BINNENLAND. schilderd en op betere wijze dan vroafc- ger ingericht, Aan den heer J. Th. Stracké is, op zijn verzoek, wegens hoogen leef- tijd door den Gemeenteraad van 's Bosch eervol ontslag verleend als direc teur der Koninklijke school voor nut tige en beeldende kunsten aldaar. Alexandre Dumas heelt verzen geschreven in het album van Sigrid Arnoldson, waarin hij, aan het verloren Paradijs herinnerend, zegt „II ne nous reste plus, pour éclairer notre £me, „Qu'un unique rayon du bonheur d'autrefois „Et ce rayon que Dieu nous a laissé, madame, „Se tcouve dans l'amour, le rêve et votre voix". Als Sigrid tevreden is I Arnoldson nu nog niet In den aanvang dezesjaars richtte de Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik9 een verzoekschrift tot de burgemeesters van die gemeenten in ons land, waar het aantal vergun ningen tot drankverkoop het wettelijk maximum niet had bereikt. Hun werd gevraagd aan den Raad hunner gemeente voor te stellen bij H. M. de Koningin-Regent es verlaging van het wettelijk maximum aan te vragen. Tot nu toe is door de navolgende ge meentebesturen aan dat verzoek gevolg gegevenPutten, Capelle aan de IJsel, Yerseke, Doorn, Achttienhoven, West broek, Nieuwerkerk aan de IJsel, Maas land Ruurlo Waarde Grijpskerke, Wijmbritseradeel, Woubrugge en Aar- landerveen. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is, met ingang van i Juli, benoemd tot contr. voor de vervaardiging van postzegels enz. J. van de Poll, thans commies bij het depart van waterstaat handel en nijverheid, uit welke laatste betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend. Bij kon. besluit is benoemd tot deur waarder bij den Hoogen Raad der Ne derlanden A. P. W. de Koning, 's Hage. Bij het bezoek van Hunne Majesteiten den keizer en de keizerin van Duitschland aan Nederland, zullen behooren tot het gevolg van H. M. de keizeringravin von Brockdorff, groot meesteres, freule von Gersdorff, hofdame, gravin v. d. Schulenburg, hofdame, baron von Mirbach grootmeester, en von dem Knesebeck, kamerheer; het gevolg van Z. M. den duitschen kei zer: graaf zu Eulenburg, opperhofmaar schalk, dr. Leuthold, lijfarts, generaal adjudant von Wittich, overste von Kes sel, majoor von Scholl, majoor von Htllsen, vleugel adjudanten des keizers. Het militair Kabinet van Z. M. den Keizer zal bestaan uit generaal-adjudant von Hahnke en majoor von Brandis het marine-kabinet uit baron von Senden- Bitran, vleugel-adjudant, en den corvet- kapitein Siegel; het civiel kabinet uit dr. von Lucanus. Voor buitenlandsche zaken wordt Z. Keizerlijke M. vergezeld door den staats secretaris baron Marschall von Bieber- stein en graaf von der Groeben, at taché. '.Het gevolg van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-regentes bij het bezoek aan de hoofdstad zal be staan uit de baronesse Van Hardenbroek van Bergambacht, grootmeesteres van H. M. de Koningin-regentes, freule Van de Poll, surintendante van H. M., baronesse Van Ittersum en baronesse van Burmania Rengers, hofdames, graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, op perkamerheer, generaal graaf du Mon- ceau, chef van het militair Huis, baron du Tour van Bellinchave, opper-cere moniemeester, baron Taets van Ameron gen van Natewisch, hofmaarschalk, jhr. van Pabst van Bingerden,' kamerheer, baron Sirtema van Grovestins, adjudant, baron de Constant Rebecque, intendant der koninklijke paleizen, graaf Van Randwijck, ceremoniemeester, jhr. Van de Poll, adjudant, baron Bentinck, ic stalmeester, jhr. De Ranitz, adjudant en particulier secretaris van H. M. de Koningin-regentes, en jhr. Boreel, ordon nans-officier. Omtrent de aankomst van de keizer lijke gasten meldt het D. vZ.