POLITIEK OVERZICHT. lieden met hunne werktuigen en haie geschaard staan, terwijl er zelfs een plaatsje is gereserveerd voor de paarden die dagelijks op het werk aanwezig zijn. Als basement voor den eersten steen zal gebruikt worden den steen die in dertijd door Z. M. koning Willem I is gelegd. In dezen steen zijn drie holten gehakt, waarvan één is bestemd voor de munten en gedenkpenning welke bij de vorige steenlegging daarin werden geplaatstin het tweede de oorkonde, luidende als volgt „Zijne Majesteit koning Willem I heeft ten behoeve van de hervormde gemeente te Apeldoorn op deze plaats een kerk laten bouwen, waarvan de eerste steen werd gelegd den nn Mei 1839, en de inwijding plaats had den 5° Juni 1842. „Deze kerk werd den 29° Maart 1890 door brand vernield; den i6n Juli 1891 werd de eerste steen gelegd van de herbouwde kerk door Hare Majesteit koningin Wilhelmina der Nederlanden, met toestemming en in tegenwoordigheid van Hare Moeder, Hare Majesteit ko ningin Emma, regentes van het Konink rijk. „Deze plechtigheid geschiedde in te genwoordigheid van het geheele gevolg van Hare Majesteiten op.het koninklijk Paleis Het Loo aanwezig, van den in tendant "van het koninklijk Paleis en domein Het Loo, van twee leden van het provinciaal college van toezicht op het beheer der goederen van de herv. gemeente in Geldrland, van Burg. en Weth. der gemeente Apeldoorn, van heeren kerkvoogden en notabelen en van predikanten en verder leden van den kerkeraad der nederlandsche her vormde gemeente te Apeldoorn, den architect van het kerkgebouw, den heer J. Verheul Dz., benevens vele genoo digden en belangstellenden. Moge de zegen Gods op dit kerkgebouw rusten, en moge het tot in lengte van dagen voor de gemeente gespaard blijven, dit vragen wij van Gods genade in den naam van Onzen Heer Jezus Christus, bij het leggen van den eersten steen." In de derde holte wordt een zilveren gedenkpenning gelegd, waarvan de eene zijde de borstbeelden van H. M. Ko ningin Wilhelmina, H. M. Koningin Emma, met het randschrift„Het Va derland getrouw tot in den dood" en aan de andere zijdeDeze medaille werd geslagen in het jaar 1891, het eerste jaar der regeering van H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden onder regentschap van hare moeder Emma, Koningin-weduwe." Het tablier door H. M. te dragen is een keurig stuk kunstnaaldwerk. Het is van witte zijde vervaardigd met zilve ren franje, waarin bovenaan de datum der steenlegging en in het midden het wapen der gemeente Apeldoorn in goud en kleuren is aangebracht. De vervaardiging van het tablier Avas opgedragen aan de vereéniging „Tessel- schade," die het heeit doen uitvoeren door mej. G. Veenstra alhier. De troffel en hamer zijn ontworpen en vervaardigd in de K011. Ned. fabriek van J. M. van Kempen en Zoon te Voorschoten. Zij zijn uitgevoerd van zilver met ebbenhouten handvat, rijk met zilver gemonteerd. De troffel bevat op de voorzijde de inscriptie; „H. M. Koningin Wilhelmina" en aan de achter zijde: „Eerste steen gelegd aan de herv. kerk van Apeldoorn en 't Loo 16 Juli 91." De ebbenhouten handvatsels zijn voorzien van zilveren kon. kronen en reliefterwijl de hamer versierd is met de gekroonde W. door sierlijk gevonnde lauweren omgeven. De plechtigheid heeft hedenmiddag te half drie, volgens het vastgestelde j programma, plaats gehad. Nadat het college van kerkvoogden, notabelen en predikanten, alsmede de architect, de heer Verheul, door den burgemeester aan H.H M.M. waren voorgesteld, werd de oorkonde onder teekend door de beide