GEMENGD NIEUWS. OPEN BRIEF Bestuur v. d. Volksbond den. De termijn moet op 1 Juli gesteld worden. Uit Amsterdam meldt men Men kon Donderdagavond in het Con certgebouw getuige zijn van eene dier uitingen van geestdrift, welke maar voor de helft in daden behoefden te worden omgezet, om de catastrophe, welke het kunstinstituut nog altoos boven het hoofd hangt, voorgoed af te wenden. Na de uitvoering van Berlioz' ouver ture «King Lear," trad Frans Coenen op het podium om, onder aanbieding van een fraaien lauwerkrans, Damens vele kunstenaars, den heer Kes te huldigen als den schitterend begaafden dirigent, die hoe langer zoo meer zich de achting van leek en kenner heeft mogen verwer ven. En in Kes eerde hij tevens het orkest, want beiden zyn een. Zij wed yveren in tjewijding, waar het geldt de scheppingen der muzikale kunst in haren zuiversten en volkomensten vorm tot openbaring te brengen. Het talrijke publiek stond als één man op om met lang aangehouden toe juichingen deze welverdiende hulde te bevestigen. Daarna Detrad de heer D. H. Joosten het orkest, om den aanwezigen op het hart te binden dat zij het in hunne macht hebben het orkest voor ondergan; te bewaren. Als ieder het zijne bijdraagt in de leening, zal de last voor allen licht je dragen zijn. De overwinning van Schel tema. De overwinning van den heer P. W. Scheltema Beduin, lid van de Am8terdamselie Trekvogelsblijkt, luidens nadere berichten, werkelijk een groote overwinning geweest te zijn. Er werd namenlijk ten aanschouwe van een zeer talrijk publiek te Bristol gereden om het eenmijls-kampioen8chap vun Engeland, waarvoor 20 deelnemers waren inge schreven. De eerste afdeeling werd ge wonnen door Sansan Rickard, Wood, Jones een bekend en gevreesd kam pioen Mecredy en Scheltema. Wood sloeg toen Sansan en Jones sloeg Schel tema, die een paddie verloor, maar, vol gens engelsch gebruik, als //snelste ver liezer" toch nogkonmeêdingen. Mecredy's machine kreeg een defect. In don beslis singswedstrijd kwamen Jonas en Schelte ma gelijk aan, terwijl Wood vlak achter deze beiden aankwamen toen werd overgereden, kwam Scheltema met een grooten meter (2 yards) voor Jones aan. De overwinning was dus alles behalve gemakkelijk geweest. Naar men verneemt, is de toestand van dr. M., leeraar aan de H, B. S. te Hoorn, wiens oogen, gelijk wij in een onzer vorige nummers vermeld den, gekwetst werden door het springen van een retort in het laboratorium der H. B. S., vrij bevredigend. Hij wordt thans verpleegd in de inrichting voor ooglijders te Amsterdam en er bestaat alle hoop, dat hij het gebruik zijner oogen zal blijven behouden. Uit Apeldoorn wordt aan het W. D. gemeldZondagavond om streeks 9 uur kwam de timmerman G. W. v. d. B. te Brink en Orden met zijn gezin en den by hem inwonenden zoon A. v. d. B., mede timmerman en aan nemer, te huis, en bemerkten dat het raam open stond, en kasten open waren en nagezien bleken te zyn, waarbij de zoon de ontdekking deed, dat te zijnen nadeele een zak met 1400 1500 ontvreemd was. Onmiddellijk werd hier van aangifte bij de politie gedaan, die Woensdag den dader ontdekte, zekeren J. d. B., oud 16 jaar, woonachtig in de nabijheid. Deze heeft bekend in een kast en een vest 3.50 te zamen gevonden ec dit zich toegeëigend te hebben, doch overigens had hy geen waarde, behalve een horloge, gezien. Deze ƒ3.50 zijn dan ook op zijne aanwijzing gevon den onder een eiken struik, waar hij het geld verstopt had. Een hardlooper, die Don derdag te Delft zijne verrichtingen ver toonde, had de aardigheid aan het Noordeinde de tram, die te half twee naar 'sHage vertrok, gedurende eenige seconden vooruit te loopon. De waaghals, die, tusschen de rails op de baan, de locomotief slechts een pas vooruit was, werd door