Arroniiissements-Rechtbank. Hendrik Jacobs, oud 40 jaar, van beroep los werkman te Haarlem, stond heden te recht voor het volgende misdrijf. Hij kwam den 2en Mei des morgens te 9 uur in dienst bij den zeepzieder G. J. M. H. van der Aa. Des namiddags te 2 uur gaf deze hem last, een som van/127.50 te gaan betalen aan het kantoor van accijnsen Daar de man niet terugkwam, vervoegde zich de heer Van der Aa bij de politie en des avonds te zes uur werd beklaagde aan het bureau van politie aan den heer v. d Aa vertoond, die hem herkende, hoewel hij inmiddels zijn baard had laten afscheren. Als getuigen werden 0. a. gehoord de barbier Immer, die hem op den2en Mei den baard heeft afgeschoren, en Snoek, bij wien hij ƒ50 in bewaring heeft gegeven. „Dat was gespaard geld," zegt bekL op de vraag van den president, hoe hij aan dat geld komt. „Ik vertrouwde het bij mezelven niet, omdat ik dikwijls op slaapstee ging", zegt beklaagde. „Een vrije jongen kan gemakkelijk vijftig gulden overleggen." En dan zegt men nog, dat de spaar zaamheid de wereld uit is! „Hoeveel heb je verdiend voor dat bewaren?" vraagt de president plotse ling aan den getuige Snoek, maar deze antwoordt bedaard: „alleen een vogel kooitje met een kanarie, edelachtbare, voor een waarde van vijf en zeventig centen." Daar beklaagde niet dadelijk in hech tenis genomen is (thans zit hij in voor arrest) heeft hij nog gelegenheid gehad geld te verteren en daarvan dan ook gebruik gemaakt. Beklaagde blijft ontkennen, hij heeft van den heer van der Aa geen geld ontvangen. Jacobs is vroeger reeds voor diefstal van kippen tot 1 maand en voor meineed tot 4 maanden gevange nisstraf veroordeeld. De subs. off. van just., mr. Joh. P. van Outeren, merkt op, dat de getuige van der Aa schromelijk onvoorzichtig heeft gehandeld, door zulk een som gelds toe te vertrouwen aan iemand wiens naam hij niet eens kende, en van wiens antecedenten hij niets wist. Spreker erkent, dat door de listige houdiug van den beklaagde, het bewijs zwakker is da.n in andere strafzaken het geval pleegt te zijn. Toch meent de subs. off. van just., dat de verschillende aanwijzingen sterk genoeg zijn, om te concludeeren tot de schuld van be klaagde en requireert zijne veroordeeling tot een gevangenisstraf van 10 maanden.. De toegevoegde verdediger, mr. H. Ph. 't Hooft, merkt op, dat het bewijs hier niet is geleverd, de eenige getuige is de heer van der Aa, die den be klaagde nog maar eenige uren kende en zich dus zeer wel, ter goeder trouw, in den persoon kan vergissen. Als een werkman geld in den zak heeft, gaat het toch niet aan om te zeggen: dat is nu het geld van Van der Aa. Spreker concludeert dus met vertrou wen tot vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling van den beklaagde. Mocht de rechtbank daarin niet meegaan, dan legge zij hem een geringere straf op dan door den subs. off. v. just, is ge- van paarden ter inschrijving in het Nederlandsch Stamboek werden aan geboden 2 hengsten en 14 merriën; goedgekeurd en ingeschreven 11 merriën. Bij de werkzaamheden in Rijnlands stoomgemaal te Spaarndam, heeft een oppassend werkman, E. G. van Riet, door een val zijn arm op twee plaatsen gebroken. Lstteren en Kunst. Het bestuur van „Het Concertge bouw" te Amsterdam, heeft het contract met het orkest moeten opzeggenEr rest geene schemering van hoop, dat de zaak, binnen een paar dagen, nog gered wordt. Er is ernstig sprake van het op richten van een operette-theater in de Plantage Middellaan te Amsterdam, op het terrein waarop thans het huis staat, dat bewoond was door wijlen dr. Wes terman, directeur van Artis. Het theater zal komen onder leiding van deheeren Kreeft en Buderman, de bekende leden van het gezelschap der heeren Prot Zn. Het ontwerp is van den architect C. A. Bombach, denzelfden die het theater- Bouwmeester zou bouwen. Achter het gebouw komt een tuin. De zaal zal 1089 zitplaatsen bevatten. Voor ongelukken bij brandgevaar