POLITIEK OVERZICHT. iemand, die zich te Amsterdam voor doet als duitsch „Rechtsanwalt", dnitsche erilustigen valsche voorspiegelingen om trent die zaak maakt en hun daardoor geld uit den zak klopt, dan kunnen de bedrogenen den officier van justitie alhier tegen dien man te hulp roepen." (N. R. C.) De justitie vraagt opspo ring en aanhouding van Adolph Lode wijk de Leeuw, laatst kostschoolhouder te Arnhem, veroordeeld tot i jaar gevangenisstraf, wegens het verduisteren van goederen uit den faillieten boedel. Het Hbl. meldt: De wijzi ging in het reisplan van den duitschen keizer brengt verschillende veranderin gen in de voorloopige plannen voor de ontvangst te Amsterdam. Het bezoek aan de hoofdstad zal een dag korter duren, zoodat er minder tijd blijft voor bezoeken en feesten. In de tweede plaats heeft het opnemen van Den Haag en Rotterdam in den reistocht ten gevolge, dat alle plannen, door de militaire overheid gemaakt, weder op losse schroeven staan, om niet aan Den Haag een groot deel van het garnizoen en aan Rotterdam een deel der mariniers te ontnemen. Wel licht zullen nu in plaats van grenadiers en jagers, andere regimenten infanterie herwaarts komen. De li eer F. Leenhoff, hoog leeraar aan de rijks-academie voor beeldende kunsten te Amsterdam, heeft een levensgroot model ontworpen van het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen, hetwelk te Hoorn zal geplaatst worden. Uit Amsterdam meldt men: De leening van 5 ton voor de in standhouding van het Concertgebouw is ook Maandag niet volteekend. Men zal echter nog het uiterste beproeven om de schoone stichting voor de kunst te behouden. Volgens een der te Amster dam verschijnende bla den heeft een dezer dagen aldaar overleden particu lier zijn vrij belangrijk vermogen voor vermaakt aan het Dagblad voor Nederland voor het overige achtste deel aan het Handelsblad. Een paar verre bloedverwanten moe ten verzet hebben aangeteekend tegen de uitvoering dezer wilsbeschikking, op grond dat de overledene in zijn laatste levensdagen aan hersenverwee king leed. De Bouwmaatschappij tot verkrijging van eigen woningen te Am sterdam zal spoedig weder overgaan tot het bouwen van een blok woonhuizen. Zij zal nl. op een terrein aan de ie en 2e Van Swinden- en Pontanusstraat 60 perceelen of 240 arbeiderswoningen doen plaatsen. De aanbesteding heeft deze maand plaats. Een 69-jarige man, die Maandagnacht als Waker dienst deed op de aan den Binnen-Amstel te Am sterdam liggende Rotterdammerboot, is door het scheepsvolk meer dood dan levend en deerlijk gebrand aangetrof fen tusschen den stoomketel. Hij vermoedelijk op dien ketel gaan zitten en in slaap gevallen. Hij is naar het Bin nen Gasthuis vervoerd. Te Lutjebroek werd Zater- dag gearresteerd zekere A. Z, uit Enk huizen, wegens vermoedelijken diefstal van een paard, dat hij voor ƒ40 had verkocht. Door de p o 1 i t i e t e L e i d e n is aangehouden een niet daar te huis behoorend persoon, die op heeterdaad betrapt werd eene lade in eenen winkel te lichten. Ook moet hij degene zijn, die eene week te voren twee winkeliers te Leiden bestal. Het bleek aan de politie dat hij een oude bekonde der justitie was,daar hij, ofschoon dat verzwij gende, in April jl. uit de getangenis te Leeuwarden was ontslagen, waar hij wegens diefstal onder verzwarende om standigheden eene gevangenisstraf van acht jaren had ondergaan. Maandagmiddag is onder de gemeente Zoeterwoude een persoon, die vóór de stoomtram van Voorscho ten