Leger en Vloot. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. heer J. A. Levy te Amsterdam werd gekozen met 562 stemmen, en de heer W. J. Blijdenstein te Enschedé met 526 stemmen. De heer R. van de Werk teAmster. dam verkreeg 6S, de heer D. W. Stork te Hengeloo 105 stemmen. Beide gekozenen hebben de benoeming aanvaard. Uil Breda wordt van 30Mei door de N. B. C. gemeld Sedert Maandag jl. ligt een onzer stadgenooten, wonende op de Oude- Vest, in diepen slaap. Men heelt hier dus waarschijnlijk te doen met een geval van „nona" of slaapziekte. Naar wij vernemen, wordt de patient met wat melk en wat wijn, die men hem voor zichtig in het keelgat giet, in het leven behouden. De postbode V., te IJ zend ij- ke, had indertijd het ongeluk bij het schoonmaken aan eene revolver zijne schoonmoeder een kogel in het hoofd te jagen en werd deswege veroordeeld tot twee maanden hechtenis Op een verzoek om gratie is thans eene gunstige beschikking gevolgd en de straf veranderd in f 10 boete. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Helmond op ontel bare plaatsen de ruiten ingeworpen. In eene enkele fabriek zijn er niet minder dan 40 vernield. Twee der van deze vernielzucht verdachte fabrieksarbeiders zijn in bewaring genomen en zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. (Slot.) Alsnu werden HH. MM. naar de ge reedstaande fauteuils geleid, waar Haar twee prachtexpl. van de liederen werden aangeboden. Het kinderkoor zong daarop Blijf één, woorden van Nicolaas Beets, muziek van Alex. W. A. Heyblom. Na afloop sprak de burgemeester opnieuw HH. MM. toe, Hij eindigde met den kreet „Oranje boven 1" door allen met geestdrift herhaald onder het wuiven met hoeden en doeken. De Koningin - Regentes antwoordde met eenige woorden en Koningin Wilhel- mina drukte onder luide bravo's den burgemeester de hand. Hierna werden de Vorstiunen door den Burgemeester uitgenoodigdde eerewacht van de schutterij te inspec- teeren. Op het terrein was dé Kon. Ver- eeniging van gep. Ned. Ind. militairen met hare bauier opgesteld. De oudstrijders wuifden HH. MM. den geheelen weg met de hoeden toe, terwijl de Vorstelijke personen langs de kade voorafgaan werden door 6 in het wit gekleede meisjesdie bloemen strooiden. Begeleid door den Burgemeester, be reikten HH. MM. onder de muziek van de scherpschutters en de schutterij, die het „Wien Neerl. Bloed" speelden, haar rijtuig. Nadat hierop ook het gevolg in de gereedstaande rijtuigen plaats had ge nomen, stelde de vorstelijke stoet zich, voorafgegaan door den Burgemeester, onder een donderend hoera in beweging en aanvaardde, nadat ook door de cavalerie het militair saluut was ge bracht, den tocht door de stad. Bij het vertrek der Koninginnen en het gevolg, welke plaats namen in de gereedstaande hofrijtuigen, hief de kin derschaar fanfares aan, onder begelei ding van eenige koperen instrumenten. De eerewacht uit het regiment dd. schutterij te Rotterdam, onder com mando van kapitein A. N. Polakdie uit het korps mariniers die van het korps koninklijke scherpschutters, onder commando van kapitein Laraers, als mede het escorte huzaren, onder com mando van den ritmeester jhr. Van tets, welke opgesteld waren op de Prinsessekade, brachten het militair saluut De cavalerie nam plaats in den vorstehjken stoet, welke, wanneer wij goed gezien hebben, zes hofrijtuigen telde, en voort ging het, voorafgegian door bereden politie, langs de Wilhel- mmakade, door de Van der Takstraat. de Willemsbrug over, door de Boomp nS'r ,U,?S de Wdlemskade, de Parklaan t ark, Westzeedijk, Eendrachtsweg, Mau- ritsweg, Van Oldenbarneveltstraat, Cool singel naar de Coolvest, waar dé Vorstinnen eeu bezoek brachten aan de tentoonstelling van schilderijen en andere kunstwerken in de Academie van Beel dende Kunsten en Technische Weten schappen. De zalen waren voor de leden en het publiek gesloten. Intusschen kunnen wij melden, dat de gangen van het gebouw