UIT TRANSVAAL. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken, ontvangst van gelden voor de feestvie- Eene terechtstelling geschiedt hier met ring, die in eene vergadering omstreeks j den uitersten eenvoud. Aan den tronht October nader zal worden geregeld. Uit Koog aan de Zaan wordt gemeld De vereeniging „Ons Onderwijs" heeft besloten, dit jaar met de oudere leer lingen der openbare school een uitstapje te doen naar Zandvoort. Per stoomboot gaat de tocht naar Haarlem, waar eenige merkwaardigheden zullen bezichtigd wor den, om vervolgens per tram Zandvoort te bereiken en zich daar aan het strand en in de duinen te vermaken. Ongeveer 240 leerlingen, die minder dan 6 school tijden ia een geheel jaar hebben ver zuimd, mogen aan dit tochtje deelnomen. Aan de jongere leerlingen zal een feestje ïn de gemeente zelve worden bereid. Met het oog op de verhalen in verschillende couranten over den wonderdokter te Rozendaal, deelt de Zuiph. Ct. het volgende mee uit een particulieren brief uit Parijs //We heb ben den waren Sequah als reisgenoot gehad (van Colombo naar Marseille, waar de stoomer den len dezer aankwam), een merkwaardig man we lazen van de aankomst van Sequah in Rozendaal dat is .echter niet hij zelf, maar iemand van zyn ondergeschikt personeel." Wie de Hunne-bedden te Rolde bezocht heeft, herinnert zich dea bij het tweede hunnebed staanden, meer dan duizendjarigen eik, welks holle, ver molmde stam om een der steenbrokken heengegroeid was. Die omstandigheid beeft hem eindelijk ten val gebracht. Sedert verleden Vrydag ligt hij door den storm geveld. Het oude landschap Drente verliest in dien eik een eerwaardig getuige van zyn geschiedenis. Te Rolde toch verga derden eeuwen lang (oorspronkelijk in de open lucht, later in de kerk) de af gevaardigden der eigengeërfden, de sou- vereine vergadering en de edele etstoel, de hoogste rechtbank van het landschap. Assen, waar later de Staten vergader den, was toen nog slechts een klooster en behoorde onder Rolde. Door Cornelia de Vries iB hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te HeerenveeD, van 25 Juni 11., waarbij hij wegens dood slag, gepleegd op Tietje Kloosterman, wed. De Haan, te Drachtsüer Compag nie, is veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Pretoria van 13 Juni: Wat in Europa eene zeldzaamheid wordt, is hier nog dikwerf te zien, n. 1. het ophangen van menschen. Dit ge schiedt, wat de Z. A. republiek betreft, uitsluitend te Pretoria. In dit land is de doodstraf inheemschde wet verplicht den rechter in verschillende gevallen, als de jury het schuldig heeft uitgespro ken, den schuldige, of liever den schuldig bevondene, te veroordeelen „om te worden gehangen totdat de dood er op vol^ Dienovereenkomstig zijn den lOn Juni een Chinees, genaamd Ah Lib, en een Kaffer terechtgesteld. In het geval van den Chinees was de taak der jury, oppervlakkig beschouwd, niet moeilijk. Immers tal van getuigen waren aanwezig, en zijne bekentenis strookte daarmede volkomen. Hij had twee zijner landgenooten vermoord en een derden verwond het schuldig alleen naar de feiten te oordeelen, was natuur lijk eenvoudig genoeg. Minder eenvou dig wordt de vraag, wanneer men de omstandigheden kentde man is in eenen toestand van amok geraakt tengevolge van opium schuiven, hetgeen zijne slacht offers met hem deden. De moeilijke vraag kan dus gesteld worden, of een toestand van waanzin ooit gevolgen kan hebben, die iemand den strop doen verdienen. In elk geval mag dit voor de regeering eene ernstige waarschuwing zyn om de gelegenheid tot het schuiven van opium te verbieden, en aan dat verbod streng de hand te houden. In