INGEZONDEN GEMENGD AIKliUS. YAÜIA. van den Bongaard. De reddingsboot van Brouwershaven mocht erin slagen, 20 man behouden binnen te brengen. Een der schepelingen was ongelukkig achter gebleven, en den dag daarop was de Dutirobin uiteengeslagen. Een gouden medaille werd toegekend aan G. Basroger van het fransche stoom schip Emma en aan kapitein B. G. Bruinama van de Leerdam. Verder werden aan verschillende loodsen en schippers zilveren en bronzen medailles uitgereikt. De prijs en premie van f 250 van het fonds Robin, uitgeloofd voor het redden van manschappen, werd voor 1889 toe- aan kapitein F. Klop van de voor de redding der beman ning van de Aurora. Uit het fonds van wijlen mej. Ida Maria de Raath werd aaD 86 weduwen of nagelaten betrekkingen van in de uit oefening van hun beroep noodlottig om gekomen zeelieden f 1727.55 toegekend. Uit het jaarverslag der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche hypo theekbank, dat Donderdag ter jaarver gadering werd uitgebracht, bleek, dat na behoorlijke afschrijving een netto winst cijfer van ƒ65,344 behaald is. De algemeene toestand is gunstig. Aan de weezeni nrichting te Neerbosch is door wijlen den heer J. Borski een legaat besproken groot 10,000, onder den last van vruchtge bruik. Aan boord van Br. M. ram- monitor 2e kl. Panier zal eene proef worden genomen met beweegbare boots klampen, uitgevonden door de heeren C. J. van Sluis, opzichter van 's rijks wa terstaat te IJmuiden, en C. Steffelaar, te Velzen. Hr. Ms. monitor 2e kl. Iro- kodil zal eerstdaags van Willemsoord naar Hellevoetsluis worden overgebracht, om op 's rijks werf aldaar belangrijke wijzigingen te ondergaan, in verband met de verwapeniog, de verhooging van den commandotoren, de opstelling van snelvarend gescüut en electrisch licht. Dezelfde wijzigingen worden dit jaar te Willemsoord aangebracht op Hr. Ms, ramschepen S tier en Schorpioen en op Hr. Ms. rammonitor 2e kl. Luipaard. De Schorpioen krygt bovendien torpedo netten. Wat men niet wist van het jongste rooveravontuur bij Adrianopel, toen de rooverhoofdman Anasthatius met zijn bende een spoortrein overviel, dat zich onder de reizigers een Hollander bevond, die ook uitgeplunderd is en veer tien dagen de gast is geweest van Ana sthatius. Omtrent de valsche mun ters te Amsterdam wordt nog het vol gende medegedeeld De woning (perceel 24 Vijzelgracht) van den voornaamsten beschuldigde J, L. M. Ruigrok, maakt zeker niet den indruk, dat er een valsche munter woont, De hard8teeoen stoep opgaande, is het alsof men in een hofje komt, en men ontmoet dan ook niet anders dan bejaarde vrouwtjes. Als een van die moedertjes u echter eene gang doorbrengt en onder de waar schuwing, //meneer, pas op, want ze hebben daar een vreeselijken hond,'' u voorbij het hok van den blaflenden vier voeter op eene binnenplaats brengt, ziet ge rechts de woning van Ruigrok. Deze binnentredende komt men in eene kamer van hoogstens een paar meter groot. Innig mededoogen vervult u daar spoedig met de familie, die tengevolge van drankmisbruik is te gronde gericht. Ruigrok, vroeger een uitstekend werk man op de fabriek van v. d. Made, is, sedert het werk aldaar gestaakt was, werkzaam op de metaalgieterij van den heer F. Rincker aan de Stadhouderskade te Amsterdam. Hij schynt thans, op den leeftijd van 32 jaartengevolge van drankmisbruik, geheel op het kwade pad geraakt te zijn. Hij had op die fabriek kennis gekregen aan don tweeden beschuldigde, Karei Gustaaf Koning, oud 37 jaar, die op ge noemde gieterij reeds 17 jaar werkzaam ia geweest. Deze verschafte het metaal, voorna melijk Banka-tin, terwijl hij in vereeni- ging met Ruigrok in diens woning de munten vervaardigde. De woning van den tweeden beschul digde, Jacob van Campenstraat 57, maakt een gansch anderen indruk,maar