met groen versierd en met muK"1 belegd waren, en dat Mm. door de commissie der ten toonstelling ontvangen en rondgeleid werden. Nadat het bezoek afgeloopen was. werd den Vorstinnen tot Hare rijtu gen uitgeleide gedaan, waarna de tocht door de van vlaggen wemelende straten werd voortgezet. Een reusachtige menigte, waaronder tal van vreemdelingen, was op de been en zwaaide onder vroolijk gejubel met hoofddeksels en zakdoeken V riendehjk beantwoordden de Koningin en bare Moeder de geestdriftvolle be groetingen. Langs Coolvest, Boymansstraat, Noord blaak, Beursplein, Westnieuwland.Groote Markt Steiger, Lamsteeg, Kaasmarkt. Kipstraat en Goudsche Wagenstraat ging de tocht verder. Voor het weeshuis der hervormde gemeente in laatsgenoemde straat werd aan de jeugdige Koningin op treffende wijze hulde betoond. Uit de weesmeis jes, in de vestibule opgesteld, trad er een naar buiten en overhandigde aan Koningin Wilhelmina onder een toe- spraak een fraaien ruiker, waaraan twee zeldzaam fraai geborduurde linten be vestigd-waren, waarop Hare naamcii fers prijkten. De Koningin was zicht baar getroffen en betuigde vriendelijk haar dank. Langs den Goudschen weg, de Van der Werfstraat en Jonkerfranschebrug begaven HH. MM. zich vyvolgens naar de Openbare Bewaarschool aan de Luthersche Vest, waar zij ontvangen weraen door jhr. Van Citters, wethou der van onderwijs. De hooge bezoek sters waren blijkbaar ten hoogste vol daan over de flinke inrichting van het nette gebouw, dat geheel in zijn ge wonen staat gelaten was, teneinde den Koninginnen een juisten indruk te o-even van een burger bewaarschool. Alle leerlingen en onderwijzeressen waren er tegenwoordig, terwijl de lessen als gewoonlijk werden voortgezet. Na afloop van het bezoek voerde de weg verder langs Luthersche Vest Botersloot, Heerenstraat, Goudsche Singel, Hofplein en Diergaardelaan, (Jmstreeks half vier kwamen de Ko ningm en de Regentes in de Rotter üamsche Dtergaarde aan, welke een refcht feestelijk voorkomen had. Van de hooge staanders bij de hekken, alsmede van het sociëteitsgebouw en vele andere gebouwtjes woeien de vlaggen, en aan de bloemperken en den verderen aan leg was bizondere zorg besteed. Dui zenden leden en bezoekers van elders waren in den tuin tegenwoordig, waar echter de toegang aan kinderen bene- ,1 zestien jaar verboden was, welk verbod naar wij vernemen alge- meen groote ergernis heeft gewekt, hevige stortbui evenals de „maatregel", om geen ver-1 uur aanhield, tegenivoordigers van de pers evenmin als de leden tijdens de ontvangst van de Koninginnen toe te laten in de ge bouwen, in de journalistieke kringen met bevreemding vernomen werd. Intusschen zijn wij in de gelegenheid mede te deelen dat de trappen van het sociëteitsgebouw, waarheen HH. MM. en gevolg terstond doorreden, rnet tapijten belegd en de terrassen versierd waren met myrthe-boomen. Ook in de zaal prijkten tal van gewas sen. De Koninginnen werden ontvan gen Op het eerste terras, waarna zij door de groote zaal geleid werden naar de restauratiezaal, waar kostbare palmen prijkten en HH. MM. ontvangen wer den door de leden van het hoofdbe stuur en den directeur met hunne da mes. Nadat vervolgens den Vorstinnen eenige ververschingen aangeboden wa ren, werd de Diergaarde in oogenschouw genomen, de serres inbegrepen. De nieuwe muziektent, die zich op een hardsteenen fundament bevindt, was in zoover gereed gekomen, dat zij mede bezichtigd kon worden. Het bezoek aan den tuin en de ver schillende gebouwen was binnen drie kwartier afgeloopen en daarmede tevens het programma van den dag. Herhaal delijk levendig toegejuicht door de menigte, begaven de Vorstinnen na de Diergaarde verlaten te hebben zich langs Kruisstraat, Coolsingel, Korte Hoog straat, Hoogstraat. Hoofdsteeg, Gel dersche Kade en Oosterkade voor het station Maas, waar de extra-trein gereed stond, waarmede HH MM. zouden vertrekken. In de nabijheid van het station zag het