BINNENLAND. Twee inbrekers gearresteerd. besterad om een groot publiek te trek ken en voor een groot deel daarvan is de tentoonstelling van het allergrootste gewicht. Wij hebben hier speciaal op het oog de ambachtslieden. Zeer zeker niet voor hen zeiven, voor heD is de gelegenheid om een school als deze te bezoeken, eene opleiding als deze te ontvangen, voorbij, maar voor hunne kinderen kan de aanstaande ambachts school te Haarlem van nauwelijks te overschatten gewicht wezen. Om die reden bevelen wij dan ook iederen ambachtsman, die er prijs op stelt dat zijn zoon een degelijke opleiding in zijn vak zal ontvangen, een bezoek aan de Ambachtsschool ten zeerste aan. Van de scholen die wij nog niet hebben besproken, is voorzeker die van Rotterdam de voornaamste, hoezeer deze school voor hare expositie ook niet de grootste plaatsruimte heeft mogen erlangen. De leeftijd van de leerlingen in deze school loopt van 12 tot 18 jaar, hun aantal was ten vorige jare, zooals uit het verslag blijkt, niet minder dan 230. Op geen enkele andere inrichting van dien aard worden zóóvele vakken onder wezen. Men vindt in het verslag mel ding gemaakt van bankwerkers, vuur- smedentimmerliedenhuisschilders, meubelmakers, modelmakers, loodgie ters, metaaldraaiers, pianomakers, koper slagers en instrumentmakers, benevens een leerling voor elk der vakkenli thograaf, boekdrukker, boekbinder, za delmaker en wagenmaker. Alleen de 4 laatstgenaamden konden niet geheel op de school worden gevormd en ontvin gen welwillende opleiding bij particu lieren, natuurlijk alleen voor het prak tisch gedeelte. Een enkel staaltje van wat er van eeuige leerlingen werd. Reeds 12 leer lingen voldeden aan het examen voor machinist-bankwerker en zijn allen als machinisten geplaatst op fabrieken, boo ten of sporen. Wanneer wij de tentoonstelling van Rotterdam bezien, dan treffen ons onmiddellijk twee dingenten eerste, dat ook op deze school het prijzenswaardige beginsel voorzit, om op ware grootte te werken en ten tweede merken wij op een collectie teekeningen, vervaardigd door de leerlin gen, die allen op een zelfde spil zijn opgezet en dus gemakkelijk gedraaid kunnen worden Hierdoor verkrijgt men gemakkelijk een overzicht van den ge- heelen leergang, zonder verplicht te zijn den hals te rekken en het hoofd scheef te zetten in het turen naar platen aan den wand. Hoe beknopt de expositie van Rot terdam ook zij, zoo was er toch veel dat onze aandacht trok. Vooral van het smeedwerk wordt veel werk gemaakt en wij zagen nevens de gewone pro ducten van de eerstbeginnenden een allerliefst brandkastjeallerlei kleine maar zorgvuldig gearbeide werktuigjes en dergelijke, alsmede een paar keurige haardstellen. Ook van hout- en marmerschilderen zijn zeer goede staaltjes tentoongesteld en op het portaal buiten de deur von den wij een paar deuren, geschilderd op een manier, die ons bewondering af dwong. Van timmermanswerk zijn er de moeilijke boom- en leuning wrongen uitmuntend door zuiverheid, een stuk van een balkonleuning enzoovoorts, ter wijl een koperen eandelabre getuigenis aflegde van de bekwaamheid van een leerling in het koperslagersvak. Toen wij uit Rotterdam gingen, zijn wij zuidelijk afgedaald naar Goes, dat in het sousterrain is geborgen. Natuurlijk is het verschil groot en het zou dwaas heid wezen, een parallel te willen trek ken tusschen een stad als Rotterdam en een plaatsje als Goes. Hier mag geen vergelijking worden gehouden maar moetalles op zichzelf worden