NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag 1 Juni 1891 No. 2425. A BOK N EMEK TSPE1JS A DVERTENTIËN: Dit nummer "bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON, §laxx&eV$ HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer I22„ van 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cem». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnsmento» en Advertentiën worden aangenomuv door onze agenten eD door alle boekhandelaren en conrantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hel Buitenland'. Compagnie Générale de Fuhlictti Etrangèrc GLBAVBB tf Co., JOHN I. JGNJfS, Succ., Bariji 31 bit Faubourg Montmarirg. EERSTE BLAD. Haarlem 30 Mei 1891. Uit het zooeven verschenen gemeente- 'erslag blijkt, dat de bevolking van Haarlem op den 31° December 1890 )edroeg 24389 mannen en 27731 vrou- ven, totaal 52120 personen. In het afge- oopen jaar overleden 474 mannen en j.83 vrouwen, totaal 957. De lust tot rouwen nam af. Er werden in 1890 huwelijken gesloten, 'tégen 367 in '889. Het aantal geboorten bedroeg 15 ninder dan in 1889. Bij de voltrokken huwelijken werd loor 7 mannen en 8 vrouwen verklaard, lat zij niet konden schrijven. Het aantal Uitscheidingen bedroeg vijf. Het aantal kiezers bedraagt voor de Kamer en Prov. Staten 2894, voor en Gemeenteraad 2888. In ons volgend nummer komen wij ip dit verslag terug. Zondag 31 Mei is de tentoonstelling an antieke doozen, koffers enz., die het Museum van Kunstnijverheid ehouden wordt, nog geopendtevens allen eenige studiën .der leerlingen j ecoratieschilders van de school voor kunstnijverheid tentoongesteld zijn. j Zondags is de toegang vrij. Zooals aan iedereen bekend is, mag 10k onze gemeente zich verheugen in et bezit van een roei- en zeilvereeni- jing, die den naam draagt van „Het ipaarne." Vele liefhebbers van roei* en eilsport zijn daarvan werkend of con- ribueerend lid, en men kon zich, dank ij de talrijke oefeningstochten dier ver eniging op onze gemeentelijke wateren, ok 111 den laatsten tijd weder over- iiigen, dat deze vereeniging een krachtig pgewekt leven bezit. Reeds hield „het paarne" eenige onderlinge wedstrijden 1 liet roeien, waarvan wij destijds ver lag gaveD, en waarbij bleek dat vooral eze tak waardige beoefenaars telt, 'ant kracht en vlugheid werden daarbij n ruime mate ontwikkeld. Tot nu toe stuitte de deelneming aan rootere nationale of internationale wed- trijden echter nog op eenige bezwaren, op den langen duur wel grooten- cels overwonnen zijn, maar waarvan jog een enkel, zeer gewichtig, bleef. Üit 5 namelijk dat der vereeniging, hoewel 1 het bezit van uitstekend gereedschap, en guede vierriemsgiek ontbreekt, het aarluig bij uitnemendheid voor races. De leden, vertrouwende op hunne geoefendheid, zouden gaarne in 't bezit van een zoodanige giek willen zijn, die, welke zij bezitten, voldoet niet aan de gestelde eischen Vooral met het oog op den aanstaanden wedstrijd van „Bol- landia" zouden zij het bezit van een geschikte vierriemsgiek zeer gewenscht achten, ten einde hunne krachten te meten, en te toonen, dat de haarlemsche roeiers gerust met de beste des lands in het strijdperk kunnen treden. Vandaar dat zij een warm beroep doen op de voorstanders van dezen edelen tak van de sport, om ben be hulpzaam te zijn in het verkrijgen van genoemd vaartuig. De kosten daarvan zijn te hoogom die ineens uit eigen middelen te bestrijden d'e prijs beloopt ongeveer vijfhonderd gulden en de tijd dringt, daar nog weder voorbe*. toe. ep vroeg zijn naam en woonplaats. reidende oefening noodig is. Wij hopen van harte, dat men zich bereid zal be vinden, om aan de wenschen van „Het Spaarne" te gemoet te komen. Secretaris dezer vereeniging is de Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht M. Postmus (doofstom), wiens opsporing in het Algemeen P olitieblad was verzocht, en die elf dagen gevan genisstraf