zwart van de menschen. Aan de voorzijde van het gebouw tegenover den ingang van de wacht kamer 1 klasse, waar Koningin Wil helmina en Haar Moeder ontvangen werden, was over het plankier een entrée ingericht en boven dien ingang een fraaie trofee in Moorschen stijl aangebracht, met tapijten en waaier versiering terwijl de wanden rijk versierd waren met bloemen en groen. De dames-wachtkamer en een der andere lokalen waren herschapen in een tuin, waar vooral het wit domi neerde. Op den vloer, van het rijtuig tot in de zaal, lag een Noorsch tapijt, zoowel als aan de achterzijde tot aan deng ereed staanden trein. De eerewachten, die op de Prinses sekade opgesteld waren geweest, brach ten ook aan het station weder het militair saluut. Tien minuten vóór vijf uur kwamen HH. MM. .aan het Maasstation aan, voorafgegaan door een piket huzaren en twee inspecteurs van politie te paard. Vóór het rijtuig van de Koninginnen reed de burgemeester, daarna kwamen de rijtuigen van het gevolg. Op het perron, dat mot groen ver sierd was, bevond zich de spoorweg directie én was de muziek opgesteld. Den Vorstinnen werd uitgeleide gedaan door Burgemeester en Wethouders en andere autoriteiten. De trein werd begeleid door den directeur-generaal der Exploi tatie-maatschappij Omstreeks 5 uur vertrok de trein en was voor Rotterdam een der schoonste dagen welke het gekend heeft, achter den rug. De voldoening echter zal blij ven, evenals bij Koningin Wilhelmina ongetwijfeld de vaste overtuiging, dat de harten der Rotterdammers warm voor Haar kloppen en Zij op de liefde en trouw der stad ten allen tijde zal kunnen rekenen, in lief en leed. los, welke ongeveer 1 Hr. Ms. pantserdekkorvet Sumatra zonder bevel van den kapt. ter zee P. G. Bruch, is Maandag te Amsterdam door den vice-admiraal W. F. H. Cra mer, directeur en commandant der ma rine, geinspecteerd heden vertrok deze bodem naar IJmuiden en zal Maandag a.s. den proeftocht op de Noordzee aan vangen. De état-major bestaat uitluit. ter zee ie kl. W. Römer (ie officier); de luit. ter zee 2e kl. J. F. B. van Dijck, Gelderman, I. F. van Slooten en S. J. M. Noletde adelborsten ie kl.' A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn, J. M. van Wickevoort Crom- melin, J. Zurmtlhlen, F. Dingemans de off. van gez. ie kl. A. W. M. van De venter en de off. van adm. 2e kl. N. J. J. van Rijn van Alkemade. Hef machinisten, personeel bestaat uitmach. ie kl. J. Smits, idem 2e kl L. J. Goe man en M. Nepven, idem 3e kl. A. A, van Boven, J. M. Madsen, H. de Vriend en J. F. Charlouismachinist leerlingen ie kl. S. H. Wetter, P. Denijs, J. J. Bootsgezel, B. B. Lugten, C. A. Walter en J. -C. M. Visser. de tijding van een vrij ernstig oproer. Een commissaris van politie heeft Zaterdag aldaar eene vergadering van werkstakers doen uiteendrijven. Er ontstond toen een oploop en getier bij 1 den uitgang der zaal. Naar de commis saris van polite werd met steenen ge worpen. Er werd vuur gegeven, en een werkstaker werd gedood.'s Avonds hield de opschudding aan. De cavale rie voerde eene charge tegen de werk stakers uit om hen uiteen te jagen. De stad is op militaire wijze bezet, rad draaiers zijn gevangen genomen en de staat van beleg is in het district Bilbao afgekondigd. Naar verzekerd wordt heeft de Pans in de Maandagochtend gesproken allo cutie, welke geheim gehouden wordt, zich uitgelaten over het arbeidersvraag stuk, dat in de jongste encycliek uit voerig behandeld is, en kwam hij tot het besluit, dat samenwerking der re geeringen vooral noodzakelijk is voor de aanwending der middelen, welke de kerk voor de oplossing der maatschap pelijke geschilpunten aangewezen heeft. Op het oogenblik der steenlegging brak de zon door de wolken, om echter weder te verdwijnen, nadat de plechtig heid afgeloopen was. Kort na het vertrek der Koninginnen brak eén Ofschoon de aanslagen op den rus- sischen Czaar veel met den mantel der geheimhouding worden omgeven, lekt