komende, wilde overloopen, gestrui keld en overreden, tengevolge waarvan een zijner beenen en een voet werden afgereden. In beklagenswaardigen toe stand is hij naar het academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd, na alvo rens door een geneeskundige ter plaatse zoo goed mogelijk te zijn behandeld. In de Zondagmiddag te 's Hage gehouden algemeene vergade ring van den „Nederlandschen Journa listenkring" is het voorstel tot stichting van plaatselijke afdeelingen in beginsel aangenomen. In verband hiermede werden ver schillende bepalingen in de statuten gewijzigd. Omtrent de definitieve vast stelling der statuten van den kring, gelijk die thans zullen luiden, zal eene volgende algemeene vergadering hebben te besluiten. Het utree htsch meisje, dienstbode bij den heer Warnolds op villa „Ruimzicht", te Scheveningen, die verleden week uit de tram is gesprongen, en wier linkervoet verbrijzeld is, is aan de bekomen wond Zaterdagavond in het gasthuis te 's-PIage overleden. Zondagavond ontdekte een reiziger in een der laatste treinen van Arnhem naar Amsterdam, ter hoogte van het station Zeist-Driebergen, dat een der waggons door het warmloopen der assen in brand was geraakt. On middellijk werd aan den noodrem ge trokken, waarna de passagiers uit dezen waggon in een anderen overgingen Te Zeist werd daarop de waggon afge haakt. aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, omdat hij op heeterdaad betrapt was terwijl hij een schaap uit de weide stal. Op de SI o-ter meer is jl. Vrijdag een schip, komend van Har- lingen en bestemd naar De Lemmer, zwaar geladen met hout en steenkool, door den- hevigen wind op eene zand bank geraakt. Al spoedig geraakte het vaartuig lek, waardoor het water met kracht naar binnen drong, Voor de bemanning, be staande uit man, vrouw en drie dochters, werd de toestand alzoo gevaarlijk. Ge lukkig kwam een visscher uit Woudsend spoedig opdagen en redde hen. geheel werd ruim 5,250,000 stuks ansjo vis aangebrachtde prijzen liepen terug van ƒ8 tot 6,50 per 1000. Tessel, 14 Juni. Voor de rookerijen had in de afgeloopen week nog al aan voer plaats van scharren en poonen. Scharren golden 2 a 3 en poonen 1 2 per mand. De palingvisscherij le verde nog weinig op; de paling gold van 20 tot 59 c. per kg. Door on stuimig weder kon de Noordzeevloot niet geregeld visschen en besomde van 25 tot 60 per schuit. Het rogvisschen binnengaats gaf eene goede vangst. De rog werd meerendeels naar de belgische markt verscheept en gold hier 50 62 c. per stuk. Letteren en Kunst. Van den roman „Noodlot," door Louis Couperus, is eene engelsche ver taling te Londen bij Heinemann ver schenen onder den titel „Footsteps of Fate," door Clara Bell. Leger en Vloot. Krijgstucht. In het ontwerp eener wet op de krijgs tuchtdat, ingevolge opdracht van de ministers van Justitie, van Marine en van Oorlog, door de heeren prof. Van der Hoeven, schout-bij-nacht Bogaert en gen.-mai, Hennus is samengesteld en bij den uitgever Brill te Leiden is verkrijgbaar gesteld, wordt ook het be klag over opgelegde krijgstuchtelijke straffen geregeld. Weliswaar dragen de voorgestelde bepalingen slechts een voor- loopig karakter, daar de herziening van het formeele recht, waartoe ook het beklag behoort, eerst tot stand zal kun nen worden gebracht, wanneer het ma terieel militair strafrecht afdoende ge Zaterdagnacht is de groote /wijzigd is, doch in afwachting hiervan hofstede met het woonhuis van de wed. A. Luijsterburg te Vinkenbroek