NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. *24.38. STADSNIEUWS. FEUILLETON. 8e Jaargang, Dinsdag 16 Juni 1891 AARLENS DAGBLAD A BONN EMEN TSPRIJ8 Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. DU blad verBchynt dageljjkfi, behalve op Zon- en Feestdagen. Hnroan Kleine Hontntraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer I2£. ADVERTED TIEN: van 15 regel© 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abormejmenten en Advertenfciën worde» aangononien door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEHEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Tvbliciti Wranger* G. L. J)ACBM oJOH A V. JONM8t i$-tcc,9 JParij«31 bit Faubourg Montmartre. Onze lezers zullen voortaan de Picieele berichten van Burgemeester Wethouders dezer Gemeente, vin- Ben op de 3de pagina van ons blad. DlKECTfiUREN-llTGEYERS. Haarlem 15 Juni 1891. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 17 I funi 1891, des namiddags te 1 uur. be volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. Mededeelingen en ingekomen stuk- Goedgekeurde besluiten. Nadere idressen afschaffing of beperking kermis, 'erzoek eervol ontslag hoofd kostelooze :hool lett D. Idem idem idem onder- vijzer 3e klasse opleidingsschool voor [ongens. Idem idem leeraar teekenen fliddelb. Onderw. 2. Voorstel B. en f.W. op adres eigenaar hoekhuis Groote hutstraat en Gierstraat. 3. Idem idem ijziging personeel geneeskundige armen morging. 4 Idem idem op adres tot lanstelling van een politie-arts. 5. Idem idem vaststelling rooster aftreding 6 lieuwe raadsleden. 6. Idem idem grati- icatie leeraar H, B. School ter oplei- iing voor handel en nijverheid. 7. Idem 1. openstelling zevende klasse aan Burgerschool. 8. Idem idem vast stelling 4e suppletoire begrooting en staten af- en overschrijvingen en staat leschikking onvoorziene uitgaven ge- eentebegrooting dienst 1890, met ad- jnezen comm. v. financiën. 9. Rapport :ommissie van financiën rekening 1890 lurgerlijk Armbestuur. 10. Idem idem ekening 1890 St Elisabeth's of Groote ~;asthuis. ii- Voordracht B. en W.W. inderwijzeressen aan tweede tusschen- ichool en kostelooze school lett A. 12. 'dern idem idem onderwijzers aan kost. scholen A. en B 13. Benoeming stem- bureaux verkiezing raadsleden. 14. Voor dracht B. en W.W. bevordering onder wijzer 3e klasse kostelooze school lett. E tot onderwijzer 2* klasse. 15. Voorstel curatoren gymnasium aanwijzing dr. A. H. Garrer tot conrector. 16. Verslag opzichter gasverlichting over de maand Mei Stukken van den Raad. Voordracht voor onderwijzeres aan school letter A.1. Mej. A. Boldingh, Haarlemmerliede2. mej. A. Bakker, Wormer; 3. mej. C. L. H. van Leer- sum, Zandvoort; idem aan de 2<R- tus- schenschool: 1. mej. II J. B van Heems- kerek, Zaltbommel; 2. mej. A. M. van der Ley, alhier; 3. mej. J. E. Hollander, Nieuwe Tonge; voor onderwijzer 2"kl. aan de school a. de heeren J. B. van van Dorp, C. C. J. L. Manuel en W. W. Vallentgoed, allen hier; voorschool b. A. J. van Ekeren, H. Kingma, bei den hier en F Engel, te Westzaan. Ingekomen is het navolgende verzoek: Geeft met verschuldigde hoogachting te kennen, Cliristiaan Laarman Willemsz leeraar aan de inrichtingen van middel baar onderwijs te Haarlem, dat de omstandigheden, waaronder hij in die betrekking werkzaam is, van dien aard zijn dat hij zijne taak niet met de noodige opgewektheid kan vervullen. Redenen waarom hij zich wendt tot UEd. Achtb., met beleeld verzoek hem met 1 September 1891 als leeraar in hethandteekenen aan bovengenoemde in? richtingen eervol te ontslaan. B. en W stellen voor, om wegens de daaraan gebleken behoefte, de zevende klasse aan de Burgerschool, die voor éen jaar in het leven was geroepen, voorloopig in stand te houden. