Lettersn en Kunst. BINNENLAND. om reden er rekening moest worden gehouden met de in Duitschland te betalen invoerrechten. Deze betalen 10 pet. voor rijtuigen van bekleede zittingen voorzien en 6 pet. voor spoor weg- en tramwagens, waarvan de zittingen niet bekleed zijn. Aan de Nederlandsche Spoorweg maatschappijen werd in 1S90 niets ge leverd. Wel had men eenige keeren gelegen heid om daarvoor mede te dingen, doch telkens moest men ondervinden dat het werk gegund werd aan belgïsche fabri kanten, die veelal voor zoo lage prijzen hadden ingeschreven, dat evenals vroeger concurrentie met dezen van de zijde van dezen fabrikant onmogelijk was. Reeds vroeger werd op de oorzaken hiervan door den heer Beynes in vorige opgaven verwezen. Deze bestaat onder anderen hierin I». dat de belgische fabrikant gebruik maakt van ijzer en staal, dat hij in zijn eigen land kan bekomen, terwijl de nederlandsche fabrikant deze materialen, evenals verschillende onderdeelen van de te maken spoorwaggons, uit het bui tenland moet betrekken, met verplichting tot betaling van inkomend recht, dat in zijn land van den vreemdeling niet ge heven wordt; 2°. dat aangezien het belgisch ijzer, als zijnde in den regel van inferieure kwaliteit, slechts bij uitzondering kan gebruikt worden, deze fabrikant ver plicht is het ijzer uit Duitschland te laten komen, waarvoor uit den aard der zaak veel hoogere prijzen moeten be steed worden dan die waarop het ij zei den belgischen fabrikant komt te staan 30. dat in België de arbeidsloonen lager zijn dan hier te lande 40. dat vele spoorwegfabrieken in Bel gië zijn in handen van vennootschappen en maatschappijen en zoodanig zijn in gericht, dat daar tot eiken prijs werk moet worden aangenomen, ten einde stilstand te voorkomen 5°. dat wegens de zeer belemmerende bepalingen,welke in België bestaan op het aannemen en uitvoeren van werken ten behoeve van den Staat en particuliere Spoorwegmaatschappijen, de belgische fabrikanten in dezen weinig of geene concurrentie van den buitenlander hebben te duchten. Eindelijk wordt hier nog als eene bizonderheid melding gemaakt van de vervaardiging in deze fabriek van een prachtig salon-spoorwegrijtuig ten dienste van den goeverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië, waarvan de kosten waren geraamd op 20,000.en dat, na met zeer veel zorg te zijn bewerkt, tot groot genoegen van het betrokken departement van Koloniën ter verzen ding is afgeleverd. Dc Raarlemsche ijzerkoper- en metaalgieterijDirecteur de heer l. P,van Lohuizen.) Het debiet van deze fabriek bleef stationair Men klaagt hier bij voort during over de belemmering, welke deze industrie ondervindt: i°. door het ver plichte gebruik van cokes in plaats van steenkolen als brandstof, en 20. door de verontreiniging van het water langs de fabriek door de daarin uitloopende riolen van het Schoterkwartier. Ten einde de concurrentie met andere soortgelijke fabrieken te kunnen vol houden, verzoekt de Directie dat aan deze bezwaren door de bevoegde auto riteit worde te gemoet gekomen heeft de navolgen voor dit jaar vas 1 burgerlijke zaken i. 25 Augustus: zittld-i v 9 en 23 Juli, 6 en 20 Augustus. Zoo noodig, na afloop der civile zittingen, behandeling van strafzaken. Aanvang der zittingen 's voormiddags 10 ure. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan de Haarlemsche af- deeling der Maatschappij van Welda digheid eene som van tien duizend gulden geschonken. iterstaande advertentie, betreffende eerstdaags te houden vergadering bij het vergunningsrecht belang hebbenden. Evenals vorige jaren was Zondag het Noorder-Buitenspaarne weder het too- neel van den studentenroeiwedstrijd. Het werd door prachtig weder begunstigd en de talrijke fraaie vaartuigen, alle sierlijk getooid, en de schitterende toi letten maakten een rechc feestelijken indruk. Reeds bij het betreden van den dijk waarop zich weder tal van toe schouwers bewogen, trof het ons dat de Utrechtsche regelingscommissie zoö wei nig haar roeping begreep tegenover de vertegenwoordigers van de pers. Waren zij