Broodfabriek JE 1LHAR0IIÏG", PFFWRSCHE" Bierbrouwerij „De fitte leaf". STOUTen ALE, PBINC1SSE- EN B2TEMIN, GELE ZEEP goedkoop! soiied! - elegant! VARIA. Een Zaterdagavondpraatje. cvm. HOLLANDSCHE Directeur ,Ji. C. VAN BE M MELEN. Groenmarkt, Haarlem. MBY EDLICH, „Yersand-Geschirt", Leipzig«Plagwitz. Spaant wouderstraat 14. van uitstekende kwaliteit worden op fust afgeleverd. Yan eene oude vrijster, die op haar zeventigste jaar overleden was zei iemand„zy overleed in vergevor derde jeugd." Een zeer verwaarloosd individu wil een boord koopen, maar vindt het te aauw» //Och," zegt de winkelier, //als u je hals maar waschte, zou het boord meer dan wijd genoeg wezen. Een diaken van een kleine gemeente zei eens tot een dominé van naam, die daar preeken zou //Neem mij niet kwa lijk, dat ik iemand als u naar zulk een akelig plaatsje heb gevraagd. We bad- den bet wel met een minderen afgekund, maar wisten niet waar dien te vinden Regisseur van een schouwburg, tot het publiek vóór den aanvang eener voorstelling van Shakespeare's Koopman van Venetië. //Dames en heeren, de voor stelling kan niet doorgaan de acteur die den Sbylock zou vervullen, weigert te spelen, omdat op het aanplakbiljet zijn naam met kleiner letters is gedrukt, dan die van den schrijver van het stuk. Een duitsche arts beweert dat vrou wen meer slaap noodig hebben dan mannen. De zenuwachtige opwinding is bij de vrouw veel grootor dan bij het sterke geslacht en daardoor slaapt zij ook niet vaat. Hare droomen zijn leven diger en laten een grooter indruk achter. Nu kan men alleen dén door den slaap worden verkwikt, als men niet droomt. Vandaar, dat vrouwen meer slaap behoeven. i Een engelsehe dief die in April uit de gevangenis was ontslagen, werd er in Mei weer ingebracht wegens een nieuw misdrijf. z/Wel, Schmiedecke," zei de directeur, ben je daar nu alweer //Och ja, meneer," zei de dief, „ik ben zóo bang voor de influenza die overal uitgebroken is, dat ik maar weer ben teruggekomen." Rij. Vrouwtje, ik heb met baccarat een hoop geld gewonnen, ik zal er een nieuwe japon voor je van koopen. Zij (snikkende). Hoe dikwijls heb ik je niet gesmeekt, dat ellendige spelen toch te laten. Je weet waar het op uit loopt armoede, gevangenis, de galeien.... Wat voor japon is het Een wandel- of een balkoetuum «Is je engagement met Willem af z/Jaik werd zulk eene machinale liefde moe." //Machinale liefde?" t/Ja, hij schroef al zyne brieven aan mij op de schrijfmachine." Vrouwen zijn soms zeer net en zuinig. Mooie stoelen beschutten ze door een overtreksel van pluche en het overtrek sel van pluche weer door eeo overtreksel vac grof linnen. Op die manier komt er nooit een stofje op den stoel, maar daarvoor staat hij dan ook als een soort van grauw spook in het fraaie salon. Maar net is het en zuinig ook HAARLEMMER HALLETJES, Er zijn zoo van die stereotiepe opvat tingen over de eigenschappen van ver schillende volken. Zoo heet bijvoorbeeld de Hollander kalm, de Engelschman flegmatiek, de Duitscher gemoedelijk en de Franschman luchthartig, de Italiaan lui, de Griek dietachtig enzoovoorts. Er is iets gevaarlijks en onredelijks in dat generaliseeren van eigenschappen over een geheel volk. De Hollanders kalm wie onzer kent geene ontem bare driftkoppen in zijne omgeving de Engelschen flegmatiek vraag dat maar eeas aan hunne rumoerige betoogingen en werkstakingende Duitscher gemoede lijk als dat waar was, zou Bismarck nog als ambteloos burger op Friedrichsruh leven de Franschman luchthartig en wat dan hunne pessimistische, zwaar-» moedige literatuur de Italiaan lui en zij trekken bij troepen naar Amerika, om daar, waarlijk niet met stilzitten, hun brood te verdienen de diefachtig heid van den Griek eindelijk is spreek woordelijk geworden, maar „een spreek woord is nog niet altgd een waar woord" en een volk, dat zich vrij vecht, is nog geen gedemoraliseerde natie. Hoe komen zulke landaard-beschrij vingen in de wereld Eenvoudig doordat een reiziger, Frankrijk doortrekkende, toevallig een of meer zeer wufte perso nen heeft ontmoetomdat hij in Duitsch- land in een paar bierkneipen, onmiddel