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van de afd. Haarlem van de Ned. Maats, tot bevord. der Geneesk. om een politiearts te be noemen, die speciaal is aangewezen om geneeskundige hulp te geven wanneer die door de politie wordt gevraagd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, omdat dit college den maat regel niet doeltreffend acht. Een speciaal aangewezen geneesheer is toch niet altijd in zijne woning te vinden en zijne vak- genooten zullen in zijne afwezigheid niet in zijne praktijk willen ingrijpen. De verkiezing van zes nieuwe leden van den Gemeenteraad, noodig gewor den door de bij de laatste volkstelling gebleken uitbreiding van het zielental in deze gemeente, zal plaats hebben op Dinsdag 21 Juli e. k. Tegelijkertijd hebben dan de verkiezingen plaats voor acht aftredende, doch herkiesbare leden. De aftredende leden zijn de heeren Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Mr. H. Enschedé, J. van Ek. Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Th. Figée, J. J. Sneltjes,1 W. Stolp en A. van der Steur Jr. Naar men verneemt wordt de heer W. Goebel, directeur der gasfabriek alhier, vervangen door den heer Bren- der k Brandis, thans stads ingenieur en directeur der stedelijke gasfabriek te Maastricht. Naar wij vernemen viert mgr. J. C. Rinkel, alhieroudroomsch-katho lieke bisschop van Haarlem, heden den dag, waarop hij voor 40 jaar tot priester werd gewijd. De zeer geachte jubilaris vierde dezen dag onder talrijke blijken van belangstelling.. Zondag a. s. zal het jubileum kerkelijk worden herdacht. Blijkens een uitgegeven prospectus wordt er eene naamlooze vennootschap opgericht: „De Haarlemsche Hypo theekbank," met een maatschappelijk kapitaal van ƒ1.000,000.verdeeld in 1000 aandeelen a ƒ1000, waarop bij de oprichting 20 pet wordt gestort. Het kapitaal kan worden uitgegeven in 2 seriën, elk van ƒ500,000; de vennootschap zal hare werkzaamheden beginnen zcocha ƒ500,000 is geplaatst. Commissarissen zijn de heeren jhr. mr. J. W. G Boreel van Hogelanden, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te VelsenJ. H. Broekman Junior, commissionair in effecten, deel genoot in de firma Broekman Hou ders, te AmsterdamHerman F. Buk man, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en wethouder der ge meente Haarlemmermeer dr. D. de Haan, wethouder der gemeente Haarlem; Ed de Lanoy, firma Westerkappel Hoofd, kassier en correspondent der Nederlandsche Bank, te Haarlem ihr. mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie te Haarlemmr. A. A. van der Mersch, kantonrechter te Haarlem mr. L U. de Sitter, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem A. <*T van SJooten, lid der Provinciale Staten van Friesland, burgemeester der gemeente Rauwerder- hem, te Rauwerd, en jh. mr. F. X. A. Verheyen, advocaat eu procureur te 's Hertogenbosch, waaruit de raad van toezicht wordt gevormd door de hh. Herman F. Bultman, Ed. de Lanoy en jhr mr. A. J. Rethaan Macaré, terwijl directeur is de heer A. Bertling, candi- daat-notaris te Haarlem. De aandeelen kunnen, desverlangd, volgestort worden en dan in blanco worden uitgegeven. Over de meer dan verplichte storting wordt 3 pet. rente uitgekeerd. Na uitkeeriug van 4 pet. over het bedrag der verplichte storting op de aandeelen, wordt het overschietende der winst verdeeld als volgt aan de reserve kas 20 pet., aan de aandeelhouders o ver hunne verplichte storting 40 petaan de commissarissen, geen leden van den raad van toezicht, 8 pet., aan de leden van den raad van toezicht 15 pet.zoo lang er slechts één directeur is, en 12 pet. zoodra er twee directeuren zijn, aan de directie 10 pet., zoolang er slechts één directeur is, en 15 pet. zoodra er twee directeuren zijn, ^.an de oprichters - aandeelen 7 petzoolang er slechts één directeur is, en 5 pet., directeuren zijn. zoodra er twee Bij gelegenheid van het hier in Juli te houden Congres van de Maatschappij van Nijverheid, zullen de navolgende feestelijkheden plaats hebben Maandagavond officieele ontvangst door het Gemeentebestuur van de af gevaardigden van de verschillende af- deelingen der Maatschappijdaarna ontvangst in de Vereeniging door de recipieerende afdeeling en rede van haren voorzitter, den heer J. H. Kre- lage. Dinsdagavond concert, aangeboden door de so.ieteit „Vereeniging"Woens dagavond idem in de Buitensocieteit aangeboden door „Trou moet Blijcken". Donderdagavond officieel diner. Vrijdag