één opzicht, zou men kunnen be weren, is de doodstraf hier aan te be velen als een bij uitstek practisch mid del, en wel om iemand kwijt te raken. Het departement van Openbare Werken alhier is nog niet best ingericht wat het gevangeniswezen betreftde gevan- nissen zijn er wel, doch de gevangenen ontsnappen te gemakkelijk. Te Johannes burg zijn in 1890 bijna 200 gevallen van ontvluchting uit den tronk (hier de naam voor ons spinhuis) voorgekomen uit den tronk te Pretoria ontsnapte de gevaarlijke bandiet Mc. Keane twee ma> len; de laatste maal nog wel nadat hij do beleefdheid had gehad van zijn voornemen kennis te geven. De gevolgtrekking ligt voor de hand: men is niet zeker dat men de boeven onschadelijk maakt door hen op te sluiten en, na toepassing van de doodstraf, is men heD zeker kwijt Uit bybelsch standpunt wordt de dood straf verdedigd, en het volk hier staat, of liever tracht te staan, op dat stand punt; alleen daarom reeds zoude de af schaffing van de doodstraf hier tegen kanting vinden. die omringd is door eenen zwaren muur, grenst een boomgaard, die omgeven is door eeuen lagen wal. Te midden van de boomen staat het schavot, een zwart geschilderd gevaarte, bestaande uit eene kast waarboven de galg zich beviudt. De kast is pl. m. 2 M. hoog, en van boven wordt zij gedekt door een valluik, dat door middel van een zeer eenvoudig mechaniek zich openen kan. Da veroor deelden begeven zich langs een trapje op de kast en gaan op het valluik siaan, alwaar de beul hen de beenen vastbindt (de armen zijn reeds gebonden), den strop om den hals legt, een kap over het hoofd doet, en ten slotte het mechaniek laat werken. By de terechtstelling op den lOen jl. kwamen eerst een lOtal politie mannen, die het terrein bezetten. Daarna de beul, gevolgd door de twee misdadi gers, elk door 2 constabels begeleid. De Chinees, die bij zijne gevangenneming zich zoo moedig verweerde, die de eerste maal zelfs 4 mannen van de politie van zich afgeslagen had, scheen thans in zijn lot zich te hebben geschikt, want bijna zonder op te houden, steeg hij de trap op, alwaar de beul hem wachtte. Daarna kwam de Kaffer op (er ïs ruim plaats voor 4 personen op het valluik), die eveneens door den beul werd behandeld. Een oogenblik stond nog een geestelijke den Chinees ter zijde. Toen deze weg wa3 gegaan, werden de kappen over de hoofden gehaald, en eenige seconden later waren de ongelukkige misdadigers Diet meer. Terwijl in het heerlyke koele ochtend- weer de zon in het Oosten met prachti gen rooden gloed op de wolken hare aankomst had gemeld, werd de stoet geordend naar het schavot, waar twee menschen voor het laatst dat licht zou den zien. Wat moeten de laatste gewaarwordingen zijn van den mensch, die daar het schavot voor zich ziet, al de nieuwsgierigen, mannen en vrouwen, over den muur of op kleinen afstand zichtbaar, die het geluid van kinderen hoort, die voor het laatst de schitterende zon aanschouwt, terwijl zoovele gewapende mannen hem het ontvluchten beletten Begrijpen laat het zich, dat de mensch in zulke om standigheden tot het laatste toe pogingen tot verzet aar wendt, al was het om den dood in den stryd te zoeken. Kaffers gaan meestal goedsmoeds op het schavot. Onlangs liet een ter dood veroordeelde Kaffer tegen zijn broertje (mannen van dezelfde kraal heeten broertjes bij de Kaffers) zich uit volgthy had wel gemoord, en als de Witman zeide dat hij dood moestdan was het goed doch hij zou dit „mooi" doen, en zijn broertje moest komen zien, om het later aan zijne stamgenooten te kunnen mededeelen. Zoo geschiedde het ook. Volgens mijne overtuiging worden dikwerf Kaffers onschuldig opgeh