lijk gemoedelijke opname vond in den kring van eenig© zwaargebaarde, bier drinkende Duitschers dat hij uit engel sehe touristen niets meer dan enkele eenlettergrepige woorden heeft weten te halen. Spoorwegbeambte. U mag in de wacht kamer niet rocken, meneer. Wil u op het perron gaan ;/Ik rook niet." z/U heeft uw pijp toch in den mond." z/Jawel, ik heb mgn voeten in mijü schoenen, maar ik loop daarom niet." Een beleefde gast. Meneer Muller, ik hoop, dat u mijn diner eer zal aandoen. „O mevrouw, ik heb vandaag een hon ger, een betere zaak waardig." Bij het laatste onweer is een jonge dame door den bliksem getroffen. De bliksem gleed eerst over haar gewatteerd keurslijf, kwam zoo op hare opgevulde heupen terecht, rukte een valscbe vlecht af en schoot door hare hooge hakken heen in den grond. Zoodoende bekwam zij geen letsel, al leen hare valsche tanden klapperden. Op zekeren avond meende te Amster dam een heer in do keuken te hooren praten, hoewel hij nieB veroorloofde, dat er een vrijer voor de meid in huis kwam. Hg ging dus naar de keuken toe en vond de meid alleen, bezig met een hooge kleur het fornuis schoon te maken. «Is meende een geluid te hooren zei haar meester. „O, ik liet een deksel vallen," antwoordde de dienstbode. Toen de heer des huizes langs het kolenhok ging, sloot hij dat dicht, nam den sleutel mee on gir.g kalm naar bed. Den volgenden moFgen vroeg tikte de meid aan zijn kamerdeur en vroeg om den sleutel van het kolenhok, ze had kolen noodig, ft Is nog te vroeg," was bet antwoord //ga maar slapen!" Een halfuur later dezelfde vraag, ze moest het ontbijt klaar maken betzelfde ant woord. Een half uur later hetzelfde ver zoek, ze moest den sleutel hebben, het was waschdag. Toen stond de heer des huizes op, kleedde zich aan en gaf haar den sleutel, zeggende//Laat de man er nu maar uit, hoor J" Hij had terecht begrepen, dat de meid haren galant in het kolenhok verstopt had, toen hij in de keuken was gekomen. Lak. Mevr. Bransko, die do voor stelling van Lakmé zal gaan bijwoneD, stuurt den knecht naar den boekver- kooper om het tekstboekje. De sukkel komt na een half uur met.een pijp lak aanzetten. Mevrouw vat het niet lelijk en vraagt verwonderd wat dat beduidt. Wel, antwoordt de knecht. Ik moest toch bij Gerritsen zeggen, dat hg mij //lak meê" moest Baas boven baa#. Jantje is gisterenavond met zijn ouders naar een zaal geweest, waar een bekend goochelaar zijn toeren heeft vertoond. Verbeeld je eens zegt Jantje den volgenden dag hg had een flesch waaruit hij twee soorten van wijn schonk. Och antwoordde een der toehoor ders, mijn vrouw heeft een trekpot waaruit zii drie soorten van thee echter elkaar schenkt. Thuisgekomen schrijft de man zgne ervaringen neerals hij een goedver- snedeD pen bezit, worden die gelezen, een ander schrijft, een derde praat hem a en zoo geschiedt het dat verkeerde meeningen postvatten in de hoofden van verstandige meDSchen opiniën, die men niet dan door een gedachten aanval het beentje licht. Zoo houdt meo in som mige gedeelten van Duitschland nog al tijd vast aan de meening dat een Hol lander een //mijnheer" is, die den heelen dag op pantoffels een langen Goudschen pijp rookt. Onze winkeliers in sigaren weten dat wel beter. En onze laarzen makers ook wel Zulke verdeelingen zijn gemakkelijk te maken, maar altgd onjuist. Even dwaas heb ik het altyd gevonden om te zeggen, dat deze natie niet, gene wel gastvrij is. Zoo goed als er oveaal slechte en brave, beleefde en norsche menschen te vinden zijn, even zoo goed treft men in eeneparij- sehe straat gulle, als gierige lui aan zoo goed als bij de Eskimoos. Maar als eenmaal de mensch aan het catalogiseeren begint, dan houdt hij niet zoo gauw op. Een bizonder gewilde uit drukking is deze„de Hollander is niet muzikaal 1" Wel neen, lang niet zoo muzikaal als andere volken. Daar heb je nou de Duitschers, ze zijn allemaal lid van een zangvereeniging in Spanje tokkelt iedere verliefde jongeling de gi taar ouder het balkon van zijne geliefde en 's avonds vindt men op iederen hoek van iedere straat in iedere italiaansche stad een mannenkwartet ja, verbeeldje Laten we ons toch niet laten wijsmaken, dat het nu juist in ons land zooveel slechter is dan in andere landen. Of zou men denken, dat in Duitschland niets dan recitatieven uit oratoria, in Frankrijk slechts aria's van Gounod en Ambroise Thomas op straat werden gezongen dat alleen in Nederland de laffe, platte straatdeu nen ten gehoore worden gebracht Predikbeurten der Ned. Herv. Herken, TE HAARLEM, op ZONDAG 21 Juni 1891. