POLITIEK OVERZICHT. voor de zilveren pasmunt in het najaar j kome zal gereed komen. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoen grifFer bij het kantongerecht t< mr. Y. de Koek, thans griffier Dij het kantongerecht te Schoonhoven tot idem bij het kantongerecht te Assen mr. E. J. Thomassen Thuessink van der Hoop thans griffier bij het kantongerecht te Appingedam; tot substituut- officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zwolle mr. J. C. Roosenburg, thans substituut- officier van justitie bij de arr -rechtbank te Altieloo, en tot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te 's Hage jhr. mr. W. C. Quarles van UfFord, thans substituut- griffler bij 1de arr.-rechtbank te Dord recht. Bij kon. besl. is, met ingang van 16 Juni, benoemd tot commies der jfoste- terijen van de 4=» kl. J. Ottens, thans surnamerair der posterijen. Bij kon. besl. is, met ingang van 16 Juli, met het gezondheidsonderzoek van zeeschepen te Neuzen voor den tijd van. drie jaar belast dr. H. B. van Nes, arts aldaar. Bij kon. besl. is, met ingang van x Juli, aan P. J. Buyck, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Eede. Bij kon. besl. is aan den luitenant ter zee der a* kl. C. D. W. iBoissevain op verzoek een verlof verleend voor den tijd van een jaar, ingaande den 16 Juni, onder stilstand van non-activiteits traktement en zonder opklimming in de ranglijst. de heer J. van der d4 eé v. at- e Vollen- Door den Bond van R. K. kiesvereeniging in Noord-Holland zijn voor de aanstaande verkiezingen van leden voor de T eede Kamer voor het distrct Amsterdam gesteldmr. A. H. M. van Berckel, mr. D. P. D. Fabius, mr. Th. Heemskerk, mr. W. Heineken, W. Hovy, H. P. C. W. H. J. B. van Son, dr. H. J. A. M. Schaepman, mr. L. Stevens en H. Waller. Te Groningen heeft zich onlangs een voorloopig comité gevormd, om hulp te verleenen aan de uit Rus land daar doortrekkende verbannenen en om hen, wier middelen hunne emi gratie uit Rusland niet toelaten, daartoe in staat te stellen. In eene vergadering, bijgewoond door belijders van verschillende godsdiensten en geleid door den heer A. van Loen, opper-rabijn in het ressort Groningen, is een comité benoemd, bestaande uit de heeren A. van Loen, I. B. Catz, H. van Hasselt Sr., I. Hildesheim, N. Ka ter Jr., ds. Daubanton, dr. S. D. van Veen, K. B. Kolk, Penon, G. Mesdag en A. Oppenheim. Een korporaal der Instruc- tie compagnie te Schoonhoven ging Dins dagmiddag in tegenwoordigheid van een kameraad, zwemmen achter eene dér kribben in de Lek, en dat wel on danks het uitdrukkelijk verbod van den commandant, nog den vorigen dag uit gevaardigd. De ongelukkige zonk inde diepte weg, ofschoon zijn kameraad hem nog trachtte te redden, en, na 2uur gevischt te hebben met dreggen enz., werd het lijk opgehaald. Op het 1 8de zuiderzendings- feest, 8 Juli in het Liesbosch bij Breda te houden, zullen de navolgende spre kers optreden en de navolgende onder werpen behandelen. De heer J. J. P. Valeton, hoogleer aar te Utrecht, openingsrede; ds. S. Ulfers te Rotterdam, vergezichten; ds. P. van Wijk te Rotterdam, onze zending in de laatste jarendr. J. Th. de Visser te Rotterdam, de zending in het licht der openbaring; de heer J. Verhoeven, mededeelingen uit de zending onder Mohammedanendr. A. Schreiber, zen- dingsdirector te Barmen, het werk der rijnsche zending op Sumatra; de heer Blocq van Scheltinga, over de zending op Surinameis deze verhinderd, dan dr. Kleinschmidt