hier krijgt men diepe deernis met de 78-jarige moeder, pas van het ziekbed verrezen, die op haar ho?gen leeftijd zulk eene smart door de schuld van haar kind moet ondervinden. In de woning van Ruigrok zyn in be slag genomen een aantal lepels van tin, vermoedelijk van diefstal afkomst Zaterdagavond werd door den politie commissaris Zur MühleD, bygestaan door twee rechercheurs, in de beide woningen een onderzoek ingesteld. Volgens opgave van de beschuldigden bestaat het geheele aantal van de door hen vervaardigde munten uit hoogstens 15 stuks. De stoomhoutzagerij der heeren Stuurman, Van der Velden en Schapf te Nieuwer-Amstel is geheel uit brand. Er is voor f 30,000 aan hout ver brand, doch de stoomketel is gelukkig niet gesprongen. Alles was verzekerd. Een werkman? die zyu opgespaard geld ter viering van zijn 55-jarig huwelijksfeest aan de zagerij bewaarde, is alles kwijt. De oorzaak is vermoedelijk het broeien van zaagsel. De heer W. te Den Helder is dezer dagen in het bezit gekomen van een witten leeuwerik, afkomstig van het eiland Tessel. Voor een paar jaren was hij ook in het bezit van een dergelijken vogel, waarvoor hij op een tentoonstelling van pluimgedierte een verguld zilveren medaille ontving. Der politie te Kralingen het gelukt den dief ia handen te krijgen vau den een paar dagen gele ontvreemden steenbok. Het is een knaapje van nog geen 12 jaren. Het geld (ƒ5.10), dat hij voor den bok had ontvangen, werd met nog een kameraadje van den- zelfden leeftyd aan snoeperij opgemaakt De groote toren van de ver maarde St. Stephenskerk te Nijmegen zal door middel van gloeilampen aan de vier zijden boven den trans electrisch verlicht worden. Woensdagavond tus- schen 10 en 12 uren had de beproeving dezer verlichting plaats, wat veel nieuws gierigen lokte. De eiectriciteit wordt voortgebracht aan het machinegebouw der gemeentelijke waterleiding. IJs. In de veenderij te Nieuw-Dordrecht vond deze week een arbeider een belangrijke hoeveelheid ijs, ter dikte van ruim 1 voet. Dat frischt op in dezen tijd Donderdagmiddag woedde te Bargen-op-Zaom een hevig on weder, dat ODgeveer een uur aanhield. Tegelij kertijd had boven de stad eeue wolk breuk plaats, waardoor in korten tijd de laag gelegen straten werden overstroomd. In sommige straten stond het water me ter hoog, en veroorzaakte in vele huizen schade. De kelders liepen vol water en moesten met behulp van de brandspuiten worden leeggepompt. Do bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in, zonder evenwel persoonlijke ongelukken te veroorzaken. In de na bijheid van Vredenburg, op uur afstand van de stad, brandde eene hooimijt af. Bij het geweldige on weder, dat Donderdagnamiddag van 4%6 uur we derom boven Breda losbarstte, is de bliksem op verscheidene plaatsen inge slagen, wel verwoestingen aanrichtende, doch gelukkiglijk nergens brand veroor zakende. O.a. trof hij den grooten toren, waar hij den afleider beschadigde en verscheidene groote steenen losrukte en tot gruis deed uiteenspatten. Ook sloeg hy in den mast der Amsterdameche stoom boot, die voor een gedeelte werd ver nield, en in eene hovenierdery ïn de Korte Markstraat, waar het dak werd stuk geslagen. Opmerkelijk, dat gedurende het on weder slechts op ééne plek in de nieuwe stad een zware hagelslag losbrak. Boven Rijssen brak Donder dagavond te 7 uren een hevig onweder los, vergezeld van veel wind, regen en hagel. De bliksem sloeg behalve in een particulier huis, zonder daarin brand te veroorzaken -in een gedeelte der nieuwe fabriek van de firma Ter Horst Co., dat aan den voet van den nog kort geleden onderzochten bliksemafleider is gelegen en gevuld was met brandbare 8toflen. Gelukkig waren de werkzaamheden nog geen half uur te voren afgeloopen, zoodat nog voldoende stoom op was om eenige