moest ondergaan, hem opge legd door verschillende kantongerechten, ter zake van openbare dronkenschap Voor de arrondisséments-rechtbank stond heden terecht Pieter Söhait, be schuldigd van het volgende feit. Den Ssten Januari 1891 was beklaagde in het vischwater „de Doorbraak" onder Wijde Worm er bezig met een karper beugel uit te zetten in een bijt in het ijs, zonder daartoe vergunning te hebben, van den eigenaar van dat vischwater, van Twisk. De veldwachter Jentje Rientsma ging over het ijs naar hem ten èinde proces-verbaal op te maken. Schaft weigerde en daarom greep Rient sma hem en zijn vischtuig beet, om hem voor den burgemeester te brengen. Wel vei re van zich te onderwerpen, heer W. G. H. Jacobs, Bakenessergracht, verzette S. zich tegen den veldwachter, en welhaast werd Schaft geholpen door eenigëpersonen, om te zorgen dat Rientsma het vischtuig niet in handen kreeg,'eh eindelijk zells werd de veld wachter opgetild, over het ijs geduwd alhier. Wij vernemen nader dat op de matinée, den 7" Juni a. s. te geven door de Haarlemsche Mannen-zang- vereeniging „Crescendo", als solist zalen getrokken in de richting van een medewerken de heer J. J. Rogmans.bijt, met het kennelijk doel om hem Velen zullen dit zeker met genoegen j daarin te werpen. Zijn revolver werd vernemen, te meer daar de heer Rog-hem uit de hand gerukt, mans in den afgeloopen winter zich J Verder kwam h;.-t g dukkig niet. Naar hier ter stede niet heeft doen hooren. het schijnt is de zaak lang in instructie geweest, de activiteit van den ambte- In het verslag van de lezing van dr. Wijnmalen komt eene kleine vergissing naar van het Openbaar Ministerie laat in gewone omstandigheden geen zaak voor. In de vierde kol. derden regel van van Januari traineeren tot Juni. onder, staat n.l. dat de heer Van der\ De eisch tegen Pieter Schaft is 4 maan- Spek gezegd heeft: Met trouw aan de den gev., 2 geldboete ieder f15 of 7 gereformeerde kerk is onvereenigbaardagen subs. gev. het behooren tot de antirevolutionaire 1 partij inplaats van de laatste zes woorden heeft hij gezegdhet voor/be slaan de?' vrije universiteit. Later veranderde deze spreker dit in de eerst genoemde zinsnede. Van een erf, gelegen in de Oranje- H. M. de Koningin Regentes heeft Vrijdag te 5% uur ten paleize te 's-Hage in audiëntie ontvangen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, nieuwbenoemd goeverneur van Surina- straat alhier, zijn in den afgeloopen nachtme> en graa-l Von Rantzau, gezant van vier kippen en een haan ontvreemd, i ^iet: daitsche Keizerrijk bij ons hof; jlaatstgemelde waarschijnlijk in verbind In den afgeloopen nacht ten 2% uur is met ^e komst van Z. M. den keizer daar een vooralsnog onbekende oorzaak van Duitschland te Amsterdam. een felle brand uitgeBroken in een pak- huis, gelegen in een poort aan de Nieuwe ÖFFHJSïSKLJË ISEKiCllTEN. Groenmarkt No. 27 ain gebruik bij Bij kon. besl. van 21 Mei is aan M. den koopman D. H. Blok. Het pakhuis C. van Daalen Wetters, op verzoek, is inwendig grootendeels uitgebrand. De eervol ontslag verleend uit zijne be- bovenbewoners hebben zich met moeitetrekking van leerling tolk voor de gered. De brand is door de politie met chineesche taal buiten bezwaar van den slangen wagen gebluscht. De schade 'si ijks schatkist. is vrij belangrijk maar alles verzekerd. Bij kon. besl. van 23 Mei is aan S. Hartogensis. consul generaal-honorair der Nederlanden te Mannheim, vergun ning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder ie kl. der orde van den Zahringer Leeuw, hem door Z K. H. den Groothertog van Baden geschonken. Bij kon. besl. van 28 Mei is be noemd tot goeverneur der residentie de genera al-majoor J. N. A. baron Taets van Amerongen, inspecteur der infan terie, thans met de waarneming der functiën van goeverneur der residentie belasten aangewezen tot dé waarne ming dier betrekking in geval