-H. en V Grdat de Hohenzollern in den ochtend van den ien Juli omstreeks 9 uur te IJmuiden verwacht wordt. De dit schip vergezelleude kruiser Prin- zessin Wilhelm zal niet opstoomen naar Amsterdam, doch ter reede van Tessel ankeren. De gepensioneerde viee-admiraal, adju dant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M., jhr. F. De Casembroot, zal den duitschen keizer, bij aankomst te IJmui den, aan boord van de Hohenzollern verwelkomen. Daartoe zijn den admiraal toegevoegd, kolonel jhr. W. L. Van Spengler, adjudant, en ritmeester J. G baron Van Sytzama, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Een tweede commissie zal de keizerin begroeten. Zooals reeds werd medege- deeld, zal het voornaamste stuk van het vuurwerk, dat Woensdagavond op het IJ wordt ontstoken, een zeeslag voorstellen. Dit gevecht zal een denk beeld moeten geven van den slag bij Chatham. Aan de directies der verschillende roei- en zeilvereenigingen worden hon derden stuks klein vuurwerk uitgedeeld, die de pauzen tusschen de grootere nommers van het programma zullen aanvullen. Bij gelegenheid van de rei van den keizer van Duitschland van Amsterdam naar 's-Hage en naar Rot terdam, zullen honneurs bewezen wor den door het korps pupillen te Nieu wersluisdoor de garnizoenen van Woerden (versterkt uit Leiden), van Gouda en van Delft. Niet ten onrechte heb mij onlangs de opmerking veroorloofd schrijft de haagsche kroniekschrijver der iV. Gr. Cl. dat men van ons jonge koninginnetje te veel eischte met het oog op haar ver van reusachtige krachten. De vermoeienissen van den laatsten tijd hadden H. M. derwijze aangegrepen, dat zij in de vorige week en dat nu juist op het oogenblik dat de nichtjes van Bentheim kwamen logeeren ziek was en haar kamer moest houden. De omstandigheid, dat dr. Van Tienhoven (de nog altijd als direcceur van ons haagsche stedelijk ziekenhuis fungeerende toekomstige lijf arts der koningin, die voorloopig reeds als zoodanig naar Zwitserland meeging) werd ontboden naar Het Loo, bewijst dat men voorzichtig wordt; en dat ver heugt mijDe kleine koningin is nu zoo goed als hersteld en dat treft gelukkig omdat zij thans met de kindertjes van de hertogin van Albany naar hartelust zich kan overgeven aan haar kinderlijke spelen. Het is nu maar te hopen dat men de jeugdige vorstin bij gelegenheid van het bezoek van het duitsche kei zerpaar aan ons land, sparen zal. In een „V r ij d a g - p r a a t j e" van het Bal. Nieuwsblad wijst Mokumèr er op, dat de vermoedelijke erfgenaam van de Kroon, des Konings eerste onderdaan is en dat aan die omstandig heid een titel is verbonden - dien van Prins van Oranje en een trac- tement. Nu bestaat thans zulk een zoon wel niet, doch wij hebben niettemin een prins, die op dit oogenblik de erfge naam van de kroon is en KoDing der Nederlanden zou worden, indien der jeugdige Koningin Wilhelmina ons kwam te ontvallenhetgeen de Hemel verhoede M. wijst er dan verder op hoe ver keerd het z. i. is dat die Prins, de Groothertog Karei August van Saksen Weimar Eisenach, oudste zoon van Prinses Sophie, zuster van wijlen Z. M, Willem III, ons volk en ons volk hem, geheel vreemd is, en geeft in overwe ging te bepalen, dat degeen, die als er iets gebeuren mocht de troonopvolger zou zijn, in Nederland verblijf moet houden op de dezelfde voorwaarden en onder toekenning der eerebewijzen aan zijne momenteele positie verbonden. M, gelooft dat bet er heel gek met het Koningrijk der Nederlanden en zijne dynastie zou uitzien, indien de kroon eens onverhoopt op dezen geheel duitschen prins mocht overgaan en acht het eene onverantwoordelijke en anti nationale nalatigheid van de ergste soort, deze aangelegenheid niet bijtijds te regelen. Woensdag promoveerde te Utrecht tot doctor in de staatsweten schap de heer Ch. F Schoch, geboren te Leidenmet proefschrift getiteld ,De heerendiensten op Java en Madura volgens het regeerings reglement van 1854", en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap de heer F. van de Poli geboren te Zeist, met proefschrift geti teld„Tijdelijke waarneming van het koninklijk gezag". Uit Utrecht wordt gemeld De Handelssocieteit alhier heeft zich gewend tot de Mij. van S. S. met ver zoek om op te riciiten eene halte aan de Jeremiebrug, bij den tuin van den heer Mulder, die bereidt is, alle mede werking te verleeneD, met het oog op het groote verkeer aan die zijde der stad in aansluiting met de eerlang aan te leggen