Doch hoe gaat het Een Kaffer moordt, en de Kafferkapitein wijst den schuldig* aan. Bewijzen worden gebracht, en de patient wordt veroordeeld, terwyl soms de kapitein zelf de schuldige of een der hoofdschuldigen is. Eén troost is er in deze zaak, n. 1. dat de man, eenmaal door zijn kapitein aangewezen, nimmer terug kan komen (om zijne onschuld aan te toonen), of hy wordt door zijne stam genooten vermoord. Bovendien, naar de hier heerschende opvattingen zijn Kaflers slechts //schepsels", de blanken daarentegen //menschen"!! Blanken worden hier hoogst zelden terechtgesteld zij ontvangen voor het meerendeel gratie den vorm van levenslange gevange nisstraf. De beul kwam in het zwart met witte handschoenen en met zwarten sluier over het gelaat. Hij heeft ditmaal nog willen den beul spelen, hoewel hy voor zijne betrekking bedankt had. Hij houdt een boarding home, en heelt zich er over beklaagd dat men hem om zyn baantje minachtte, dus ook hier schijnt beulswerk niet zeer in achting te zijn. Hy had vast salaris en voor eiken patient 10 voor den Chinees heelt hij 20 bedon gen en gekregen. Toen hij benoemd werd, waren er vele sollicitanten, wel geen ruim 300 zooals voor de vacante beulsbetrekking te Berlijn het geval was, maar toch ver scheidene, en daaronder een uit Natal, die als aanbeveling bijbracht //dat al zijne patiënten steeds over hem waren tevre den geweest!" dadiglicidsinstellingen van die stad bestemmen. Deze week overleed tePa rijs eene jonge naaister, Léonie Vergne, aan de gevolgen van den schrik, dien haar een jaar geleden, toen zij van het atelier naar huis keerde, een overval van nachtelijke dwalers had veroorzaakt. Haar overlijden was daarom tragisch, omdat het samenviel met een groote vreugde, die het meisje, als zij was blij ven leven, zou te beurt gevallen zijn. Léonie Vergne was namelyk uitmuntend in haar vak en had medegedongen naar een prijs van 10,000 francs, die voor een sierlijk modevoorwerp was uitgeloofd. Toen de officieele brief, waariD de be kroning gemeld werd, aankwam, stond de lykwagen voor de deur. Naar aanleiding van het oii/iCiteitd voorval ia den berenkuil der diergaarde te Frankfort a d Main wordt in herinnering gebracht dat, on geveer twintig jaren geleden, in d8 stad Bern een Engelschman evenzeer des avonds in een berenkuil afdaalde en door het dier werd verscheurd. Twee En- die wat heel veel hadden ge bruikt, waren by den kuil gekomen, hadden het dier eerst geplaagd en toen was de oudste naar beneden geklommen om met den beer een partijtje te boksen. De zaak liep echter verkeerd uit en de beer had den Engelschman weldra op den grondde vriend liep naar de stad om hulp te halen, maar daar hij geen woord duitsch of franach kon spreken en voortdurend engelseh koeterde, hield men hem voor oen krankzinnige. Toen eindelijk hulp opdaagde was het te laat. In de diergaarde te Parijs, had in 1875 een dergelijk voorval plaats. Een jongeman begaf zich of viel, in tegen woordigheid van verscheidene personen, in denkuil der bruine beren, die niet diep Toen hij was opgestaan, kwamen twee der dieren op hem toe en hy kroop luid om hulp roepend, in een hoek. Door de vele toeschouwers was het moeie- lijk hulp te bieden. Men wierp de bees ten brood en fruit toe, maar daar sloe gen zij geen acht op. Een soldaat had de tegenwoordigheid vau geest, den schijn aan te nemen, als wilde hij ook naar beneden klimmen en daardoor werd de aandacht der beide dieren voor een oogen blik afgeleid. Spoedig echter keerden zij zich weder tot hun bezoeker, die luid gillend en schreeuwend, met handen en voeten van zich sloeg. Op dit gevaarlijk oogenblik had een oppasser een