in de voorafgaande jaren steeds met de meeste voorkomendheid en heusch- heid behandeld, ditmaal was hun zelfs geen behoorlijke plaats verstrekt, waar zij hun taak naar behooren koiiden vervullen. In tegenstelling met vorige jaren werd hun zelfs een bescheiden plaatsje op de jury-boot geweigerd; een en ander was oorzaak, dat zij als ge wone toeschouwers, werkeloos den wed strijd moesten gadeslaan en door de welwillendheid van den heer Dudok de Wit van Amsterdam, timekeeper, die zich steeds bij deze wedstrijden be hulpzaam tegenover de verslaggevers heeft betoond, in staat waren nog van een enkel nummer den tijd te vernemen. Wij zouden onrechtvaardig zijn, wan neer wij alle ledên der jury bovenstaand verwijt naar het hoofd wierpen, slechts enkelen waren het, diè volstrekt hunne roeping niet begrepen, en daarnaar sche nen de meer welwillend en zich te moeten schikken. Wat den wedstrijd zeiven aangaat, slechts het eerste nummer was uit een oogpunt van sport eenigszins belangrijk. Dit nummer, de universiteits-race, werd gewonnen door „Nereus", van Amster- sterdam, gevolgd door „Triton", van Utrecht, resp. in 12 43 min. en 12.46 min. „Laga" was no. 3 en „Njord" had het bij de halve baan opgegeven. In den wedstrijd van tweeriemsgieken was „Nereus" weder overwinnaar, verloren de Leidenaars andermaal en vielen zelfs in den wedstrijd in twee-riemsgieken geheel af. Nog meldenswaard was de wedstrijd in vierriemsgieken, waarin „Triton" won met 2% bootslengte voor „Nereus". „Laga" en „Njord" kwamen 3 en 4 aan. Na afloop van den strijd, die weder een uur later 'aanving dan was aange kondigd en te ruim 5 uur geëindigd, begaven allen zich stadwaarts. Het be stuur \an de „Phoenix" had zijn ter rein, waar ons stedelijk muziekkorps een concert gaf. welwillend voor de heeren studiosi opengesteld, voor zoo ver dit zonder schade aan de inrich ting kan plaats hebbenOverigens was het hier en daar in de stad tamelijk rumoerig, daar vooral het „prachtvee", zooals een aantal fraai uitgedoste mu zenzonen zich betitelde, nogal luidruch tig van zijn aanwezigheid op verschil lende openbare plaatsen blijk gaf. Hedenmiddag waren wij in de gele' genheid het nieuw-aangebouwde en oök het oude gedeelte van het Ned. Geref. Diaconiehuis in de Jansstraat alhier te bezichtigen. Men zal zich nog den ouden muur met de groote ronde vensters herinneren, die den tuin van dat gesticht van den weg afscheidde. Thans is daar het nieuwe gedeelti verrezen, dat wij hedenmiddag onder geleide van heeren Diakenen hebben bezichtigd. Het werd ontworpen door den heer Roog, architect, cn uitgevoerd door de firma Reijnde-s. In Augustus van het vorige jaar werd met den bouw een aanvang gemaakt en thans ét geheel opgeleverd. Aan leiding tot deze vergrooting gaf het steeds toenemende getal bewoners, en bovendien wenschte men ook in 'tver volg bestedelingea op te nemen, waar toe tkans alle gelegenheid bestaat. De ruimte en frischheid, die men in 't oude gedeelte aantreft, vindt men ook in het nieuwe, dat bovendien een meer mo dern karakter' ademt. Men vindt hier een ruimen corridor, een aparte ruime zaal voor mannen-bestedelingen en een dito voor vrouwen, met ventilatie, vul kachels enz., benevens een heerlijk uit zicht op den grooten tuin, die zich achter het gebouw uitstrekt. De trap pen en portalen, die naar de bovenver diepingen leiden, zijn alle ruim en ge makkelijk ingericht, terwijl men zooveel mogelijk gelijkvloersche kamers en zalen heeft gemaakt, om den zwakken het trap pen klimmen te besparen. De slaapzalen, wasch- en andere kamers, zoomede de gerieflijkheden, voldoen aan alle eischen van irisch- en netheid- Ook voor ge huwde bestedelingen is een flinke zaal, terwijl de zolder nog gelegenheid biedt voor eventueele uitbreiding tot opname. We mogen onze gemeente gelukwen- schen met den aanwinst van het nieuwe gebouw, dat aan zoovele ouden van dagen een welkome toevlucht biedt. Voor een betrekkelijk klein pensioen vinden zij er volkomen verpleging, kleeding, bewassching enz. ingelanden gekozen de heer A. van dei- Meer. Als hoofdingeland van Rijnland's district, hoofdplaats Woubrugge is gekozen de heer G. Noorderman. Vanwege de Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking (Z.