beschouwd. Dit wil evenwel niet zeggen, dat Goes niet de moeite waard zou we zen. De trappen die er zijn (timmer werk heeft het leeuwendeel van de ex positie) zijn 0. i. zeer goed, evenals de vensters, hoewel het ons opviel, dat de laatste op zoo kleine uitgevoerd. Natuurlijk kan men be- de energie zou verminderen en te groote lof voor zijn moedige daad, hij stónd toch alléén tegenover twee boeven, en zou, wanneer zij gewapend waren geweest of met hen in een worsteling geraakt, misschien het onderspit hebben moeten delven. Het is dan ook te hopen, dat deze moedige daad niet onbeloond blijve, daar bij de bekende voorlaatste zwaarlijk trappen en kappen op ware uniformiteit veroorzaakt zou worden, groote vergen, maar voor ramen is datDe heer J. J. F. Beijnes zegt een zeer wel doenlijk en het komt ons voor,warm woord ter aanbeveling der dat de leerling wanneer hij in de prak- ambachtsscholen en beveelt de nieuw tijk van het dagelijksch leven een vensterop te richten ambachtsschool te Haar- maken moet, nog te worstelen zal heb- j lem in de protectie der aanwezigen aan. ben met te geringe afmetingen wanneer Thans en ook na de pauze ontstaat hij daarnaar in zijne leerjaren heefteene zeer uitvoerige discussie over het aanhouding drie man tegen over één gewerkt. j nut van de ambachtsscholen. Hieraanstonden en de aanhouders alle erken- Het aantal leerlingen bedraagt 38. j nemen o. a. deel de iieeren A. W. lelijkheid van het publiek en autori- Van smedenwerlc zagèn wij sloten,Stortenbeker, J. J. van Nieukerken, de j teiten ondervonden. scharnieren en vooral gereedschap, zoo-Groot, C R. van Ruijven en mr. Johs.: als Schaven. Het eenige groote werk-Enschedé Jr. Tot hoogheemraad van Rijnland, prov. stuk op het gebied van het smidsvak; Thans wordt de volgende slotsomi Noord- en Zuid-Holland, is bij kon. is een bloemenmand, maar dit is dan j voorgesteldHet Congres besluit, aan besluit benoemd de heer H. F. Bult- ook een meubel, waarvan niemand zich j de Algem. Vergadering te verzoeken te man, te Haarlemmermeer, het bezit zou behoeven te schamen. 1 besluiten dat deze zich wende tot de Brengen wij ten slotte een klein bezoek i Regeering met het verzoek de regeling aan de afdeeling Leeuwarden. Ook hier j van het vakonderwijs ter hand te nemen neemt het timmervak een verbazendin dien zin, dat de financieel© steun groote plaatsin, ja men zou zeggen dat de j van het Rijk worde verkregen, expositie van het smeedwerk er onder j De heer Hk. Figée stelt de volgende heeft geleden. Waarschijnlijk komt dit j motie voor, geamendeerd door mr. H. daardoor, dat op de school te Leeuwarden Ph. de Kanter. het aantal leerlingen voor het timmer- De vergadering, gehoord de verschillen- vak het grootst is. Men vindt in de j de sprekers, zegt de sprekers dank en be- groote zaal, die deze expositie bewoont, j sluit de verdere behandeling te verdagen een uitgebreide collectie trappen, kap-j tot het aanstaande Congres voor Am- pen, kroonlijsten en zoo voorts. Tot j bachtsnij verheid, en dat de conclusiën zelfs in den tuin en op het bordes daar-1 van dat Congres aan directeuren zullen voor vindt men producten der leeuwar- worden medegedeeld, opdat dezen zich densche timmerkunst. j zoo noodig zullen wenden tot de Hooge Op het portaal bij deze afdeeling Regeering. vonden wij een groot en een kleiner buf- j De heer mr. Joh. Enschedé Jr. stelt fet,die zeer mooi waren afgewerkt en daar eene motie voor, strekkende hiertoe, dat staan als ernstige protesten