brandslangen op verschillende waterbuizen in de fabriek aan te brengen, met zóóveel succes, dat, geholpen door een viertal extineteurs en eenige spuiten, de brand zich tot twee vertrekken heeft houden, wordt ons nog gemeld dat i vrouw bestuurd. Het rijtuig viel om. De Sticht, die pruisisch deserteur was, door groothertog bezeerde zich nietmaar een pruisisch gendarme te Hagen werd moest gaan wandelen. gearresteerd, op dezen met eene revolver drie schoten loste, tengevolge waarvan de gendarme op de plaats dood bleef en S. vluchtte. De wegwachter A. Jan se, te Tilburg, heeft 6 April, door het nemen van gepaste maatregelen, gevaar voor botsing van twee treinen voorkomen. De directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft genoemden persoon daarvoor eene eer volle vermelding toegekend. Bij een landbouwer te Wou- brugge zijn op dit oogenblik te zien twee biggen met drie kleuren. Zij hebben, nevens de gewone kleur, zwarte tijgervlekken, maar bovendien eene witte Btreep om het lijf. //Alleraardigste beestjes" voegde onze berichtgever er bij, als wilde hy te kennen geven dat ze best als huisdiertjes te gebruiken waren Voor oningewijden voegen wij er bij dat deze dieren gewoonlijk twee kleuren hebben en dit bericht dus alleen be- langryk is voor buitenlui. LD.) Men meldt uit Koudum: Een slijter in sterke dranken in deze gemeente, H. J. Z., tevens winkelier, stond onder verdenking dat hy sterken drank in het klein verkocht. Eindelijk is hij in de val geloopen. Een als maaier verkleed gemeente-veldwachter kwam, gewapend met een zeis, zijn win kel binnen, kocht eenige kruidenierswa ren, bestelde een bittertje en 2 maatjes (een zoogenaamd dikkop) jenever, dat hem dadelijk verstrekt werd. Na allea betaald ts hebben, vroeg de vermeende maaier of de slijter wel de noodige vergunning had. Het antwoord luidde ontkennend, en wat hierop volgde, nu hij bemerkte wien hy sterken drank geschonken had, laat zich raden. Dinsdag 11. werd te Honfce- ni8se, op het strand der Wester-Schelde, tegen den zeedijk van den Kruispolder, het lijk gevonden van een man, gekleed als sjouwerman, met linnen broek, olie- vest. en blauwe kiel, en, naar gissing, tusschen de 30 en 40 jaar. Daar het lyk reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is het zoo spoedig mogelijk begraven ter plaatse, waar het gevonden werd. Men meldt uit Koningsber gen, dat per extra nacht-trein twee wa gens met 164 kisten, inhoudende 20 millioeR aan liollandscli gond en zilver, aldaar aankwaman. Zij gingen door naar Kibarty. Van de Hollandsche grens tot Eydtktihnen bedroeg de vracht 5600 mark. Een aanzienlijke dame in Oost-Pruisen is dezer dagen tot twee maanden vestingstraf veroordeeld wegens majesteitschennis. Een medisch student stond te Weenen terecht, onder beselmldigiiig' van een vergrijp tegen de zeden. On- daoks zijn hardnekkige ontkentenis werd tot 10 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Toen het vonnis was uitgespro ken-stood de 23-jarige man op en riep: z/Ik klaag de rechtbank aan van eea zedelijken moord" en stak zich een lancet in de borst. Na een paar uur lijden be zweek de ongelukkige. Uit New-York wordt van Donderdag gemeld Een verschrikke lijke sforin heeft in het noordwesten van Jowa gewoed en groote verwoestin gen, vooral op de oevers van de Che rokee, aangericht. De brug van den Illiriois-Central-spoorweg over dien stroom is beschadigd zoo ook zijn andere brug gen voor een deel vernield 75 huizen zijn ingestort en tal van men6chen ver dronken. Berichten uit Sioux-City melden dat dit deel van den Staat byna geheel in eene woestenij is herschapenover een afstand van 35 mijlen ïs de Floyd buiten hare bedding gegaan. In het noor den van Sioux-City hebben overstroo- mingen plaats gehad het water komt in de richting der stad