zoo nu en dan toch nog wel eens iets uit omtrent pogingen om het levens licht van den beheerscher aller Russen uit té blazen. Nauw is er iets bekend van een nieuw beraamd plan om hem te dooden in ons vorig nummer vermeld of de politie is weer op het spoor gekomen van eene geheime re volutionaire vereeniging onder de stu denten te Sint Petersburg, Moskow. Kiew, Kharkow en Kazanterwijl compromitteerende bescheiden door haar in beslag zijn genomen. De Czaar reist tegenwoordig op eene wijze da't niemand weet, hoe, wanneer en waarheen. Zoo was hij dezer dagen met zijne gemalin plotseling uit zijne residentie verdwenen, om te Moskow weder op te duiken, en heeft hij de staatkundige wereld daar gerustgesteld door eene allerliefste toespraak, in ant woord op die van den burgemeester, ter gelegenheid van de fransche tentoon stelling, die in de oude hoofdstad van het Czarenrijk gehouden wordt. In de eerste plaats betuigde hij zijn hartelijken dank voor de ontvangst en verklaarde zich verheugd, door zijn broeder, den goeverneur, vertegenwoordigd te zijn te Moskow, de stad waaraan zijn hart altijd 'heeft gehangen. Met de Joden aldaar blijft het nog treurig gesteld, allen moeten zoo spoedig mogelijk ver trekken en zoo niet, dan worden zij door eene bende Kozakken op de be kende wijze uitgeleide gedaan. De Daily JS/ews verneemt, dat velen hunner, wel een 60.000, naar Engeland emigreeren en daar reeds een vereeniging van ver mogende stamgenooten is gevormd om de vluchtelingen te helpen en te steunen, Uit Potsdam wordt gemeld dat het duitsche keizerpaar 1 Juni te midder nacht naar Kiel is afgereisd. Waar schijnlijk zou het zich reeds terstond naar Engeland inschepen om na het bezoek aan de koningin eenigen tijd van Engelands schoonheden te genieten en daarna over Nederland terug te reizen. Uit Bilbao, een der centraalpunten van de spaansche ijzer-industrie, komt VISSCHERIJ, Nieuwediep. 1 Juni. Door korders en beugers werden hier heden 300 groote-, 130 kl. tongen en 980 roggen en door trekkers 14 tal geep aangevoerd gr. tong gold 45 50 c., kl, id. 15 c.. rog 50 a 55 c. per stuk en geep ƒ3.25 per tal. Tessel, 31 Mei, In de algeloopen week leverde de geepvisscherij langs de kust eene goede vangst op. De geep gold f$ per tal. Door de Noordzee- visschers werd eene besomming ver kregen van ƒ80 tot 120 per schuit. De vangst van paling in de binnenwa teren werd iets beter. De paling gold van 20 tot 50 per kg. Voor de roo- kerijen had veel aanvoer van scharren en poonen plaats. De prijs van scharren was f 2 k 2.80.en van poonen /i 2 per mand. Het rogvisschen binnengaats I gaf eene bevredigende vangstde rog gold van 40 tot 60 c. per stuk. Men heeft Maandagmorg een aanvang gemaakt met de behan deling van het proces wegens laster, I ingesteld door den luitenant-kolonel Gordon Camming tegen eenige aanzien lijke Engelschen, Berckeley, Leveth, I Arthur, Wilson en zijn vrouw en Lycett Green en echtgenoote. Onze lezers zullen zich de zaak in I kwestie herinneren. In de maand Sep-1 tember bevond zich ten huize van den heer Wilson een aanzienlijk gezelschap, I waaronder al de bovengenoemde per sonen en zelfs de prins van Wales. I;r werd baccarat gespeeld en mevrouw Wilson, benevens mevrouw Lycett Green meenden te bemerken, dat kolonel Gordon Cumming valsch speelde door dat hij met den duim zijn inzet ver kleinde of vergrootte, al naarmate zijne kansen slecht of goed stonden. Met luider stemmen werd de kolonel plotseling van zijn misdrijf beticht en hoewel hij bleef ontkennen, dwong men hem eene schriftelijke verklaring te geven, dat hij zijn leven lang niet meer zou spelen. Daartegenover zou het ge zelschap over het geval zwijgen. Eenigen tijd daarna echter bemerkte kolonel Gordon Cumming, dat de beide dames toch gepraat hadden en stelde bij een vervolging wegens laster tegen de vijf personen in, die wij hierboven noemden. Hij beweert nu, dat de schrif telijke verklaring