bij Ro- zendaal geheel afgebrand. Het vee is gered, doch van de inboedels niets. Eene kostbare verzameling oud porse lein en 2400 aan bankbiljetten gingen mede verloren. Eene vreemde historie! Uit Maastricht wordt van 14 Juni gemeld Heden namiddag bezocht eene fami lie uit Argenteau, een heer met dames, met eigen rijtuig Maastricht en stapte af aan de sociëteit „Momus", waar zij den kellner verzochten het paard te stallen. Deze verklaarde'het onmiddel lijk te zullen doen en vertrok bloots hoofds met het rijtuig, waarin de man tels en regenschermen der dames ge bleven waren. Toen men een tijd daarna aan de hospita vroeg, waar het rijtuig gestald was, om de mantels te halen, vernam men dat er geen stal was en dus de kellner er blijkbaar met het rijtuig van door was. Er werd naar Valkenburg en Gulpen getelegrafeerd, en men vernam van twee ruiters, dat hij met het rijtuig op den weg naar Meersen was gezien, Tegen 7 uur kwam het rijtuig in eenigszins gehavenden toestand te Maastricht terug, met den vluchteling, het hoofd omwonden met doeken (hij was uit het rij tuig gevallen.) Een boerenknecht zat als koetsier op den bok. Te Dorenweerd is Zondag een 9-jarig knaapje al spelende tusschen het rad van een watermolen en een muur bekneld geraakt, met dat gevolg, dat hij inwendig zoo zwaar werd ge kneusd, dat de dood er onmiddellijk op volgde. J. B., te Haamstede, b ij von nis der rechtbank te Zierikzee failliet verklaard, is Maandag, terwijl hij zich met zijn gezin te Antwerpen aan boord j wonen, begaf om naar Amerika te vertrekken, door de justitie aangehouden, als ver dacht van frauduleuze handelingen. Door de politie te Gronin gen is een kleermaker, zekere S. D., kunnen reeds enkele gebreken van den bestaanden toestand worden weggeno men, die reeds tot veel geschrijf hebben aanleiding gegeven. In de eerste plaats stelt de commissie voor, de onhoudbare bepaling te doen vervallen, dat een militair, die over een straf reclameert, zich in arrest moet begeven. Tvveedens zal de reclamant verplicht zijn in de eerste plaats zijn bezwaren kenbaar te maken aan een boven den strafoplegger gestelden militair. Volgens de nu geldende bepalingen heeft een klager de keuze tusschen een hoogere autoriteit en den krijgsraad. Reclame zaken zullen voorts nimmer meer voor den krijgsraad, doch, in geval een be klag tot in hoogste ressort wordt voort gezet, voor het Hoog Militair Gerechts hof behandeld worden. Vervolgens wordt voorgesteld te be palen, dat de gestraite militair niet meer gelijk thans onmiddellijk na de strafoplegging zal kunnen reclameeren, doch eerst na verloop van 2 dagen. Hierdoor zullen overijlde reclames voor komen worden. Ten slotte wordt in het ontwerp het oud en juist militair beginsel gehuldigd, dat de gestrafte moet beginnen met te gehoorzamen, en dat dus het ondergaan van de straf, door het indienen van het beklag, niet wordt geschorst, met uit zondering evenwel, dat de militair, die gestraft wordt met plaatsing in de klasse van discipline, bij eventueele reclame, die straf niet behoeft te ondergaan, zoolang de reclame hangende is. De volontairs sergeanten van het oudste studiejaar der Militaire School te Haarlem zijn naar de legerplaats bij Oldebroek vertrokken, ten einde aldaar gedurende 3 dagen de schiet oefeningen der vesting-artillerie bij te KOLONIËN. BATAVIA, 15 Mei, De Deli Ct. van 24 April meldde dat de heer Rittersberg op Hessa in Assahan door Javanen was omgebracht. Nader vernam het blad