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Moeton. Voorin. 10 ure, Bax pred. te Haarlemmermeer. Pred. te Benaetroek. Nam. 2 ure, Karba9. 37e Zondag. 's Avonds 6 ure, Dr. E. Barger.pred. te Amsterdam. (Voor Hoog.) 1 Nieuwe Kerk. Voorm, 10 ure, J. L. Zegers, Oud Zondeling- leeraar. (voor Moeton). Jam- Kerk, Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Barbas. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. o ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, W. G/oenveld, pred. te Hillegom. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Ver eenig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. llemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Bevestiging; van nieuwe leden. Met medewerking van. het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderjcerk (Bidderstraat). Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 'a Av. 6 ure, J. Langhout. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Nederd. Eerv. Kerk. M8emuae8t>ff©eko Voorm. 10 ure, J. Visser, Theol. Candidaat. BSewerwyko Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Voorm. 10 ure, C. F. Grouemeijer, pred. te Amsterdam. Meemstede. Voorm. 10 ure, A. Drost, pred. te Delft. SISBlegotnm. Voorm. <èj ure, P. van der Veen, b-vang. Luth. pred. te Leiden. iSoutrlpi en ^©laraen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez., Nam 1 ure, Zondagschool. ®®Bï4p0©IFÉ. Voorm. 10 ure; J. van Loeneu Martinet. paarss «tem. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. "WeBsem. Voorm. 9% ure, H. Waardenburg. Sandvoort, Voorm 10 ure, J. Kuylman. Pred. te Heemstede, Advertentiën. Wie Zuivere Zeep wil koopen, vrage bij zijn Win kelier naar de uit de Fabriek *DE ADELAAR VAN JAN DEKKER, te Wormerveer. STARK's Tandpoeder, Tandpasta en Mondwater zijn zeer vertrouwbare mondmiddelen. Let op het fabrieksmerk Komaan I //Ja maar zie je," zeggen dan de Ne derlanders, die gewoon zijn alles af te keuren wat nederlandsch is, //daar heb je nu onze volksliederen. Wie ter wereld kent ons Wien Neêrlands Bloed verder dan hoogstens het tweede couplet Wie kent méér van het Wilhelmus, dan het eerste oouplet Bewijst dat niet, dat we toch eigenlgk niet muzikaal zijn, kijk eens naar de Duitschers, met wat geest drift ze hun Wacht am Rhein, naar de Franschen, met wat feu sacré ze hun Marseillaise zingen. Dat is wat anders." Het is nu een gevaarlijk oogenblik om het voor den volkszaDg en de volks smaak op te nemen. De kermis staat toch voor de deur en zal ons, onfeilbaar en gewis, weer een van die mooie melodieën brengen als //Op den hoek, op de punt, op het midden van de bank," dat tusschen twee haakjes van franschen oorsprong is. Maar alles gaat niet op eenmaal, en er zijn teekenen die betere tijden voorspellen. Toen we hier het oude stedelijk muziekkorps nog hadden, was het bg de conoerten in den Hoat een heidensch kabaal. Er werd gejoeld, geschreeuwd, gefloten, zoodat vaak de muziek werd gesmoord. En wat ziet men thans Dat het wandelend publiek rondom de muziektent met aan dacht luistert, ja dat zelfs deze en gene, die al te veel rumoer maakt onder de voordracht der stukkeD, door anderen tot de orde wordt geroepen. Is dit niet, behalve een loftuiting aan den leider van ons muziekkorps, een bewijs voor het muzikaal gevoel van ons volk? En wat de volksliederen betreft, laat ons het ronduit zeggen het //Wien Neêr- landsch Bloed" is alles behalve mooi. De tekst, die nooit mooi, nooit bezielend was, is voor dezen tijd duf en verouderd geworden, de muziek is te taai en het tempo te langzaam. Het pakt niet, het laat koud waarom verwondert men gevestigd te- Haarlem, «Meard b» Koninklijk besluit van den 22sten Juni 1863, No. 60. Het BRUIN BROOD dezer fabriek, van de bekende prima.kwa liteit, is steeds verkrijgbaar in de Magazijnen Kruisweg en Zijlstraat, en in de bekende Depöts, terwijl het, na voorafgaande bestelling, door eiken Depötb ouder bezorgd wordt. In de bovengenoemde Magazijnen zijn mede, behalve de gewone Broodsoorten, geregeld voorhand®!: Bolussen, Berliner bollen, Ap pelbollen, Taartjes, enz. enz. ALBION" FRANKLIN p. dozijn A.