Koninginnen en eenige autoriteiten, benevens door de heeren Verheul en Wegerif. De christelijke zangvereeniging „Con cordia" zong vervolgens een lied waarna ds. Hattink een feestrede hield. Hierna legde de jonge Koningin de drie steenen en sloeg ze vast, onder het uitspreken der woorden„God zegene dezen steen De plechtigheid werd met gezang besloten. Uit Amsterdam wordt meld Weldra kan het rapport aan den gemeenteraad worden tegemoet gezien, betreffende voor te schrijven veilig heidsmaatregelen in schouwburgen enz. Daarin wordt o. a. de wenschelij khcid betoogd der bepaling, dat na 1 Sept. 1892 geene decorattën meer mogen worden vervaardigd, dan onder toepas sing der middelen om ze brandvrij te maken, terwijl na 1 Sept. 1893 al het in de theaters enz. aanwezige decora tief onontvlambaar moet zijn gemaakt. Op de stoomschepen der N. A. S. M., die in Augustus en Sep tember naar New-York vertrokken, zijn reeds nagenoeg alle ie en 2de kajuits- pliatsen besproken. Kr ankzinnigen - g e sti c h ten. Het voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland om subsidie te ver leenen aan de gemeenten Dordrecht en Delft voor de verbouwing en uitbreiding van de geneeskundige gestichten voor krankzinnigen aldaaris in de druk bezochte afdeelingen der Staten uitvoerig besproken, werd door velen verdedigd doch door meerderen bestreden. Door een lid werd voorgesteld, op grond dat de zaak nog niet voldoende was voorbereid en toegelicht, om aan de Staten voor te stellen eene commissie te benoemen tot onderzoeki°. ol, wanneer de uitbreiding tot stand kwam, waar borg kan bestaan, dat de verpleging der krankzinnigen eene zoodanige zou zijn als door de Staten, met het oog op hunne wettelijke en moreele ver plichting, redelijkerwijze kan worden gevorderd; 20. of het niet beter was in de behoeften te voorzienniet door uitbreiding van bestaande gestichten, maar door het subsidieeren van ge meenten of andere corporatiën, die zich bereid verklaren voor hare rekening zulke inrichtingen nieuw te vestigen en te exploiteeren30. of de behoefte aan uitbreiding, zoo die bestaat, niet geheel komt te vervallen, wanneer de nieuwe inrichting te Loosduinen tot stand mocht komen. Dit voorstel werd door bijne alle leden der afdeeling goedgekeurd, en later in de vergadering der commissie van rapp. besproken, die met groote meerderheid van stemmen besloten, om de aanneming daarvan aan de vergade ring der Staten aan te bevelen. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatspoorwegen zijn aan een groot aantal beambten van den dienst van weg en werken, als brug- sein- en blokwachters, hoogere dagloo nen toegediend. lijd. Naar men verneemt, liggen thans van het personeel van den heer Carré nog een twintigtal in het Zieken huis te Hannover, o. a. Fr au Wolff en haar dochtertje, Frau Persina, Elisa Adams, Mary Grothe, Pohlman en vrouwde vier Carpini'sAchilles Vinella en vrouw. Zij zijn allen zeer langzaam beterend, maar voor den arbeid in den circus zullen de meesten wel ongeschikt blijven. Uit 's-Hage wordt gemeld: Na eene langdurige ziekte is Donder dag namiddag alhier overleden de heer E. A. A. Gregory, gepensioneerd vice- admiraal, kanselier der Nederlandsche orden. De overledene werd te Does burg geboren en bereikte den leeftijd ven 77 jaar. Op zeer eervolle wijze vervulde hij als zeeofficier zijne dienst en was gedurende eenigen tijd voorzit ter van de examencommissie voor zee officieren. Met leedwezen vernemen wij, dat den toestand van den oud-minister van Oorlog, den gepensioneerden luit.