BINNENLAND. Brieven uit de hoofdstad. meneer van Gilse, u niet van meening Wat de wetten op het middelbaar' zijn dat het de plicht is van een ener- en houger onderwijs betrelt, merk ik giek werkzaam Kamerlid, om zelf met op dat ik alleen handhaving wensch voorstelen voor den dag te komen? van die wet, voof zoover betreft de De heer Merens merkt op, dat verandering gemaakt in de wet op het het hem heeft getroffen, dat meneer van lager onderwijs. Ik zou niet gaarne Gilse geene reserves gemaakt heeft bij willen zeggen, dat er niets aan de wetten de paragraaf over het vrijhandel-stelsel, op het middelbaar en hooger onderwijs Ik wensch alleen te vragen, of meneer te verbeteren was. van Gilse overtuigd is, dat in ons land1 Aan meneer Tuvtel wil ik antwoorden, het vrijhandelstelsel bestaat. Ik doe die dat wat hij verwacht van het gesubsi- vraag op dezen grond: ik heb voor dieerd bizonder middelbaar onderwijs, mijne industrie een grondstof noodig,nu reeds geschiedt met het lager on- die van buiten komen moet en die be-derwijs. last wordt met 5 procent, maar hetAan meneer Merens antwoord ik, dat fabrikaat Jat daarmee wordt gemaakt,1 ik niet in de illusie verkeerde, dat men is niet belast. i hier geheel en al het vrijhandelstelsel Dit is ook bij andere industrieën hethad. Verandering van het tarief is echter geval. Ik wensch te vragen aan meneermogelijk. Ik geloof, dat inderdaad de Van Gilse, om daarop de aandacht te onbillijkheden, waarop door u wordt vestigen. j gedoeld, verdwijnen moeten. De heer J. G. Tuijtel merkt op Ik vraag natuurlijk niet 1 dag in de Men heeft gezegd, dat meneer Van14 dagen vrijaf als algemeenen regel. Gilse veel eveneens gezegd heeft als - De wenschelijke toestand is éen dag meneer Sanders. Het zal de vraag'in de week, 1 om de 14 dagen is wel wezen welke antwoorden meneer van het minimum. Gilse geeft. Ik zou willen vragen of hij j het niet mogedjk acht, dat subsidie aan j p>00r antirev. kiesvereeniging rooinsch katholieke hoogere burger- j Nederland en Oranje", te Haarlemmer- ot burgem. van Baarn beide zijden bezet, in het midden juist en van Eemnes jhr mr. B. Ph. de'genoeg ruimte overlatende om de rij- Beaufort, secretaris van Eemnes. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juni aan jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgem. van Amers foort, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diens ten. Bij kon. besluit is met ingang van 1 tuigen te doen voorbijgaan. Het „Welkom in de Hoofdstad!" door tienduizenden van menschen het jeugdig Hoofd van Staat en hare Door luchtige Moeder gebracht, moge som mige volksdrijvers hebben overtuigd, dat de liefde voor het Oranjehuis nog lang niet bij de Nederlanders is uitgedoofd, niet alleen, maar dat de band steeds Juni aan J. Rems, op zijn verzoek, j hechter en hechter wordt, die beiden eervol ontslag verleend als burgemees- ter van Broek in Waterland. scholen eventueel gegeven, terecht kwam bij de Kerk? De heer G. E. L. Hijmans zegt dat meneer Van Gilse zich niet moet laten persuadeeren om zich terug te trekken. Gij en niemand anders zijt de candidaat van Vooruitgang. Is het eene rechtvaardige en billijke politiek, om wanneer voor geheel Indie irrigatie noodig is, dat uit te stellen over 10 jaar. Wordt bij het toezicht op de opium pacht wel voldoende toegezien op de belangen van den inlander? De voor Indie noodige wetten wor den opgehouden De heer P. Heijting zegt: Ik ben alleen opgestaan, om meneer Van Gilse te vragen geen antwoord te geven op de vraag van meneer Macaré. hij is tot candidaat gekozen in Vooruitgang en onze gast, en ik vind het niet be leefd, hem te vragen wat doe je hier. (Applaus). Meneer Macaré heeft hem zijdelings beschuldigd verdeeldheid te zaaien, maar ik vraag wie er verdeeldheid zaaitde candidaat van de kiesvereeni ging of degene, wiens candidatuur door de minderheid npg wordt gehandhaafd en bevorderd. (Luidaanhoudend applaus.) De heer F. W. MacdonUldBedoelt meneer van