echter, dat niet de heer Rittersberg, maar de heer Röckl en wel te Tandjong Alam werd vermoord. Volgens te Deli ontvangen tele gram zijn Beek en Jourdin door den raad van justitie te Batavia wegens doodslag op een chineeschen koelie veroordeeld elk tot een jaar gevange nisstrat, en de Tandil tot twee iaar dwangarbeid. Allen werden vrijgespro ken van de beschuldiging van onwet tige gevangenhouding. De officier van justitie heeft appèl aangeteekend van dat vonnis. Naar aanleiding hiervan merkt de Deli- Courant op „Hetgeen den heeren B. en J. blij kens de akte van beschuldiging ten laste wordt gelegd is niet eene gewone cor rectie, zooals in dit gewest misschien dagelijks voorkomt, nu op deze en dan op gene estate, doch mishande ling, niet in eene vlaag van veront waardiging, doch herhaaldelijk en dus met opzet gepleegd. Nagenoeg geen enkele administrateur zal de handel wijze dier heeren billijken, noch zelfs de openbare orde hier bedreigd achten, wanneer hen een zwaarder vonnis werd opgelegd, dan nu is uitgesproken. „Zeker is het noodig dat de admini strateur de stilzwijgende bevoegdheid heeft cm een weerspannigen of over mced gen koelie eenige slagen te laten toedienen, doch tusschen eene eenvou dige correctie en eene herhaalde mis handeling is een groot verschil." VISSCHERIJ. Enkhuizen, 14 Juni. Gisteren werd alhier aangevoerd 760,000 stuks ansjovis, prijs ƒ6.50 per 1000. In het De Ha?nburger Nachrichtenhet blad, dat na Bismarcks val nogal eens ter sprake kwam, antwoordt thans op de verschillende artikelen van bladen, die over de verhouding van Rusland en Duitschland liepen, en verklaart, dat hetgeen men dienaangaande heeft ge zegd niet overeenkomstig de waar heid is. Op het oogenblik zegt het blad dat de Czaar en Bismarck elkander voor het laatst ontmoet hebben, in October 1888, was de verhouding tusschen beide rijken zoo goed als men slechts kon wenschen. De keizer van Rusland heeft, bij die gelegenheid, zijn volkomen vertrouwen uitgedrukt in de toenmalige duitsche regeering en meer in 't bizonder in den persoon van den prins van Bismarck. Men heeft dezen laatsten verweten, de krachten van Rusland te hoog te hebben geschat en zich daardoor te hebben laten influenceeren in zijn dor- deel. Dat verwijt is niet gerechtvaardigd. De oud kanselier kende de russische aangelegenheden beter dan vele andere staatslieden. Maar de prins heeft inder daad, in tegenstelling met vele politici, altijd getwijfeld of een oorlog met Rus land in 't voordeel van Duitschland kon zijn; hij was altijd van meening dat zelfs in een overwinnenden krijg Duitschland in verhouding tot zijne po^ gingen geen voordeel zou behalen van eenig belang. Daartegenover zou een ongunstige afloop, vooral indien Frankrijk zich er plotseling in zou mengen, groote ge varen voor het rijk opleveren. Volgens de overtuiging van prins Bismarck, zou een oorlog tusschen Duitschland en Rusland dan alleen plaats mogen hebben, in het geval dat de verdediging der duitsche onafhanke lijkheid en van Duitschlands belangen hem noodig maakte. Daarom heeft de prins alles gedaan om een oorlog tus schen Oostenrijk en Rusland te voor komen. Wat de gebeurtenissen van 1875 be treft, de historische waarheid is de vol gende: Sinds 1871 heeft prins Gortchakoff voortdurend getracht om bij keizer Alexander II haat tegen Duitschland op te wekken. Met dit doel heeft de russische oud-kanselier er toe bijgedragen om in Frankrijk telkens valsche alarmkreten te doen opgaan ten opzichte