watertocht naar IJmuiden. Zooals bekend is, zal dit congres ge paard gaan met eene tentoonstelliug van teekeningen van ambachts- en andere scholen. Aanvankelijk bestond het plan, deze expositie in den Doelen te doen plaats hebben, maar daar de daarin be schikbare lokalen te klein zijn, wordt op dit oogenblik onderhandeld met den eigenaar van de zoogenaamde „Kraton" aan het Houtplein, om dit gebouw voor korten tijd voor dat doel te huren. Het orgelconcert van de gebroeders Van Thienen, met medewerking van mej. Jeanne Landré, en den heer Bak ker, violist, Zaterdag in de Groote Kerk gegeven, heeft ons zeer goed voldaan, en het is merkwaardig als men bedenkt dat beide deze organisten blind zijn en hoort dan tegelijk wat zij op het reu zen-instrument in onze St. Bavo weten te verrichten. De heeren Van Thienen hebben in hoogen mate de gave, om duidelijk te zijn op het orgel, voorwaar geen kleine verdienste. Voor den leek toch is in het algemeen orgelspel dikwijls onge nietbaar dooT het onzekere, het wazige, dat erin schuilt. Er is voor menigeen geen touw aan vast te knoopen, de klanken gaan over de hoofden heen. Niet aldus deze twee organistenwat zij doen, pakt en boeit; de kunst van registreeren, zoo beslissend voor mooi orgelspel, is hun eene lieve vriendin, die zij door en door kennen. En wan neer wij dan toch stukken moeten noe men, dan hebben wij het meest ge noten bij de Fantaisie voor orgel door V. E. van Thienen gecomponeerd en gespeeld en Andante (Smart), Ite Missa est (Lemmens) en Ases Tod (Grieg), deze gespeeld door W. van Thienen. Mejuffrouw Landré heeft ons doen genieten, met de aria uit „Elias". Haar helder, frisch geluid klinkt sympathiek in het statig gewelf van de Groote kerk. Daargelaten nog de bescheiden, maar zeer correcte voordracht, is er in de stem van mej. Landré iets glas achtigs, dat de groote aantrekkelijkheid ervan uitmaakt. Haar tweede nummer was eene compositie van den heer W. van Thienen, op woorden van. Klop stock, een eenvoudig liedje, niet boven het gewone peil als compositie, maar zeer goed gezongen. Het is dan ook aan mej. Landré opgedragen. Als wij het laatst den heer Bakker bespreken, kunnen wij tot ons leed wezen, niet zeggen dat „lest best" was. Deze heer speelde de sonate van Tar- tini in D dur met zeer afwisselenden uitslag. Het „grave" was goed, allegro en allegretto waren zwak en in het larghetto werd ons meer onthouden, dan gegeven. Naar wij vernamen (wij kon den dit niet meer hooren) voldeed de uitvoering van Wieniawski's „legende" beter. Voor ons ligt een afdruk van eene verklariDg omtrent de deugdelijkheid van de brandkasten, gefabriceerd door E. M. Jaarsma te Sneek. Den 14'11 Ja nuari werd het buis van den heer C. Smit Cz. te Andijk, door het kruiende ijs half vernield en ontstond daarin een hevige brand. Alles werd door het vuur verteerd, uitgezonderd de brandkast, die wel op zeer vele plaatsen gloeiend was geweest, doch waaruit alle daarin geborgen voorwerpen totaal onbescha digd te voorschijn kwamen. De heer Smit heeft met twee getuigen deze verklaring voor den notaris te Andijk afgelegd. Hier ter stede worden die brandkas ten geleverd door den heer H. Dijken, Damstraat 6. Zondagmorgen waren wij in de Jans straat toevallig getuige van een ongeluk dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Het was omstreeks n uur, toen een aantal kerkgangers huiswaarts keerden, dat een hunner, een omstreeks i2jarig meisje voor een huurkoets willende uit wijken, struikelde en met beide beenen onder een der voorste wielen geraakte. Terstond werd het kind opgenomen in het naburige gesticht der broeders van Johannes de Deo. Gelukkig bleek dat de beenen van het kind niet gebroken zijn, wat wel een wonder is, maar slechts gekneusd. Haar toestand is bevredigend. In nen nacht van 11. Vrijdag op Za terdag is ingebroken op de buitenplaats genaamd „Manpadshoek," bewoond door den Heer van Gigh, en gelegen aan den Heerenweg onder de gemeente Heem stede. Door het uitsnijden of uitboren van een plint van de keukendeur had HOOFDSTUK III. George legde zijn hand vertrouwelijk