NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang*. Woensdag 15 Juli 1891 No. 2461. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Examen I S. S. i-j. c. ilgemeesse Vergadering COHti'BlS Maatschappij tot beYordering der Nijverheid. FEU ETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor 3-iasrlem per 3 maandenJ 1,20. ïranco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- eo Feestdagen, Harent!Klein. Houtstraat No. 9, Haarlem. ïelefooiusuraraer 182. van 15 regelt 50 Cent»; iedere regel meer 10Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantier*. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor Oomvaqnie Générale de Publiciié Etrangbe G0 L. DAVBM GoJOHN F. J0NJ$8t SuccParijt 313*# Faubourg Montmartre. f vpofftil Haarlem, 14 Juli 1891. Ter terechtzitting der Arrond. Recht bank alhier van 14 Juli jl., is de heer rar. A. E. A. S. van Stralen toegelaten en beêedigd als advocaat en procureur bij deze Rechtbank. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd heden door 66 personen bezocht. Terwijl in den Kraton de tentoon stelling van Ambachtsscholen wordt ge houden, exposeert ook de Teekenschool voor Kunstnijverheid op het Paviljoen. De drukke bezigheden bij gelegenheid van het Nijverheidscongres en de ten toonstelling van ambachtsscholen be letten ons een meer dan vluchtig over zicht van deze expositie te nemen. Toch vonden wij de gelegenheid, om opnieuw te worden overtuigd van den goeden leergang in deze school en van de toewijding van den directeur, den heer Ed. von Saher, en de leeraren. In de eerste klasse, die onder de leiding staat van den heer M*. Duco Crop, troffen wij voorbeelden van het natuur teekenen, naar draadfiguren, blok- modellen en voorwerpen uit het dage- lijksch leven aan. Daar ook zagen wij proeven van het geheugen teekenen, (een haarlemsche molen, een pomp, uit de memorie geteekend), voorzeker eene uitnemende oeiening, waaraan men in de teekenschool veel zorg besteedt. Dan ziet men er de beginselen van het ornamentteekenen, rechte en gebogen lijnen en eenvoudige bladeren, welke motieven door den leerling later in eigen compositie worden uitgewerkt. Natuurlijk ontbreken projectieleer en perspectief niet. In de tweede klasse, waar de heer J. Kuyper zijne lessen geelt, wordt het plantaardig ornament voortgezet en de bladen tot in de fijnste details met pijn lijke zorg geteekend, terwijl men er verder fraaie ontwerpen voor decoratie schilders vindt. In de derde klasse wordt de eigen compositie van de élèves nog duide lijker Hier is de heer K, Sluiterman de leider bij het schilderen in olieverf. Naar kleine ontwerpen stellen de leer- lingen de stukken decoratief schilder werk op ware grootte samen. Jammer is het. dat vele leerlingen met het tweede of derde jaar de school reeds verlaten, sommigen omdat hun financieele toestand langer verblijf niet toeliet, anderen omdat zij zich voldoende toegerust achtten. Thans betreden wij de damesklasse. Eenige jonge dames komen hier, na eenige beginselen van teekenen te heb ben geleerd, in een ander lokaal, tee kenen naar pleister en naar de natuur, ook in olieverf Natuurlijk vormt men geene schilderessen, maar stelt de leer lingen in staat een album aan te leggen en te schetsen, wat haar van land schappen enz. bizonder aantrekt. Eene andere klasse voor dames is die voor kunstnaaldwerk, onder leiding van mejuffrouw Mohrma-n Hier trekt vooral de aandacht het wezenlijk fraaie en kunstvaardige werk van mejuffrouw M. Arnoldi, die het in dit moeilijk vak tot een waarlijk groote hoogte heeft ge bracht. Vele éleves telt deze afdee- lins: niet Een cursus in graveeren en stempel- snijden onder leiding van den heer J. Knijper en die in houtsnijden en boetseeren, geleid door den heer L. Oger, bieden veel interessants aan. In de avondklasse teekent en schil dert men naar pleister en treffen wij de toepassing van het geheugenteekenen aan. Vermelden wij nog, dat ter ondersteu ning van de lessen in kunstgeschiedenis, de leerlingen geheele gebouwen en studies teekenen in oud-oosterschen, griekschen gothischen en romaanschen stijl, dan kunnen wij 11a nog een blik te