Lsttsran en Kunst* BINNENLAND. Wij véstigen de aandacht op de achterstaande advertentie van den heer W. Bus, stoomboot-ondernemer, be treffende de gelegenheid door hem ge boden, om de aankomst te IJ muiden van den keizer van Duitschland bij te wonen en dan naar Amsterdam te varen. Donderdag is weder een 17-jarige loodgietersknecht bij het verrichten van werkzaamheden aan eene woning in de Zijlstraat, van het dak gevallen. Hij is met zware kneuzingen per brancard naar zijne woning overgebracht. Hedenmorgen is door de politie aan gehouden een 50 jarige man, geboren te Leiden, vroeger koetsier, thans zonder vaste woonplaats, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een kruiwagen met ledige bloempotten, volgens zijne opgave om in handen der justitie te komen, daar hij ten einde raad was, dat het gezelschap artisten, door den heer J. Samethini bijeengebracht voon Ned.-Indië, voldoet aan de billijke eiscben, die men mag stellen tot het opvoeren van vaudevilles, blijspelen, volksstukken en operettes." Na deze verklaring is geen sprake meer van het mislukken van de tooneel- onderneming. De heer Samethini en zijn bemiddelaar alhier wachten nu slechts op een telegraphisch bericht uit Indië, hetwelk binnen een paar dagen wordt tegemoet gezien. Bij de opvoeringen te Bayreuth zijn dit jaar werkzaam2 koordirigen ten, 9 solo-repetiteurs, 1 regisseur, 2 inspiciënten, 144 zangeressen en zangers. 64 dames en heeren van het ballet, 32 violen, 12 alten, 12 cello's, 8 contra bassen, 5 fluiten, 5 hobo's, 5 clarinetten. 5 fagotten, 20 bazuinen en trompetten, 4 harpen en 2 pauken. Op de wolmarkt van 25 Juni, te Haarlemmermeer, waren aangevoerd 554 vachten, wegende 2654 kilo, prijs 0.77% a ƒ0.78. In den loop van dezen zomer zal de Kroonprins van Italië, de Prins van Napels, Groot-Britannië en Ierland en Belgie bezoeken. De 52e algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst zal den nen Juli a. s. te Zutfen gehouden, en gevolgd worden door een huishoudelijk muziekfeest op dien, en door een kunstenaarsconcert op den volgenden dag. Op het muziekfeest zal worden uitgevoerd „Das Paradies und die Peri". Feestdirecteur is de heer C. H. Coster. Solisten zijn mevrouw Lydia Holm, sopraan, mej. Gerda Reinders, alt, de heeren F. Litzinger, tenor, A. Sistermans, bas en A. Winter, piano. Het orkest van C. Coenen te Utrecht werkt tot de uitvoering mede. Op de algemeene vergadering komen, behalve huishoudelijke werkzaamheden en reglementswijzigingen, de volgende voorstellen aan de orde: Het hoofdbestuur heeft met mevrouw de wed. Joh. J. H. Verhulst onderhan deld over den aankoop der handschriften van wijlen haren echtgenoot, voor de bibliotheek der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst. Het is er in geslaagd, de volledige verzameling der handschriften te verkrijgen en stelt voor, door deze vergadering, met den dank der Maatschappij, aan mevrouw de wed. Verhulst aan te bieden eene som van 500, als vergoeding voor de door haar aan de bibliotheek der Maatschappij afgestane verzameling muzikale hand schriften van wijlen den heer Joh. J. H. Verhulst. Daar van de „Liederen voor één Zangstem" van Joh. J. H. Verhulst ver schillende bundels zijn uitverkocht, en tot hiertoe geen der uitgevers hier te lande het besluit opgevat schijnt te hebben, om tot eene nieuwe uitgaaf dezer bundels over te gaan, stelt het hoofdbestuur de volgende vraag: „Ligt het op den weg der Maat schappij, om eene uitgave der volledige verzameling van de éénstemmige liede ren van Joh. J. H. Verhulst voor te bereiden, en die eventueel onder toe zicht, en met ondersteuning der Maat schappij te doen plaats hebben?" Een telegraphisch bericht uit Ne derland aan De Locomotief meldde, dat de onderhandelingen met den heer Samethini over het bijeenbrengen van een „Nederlandsch tooneelgezelschap voor Indië" afgebroken waren. De re dactie van het iV. v. d. D. ontving echter een bezoek van genoemden heer. die haar een door de hh. W. Stumpff, Louis Bouwmeester, Jacques de Boer en A. C. Kreeft en mevr. Chr. Stoets geteekend stuk liet zién, waarbij zij verklaren <*FF!C1EELE HERICfiTEX. Bij kon. besluit van 24 Juni is be noemd tot subst.