tram naar dit uiteinde en in het belang der neringdoenden, die daar zoo talrijk wonen en zoover van het station verwijderd zijn, terwijl de treinen bijna langs hun stoep rijden. Een tweede verzoek aan dezelfde Mij. strekt tot intrekking der perronkaarten tegen betaling, vooral met het oog op brievenvervoer, nu het zoo goed als onmogelijk is, brieven nog tijdig in de treinen te bezorgen. Een derde verzoek strekt om de bu reau's van vracht- en bestelgoederen aan te sluiten aan het thelephoonnet in navolging der Oosterspoor en ten ge rieve van den handel. Het collége voor de zee- visscherijen vergaderde gedurende twee dagen aan het Nieuwediep, in het zoö logisch station aldaar. De nieuwe secre taris, de hoogleeraar mr. H. van der Hoeven, uit Leiden, nam zitting, terwijl zijn voorganger, de hoogleeraar mr. J. T. Buys, uit Leiden, thans voor het eerst als lid de samenkomst bijwoonde. Zeer vele gewichtige zaken werden be handeld. In ons bericht over de ver anderingen door de herstemmingen voor de Tweede Kamer teweeg gebracht, is eene kleine onjuistheid, die evenwel ter zake niets afdoet. De liberalen n. 1. verloren reeds in 1888 Schiedam aan de antirevolutio nairen. Ditmaal werd de aftredende a. r. afgevaardigde er herkozen. Het bestuur van de Veree niging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer te Arnhem heeft, steeds in de weer als het is, zich ook beklaagd over de afsluiting der perrons van de staatsspoorwegen, met name van dat te Arnhem. Het bestuur heeft zich daartoe gewend tot de directie der Exploitatie- maatschappij. i En wat heeft het daarop ten antwoord ontvangen Dat de directie zich ver wonderde over een dergelijk adres van eene Vereeniging, die het vreemdeling- verkeer wenscht te bevorderen, daar de maatregel van de afsluiting der perrons genomen is in het belang van het reizend publiek en dus zeker tot be vordering van het vreemdelingverkeer zal strekken. De directie, zou men zoo zeggen, schijnt er een grap van te maken. Gelrial) Te Maastricht werd Dins dag geopend de 40e algemeene verga dering van de „Nederl. Maatschappij tot bevordering der pharmacie" door eene offïcieele ontvangst van de leden ten raadhuize. De burgemeester, de heer Pijls, die den aanwezigen het welkom toeriep, deed daarbij uitkomen, hoe door zulke vergaderingen de band tusschen Noord en Zuid nauwer wordt toege haald en deze niet kunnen nalaten, een weldadigen invloed in het algemeen uit te oefenen. Deze toespraak werd beantwoord door den voorzitter der Maatschappij, dr. Ankersmit, te Amster dam, en door den voorzitter van het departement Limburg, den heer Gchoepp waarbij deze laatste deel uitkomen, dat het vooral de stad Maastricht is, die door het instellen eener commissie tot onderzoek van levensmiddelen de be doelingen der Maatschappij helpt be vorderen. De ter gelegenheid van die algemee ne vergadering georganiseerde tentoon stelling van pharmaceutische en hygiëni sche voortbrengselen onderscheidt zich door vele en belangrijke inzendingen. Vermelding verdienen de verzamelingen van verbandstoffen en kisten, ingezon den door den heer de Bosson, te Dor drecht, door de bekende firma Merck, te Darmstadt, Thos. Christy, te Londen, Johnson te New-York enz. Voortstrek- ken de aandacht de keurige collectien belansen van Becker Sons, te Rotter dam, de practische distilleer-apparaten van Bitter te Bielefeld, de kleinere toe stellen van Zemsch, te Wiesbaden, Thöne, te Amsterdam en Faubel, te Kassei. Geneesmiddelen in verschillen- vorm zijn ingezonden door Jacobi, te Elberfeld en Witter te Osnabrücksacha rine door Van Heurck, te Antwerpen, Als een<? eerste pharmaceutisch-hy- giënische tentoonstelling mag deze als welgeslaagd beschouwd worden. Deze eerste dag werd besloten met een concert in Stadspark, door de mu ziek van het 20 reg. inf. Woensdagmorgen werd te Amsterdam door een als dienstbode gekleed meisje aan den Westerdoksdijk bij de Jachthaven een pasgeboren kind met een speen in den mond te vonde ling gelegd. Terstond werd dit ontdekt, waarop het meisje de vlucht nam. Het kind werd opgenomen