te Zeistde heer J. L. Zegers te Heemstede, de arbeid der dienende liefde in Nederland; ds. K. F. Creutzberg, te Arnhem, diaconessen arbeid; ds. J. Montagne te Vlissingen, het zendingswerk in Japands. E. W. Heineken te 's Hage, geheelonthouding; ds. H. J. Kouwenhoven te Zaamslag. het Godsrijk onder de wolken; ds. E. Douma, te Rotterdam, Uw koninkrijk mede, „uioiv-iuamauuc neeren, mr. C. A. Beels en Bastet, per rijwiel door Duitschland en Tyrol naar Venetië rijden. De heer Otto Cohen heeft hen tot Stuttgart vergezeld. Zij hadden toen reeds een afstand afgelegd van 689 kilometer in den tijd van zeven dagen. Uit Amsterdam wordt ge meld Dinsdag hield, onder voorzitter schap van prof. dr. Van der Lith, de „Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen" hare jaar vergadering. Aan het door den secretaris, den heer H. Hooyer, uitgebracht eerste jaarverslag ontleenen wij het volgende „Bij het in leven roepen van een asyl, schreef ons de directeur van een Duitsche inrichting moet men steeds in het oog houden, dat het wel slagen bijna geheel afhangt van twee zakeni° een geschikt gebouw in een gezonde omgeving, niet onder den rook van kroegen en herbergen en met vol doende gelegenheid om veelsoortigen arbeid te verschaffen20 eéne voor treffelijke directie, die met tact weet op te treden en met toewijding de zoo moeilijke taak ten uitvoer legt. Welnu, als werkelijk het welslagen van die beide factoren afhankelijk is, dan zal ongetwijfeld de nieuwe stichting de goede verwachting niet beschamen. Hoog hullen is geen grootsch gebouw, maar een flink huis, uitstekend geschikt voor het doel. Beneden is er ruimte voor werk, eet- en gezelschapskamer, terwijl boven de verschillende vertrek ken tot slaapkamers zijn ingericht Een tegenover gelegen koetshuis is deels tot timmermanswerkplaats, deels tot kamer voor vlecht- en bindwerk ingericht. De tuin, van hooge boomen, is groot genoeg om de verpleegden in staat te stellen tuinbouw uit te oefenen en zich met bloemencultuur bezig te houden. Is bij vermeerdering van patiënten uitbreiding noodig, reeds nu zijn alle beschikbare plaatsen bezet dan kan men zonder groote kosten een lokaal bijbouwen en een paar aangrenzende stukken grond in bezit krijgen. Hooghullengelegen op de grens van Drente en Groningen, is thans reeds het eigendom der Vereeniging Eerst was het in huur genomen, maar, zoodra het bleek aan de bestemming te beant woorden, maakte het bestuur gebruik van zijn recht tot aankoop voor een matigen prijs Nevens den uitwonenden geneesheer directeur dr. Westerhoff is als inwonende adjunct directrice aan de inrichting ver bonden mejuffrouw E. de Vries, vroeger als hoofdverpleegster werkzaam in de barakken van het Buitengasthuis te Amsterdam. Geheel belangeloos heeft zij [de zware taak op -£zich genomen, maar reeds bij een kort' bezoek aan het herstellings oord, krijgt men de overtuiging, dat zij 1. Jl. 31, n daar is the right woman on the right placeZij is de directrice, aan wie allen stipte gehoorzaamheid verschuldigd zijn maar tevens de raadsvrouw, de deel nemende en troostende vriendin dei- patiënten, de meerdere die niet behoeft te bevelen, omdat allen er prijs op stellen te doen wat zij wenscht. Mannen zeer uiteenloopend in stand en ontwik keling zijn daar bijeen, onder hetzelfde dak en in dezelfde zalen, sommigen, wier drankzucht nog niet zulke verhou dingen aannam, dat zij voor goede in drukken en opvoeding onvatbaar zijn geworden, maar ook