Gilse dat 24 uren rust in de 14 dagen voldoende zijn voor den werkman Ik zou wenschen dat meneer van Gilse uitdrukkelijk zeide„Ik geloof dat dit district beter zal worden ver tegenwoordigd door mij,dan door meneer Sanders." De heer van Gilse antwoordtIk heb den strijd niet gewild, maar ik vind mij niet gerechtigd, mij terug te trekken, waar een orgaan van de liberale partij mij heeft geroepen. Aan meneer Schram antwoord ik, dat ik niet zou kunnen indienen voorstellen tot afdoende regeling van het kiesrecht. Daartoe zijn meer hulpbronnen noodig, dan waarover een lid der Kamer be schikken kan; wel kan hij door amen dementen verandering brengen. Op de details van koloniale politiek zal ik meneer Hijmans niet antwoorden, omdat ik daarin leek ben. Maar meneer Macaré antwoord ik, dat de mutatierechten progressief zijn in de verkeerde richtingik kan niet meegaan met de bewondering van me neer Macaré voor de additioneele arti kelen door meneer Sanders; als die er niet geweest waren, is het zeer waar schijnlijk, dat wij spoediger gekregen zouden hebben een kieswet, die wel meer, is tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer dr. Th. C. L. Wijn malen. directeur van de kon. bibliotheek te 's Hage. aan elkander bindt De lezers en lezeressen hebben uit dit blad de noodige bizonderheden aan- Door den directeur-gen e-S^-'^de het bezoek der orstinnen kun raai der Maatschappij tot exploitatie jnen vernemen, zoodat ik mijne taak van staatsspoorwegen is bepaald, dat over deze aangelegenheid als afgedaan ingeval van ziekte of verwonding van 1 beschouwen, ambtenaren, beambten en werklieden, Leve Koningin Wilhelmina tot heil die onder afstand der bekende rechten van -Nederland, blij ve steeds onze leuze, van de voormalige Nederlandsche Rijn-i spoorweg-mij. bij de Exploitatie-maat-' zij overgegaan, zal rekening worden gehouden met hun aantal dienstjaren bij den Rijnspoorweg, bij de rekening der toelage volgens de bij de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoor De eerste openbare daad van onze jeugdige Koningin in de hoofdstadwas voor een werk der liefde de legging van een gedenksteen voor het Wilhel- biljetten zeggen, en het gebeurt dan ook vaak genoeg, dat bij een druk verkeer van rijtuigen de huizen zoo sterk dreunen, dat niet zelden de pen dules blijven stilstaan. Intusschen, afgezien van alle per soonlijk belang, ware het jammer, indien een zoo uitmuntend samengesteld orkest weder moest uiteengaan. De P. C.-ers zouden ongetwijfeld juichen, indien dé minister van Binnen- landsche Zaken kon besluiten met meer dan „bekwamen spoed" ten uitvoer te leggen de wet tot onteigening van een gedeelte Schapenburgerpad. Door de belemmerende heining moeten de be woners nu een omweg maken van on geveer 5 minuten, wat voor velen zoo niet alleen zeer onaangenaam m heeten. Wij zijn in ons landje echter niet verwend door spoedige uitvoering van koninklijke besluiten en men moet dus maar blijven berusten en kalm afwachten de dingen, die komen zullen. H. M. de Koningin-Regentes heeft 50 toegezegd voor een aanmoe digingsprijs op de te Kuilenburg te houden landbouwtentoonstelling in Augustus. De Burgemeester van Rot terdam heeft het volgende schrijven ontvangen vanwege Hare Majesteit de Koningin-regentes *s- Graven hage, 1 Juni 1891, Hoog Edel Gestrenge Heer Ingevolge de bevelen van Hare Ma jesteit de Koningin-regentes heb ik de eer U Hoog Edele bijgaand te doen toekomen een bedrag van f 2500 voor de algemeene armen van Rotterdam, en wel 1500 namens Hare Majesteit de Koningin en 1000 namens Hare Majesteit de Koningin-regentes. Hare Majesteit de Koningin-regentes draagt mij tevens op U Hoog Edel Gestrenge schriftelijk Hoogstderzelver dank te herhalen, voor de schitterende ontvangst van Hare Majesteiten in uwe stad. Hare Majesteit verzoekt U Hoog Edel Gestrenge aan de ingezetenen van Rotterdam te willen bekénd maken, dat Hare Majesteit ten hoogste gevoelig is aan alles wat Rotterdam heeft gedaan om Hare