hem is afgedwongen „Ja, met Augustus woont hij hier al veer de deur, en als uit éen adem „Hebt gij al iets van haar ver- Jacob antwoordde tig jaar." Dick begaf zich ook naar klonk het van beidér lippen nomen Dick duwde Gleddow de kamer binnen, en met zijn vinger op zijne lippen, wees hij met een veelbeteekenenden blik in de richting van den veerman, die weer in zijne vroegeren toestand van doffe onverschilligheid was vervallen. „Is mevrouw Carstairs hier geweest?" vroeg de inspecteur. „Neen." „Dat is zond^ling. Zij heeft Londen verlaten, en tenzij ik mij niet geheel en al op een dwaalspoor bevind, moet zij met een vroegeren trein dan ik naar Coalstead zijn vertrokken." Ten zeerste verbaasd zagen zij elkaar aan en beiden begrepen maar al te goed, dat, wanneer Claribel haar echtgenoot had op gezocht, zij blindelings het gevaar tegemoet liep. „Hoe is het met hem fluisterde de inspecteur en wees op Bob. „Wij vreezen het ergste," antwoordde Dick; „hij denkt aan niemand anders, dan aan zijn dochter, en de geneesheer heeft reëds eenige dagen geleder, gezegd, dat alleen haar terugkeer hem kan redden." „En ik meende reeds, dat ik het spoor gévonden had en het geheel zou kunnen volgen," mompelde Gleddow, „en nu zal alles misschien nog totaal mislukken. Ik moest, dunkt mij, maar naar Coalsfead terugrijden." Hij zweeg en luisterde naar Bob, die de woorden van het oude lied mompelde „Het is het begin van uw leven, En over het mijne is reeds een schaduw geworpen." Plotseling klonk buiten een stem, zwak maar duidelijk, die riep „Ferry ahoy Allen schrikten op, de deur werd geopend en zij luisterden, maar de stilte van den avond werd niet verbroken. De oude Bob hief echter het hoofd op, legde zijne armen op de leuningen van zijn stoel en trachtte op te staan. „Wie roept daar?" riep hij uit. „Laat mij naar mijn boot gaan, het is reeds laat, juist als op den avond den avond» toen zij mij verliet, maar die roepstem heb ik als jongen en als man, veertig jaar lang, nooit onbeantwoord gelaten." „Ga maar weer zitten, Bob," zeide Jacob en legde zijn hand op den schouder van den ouden man; „gij zijt te ziek om de rivier over te roeien en dar. vooral niet des avonds." „Ferry ahoy!" De stem klonk luider en duidelijker, en na een wanhopige poging gelukte het den ouden man zich uit zijn ziekestoel te verheffen, en hij verzette zich heftig tegen degenen, die hem r tegenhielden, terwijl hij uitriep„Laat mij gaan, zeg ik u. Mooi weer of slecht weer, over dag of des avonds, wanneer iemand roept, moet ik hem overzetten!" „Blijf maar bedaard, Bob," riep Betty uit, en Jacob trok zijn pijjekker aan en wilde zich reeds naar de boot begeven, toen zij de stem voor de derde maai hoorden; nu werd er echter geroepen „helphelp Het was nu onmogelijk om Bob Musgrave tegen te houden. „Help! wie roept er om hulp?" riep hij uit. „Het is Claribels stem. Het is mijn lievelingzij zeide, dat zij zou terugkeeren en zij komt terug. Los laat mij gaan wanneer mijn kind om hulp schreeuwt, ben ik weer ijzersterk, en wanneer zij den veerman roept zal de veerman ook komen. Toe Jacob, maak het touw los en geef mij de riemen, ik zal nog eens naar den anderen kant roeien voor mijn kleine lieveling Claribel! Claribel ik kom En toen hij naar den oever snelde, zijne riemen greep, en de oude boot van den wal afduwde, klonk weer de stem in de stilte van den helderen, koelen avond, en riep ditmaal: „M oord!" HOOFDSTUK XXVH. Teruggekeerd. Door twijfel en vrees bestormd, reisde Claribel naar Coalstead. Met angstig ongeduld had zij het oogenblik tegemoet gezien, I dat zij haar echtgenoot weer zou ontmoeten, en al de geheim- zinnigheden, die haar zoo loodzwaar drukten, zouden opgehel derd worden. Zij verlangde ook zoo vurig om naar haar vade I terug te keeren, en hem vergiffenis te vragen voor haar ge heimzinnige vlucht en hem met een kus die vergeving af te smeken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2