-griffier bij de arr.- rechtbank te Dordrecht, jhr. mr. T. J. de Marees van S win deren, thans grid, bij het kantongerecht te Goor. Bij kon, besluit van 24 Juni is be noemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Breda, voor de kantons Breda en Tilburg, ter standplaats Breda, mr. Th. W. F. A. Mathon, thans kantonrechter plaats verv., adv. en proc. te Breda. Tot stalmeester in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin is benoemd de heer C. J. van der Oudermeulentot kamerheeren in bui tengewonen dienst van H. M. de hee ren J. M. L. van Bronkhorst, jhr. H. Hoeufft van Velsen, jhr. B. W. J. van Pabst van Bingerden, G. A. baron Tindal en A. C baron Bentinck. Uit s - PI age wordt gemeld: Aan het diner, Woensdagavond door den amerikaanschen gezant in de zalen van het hötel „den Ouden Doelen" aangeboden;, hebben onder anderen deelgenomen de heeren gezanten van OostenrijkEngelandFrankrijk en Duitschland met hunne dames, bene vens de waarnemende gezant van Japan, de heer Kato, de burgemeester der residentie met zijne echtgenoote, de senator der amerikaansche republiek, de heer Washburn en familie, en tal van andere genoodigden. Naar wij vernemen, zal het Ministerie de bijeenkomst der nieuwe Kamer niet afwachten, maar onmiddel lijk na het bezoek van den duitschen Keizer de portefeuilles stellen ter be schikking van de Regentes. (Vad.) De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat 's rijks museum te Amster dam op Woensdag 1 Juli 1891 voor het publiek zal gesloten zijn. De door den minister van Marine gegeven voorschriften voor de verzekering tegen ongelukken van onder bazen, opzichters, werklieden enz. in dienst van werken voor den dienst van het departement van Marine, bepalen a. verzekeren tegen ongelukken met doodelijken afloop voor een bedrag van 600 maal het dagloon b. tegen ongelukken die levenslange, geheele of gedeeltelijke onbekwaamheid tot werken ten gevolge hebben, voor een bedrag van 600 maal het dagloon bij levenslange geheele onbekwaamheid tot werk en naar verhouding overeen komstig eenen vastgestelden maatstaf. tegen ongelukken waarvan tijdelijke onbekwaamheid tot werken het gevolg voor eene dagelijksche vergoeding van een duizendste van 600 maal het dagloon. De heer mr. H. Goeman Borgesius heeft het mandaat voor Zutfen aangenomen, zoodat er te Yeendam eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. De heer Treub heeft voor Schoterland bedankt. Door den Commissaris des Konings van Noordholland is bepaald, dat de .jacht op waterwild in die pro vincie zal worden geopend in den kring begrepen binnen den westfrieschen om- ringdijk en in de gemeenten Petten en Callantsoog op 15 Juli, op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland, op 1 September en in de overige deelen der provincie, dus ook in evengemelden polder, op 1 Augus tus e. k. Het officieel programma voor de ontvangst van Hunne Majes teiten den Keizer en de Keizerin van Duitschland, Koning en Koningin van Pruisen, luidt als volgt. Juli, 12 uur. Aankomst van Hunne Keizerlijke en Koninklijke Majesteiten aan de landingsplaats te Amsterdam en ontvangst door Hare Majesteiten de Koningin-Regentes en de Koningin in het koninklijk paviljoen van waar Hunne Majesteiten zich onmiddellijk naar het koninklijk paleis zullen begeven. N amiddag. Familie déjeuner in het paleis. Maarschalkstafel in het Pa leis en in het hotel. Rijtoer door de stad en bezoek aan het rijksmuseum. uur, groot galadi ner in het paleis. 9 uur, groote militaire taptoe op den Dam. 2 Juli: Voormiddag rijtoer. Bezoek aan het stadhuis en aan verschillende inrichtingen der hoofdstad. 12% Familie-déjeuner. Maarschalks tafel in het paleis. Namiddag tocht per stoomboot op het IJ. Bezoek aan de handelsinrichtingen enz. 6% of 7 uur. Familie diner. Maarschalk tafel in het paleis. 