tegen de door elen vooropgestelde opinie, dat op een ambachtsschool niets dan knutselen wordt geleerd. Wat wij nergens elders vonden, troffen wij hier aan een paar eenvou dige stoelen met rieten zitting en een huiskamertafel. Zooals wij zeiden, is het smeedwerk op de tentoonstelling niet ruim tentoon gesteld. Toch trokken o. a. een paar zeer fraaie haardstellen en een zeer keurig geconcipieerde en uitgevoerde teekening van een ijzeren hek onze zeer belangstellende aandacht. C O N li E s VAN DE Maatschappij tot bevordering der ffijve Woensdagmorgen 10 uur werd het Congres aangevangen door den heerE, J. "VV. Juta met eene inleiding over het onderwerp: Wat kunnen wij doen tot opheffing van de nederlandsche nijver heid in Suriname en wat kunnen wij daar toe leeren van de Engelschen? Spreker acht kolonisatie van Javanen en Maleiers noodig, het verleenen van concessiën aan groote Maatschappijen, praktisch onderwijs aan de Landbouw- de vergadering zich over het nut der ambachtsscholen niet uitspreekt, maar een onderzoek wenscht naar de resul taten van de opleiding in de werkplaats. De motie Figée-de Kanter wordt aan genomen. De motie Enschedé wordt verworpen. Daarna begaven zich de aanwezigen naar de Kookschool, waar zij door het bestuur werden rondgeleid en vervolgens naar net etablissement van de firma E. H. Krelage Zoon. Voor den openbaren speeltuin zijn in dank ontvangen van mevr. v. d. P. zes springtouwen en van den heer M. een hobbelpaard voor 12 kinderen te- gelijk. Tegen eene 36 jarige weduwe met 3 kinderen is door de politie alhier proces verbaal opgemaakt ter zake diefstal van een paar gouden breidoppen ten nadeele van eene dame bij wie zij de vorige week had gewerkt. Letteren en Kunst. De koninklijke vereeniging het „Ne- derlandsch Tooneel" heeft zich als lid aan haar gezelschap verbonden mej. Martha Coerdes, die met het einde van den jongsten cursus de tooneelschool verlaten heeft. - Bij de Dinsdag te 's Hage gehou den examens der Nederlandsche Toon kunstenaars-Vereeniging zijn geslaagd; van 5 candidaten voor piano (Jager onderwijs), mejuffrouwenJ. M. van Gulik, te Grouw (FrlS. H. Simons, H. W. B. vam Embden, beiden te 's Hage, en H. M. M. Frackers, te Bergen op Zoom, de laatste met al: meene stemmen. De Provinciale Staten van Overijsel hebben het verzoek van be stuurders van het krankzinnigengesticht te Deventer, om een renteloos voor schot van 300.000 uit de provinciale fondsen, voor het bouwen van een nieuw gesticht, aangehouden tot de na jaarsvergadering. Van Vrijdag opZaterdagnacht zijn te Heemstede aan de Mannepadslaan school te Wageningen in de vakken die I een tweetal inbrekers, welke Duitschers voor Suriname's ontwikkeling noodig kunnen zijn. Aan de Maats, van Nijverheid de taak om de belangstelling voor de fraaie kolonie Suriname op te wekken en levendig te houden. Aan den inleider werden door ver schillende personen vragen gedaan. Thans komt aan het woord de heer F. W. Van Eeden, tot inleiding van het onderwerp: De Ambachtsnijverheid in Nederland. Spreker acht het voor de Maatschappij een goed werk om op te wekken de oude kunstvakken, zooals plateelbakkerij, drijven van goud- en zilverk, het hout snijden en het meubelmaken. Dat dit succes kan hebben, bewijst de herrezen fabricage van Delftsch aardewerk, die een europeeschen naam heeft. Zoolang de opleiding van den ambachtsman op de werkplaats zooveel te wenschen overlaat, geett spreker de voorkeur aan ambachtsscholen. Zeer gewenscht zou