- generaal M. D. graaf van Limburg Stirum, die sedert lang lijdende was, eene ongunstige wending is gekomen. Tot adjunct-directeur der haagsche broodfabriek is benoemdde heer I. Roeters van Lennep, eervol ontslagen directeur der zutphensche broodfabriek. Het vuurwerk te Scheve- ningen,oftewel de macht der gewoonte. Over het vuurwerk te Scheveilingen, Maandagavond aan het strand ontsto ken, schrijft de Haagsche Ci. ,In het rumoer der menigte en het dicht opeengedrongen staanschuilt waarschijnlijk het genot; want we kun nen ons niet voorstellen, dat er iemand nog werkelijk om dat vuurwerk zelf heengaat. Telkens denkt men, dat het niet minder kan en telkens als er weer een wordt vertoond, ziet men, dat het toch nog weer minder is. Hoe men zoon povere vertooning van molentjes als uit een suikerbakkers winkel, miniatuur-fonteintjes en pijlen met halve kracht du-ft laten zien, aan de vreemde badgasten vooral, is ons een raadsel. Men moet daarvoor wel overtuigd zijn, dat men met modezieken heeft te doen, die alles mooi vinden, omdat het nu eenmaal zoo hoort, er bij te zijn. Een oogenblik heerschte er werkelijk verrassing, verbazing, ontsteltenis. Een fluitende vuurpijl klieft de lucht. Hoera nu zal je 't hebben Zie je nu wel, dat Den Haag niet achtergesteld wordt Dat is de nieuwste nouveauté op pyro- technisch gebied. Wacht maar.... straks komen er meer. Maar jawel, 't bleef bij een. Eén fluitende vuurpijl, de vuurpijl van Sche veningen Toen kwam er nog wat pof! pof! en men mocht naar huis. Inmiddels was de maansikkel door de wolken ge komen en wierp een zacht licht over zee en strand, over duinen en villa's. Heerlijk, om nog even te verwijlen, ondanks de koelte. Kom, ben je zotDie maanEr is immers niets meer te zien. En voort, in dolle vaart, om zoo gauw mogelijk thuis te komen. En de volgende week weer op post, als er een vuurpijl wordt afgestoken. Want je zoudt geblameerd zijn, als je daar niet bij geweest waart." De heer Schürmann had Woensdagochtend de ned. herv. wees- meisjes tot een bezoek aan de Poppen- tentoonstelling te Scheveningen uitge- noodigd. Allen kregen een tablet cho colade cadeau en de kleinste meisjes bovendien eene pop. Donderdag waren de roomsch-kath., heden Vrijdag, de israëlitische wees meisjes aan de beurt. Vanwege de directie der staatsspoorwegmaatschappij te Utrecht is Donderdag te Scheveningen in loco een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de botsing tusschen twee stoom trammen bij het station op jl. Zondag. Door het gemeentebestuur van Nijmegen is tot dusverre van de geslechte vestinggronden reeds voor het enorme bedrag van 1.300.000 aan bouwterrein verkocht, waarvan in het laatste halfjaar nog voor ruim j 22,000, zoodat de opbrengst daarvan de kosten van overneming van het Rijk en de ontmanteling der vesting verre overtreft, terwijl de gemeente een groot gedeelte der gronden voor wegen, plantsoen en parken heeft gereserveerd en nu nog vele hectaren bouwterrein disponibel heeft, welke ook een zeer aanzienlijk kapitaal vertegenwoordigen. Bij de Zondag te Keulen gehouden internationale wielerwedstrij den waren de hollandsche rijders goed vertegenwoordigd De heeren Leestemaker, Hollander,1 te Keulen woonachtig, en Raland, uit Deventer, behaalden respectievelijk een eersten en derden prijs, bij een safety- race over 4000 meter. Op den tricyle behaalde de heer Adler, uit Amsterdam, de zege en bij den tandem-race verwierven de heeren Raland en Leestemaker een eersten prijs. Woensdag heeft een knaapje bij het baden in een der binnenwateren op Tessel