9% uur. Groot vuurwerk, aangeboden door de stad Amsterdam aan Hunne Keizerlijke en Koninklijke Majesteiten. 3 Juli. 10 uur. Vertrek van Hunne Majesteiten van het Centraalstation. x 1 uur. Aankomst van den extra trein aan het station van den Staatsspoor weg te 'sHage. Hunne Majesteiten zullen zich van het station naar het koninklijk paleis begeven. 12 uur. Rijtoer door de stad en om streken. 2 uur. Groot déjeuner-dinatoire in het koninklijk paleis. 4.10 uur. Vertrek van Hunne Ma jesteiten van het station van den Staats spoorweg naar Rotterdam. 4.45 uur. Aankomst te Rotterdam aan het station Delftsche Poort. Rijtoer door de stad en langs de Maas. 5.30 uur: Aankomst aan het paviljoen van ver trek. 6 uur: Vertrek van Hunne Majes teiten, den Keizer en de Keizerin van Duitschland, Koning en Koningin van Pruisen. Het gevolg van het duitsche Keizerpaar moet in zijn geheel bestaan uit 63 personen. Uit Amsterdam wordt gemeld: De vloot begint zich langzamerhand te verzamelen. Ter reede alhier zijn ge arriveerd Hr. Ms. monitors Cerberus en Panteronder bevel van de kapt.- luits.-ter-zee A. G. Ellis en H. Berne- lot Moensterwijl ook de brikken Castor en Polluxcomm. off. J.C.van Wessum en H. G. J. Wolterbeek, ter reede geankerd liggen. Te IJmuiden kwamen binnen Hr. Ms.ramschip Buffel comm. offic. kapt.-luit.-ter-zee F. J. Beekman en Hr. Ms. monitor 10 kl. Draakcomm. offic. kapt.-luit.-ter-zee L. Backer Overbeek. <js. P. Groote te Utrecht, ds. C. J. G. Men is begonnen met het heiwerk in van Hoogstraten te 's-Hage, ds. N de het IJ, noodig voor het vuurwerk, datljong te Brussel, de heer van 'tLin- van het gebouw van den algemeenen i denhout te Neerbosch, de heer T. M. dienst op de Handelskade tot aan het - station der N. Holl. stoomtram de ge heele lengte van het -IJ zal innemen. Een twintigtal Engelschen is met het opstellen bezig. Zooals men weet, hadden eenige Duitschers te Amsterdam het plan opgevat op het Damrak een tri bune te laten opslaan, om vandaar den keizer het eerst welkom te heeten in Amsterdam. De keizer echter heeft te kennen gegeven, dat zulk een hulde betoon hem niet aangenaam zou zijn, daar hij Nederland een bezoek wilde brengen en dat nu juist niet om de Duitschers, die hier hun tweede vader land hebben gevonden. Dit antwoord van den. keizer zal op de Nederlanders een gunstigen indruk maken. Naar wij vernemen, zal H. M. Ko ningin Wilhelmina tegenwoordig zijn bij de ontvangst des keizers en waar schijnlijk ook bij de déjeuners en diners te Amsterdam, maar niet bij het bezoek aan het rijksmuseum, bij den watertocht op 2 Juli, bij het vuurwerk en bij het déjeuner te 's Hage. Omtrent haar.jbezoek aan Rotterdam zal later worden beslist. De L. C. meldt van 25 Juni: De réunion des députés des églises Wallonnes zal heden alhier (Leiden) gehouden en geopend worden met een godsdienstoefening onder voorgang van ds. Debry uit Haarlem. Heden, Vrijdag Zaterdag en Maandagochtend zullen zittingen worden gehouden. Hedenavond is er in Zomerzorg re ceptie van de afgevaardigden en Maan dag diner, aangeboden door de waalsche gemeente van Leiden. De Senaat der rijksuniver- siteit te Utrecht heeft besloten, het doctoraat honoris causa in de genees kunde te verleen en aan den generaal- majoor Timmermans, chef van den ge neeskundigen dienst bij de landmacht te 's Hage. De maskerade, die bij het aanstaande lustrum der Utrechtsche Hoogeschool gehouden wordt, heeft den slag van St. Quentin tot onderwerp. Een eigenlijke hoofdpersoon is er niet. De stoet zal verdeeld worden in twee hoofdatdeelingen, die ieder weer drie troepen telt. De eerste afdeeling bevat het neder- landsche leger, de tweede het fransche leger. Het nederlandsche leger is verdeeld Engelsche troepen 2. De opper bevelhebber met zijn staf; 3. Duitsche hulptroepen. Het fransche leger bestaat uit1. Voorhoede: 2. De opperbevelhebber met zijn staf3. De achterhoede. In beide afdeelingen zal de midden groep natuurlijk de grootste aantrekke lijkheid hebben, bevattende de aanzien lijkste edelen de eerste, tal van namen uit de geschiedenis dier dagen, de