en aan een politie-agent gegeven. W oensdagavond, omstreeks half negen, viel een 18-jarige dienstbode van de eerste verdieping van een huis aan de Korte Hoogstraat, te Rotterdam, naar beneden, doordien zij, uit het raam liggende, praatte met eene dienst bode in het tegenoverliggende pand. Zij kwam met het hoofd op een hard- steenen stoep terecht en is zwaar ver wond aan het hoofd en met gebroken arm in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. (JV*. R. C.) Een brutale inbreker v e r- schafte zich Woensdagnacht toegang in de woning van den stalhouder v. D., te Voorst. Op het geroep van een der kinderen, bij wiens slaapplaats hij zoe kende was, verwijderde zich de onbe kend gebleven persoon onmiddellijk en wist, achtervolgd door v. D., de vlucht door de keukendeur te nemen. Te Dalem bij Gorinchem is een 7-jarig jongentje in eene sloot van den polder geraakt en verdronken. Te Rosendaal vertoeft se- dert eenige dagen een engelsche dokter, die de rheumatieklijders in het openbaar kosteloos geneest. lederen avond laat de wonderdokter zich in zijn met vier schoone paarden bespannen vergul den wagen met muziek naar een marktplein brengen, waar hij de zieken, die zelfs op een bed tot hem worden gebracht, door wrijving metdeSequah- alie dadelijk geneest. Des avonds is de gemeente dan ook in rep en roer om te gaan zien. Hij verricht natuurlijk wonderen van genezing. In den tuin van liet „Grand Hotel du Soleil" te Zutfen kan men te genwoordig een aardig voorbeeld zien, hoe tam de gewone spreeuw is en hoe gemakkelijk zij gedresseerd kan wor den. Aan een paar jonge spreeuwen werd door den hotellier, die een dierenvriend is, een uitstekend logies op eene plank in eene pakkamer aangewezen. De beestjes wisten er zich spoedig „ge- müthlich" in te richten en vonden rich zeer op hun gemak, toen er ook 's morgens voor een copieus ontbijt ge zorgd werd. De eerste dagen kregen zij dit op hunne plank, de volgende dagen werd het hun telkens een eindje verder in den tuin verschaft, en nu kan men het aardige verschijnsel zien, dat de spreeu wen zich als een paar vaste pension- naires beschouwen, den hotelhouder voortdurend na en op den schouder vliegen om door hem gevoerd te wor den, en als het bedtijd is, zich punctueel ordelijk naar hun litqumeau op de plank van de pakkamer begeven. (Z. Cl.) In den avond van 22 dezer is onder de gemeente Heesbeen eene ernstige mishandeling gepleegd op den polderwerker A. van Rijen, door den polderwerker J E. en zijne beminde H. K., tengevolge waarvan van Rijen Dinsdagavond is overleden. De verdachten zijn nog Dinsdag avond door den maréchaussée der bri gade Heusden in arrest genomen, die inmiddels de justitie te 's-Bosch ervan kennis heeft gegeven, welke Woensdag derwaarts is vertrokken om eene lijk schouwing te doen verrichten. (P. H. C.) Dinsdag deed zich te Assen het geval voor, dat een getuige in eene zaak niet was verschenen ter arrondis- sements rechtbank, en van deze niet- verschijning per brief kennis gaf aan het O. M. met mededeeling, dat hij niet kon komen, omdat hij te Wolvega moest gaan stemmen. Financieele midedeslingsn. Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. ade volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 23 Juni loopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Noord-Willems- Kanaal Maatschappij6 pet. Oblig. Pal. v. Volksvlijt (Witgestelde Schuld) 15 Aand. Poolsche ICoffieh, (Mij. tot expl. van het) 109% Aand. Tabaksmij. Deli- Asahan Serie A—E 54 Opricht -Aand. Koninkl. Ned. Paketv.-Maats. 