hebben geworpen op de modellen, die het Museum voor Kunstnijverheid ter beschikking stelt van de Teekenschool, dit vluchtig bezoek besluiten met den wensch, dat velen zich door dit weinige geanimeerd zullen gevoelen, om de tee kenschool te bezichtigen. Op het Koloniaal Museum te Haar lem is sedert Zondag en blijft gedurende de Nijverheidsvergadering tentoongesteld eene verzameling meubelen uit indische houtsoorten bewerkt en tijdelijk ter bezichtiging aangeboden door den heer C. Westenberg te Amsterdam. Deze verzameling geeft een denk beeld van de prachtige koloniale hout soorten voor meubels, en het zal zeer zeker verwondering wekken, dat de j meubalmakerij op deze kostbare pro- ducten tot dusver nog zoo weinig de aandacht gevestigd had I De beide leunstoelen zijn gemaakt jnaar het model van een stoel uit West- ilndië, indertijd door den heer dr. A. Vrolik aan het Museum geschonken. Iedere stoel is vervaardigd uit dertien verschillende houtsoorten. De Verjaardag der Koningin. Met groote ingenomenheid is destijds het plan van de Afdeeling Haarlem en 'omstreken van den Volksbond begroet •om ook hier ter stede, evenals in de I meeste plaatsen des lands geschiedde,den verjaardag van onze geliefde Kroon prinses,thans Koningin Wilhelmina, fees telijk te gedenken, en werd in de laatste jaren dat leest hier ter stede gevierd door op het Sportterrein de „Phoenix" ver schillende volks- en kinderspelen te doen plaats hebben, des avonds besloten met een groot concert en vuurwerk. Het bestuur der afdeeling, geleid door de groote belangstelling en het uitmuntend slagen van die feesten, zal binnen enkele dagen aan de ingezete nen een circulaire richten met inteeken- biljet, ten einde weder op te wekken tot het geven van bijdragen 0111 dit feest ook dit jaar op dezelfde wijze te vieren en daardoor weder alle standen te laten profiteeren, terwijl een zeer groot aantal schoolkinderen en verpleeg den uit alle gestichten reeds maanden te voren op eene uitnoodiging tot het bijwonen dezer leesten hopen. Maar er zijn onkosten te dekken en daarom is elke bijdragen, hoe klein ook, welkom j en wordt dankbaar aangenomen, even als prijzen, die men voor de verschil lende spelen wil beschikbaar stellen. Moge men op milde wijze voor het goede doel bijdragen Na gehouden examen zijn op de Roogere Bur gerschool met 5-j. c. alhier toegelaten: Van de le lot de 2e klasse: T. de Jong v. Vrkei, E. Arnkcn, M. C. A via, E. C Bakker, J. O. Beets, A. C. v. Braam Houckgeest, C. A. E. van Braam Houckgeest, M. C. Braat, G. W. BrongeiauiB, J E. Cal koon, A. A. Cats, J. van Doorn, B. W. van Eldik Thieme, J. W. van El- ilik Thieme, J. IV';era;v, A. J. Friedrieha, J. P. GroanowcgeSÏ 'J'. A v Gulik, K, E. v. Huis*»»,. J. Hulshoff Pol, H. Hijman3, J. H. Jager Ger- hngs, J. Jellinghaus, G. M. de Jongh Scheller, A. C. de Koek, P. S. van der Ley, A. H. J. Merens, A. de Bijll N'acbenius, C. C. G. Offer- hous, Adolf Remmert, Anton liemmert, P. liis- selada, H. v. Someren Greve, J. K. C. Sneltjes, L. H. B. Stoutjesdijk, H. Tromp, P. E. Volker, N. W. A. Vonk, C. van der Voort, M. Wester- veld, S. van West, en voor enkele vakken P. KoBtcr. Voorwaardelijk: G. P. Carli, P. Goedkoop, A. A. A. M. van Goor, G. J. van Gulik, J. J. G. van der Lingen, M. A. J. van Manen, S. E. v. Nooten, D. T. Volker, M. P. Volker, en W. Wieg and. Van de 2e tct de 3e klasse L. V. Arnold, A. van Beemen, H. J. M. Boshonwers, W. E. Gaaien, E. A. du Croo, P. W. Diemont, P. C. v. Dobben, H. G. Duijns, I. Enurna, E. F. Gee- aink, P. R. Goedkoop, P. J. van Gnlik, L. von Hemert, A. J. Hoeffelmau, J. v. d. Hoeve, R. H. J. Gallandat Huet, H. Huishoff Pol, E. Jans sen v. Raay, H. Kerbert, 1). L. Keur, H. L. VV. Koning, J. H. Krcmer, J. Krol, A. A. Linge- man, F. G. P. v. Loenen Martinet, C. S. Lugt, P. J. Maingay, M. Metman, W. F. Mikkers, M. E. A. W. Molir, C. ii. Ooster, F. L. Panne- koek, R. E. van Eijbergen Santhagens, J. M. v. d. Scheer, P. H. Schreuders, A. Sepp, H. J. J. J. van Sluis, J. Smit, H. P. Sobels, D. J. A. Wes- terveld, L. A. hi. Willemse, C. M. van der Willigen. Voorwaardelijk: J. J. Keibert, G. Kros, H. J. Bnrnelot