ijzeren staaf ge haald en hield er den grootsten beer mede op oen afstand. De kleinere had den man eens van dicht bekeken en be snuffeld, maar trok toen, waarschijnlijk bang gomaakt door het geschreeuw, heel voorzichtig af. Ten slotte kwam men met een ladder, onze vriend kon die opklimmen en kwam, met achterlating van zijn hoed, die door de beren werd kapot getrokken, zonder kleêrscheuren van het geval af. Volgens eene officieele op gaaf zijn bij bet spoorweg-ongeluk te Möncbenstcin omgekomen 73 en gewond 131 personen, terwijl er nog 11 als ver mist staan aangegeven, maar waaronder slechts één, waarvan bewezen kan wor den, dat hy in den verongelukten trein had gezeten. Op den lsten dezer is d Hamburger stoomboot Oleopatra in de Straat van Magellaan vergaan. De op varenden werden gered. Weder heeft in de nabijheid van Dover eene aanvaring plaats gehad tussehen den engel8Chen schoener Highland Lass en de Maria Louise van Ostende. Laats- genoemd schip zonk onmiddellijk. De bemanning sprong op den schoener over en werd op die wyze gered. Tussehen Munster en Ham burg is uit den posttrein een aange- teckende brief ontvreemd ter waarde van 24,000 Mark. Eerst toen de trein Osnabrüek voorbij was, werd de diefstal gemerkt. De zak, waarin de aangetee- kende brieven zich bevonden, was open- Onder de kappersbedienden te Parys keerscht tegenwoordig eene bewegiug met bedreiging van werksta king, om tea 9 ure 'a avonds gedaan te krygen. Een vijf- of zestal dier bedien den, //oensdag avond ziende, dat een kapper ten 9% ure zijn winkel nog geopend had, hebben alle ruiten van den winkel stuk geslagen en zijn vervolgens op den loop gegaan, zonder dat zij achterhaald konden worden. Sara Bernhardt, die zich, gelyk men weet, te Melbourne bevindt, zal daar in een nienw tooneelspel op traden, en de opbrengst voor de lief- In Australië houdt bet succes der werklicdcn-candidaten bij de jongste verkiezingen de belangstelling gaande. Zij hebben verklaard ten opzichte van arbeidersvraagstukken elkander zullen steunen, doch in de overige zaken vrij te zullen blijven. Uit Calcutta wordt aan d Times bericht, dat Chota Nagpore en Purneah belangrijk van de sprinkhanen te lyden hebben, terwijl de kuststreken in de nabyheid van Madras nog steeds gebrek aan regen hebben. In de uitge strekte districten rondom Madras, door omstreeks 10 millioen zielen bewoond, dreigt mitsdien hongersnood. toen hij wakker werd, aan den herber gier, hoeveel //glaasjeB" hij; schuldig was. „Acht," zei de waard. „Dat is onmogelijk, ik ken mijn maag. Meer dan zeven kan die niet verdra gen." „Precies," antwoordde de waard, „maar het achtste is je ook naar je hoofd ge stegen Een^ arme minnaar, zyn geliefde ten huwelijk vragende, zei: „Wees de my ne, Lina en ik zal je behandelen als een eogel." //Jawel, daar weet ik alles van," zei het meisje. //Niets te eten en niets om aaD te trekken, dankje wel." Toen een Franschraan op een bal een dame op den voet trapte, zei hij om zich te excuseeren//Duizendmaal ver geving, mevrouw, ik heb myn micros coop vergeten en kon daarom uwe voet jes niet zien Kwih. Verbeeld je wat een ongeluk mijn vrouw overkomt. Terwijl ze op straat loopt, waait iemands hoed af en treft haar oog. Het heeft mij tien gulden aan den dokter gekost. Kwak. O, dat is nog niemendal. Mijn vrouw loopt onlangs op straat en haar oog wordt getroffen door een dameshoed, die in een winkelkast hing. Dat kostte mij twintig gulden. Mama, mag ik op het aanstaande bal masqué als melkmeid gekleed zijn Lieve kind, daartoe ben je te klein. Ik kan toch een gecondenseerde melkmeid voorstellen //Waarom was je gisterenavond niet op het