zijn der bezoekers ge vrijwaard. Van alle rangen komt men, behalve van de twee ruime vestibulen, door zes nooddeuren op de bordessen buiten het gebouw. Door den bizonder billijken koopprijs van den grond kost het gebouw met inbegrip van inventaris, decoratie en tooneel op ƒ143,000, en daar de heeren Kreeft en Buderman per soonlijk voor een aanzienlijk bedrag hebben deelgenomen, gevoegd bij de te verkrijgen hypotheek en reeds ge plaatste obligaties, is er nog te plaatsen de som van 27.000, verdeeld in 27 obligation a 1000, rentende 4% pCt., af te lossen in 15 jaar. Iedere obligatie geeft recht op 2 stalles, eenmaal per week. Bij de firma M. J. H. Kessels te Tilburg is in handig formaat verschenen een bundel van 12 der populairste na tionale liederen en 4 toasten. No. 1. Wien Neêrlandsch Bloed, J. W. Wilms. 2. Wij leven vrij, J. W, Wilms. 3. Blijf één, H. Bender. 4. Het Vaderland, H. Bender. 5. Koningins Verjaardig, C. Mühlenfelt. 6. Waar kun nen wij beter zijn, Gretry. 7. Vrijheid; C. Grooss. 8. Wilhelmuslied, 9. Gelofte. 10. Mijn Vaderland, B. Klein. 11. Ge boorteplaats, H. Bender. 12. O God, verlaat mijn Neêrland niet, L. Wald- mann. Vier der schoonste Toasten. Verzameld en bewerkt door den gunstig bekenden toonkunstenaar,den heer Herm. BenderMuziekdirecteur en leeraar in de Zang- en Toonkunst aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te De venter. De liederen zijn voorzien van nieuwe gewijzigde teksten door J. W. van Dalfsen en J. Sepp. Daar nu deze liederen verkrijgbaar zijn voor Mannen- en Gemend koor, alsook in 1-, 2- en 3- stemmige uitgave, mag deze bundel welkom genoemd worden voor elke Nederlandsche Zang ver eeniging, alsook voor de scholen. te maken van het eskader, dat den duit- schen keizer zal verwelkomen. Hr. Ms. Panter zal eveneens naar IJmuiden vertrekken om tegenwoordig te zijn bij de aankomst van den keizer. Hef bericht, als zou Hr. Ms. Panter commandant H. Bernelot Moens, naar Rotterdam vertrekken tot het doen van suluutschoten, is onjuist. Te s - PI age is Woensdag in den ouderdom van 83 jaren over leden de heer A. H. W. baron de Koek, oud-vice-president van den Raad van Indië. vraagd, met het oog op de verzoeking waaraan hij blootstond en trekke den tijd in voorarrest doorgebracht, daar van af. De Rechtbank vereenigt zich nu in Raadkamer en de president deelt bij hare terugkomst in de zaal mede, dat beklaagde onmiddellijk in vrijheid moet worden gesteld en dat de uitspraak zal geschieden heden over 8 dagen. Men meldt ons uit Haarlemmermeer Bij de Woensdag gehouden keuring BINNENLAND. De ministers van Oorlog en van Marine begaven zich Woens dagochtend naar Het Loo, in verband met de maatregelen ter ontvangst van Z. M. den keizer van Duitschland bij zijn bezoek hier te lande. Ook de groot model torpe doboot Idjen zal, onder bevel van den luit. ter zee ie kl. baron F. E. Mulert, naar IJmuiden vertrekken om deel uit Uit Amsterdam wordt ge meld De toebereidselen voor eene schitterende ontvangst van den Keizer en de Keizerin van Duitschland zijn in vollen gang. De wanstaltige nederlandsche maagd op den Dam wordt, evenals bij het eerste bezoek van H. M. de Koningin aan de hoofdstad, aan het gezicht ont trokken. Ten einde dit zoogenaamde monument ter herinnering aan 1830 in eene passende en monumentale deco ratie te herscheppen bezocht de stads architect niet alleen Parijs, maar ook Berlijn en Londen. Naar men verneemt wordt voor deze versiering alleen eene som van 20,000 vereischt. Ook de voorgevel van het onooglijke versleten commandantshuis op den Vijgendam zal door kunstwerk onzicht baar gemaakt worden. Van de Vecht waterleiding zal voldoende partij ge trokken worden, om rondom de deco ratie water in het luchtruim te doen ontspringen. Voor de ontvangst van HH. Keiz. MM. is, naar men wil, door Ged. Sta ten van Noord-Holland aan het stede lijk bestuur van Amsterdam een blanco krediet verleend. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad is met 26 tegen 9 stemmen aangenomen een voorstel der raadsleden Heineken Treub, Gerritsen en Becker, om te be sluiten, dat de leden van den raad voor het bijwonen zijner zittingen een presentiegeld zullen genieten. De bepa ling van het bedragfis volgens de gemeen tewet aan de Prov. Staten overgelaten, gehoord het gemeentebestuur. Tegen stemden de heeren Jitta Sr., Pijnappel, Luden, Korthals Altes, H. S. van Len nep, Moltzer, Bake, Van Eeghen en Driessen. De voordracht tot het verhoogen van het schoolgeld op de Hoogere Burger school voor jongens van ƒ60 tot 100, is op voorstel van mr. Van Hall om advies in handen gesteld der commissie van toezicht. Dinsdag had eene vergadering der Vrije-vrouwen-vereeniging plaats in het Café „Suisse." De opkomst was zóó talrijk, dat de eetzaal ter nauwernood de leden en geïntroduceerden kon be vatten. Mej. Drucker opende de vergadering met het voorstel, om aan het comité voor algemeen kiesrecht eene dankbe tuiging te richten voor den steun, aan de vrouwelijke protest-candidaat ver leend. Hiertoe werd met bijna alge- meene stemmen besloten. Daarna hield mej. Rieker eene lezing, waarvan het kiesrecht der vrouw de hoofdzaak was. Volgens deze spreekster was de vrouw de zondenbok, van de schepping af tot op heden. Al het kwaad werd aan haar geweten. Door arbeid moest zij zich vrijmaken en vooral ook zorgen het kiesrecht te krijgen. „Neen, beweerde mej. Boest„de arbeid maakt niemand vrij, wel een zak met geld, De vrouw, die slooft en slaaft, heeft geen tijd om te denken om zich te ontwikkelen. Mej. Riecker handhaafde haar beweren: de vrouw, die arbeidt, is vrij, d. w. z. onafhankelijk. Eene geïntroduceerde beaamde dit ten volle. Zij had eerst uit pure liefhebberij op de 1 fabriek van de heeren Prévinaire Co. te Haarlem het vouwen der katoenen en andere bezigheden geleerd, en toen de nood aan den man kwam, had zij zichzelve en hare familie door haren arbeid onderhouden. Nadat men in beginsel had aange nomen i°. het zenden van een afge vaardigde naar het sociaal-democratisch congres in België, en 20. het bezoeken der machinale wasch-inrichtingen te Delft en te Utrecht, werd de vergadering, onder dankzegging voor de betoonde belangstelling, te ruim ioja uur gesloten. De volgende vergadering zal een debat-avond zijn. Onderwerp kiesrecht of leerplicht? In de Snoekjessteeg te Am sterdam zijn uit het pakhuis van de firma Kattenburg een aantal rollen laken, bukskin enz. ontvreemd. Toen daarvan aangifte werd gedaan kon den bestolene de aangename tijding worden medegedeeld, dat het gestolene reeds in handen der politie was. Op den Korten Zwanenburgwal was n. 1. een onbeheerde kar aangetroffen, waarin een gedeelte dezer goederen zich bevond; de andere stukken waren in een zol derschuit gevonden, die in dezelfde gracht lag. Uit Tessel wordt gemeld: Door de visschers van Oosterend wordt sinds lang geijverd om voor hunne vloot, die bijna honderd vaartuigen telt, eene haven te bekomen nabij hun dorp. Reeds heeft de Vereeniging tot bevordering der ned. visscherij eene commissie naar het eiland afgevaardigd, om deze zaak te onderzoeken. Het ge volg was dat de Vereeniging haren steun heeft toegezegd ter bereiking van het verlangen der visschers. Maandag was weer eene commissie, bestaande uit drie personen, op het eiland om een nader onderzoek in te stellen en eene conferentie met de vis schers te hebben. schuldig en werd dientengevolge gear resteerd, doch na opgemaakt proces verbaal wederom op vrije voeten ge steld. Van die vrijheid profiteerde hij echter niet veel, want weinige seconden na zijn ontslag liep hij regelrecht naar de uitstalling van den koopman W. en stal daarvan eenige paren wollen kousen. Natuurlijk werd hij thans andermaal opgepakt, waarbij hij de verklaring gaf, dat, wanneer hij weder mocht worden vrijgelaten, terstond een belangrijker diefstal door hem zoude worden ge pleegd. Die gelegenheid werd