-Hwordt in den weg van den Vlenderdïjk een nieuwe groote doorvaart en ophaalbrug gemaakt, waardoor voor scheepvaarten passage eene zeer gewenschte verbetering tot stand komt. Door burgemeester en wethouders der gemeente Zandvoort is bepaald, met het oog op de weersgesteldheid, dat de opening der baden den im Juni a. s. in plaats van den 6» Juni e. k. zal plaats hebben. Beroepen naar Zandvoort dr. D. C. C. Stap, te Wijk bij Duurstede. het toezicht ep de handhaving van del internationale overeenkomst tot rege- ling van de politie op de visscherij in de Noordzee buiten de territoriale wa-L teren, goedgekeurd bij de wet van i| Juni 18S3 [Stbl. n°. 73). De schepen- en schuitenmakerij van de heeren R. T. Peltejiburg en Zonen. Hieromtrent wordt alleen dit opge geven, dat er weinig vooruitgang in het vak van scheepsbouw was waar te nemen. De arrondissements rechtbank alhier Een jongentje dat hier op het Zuider Buitenspaarne en den omtrek daarvan, pleegt rond te loopen, den voorbijgangers 0111 een cent vraagt, en door de on samenhangende volzinnen die hij uit, aanleiding geeft tot het vermoeden, dat het kind niet wel bij het hoofd is heeft Zondagmiddag in eene woning op het Z. Buitenspaarne de gordijnen der voorkamer door het openstaande raam in brand gestoken. Gelukkig had men de vlam spoedig gebluscht, doch niet voordat de gor dijnen grootendeels verbrand en eenige glasruiten gesprongen waren. Den 2 2sten November e. k. zal het St. Caeciliacöncert te Arnhem driehon derd jaren hebben bestaan. In eene aldaar gehouden algemeene vergadering van de leden werd besloten, dien dag op luisterrijke -wijze te vieren. Aan eene commissie van zes leden is opgedragen om, in overleg met het bestuur, eene feestviering te regelen. Deze commissie bestaat uit de heerenmr. R. J. C. baron van Pallandt van Rosendaal, mr. F. J. van Harencarspel, G. André de la Porte Gz., mr. J. Staats Evers, G. J. Engelberts en G. J. de Joncheere. Inhoud Sempervirens No. 22 Water en Waterplanten, vervolg en slot van bladz. 244. Richardia albo ma- culata, met een afbeelding. Pancra tium caribseum. IngezondenRe cepten voor het gereedmaken van „Rha- barber". Abutilon's en Sparmannia africana gedurende den winter. De stamplant van chineesche gember. Twee merkwaardige boomen. Larven van een muskiet in de bekers van een Nepenthes. Het ontwerp der nieuwe fransche toltarieven, vervolg en slot van bladz. 249. De Appel-snuitkever. -- Bestrijding van Wespen. Middel tegen rheumatisme. Verschillende mededeelingen. Weersgesteldheid. Inhoud van het Ned. Tuinbouwblad. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de rede door den heer J. van Loenen Martinet op de Mei-meeting gehouden over den „normalen arbeidsdag", afzon derlijk uitgegeven en verkrijgbaar is bij de boekhandelaars N. H. Mul en Jacs. Post Jr. Belangstellenden verwijden wij naar De heer K. Czn. de Boer, burge meester van Assendelft, candidaat voor de Tweede Kamer in het district Bever wijk, zal Dinsdagavond te Houtrijk en Polanen eene politieke redevoering houden. Zondagnamiddag is een sloep, terug komende van den wedstrijd te Haarlem, in de Ringvaart omgeslagenniet zonder moeite werd eene dame, die zich met een drietal roeiers in het vaartuig be vond, gered en bewusteloos in eene woning gedragen, waar zij door het aanwenden van gepaste middelen weer bijkwam, en de reis per rijtuig werd vervolgd. De heeren waren er met een nat pak afgekomen. Als voorzitter van het bestuur van den drooggemaaktenAkersloot-PIertoger- en Blijverpolder is door stemgerechtigde Naar me n verneemt, zullen de Koningin en de Koningin Regentes dezen zomer „Oranje-Nassau's-oord" be zoeken. Ook dan zullen feestelijkheden niet achterwege blijven. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. bêsl. van 23 Mei is aan den heer R. de Good, consul der Neder landen te Rome, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van officier der orde van de Eikenkroon, hem door Zijne Koninklijke Hoogheid den groot-hertog van Luxemburg, her tog van Nassau, geschonken. Bij ken. besl. van 2 5 Mei is tot con sul-generaal der Nederlanden te Bern benoemd de heer jhr. W. van Citters. Bij kon. besl. van 29 Mei is inge trokken, op zijn verzoek, de bij kon. besl. van 25 Maart gedane herbenoe ming van H. C. Couwenberg, tot kan- tonr.-plaatsverv. in het kanton Oostburg, en is benoemd tot kantonr.-plaatsverv. in het kanton Oostburg, mr. F. M. C. E. Koksma, advocaat en procureur, wonende te Sluis. Bij kon. besl. van 29 Mei is de heer L. J. Janssen, arts, met ingangvanden 6n Juni a. s. benoemd tot officier van gezondheid 2® klasse bij de zeemacht. In de Stct. (n°. 125) is opgenomen een rapport van Harer Majesteit schroef- stoomschip 4e kl., Suriname belast met Het heeft K. M, de Koningin-I regentes behaagd als beschermvrouw I van het genootschap „Oeconomial Enchusanna te Enkhuizen op te treden! Dit Genootschap, in 1779 opgericht, I had sedert 1827 de eer Neerlands Ko'f ning zijn beschermheer te moo-enl noemen. J Alshuldeblijk aan H a r e I Majesteiten hebben de leerlingen vanl het Erasmiaansch Gymnasium te Rot-1 terdam Zaterdag aan het beeld vanl Erasmus eene krans gehecht in kleuren der stad, doorstrengeld metl Oranje. Op de Oranje-slippen, vanl dezen krans alhangend, stond het| volgende opschrift te lezen „Reginisl Erasmiani Gymnasii Alumni." (De leer- T lingen van het Erasmiaansch Gymna-I sium aan de beide koninginnen.) Men meldt uit Amsterdam:! Naar wij vernemen zal het duitsch| eskader in den morgen van den Juli, des nachts te 2 uur, te IJmuidenl binnenvallen. Het keizerlijk gezelschatl zal daar de Hohenzollern verlaten, ecl naar wij verder verneme», zoo de tochT te water vervolgd wordt, overgaan op! Hr. Ms Van Galen. Dit schip vaanf dan des ochtends op, in dier voege, daïl men tegen 10 uur in den morgen i het IJ voor de stad is. Bij de duitsche kolonie is het placl overwogen, behoudens toestemming vacl de bevoegde macht, eene greote tril bune op te slaan, ten einde den keize;| bij zijn intocht te kunnen begroeten. Deze tribune zou dan op het Damrall verrijzen, tegen de schilderijloods. Eene beslissing is echter nog ciel genomen. Naar w ij vernemen z a 1 t ijl dens het bezoek van den Keizer vaal Duitschland te Amsterdam een balalT jon grenadiers en een bataljon jagers! aldaar dienst doen, terwijl ook cavalerie te Amsterdam met 2 escadroai| uit 's-Hage zal worden vermeerderd Door de R. IC. centrale kies-l vereeniging te Zaandam is tot canoil daat ge-steld dr. FI. J. A. M. Schaepmal Alzoo heeft thans in dit district iedere! partij haar eigen candidaatde liberalen! W. de Meijier, de radicalen W. Bax! de anti-revolutionnairen mr. J. C. vonl Briell Sassen, en de katholieken drf Schaepman. In de werkplaats der Exploi-I tatie-maatschappij te Zwolle zijn del waggons aangevoerd van den extratreinl van Carré, voor zoover die bij de bot! sing tusschen Osnabrück en Löhne2p| beschadigd. Als men het zwaar geteisterde matê-l rieel ziet, kan men zich eenigszins eerf denkbeeld maken van de ramp Del waggon ie en 2e klasse, waarin mevr! Carré den dood vond, is, zooals word"! gemeld, over den tender heen gescao-l ven en onderste boven in het zand gel smakt. Dat clit het geval is geweesi.f kan men nog aan den waggon zien.l want de aardkluiten zitten er nog bovea op. De voorste en de achterste cout van dezen waggon zijn vernield. Del eerste is geheel weggeslagen en alleeol de kap hangt er nog over. De andere! coupés zijn nog in het geheel, het inwendige is vernield; de banken! zijn losgelaten, het netwerk verbogen! eenige ruiten gebroken, enz., terwijl! men overal op de kussens, tegen deal zolder, op den vloer bloedige sporen! kan zien van de droeve ramp. Hoe! stevig de waggon echter op zichzelf is,I blijkt hieruit dat de drie middencoupésl in hun geheel zijn gebleven en depor-l tieren zonder moeite konden worden! geopend, al is ook het geheel eenigs! deel daarvan voor zichzelf te houden. Gedurende de laatste dagen was de toestand van