Moens, A. A. Monod de Froidoville on J. F. H. de Vogel. Van de 3e tot de 4e klasse: A. J. Bakker, P. G. A. Blokvan Laer, F. H. Boers, W. A. Bor ger, H. Brauns, A. J. Bronkhorst, A. H. Put man Cramer, J. J. Hallo, li. G. Iioeffelman, F. Hees, F. Hijmans, J. Ph. Levert, H. F. Maks, K. H. R. Pluim Mentz, D. C. van Eijbergen- Santhageus, W. Scheller, Th. A. A. Schöner- marek, F. C. J. van der Steen van Ommeren, L. van der Steen van OmmerenJ. H. G. Stoel, W. Stolp, J. R. van der Vliet, A. van der Vlugt en R. E. Vonk. Voorwaardelijk: A. E. tl. Arnold. G. E. Bie- rens de Haan, T. T. H. Calkoen, H. F. Eil- brackt, W. Jager Gerlings, P. C. Jansen, C. Kerbert, W. H. R. van Manen, P. F. J. H. Menten, F. J. Nix, C. M. Pleyte, E. G. Polak, L. A. J. Rijk, B. G. S. Schregardus, A. C. Wal ler, A. Wielinga, H. Zeeman en F. C. Zillesen. Van de 4e tot de 5 e klasseC. G. Bakker, M. Broms, H. J. kerbert, H. W. Plaatzer v. d. Hull, S. M. S. Philipse, H. G. Schelteraa, C. Schultz, F. J. v. Waveren en G. J. Wiardn. Voorwaardelijk: P. W. Cslkoen, P. R. do Haa3, C. Kersten, W. M. Boer Leffef, J. C. Rijk, P. Stassen en J. v. Wort. Tijdens de bewoners afwezig waren, is Maandagnamiddag, door middel van insluiping, uit een arbeiderswoning aan de Houtvaart onder deze gemeente, ruim ƒ3 aan geld ontvreemd. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 47 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juni van het vorig jaar was dit getal 54, dus 7 meer. EN VAN DE Maandag te halfacht betraden de directeuren van bovengenoemde Maat schappij, het bestuur der afd. Haarlem, gevolgd door de afgevaardigden ter algemeene vergadering en ten Congresse, het Stadhuis door de groote deur, de feestdeur om het zoo te noemen, en begaven zich naar de Raadszaal, waar zij ontvangen werden door het Ge meentebestuur. De Burgemeester het woord nemende, zeide het navolgende Ik heb reeds veel malen de eer en het geluk gehad, directeuren en leden van de Maats, van Nijverheid mogen begroeten. Het Gemeentebestuur stelt dat op bizonder hoogen prijs, en acht het een groote eer voor de gemeente dal de heeren hier vergaderen. Is het wonder wanneer deze Maatschappij vele jaren meer dan een eeuw bestaan heeft Het kan niet anders of hare grondslagen moeten hecht zijn en zoo ruim dat zij door alle wisselingen des tijds omstandigheden het doel der Maat schappij blijven bereiken, en wanneer wij de Maatschappij zoo bejaard zien wor den, dan zeg ik dat was niet mogelijk als zij niet op zoo verstandige wijze werd bestuurd en nog wordt bestuurd. Welken wensch kan ik haar beter toebrengen, dat zij de kracht zal heb ben altijd zoo te blijven, dat de grond slagen zóó blijven dat zij na alle tijds omstandigheden kunnen blijven berei ken het doel dat de Maatschappij zich voorgesteld heeftde bevordering van Nijverheid Wat kan ik u beter toewenschen dan dat zij zoo geregeerd en bestuurd wordt als tot nu toe is geschied Het gemeentebestuur roept u van harte welkom toe De directeur der Maatschappij, de heer dr. D. de Haan, antwoordtHee ren Burgemeester en Wethouders leden van den Raad, wij stellen uw ontvangst op hoogen prijs. Onze wet schrijft voor dat wij om de 5 jaar in Haarlem bij eenkomen. Zooals u reeds heeft gezegd, hebben wij vaak het voorrecht genoten, hier aan den vooravond onzer vergadering te worden ontvangen. Wij stellen op hooger prijs uwe wenschen voor den bloei van onze oude, maar niet ver ouderde Maatschappij, en wij hopen, dat die invullingen komen zullen. Dan zal het goed gaan, wij voor ons zullen daartoe al het mogelijke bijdragen. Wij betuigen nogmaals onzen dank voorde hupsehe en vriendelijke ontvangst,die wij hier mogen genieten. Thans wordt de eerewijn rondgediend en roept de heer de Haan: „Mijnheer de burgemeester, het welzijn van Haar lem Daarop begaven zioh de afgevaardig den naar de groote zaal der soc. „Ver- eeniging" en hield de voorz. der afd., de heer J- H. Krelage, de volgende rede „Mijne heeren, directeuren, afgevaar digden en leden der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nij verheid „Het is een eigenaardige samenloop van omstandigheden, die, op dit oogen blik, in Hollands