Lsttsren sn Kunst. Legsr ea Yloot. POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. in het bezit van een kind, dat niet van de moeder kon gescheiden worden en daarom met zijn ouders in het huis van bewaring moest opgenomen worden. De arrestatie van deze echtelieden staat in verband met den plotselingen dood van den vader der vrouw, die bij zijn schoonzoon en dochter inwoonde en wiens onverwacht overlijden, gepaard met andere omstandigheden, de aanlei ding is geweest voor het instellen door de justitie, vergezeld van 2 deskundi gen, van een onderzoek ter plaatse voor noemd, waarbij zou zijn gebleken, dat die plotselinge dood is veroorzaakt door met geweld gepleegde verstikking. Beide gearresteerden èn man èn vrouw, worden verdacht van dit gruwelstuk op hun schoonvader en vader te hebben uitgevoerd. De bekentenis der vrouw moet daar omtrent zekerheid verschaft hebben. Het menschelijk gemoed huivert bij de gedachte aan dat feit. De daders van de verse bil lende diefstallen te Assen, waaronder kort geleden de berooving van de offerkist in de christ. geref. kerk, zijn eindelijk opgespoord en gearresteerd. Het waren twee opgeschoten jongens van 16 jaar, die het meeste geld met snoeperijen hadden opgemaakt. vordering ingesteld tegen de gemeente grieksche kerk. Er ontstond een gevecht Harlingen tot terugbetaling van den tol, j waarin zich turksche soldaten mengden, De heer en mevrouw Orelio hebben zich weer voor drie jaren aan de Ne- derlandsche Opera verbonden. velke zij aan de groote sluis aldaar heeft moeten betalen voor het vee, het welk zij met hare booten vervoerde, welke tol zij beweerde onverschuldigd betaald te hebben, omdat zij is eene belemmering van den doorvoer, en welke vordering de rechtbank te Leeuwarden haar heeft toegewezen. De procureur-generaal behandelde eerst uit voerig de vraag, of de rechterlijke macht bevoegd is, de grondwettigheid eener plaatselijke verordening, welke door het administratief gezag is goedgekeurd, te onderzoeken en buiten-toepassing te Lten, en beantwoordt die vraag ont kennend. Verder ontwikkelde spreker zijn denk beelden over bedoelde plaatselijke ver ordening van Harlingen, en spreekt als zijne meening uit, dat de heffing vol gens art. 1 naar de grootte der schepen welke de sluis passeeren en de heffing volgens art. 3 naar het aantal stuks vee, hetwelk met die schepen door de sluis vervoerd wordt, niet zijn afzonderlijke heffingen naar verschillende grondslagen voor ééne heffing wegens het gebruik van een openbaar gemeentewerk. Z. i. stelt die heffing niet daar belemmering van den doorvoer. Z. H. E G. conclu deert, dat het Hof het vonnis vernieti gen en eischeres niet-ontvankelijk ver klaren zal in hare vordering, subsidiair haar die als ongegrond zal ontzeggen. Uitspraak 23 September a. s, De minister van oorlog heeft bepaald, dat de kiesbevoegde officieren, die be- hooren tot de Maandag a. s. naar de legerplaats bij Zeist vertrekkende batal jons infanterie uit Leeuwarden en Maas tricht, indien zij als geleiders van den troep kunnen worden gemist, eerst den volgenden dag behoeven te vertrekken, als zij hun kiezersplicht wenschen te vervullen. De 2e-luits. van de genie, gede tacheerd bij de i® afdeeling der krijgs school te Breda, zullen onder leiding van den kapt.-ingenieur C. J, Snijders, leeraar bij die inrichting, den 1511 en i6n Juni de pantserforten bij IJmuiden en aan den Hoek van Holland be zoeken. Te Nijmegen is op 79-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Israel Robert, ridder van de Militaire Willemsorde 4e klasse, drager van het Metalen Kruis en van de Citadel-medaille, die op den i5eQ December 1832 bij de verdediging van de Citadel van Antwerpen, onder generaal Chassé, te midden van een kogelregen der fransche belegeraars de nederlandsche vlag, welke van den 60 voet hoogeti vlaggemast op die sterkte door den vijand was weggeschoten, weer in den top daarvan vasthechtte en ten aanschouwe van belegeraars en bele gerden opnieuw deed wapperen, voor welk wapenfeit hem de Militaire Wil lemsorde werd toegekend. Naast Jacob Hobein staat Robert's naam als een der dapperen van de Nederlandsche