Majesteiten te verwelkomen. De tocht langs de Maas en de aankomst te Rotterdam waren voor Hare Majes teiten een éénig en onvergetelijk schouw spel, de algemeene geestdrift en de voorbeeldige orde in uwe stad hebben Hare Majesteiten zeer getroffen. Het is Hare Majesteit de Koningin regentes bizonder aangenaam, dat de naam der „Wilhelminakade" eene blij vende herinnering zal zijn aan dezen voor Hare Majesteiten gelukkigen dag. De Particulier Secretaris van Hare Majesteit de Koningin-regentes S. M. S. DE Ranitz. OmCltiELE BEillCHTEN. Bij kon. besluit zijn benoemdtot burgem. van Osch, mr. H. J. Fenseling en tot burgem. van Standdaaarbuiten. J. J. B de Kleyn.ot burgem. van Stolwijk J. C. Kroon, secretaris dier gemeentetot burgem. van Goes, mr. J. G. de Witt Hamer, met machtiging om nevens deze betrekking ook die van procureur te bekleeden; van Ber (Noordholland), J. van Reenen wegen geldende voorschriften. (H. B.) mina-Gasthuis, waar de onvermogende Door den heer A. van Peil,1 lijdende menschen zullen verpleegd te Nijmegen, is vergunning gevraagdworden. Voorwaar een goed begin voor tot het in exploitatie brengen van een1 de jeugdige vorstin! stoomvelocipède, systeem Serpollet, teEen paar „groote" lijders worden Parijs, voor het traject St. Anna naar; dezer dagen druk besproken: het Paleis Nijmegen, en tevens vrijdom van tol-1 voor Volksvlijt en het Concertgebouw, recht voor dat vervoermiddel. j Eerstgenoemde inrichting heeft reeds Men meldt uit Zuid-Beier- een tamelijk langdurige lijdensgeschie- landj denis achter den rug en blijft nog Maandagnacht zijn door eenige vis-'steeds sukkelen. Waren vroeger de con- schers, van schokkers, groote baldadig- j certen zoo druk bezocht, dat de zaal heden aan den Nieuwendijk gepleegdI tot achter bij het tooneel geheel gevuld zij hebben aan verscheidene woningenwas, het is treurig te zien welken aan ruiten stuk geslagen, pannen van de blik de zaal tegenwoordig oplevert, daken gegooid en heiningen vernield. Bijna de helft is voor „tooneelzaal" Eén van hen sloeg met een paal, onderingericht, en de andere helft, die nog het uitbraken van de hevigste vloeken j voor concerten dienst doet, is dikwijls en bedreigingen, bij vele ingezetenen nauwelijks voor een derde gedeelte tegen de deuren en woningen, zoodat j bezet. Het slechte bezoek heeft er dan deze hunne woningen niet durfden ver toe geleid, dat door aandeelhouders een laten; iemand, die de deur opende,voorstel is gedaan, een andere wijze kreeg een slag op den arm. van exploitatie ter hand te nemen, door Eindelijk kwamen eenige ingezetenenb.v. het gebouw te verpachten, zooals met stokkenen geweer gewapend, waarop ook reeds een paar jaren geleden het de visschers de vlucht namen. Zij wer- j plan was, dan wel het Paleis eenvou- den achtervolgd tot aan de Hitsersche j dig onder den hamer te brengen, even kade, alwaar twee der visschers in eene j als met den Parkschouwburg indertijd vergunning verborgen waren. Eenige j is geschied. bleven aldaar de wacht houden, terwijl anderen de hulp van den gem.-veld- wachter gingen inroepen, welke beide visschers in een kamertje, met klompen aan, op bed vonden. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Dinsdag voormiddag heeft de rijks veldwachter van sP>;\rshil, met den gem.- veldwachter, in loco onderzoek gedaan. VII. Eigenlijk moest deze brie! nummer VIII zijn, ware het niet dat de redactie door plaatsgebrek genoodzaakt is ge weest mijn vorig schrijven ter zijde te leggen. Wat was natuurlijker, dan dat in de afgeloopen week heel Amsterdam en zelfs de omliggende gemeenten, vervuld waren van het eerste bezoek door onze jonge Koningin aan de hoofdstad ge bracht Een zoo talrijke menigte als Dinsdag bij aankomst van Hare Majesteiten op den Dam aanwezig was, behoort tot de gei1 X - secretaris dier gemeente, en tot burgem. in overeenstemming was met de bepa- van Qraauw, P. Verhaegentot burgem. li ngen van de grondwet. van zeihem, J. Gïjseweenink, secretaris Uit