam, maar uit medelijden voor haar zweeg hij eensklaps. Zij bloosde en liet haar hoofd hangen, terwijl zij een blik sloeg op die iorsche armen, waarop zij eens het recht had kun nen hebben om te steunen, wanneer zij toen maar gewild had, en zij zuchtte zooals de hond van Aesopus moet gezucht heb ben, toen hij den schouder voor de schaduw prijsgaf. „Ik dacht er over," antwoordde zij aarzelend, om naar Wal-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1