den ouden veerman bedenkelijker gewordeneen gevoellooze onverschillig heid had zich van hem meester gemaakt en den dorpsgenees heer meer reden tot ernstige bezorgdheid gegeven dan zijn vroegere luidruchtige smart, want door zijn ervaring wist de ge neesheer, dat dit meestal het geval is bij patiënten, die bijna nog geen leed kenden. Dick Bramley was nog voor zaken in Londen en Betty had hem den vorigen dag, zoo goed en kwaad als het ging, in een brief den toestand van den ouden man beschreven en hem dringend verzorgd, wanneer hij wist, waar Claribel woonde, er haar zoo mogelijk toe over te halen naar haar vader terug te keeren, daar de dokter zijn overtuiging had te kennen gegeven, dat slechts de terugkomst van zijn dochter een reactie zou kun nen teweegbrengen in den toestand van sombere onverschillig heid van den ouden veerman. Zoo onverschillig was Bob geworden voor zijne omgeving, dat Jacob en Betty in zijne tegenwoordigheid ongedwongen over hem spraken. „Het is wel hard voor den ouden, dat nu een ander zijn werk moet verrichten, nadat hij zooveel jaren lang altijd zelf heeft geroeid," merkte Jacob op, alsof hij overluid dacht, en Betty stemde met hem in. „Ja, dat grieft hem, Jacob, maar het is niet de worm, die aan zijn hart knaagt. Wat de veerboot betreft, gij hebt dit werk van hem overgenomen, en ik heb nooit gedacht, dat gij nog zoo flink aan den arbeid zoudt gaan." „Ja," antwoordde Jacob eenigszins triomfantelijk, „ik heb^u altijd wel gezegd, vrouw, dat i'k mijne krachten spaarde, tot ik ze noodig zou hebben. Welnu, wat mocht er gebeuren, wanneer ik ze reeds verspild had?" J>Uwe armen waren toch sterk genoeg. Maar het doet er niet toe, Jacob, wat voorbij is, is voorbij. Ik zal uwe gebreken ver geten, wanneer gij mijne harde woorden wilt vergeten." „God zegene u, vrouw," antwoordde Jacob met geestdrift, „ik zou nooit aan het werk zijn gegaan, wanneer gij er mij niet zoo dikwijls toe hadt aangespoord." Zij hielden hun stem in, want zij hoorden het geluid van voetstappen op het kiezelpad. „Het is Dick," fluisterde Betty, en toen de deur geopend werd bleek het, dat zij waarheid had gesproken. „Alleen?" riepen zij gelijktijdig uit, en Jacob schudde met het hoofd en mompelde„Nu zal de oude man wel spoedig sterven." Dick wierp eep.- blik op Bob, die daar zat zonder hem te ver welkomen, j alsof hij sluimerde, ja, de laatste sluimering was ingegaan, daarna wendde hij zich tot de beide anderen en zeide op fluisterenden toon„Is Claribel hier Zij zagen hem verwonderd aan. „Neen," antwoordde Jacob, „komt zij dan „Ik dacht, dat zij reeds hier zou zijn," gaf Dick ten ant woord. Hij had dien morgen het telegram van Gleddow ontvangen, waarin vermeld werd, dat deze naar Coalstead ging en Dtck verzocht had hem zoo spoedig mogelijk te volgen. En dit had hij gedaan, meenencle, dat de inspecteur Claribel op den voel was gevolgd. Hij had te Coalstead echter geen spoor van hem| ontdekt, en had- zich toen zoo schielijk mogelijk naar het 1 begeven. „Ik vrees, dat wij Claribel nooit zullen weerzien," zuchtte! Betty. „Zij heeft eenvoudige menschen en een eenvoudige om! geving vaarwel gezegd 0111 in rijkdom te leven en bewonderd te| worden. Zij is nu misschien veel gelukkiger." Dick gaf hierop geen antwoordhet verhaal, dat hij kon ver-I tellen, met betrekking tot de arme Claribel, was te zonderling! en te lang om het hier mede te deelen; bovendien bekommerde! hij zich meer om de veiligheid van de vrouw, die hij liefhad! wetende, welk gevaar haar omzweefde, dan om haar geschiedenis! Hij ging naar dén anderen kant van het vertrek, klopte zachtjes op zijn schouder en vroeg „Wel, oude vriend, hoe gaat het?" Bob Musgrave keek eerst verbijsterd om zich heen; maar toen! hij zijne gedachten weer bij elkaar had geraapt, herkende h\l| Dick en antwoordde „Slecht mijn jongen, erg slecht. Het is met mij als in dat! oude lied, dat mijn dochter van haar moeder leerde, en dat z|| dikwijls des avonds zong, wanneer de dagelijksche arbeid was| verricht." Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2