den machinist bij herhaling gewaarschuwd zich te verwijderen, zonder er zich echter aan te storen. Een misstap of ander dergelijk klein ongeluk zou de sobromelykste gevolgen gehad hebben en den roekelooze zeker het leven hebben gekost. Gelukkig verliet hij nog bijtijds de baan. DCt.) Door de g e m e e n t e - p o 1 i t i e te Amersfoort is de hand gelegd op don tuinman v. S. aldaar, die in do laatste weken den nachts de bloemperken lig gende in de voortuinen der huizen buiteD de poorten, bestal en nu laatstelijk des nachte een 18-tal bolbegonias uit een park vódr de villa van den heer H. aan den Soesterstraatweg ontvreemdde. Hij moet aan den commissaris van politie reeds volledige bekentenis van schuld ebben afgelegd. jschynt weinig heil te verwachten. De kind By wijze van proef zullen in België Zondagspostzegels ingevoerd worden. Brieven, daarvan voorzien en op Zaterdag gepost, zullen eerst 's Maan- gs bezorgd behoeven te worden. Een dertigtal bereden ja gers te Limoges hebbeD getracht inct paard en al te deserteeren. Zij werden echter na een rit van een paar uren in- haald door een eskadron cavalerie. De zes aanleggers van het plan zijn achter slot en grendel gebracht en zullen voor den krijgsraad terechtstaan. Het bij den Bondsraad i n- ediende wetsontwerp, houdende straf bepalingen op slavenhandel in dnit- sekc koloniën of onder duitsche be scherming staande landen, bevat voor namelijk het volgende: Wie slavenjach ten instelt of aanvoert, wordt gestraft met tuchthuisstraf voor den tyd van minstens 3 jaren. Wordt er op eene slavenjacht iemand gedood, dan wordt eene tuchthuisstraf van minstens drie jaren toegepast op allen, die aan deze jacht hebben deelgenomen. Evenzoo is er tuchthuisstraf gesteld op slavenhandel en al wat daarmede in verband staat. In geval van verzachtende omstandig heden mag er gevangenisstraf in plaats van tuchthuisstraf worden toegepast, mits voor niet minder dan drie maanden. Nevens toepassing der hier vermelde straffen kan iemand ook onder toezicht der politie worden geplaatst. Overtreding der keizerlijke besluiten ter voorkoming van slavenhandel wordt bedreigd met eene boete van 600 mark, of met gevan genisstraf. De bepaling in het rijksstraf- wetboek betreffende vervolging van bui tenslands begane misdaden of misdrijven wordt ook toepasselijk verklaard op slavenjacht en slavenhandel. Naar aanleiding van de spoorwegramp te Mlinchenstein wordt in Duitschland van onderscheidene zijden gevraagd, welke maatregelen er op de Duitsche spoorwegen zijn genomen om dergelijke onheilen te voorkomen. De officieele Reicksanzeiger deelt daar omtrent nu het volgende mede Daar het aan ervaring omtrent den duur van ijzeren bruggewerken ontbreekt, kan er omtrent het onverminderde weer standsvermogen van dergelijke construc tion alleen zekerheid worden verkregen door ze te onderwerpen aan periodieke onderzoekingen met den daartoe noodigen proeflast. Daarbij doet het er minder aan toe, of het weerstandsvermogen der constructie meer onder mecbanischen dan wel meer onder chemischen invloed heeft lijden want bij toepassing van den proeflast zal uit de daarbij waargenomen doorbuiging der draagbalken kunnen worden opgemaakt of en in hoever de draagkracht er van is verminaerd, als ook of de overige onderdeelen der con structie hebben geleden. Daarom worden op de duitsche spoorwegen, ingevolge voorschritt van het spoorwegdeparte ment, reeds sinds 1883, nevens eene jaarlijksche algemeene schouwing van den toestand der spoorwegen, de grootere brugwerken, namelijk de ijzeren bruggen, in bepaalde termijnen naar de voorschrif ten van het genoemde departement onderworpen aan een zorgvuldig speci aal onderzoek. Dit onderzoek loopt zoowel over hetgeen er in den toestand met