het zijn, wanneer de onderwijzers op de lagere scholen Slöjd onderwezen en zoo de kinderen liefde voor het am bacht inboezemden. Twee leden zouden wettelijke regeling van het ambachtsonderwijs noodig achten en gewenscht, dat de Mij. van Nijver heid dit bevordere. De heer E. von schaal waren Saher acht dit verkeerd, omdat daardoor bleken te zijn, nagenoeg op heeterdaad betrapt. Zij verlieten juist het erf van J. Nijs, toen zij door den gemeente en onbez. rijksveldwachter G. Krabte Heemstede, werden bemerkt, die het zoo vroeg opweg zijn van twee perso nen, zooals hem later bleek vreemde lingen, verdacht voorkwam, hen onver saagd achtervolgde en aanhield, waarbij zijn flinke houding hen ontzag inboe zemde, zoodat zij zich niet dorsten ver zetten Hij ondervroeg hen, waarop zij zeiden dat ze naar Rotterdam moesten en op genoemd erf den nacht hadden doorgebracht, wat blijkbaar een leugen was. Genoemde politiebeambte bracht hen daarop naar den burgemeester en stelde vervolgens een onderzoek in waarbij alras bleek, dat zij op twee plaatsen o. a. bij Nijs zeker en op een, in de r. k. kerk, vermoedelijk hadden inge broken, door middel van een beitel, die tot inbrekers werktuig was ingericht, terwijl op een vierde plaats diefstal door hen was gepleegd. In een hunner werd een oud bekende der justitie aange troffen, die reeds drie maal gevangen gezeten en pas 26 Juni te Roermond was ontslagen, waar hij voor diefstal had getucht. Deze heet Ewald Haa semeier, is oud 22 jaar en de andere Joseph Sommer, oud 20 jaar. De gemeente-veldwachter verdient allen 0FFIC1EELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan H. J. Raedt, op zijn daartoe gedaan verzoek, ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Steenwijk. Bij kon. besluit zijn benoemd tot plaatsvervangers van den districts-vee arts, wien Breda als standplaats is aan gewezen, de veeartsen P. A. van den Munckhof, te Boksmeer, en A. J. Vla- mings, te 's Bosch. Bij kon. besluit zijn benoemd tot rid der in de orde van den Ned. Leeuw mr. H. C. P. de Bruyn en F. E. L. A. Abel, beiden referendaris bij het dept. van Oorlog en resp. hoofd der ie en hoofd der 70 afd. van dat departement. Bij kon. besluit is B. G. van der Have, te Ouwerkerk, opnieuw benoemd tot lid de commissie van toezicht op de rijkslandbouw-proefstations, en is be noemd tot lid dier commissie S. Hui- zinga Tzn., te Middelstum. Bij kon. besluit is de directeur van het post- en telegraaf-kantoor te Klun- dert, T. A. van Heiten, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontheven en benoemd tot commies der telegraphie 2e klasse. Uit Utrecht wordt van 13 Juli gemeld: Het twintigjarig bestaan van het Centraal Israëlietisch weeshuis alhier werd gisteren feestelijk, doch op huiselijke wijze herdacht. Door de re genten was reeds den vorigen dag aan dr. P. Q. Brondgeest, die gedurende den tijd van het bestaan der inrichting de weezen kosteloos behandelde, als blijk van erkentelijkheid een stel pho- tographieën van schilderijen van hetRijks- museum aangeboden. Zondag kwamen in de versierde regentenkamer de re genten, de commissie van toezicht en genoodigden bijeen. Van hier werd een Daarna hield de heer Van Lier eene rede, waarin hij de geschiedenis der inrichting schetste en de denkbeelden, welke omtrent weezen-verpleging door hare stichters gekoesterd worden, ont wikkelde. In den loop zijner rede bracht spre ker hulde aan de trouwe zorg van den vader en de moeder in het gesticht, i wien hij een