tweede, tal van beroemde Franschen. De hertog van Savoye, de opperbe velhebber in de eerste afdeeling, (een der heeren Van Heemstra) en de graaf van Egmont (een baron Mackay) zullen geharnast zijn. De fransche opperbevelhebber, De Montmorency (de heer J. S. Royaards) is niet geharnast, maar rijk uitgedost. Zooals reeds bericht is, zou deze op tocht door de utrechtsche studenten, ter eere van den duitschen keizer tij deus diens bezoek, te Amsterdam worden herhaald. Bij gelegenheid van het christelijk nationaal zendingsfeest, op 15 Juli te Middachten te houden, zullen als sprekers optieden: graaf Bentinck van Middachten, welkomstgroet; dr. A. J. Th. Jonker te Ellekom, openings rede ds. P. E. Barbas JAzn. te Haar lem, ds. M. Beversluis te Oldemarkt, Looman te Amsterdam, de heer Joh. van der Steur te Arnhem, de heer J. Verhoeven te Rotterdam, ds. A. Voor hoeve te Amsterdam, dr. J. Th. de Visser te Rotterdam, ds. C. L. Laan te Rotterdam, ds. J. H. Wiersma te Am sterdam, slotrede. De groote kunstboter! a- briek der heeren Timmerman en Co. te Nijmegen, is overgegaan aan de firma Georges Pellerin en Co. te Malaunay bij Rouaan. De nette wit linnen zomer- pantalons van de rijksveldwachters zijn vervangen door een van blauw linnen, in kleur gelijk aan die van werklieden, thans bij de militairen in gebruik. Voor de huismoeders moge het een uitkomst zijn, de mannen van de veldwacht zijn er niet bizonder mede ingenomen, en niemand zal dan ook beweren, dat de nieuwe kleedingstukken sierlijk staan. De zoon van Erberveldop den Zwartendijk, te Gouda, wilde den ring van den stier, dien hij geleidde, wat beter aandoen, doch dit gelukte hem niet zoo aanstonds, waarop de stier hem zoodanig stootte, dat men hem voor dood naar huis droegzijn borst was ingedrukt, Uit Breukelen wordt ge meld, dat de heeren M. van de Poll en dr. van Tocrenenbergen, later ge steund door den heer J. Bos J.Az., te Vreeland, verzet hebben aangeteekend tegen de verkiezing aldaar, omdat een paar bussen eerst Woensdagochtend aankwamen. In het korte Roozendaal, te Utrecht, ontstond twist tusschen twee omstreeks 14-jarige knapen, waarbij een hunner, v. d. B. genaamd, zich zoo driftig maakte, dat Jxij zijn mes trok en daarmede zijn tegenpartij een steek in den hals toebracht. De verwonde, die door het vele bloed verlies spoedig het bewustzijn had ver loren, werd aan een nabijgelegen po litiebureau verbonden en vervolgens naar de ouderlijke woning vervoerd, terwijl de dader, die ondanks zijne jeugd reeds eenmaal kgnnis met de justitie maakte, kort daarna door de politie werd ge arresteerd. Uit Berge n-o p-Zoom wordt dd. 22 Juni geschreven: Vrijdag en Zaterdag verdrong zich eene groote menigte voor het winkel raam van de terra-cotta-fabriek van A., aan de Groote Markt, om kennis te nemen van den inhoud van een groot, rouwrand gevat geschrift, waarin wordt medegedeeld hoe groot onze ge meenteschuld is en waaraan die schuld naar de meening van den opsteller haar onstaan te danken heeft. Oorzaak dezer ontboezeming schijnt de omstandigheid, dat A. 's morgens bezoek had gehad van den klerk des ontvangers, die vervolgens was heen gegaan met achterlating van een infan terist in marschtenue. Het feit, dat een wégens wanbetaling achtervolgde belastingschuldige zelf zijne zaak op zulk eene geruchtmakende wijze aan de groote klok hangt, is uniek in de annalen onzer plaatselijke historie dèarom achten wij net der vermelding waard. Het publiek heeft blijkbaar schik in deze zaak, want ieder verlaat met een lach op het gelaat het winkelraam. Alleen de in de onmiddellijke nabij heid van het „manifest" geplaatste ca- ricatuur-soldaat van terra cottadie blijkens houding en gelaatsuitdrukking óók al geen voorstander schijnt van den persoonlijken dienstplicht, vertrekt geen spier van zijn gezicht; droevig staart hij voor zich uit, als peinst hij over de vraagwie zal de dupe der historie zijn? Hij niet maar men kan het u niet aanzien." „En toch gevoel ik mij reeds zoo oudriep zij uit met een zucht, „Van