vloot op de Schelde uit die dagen, waarbij hij toen als matroos 3e klasse diende, met gulden letteren geboekstaafd. (Arnh. Cl.) VISSCH ERIJ. Nieuwediep, 6 Juni. Door 74 korders en beugers werden heden 10 tot 140 groote-, 20 tot 200 kl. tongen, 3 tot 30 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar, en door trekkers 25 tal geep aangevoerd; gr. tong gold 45 a 50 c.. kl. id. 12 a 15 c. rog 50 k 60 c. per stuk. kl. schol f 1 a 1.50 per mandje, schar 2 per mand en geep ƒ2.50 per tal. RECHTSZAKEN. In de civiele zitting van het gerechts hot te Leeuwarden heeft de procureur- generaal, de heer mr. G. A. Visscher, conclusie genomen in het geding van den burgemeester der gemeente Har lingen, qq., appellant, procureur mr. J. C. Meijer, tegen de Friesche Noord- hollandsche stoomvaartmaatschappij, ge wettigd en kantoor houdende te Leeuwarden, geïntimeerde, procureur mr. T. van Hettinga Tromp. Gelijk wij vroeger meedeelden, heeft genoemde Stoombootmaatschappij eene roomsche De engelsche consul te Riga seint, dat hij na een persoonlijk onderzoék het bericht van het plan tot eene groote landverhuizing van joden naar Engeland niet bevestigd heeft gevonden. Althans de reeders en scheeps-agenten te Riga en te Libau weten er niets van. In elk geval schijnen de opgegeven cijfers sterk overdreven. De consul zal zijn onderzoek voortzetten en de landver huizers tegen het vertrek naar Enge land waarschuwen. De strengste maat regelen tegen de joden bestaan te Libau, maar vooralsnog niet te Riga. Betichten uit Chili over New-York melden opnieuw eenen moordaanslag op president Balmaceda, op den 29® April j.l., door middel eener dynamiet- bom, die door een open venster in het palei's geworpen, doch tengevolge der kleine lading met onbeduidende schade en zonder verlies van menschenlevens gesprongen is. De dader is niet ontdekt. Balmaceda's ministers ramen de staats uitgaven sedert het begin van den opstand op dertig millioen dollars. Het insurgentenschip Magellanes heeft de presidents-torpedoboot Gua- coidci vernield. De ministers van buiten- landsche zaken heeft zijn ontslag geno men Het Congres heeft eene wet aan genomen, waarbij Balmaceda met dicta toriale macht bekleed wordt. Door een grooten brand te Santiago zijn tien gebouwen in de asch gelegd, waarbij o. a. het duitsche gezantschapshotel. De gezant en zijne gemalin zijn slechts met groote moeite erin geslaagd, hen leven te redden. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat te Jeruzalem ernstige twisten zijn ontstaan tusschen aanhangers van de volgelingen van de zoodat verscheidene personen gewond en eenige gedood werden. De fransche gezant te Constantinopel heeft als beschermer der roomsche kerk in het Oosten, bij de Porte zijn beklag over het voorgevallene ingediend; hij zeide dat de turksche soldaten met voorliefde de zijde der grieksche ge- loovigen tegen de katholieken kozen, en oorzaak waren dat het gevecht zulk een grooten omvang nam. Men kan nu verwachten, dat de rus- sische gezant het voor de tegenpartij zal opnemen. Volgens de Times is aan de Cortes te Lissabon een Wit Boek overgelegd betreffende de onderhandelingen met Engeland, waaruit eene weinig diplo matieke, wrevelige toon van Portugal spreekt. De geheele per telegraaf ge voerde gedaehtenwisseling liep over vele andere zaken, behalve het Zambesi- tractaat. Den 2C Mei vroeg de engelsche gezant ophelderingen naar aanleiding van het bericht, dat er te Mozambique tienduizend inlanders aangeworven en gewapend waren, met verzoek die af te danken. De portugeesche regeering ant woordde, dat zij deze troepen noodig had tegenover de vijandige houding der Britsche Zuid Afrika-maatschappij, maar het bevel gegeven had, om alleen ver dedigend en op portugeesch gebied op te treden. Hierop gaf de gezant den 8" Mei te kennen, dat de britsche re geering maatregelen van tegenweer zou moeten nemen, indien Serpa Pinto's handelingen op de Shire-rivier herhaald mochten worden. Twee dagen later vroeg de engelsche regeering ophelde ring aangaande het gebeurde met den Engelschman Shutler te Beira, die daar, ofschoon ziek zijnde, met wreedheid behandeld werd. Deze zaak is nog hangende. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat de republikeinsche beweging erger wordt, sedert Engeland's actieve inmenging minder waarschijnlijk is ge worden. Verscheidene republikeinsche bladen zijn opgericht. Een daarvan werd geschorst. Sedert de degradatie van den gewezen perzischen gezant alhier, Malcolm Khan, blijkt hij ijverige propagande in Perzië te maken door middel van zijn eigen blad Kanounwaarin hij optreedt aks hervormer. Hij schrijft dat aanzienlijke Perzenwaaronder ook prinsen, zijn toegetreden tot zijn program, ondanks alle pogingen van de regeering om dit te onderdrukken. Over de honderd per sonen van invloed zouden dientenge volge gevangen gezet zijn. Malcolm Khan beweert dat zijn eigen leven ge vaar loopt. Te Londen is uit Alaska bericht ont vangen, dat aldaar honderden personen aan de influenza bezwijken. De inboor lingen hebben geen geneesmiddelen en geen geneeskundige hulp. Uit goede bron wordt verzekerd, dat er eene bevredigende schikking is ge troffen tusschen de afgevaardigden van Newfoundland en de britsche regeering tot vervanging van den onlangs aange nomen modus vivendi door een duur zame wet. Staande eene vergadering van omni bus-beambten in den Zaterdagnacht, werd een telegram ontvangen van den secretaris der „London-General-Omni bus Company," houdende het verzoek, om de werkstaking tot Maandag uit te stellen. Dit werd geweigerd, en indien er Zondag geen vergelijk tot stand is gekomen, heeft de staking stellig te middernacht eenen aanvang genomen. Wat dat voor Londen zeggen wil, ge voelt ieder. (Zie telegr.) Bij het debat over eenen buitenge wonen post op de begrooting voor oorlogsuitgaven ten bedrage van millioenverklaarde de italiaansche minister van Financien, dat het tekort, dank zij 36 millioen bezuinigingen, beperkt is geworden tot 5 millioen lire. Uit St.-Petersburg komen zeer on gunstige berichten over den toestand in het oosten van Rusland, vooral in de goevernementen Kazan, Samara, Nishny- Novgorod en Penza. Op het platteland heerscht gebrek aan koren/en de boeren weigeren de belastingen te betalen. Vandaar ongeregeldheden, welke in Sa mara zelfs tot bloedige gevechten tus schen de boeren en de soldaten hebben geleid. Dit wordt gemeld door den St.-Pe tersburger correspondent van de Daily lelegraphWellicht zijn deze berichten niet van overdrijving vrij te pleiten, maar toch is het feit, dat in Kazan en Samara groote nood heerscht. De Roemeensche Kamer heeft met 71 tegen 29 stemmen toegestaan het krediet voor den aanleg van verster kingen. De Hongaarsche Staat koopt al de spoorwegen in dat land aan. Door de ministers zullen onverwijld de noodige onteigeningswetten in het leven worden geroepen. diepte. Op dat oogenblik reed een met menschen gevulde omnibus voorbij, maar niemand stak een hand tot hulp uit. Eerst drie uur later vischte men het lijk op. Voor dsn inhoud dezer rubriek stelt de Hedactie zich niet aansprakelijk.) D r. Hermann Adler te Lon den is thans tot opperrabbijn van de vereenigde hebreeuwsche kerken van het britsche Rijk gekozen. Het eerste publieke pro test tegen het speelscliandaalGordon Cumming heeft plaats gehad. De Metho disten in de provincie Wales hebben in een motie hun leedwezen uitgedrukt, dat de prins Van Wales de ondeugd van het spel aanmoedigt, het gods dienstig gevoel kwetst, het koninklijk gezag in minachting brengt en de liefde van het volk voor de dynastie verzwakt. Volgens een telegram uit Weenen, zou prins Alexander von Bat- tenberg, de oud-vorst vaa Bulgarije, reizende onder den naam van graaf von Hartenau, te Graz lijdende zijn aan eene gal- en nierziekte, welke weinig hoop op herstel laat. Volgens een vertrouwbaar telegraphisch bericht uit Adrianopel, zullen de gevangen genomen duitsche reizigers niet vóór Dinsdag te Adria nopel kunnen zijn. De roovers schijnen zich ver te hebben teruggetrokken. Zij hebben den gevangen genomen machi nist Freudiger vrij gelaten, ten einde hij het losgeld kunne halen en over brengen. Nader wordt van 6 Juni gemeld Blijkens telegraphisch bericht van heden nacht uit Kerbilisse is de machinist Freudiger aldaar aangekomen. De