betrekking tot de veiligheid der exploitatie valt op te merken, als over het muurwerk en den ijzeren bovenbouw. Bij de daaraan verbonden proefnemingen met zware lasten op de ijzeren construc tie wordt er geconstateerd, hoeveel de doorbuiging der draagbalken bij stilstaan- den en bij loopenden proeflast bedraagt, alsook of' er nergens onder den invloed van het spoorwegverkeer blijvende ver zakkingen ontstaan, en ook of er by bouwwerfeen met groote lichtwijdten zijwaartsche uitwy kingen plaats hebben Over de resultaten dezer werkzaamheden wordt, na eene voorafgaande zifting, bij de daartoe aangewezen autoriteiten in het rijks-spoorwegdepartement een nauw gezet onderzoek gehouden. Herhaaldelijk hebben de onderzoekingen niet sleehts eene versterking van verschillende onder deelen, maar zelfs eene geheele verbou wing van constructiën ten gevolge gehad. Op de duitsche spoorwegen wordt mits dien bij brugwerken eene zorgvuldigheid aGht genomen, waardoor de voort durende veiligheid van bedrijf naar mo gelijkheid wordt gewaarborgd. besmettelijkheid van croup is niet be wezen. De Regeering verdedigt haar stelsel van een facultatief subsidie aan gemeen ten voor goede inrichting van den ontsmettingsdienstc Alleen aan behoef tige gemeenten, geldelijk subsidie toe te kennen, acht zij zeer bezwaarlijk; omdat dan vele gemeentebesturen ten van het rijk zouden blijven ont eigenen en vernietigen, daar waar ont smetting voldoende is. Men zou, wil men dezen weg op, aan de gemeenten bij de wet de verplichting moeten opleg gen om te zorgen voor eene voldoende inrichting van haren ontsmettingsdienst, daartegen bestaat bij de Regeering groot bezwaar. Door daarentegen impe ratief een subsidie aan alle gemeenten toe te kennen, zou ounoodig een te zware druk op het rijk worden gelegd. Wat de vacematie betreft, de weife lende houding" der Regeering ten aan zien van het nut der vaccinatie heeft tot oorzaak de vrees, van overheids wege een wetenschappelijk vraagstuk in de eene of de andere richting te beslissen. Stond de Regeering op dit oogenblik voor de vraag, of zij al dan niet propaganda behoort te maken voor de eene of andere geneeswyze, de Minis ter zou zich zonder twijfel tegen elke directe of' indirecte staatsinmenging ver klaren. Doch sinds bijkans eene eeuw is hier te lande van regeeringswege de vaccinatie zóózeer bevorderd, dat terug trekken bykans onmogelijk wor <t, zonder den schijn te doen ontstaan, dat de vroegere goedkeuring van het middel plaats heeft gemaakt voor afkeuriug. Maar dien schijn raoet eene regeering, die te dien opzichte volkomen neutraal wil blij vod, juist omdat zij tot oordeelen onbevoegd is, vermijden. Vandaar dat zij de vaccinatie, voor wie er van diend is, steunen, en tegelijkertijd de volkomen vrijheid, om er al dan niet gebruik van te maken, verzekeren wil. Op dit standpunt wenscht de Reg. te blijven, en nu in het voorloopig verslag de meening is uitgesproken, dat slechts bij //enkele staatkundige geestverwanten" der Reg. een aandrang om den dwang op dit gebied af te schaffen bestaat, legt de Reg. eene nota over, waaruit kan blijken, door wie en op welke gronden het nut der inënting betwijfeld of bestreden wordt. De Kamer zal daaruit ontwaren zegt de Reg, dat meerdere deskun digen daarmede worden niet be doeld de geneeskundigen in het algemeen, maar zij, die van de kwestie eene speciale studie hebben gemaakt het nut der inóDting betwijfelen en zelfs de inëating bestrijden op gronden, enkel aan de zaak zelve ontleend. t Uitvoerig bestrijdt de Min. de bezwa ren, tegen de voorgestelde wijziging in gebracht. Zy, die daarin zien eene roe kelooze daad en een dreigend gevaar voor de volksgezondheid, gaan uit van de vaste overtuiging, dat de inenting inderdaad heilaanbrengend