op den schouder van den kapitein, zooals hij gewoon was te doen, toen zij nog jongens waren en aldus wandelden zij door het park en spraken over vroegere jaren, toen zij allerlei guitenstreken met elkaar uithaal den. Zij riepen zich verscheidene jongensstreken voor den geest en lachten hartelijk over die herinneringen, terwijl dan de lach van den kapitein luid tusschen de boomen weerklonk. Zij her innerden zich nog den tijd toen zij vogelnestjes uithaalden en zoo dikwijls den toorn van den ouden Tom opwekten. En zoo praatten en schertsten zij, totdat George zeide „Gij zult toch zeker voor mijn trouwdag weer op Studley Manor teruggekeerd zijn, Charley?" „Natuurlijk wanneer gij dat tenminste verlangt." was het antwoord. „Dat spreekt van zelf, en ik zou u gaarne tot bruidsjonker willen hebben." „Ik wil met genoegen uw bruidsjonker zijn," zeide de kapitein. Het was eenige minuten voor zessen, des avonds op den 5en Juli in den jare onzes Heeren achttienhonderd en zeventig, dat kapitein Charles Beverley het hotel „Le Chapeau Rouge" ge naamd, verliet en het plein Jean Bart overstak, in de oude stad Duinkerken, om het kleine logement op te sporen, waar de on gelukkige vrouw van George Studley den laagten adem had uitgeblazen. De kapitein was drie uur vroeger met den „Chemin de Fer du Nord" uit Parijs aangekomen, had in het hotel „Le Chapeau Rouge" gedineerd en daar een oogenblik rust genoten om ver volgens de opdracht van zijn neef te gaan vervullen. Ongeveer vijftig of zestig soldaten stonden op het plein ge schaard arme mannenzij waren door het lot aangewezen om over een paar maanden de gelederen aan te vullen, welke door de duitsche kogels en granaten zoo sterk waren gedund, van het eens zoo schitterende leger, dat de opkomst, de roem, de steun van de corsikaansche keizersfamilie was geweest, maar dat ook weldra haar val zou veroorzaken. Ongeveer twaalf twintig vroolijke, fransche jongens met hunne tamboers voor zich, stonden bij het standbeeld van Jean Bart, die reeds vele jaren geleden angst en vrees had verspreid langs de oostkust van Engeland en die heden ten dage in brons vereeuwigd, het ge vreesde zwaard fier vastklemt, dat hij zoo goed wist te gebrui ken tegen hot land, dat hij steeds trachtte te beoorlogen en zooveel mogelijk te schaden. De kleine klokjes in den ouden toren van St. Eloy lieten hunne liefelijke tonen weerklinken, en de groote klok sloeg zes uur terzelfdertijd gaf de officier, die het bevel voerde over de solda ten, welke op het plein verzameld waren, een teeken met de hand, en plotseling werd op twintig trommen tegelijk krachtig den roffel geslagen. Na een tweede signaal van den officier splitsten zich de trommelslagers en de soldaten in troepen van zes en trokken met slaande trom door de nauwe, bochtige straten van Duinkerken. De kapitein sloeg deze mannen gade, toen zij in zes verschil lende richtingen het plein „Jean Bart" verlieten, en daama keerde hij zich om, met het doel, om het logement te gaan op sporen, dat naar hij gehoord had, zich in de onmiddellijke na bijheid van het plein moest bevinden. Hij sprak een werkman aan, in een blauw boezeroen gekleed, die met een lange hengel roede over den schouder, zich in zijne vrije uren naar het lange kanaal begaf, dat in een rechte lijn loopt tusschen Adinkerque en Ghevelde en vervolgens België dieper binnendringt. „Gij zoekt het logement „de Gouden Kroon" O ja, mon sieur, dat zal ik u wel aanwijzen. Daar is het. In deze straat," was het antwoord van den Franschman op de vraag van den kapitein, en hij wees hem op een huis in een nauwe straat, welke op het plein „Jean Bart" uitkwam. „Kan ik madame Nicole sprekenvroeg de kapitein, toen hij voor de deur van „de Gouden Kroon" stond. „Welzeker, mijnheer. Treed binnen, treed binnen," antwoordde madame Nicole in eigen persoon, die bij den ingang zat te breien. Gehoor gevende aan de uitnoodiging van de eigenares, trad de kapitein het huis binnen, waar de trouwe]ooze vrouw van den squire haar rampzalig leven had geëindigd. Beverley, die

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1