den dood gevonden. Een makkertje, dat evenmin kon zwemmen als hij, bereikte nog gelukkig den oever. Tot :s avonds laat werd te vergeefs naar het lijk gezocht. Zekere H. Houtvast, dienst knecht bij de weduwe Limpens op Wijngaardshof—Borgharen (L.) werd Maandag 11 door een paard dusdanig tegen den buik getrapt, dat hij spoedig aan de gevolgen is overleden. In de bizon de re strafge- vangenis (het voormalig tuchthuis) te Leeuwarden, waarin vijf jaren geleden 337 gevangenen waren geplaatst, waren op 1 Juli jl. niet meer dan 101 zulke be woners. De gunstige vermindering van het getal gevangenen is echter geen gevolg van vermindering van het getal mis drijven, maar een gevolg van het op 1 September 1886 ingevoerde nieuwe strafstelsel, waarbij de opgelegde gevan genisstraffen niet meer gemeenschappe lijk, maar in eenzame opsluiting worden ondergaan. Alleen zij, die tot langer dan vijf jaren gevangenisstraf zijn veroor deeld en de eerste vijf jaren daarvan in de cel hebben doorgebracht, zullen in het vervolg in de gevangenis te Leeuwar den worden geplaatst, tot het onder gaan van het overige gedeelte van hun straftijd. Met 1 September a. s. zal bij - ge/olg die gevangenis weder nieuwe bewoners krijgen. Als een staaltje, hoever de bedriegerij soms wordt gedreven, diene het volgende Verleden najaar reisde in het noorden van Friesland een man, die bloemen, hoofdzakelijk stamrozen verkocht. Twee gegoede ingezetenen te St. Jacobi-Pa- rochie kochten samen voor 20 van deze rozen. De koopman, de beleefd heid in eigen persoon, was zoo goed zelf de boompjes te planten. Toen ze nu dit voorjaar niet uitliepen, was het natuurlijk de koude winter geweest, die de jonge planten te sterk had aange grepen. Dezer dagen evenwel, kwam men tot de eigenlijke waarheid. Bij het uitgraven der verdorde stammen, bleek het, dat deze op zeer handige wijze aan de wortels zaten vastgespijkerd. Het zal wel niemand verwonderen, dat men sedert dezen voordeeügen han del den koopman daar niet heeft gezien. VISSCHERIJ. Nieuw ediep 16 Juli. Door 30 korders werden heden 10 tot 60 groote, 20 tot 100 kl. tongen, 2 tarbotten, 3 tot 10 roggen, 1 tot 2 mandjes kl schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerd tong gold 45 55 cent, kleine id. ding van Frankrijk, Portugal en Ame rika. Spreker kan niet zeggen, welke gedragslijn gevolgd zal worden, als eenmaal de verlengingstermijn zal zijn vastgesteld. Laur diende in de fransche Kamer eene interpellatie in over de paspoorten voor Elzas-Lotharingen. De minister Ribot verzocht uitstel daarvan. Toen Laur bleef aandringen, herhaalde Ribot zijn verzoek, er bijvoegende dat in de instructies der duitsche ambassade geener lei wijziging gebracht is. Laur hield zijnerzijds staande, dat nieuwe forma liteiten geëischt zijn van fransche han delsreizigers. De Kamer bepaalde de discussie op heden. In de couloirs der Kamer heerschte groote beweging, toen het votum bekend werd tegen den wensch der regeering dat de interpellatie van Laur zou wor den uitgesteld. De ministers zijn onmiddellijk uit de zitting bijeengekomen en hebben be sloten, morgen het verzoek om onbe paald uitstel der interpellatie-Laur te herhalen. Het Kabinet zal de portefeuil le-kwestie stellen. De Kamer heeft de laatste paragraaf- van het ontwerptarief, het recht van 20 frs. op varkens vleesch, aangenomen. Eene vergadering te Parijs van de werkstakers der spoorwegmaatschappijen heeft tot voorzetting der algemeene werk staking besloten. Uit vrees dat de werkstaking der spoorwegbeambten te Parijs een groo