anderen, die reeds hij hun komst lichamelijk en zedelijk bijna geheel ten onder waren gegaan. Mejuffrouw De Vries weet ook bij de ergste lijders, bij de alcoholisten, die reeds door delirium tremens zijn aan getast, binnen korten tijd het mensche- lijke op te wekken en hen voor gere geld, ordelijk leven weer geschikt te maken. In December 11. zijn de eerste ver pleegden opgenomen sinds eenige weken is het aantal tot twaalf geste gen, waaronder men aantreft student koopman, smid en bakker, landbouwer en rentenier. Uit Amsterdam wordt ge meld In de Woensdag gehouden Raads zitting deelde de voorzitter de reeds :de, dat door wijlen -o' Borski, 25 April jl. alhier overleuen, aan de gemeente Am sterdam is vermaakt ten bate der beide gasthuizen, een legaat, groot vijfhonderd duizend gulden, zegge 500,000, onder den last van vruchtgebruik ten behoeve zijner weduwe. De heer mr. J. A. Sillem heeft, ten gevolge zijner benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten in NoordHolland, zijn ontslag als raadslid genomen. Te Amsterdam is gehouden de algemeen e vergadering der Remon- strantsche Broederschap. De commissie tot nazien van de re keningen der verschillende administra- tiën brengt daaromtrent gunstig verslag uit, waarop de rekeningen worden goedgekeurd en aan de rendanten dank wordt gebracht. De commissie herinnerde de verga dering dat de boekhouder der Broeder schap, de heer Aug. Kalff, van Am sterdam, heden zijn vijf en twintigste jaarlij ksche rekening heeft uigebracht. Onder, levendige toejuiching der verga dering richten de verslaggever der commissie en de voorzitter, dr, Beijerman een woord van warmen dank aan den man, die gedurende zulk eene reeks van jaren met belangelooze toewijding en nauwgezetheid de financiën der Broe derschap bestuurd heeft. Levendige beraadslaging lokt de vraag uit, of de Broederschap hare bijdrage aan het pensioenfonds zal verhoogen, zooals dat door gemeld fonds werd verzocht. De vraag werd ten slotte toestemmend beantwoord. Ook de bij drage der Broederschap aan de weduwen en weezenbeurs wordt voor 10 jaren weder toegestaan. Na bespreking van eenige punten van ondergeschikt belang komt in behandeling het voorstel van de com missie der Broederschap, om het mo nument op het graf van prof. A. des Amorie van der Hoeven, dat door den laatsten strengen winter zooveel heeft geleden, door een van kleiner afmeting te vervangen. Na uitvoering debat besluit de vergadering, aan dé gemeente Utrecht, die met de zorg voor het monument belast is, dit denkbeeld in overweging te geven, Het verslag der besturende commis sie wordt goedgekeurd en haar door den voorzitter dank gebracht vóórhaar beheer, en bizonder aan den secretaris en het aftredend lid mr. De Meijier. Nadat ook het verslag van het college van professor en curatoren eveneens was goedgekeurd, legt de boekhouder zijne begrooting voor het volgende jaar opjl. die na korte ge dachten wisseling wordt aangenomen. Onder de zaken, die bij de algemeene rondvraag ter sprake kwamen, behoort vooral vermeld te worden een mede- deeling van ds. Jorissen namens de commissie, die zich belast heeft een kapitaal bijeen te brengen tot vorming van predikantstraktementen voor die gemeenten, welke nog niet bij machte zijn een eigen leeraar te beroepen. De commissie heeft hoop hare steeds voort gezette pogingen eenmaal met goeden uitslag bekroond te zien, ofschoon de ongunstige tijdsomstandigheden in den algeloopen winter haar