ontstente nis, ziekte of afwezigheid van genoem den opper-officier, de generaal-majoor A. J. F. Egter van Wissekerke, com mandant der bereden artillerie. De min. van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September e. k. bij de rijks kweekscholen voor onderwijzers te 's-Bosch, Haarlem, Middelburg, Deven ter, Groningen en Maastricht, kweeke- lingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweek school gevestigd is, of die, elders wo nende, zelf in de kosten van huisves ting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 1 Juli aanmelden bij den directeur der rijks kweekschool, die zij wenschen te be zoeken. Een spoorwegambtenaar schrijft het volgende Naar men uit vertrouwbare bron ver neemt, was het spoorwegongeluk, dat de familie Carré trof, weder grooten deels te wijten aan den onvoldoenden toestand van den dienst aan het spoor wegstation Kirchlangern. De chef deed daar dienst voor allesbehalve zijn eigen dienst had hij ook nog die van telegrafist, bureaulist en goederenver voer. Het schreit ten hemel dat som mige spoorweg-maatschappijen zulke toestanden laten voortduren. Nog zij gemeld, dat het emplacement voor het i station niet geschikt is voor groote treinen, de ruimte is te kleinde trein van Carré was een klein eindje over de wissels, de stationschef geeft i misschien wel in haast en uit kracht I der gewoonte veilig, en het ongeluk heeft plaats. Het d o r p H o o r n o p T e s s e 1 wordt thans ook in het telegrafisch i verkeer opgenomen. Het telephoonkan- toor, op dat dorp ten dienste der kust- i wacht gevestigd, zal eene subsidie uit de gemeentekas ontvangen, om ook het publiek gelegenheid te geven om er gebruik van te maken. Op een der zeven dorpen van het eiland ontbreekt de aansluiting nu nog, anders zijn alle dorpen telephonisch met elkaar ver bonden. Een artikel* van Crispi in de Co?ite?/i- porary Review wekt groote sensatie. Hij bestrijdt daarin o. a. de meeuing dat Napoleon III Italië's vriend ge weest zou zijn. Italië's toetreding tot het drievoudig verbond in 1882 was noodig, omdat het zwak en geïsoleerd stond tegenover een vijandig Frankrijk, hetwelk geen latijnsche Unie verlangde, tenzij het daarin den baas spelen kon over Spanje en Italië. Het drievoudig verbond was een vredelievend defensief middel, waarvan het doel bereikt blijkt door de negenjarige handhaving des vredes. Crispi beschuldigt Frankrijk van pogingen tot verstoring des vredes, ook twee jaar geleden, toen hoogge plaatste Franschen in samenwerking met mannen van gezag op het Yaticaan trachtten den Paus uit Rome te lokken onder voorwendsel van werkelijk denk beeldig gevaar. Ware toen de Paus naar Frankrijk gevlucht overeenkomstig het gesmede complot, dan zou een fransch- italiaansche oorlog ontbrand zijn, waarbij Italië tegenover zijne bondgenooten geen casus foederis zou hebben kunnen aan voeren. Crispi besluit zijn artikel aldus Italië wenscht in rust te leven, het koestert geen naijver noch wangunst of agressieve plannen; het heeft aan vrede behoefte lot reorganisatie zijner bin- nenlandsche aangelegenheden en vol tooiing zijner eenheid De huidige Jewish Chronicle behelst eene belangrijke correspondentie tusschen het parlementslid Samuel Montagu en Gladstone. De eerstgenoemde als be kende kampioen voor onderdrukte nationaliteiten verzocht, zijn grooten invloed bij de russische regeering aan te wenden, opdat de tegenwoordige russische jodenvervolging ophouden en de bejegening der russische Joden even verdraagzaam worde als die der russi sche Muzelmannen, die oorspronkelijk toch ook Semieten zijn. Daarop antwoordt Gladstone, dat tot dusver de eenige reden zijner aarzeling weshalve hij niets openbaar maakte over de russische jodenvervolging, zijn twijfel was of hij daarmede wel goed zou doen, daar dergelijke publicaties zelfs kwaad kunnen stichten door de partij der russische ultra's