teren omvang zal aannemen, bewaakt de politie de werkplaatsen der maat schappijen. De Standard verneemt uit Bangkok dat de verhouding tusschen Frankrijk en Siam gespannen begint te worden. De Fran sche n zijn naijverig op den invloed van Duitschers en Engelschen aan het siameesche hof, terwijl de Siameezen zich bezorgd maken over de toerustingen der Franschen aan hunne oostelijke grens. De oostenrijksche Kamer heeft de beraadslaging over de begrooting ten einde gebracht en de wet op de mid delen in de tweede lezing aangenomen. De minister van Financien verklaarde, dat hij het denkbeeld eener conversie van de 5 pets. schuld in eene van 4% pet. niet uit het oog verloor, maar thans onmogelijk zou kunnen zeggen wanneer deze operatie op de geschikt ste wijze zou kunnen worden uitge voerd. Te New York is de oud Feniansche Broederschap vergaderd geweest. Het bestuur diende een merkwaardig rap port in, waarin o. a, staat dat het iersche volk niet aan eigen inzichten of aan zelfzuchtige woelwaters overge laten moet worden. Het amerikaansche goud heeft het bedorven en maakte het bijna zonder uitzondering tot aanhangers van wettelijke methoden. Op de ame rikaansche Ieren rust de plicht zulk een water-en melk beleid door een werkelijk nationaal en krachtig beleid, met strijd tot grondslag, te vervangen. Geen ijdele agitatie meer, welke slechts strekt om lage, waardelooze en zelf zuchtige avonturiers op den voorgrond te brengen Naar telegrammen melden, heerscht er eene groote beweging te Quebec gr- - 20 cent, tarbot 6 8, rog 60 cent per stuk, kl. schol 3 per mandje en ingevolge de ontdekking, dat de stede- schar f 3.50 per mand. j fijke kas ledig is en politie en brand weer sedert langen tijd reeds geen be taling ontvingen, hetgeen hare demora lisatie verklaart. Telegrammen uit New-York melden dat op Haiti liet uitbreken der revolutie nog slechts eene kwestie van korten tijd zou zijn. De regeering verwisselt voortdurend, de troepen schijnen on betrouwbaar en de handel staat stil. Allen die kunnen gaan weg. De staats president Hippolyte trachtte eene leening te sluiten van i millioen bij buiten- laudsche kooplieden, maar slaagde niet, In het engelsche Lagerhuis verklaarde sir James Fergusson, dat de regeering het beginsel eener verlenging van den termijn voor de ratificatie van de brus- selsche acte tot wering van den slaven handel aanneemt; maar hoe lang die termijn zal wezen, is nog onbeslist. De regeering heeft tot verlenging van den termijn toestemming gegeven met het oog op de vertraging, die de ratificatie ondervonden heeft tengevolge der hou- l dewijl de kooplieden allereerst eischten heid, en dat hij niet moest schreien, wanneer ik met hem wilde wandelen, dat hij zoo lang moest slapen, als ik het hem had gevraagd, en dat hij niet iederen nacht moest gaan werken. De kleine knaap wierp zich dan diep bewogen aan mijn borst en zeide steeds „Ja, ja, beste mijnheer Laurent, ik zal mij zoo goed gedragen, dat ik zoo groot kan en ook zal worden, dat mama noch de kleine Lola mij zullen herkennen." Ik ontving ook dikwijls brieven van mevrouw Marie, waarin zij mij op het hart drukte om goed voor de gezondheid van het kind te waken, maar met wanhoop in het hart kwam ik iederen dag al meer en meer tot de overtuiging, dat hier ge zondheidsmaatregelen en studie niet konden samengaan. Wanneer de leerstoffen, die werden behandeld, te moeilijk geweest waren, dan zou ik er een middel op hebben gevonden door Michiel van de tweede tot de eerste klasse te laten afdalen, maar hij begreep alles zeer