goede bron verneemik dat de heer Dellebarre, reeds vroeger korten tijd directeur van het Paleis, onderhan delingen met den raad van commissa rissen heeft aangeknoopt over de pacht van Sarphati's stichting. Het ware niet kwaad, indien men eenvoudig het voor beeld van de Gemeente volgde, die, ziende dat de exploitatie in eigen be heer van de veemarkt en het slachthuis niet zoo vlot ging, als wel wenschelijk ware, deze inrichting eenvoudig aan derden verhuurde. Het Concertgebouw had reeds vóór de opening een lijdensgeschiedenis. Met groote moeite was men er eindelijk in geslaagd een inventaris bijeen te krij gen, zoodat het gebouw kon worden in gebruik gesteld, maar de inkomsten wilden niet al te best vlotten, zoodat zelfs niet eens de Maandag 11. verval len coupon der hypothecaire leeninc kon worden betaald. Naast de vele reeds bestaande ver- eenigingen werd daarom opgericht een Vereeniging tot instandhouding van het Concertgebouw, die een premielee- ning van 500,000 tracht te sluiten. Het zou voor het personeel, dat aan het „Gebouw" werkzaam is, zeker te betreuren zijn, indien de zaak geen stand Ook in een andere zaak, die wel niet van algemeen belang is, maar toch velen bezighoudt, is men benieuwd naar den afloop. Het hier ter stede bestaande Genootschap Liefdadigheid naar Ver mogen (naar de beginletters meestal Larie Nergens Voor genoemd) heelt nl. een openbaar debat geopend met dr. Hendrik de Vries over 't al of niet hulpbehoevende van een gezin. De meesten zijn op de hand van dr De Vries, omdat het vrij algemeen bekend is, dat het onderzoek van L. A. V, meestal niet veel beteekent, daar de verklaringen gewoonlijk van de buren komen, en dezen eenvoudig geloofd worden. Armenzorg is te veelbeteekend, dan dat deze voor het grootste deel aan eenige jongelui zonder ervaring kan worden overgelaten. Prof. N. G. Pierson heeft trouwens in een vergadering der Vereeniging voor Statistiek een lesje gegeven, hoe deze belangrijke zaak moet worden geregeld. In de volgende maand zal de Hoofd stad bezocht worden door HH. MM. den keizer en de keizerin van Duitscli- land. Veel is er nog niet van bekend of het hooge gezelschap per spoor ol boot zal aankomen, doch met zeker heid kan ik berichten, dat de koninklijke sloep, aan 's lands werf in orde wordt gebracht, en dat LH. MM. bij Hd vertrek, dat in elk geval te water plaat? heeft, door een of meer rijks stoom schepen tot den Hoek van Holland zullen worden begeleid. Ook worden reeds voorbereidende maatregelen genomen voor de feestelijke ontvangst der gekroonde hoofden. zeldzaamheden. Den ganschen dag, ja, een gedeelte van den nacht, stond een i kon houden, dichte drom voor het Paleis, hoewel er. Wie er echter niet om zouden rou- niet veel anders te zien was dan de wen zijn ongetwijfeld de bewoners der vensters. Was echter vooraf het uur bekend gemaakt waarop de koninginnen zouden uitrijden, dan waren de straten waarlangs de vorstinnen zich zouden begeven, reeds uren van te voren aan P. C., zooals de lange en langedeunige Pieter Corneliszoon Hooftstraat gewoon lijk genoemd wordt. De huizen in deze straat zijn nl. niet alle „hecht, sterk en weldoortimmerd", zooals de veiling- In mijn jongsten brief belpofde ik weer over tooneel een en andér mede te deelen. De gastvoorstellingen van 't gezel De Vos en Van Korlaar in het Grand Theatre zijn afgeloopen. Zij hebben menigen genotvollen avond geschonken voor elks smaak. Niet zoo algemeen is dé bijval voor het met ophef aangeprezen „muziek drama" zonder woorden De Verloren ZoonHet „groot succes", zooals de bil jetten luiden, wordt slechts door een klein publiek bezocht Het stuk eigenaardig zonder meer, de muziek trekt het meest de aandachtzij past volkomen bij de handeling en doet in de verte denken aan Wagner's richtin in het klein. Dergelijke „muziek-drama's" zullen hier wel nooit burgerrecht verkrijgen 't Is maar goed ook De schilder Jan Van Essen en de n wier schaduw haar moeder rustte, en daar dicht bij den