hem echter niet opnieuw gegeven, want J. H., ge boortig uit Schiedam, kreeg zijn zin, en werd Dinsdagochtend per celwagen naar de gevangenis overgebracht. (JV. G. C.) Dinsdag 11., toen de trein, die te 7.19 van Óudëschoot naar Wol- vega vertrekt, de brug over het Tjon- ger-kanaal naderde, ontdekte de machi nist, dat het sein op onveilig stond, en stopte op ongeveer 200 M van de brug, Bij onderzoek bleek, dat deze open stond en dat de wachter nog sliep. Deze laatste, een man van meer dan zestigjaren leeftijd, is reeds geruimen tijd in dienst bij de Exploitatie-maat schappij en onderscheidde zich steeds door nauwgezette plichtsbetrachting^ Wanneer men echter weet, dat hij vaak 10- k 12-maal per nacht wordt opge klopt om schippers door dë burg te laten, dan laat het zich verklaren, dat hij zich een enkele maal verslaapt, en is de schuld van het thans gelukkig af gewende gevaar veeleer te wijten aan de Maatschappij, die niet voorziet in der gelijke onhoudbare toestanden. De hinderlijke wrakken op den bodem van Tesselstroom, waardoor in dit voorjaar zooveel netten verloren gingen of zeer gehavend werden, zullen onder toezicht van eenen ambtenaar bij den waterstaat worden onderzocht. Ver moedelijk heeft daarna verwijdering der schadelijke hinderpalen plaats. In dien geest werd onlangs door visschers van Tessel een rekest gezonden aan den mi nister van Waterstaat, handel en nijver heid. Maandag werd door de ge meentepolitie te Groningen een man gearresteerd, die reeds een veelbewogen leven achter zich heeft, dat stof zou kunnen opleveren voor een zeer dra- matischen roman. Na in zijn jongelingsjaren de studiën aan de theologische school te Kampen met vrucht te hebben doorloopen, werd hij spoedig daarna beroepen als predi kant te M. en bleef daar ongeveer zes jaren werkzaam. Toen vernam men, dat hij wegens onzedelijke handelingen uit zijn ambt werd ontslagen. Het was de eerste stap op het glib berige pad der ondeugd. Langzamerhand verviel de man in den poel der ellende. Hij scheen het gebod, dat zegt: „gij zult niet stelen", geheel uit zijn geheugen te hebben verbannen, want achtereenvolgens werd hij onge veer 12 malen wegens verschillende diefstallen door de rechtbanken te Rot terdam, 's Gravenhage en Utrecht ge- vonnisd. Na zijn laatste veroordeeling had hij het geheele land bedelende doorgezwor ven en was voor ongeveer vijf dagen te Groningen gearriveerd. Slechts één daarvan had hij in een slaapstede vertoefd, terwijl de overige nachten door hem onder den blooten hemel in het gras waren doorgebracht. I Ook nu maakte hij zich aan bedelarij Financiesle mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 16 Juni loopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Billiton Mpij. ie rubriek te 's-Hage Aand. N.-I. Cult.-Mpij. Oblig. idem idem Aand. Samar. Cult.-Mij. Aand. Tabaks-mij. Deli- Asahan Serie AE Aand. Almelo-Salzberg. Spoorw.-Mpij Aand. Haagsche Tramw.- Maatschappij Aand. Ned. Scheepv.-Mij. Aand. Hilv. Stoomsp. en Weverij Aand. Holl. Brand- en Levensverz.-Societeit a 3000. 145 pet. 103^-104 55 Sil 52^ 65-652 75 165 Landbouw en Veeteelt, De stand der wei- en hooilanden is in de zuidelijke streken van Noord- Holland ongunstig te noemen, als een gevolg van den. buitengewoon strengen winter en het minder gunstige voor jaarsweder. Veel hooiland is reeds als weiland in gebruik gesteld moeten wor den. Werden op de voorjaarsveilingen hooge prijzen voor grasgewas besteed, de opbrengst van de zomerveilingen is buitengewoon hoog en bedraagt over het algemeen meer dan het dubbele van vorige jaren. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 16 Juni. Heden werd alhier aangevoerd 1,350,000 stuks ansjo vis, prijs f 6.50 per xooo. Woensdag was de vangst slecht. Aan gebracht werd 130,000 stuks ansjovis, prijs 6,50 per 1000. Nieuwediep, 17 Juni. Door 15 is in den grond van haar hart eén goede ziel en zij was de na latenschap van mijne Fanny." En met een zucht bedacht hij, dat het aanvaarden van zulke nalatenschappen niet altijd zonder moeite gepaard gaat. Op dat oogenblik hoorde hij de stem van Willie Percy buiten op het grasveld en hij begaf zich naar de openstaande tuindeuren en hoorde dat de jonge wereldreiziger tot den ouden Tom Peck- field zeide: „Hoort gij Tom? de jongeheer mag als gij hem stevig vasthoudt, op de ponnie door het park rijden, maar het dier mag vooral niet draven." Dit laatste bevel scheen niet in den smaak te vallen van den jongen knaap, want met schelle stem riep hij uit: „Toe Tom, laat hem eens springen! Laat mij nu maar los, Tom. Ik zal er niet afvallen." „Neen, kleine vleier," antwoordde de oude man op schijnbaar barschen, maar in werkelijkheid op vriendelijken toon. „Gij kunt met uwe vleierijen niets op mij uitwerken!" en toen vervolgde hij: „Wees maar niet bang mijnheer Willie, ik zal er wel voor zorgen dat hij geen ongeluk krijgt de jonge squire én de hit zijn beiden bij mij in goede handen. „Zijn hier geen dames|? Dat doet mij genoegen," zeide Willie, wierp eerst eenj blik in de kamer en trad vervolgens binnen. „Ik heb den3 jongenheer een rijles gegeven, dokter. Hij zit er kranig op. Wat is dat een flinke jongen. Geheel het evenbeeld van zijn vader, zooals de oude Tom zegt." „Ja, men zou'Jhem niet anders kunnen wenschen," antwoordde de vic~ „Ik ben aan de pastorie geweest, dokter,", vervolgde Willie, „maar men zeide mij daar dat gij met de dames waart gaan wandelen. Ik dacht dat ik als een vroegere kennis van miss miss Preston, die zoo lang afwezig is geweest," stamelde Willie, „verplicht was om haar te verwelkomen. Ik kan het mij bijna niet voorstellen, dat zij bijna vijf jaar is weggeweest!" „Terwijl gij al dien tijd op de zilte baren hebt rondgedob berd," hernam de ander. „Ik wenschte wel dat ik maar gebleven was in Yorkshire," antwoordde Willie, „maar George had het mij aangeraden. Hij zeide dat er niets beters was dan de zee om hoofdpijn en harte- pijn weg te spoelen." „Hij is met geen van beide kwalen behebt!" riep de dokter uit, „en toch zwerft hij minstens drie maanden per jaar op zee rondl Als ik Grace was, zou ik jaloersch zijn op den „Ra?idom". „Ja, hij zal de wereld eens willen zien," gaf Willie ten antwoord. „Men kan dat op geschikter manier doen, dan zoo rond te zwerven." „Inderdaad? Op welke manier dan, dokter?" „Door hier stil te blijven zitten en de wereld voor ons te laten voorbijgaan," was het antwoord. „Juist I" vervolgde Willie." als in een panorama. Ik wilde miss Preston mijn visitekaartje overhandigen nu zij terugge keerd is." „Een visitekaartje, mijn jongen?" vroeg de vicaris. „Zoudtgij denken, dat gij daarmee een verbroken band kunt herstellen? Een woord uit uw mond, een blik uit de oogen en een zacht handdrukje, dat zijn dingen, die honderdmaal meer waard zijn, om oude betrekkingen tusschen vrienden weer aan te knoopen, dan een pak visitekaartjes." „Zoo dacht ik er ook over," gaf de jonge man ten antwoord, „en daarom ziet u mij hier." „Dan was het. dunkt mij, maar het beste, dat ik dit vertrek verliet?" vroeg dokter Selby. „O, neen neen, ga, als 't u blieft, niet weg," smeekte Willie eenigszins zenuwachtig. „Kom, gij hebt daarbij geen getuige noodig, vooral niet zulk een oud man als ik ben," „Ga nu nog niet weg, dokter, tenminste niet alvorens gij mij moed hebt ingesproken. Hoe ziet zij er uit vroeg Percy vervolgens. „Zoo opgewekt en gezond als altijd in alles nog schooner zelfs," was het antwoord. „En houdt zij altijd nog zooveel van plagen, zooals vroeger." „Nog meer dan vroeger," gaf de vicaris ten antwoord. „En toch meende ik, dat gij gezegd hadt, dat zij in haar voordeel was veranderd," merkte Willie op. „Ja, dat is een kwestie van smaak. Zij plaagt mij nooit, en gij kunt er alles op verwedden, dat zij Mathilda ook niet plaagt. Luisterdaar hoor ik hen komen," riep de vicaris uit. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2