te steunen, aan welke de stuitende jodenvervolging alleen te wijten is. Ook Gladstone is verbaasd over het verschil tusschen de bejegening van joden en muzelmannen HOOFDSTUK XXIV. „Die man, dien niemand kende," vervolgde Sam: „niemand ist, van waar hij kwam, en niemand wist, waarheen hij ging." „Ik herinner hem mij nog," zeide Ann Mary, en bedacht hoe reed het van Sam was, om haar te spreken over den man, dien sedert hunne verzoening had trachten te vergeten, waarin zij jna reeds was geslaagd. „Gij herinnert u zijn zwarten knevel zeide haar kwelgeest- „0 Sam zeide Ann Mary smeekend. Maar de wreede Spatchett vervolgde „En zijn zwart krullend haar?" Hij wreekte zich blijkbaar door de nog niet volkomen geheelde ond open te rijten, en Ann Mary zeide op fleren toon „Ik zou wel eens willen weten, mijnheer Spatchett, wat gij met it alles bedoelt „Ga maar mee, dan zal ik het u vertellen," zeide Sam op timen toon. Zij stond op en volgde hem. Tegen het buffet geleund en in |Q levendig gesprek gewikkeld met de aldaar dienstdoende Hebe, zag zij een man, wiens gelaatstrekken haar bekend voor kwamen, hoewel zij hem op dat oogenblik niet herkende. Zij en haar metgezel bleven staan, eenige schreden van hem verwijderd, en beiden keken hem scherp in het gekat. „Kent gij hem niet?" vroeg Sam met een eenigszins spotten- den glimlach. „Ja en neen," gaf zij hem ten antwoord. „Denkt gij, dat gij hem zoudt herkennen, wannneer hij zwart haar en een zwarten knevel had?" Nu ging Ann Mary een licht op, terwijl geheel tegenstrijdige gewaarwordingen in haar gemoed kampten. Zij begreep dadelijk, dat de nieuwe kellner valsch was, evcnais zijn knevel, die haar zoo had bekoord. „Hij is hetriep zij werktuigelijk uit. „Ja," herhaalde Sam, „hij is het." Ja, Ann Mary, mijne ma nieren mogen niet zoo innemend en mijn knevel niet zoo mooi zijn, zij zijn tenminste niet valsch." En hij wilde haar wegleiden, voldaan over zijn zegepraal, terwijl hij haar geen verdriet meer wilde aandoen, nu hij begreep dat zij hem gehee toebehoorde. De nieuwe kellner, op zijn beurt, had hen echter ook herkend en trad haastig op hen toe. „Hoegaat het, Sam F" vroeg hij op opgewekten toon, en in plaats eenigszins in verwarring te zijn door de tegenwoordigheid van Ann Mary, voegde hij er bij „Dit is werkelijk een gelukkige ontmoeting. Mag ik h wat aanbieden; waarvan houdt gij het meest „Niet van valsche knevelsantwoordde Sam spottend, en Fiddings klemde zich vaster aan zijn arm en glimlachte te11 teeken, dat zij volkomen van hetzelfde gevoelen was. „Ja, ik begrijp u," hernam inspecteur Gleddow met een over- moedigen lach, terwijl zij verwacht hadden dat hij in zijne verwarring niet in staat zou zijn geweest hun te antwoorden. „Ik zal u dat alles wel eens verklaren, maar het zou te lang duren, wanneer ik u nu alles vertelde. Buiten mijn schijnbare plichten, had ik in het hotel nog andere bezigheden te doenik zou nu zeer gaarne Ann Mary dat wil zeggen, miss Fiddings in uw tegenwoordigheid een vraag willen doen." Sam vatte oogenblikkelijk vuur. „Wanneer gij mij omtrent deze jonge dame iets hebt te vragen," gaf hij wantrouwend ten antwoord, „dan zou het dunkt mij beter zijn, dat wij deze plaats verlieten." „Kalm, kalm", zeide de inspecteur. „Mijn vraag betreft een andere dame." „Wat een onbeschaamde bedrieger," dacht Ann Mary. „Is mevrouw Carstairs in het hotel teruggekeerd?" vroeg Gleddow. Daarna overhandigde hij zijn kaartje aan Sam, die het weer aan Ann Mary gaf, en nu begreep het paar voor de eerste maal, dat hun voormalige vriend een detective was. Hij had den glans van zijn ravenzwart haar en zwarten knevel verloren, maar was nu omhuld door de majesteit van de wet, en tenzeerste verbaasd namen zij een minder trotsche hou ding tegenover hem aan. Zij begrepen, dat hier iets romantisch achter stak. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1