85. Aand. Oosterstoomtram- Maatschappij 66 Aand. Ned. Fabriek van Werkt, en Spoorw.mat. 65-70 Oblig. idem idem 99-100 Oblig. Ned. Gist - en Spir. fabr. te Delft, vlottende winst-leening 100I2 Aand. Kon. Zoöl. Botan. Genootsch. te 's-Hage 63 Aand. Algem. Mij. van Levensverz. en Lijfr. „112 VISSCH ERIJ. Nieuwediep, 23 Juni. Door 5 korders werden heden 10 tot 30 groote-, 50 tot 100 kb tongen, 1 tot 3 mandjes niemand, wiens oogen droog bleven, en niemand schaamde er zich voor om zijne tranen te laten zien. Met uitzondering van Grac^1 werd door niemand zoo duchtig het verlies gevoeld als door Tom Peckfield en Willie Percy. De oude man begreep, dat hij nooit weer zulk een goeden meester zou krijgen, en Willie wist, dat hij nooit weer zulk een voortreffelijk man, als hij was geweest, zijn vriend zou mogen noemen. Arme Will Percy I wat had hij er vurig naar verlangd om George zijne reiswederwaardighëden mede te deelen, maar daar van was nu geen sprake meer. Hij had een kist vol curiositeiten meegebracht, die hij hoofdzakelijk voor zijn vriend had verza meld, maar helaaszijne oogen zouden ze nu nimmer kunnen aanschouwen. Deze gedachten doorkruisten zijn brein, toen hij uit het raam der bibliotheek de laatste rouwkoets zag wegrijden en hij bedacht, dat, wanneer George zelf zijn begrafenis had kunnen regelen, al die praal en prachtvertooning achterwege zouden zijn gebleven. Een heirleger van aansprekers, een groot aan tal rouwkoetsen, paarden met rouwkleeden en pluimen dat alles had veel overeenkomst met een optocht van een paarden spel, dat in den rouw is. Neen, Willie was van meening, dat George er den voorkeur aan zou hebben gegeven, dat een zes tal van zijne dienaren hem naar het graf had gedragen met den jachtmeester en zijn meest geliefd rijpaard achter het lijk, in plaats van die grootsche, deftige begrafenis, die bij de be woners van het district nog maanden lang 6tof tot gesprek zou opleveren. Willie wachtte op den vicaris, op Mathilda en Lottie, vooral op laatstgenoemde, toen Tom Peckfield, zeer verouderd en met gebogen hoofd, binnentrad en met het rijkostuum van den kleinen George over den arm, de kamer aan den anderen kant weer wilde verlaten. „Tom, waar gaat gij heen?" vroeg Willie. „Naar de kinderkamer," was het korte antwoord van Tom. „Wat moet gij daar doen P" „Het rijkostuum, de laarzen en de sporen van jongenheer George verbergen. Hij zal ze in langen tijd niet noodig hebben. De arme, oude man sprak deze woorden op droeven toon. „Dat hoop ik niet voor den armen jongen," zeide Willie half binnensmonds. „Ja," vervolgde Tom, „ik zag al met verlangen den dag tege moet, dat de squire zijn kleinen zoon in die kleeding zou aan schouwen. Wat maakte hij een prachtig figuur op de oude, grijze ponnie. En nu zal hij hem nooit weer zien en de oude Tom ook niet," en nu verloor de oude man al zijn zelfbeheersching en heete tranen welden in zijne oogen op en verduisterden zijn blik. „Kom, vriend Tom," zeide Willie en traehtte tevergeefs zijn eigen ontroering te verbergen, „met klagen en zucht#n maken wij den toestand niet beter." „Dat is juist het ergste," riep de ander klagend uit. „Er is nu niets meer aan te doen. Het is als met mijne oude schoenen, wanneer zij niet meer te herstellen zijn." „Hoor eens hier, Tom," vervolgde Willie, „gij moest hier een beter voorbeeld geven. Wie moet de arme weduwe troos ten, wanneer gij niets anders doet dan jammeren en wee klagen „Ja, maar het is ook zoo verschrikkelijk „Een flinke, oude man, zooals gij," vervolgde Percy," die bijna geen tranen meer moest kunnen vergieten, staat daar te schreien als een klein meisje. Foei! gij moest u schamen 1" „Neen," zeide Tom, „ik mjoest mij schamen als het anders was. Mijn meester was zoo flink en zoo goed ja, voor ieder een, zoowel mensch als dier, en nu moet hij nog vóór mij ster ven, die oud en afgeleefd ben, terwijl ik drie geslachten van de Studiey's heb ten grave zien dalen. Die gedachte is mij on- verdragelijk. Die arme mevrouw en die arme jongeheer. Squire Studley is nu dood en hij...." Op dit oogenblik werd de oude man in zijne ontboezemingen gestoord door het binnentreden van den vicaris en zijn schoonzuster. De vicaris scheen nog tranen in zijne oogen te hebben, maar miss Midgley had alle sporen van ontroering kunnen verbergen, hetgeen weer de erger nis van Tom opwekte, en toen hij de kamer verliet om zijn droeve taak, het wegbrengen van het rijkostuum, te volbrengen, mompelde hij binnensmonds „Oude hekswanneer een ieder bedroefd is, blijft zij zoo koud als ijs." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2