verhinderd heb ben dat doel nu reeds te bereiken. De vergadering wordt daarna op de gebruikelijke wijze gesloten. De commissie tot de zaken der Broe derschap heeft zich daarop op nieuw geconstitueerd, den heer Schim van de Loeff bij voortduring met het secretari aat belast en tot haren voorzitter be noemd prof. Tiele. De Sojarige W. W., die sedert 8 dagen was vermist, is Dinsdagochtend in de Lek onder de gemeente Berg- Ambacht drijvende gevonden door een persoon uit Schoonhoven, die daar stond te hengelen. Door de familie was 20 voor den vinder uitgeloofd. In den na- middag is het lijk naar Schoonhoven vervoerd. De man te Breda, 1 ij der aan slaapziekte is overleden, (N. B. C.) Uit 's Bosch wordt gemeld: Naar. we uit vertrouwbare bron verne men, wacht Den Bosch, zal eerst veel later plaats hebben. ,70 groote, 20 tot 150 kl. tonden 6 .j e Ier borg is Dinsdagna- tarbotten, 3 tot 30 roggen, 10 kabeli middag eene goederentram op eene j 160 schelv., 1 tot 4 mandies kl. schoi voor het hotel „Teleuken" stilstaande j en r tot 2 manden schar en door trek- personentram gereden. Geen persoon kers 50 tal geep aangevoerd; gr. ton? lijke ongelukken. Machinist en stoker gold 40 45 ckl. id. 15 c., tarbot van de goederentram waren in min of,/7 9, rog 50 60 c., kabelj'. f 1 meer slaperigen toestand; vandaar het ongeval. Een meisje uit D., p r o v. Friesland, diende te Leeuwarden, doch wenschte verplaatsing naar eene andere familie. Eene harer vriendinnen die in een hotel in betrekking was, werd door eene in een hotel logeerende dame, eige naresse van een Brusselsch modemaga zijn, gevraagd of zij genegenwas te Brussel in betrekking te komen, tegen een loon van 20 fres. 's maands. Zij had in den beginne daar geen lust in, doch ver lokt door het hooge loon en andere voorspiegelingen, liet het meisje zich overhalen en verhuurde zich tegen Mei jl. Op dien datum kwam {zij te Brussel aan, werd door de „dame" af gehaald en naar een prachtig gemeu beld huis gebracht, waar zij echter spoedig tot de ontdekking kwam, dat het raadzaam was zoo snel mogelijk te vertrekken. Zij deed dit, ontvluchtte het huis en begaf zich, daar zij zonder middelen was, naar den nederlandschen consul. Bij den consul ontmoette zij de weduwe van een hollandsch officier, die haar beloofde een goede dienst voor haar te zullen zoeken, e* die haar voorloopig in een tehuis voor vrouwen onder dak bracht. Echter, de goede mevrouw slaagde tot heden nog niet in het vinden van zulk eene dienst en daar het meisje met iederen dag armer werd, besloot zij zich opnieuw tot den consul te wenden met verzoek om teis- geld naar Holland. Dit werd haar ver strekt tot aan Rozendaal, benevens twee frank logiesde rozendaalsche politie gaf haar reisgeld tot Breda en dadr trok de afdeeling van den „Ne derlandschen vrouwenbond tot verhoo ging van het zedelijk bewustzijn" zich liet lot der bedrogen dienstbode aan. Nadat door eenige dames van dien bond pogingen waren in het werk ge steld om haar een dienst te bezorgen, wat echter niet dadelijk gelukte, ver schafte men haar logies en gaf haar reisgeld en een reispenning, ten einde naar D. te gaan. (AT". B. C.) 1.30 per stuk, schelv. 16 per honderd, kl. schol J 2 per mandje, schar f 2 p. mand en geep ƒ3.50 d 4 per tal. Financieels mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 2 Juni loopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Obl. „De Brakke Grond" (Mij. tot Expl. van) Hyp. leening Aand. Crediet-Vereen. Aand. Ned. Zuid-Afrik. Landbouw-Mpij. Aand. Surin. Bank Aand. Ned. Mij. voor kunstm. Oesterteelt in Bergen op-Zoom And. Amsterdam Deli- Compagnie Aand. Batav. Oosterspw. Maatschappij Aand. Billiton Mij. ie 's-Hage. Aand. Ned. Assah. Cult.