van voor gewende oorlogsplannen van Duitsch land. Het is grootendeels dit gebrek aan goeden trouw dat de oorzaak is dat de verwijdering, die prins Gortcha koff voor Bismarck gevoelde, wederkee- rig is geworden. De betrekkingen tusschen de beide rijken hebben geen verkoeling onder gaan, dan alleen toen de aanvrage, door Rusland aan de duitsche regeering ge richt, ten opzichte van hare onpartij digheid in het geval van een russisch- oostenrijkschen oorlog, in geen gunstigen zin werd beantwoord Slechts toen heeft Rusland zich tot Oostenrijk gewend en heeft daarmede onderhandelingen aangeknoopt, welke tot uitslag hadden het traktaat van Reichstadt, waarop de bezetting van Bosnië door Oostenrijk met goedvinden van Rusland is gevolgd. Uit Constantinopel wordt, onder dag- teekening van den 13e<i gemeld, dat de stam der Affyrs, de belangrijkste in de geheele provincie Yemen, in opstand gekomen is en het detachement, het welk gezonden werd om dien opstand te dempen, verslagen is en 100 man benevens vele officieren verloren heeft. De goeverneui van Y"emen vermeldt als een feit, dat de Affyrs snelvurende geweren hebben van engelsche fabrikaat en zelfs Hotchkiss-kanonnen. Hij vraagt dringend belangrijke en spoedige ver sterkingen, ten einde te kunnen beletten dat zich nog andere stammen bij de Affyrs aansluiten. Men zegt dat een deel der turksche troepen op de vlucht geslagen is. Ingevolge deze ernstige berichten zijn de ministers Donderdag en Zaterdag in buitengewone zitting te Yildiz-Kiosk ver gaderd geweest, en is er besloten dat terstond 10,000 man der in Syrië lig gende troepen naar de provincie Yemen zullen gaan. In turksche kringen meent men in dezen opstand de hand van Engeland te zien, maar dit gerucht verdient met het uiterste voorbehoud te worden vermeld, daar er geen enkele aanwij zing is tot bevestiging daarvan. De sensatieberichten, dat de prins van Wales voornemens zou zijn van zijn rang in het leger en zijne rechten op den troon afstand te doen ten gunste van zijn oudsten zoon, wekken te Londen niet weinig hilariteit. De dimes meldt uit St. Petersburg dat de overheid een daar ter stede gedrukt zeer gematigd vlugschrift tot toelichting der jodenkwestie heeft laten verbranden. De Times bevat hierover een bitter hoofdartikel. Aan de Times wordt gemeld, dat te Zanzibar aangekomen is kapitein Stairs, die eene expeditie naar Cantanga or ganiseert in opdracht van den Congo- Toen hij zich vervolgens ontkleedde, voelde hij de dobbel- steenen in zijn vestzakken. Hij haalde ze te voorschijn en legde ze drie aan drie op de tafel. Hij nam vervolgens een klein drinkglas van de waschtafel, deed daarin drie dobbelsteenen, schudde het glas en wierp de dobbelsteenen op de tafel; dit herhaalde hij een half dozijn malen, maar nooit kon hij boven dertien oogen werpen. Nu beproefde hij het tweede drietal, doch hoe geheel anders was de uitkomststeeds wierp hij zeventien oogen, twee zessen en een vijf. Daarna beproefde hij desteenen afzonderlijk, met twee wierp hij steeds zes en met den derden vijf oogen. Hij onderzocht nu iederen steen zeer nauwkeurig en zeide„Die steenen zijn ongetwijfeld eens mijn eigendom ge weest. Er werd wel geld mee verdiend, maar ik ben bijna be trapt geworden. Eens en voor altijd, ik speel niet meer met valsche dobbelsteenen of kaarten." Hij vergat echter, dat hij tegen zijn neef George Studley, wiens geheim hij kende, weer een valsch spel zou spelen, want iemand, die met het geheim, dat hij