is, doch zien voorby, dat by twijfel dienaangaande de wetgever den strijd niet mag beslissen, wat allerminst overigens noodig is, juist, omdat de overgroote meerderheid der geneesheeren, hier te lande althans, zoo vastelijk in de deugdzaamheid van het middel gelooft. Drogist. Hei kind van den Geweermaker. Wordt ook hetgeen door deze perso nen verkocht wordt, niet wel eens tot verkeerde doeleinden aangewend Zouden er dan geen geschikte platGn kunnen vervaardigd worden, die tot het bereiken van het edele doel medewerken Vergun mij, voor dat ik hier op ant woord, u eerst myn meening mede te deelen omtrent een der grootste oorzaken van het drankmisbruik. De//Volksbond" sohijnt de oorzaak altijd te zoeken bij den man, terwyl ik van tien gevallen zeker by vijf gevallen de oorzaak zoek bij de vrouw. Vele vrou wen zullen zeker verbaasd opzien bij deze bewering en tooh ik geloof de waar heid gezegd te hebben. Vele vrouwen meenen aan hun huwe- lijksplichten voldaan te hebben, als zy zorgen, dat de man op tijd eten en drinken heeft en dat zijn kleeren versteld worden. Zij begrijpen niet, dat dit sleehts een zeer klein deel van die plichten is Wandel des morgens eens door onze volkswijkende vrouwen staan aan de deur en babbelen honderd uitheeft het gesprek wat lang geduurd, dan gauw naar huis, een handje soda in het eten, opdat het gaar is als manlief straks thuis komt. En 's avonds een onopgeruimde boel, schreeuwende kinderen, klachten over Piet, die dit gedaan, over Ka, die dat gedaan heeft. Verwondert het u als zoo'n man eens het huis uitloopt, om elders rust te vin den, om zich elders te amuseeren, en waar kan de volksman dat anders dan iu de herberg? De werkman heeft geen aparte kamer, Hoeren Bestuursleden, en visites maken is ook bij hem geen gewoonte. Niet alleen dus bij den man moet de //Volksbond" aandringen op huiselijkheid, neen, doe dit in de eerste plaats bij de vrouw overtuig haar, dat zij vooral den man uit de herbergen kan houdende vrouw moet trachten het huis te maken tot een aantrekkingsplaats voor den man zij kan dit, als zij waarlijk willijden haar pogingen al eens schipbreuk, dan toch kan zij met een gerust geweten zeggen ik heb het mijne gedaan. Een mijner kennissen deelde mij nog dezer dagen het volgende mee //Toen mijne zuster trouwde, was haar man wel geen dronkaard maar toch iemand, die avond aan avond in de kroeg doorbracht. Hij was dit voor zijn trouwen altijd gewoon geweest en vond hierin niets kwaads. Myn zuster maakte, hem hiervan volstrekt geen verwijt, zij ontving hem nooit razend en tierend, zooals zoovele vrou wen plegen te doenintegendeel, de weinige uren, die hij in don kring der zynen doorbracht, wiBfc zy hem zoo ge zellig te maken, dat hy reeds spoedig nu en dan een avond oversloeg om naar de herberg te gaan en thans, y zoo besloot myn vriend zijn verhaal," thans is hij een voorbeeldig echtgenoot en vader, nooit bezoekt hij meer de kroeg dat is het werk geweest der vrouw, van wie de groote Ten Kate zegt Somtijds echter zij de meerdere, Sterker dan de trotsche man, Wien ze in geestkracht, trouw en gaven, Menigmaal beschamen kan. INGEZONDEN. (Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Besmettelijke ziekten. De Regeerïng heeft hare memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inge zonden omtrent het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Zij handhaaft, met enkele wijzigingen, in hoofdzaak onveranderd het ontwerp. Het wegnemen der mazelen uit de wet is door de deskundigen voor een groot deel beaamd. Het opnemen van kraam vrouwenkoorts acht de minister in algemeen belang geraden. Van de be moeiing van den wetgever met syphilis AAN HET (afd. HAARLEM). Hooggeachte Heeren I Zeer ontstemd was ik, toen ik in Haarlem's