achttien tot vier en twintig jaar is een lange tijd." „En toch kan men het u onmogelijk aanzien," zeide haar metgezel op den meest geruststellenden toon. „Ik voor mij ge voel mij volstrekt niet ouder sedert onze laatste ontmoeting." Een bewering, waaraan zjj, te oordeelen naar het optrekken van hare mooie wenkbrauwen, geen geloof scheen te hechten. „O ja," vervolgde hij. „Misschien komt het door den invloed van het zeewater gij weet immers, dat ik sedert denlaatsten keer, dat ik u heb gezien, een reis om de wereld heb ge maakt en ook heeft mijn droefgeestigheid zeker wel sporen op mijn gelaat achtergelaten." „Ik heb nooit gedacht, dat uw gestel daaronder zou lijden?" antwoordde Lottie. „Misschien heeft mijn gestel er ook niet onder geleden, maar wanneer men zoo totaal heeft misgeschoten als ik, dan is dat zoo spoedig niet vergeten," verklaarde Willie. „Misgeschoten I Waart gij dan op jacht geweest vroeg het meisje. „Neen ja, toch ik joeg een hert na." Maar nauwelijks waren deze woorden hem ontvallen, of een koude rilling door liep al zijne leden. „Wat ben ik toch een ezel," dacht hij, „zij zal nu stellig boos op mij zijn." Maar tot zijn groote verlichting hield hij zich alsof zij niets bizonders had gehoord en zeide op ernstigen toon „Op een hert? Ik wist niet, dat er hier in den omtrek herten waren. Die moeten er dan gekomen zijn, sedert den tijd, dat ik afwezig ben geweest." „Neen," vervolgde hij, zich nog stoutmoedig op dit gevaarlijk terrein wagende, „het gebeurde nog, toen gij hier waart. Na dien tijd is er hier zelfs nooit meer een geweest. Ja, wat heb ik heerlijk gejaagdEn toch schoot ik voortdurend misMijn ongelukkigste dag was echter de dag van de bloemententoon stelling herinnert gij u die nog „Toen hebt gij toch zeker niet gejaagd?" vroeg zij, zich hou dende, alsof zij zijn bedoeling volstrekt niet vatte. „Wel zeker," vervolgde Willie, „en ik herinner mij nog, dat ik toen meende het hert in de engte te hebben gedreven, maar het dier keerde zich om en gaf mij toen zulk een hevigen stoot met zijn gewei, dat ik sedert dien tijd nooit meer zoo krachtig als vroeger ben geweest." „Ja, gij hebt dus nu geleerd, welke de gevolgen kunnen zijn, wanneer men niet kan jagen," begon zij weer, „ik zou er echter op durven wedden, dat gij nu verstandiger zoudt zijn." „Neen, dat zou ik niet, ik zóu nog even onbesuisd te werk gaan als vroeger. Ik zou het niet kunnen nalaten, ofschoon het mij misschien weer even slecht zou vergaan." „Dus zijt gij in die zes jaar niets verstandiger geworden," zeide zij. „O ja, ik heb in die jaren veel geleerd," gaf Willie ten ant woord, „maar toch ben ik nog even dwaas als vroeger. Ik kan vergeven, maar niet vergeten, en al het zoute water der zee heeft een klein beeld niet kunnen wegspoelen, dat ik altijd bij mij draag." „Een fotografieP" „Neen, dat niet, doch het is afkomstig van een negatief, dafc zes jaar geleden zeer boos op mij was. Ik heb het zes jaar in mijn bezit gehad en het heeft met mij de reis rondom de wereld gemaakt zie maar, hier is het 1" en hij opende een porte feuille, die hij te voorschijn had gehaald en toonde haar een ouden handschoen. „Wel, well" riep Lottie uit en een blos van genoegen ver spreidde zich over haar gelaat, „die heeft veel overeenkomst met de handschoenen, welke ik eenige jaren geleden placht te dragen." Zij hadden nu een laag houten hekje bereikt, dat de gronden van het landgoed der Studiey's en die van de kerk, van elkaar scheidde, en daar Willie haar niet de behulpzame hand reikte om er overheen te stappen, ging zij er boven op zitten en keek hem aan. „Het zal u misschien wel verwonderen, wanneer ik u vertel, dat deze handschoen door u nu ongeveer zes jaar geleden onder de cederboomen werd verloren op den dag van de bloementen toonstelling," zeide hij met een ernstigen blik, waarvan zij de beteekenis maar al te wel begreep. „Maar hoe weet gij, dat deze dezelfde is Handschoenen ver schillen zoo weinig van elkaar," zeide zij. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2