—.44. WAGNER STEPHAN p. dozijn fl.-.50. p.doz.-paartl.—.75. p. doz.-paar fl. .75. LINCOLN B p. dozijn 11. .30. Verkrijgbaar te Haarlem bij den Heer JOH. H. ALBERS, de Tijdgeest, Gierstraat 47; de Wed. J. A. VAN ZIJL, Korte Veerstraat 1 en 3, of direct bij zich dan erover, dat het volk er niet om geeft Anders is het met hefc //Wilhelmus". Daar zit wèl pit, daar zit wèl geestdrift in, en de muziek spreekt tot het hart. Maar ook die tekst is verouderd, hg was uitstekend voor den tijd van Marni», maar deugt voor de twintigste eeuw niet meer. Daar komt nóg iets bij. Volksliederen komen wanneer er behoefte aan bestaat, en dat is vooral in tijd van gevaar voor het land, in tijd van oorlog.//Die Wacht am Rhein" is de strijdkreet geweest waarmede Duitschland in 1870 optrok tegen de Franschen; de //Marseillaise" is het kind van de franseke revolutie; het //Wilhelmus" half psalm, half krijgs zang, werd geboren toen Nederland zich ontworstelde aan de spaausche verdruk- king. Op dit oogenblik deugen de twee volks liederen al daarom niet meer, omdat we geen Oranjevorstmaar eene vorstin hebben. Sommigen, vol van goeden wille, hebben naar de pen gegrepen en met meer of minder goed succes, de oude woorden gecorrigeerdhier wat bij, daar wat af, maar ik vraag in gemoede: wie denkt eraan, om die variatie uit zijn hoofd te gaan leeren En al wilde men dat doen, welke variatie moet men nemen Die van A., van B., van C. enzoovoorts, want er zijn er wel twintig I Toen B. kwam met zijne wijziging, omdat hij die van A. niet kende of niet mooi genoeg vond, toen hÏDg het nut van beider arbeid al hoog in de lucht. Wil men, dat het volk, dat is iedereer», het nederlandsche volkslied kenne, dan schrijve men nieuwe woorden bij de melodie van het Wilhelmus. Eu gelukt dat niet (het is eene muzikale ketterg, om woorden te schrijven bij muziek, in- plaats van andersom) dan schrijve men een prijsvraag uit voor een geheel nieuw lied. De Staat ware daartoe de wezen persoon, ook al zou de schim van Thorbecke met zijn berucht//kunst is' geen regeeringszaak," er op het Binnen hof voor komen spoken. Richard Hol, HeiDtze, NicolaS leven no§ Ons volk niet muzikaalOnze haar- lemsche toestanden spreken dat ten eenen- male tegen. Voor goede concerten is altijd een groot en goed publiek te vin- deD, voor schouwburgvoorstellingen niet altgd. Zeker, de kermisdeunen zijn lang- niet muzikaal, ze bederven en verstom pen de smaak voor goede muziek. Maar in die richting wordt al veel goede gedaan door de zangscholen, door de- liedertafels en hunne voorbereidende cur sussen. Er is nog een macht, die mot goed gevolg te velde trekt tegen den straatdeun,, dat is het Leger des Heils. Nu wil ik niet beweren, dat de liederen van deze vreedzame armee aan hooge eischen vol doen, maar de melodieën zijn althans niet- plat en de woorden niet gemeen. Hefc eenige wat daar fcegen te zeggen is, zal wel wezen dat de herhaling verveelt. Zelfs Beethovens Erotea zou niet uit te staan zijn, voor iemand die ze twaalf keer achtereen hoorde spelen. Om terug te komen op m$n eerste beweringmen moet voorzichtig zgn, met het toedichten van eigenschappen aan geheele volken. Alle menschen (be schaafde wel te verstaan) zijn ongeveer precies hetzelfde en het is even mal om te zeggen, dat de Franschen wuft en dé Italia nen lui zijn, als te doen zooals velen en te beweren dat de mensehen b. v.in Haarlem erg //Stijf," in Tiel erg //teruggetrokken," in den Bosch erg //hupsch" zijn. Er zijn wel hupschen in Haarlem en wel toe- schietelijken in Tiel en wel kribbebgters in den Bosch. De menschen zijn per slot overal precies hetzelfde. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7