Dagblad las, dat door het bestuur van den //Volksbond" alhier, pogingen zullen worden aangewend om door een gevierd schryver boekjes te doen schrij ven voor de jeugd, waarin den kleinen reeds het nadeelig gevolg van het drank misbruik zal worden medegedeeld. Waarom ontstemd? Omdat het bestuur van den //Volks bond," naar mijn bescheiden meening, den verkeerden weg inslaat om het doel, dat zij zich voor oogen stelt, te bereiken. Wat is dat doel? Van Neerlands burgers te maken flinke, krachtige mensehen, die hun geluk zoe ken in den huiselyken kring bij vrouw en kroost. Behalve veel goede dingen als het houden van lezingen, voordrachten, ge zellige bijeenkomsten, waarvoor wij zeker U danken en hoogachten, heeft het Bestuur van den yVolksbond" tot verkrij ging van het groote doel ook uitgegeven de twee bekende platen Ach Vader7iiet meer en Het kind van den Tapper. Ge looft gij werkelijk dat deze platen op den dronkaard eenigen indruk zullen maken De eerste waarschijnlijk, de tweede zeker nietintegendeel deze laatste kweekt afgunst en haat, wat toch zeker de bedoeling niet zal geweest zyn. Men had m. i. evengoed platen kunnen maken met het opschrift: Hei En nu kom ik terug op de platen geen waggelende dronkaard, geen schuldig kind, dat het toch waarlyk niet helpen kan, dat haar vader her bergier is. Neen, platen met huiselijke tafereeltjes een gezichtje in een gezellige kamer, de man voorlezende, de vrouw naaiende of stoppende, een wieg met een slapend kind, een jongen of een meisje of meer, dio zitten te sehryven, te teehenen ofte spelen, allen er tevreden en gelukkig uitziende, of een werkman op zijo Zon dags, wandelende met vrouwlief aan zijn zijde, de vrouw een wagen duwende met een kind er in,dat lacht en de handjes uitsteekt naar vader, die grapjes met hem maakt een paar passen verder een paar kinde ren bloempjes plukkende. Zie, dat zijn tafereeltjes die aantrekken, daar zal de dronkaard naar zien en by zich zeiven zeggenzoo kon ik het ook hebben daar zal de slordige vrouw een blik op werpen en zich ook zulk een leven wensohen. Ik geloof, dat men met een dronkaard moet handelen zooals een goed opvoeder zal handelen met een slechten jongen. Zeg een slechten jongen altyd, dat hij slecht is wys hem op slechte personen, hoe het met hen is gegaan en waarlyk de jongen zal zich niet verbeteren hy weet, dat hij slecht is (men zegt het hem immers telkens) en hy zal geen moeite doen om zich te verbeteren. Neen, zeg hem niet, dat hij slecht isvertel hem, dat hij een brave jongen kan worden, als hij wil en dat ge overtuigd zijt, dat hij dat wil, wijs hem op groote edele mannen en tien tegen één, de jongen zal zich krachtig aangorden om braaf te worden hij is er trotsch op, dat gij hem acht en zal alle moeite doen om zich die achting waardig te maken. Handel ook zoo met een dronkaard, ontzeg hem uw achting niet, stel hem niet op platen ten toonmaak hem dui- deïyk, welke heerlijke plichten hij als man en vader te vervullen heeft, toon hem aan dat hij zich en de zijnen een hemel op aarde kan bereiden, zeg hem, dat ge overtuigd zyt, dat ook hy dit gaarne wil, en, geloof mij, uw pogiBgen zullen met een beteren uitslag bekroond worden. En na kom ik terug op het ongeluk kige voornemen, om voor de jeugd boekjes te sehryven over drankmisbruik, 't Zelfde argument, dat ik had voor de platen geldt ook hiertoon den meuschen en vooral dien kleinen menschen niet altijd het slechte, het bedorvene in de wereld, toon hun liever het edele, het waarachtig schoone. Ach, de kinderen krijgen reeds zoo spoedig leelijbe dingen onder de oogen, ze hooren dikwijls al zooveel,wat plat en ge meen is, laat hen dan toch in de school en in hun boekjes leeren en aanschouwen wat groot en schoon en edel is. Het