stoffelijk blijk van waar deering overhandigde. Met den wensch dat, dank zij de daartoe aangewend wordende pogingen, het thans nog be taald wordende geringe verpleeggeld gemist en tot algemeene kostelooze ver pleging overgegaan kunne worden, ein digde spr. zijne door de aanwezigen warm toegejuichte rede. Nog werd het woord gevoerd door den heer Van Blitz, die uit naam van oud-verpleegden een gebedenboek voor de kerk van het gesticht kwam aanbie den, vergezeld van een geschenk voor den vader en moeder. Voorts door den heer Cantor, den heer H. J. dé Beer, en door den vader, die diep geroerd zijnen dank uitsprak. Daarmede was de plechtigheid, die door zang werd afge wisseld, afgeloopen. De dag werd ver der door de verpleegden feestelijk door gebracht. Men leest in U tr. Dag b l Zaterdag vergaderden hier weder eeni ge handelsreizigers in zake de abonne mentskaarten voor de spoorwegen, waar bij ook 17 patroons, als in de eerste plaats belanghebbenden in deze zaak, waren uitgenoodigd. De vergadering werd door haren voorzitter, den heer J. Vis, geopend. Nogmaals werd door spreker het doel van deze bijeenkomst medegedeeld. Spr betreurde het, dat een zoo bekwaam en practisch minister van W. H. en N. als de tegenwoordige, zijne goedkeuring had verleend aan den maatregel van de Mij. tot E. v. S. S. om reeds in gaande primo Juli de abonnementskaar ten met 50 proc. te verhoogen voor handelsreizigers en, van dien dag af, alle niet-handelsreizigers op gelijke lijn met hen te stellen. Het meest drukkend nog is deze verhooging voor den kleinen koopman, den marskramer of venter. Door be trekkelijk kleine onkosten konden die kleine kooplieden op marktdagen in andere plaatsen, dan waar zij woonden, nog iets verdienen. De meesten van hen hadden dan ook eene abonnementskaart voor 3 maanden, omdat de som voor een geheel jaar wel voordeeliger, doch voor hen niet te bereiken was. Wat moe ten nu die kleine kooplieden aanvan gen? Spr. deelde aan de vergadering nog mede, dat reeds afwijzend was beschikt door de Maatsch. op het adres der groninger en deventer handelsreizigers alsook op het adres van de Nederl. handels vereen, te Rotterdam. Van den minister had de laatste nog geen ant woord ontvangen. De deputatie van reizigers, uit Groningen, bij den dir. gen. was ook onverrichterzake terug gekeerd De voorzitter sprak dan ook namens de geheele vergadering uit, dat „mocht ook op ons adres, voorzien van 117 handteekeningen, van reizigers die' in hun eigen plaats nog niet hadden geteekend, afwijzend worden beschikt, wat wel te voorzien is, wij dan, krach tig en eendrachtig zullen voortgaan, ten einde toe, door geheel het land, onze belangen nogmaals den minister voor te dragen. Mocht ook dit niet baten, dan zullen wij den kamerleden beleefd verzoeken, onze klachten der Tweede Kamer voor te leggen, waartoe zich reeds eenige heeren bij voorbaat hebben bereid verklaard. Met algemeene stemmen werd aan genomen, niet langer te wachten op meer handteekeningen, doch nu reeds, direct, het bewuste adres de Maatschappij te doen toekomen. Vervolgens deed de heer B. van der Hoede het voorstel, om hier eene han ommegang door het gebouw gehoudeD, waarbij den bezoekers in de kerk door delsreizigers-vereeniging op te richten de weezen een gebed (Num. 24 vs. 5) j welk voorstel, na vele discussien, met werd toegezongen. In de feestzaal ge- I algemeene stemmen werd aangenomen, komen werd het^wekelijksche gebed I Deze Vereeniging zou dan een eigen voor het