goed. De studie op zichzelf leverde geen bezwaar op, maar wel de tijd en de rampzalige duitsche taal, die de knaap maar niet scheen te kunnen leeren. Daarvoor was geen middel denkbaar, en ik rekende op de rust, die hij met de Kerstvacantie zou genieten om het kwaad te herstellen, dat door den overmatigen ar beid aan zijn gezondheid was toegebracht. Wanneer Michel meer onverschillig voor zijn werk ware ge weest, dan had hij mij minder zorg gebaard, maar hij was nog gevoeliger voor een nederlaag dan voor een overwinning. De oogenblikken van vreugde en de beroemde vijf, waarvan ik ge sproken heb, waren helaas zeldzaam. Ik had er mij zoo aan gewend om op zijn gelaat te lezen, dat ik bij zijn binnentreden met den eersten oogopslag wist, of hij gelukkig was geweest of niet. „Hebt gij een slecht cijfer gekregen?" vroeg ik hem. „Ja- „Hebt gij uw les niet gekend?" Meestal gaf hij mij dan ten antwoord: „Neen," somtijds ook: „ik kende haar wel, maar ik kon haar niet opzeggen." En de kleine Ovicki, de eerste van de klasse, dien ik verzocht om met Michiel te komen werken, zeide, dat Michiel meestal slechte cijfers kreeg, omdat hij zich niet goed wist uit te drukken. Naarmate de knaap zich naar lichaam en geest steeds afgematter begon te voelen, ging het hoe langer hoe slechter. Ik bemerkte, dat, wanneer hij na eenigen tijd te hebben geweend, zich aan den arbeid zette, hij blijkbaar kalm was, maar zijn geestkracht, die scheen te verdubbelen, had iets koortsachtigs en wanhopends. Somtijds ook ging hij in een hoek zitten, met zijn hoofd tusschen zijne handen; de arme kleine verbeeldde zich in zijne koorts achtige opgewondenheid, dat hij bezig was het graf zijner moeder te delven, terwijl hij niet wist hoe er zich uit te redden; hij gevoelde zich door een nauwen cirkel omsloten en zag geen enkelen uitweg. Zijne nachtelijke studiën namen voortdurend toe. Vreezende, dat, wanneer hij mij wakker maakte, ik hem zou bevelen weer naar bed te gaan, stak hij de lamp in de aangrenzende kamer aan en zette zich aan den arbeid, alvorens ik er iets van be merkte. Hij bracht op die wijze verscheidene nachten door in een kamer, waarin geen vuur brandde. Ik zag geen ander mid del dan ook op te staan en hem zijne lessen te laten opzeggén, om hem te bewijzen, dat hij ze kende en zich onnoodig aan de koude blootstelde. Maar toch verkeerde hij steeds in twijfel, of hij ze kende of niet. De krachten van den knaap namen voort durend af, hij werd mager en bleek en met den dag somberder. Het lot van den kleinen Michiel was werkelijk buitengewoon. De rampen van het leven komen meestal op een lateren leeftijd, wanneer de groene bladeren der jeugd reeds beginnen te ver welken; voor hem was alles wat hem ongelukkig kon maken de inspanning van den geest, de geheime smarten, het vruchtelooze van den arbeid, de groote moeilijkheden, die moesten worden bestreden, het langzaam wegzinken van de hoop, dat alles begon voor hem op den leeftijd van elf jaar! Zijne krachten waren hiertegen niet opgewassen. Dagen en weken verliepen; de inspanning van den knaap verdubbelde en de uitslag werd steeds ongunstiger. De brieven van mevrouw Marie, hoewel vol moederlijke teederheid, brachten er veel toe bij om den last, die hem drukte, nog zwaarder te doen worden. „God heeft u zeldzame talenten geschonken, mijn beste Michiel," schreef zijn moeder, „ik stel vertrouwen op u. Gij zult de hoop, die ik omtrent u koester, niet beschamen; gij zult eens mijn steun en die van uw land zijn." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2