alleen kent, zich wil verrijken ten koste van een vriend, dién hij in het verderf stort, speelt met valsehe kaarten. Het was een heldere, zonnige trouwdag. De zon scheen zoo schoon, alsof zij de bruid een onbewolkte toekomst moest voor spellen, toen George Studley haar met trots van het altaar wegvoerde, en zij met oranjebloesems in het haar op den krach- tigen arm van den squire geleund, als zijn vrouw uit het kerk portaal te voorschijn kwam om over een pad, letterlijk met rozen bestrooid, naar de rijtuigen te worden gevoerd, die daar wachtten om alle gasten naar Manor House terug te brengen, waar de feestdisch hen wachtte. De kapitein had zijn woord gehouden en had de waardigheid van bruidsjonker vervuld. Twee dagen vóór de voltrekking van het huwelijk, was hij uit Parijs teruggekeerd. Op de vragen, die George hem deed, gaf hij ten antwoord: „Ik heb niets belangrijks gevonden, het waren hoofdzakelijk brieven van personen, welke zij had misleid; verder eenige on beduidende prullen, die ik aan madame Nicole heb vermaakt dat was alles! Tracht nu alles te vergeten, en zeg er maar niets van aan uw vrouw, en nooit zal er zich een wolkje vertoonen aan den hemel van uw huwelijksleven." „Gij zijt toch een goede kerel, Charley," had de squire ge antwoord en had deze woorden van een stevigen handdruk ver gezeld doen gaan. De kapitein had voortdurend zijn rol als bruidsjonker van zijn neef uitstekend vervuld, en toch had Grace hem gedurende de gansche plechtigheid slechts met één blik verwaardigd en wel met zulk een verachtelijke uitdrukking in hare oogen, dat hoe gewend hij ook was aan den omgang met vrouwen, hij toch voor dien blik terugdeinsde. Toen hij in de consistorie-kamer dan ook gekruik wilde maken van zijn recht als bruidsjonker om de bruid na de plechtigheid den eersten kus te geven, begon Charles met te zeggen: „Ik meen, dat mij het voorrecht gegund is om de bruid den eersten kus te geven;" maar de felle, verachtelijke blik, dien Grace nu op hem wierp, zeide hem, dat hij zich op zeer gevaarlijk terrein bevond, en hij besloot dan ook met de woorden„het is volgens mijn oordeel echter een te onrechtvaardig gebruik ten nadeele van den jongen echtgenoot. Ik sta dus mijn recht aan u af, George," een vergunning, waarvan zijn neef zoo spoe dig mogelijk gebruik maakte. Dit kleine voorval ontging echter niet aan de aandacht van Lottie Preston, want zij fluisterde den jongen Percy in het oor, terwijl deze naast haar stond en ook wel dien morgen, in het huwelijksbootje had willen stappen met een zeker iemand: „Mijnheer Willie, zoo edelmoedig zoudt gij zeker niet zijn." „Wanneer gij daarentegen de bruid waart, dan zoudt gij, evenals Grace waarschijnlijk, van meening zijn, dat Beverley's edelmoe digheid zeer misplaatst is," merkte Willie op. „Dat is best mogelijk," hernam Lottie, „de kapitein is echter jegens dames niet zoo onaangenaam in zijn spreken." „Alles wat de kapitein doet is steeds even mooi en goed in de oogen van een zekere dame," zeide hij weer. „En alles wat gij doet is verkeerd," was haar oordeel. Hun gesprek werd afgebroken, doordat allen de consistorie kamer verlieten. Weldra zaten de gasten om den huwelijksdisch geschaard, en alles v/as uitmuntend ingericht. Mevrouw Studley had er op aan gedrongen, dat dit feest zou doorgaan, hoewel zij, doordat zij lijdende was, niet aan tafel kon verschijnen. Het was een feest, dat niets te wenschen overliet. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2