vorstelijke huis gezongen.standpunt innemen, doch zoo mogelijk wendde zich toen tot den kleinen George. „Lieve George, ga eens met Nero en Rocket spelen. Kijk, zij wachten buiten reeds op u. Ik zal spoedig bij u komen." „Maar ik zou zelf zoo gaarne willen zien, dat gij weer beter werdt," antwoordde de knaap. „Doe nu, wat mama u vraagt," zeide zij. De kleine George gehoorzaamde oogenblikkelijk en snelde door de tuindeur naar buiten op het grasveld, waar hij door de hon den, zijne vrienden, zoo ontstuimig werd begroet, dat hij bijna zijn evenwicht verloor. De squire zag Grace aan en vroeg„Wat heeft hij geschreven „Luister," antwoordde zij, „ik zal het u voorlezen." „Elbor Hotel, York, Zaterdagmorgen 6 A. M. „Waarde mevrouw Studley. Sedert George's trouwe hand de mijne hield vastgeklemd, sedert zijne woorden „Ik schenk u vergiffenis" en „God zegene u!" mijn oor bereik ten, heb ik geen rust gehad tot op het oogenblik, dat ik zit te schrijven om een bekentenis af te leggen. Uw zuster Rachel was mijn wettige vrouw. De acte van ons huwelijk, dat een week, nadat zij u verliet, in alle vormen werd ge sloten, zal ik mij zien te verschaffen om het dan aan u te zenden. Ik heb haar niet verleid. Zij was mijn vrouwMijn wettige vrouw mijn vrouw was zij, toen zij met kolonel Grand- val huwde en ook toen zij met George Studley huwde Haar huwelijk met uw echtgenoot was dus geen huwelijk en geheel van onwaarde. Wij hebben geen vier maanden met elka&r geleefd en zijn met wederzijdsch goedvinden van elkaar gescheiden. Wij wa ren overeengekomen om nooit weer tot elka&r te spreken en elkaar zooveel mogelijk te vermijden. Dat is gebeurd ook. Ik had haar geheel uit het oog verloren, totdat ik te Duinkerken haar geringe nalatenschap onder de oogen kreeg. Toen kwam ik tot de ontdekking, dat zij haar huwelijk met mij geheel scheen te hebben vergeten, toen zij met kolonel Grand- val trouwde. Door de acte van haar huwelijk met Grandval, was onze huwelijksacte overbodig geworden en daarin zag ik voor mij de schoone gelegenheid om mij een engelsche wet, even onbarmhartig als mijn eigen gedrag, ten nutte te maken. Ik be sloot om te wachten en mij na uw dood van het bezit van uw landgoed te verzekeren. Maar uw engelachtige reinheid, uw goedheid voor mij, tijdens mijn ziekte, uw onverdiend leed, uw vergiffenis, George's vergiffenis en de onschuldige woor den van uw kind en zijn vast vertrouwen op mij hebben mij tot inkeer gebracht. Ik heb de valsche kaarten voor altijd van mij geworpen. Nu speel ik eerlijk spel. De kleine George is een wettige Studley. Ik zou hem nu, al kon ik het, niet van honderd Studley Manors willen berooven. Uw toegenegen en berouwvolle bewonderaar, Charles Beverley." „Dus meester zijt gij mijn wettige vrouw en mijn zoon zal heer en van Studley Manor wordenriep George uit, terwijl hij Grace in zijne armen sloot. Grace verborg haar hoofd aan zijn borst en schreide, maar het waren tranen van vreugde, die uit hare schoone oogen vloeiden. Het duurde niet lang of de kleine George was weer bij zijn moeder, en toen hij haar glimlachend gelaat kuste, zeide hij „Is oom Charley niet knap De huwelijksplechtigheid, welke George en Grace dien dag bijwoonden, en waardoor Willie Percy en Lottie Preston man en vrouw werden, had een diepe beteekenis voor beiden, want het was de dag, waarop zij waren hereenigd. De wolk was voorbijgedreven Zij was zijn vrouw, hij haar echtgenoot weer

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2