appèl, vrijwilliger Peters?" z/De trein uit Amsterdam was te laat, sergeant." //Zoo! Als de trein een volgenden keer weer te laat is, dan kom je maar met een vroegeren trein, verstaan De zanger Loderer was voor jaren met een anderen duitschen zanger, dien wy Pfeiffer zullen noemen omdat de man nog leeft, in Wiesbaden aan de opera geëngageerd. Pfeiffer was, wat zyn ont wikkeling betreft, wat achterlyk. Op een morgen zei Lederer //Moet je vanavond niet naar Biebrich, Pfeiffer? „Ja." z/Dat spijt me voor je, want we heb ben hier een zonsverduistering.//Dat is interressant," riep Pfeiffer, //dan ga ik niet naar Biebrich. Op zekeren dag haalde de directeur der opera Glücks „Iphigenie" uit de rommelkamer voor den dag en liet die instudeeren, waarbij Pfeiffer zyn partij uitstekend zong. Bij de opvoering ging Lederer in de pauze naar Pfeiffer toe zei„Glück zit in deD schouwburg, hij heeft met veel lof over je gesproken." Uiterst gelukkig zong Pfeiffer de party, verder en toen Lederer en hij met hunne collega's in een kneip zaten, zei hij dat Glück gezegd had, dat hij zoo goed had gezongen. Het gezelschap proestte het uit van laohen. //Glück, die is al honderd jaar dood l" Niet lang daarna werd de //Martha" gegeven en toen zat de componist wer kelijk in een loge en prees Pfeiffer zeer. Maar toen Lederer hem dat kwam ver tellen, werd Pfeiffer boos en riep//Maak grapjes met anderen. Deze keer snap je mij niet. Flotow is al wel duizend jaar dood De geestige abt Voisin hoosde eens, dat maarschalk Turenne boos op hem was. Dadelijk ging de abt den krijgsheld bezoeken en toen Turenne hem zag, keerde hij hem den rug toe. z/Ah, nu ben ik tevreden," riep de abt, //ik zie tenminste dat gij mij niet als een vijand behandelt„Hoezoo?" vroeg Turenne verbaasd. Wel, uwe vijanden keert gy nooit den rug toe /,Men kan op u nooit lang boos blij ven," zei Turenne lachend en de oude vrienden schudden elkaar de hand. hart van man of vrouw is, wordt meer onweerstaanbaar aan het licht gebracht door kinderen dan door eenige andere der openbaringen Gods in de wereld. Het kind is de lente der menschheid, het nieuwe leven, dat wonderwerkend de aarde verjongt en heiligt, dat onzelf zuchtige liefde wekt en edele gevoelens doet bloesemen en uitbotten op doodge waande stammen. Het kind is de poëzie der wereld: Gods lieflykste tolk op de droevige aarde. Wat heeft dat kind van X blauwe oogen Ja, de vader is bokser van beroep. Men zegt, dat de automatische weeg toestellen meer dan 150 jaar oud zijn. Dit is denkelijk de reden, waarom ze nu en dan niet werken. Een dappere jongeling was schutter geworden en zijn moeder en zuster gin gen vol trots naar hem kijken, terwyl de troep marcheerde. Juist op dat oogen blik was bij uit de pas geraakt en de liefhebbende zuster riep //Kijk moeder, Klaas is de eenige die in de pas loopt!" Aan het ontbijt zit meneer IJ erover te filosofeeren, dat in zoovele bestuurs colleges het nemen van gewichtige be sluiten altijd tot //de volgende vergade ring" wordt uitgesteld. „Natuurlijk," zegt mevrouw IJ. scherp, „als verstan dige menschen moeten de leden eerst hunne vrouwen nog raadplegen." Een vrijgezel tot zijn getrouwden vriend. „Gelukkige kerel, die je bent, wat heb je toch een allerliefsten jongen!" „Die jongen allerliefst? 