opzetten en dekt veel bebouwd land. Vele huisge zinnen vluchten naar hooger g streken. De storm heeft verder gewoed over Minnesota, Nebrasbra en Zuid-Da kota. Voor den. inhoud dezer rubriek stelt de 1\ zich niet aansprakelijk.) Donderdagmiddag ontlastte zich boven Rilland een zwaar onweder. Van twee tot vier uur was de bliksem niet van de lucht en vielen er slagregens, die de zware vruchten tegen den grond hebben geslagen. Ook sloeg de bliksem in den schoorsteen van het gemeente huis, en ging langs het dak en de goot in den regenbak, zonder veel schade aan te richten. Op een ander deel der gemeente dicht bij het station van den spoorweg, sloeg de bliksem in eene woning waarin hij verleden jaar bijna op dezelfde wijze schade veroorzaakte. Hoewel er nogal menaehen in huis waren, werd toch nie mand getroffen, maar alleen eenige ma. terieele schade aangericht, zonder brand Bij het hevig onweder, dat Don derdag n. m. woedde, is te Maasniel de landbouwer G. S., wonende op Cornells hof, door den bliksem gedood. Van de 123 burgemeesters in Limburg genieten er 9 eene jaarwedde beneden de ƒ100. De zooveel geruchtmaken de vondst van geldswaardig papier te Breda, sommigen schreven reeds van 10,000, in ons by onderzoek gebleken nog geen 10 cent waarde te bezitten. Het zijn dividenacoupoDS van eene rossische spoorwegleening, die nog nim mer de dividendcoupon8 heeft uitbetaald, en bovendien waren ze reeds viermaal verjaard, daar zy van het jaar 1872 zijn en de coupons reeds na vyf jaren verjaren. (Bred.) Als vervolg ophetberieh* dat te Roermond zekere Stich t uit Hagen Westphalen, wegens doodslag is aange Voor platina, dat voor drie jaren 430 gd. het kilo kostte, wordt thans het dubbele betaald. De vraag voor wetenschappelijke doeleinden is namelijk zeer gestegen en de productie bedraagt hoogstens 3000 kilogr. jaarlijks. De ijzeren draaibrug over de Durme bij Waesmunster, is, volgens bericht uit Gent, ingestort. Menaehen- levens zijn riet te betreuren. Onder de artilleristen van Grain-Fort moet, blijkens bericht uit Londen, maitcrij zijn voorgekomen. Een veertigtal hunner weigerden te gehoor zamen, toen hun een extra-dienst werd opgelegd. De wederspannigen ziju in hechtenis en zullen te Sheerness voor den krijgsraad terechtstaan. Blijkens de jongste volks' telling zijn er te Parijs slechts 3 vrouwen en 1 man die 100 jaar oud zijn of daar boven. Van buitengewone lichaams lengte is, volgens de France militaire, een tamboer-majoor van het te Mayenne garnizoen liggende 102e linie-infan- rie-regiment. Hij moet 2-§- Meter lang zijn. Grooter nog dan deze man is een brigadier van het 17e regiment artillerie te La Fère. Deze zal wel de grootste soldaat in Frankryk zijn. Hij is 2.7 M. Datzelfde regiment heeft bovendien nog een kanonnier van 2.2 Meter lengte. Even groot als deze is een tamboer majoor van het 51e linie-infanterie-regi- ment te Beauvais. Aan den dezer dagen te Richmond gehouden feestmaaltijd van dc orde van de „Witte Roos"' werd de gezondheid van de volgende legiti- mistische europeesehe soevereinen voor gesteld en gedronken De koningin van Engeland; Z. H. de Paus, vertegenwoordiger der oudste van alle Dynastieën; Francois Josef, keizer van Oostenryk, koning van Hongarije; Karei XI, koning van Frankryk, en VII, van Spanje; Michel II, koning van Portugal; Wilbelmioa, koningin van Nederland; Francois II, koning van Napels en de beide Sieiliën; de keur vorsten van het Heilig Romeinsch ko ninkrijk; de hertogen van Toscane, Parma en Modena; de prins van Monaco; de republiek van Venetië; de republiek van San Marino. Gedurende het diner speelden twee eGhte schotsche doedelzakspelers de va- derlandsehe liederen van het huis van Stuart. Uit Walferdange wordt ge meld Het rijtuig van den groothertog van Luxemburg kwam Donderdag, op