- Maatschappij Aand. Tabaksmij. Deli- Asahan Serie AE. Aand. Almelo Salzb. Spw.-Maatschappij Aand. Oosterstoomtram- Maatschappij Aand Nederbet. Beetw.- suikerfab. te Gelderm. Aand. Ned. Mpij. van Kaas- en Roornfabr Aand. Ned. Oliefabr. te Delft Oblig. Het Concertgeb. te Amsterdam Aand. Assur.-Mij. tegen Brandsch. „de Neder landen" van 1845. evenals al de Aand. Oost Ind. Zee en d 9f" 'pet. n io8* 55 I2X JS 125 58 225-300 87 f 3000. 45 60-76 81S 70 60 37 x provinciale hoofdsteden, eerlang een bezoek van H. M. de Koningin met HD. Moeder, de Koningin-Regentes. Het bezoek door de Koninginnen aan het kasteel van Heeswij k te bren gen. Brand Assur.-Mpij. 230 5i VISSCH ERIJ. Nieuw ediep, 2 Juni. Door staat hiermee niet in verband en korders en beugers werden heden 10 tot Het britsche departement van kolo niën meldt in e#n communiqué aa-n de bladenDe transvaalsche Volksraad heeft de proclamatie van den Staats president ICruger tegen den trek van boeren naar Mashonaland bekrachtigd onder bijvoeging der bepaling, dat ieder die aan dezen trek deelneemt, zal worden gestraft met eene boete van 500 pond sterl. of een jaar dwangar beid. Vooraf was in den Volksraad de brief voorgelezen, dien de Opper com- missaris te Kaapstad aan den Staats president Kruger had geschreven. Dit is namelijk een schrijven waarin de Opper commissaris wijst op het gevaar waarmede de vriendschapsbetrekkingen tusschen Engeland en de Transvaal door dien boerentrek woréen bedreigd en hetwelk slechts uit den weg kan worden geruimd door eene wederzijd- sche openhartige gedachtenwisseling, waarna het verder luidt„In uwe pro clamatie hebt gij de verplichtingen uwer regeering ten opzichte van Enge land erkend. Engeland zal diezelfde verplichtingen zijner conventie, alsook alle latere, weten 11a te komen. Gij hebt mij getelegrafeerd over het blijk baar verloren gaan van een door u afgezonden brief, waarin werd herin nerd, dat de kwestie over Swazieland zoude worden geregeld zoodra er een gemengd bestunr bestend, en dat de concessiezaak aldaar alsdan zou wor den afgedaanmaar ik schreef dat de britsche regeering volstrekt ongeneigd was om over deze kwestie, verder te discussieeren zoolang er groote korpsen gewapende mannen in de Transvaal openlijk werden georganiseerd, om landstieken binnen te dringen, die onder engelsch protecteraat stonden, en waar zij eene onafhankelijke republiek wilden gaan vestigen. De berichten om trent den trek zijn tegenstrijdig. Ik vertrouw echter dat geruehten onwaar zullen zijn, volgens welke de toehtvan boeren naar Mashonaland niet opgegeven. De bestaande onzekerheid veroorzaakt bij de engelsche regeering reeds bezorgdheid en ook kosten, daar zij zich verplicht zag, troepen naar Bechuanaland af te zenden, om van daar eene politiemacht naar Mashona land te kunnen dirigeeren. De troepen moeten mede dienen ter verijdeling van alle pogingen tot inval door bewoners van een land, waarmede Engeland vriendschappelijke betrekkingen onder houdt en welks regeering aansprakelijk is voor handelingen van burgers. Even min als het wantrouwen der engelsche regeering zou hare verantwoordelijk heid ophouden, al mochten de aan voerders van den trek verklaren, dat zij Mashonaland