heeft mij zoo dikwijls verdriet, dat op oatechisa- tiën den kinderen leelyke prentjes wer den gegeven, waarop een dronkaard w afgebeeld, zoo afziehtelyk, dat men zich met walging afkeerde. Zullen dergelijke plaatjes niet juist den spotlust opwekken, die toch stee helaas door onze kleinen wordt botge vierd big het zien van den dronkaard Eu thans de uitdrukkingMisbruik maken van sterken drank. Zal het den schrijver, die de eervolle taak zal wor den opgedragen voor de jeugd boekjes te schrijven over dit misbruik, gemj kelijk zijn om dien kleinen duidelijk te maken het verschil tusschen yebruik en «jtabruik. Zal het verspreiden van der gelijke boekjes niet het treurig gevolg hebben, dat het kind den vader minacht, waarschijnlijk wel veracht, omdat deze 's middags vóór het eteD een bittertje drinkt (waarin ik geen kwaad zie, gebruik is geen misbruik). Zoudt gij zooiets niet vreeselijk vinden Bedenk, Bestuur van den Volksbond, wat gy doen wilt, ga niet te rade alleen bij U en de Uwen, gij zijt waarschijnlijk bemiddeld genoeg om u te kunnen ver- i aan een glas wijn of port, maar denk aan de minder door Fortuna zegenden, ontneem hun de aehting hunner kinderen niet, want dan zou de Volksbond inplaats van een zegen een ramp zijn geworden voor het Ned. volk. Bestuur van den Volksbond, wilt gij werkelijk arbeiden tot heil en zegen van uw volk, wilt gij werkelyk het drank misbruik tegengaan, en ik weet dat gij dat wilt, dan staan u betere midde len ten dienste dan afzichtelijke het schoonheidsgevoel kwetsende plaatjes haat en tweedracht zaaiende platen en boekjes, die nadeelig zullen werken op de spes patriae van ons dierbaar land. Ie Tracat onderwys, goed onderwijs te bevorderen door te bewerken dat van wege den Volksbond in Nederland bij de 2e Kamer worde aangedrongen op het verkrygen van leerplicht tot 14 jarigen leeftyd, Neerlands volk zal dan beschaafder worden, de Nederlander zal zich schamen om zich te verlagen bene den het dier. Tracht het lot van don werkman te verbeteren le. door mede te werken tot het verkrygen van minder werkuren, opdat hij gelegenheid heeft meerdere uren in den gezelligen, huiselyken kring door te brengen hoevele vaders zijn er niet onder die werklieden, die hun lie velingen alleen des Zondags te zien kry- gen 2e. Tracht mede te werken tot ver betering van zyn inkomen, opdat het niet zy en bly ve, zooals Mulfcatuli in zijn Vorstenschool zegt Hec volk Is laag gezonken, moeder Zielen hart Gaan onder, bij aanhoudend stof lijk lijden. De gloed naar hooger geestdrift wordt gedoofd, Als 't leven slechts óen kamp is met hec lage, Als niet te sterven 's levens eenig doel is, En uitgesteld bezwyken hoogste prijs! Wat is den arme 't schoon der lente? Niets! Een sterrenhemel niets! Wat is hem kunst? Wat zijn hem tonen, tinten, peuren Niets. Wat is hem poëzie? Wat liefde Niets Dat alles mag hem niets zijn. Alle vlucht Is hem verboden door de werklykheid, Die met 'n ijzren vuist hem perst in 't slijk, En elke poging tot verzet, bestraft Met honger Ook de werkman moet in staat ge steld worden zich en den zijnen nu en dan eenig genot te verschaffen o het is zoo gemakkelijk, te strijden tegen het gebruik van sterken drank indien men zelf zich te goed kan doen aan het edele druivensapik verzeker u, de meeste werklieden verkiezen een glas goeden wijn beven een glas jenever, maar dat is weelde, die hij zich niet veroorloven kan. Hooggeachte Bestuurderen van den Volksbond, ik eindig myn schrijven met u beleefd maar dringend te verzoeken en ik geloof dat ik uit naam van velen spreek, af te zien van uw voornemen om bovenbedoelde boekjes te doen schrijven. Met betuiging van hoogachting, Uw. dw. dienaar J. H. W. HABERMEHL.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6