roo vers verlangen de bevrijding der ge vangenen tegen betaling van het losgeld te doen plaats hebben op Zondag. Door tusschenkomst van Freudiger is dit zoo geschikt. De gevangenen zijn gezond. De moordenaar Cara, die 1854 den hertog; van Parma, Karei III, 0111 het leven bracht en na den moord wist te ontkomen, heeft nu een einde aan zijn eigen leven gemaakt. Te Buenos Ayres, waar hij onder den naam Baiata leefde, heeft hij zich onder een trein geworpen. Een champagne-bad. Volgens de N. Y. Handels Zt. smok kelde zekere Whalley uit Caüfornië een hoeveelheid opium op Hawaï binnen, waardoor hij 340,000 ds. won. Van de reis teruggekeerd, vierde hij in een hotel te San Francispo dit succes met Aan de Redactie van Haarleni s Dagblad. Het is met weerzin, dat ik de pen opneem, om het stuk van den heer André de la Porte tegen onzen afgevaar digde mr. Farncombe Sanders, voor komende in uw nummer van heden, te beantwoorden. Onder gewone omstandigheden zou men, geloof ik, het best doen dusdanige arguraenteering aan den tijd over te laten, maar nu, op den dag vo.or de verkiezing, moet ik u vriendelijk een plaatsje verzoeken voor de wederlegging. De heer de la Porte is in de eerste plaats bezorgd voor de toekomst van het middelbaar en hooger onderwijs, omdat de heer Sanders niet heert wil len antwoonden op de vraag -naar de consequentie van zijne houding als ee?is dat 07i der wijs ter sprake kwam De heer Sanders koti de vraag van den heer Heyting niet beantwoorden, omdat men niet kan weten hoe de toe stand met de jaren zal veranderen en men niet nu reeds kan zeggen hoe men over eene wet zal stemmen, die nog niet voor ons ligt eene zienswijze evenals door den heer v. Gilse in zake het kiesrecht geuit, en wier juistheid m. i. niemand kan betwisten. Of is het werkelijk bewezenzooals de heer de la Porte zegt. „dat er ge vaar (voor M. en H. O. zeker) zou bestaan indien de richting van het tegen woordige kabinet bestendigd wordt Verdient eene duidelijke verklaring van een man als minister Mackay geen vertrouwen Beschouwen wij de grieven van den heer de la Porte in zake de legerwet, „Op 14 April verzet de heer Sanders zich tegen het voorstel va7i den voor zitter 077i de legerwet tn behandeling ,te nemen1' en „op 18 April was V de heer F. S. die het denkbeeld opperde dat aan het ontwerp in behandeling een plan van legerorganisatie behoorde vooraf te gaaneen denkbeeld, datware „de Kamer er op ingegaan, natuurlijk tot uitstel van de legerwet voor onbe- paalden tijd zou hebben geleid'1. Is het den heer de la Porte onbekend, dat Sanders deze houding aannama. omdat hij geloofde, dat de natie niet voldoende was voorgelicht, waar het zulk een diep in het volksleven ingrij pende verandering geldtb. omdat de wet toch niet zou kunnen worden af gehandeld? en weet hij dan niet, dat het oorspronkelijk ontwerp Bergansius een plan tot legerorganisatie bevatte en dat dit er later is uitgelicht, waardoor het fondament van de legerwet kwam te vervallen „Op 8 Mei stemt Sanders in gezel schap van nagenoeg alle katholieken voor de motie VermeulenWaarom maakt de heer d. 1. P. hier wel melding van nagenoeg alle katholiekenwaarom verzwijgt hij de namen der liberalen Schepel, Land, van Delden, Lieftinck en Heldt. Is het eerlijk, waar iemand om een hoofdzaak„het al of niet op nemen der legerorganisatie" tegen de wet is gekant, eenvoudig te spreken van „obstructionisme" en heeft de uitkomst niet bewezen, dat S. gelijk dat de wet niet een bad te nemen van champagne, waarvoor hij 300 flesschen gebruikte, i had met te zeggen, Een velocipedist op Cor-j afgehandeld kon worden is men niet sica, een 18 jarig jongmensch, stiet met na de behandeling van ruim 30 arti- zijn rijwiel tegen een pomp en wel met j kelen uit de 362 blijven steken? De zooveel kracht, dat hij er al'geslingerd 3e grief van den heer d. 1. P. betreft werd en in het kanaal terechtkwam, j Sanders' houding in zake het voorstel Daar hij niet kon zwemmen, verdween 1 Borgesius c. s. betreffende inkomsten hij, na een oogenblik spartelens, in de I belasting. Wat onze afgevaardigde in Willie Percy zelf bezat een schuldbekentenis van den kapitein, en