met een vredelievend doel zullen bezetten. Ik zou het betreuren, wanneer er iets voorviel, waardoor onze aanstaande vriendschap pelijke ontmoeting zou worden verhin derd. Maar gij, mijnheer de Staats president, moet beseften, dat er uit den tegenwoordigen staat van zaken veel ernstiger verwikkelingen en gevolgen van verre strekking kunnen voortvloeien. Daarvoor noodig ik u uit, allerernstigst met al de kracht uwer presidiale macht aan de dreigende gevaren een einde te maken, alvorens het te laat mocht zijn." Volgens een bericht uit Moskou heeft een bekend buitenlandsch persoon aldaar den czaar bezocht en hem over de jodenvervolging gesproken. De czaar moet toen hebben verklaard, vast be sloten te zijn om de aangevangen maatregelen te doen voortzetten, op grond dat de schuld ten deze bij de joden zeiven ligt, en er tot nog toe geene enkele nihilistische samenzwering is ontdekt, zonder dat daarbij bleek hoe joden er aan hadden deelgenomen. Hij verklaarde dat de russische joden de ergste revolutionnairen zijn. Naarrinen verneemt is de arasterdam. de landingsplaats naar het voetpad, hem stevig vasthoudende, en de inspecteur beval Jacob Bindle om de boot aan den oever vast te leggen. Dudley Carstairs deed nog een poging om zich uit hunne handen los te rukken, maar tevergeefs. „Houd u kalm, graaf!" zeide Gleddow met kalme beslistheid, „anders zal ik geweld moeten gebruiken!" Dudley was er de man niet naar om zijne krachten te ver spillen, zoodat hij zich in het onvermijdelijke schikte, en zelfs op eenigszins opgewekten toon zeide „Eindelijk hebt gij mij dan toch gesnapt, Gleddow." „Ja," gat de ander op denzelfden toon ten antwoord; gij hebt het langen tijd volgehouden, maar nu...;" „Is het toch met mij gedaan, nietwaar?" De bewondering, die Gleddow reeds altijd voor den graaf had gevoeld, nam steeds toe. „Dat noem ik de vormen in acht nemen," dacht hij bij zich zelf. „Het is echter bij velen uwer een regel, dat zij schelden en razen, wanneer zij hun spel verloren hebben. Ik houd van groote mannen in welke positie ook, hij zij een Bonaparte of een Bismarck of een oplichter en bedrieger „Waar brengt gij mij heen, Gleddow vroeg Dudley op den zelfden toon, waarop hij gevraagd zou hebben„Waar zullen wij gaan dineeren?" „Ik zal u van avond naar het politie-bureau moeten laten brengen," antwoordde de inspecteur bij wijze van verontschul diging. „Het spijt mij, dat ik u geen beter nachtverblijf kan verschaften., maar ik was er nog niet zeker van. of ik dezen nacht uw gastheer zou zijn." „Maak maar geen verontschuldigingen," gaf de ander op den zelfden vriendelijken toon ten antwoord. „Morgen brengt gij mij zeker naar Londen „Ja," antwoordde Gleddow. „Zijt gij er zeker van vroeg Dudley in spanning. „Zeker. Het doet mij bizonder veel genoegen om in staat te zijn u dat te kunnen beloven. Morgen zult gij een veilig plekje in het huis van bewaring ontvangen." „Gleddow," zeide Dudley nu. „Ik heb u nooit anders dan moeite en last bezorgd. Gij zijt echter geen kwade vent, en nu zal ik u...." Hij stak zijn hand in zijn borstzak en vervolgde: „Uw taak toch gemakkelijker maken. Reken nooit op den dag van morgen." Zonder zijn hand weer te voorschijn te halen, haalde hij den trekker van een zakrevolver over; een korte knal en Dudley zonk in Gleddows armen, met een kogel in zijn hart. „Wel vervloektriep de inspecteur uit, „nu is hij mij toch ontsnapt f

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2