weg van Luxemburg naar hier, in bot sing; met een wagende, door eene Mijnheer de Redacteur De heer J. H. W. Habermehl heeft in uw blad tot het bestuur der afdeeling Haarlem on omstreken van den Volksbond een nopen briefgericht over onderscheidene zaken, die meer het Hoofdbestuur en de geheele Vereeniging dan het bestuur dezer afdeeling raken. Wat het genoemde bestuur tegenover dezen brief zal doen is mij onbekend, maar wel weet ik, dat het op mijn weg ligt dit schrijven niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, omdat ik op zoo velerlei wijzen aan het Hoofdbestuur en aan de Vereeniging verbonden ben. Ik begin met te verklaren, dat ik zeer waardeer het streven uit den brief blij kende om mede te werken aan het heil van Neórlands volk dat ik zeer waar deer de poging om te waarschuwen tegen maatregelen, die de schrijver verkeerd acht. Maar, vraag ik mij zeiven, is werkelijk hetgeen geschiedde verkeerd Is de uit gave van die platen afkeurenswaardij De schrijver erkent, dat goed uitge voerde plaatwerken een nuttige strek king kunnen hebben, als het onderwerp maar goed is, want hy geeft zelf een paar denkbeelden ter overweging aan. En is nu niet de vraag van den schrij ver: t,ot men niet evengoed een plaat had kunnen uitgeven met den titel van a Het hind van den Drogist" of uvan den Geweermaker" een bewijs, dat hij het denkbeeld dat men met de laatste plaat heeft willen uitdrukken, ten eenen male miskent? Daarlatende het min vleiende voor drogisten en geweermakers om met tappers op eene lijn te worden gesteld, komt het mij voor dat die vraag op een dwaalspoor leidt. Men heeft uden Tapper" niet op de kaak willen stellen, men heeft alleen willen doen zien, dat het geld 'twelk de drinker aan zyn huis gezin onthoudt, den tapper verrijkt. De Volksbond wil niet, dat het den tappers welga en dat het arbeidersgezin gebrek lijdt. Eu wat nu betreft de zinsnede omtrent het opwekken van nijd en baat. Zal de voorstelling van een welvarend, gelukkig arbeidersgezin ook geen afgunst opwek ken bij den loerhlooze en van afgunst tot haat is ook hier slechts één schrede. Goed geteekende., net uitgevoerde pla ten wekken wel degelijk goede gedachten, als er een goed denkbeeld door wordt uitgedrukt: wat een goed denkbeeld is, daarover zullen wel steeds de gevoelens verschillen. Nimmer werden van wege den Bond leelijke, belachelijke, het schoonheidsge voel kwetsende plaatjes, op cathechisatiën uitgereikt. Do //Volksbond" gaf nog slechts twee groote platen uit en nog nimmer hoorde ik over de wijze van uit voering daarvan een ongunstig oordeel. Wat nu aangaat de uitgave van boek jes voor kinderen. Is de heer Habermehl niet wat voorbarig, M. d. R. Het voorstel van een der haarlemsche leden (een geacht schoolhoofd met veel jarigen dienst) is nog niet in de alge meene vergadering behandeld. Noch het bestuur der haarlemsche afdeeling, noch het hoofdbestuur, noch minder de veree- niging spraken een oordeel uit over de wijze waarop de uitgave zou moeten ge schieden en reeds nu wordt de geheele zaak ten doode gedoemd Is dan het schrijven van kinderboeken een fout Heeft niet Agathe, heeft niefcAndries- sen, hebben niet tal van andere kinder boekschrijvers een gedachte in die ver halen uitgedrukt? Hebben die boeken niet een „t e n d e n z" Zie, mynheer de Redacteur, als ik aan kinderen niet een geschiedenis mag ver tellen, waarin utusschen de regels door" het verderfelijke van drankmisbruik wordt duidelyk gemaakt, omdat ik dan aan de kinderen van den dronkaard de achting voor hun vader ontneem, dan heb ik ook te zorgen, dat de kinderen van een ver oordeelde wegens diefstal nooit een boek in handen krygen, waarin een afkeurend woord over stelen staat. Maar het gezin van den dronkaard kent geen achting voor den vader. Ik weet dit