't Lijkt ner gens naar „Hoe bedoel je dat?" „Wel, hij is een meisje." „Wat man, wil je voor die akelige orgelmuziek nog geld hebben?" „Ik vraag geen geld voor de muziek, maar voor het draaien van den kruk. Ik ben werkman en die ib zijn loon waard." „Toen ik onlangs een bezoek aflegde by juffrouw R., liet de meid mij in het spreekkamertje en kwam dadelyk haar moeder bij my en vroeg, wat ik ver diende en of ik van goede familie was en een goed karakter had. Ze dacht, dafc ik haar dochter wou trouwen I" „Plezierige positie." „Ja, maar dat was nog het ergste niet. Opeens werd de deur even geopend en riep het meisje door de opening„hy is het niet, mama!" Bokser, (vertellende van zijn laatste gevecht) Toen deed hij een stoot naar mij met zijn rechter vuist, maar ik wist de kracht %an den slag te breken. Bewonderaar. Waarmee Bokser. Met myn neus. Bij een fotograaf. Vriendelijk kijken, juffrouw juist, zoo blijf een oogen blik zoo zitten dank u, het is klaar, u kan uw gewone gezichtsuitdrukking weer aannemen. Regels voor het verzorgen der tanden. Dr. Max Reimann geeft de volgende regels voor de behandeling der tanden. 1. Men gewenne de kinderen, zoodra het gebit goed ontwikkeld is, er aan, ook vaster vosdsel naast zachtere, vloei bare spyzen te geveD. 2. Mond en tanden moeten dagelijks even goed en zorgvuldig als de opper huid schoon gemaakt worden. 3. Men spoele dagelijks den mond herhaaldelijk, zoo mogelijk na eiken maaltijd, met friseh water waaraan een weinig spiritus of overmangaanzure kali VARIA. Uit den ouden tijd. „Karei, hoe veel slagen heb je deze week op school ge had „Dat weet ik niet, vader. Ik let nooit op wat er achter myn rug gebeurt." Een werkman die te veel gebruikt had, ▼iel ia een herberg in alaap en vroeg, In een herberg. Waard. „Vanavond komt het jonge volk hier dansen, we zullen het bier maar klaar zetten. Lies- beth, haal een lekker, goed vaatje bier uit den kelder en schenk daaruit het eerst dan moet je een vaatje halen en daar een vierde water bijdoen, en in het derde vaatje moet half bier, half water. Pas op voor schudden!" Liesbeth. „Maar baas, dat is bedrog!" Waard. „Wat bedrog! neen, dat ïs verstand. Kijk eens aan, de jongelui be ginnen met drinken en dan zou ik wel een groote schelm moeten wezen als ik geen goede waar gafmaar daarna gaan ze zuipen en dan is een vierde water niet te veel en eindelijk krygen ze niets meer binnen, maar storten alles over de tafel en over den grond. Ik zou toch wel gek moeten wezen als ik er dan niet de helft water bydeed." Het Kind. Vriendelijk en gezellig is vooral het huis, waar ge des zomers den stoffigen tred zyner kleine voetjes ziet en waar des winters de vensters in aanraking zyn geweest met zijn spelende vingertjes. Zijn zoete dwaasheid en liefelyke kin dertaal kunnen het gemoed van den ruwsten man verteederen en al wat er goeds en zachtmoedigs en reins in het 4. Dagelijks na ontwaken en vóór het ter ruste gaan horstele men de tanden met friseh water zonder tandpoeder. Men horstele in loodrechte richting, van de worstels der tanden uitgaande. 5. Men gebruike de tanden niet, om harde voorwerpen, als noteD, enz, te kraken ook bij te men er geen draden mede door, daar hierdoor het glazuursel licht beschadigd wordt. 6. Snelle afwisseling van warmte en koude worde voor de tanden vermeden, daar ook hierdoor het glazuursel licht scheurtjes bekomt. 7. Matig tabakrooken schaadt de tan den niet; zelfs schijnt de nicotine een begin van ontsteking in den vooruitgang te belemmeren. Doch te veel gebruik van tabak is zeer nadeelig voor de tanden. TE HAARLEM, op ZONDAG 12 Juli 1891. Groote Kerk. Yoorm. 10 ure, Moeton. Avondmaal. Nam. 2 ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest. 'b Avonds 6 ure, Moetou. Dankzegging. Nieuwe Kerk Geen dienst. Jam-Kerk. Yoorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt. Vrijdagav. 8 ure, Hoog. Voorbereiding, Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voora. 10 are, Hoog.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6