zou zijn boeltje hebben kunnen laten verkoopen wanneer er iets te verkoopen ware geweest. Charles Beverley's bezittingen bestonden echter uit niets anders dan een of twee paarden en zijn garderobe, en deze zelfs waren niet betaald, en zouden naar alle waarschijnlijkheid ook nooit betaald worden. Ondanks Lottie's hardvochtigheid, was hij toch van oordeel, dat hij haar moest beschermen voor zulk een wolf in een lams- vel, als hij wist, dat de kapitein was. Aldus in gedachten verdiept, had Willie Percy zich onder de menigte tusschen de tenten begeven, toen hij de opgewekte stem van den vicaris hoorde vragen „Waar is uw papa, Willie „Ik geloof van in de groote tent bij de jury, alwaar hij schijn baar de verschillende bloemen en planten keurt wat een on zin 1" vervolgde Willie, „alsof zulke heeren half zooveel verstand hebben van bloemen als de tuinlieden, die de prijzen winnen, en er hunne meesters voor laten betalen en niet weinig ook. Hebt gij verstand van bloemen, dokter „HohoWillie," vroeg de vicaris met een vroolijken glim lach, „wordt gij nu al cynisch „Ik heb een hoofd op mijne schouders en oogen, waarmee ik kan zien, en heb dus den onzin en het bedrog van som mige dingen leeren inzien. Nu ik echter juist hiervan spreek, wilde ik u iets over Beverley vragen. Gij weet, dat hij hier is „Ja, hij is zooeven gekomen," antwoordde de vicaris meteen toestemmend knikken. „Weet gij wat hem hier gebracht heeft?" vroeg Willie. „Ik vermoed, dat hij zaken met George te bespreken heeft." //Geheel onjuist. Hij is hier gekomen met het oog op Lottie Preston." „Lottie vroeg de vicaris ongeloovig. „Wel, ik dacht, dat gij...," „Ik zelf ook," aldus viel Willy hem in de rede, „maar dat is nu voorbij. Beverley heeft haar het vorige seizoen te Scarborough zeer het hof gemaakt, en nu veronderstel ik, dat hij hier is ge komen om haar te winnen." „Wel, waarom zou hij dat ook niet vroeg de vicaris, na een oogenblik van stilte. „Er is alle reden voor, dat hij het zou willen, maar dat gij het niet zoudt toestaan. Hij bezit geen cent op de gansche wereld, en daarom verlangt hij zeer naar uw zegen, met de veer tigduizend pond van Lottie op den koop toe." „Ik zie wel, dat gij mijn pupil goed kent." „Zij heeft het bekoorlijkste gelaat, mijlen ver in den omtrek. „Neenik bedoel meer, dat gij goed op de hoogte zijt van haar fortuin." „Dat is zeer natuurlijk. Is haar geld niet in de bank van York belegd, en zoudt gij denken, dat ik den ganschen dag daar doorbreng, zonder iets te leeren?" Gedurende het voorgaande gesprek, hadden de dokter en Willie steeds op een kleinen afstand van de menigte op en neer geloopen, maar nu keerden zij zich om en mengden zich onder de toeschouwers, toen George Studley op hen toetrad met een zeer mistroostig gelaat, want de bloem, waarop hij zoo gaarne zijne oogen wilde vestigen, was nog niet op de tentoonstelling verschenen. Hij wilde den vicaris juist vragen of hij ook de reden wist, waarom zijne huisgenooten zoolang wegbleven, toen een glimlach zich plotseling over zijn gelaat verspreidde. Me vrouw Selby en Grace kwamen daar juist aan. In een oogwenk stond hij naast Grace. Grace, die er bekoorlijker dan ooit uitzag, met haar witten, strooien hoed met een krans van madeliefjes omvlochten, glimlachte lieflijk, toen zij den squire zag, en zij hare tengere vingers in zijn gespierde hand legde. De vicaris bood mevrouw Selby zijn arm aan, en zij wandelden vervolgens tusschen de tenten door, terwijl George en Grace hen volgden; Willie, die echter aan allen en alles het land scheen te hebben, slenterde mistroostig weg en besloot om als een vrouwenhater te leven en te sterven; en als een voorloopige maatregel om dit plan te volvoeren, trad hij de ververschingstent binnen en be stelde een glas champagne met ijs. De tentoonstelling scheen George noch Grace veel belang stelling in te boezemen, want na de bloemen en planten vluchtig te hebben bezichtigd, verlieten zij de tenten en zaten weldra in de schaduw van de groote, oude ceders, om welke Barton in het algemeen en Studley Manor in het bizonder beroemd waren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2