door ervaring, opgedaan in vele zulke ongelukkige huisgezinnen. Den dronkaard moet de sterke drank worden ontnomen. Hij moet eerst van het drank gebruik worden afgewend en door doel matige leiding en behandeling (zooals zulks in het herstellingsoord voor drank zuchtigen geschiedt) lichamelijk en zeae- lyk verbeterd zijn, voor hij weer vatbaar wordt voor goede indrukken. Het is op grond van deze overtuiging, dat de Volksbond zich noch door zijn platen, noch door zijn woord of geschrift richt tot den dronkaard, maar wel tot den nog nuchteretot den goedwillige maar zwakke. Deze zwakken te sterken ligt op onzen weg. De volksopinie te winnen voor het denkbeeld dat dronkenschap gemeen en misbruik vau sterken drank slecht is, is onze taak. En gaarne steunen wy zijde lings de maatregelen door den heer Ha bermehl aangewezen. Geheel die zaak ter hand nemen kunnen we niet, omdat wij dan een politieke vereeniging worden. Onze strijd moet zyn een strijd van allen tegen één: den sterken drank als volkedrank. Wel willen wij den bouw van goede arbeidswoningen bevorderen - dit blijkt uit hetgeen gedaan werd; wel willen wij samengaan met hen die het volk door goed onderwijs verlichtendoor kunst veredelen willen: maar nimmer zullen wij als vereeniging ons aan sluiten bij een der partijen, waarin op staatkundig gebied ons volk verdeeld ia. Voor ik eindig, M. de R., een woord van protest tegen de voorlaatste alinea van des heeren H's betoog. Als wy den sterken drank bestrijden ah ©oZ/esdrank, bedoelen wij niet alleen ah drank voor den werkman, maar ah een gewoon, veel vuldig gebruikt genotmiddel voor het geheele volk. Wy misgunnen den werk man geen levensgenot. De //Volksbond", welks leden voor een belangryk deel tof. den min gegoeden stand bóhooren, wil den werkman zijn borrel niet ontnemen zonder hem daarvoor iets anders en beters in de plaats te go ven. Op de algemeene vergadering dezes jaars zullen nog maat regelen besproken worden, om lier en wijn gemakkelijk binnen het bereik van het volk te brengen. Zal ons dit spoedig gelukken? dat is hier op het oogenblik minder de vraag, dan wèl of het ons stre ven is. Maar ik vrees zelfs dat ah het ons gelukte, wijn en bier niet alleen voor den werkman maar ook voor den meer gegoede zouden blijken niet hartig genoeg te zijn, en dat zij hun jenever en cognac daarvoor niet zouden vaarwel zeggen. Ik geloof dat wij ons al zeer gelukkig zullen moeten noemen als we het zoover brengen, dat minder sterke dranken kier, evenals b. v. over het algemeen in Frankryk, volksdranken worden. Ik neem hier afscheid van bet schrij ven van den heer Habermehl, met het aan ZEd. gericht verzoek, dat hij de haarlemsche afdeeling zyn voorlichtiag in de vergaderingen niet onthoude. Wel licht dat sommige zaken in den Bond een anderen weg waren gegaan als men zyn oordeel hadde gekend en ix hoop werkelijk, dat ik hem op die vergaderin gen steeds zal ontmoeten, omdat het ons daardoor wellicht mogelijk zou zijn tot eenstemmigheid te komen over verschil lende zaken, waarover ons oordeel nu zeer uiteenloopt. Voor gedachten wisseling acht ik een nieuwsblad niet de meest ge schikte plaats. Toch meende ik op zijn open brief niet te mogen zwijgen, omdat de Volksbond mij, door hetgeen hij reeds tot stand bracht, bizonder lief is ge worden. Aanvaard de betuiging mijner meeste hoogachting. Uw Dienstvaardige A, van der VOORT Azn, positie. //Zyt gij nu niet vroeg een meisje aan haren geliefde, toen zij samen hand in hand op de canapé zaten. z/Dat zou ik wel wezen," zei hij droe vig, //als ik maar niet wist, dat je moe der luistert op de trap, dat je vader my opwacht aan de deur, dat de bulhond in den tuin heen en weer loopt en dat je kleine broertje onder de canapé ligt."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6