oever van de rivier stond het kleine huisje, waarin Claribel was geboren. Zij betrad langs een laag trapje de kleine landingsplaats, welke tegenover de landingsplaats lag aan den anderen kant, dicht bij het huis haars vaders. Wanneer zijn boot daar had gelegen, dan gevoelde zij, zou zij evenals vroeger zoo dikwijls was gebeurd, dé riemen ter hand hebben genomen, om zelf naar den anderen kant te roeien. Zij was bijna thuis! Vijftig meters verder stortte zich het water brullend naar be neden, schuimende van woede, in een kokende zee van schuim, steeds draaiende en draaiende, de golven elkaar aanvallende en met elkaar worstelende, om een eind verder weer kalm voort te stroomen. Hoe bedaard, zoo dacht Claribel, stroomde het water voort als slapende in het zilveren maanlicht, om dan steeds sneller en sneller zijn weg te vervolgen en eindelijk te ontwaken bij een dood en verderf aanbrengenden waterval hoe volko men haar eigen levensloop gelijk! Het was tien uur en nauwelijks had de klok van den dorpstoren een slag gegeven of Dudley' Carstairs stond voor haar Zij ontstelde en zou gevallen zijn, wanneer hij haar niet in zijne armen had opgevangen. Zij had verscheidene mijlen te voet afgelegd om hem te ontmoeten, en reeds weken lang had zij vurig naar zijn terugkomst verlangd, maar nu hij daar zoo eensklaps uit de schaduw van de knotwilligen te voorschijn trad, beving haar een plotselinge schrik, en scheen zij een angstig voorgevoel te hebben van een haar bedreigend gevaar. En in zijn gelaat noch in zijn stem toonde hij zich den lief hebbenden echtgenoot van voorheen; er lag een metaalklank in zijn stem, terwijl een sombere glans zich in zijne oogen vertoonde. „Gij zijt juist op tijd," zeide hij, „dat is goed, Claribel, wij hebben geen tijd te verliezen." „Ja, wij zullen nu dadelijk naar mijn vader gaan, Dudley," ant woordde zij met een beving in haar stem. „Hoe hebt gij gereisd alleen?" vroeg hij op norschen, argwanenden toon. Was deze man dezelfde Dudley, dien zij had gekend, zoo be« leefd, zoo moedig, zoo edel; deze man met de stem van een toornigen dwingeland, met een glans in zijne oogen als van een in het nauw gebrachten tijger „Ja, Dudley," antwoordde zij, „geheel alleen. Een vervelende reis, de laatste, God geve het, die ik zonder u zal maken „Ja," zeide hij, terwijl hij toestemmend knikte,,Ja, dat hoop ik ongetwijfeld wel de laatste." Hij had haar geen kus gegeven, en zonderling genoeg, zij verlangde er ook volstrekt niet naar; voor het eerst begon z>j de koude van den winternacht te gevoelen. „Dudley, zijt gij vertoornd?" vroeg zij. Hij vermijdde het antwoord op deze vraag door een weder vraag. „Hebt gij het geld meegebracht?" „Ja," antwoordde zij, „de bankbiljetten heb ik in mijn portefeuille." „Zoo, geef ze mij dan." „Mijn mantel is dicht. Kunt gij niet wachten totdat wij thuis zijn? Zal ik roepen, Dudley?" „Wanneer gij dat durft!" siste hij tusschen zijne op elkaar geklemde tanden. Zij zag hem doordringend aan, sprakeloos van verbazin en angst. „Dudleyriep zij uit. „Vergeef het mij. Claribel!" zeide hij haastig, „Ik versprak mij. Mijne gedachten zijn verward. Ik ken mijzelf niet meer Daarna vervolgde hij op een"geheel anderen toon „Hebt gij het bevroren schuim langs den oever wel gezien welke grillige vormen heeft het aangenomen veeren, bloemen en allerlei gedaanten? Ga eens hier aan den kant staan, dan kunt gij het zien." Hij ging op de landingsplaats staan, en legde zijn hand op haar middel. „Neen, dat kunnen wij morgen wel gaan zien," antwoordde zij, terwijl zij zich over zijn zonderlinge handelwijze verbaasde maar met ijzeren greep hield hij haar bij haar middel vast. „Claribel, geef mij het geld, alvorens wij ons laten over zetten." Zij trachtte haar mantel los te maken, maar hare vingers wa ren verstijfd door de koude. Ongeduldig rukte hij hare armen weg, scheurde haar mantel open en omklemde haar in zijn ijzeren greep. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2