bloemenstad een van hen, die gewend zijn op het gebied der bloemen werkzaam te zijn, de ver plichting is opgelegd, u het welkom toe te roepen. Gij zult het hem vergeven, wanneer thans onwillekeurig hem de herinneringen zijner vroege jeugd voor den geest komen, toen deze Maatschap pij ook de baanbreekster was bij het streven naar ontwikkeling op het gebied der bloemisterijeene taak, dij zij 1 34 HOOFDSTUK XI. Een uur voor zijn vertrek verzocht hij Grace te mogen spreken, en bedankte haar nogmaals voor haar vriendelijke behandeling, terwijl hij zeide, dat hij door haat invloed een beter mensch was geworden. Zij antwoordde, dat het haar genoegen deed, dit te hooren, en zonder dat hij er om had gevraagd, verzekerde zij hem, dat, wanneer hij berouw had, hij op haar vergiffenis kon rekenen. Beverley's lippen trilden en zijn hand beefde, toen hij haar deze woorden hoorde uitspreken. Toen Tom vertrokken was, kwam de kleine George om af scheid te nemen, en hij babbelde zeer gezellig en onschuldig met oom Charley en vroeg hem, wanneer hij terugkwamen of hij de volgende week voor het feest zou terugkomen, en hij was diep bedroefd, toen hij vernam, dat de kapitein dan honderde mijlen van Barton verwijderd zou zijn. Hij drukte zijn leedwezen uit, toen hij vernam, dat Beverley geen zoon had van zijn leeftijd, want dan zou deze met hem hebben kunnen spelen, zooals, naar Tom Peckfleld hem had verteld, de kapitein met zijn papa had gespeeld, toen zij nog kleine jongens waren. Hij vroeg den kapitein nogmaals of hij niet wist, hoe zijn moeder weer zoo vroolijk zou kunnen worden als vóór den dag, to=n papa in de leelijke, zwarte kist naar huis werd gebracht. In die dagen speelde zij nog met hem, zeide hij, maar nu was zij altijd bedroefd en ernstig en schreide dikwijls. Hij had dokter Newton gevraagd of deze haar op de een of andere manier niet beter kon goochelen, maar deze had bekend niet in staat te zijn zulk een toer te verrichten, en zou oom Charley nu geen raad weten, want iedereen zeide, dat hij zoo knap was, ja, hij was zelfs nog veel knapper dan Tom Peckfield zeide. George bab belde op die wijze onophoudelijk door, terwijl de kapitein bezig was de laatste toebereidselen voor zijn vertrek te maken, toen zij een rijtuig hoorden aankomen, dat op den hoofdingang kwam toerijden. De kleine George was naar het venster gegaan om te zien wie daar kwam en riep eensklaps uit in kinderlijke verrukking „O, het is papa Papa komt weer thuis en hij snelde de kamer uit en men hoorde hem door den gang hollen. Beverley stond cp en ging naar het venster. Ja, daar stond George bij den hoofdingang in een ernstig gesprek met Grace gewikkeld. Nu wendde hij zich op, tilde zijn zoon in zijne armen op en kuste hem. Vervolgens trad het drietal het huis binnen. Was zou hij. Beverley, niet gegeven hebben voor een handdruk van George Studley Voor een zekeren prijs zou hij na verloop van eenigen tijd de vriendschap van dien edelen man kunnen terugwinnen, maar de kapitein kon er niet toe besluiten om dien te betalen. Hij herhaalde bij zichzelf de woorden van Grace woorden, die zij zoo korten tijd geleden tot hem had gesproken „Plicht is slechts een ander woord voor recht en het moet ons niet te moeilijk zijn om te doen wat recht is." Maar het was voor Beverley zeer moeilijk om te doen wat recht was. Hij had altijd gehandeld naar den indruk van het oogenblik, onverschillig of hij goed of verkeerd handelde. Sinithers stoorde hem in zijne overpeinzingen door de mede- deeling, dat het rijtuig gereed stond om hem naar York te brengen. Hij begaf zich dadelijk naar beneden en stapte in het rijtuig. Zijn bediende zette zich naast den koetsier neer en zonder een woord van afscheid van den een of den ander reed hij weg. Hij ging achterovergeleund in het rijtuig zitten en sloot zijne oogen. Hoe geheel anders was nu zijn vertrek uit Barton dan vroeger! Dan vergezelde George hem steeds te paard tot York of halverwege York en reed naast het rij tuig, terwijl zij den dag bepaalden, waarop zij elkadr zonden weerzien. Hoe was alles veranderd Slot volfl.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1